BURGERLIJKE STAND BIOSCOOP. GEMEENTERAAD. Kunst is Passie. REISRUBRIEK. meisjes zagen er in hun lieve eostiiumpjes er. met hun blonde pruiken „schattig" uit. Tot het welslagen van de opvoering heeft stellig de heer Kinderman, kapper te Leeuwarden, een groot deel bijgedragen. Het woord van dank van den voorzitter, aan dezen vriend van den Leer Metz, die geheel belangloos van Friesland voor de uitvoering was overgekomen, was zeker meer dan verdiend. Ook de heeren Pronk en Valkenberg mogen wij niet onvermeld- laten, omdat zij bij het inrichten van tooneei en zaal hun gewaardeerde krachten ten beste gaven. DE OPVOERING VAN „ELCKERLIJK" ÉN HET JEUGDHUIS. Aan de opvoering van bovenstaand leekespel op j.l. Dinsdagavond ging een korte toelichting door een der dames gegeven, vooraf. Wij ver namen hieruit dat Elckerlijk een middeleeuwsch mysterie spel of „moraliteit" is, ontstaan in de kringen der „Rederijkerskamers" met het doel de geestelijkheid te helpen bij het organiseeren van ommegangen en spelen. Deze Rederijkers kamers kwamen in de 15e en 16e eeuw tot grooten bloei. Elckerlijk, evenals een ander mysterie spel: „Marieken van Nimwegen" zijn prachtige brokken middeleeuwsche poëzie. .Elckerlijk", of zooals de volledige titel luidt „De Spieghel der Salichheyt van elckerlijk" (men weet dat elckerlijk beteekent: „ieder een") is een moraliteit uit de 2e helft van de 15e eeuw. Of het een oorspronkelijk neder-- landsch stuk is, is onbekend - want er bestaat een engelsch tooneelstuk uit den zelfden tijd, dat er zóóveel cp lijkt, dat één van beiden de vertaling van het andere moet zijn. Men ver onderstelt dat de Hollandsche schrijver of ver taler Pieter Dorland is. Het stuk is een Alle gorie: alle personen, die er in voorkomen, zijn abstracties, Elckerlijk (iedereen, de MènsJ-li dus) is de hoofdpersoon. Daarom groepeert zich, hetgeen Elckerlijk geestelijk en lichamelijk bezit: Duecht, Kennisse (dit is inzicht), Kracht, Schoonheyt, Vroeschap (dit is zijn levenswijsheid) en zijn 5 Zintuigen, alles door personen voorgesteld. Verder ziet men ten tooneele verschijnen: ile Dood, een Engel, het Aardsche Goed, de Bloedverwanten en Vrien den van Elckerlijk (voorgesteld door 2 per sonen: Neve en Maghe), en zijn Kameraden (voorgesteld door één persoon. Gheselscap. Wanneer Elckerlijk zijn onjuiste daden bekent, doet hij dit tegenover de persoon: BiCehte. De korte inhoud van het stuk is deze: Gotj, die men in dit stuk alleen hóórt spreken, roept den Dood tot zich, die op zijn beurt Elckerlijk moet zeggen, dat hij sterven zal. Dit sterven wordt in het stuk aangeduid als: „Een pel grimstocht doen („een pelgrimage gaan" zijn het oud-Nederlandsch). Elckerlijk zal nu van zijn leven rekenschap moeten geven. Hij is bevreesd den zwaren tocht alléén te gaan. Hij vraagt aan den één na den ander, aan Ghesel scap (zijn kameraden dus), aan Neve en Maghe, (zijn bloedverwanten en vrienden), om hem te ver gezellen; maar als zij hooren, waar de reis heen gaat, verontschuldigen zij zich allen. Elcker lijk begint nu te begrijpen hoe ijdel alle aard- sche dingen zijn, waar bij tot nu toe op ver trouwd had. Nu roept hij de hulp in van de Duecht. die hem wel zou willen helpen, maar er veel te zwak voor is, want in zijn leven heeft hy haar verwaarloosd. Kennisse (dit is inzicht) brengt hem nu tot Biechte. Deze is, zooals in het stuk staat, „als een zuivere Rivier, die hem reinigen zal." Biechte geeft hem Tënëtentie en zoo komt hij tot genade. Nu zal de priester hem het laatste oliesel geven. Als Elckerlijk het sacrament heeft ontvangen is hij gerust. Hij vraagt zijn Kracht, Schoonheyt, e.a. hem te volgen in het graf (in het stuk staat: „in den putte"), maar allen laten hem in dit laatste' oogenblik in den steek; alleen de Deugd vergezelt hem naar den hemel. Ieder mensch moet daar eens rekenschap van zijn daden geven, alle materie ontvalt hem en alleen de deugd, verworven langs den weg van berouw en boete, kan hem dan bijstaan. De inleidster voegde aan hare verklaring de opmerking toe, dat wij dit stuk niet (moeten) aanhooren met protestantsch-dogmatische kri tiek, want deze is hier misplaatst. De vroom heid, die. uit dit stuk spreekt, is de vroomheid der middeleeuwen, toen het onderscheid roomsch-katholiek en protestant nog niet be stond. Inleidster, die zelf „queen's dutch" sprak, verzocht de aandacht te mogen vestigen op de prachtige oude taal, die toen reeds zoo rijk en smeuig was en een lust voor het oor. Omtrent de muzikale illustratie, waarmede de opvoering van j.l. Dinsdag versierd was, merkte inleidster. nog op, dat aeze coor den heer Eduard Biele gemaakt werd naar Gregoriaan- sche melodieën, en dat zij alleen beoogt de werking van het stuk te verhoogen. Het statig voorspel leidt de alleenspraak van God in. De Dood heeft zijn eigen telkens terugkeerend thema. Verder worden eenige hoogtepunten muzikaal onderstreept, terwijl aan het slot, wanneer Elckerlijk den hemel binnentreedt, een koraalachtige muziek weerklinkt. Het stuk eindigt; met een gesproken- en daarna een muzikale epilooog. Voor de vertolking van dit spel niets dan lof. Waar soberheid van gebaar en decor geboden is en alles steunt op het klankrijk gesproken woord, op beschaafde en juiste uitspraak onzer oude moedersprake, daar was het een genoegen te mogen ervaren, dat dit spel inderdaad is ge worden wat Inleidster er van voorspeld had: „een lust voor het oor."! Maar ook werd het een lust voor het oog. De harmonieuss wijze waarop de verschillende levendige kleuren der zijden gewaden van de speelsters, zich vaak tot een kleurengamma schikten, sprak van smaak en goede regie.- De. vertolker van de hoofdfiguur Elckerlijk dwingt respect af voor de natuur lijkheid van zijn spel, zijn standen, gelaatsuit drukking, zijn zwijgend nadenken vaak. Hij heeft zijn zware rol schitterend vervuld. Ook de partijen, die hem ter zijde stonden, hebben allen zonder uitzondering gaaf en mooi spel te eien gegeven, dat steeds het juiste onderlinge verband wist te bewaren. Tenslotte mogen wij zeker een woord van hulde brengen aan den componist E. Biele en aan de dames en heeren, die zijn werk vertolkten, een werk, dat waar schijnlijk juist door zijn weinig samengestel den bouw, de gewenschte gevoelens van ontzag, huivering, voldoening, krachtig weet te ver sterken. Discretie verbiedt. de Inleidster wees er reeds op. namen van Leidsters en uitvoerders te noemen, maar toch willen wij eindigen met een woord van dank voor het gebcdene, dat één der hoogtepunten bereikte van de nu afgesloten winteruitvoeringen in onze -gemeente. hollandsche maatschappij van landbouw. Een vergadering over de veeteelt en het werk der Crisis-Zuiv el-Cen trale. Krachtige verwijten aan de regcering, maar in gepasten vorm. Vrijdag 11 Mei was de chef van de melk- controle der crisis-zi'ivel-centrale de heer C. Siewertsen voor een voor Haarlem goed opge komen aantal veehouders en belangstellenden aan het woord om de werkwijze der zuivel- centrale te beschrijven en deze organisat.e zoo mogelijk voor ongegronde kriuea te vrijwaren. Da uitvoerige aanteekeningen, die wij maakten om den spreker bij dit technisch onderwerp op den voet te volgen bewijzen ons, dat hij in 't eer ste wel het tweede niet is geslaagd. De prijs zettingen kwamen ter sprake, het nemen van boter uit de markt, het opzetten van ooter in koelhuizen, de concurrentie zelfs met Siberie en Australië, de controle op de bolerfabricage, het verminderen van den veestapel, het verband van akkerbouw en aanwas van den veestapel, ae kleverigheid (het woord is van ons. Red.) van den strijkstok van crisis-centrale's, de men ging van margarine met boter, het gunstige resultaat dat het boterverbruik vrijwel op peil is gebleven, de positie van ae Hoilancische export-kaas, 'n soort monopolie artikel (men kreeg steeds in de groote buiftnlandscLe hotels betere hollandsche volvette, dan ons zelf voor betaalbaren prijs werd aangeboden. Red.), het stellen van voorwaarden o.a. overheidsvtrgun- ning voor het leveren van cousumptiemelk, het betrekken der melk op regeeringscontract, de prijsnorm, de verdeeling van het land in zone's in verband met het gebod slechts bepaalde hoe- velheden melk per koe af te ievcren aan de consumptie, de berekening dei zuivelwaarden, de bemoeiingen met de „overmelk" (dit is niet het tegengestelde van „ondermejk" ö.i. melk waar de room af is, maar de na aflevering der geoorloofde handelsmelk bij den boer overge bleven melk Red.), de in het komende con tractjaar te verwachten heffing op room, te regelen naar het tot boter omgerekend vetge halte, al deze onderwerpen behandelde spr. in ongeveer iyz uur, een kunststukje alleen mo gelijk door de klare voorstelling die spr. zelf van die zaken had, zijn kalmen betoogtrant en den ernst waarmede zijn gehoor naar hem luisterde. Wij achten ons blad niet de plaats om de technische uiteenzetting in over te ne men, rnaar opzettelijk vermelden wij al die pun ten om onze lezers te doordringen van ae uit gebreidheid der overheidszorg op dit gebied 'nog maar één onderdeel van de moeilijkheden bevattend, waarvoor de regeermg is gesteld). Evenals onder de ministers Treub en Cort van der Linden tijdens den oorlog is ook thans de regeering oprecht bezield met vaderii,ke be zorgdheid niet pm van een dubbeltje een gulden te maken, want dat kan zij met en kan nie mand nu, maar om het dubbeltje zoo produc tief mogelijk te maken en in ieder geval voor inzakken te behoeden en zoo billijk mogelijk te verdeelen met tweeledig doel: lo de reeds gezonde bedrijven staande te houden, 2o. van de thans verkregen kennis gebruik te maken de ongezonde te saineeren en die welke door oneerlijke menschen worden beheerd eenvoudig te doen verdwijnen. Er valt met de crisisrege lingen niet te spotten, en dat kan men elkander gerust doorzeggen. Vele aanwezig-en maakten gebruik van de ge legenheid vragen te stellen, waarbij vele klach ten werden geuit en zeer harde maar betame lijk voorgedragen woorden vielen. Met mannen als spr. (dit was onze slotindruk) in de Viding en veehouders als de aanwezigen onder de ver drukten kan er uit al deze beslommeringen (eenzelfden indruk verkregen wjj op het gebied der crisis-pluimvee-centrale), -uit al dit nadeel op den duur iets goeds overblijven. de mei-aanbieding van garage bloemend aal, Op de voorpagina kan men lezen, dat de Mei-aanbieding van Garage Bloemendaal suc ces heeft. Geen wonder zeggen wij, want wat men thans aangeboden krijgt, is een kans, welke men niet voorbij mag laten gaan. De bedoeling welke voorzit, is elke wagen welke in de garage komt, nauwkeurig te con troleeren -op rij-veiligheid en de rijzekerheid en elke wagen welke na deze behandeling de garage verlaat, is „klaar voor den weg". Dat deze aanbieding exceptioneel goedkoop is, mo gen wij met een enkel woord illustreeren. Zoo is o.a. inbegrepen hef schoonmaken en afstel len van den carburateur, alleen dit onderdeel, vordert ruim 2% uur werk. Wij kregen hij ons bezoek de -overtuiging, dat het ook voor eige naars van oudere wagens van groot belang is hun wagens eens door Garage A. B. B. na te laten zien, daar met een dergelijke service de wagen veel en veel langer meegaat en groote kosten van reparatie omzeild kunnen worden, terwijl voor alles op deze wijze bereikt wordt, dat Uw wagen U niet onderweg in den steek laat pn U met een gerust gevoel elke onver wachte controle van welken aard ook, tege moet kunt zien. politieberichten. Woensdag j.l. zijn eer.ige rh-odrodendrons ontvreemd uit een tuin aan den Ruysdaelweg. Van de daders geen spoor. Donderdag j.l. reed een motorrijder met een dame op de duo op den Vogelenzangschen straatweg. Door een onvoorzichtige beweging raakte hij de trottoirband, waardoor hij slin gerde. De juffrouw werd van de duo afgewor pen en bekwam eenige schaafwonden aan het been. Vrijdag j.l. werd uit het Naaldenveld een fiets ontvreemd. Van de daders geen spoor. Eveneens werd Vrijdag door de politie uit Schagersbrug een Duitsche kinderjuffrouw gehaald, welke aldaar was aangehouden. Zij had ten nadeele van haar mevrouw te Bloe mendaal goederen besteld en deze ten eigen bate aangewend. Tevens had zij goederen ont vreemd toebehoorende aan haar mevrouw en aan de dienstbode. Zij is ter beschikking van de Justitie gesteld. Zaterdag fietste een juffrouw de Hooge Duin- en Daalsche Weg af. Ter hoogte van het „Zandgat" raakte zij de macht over haar stuur kwijt. Zij viel en bekwam eenige scheur en schaafwonden. Door leden van de Reddings brigade werd zij verbonden, terwijl zij door de goede zorgen van de Politie per auto naar het Station te Haarlepi vervoerd werd. Op de Bloemendaalscheweg ter hoogte van de Busken Huetlaan werd een wielrijder door een auto aangereden. De wielrijder kreeg een niet ernstige bloeduitstorting aan de knie. De zaak is in onderzoek. Een jongeman zakte Zaterdag j.l. op de Vogelenzangscheweg door zijn fiets. Hij ver volgde ppr auto zijn weg. Toen bij den volgen den morgen de restanten van zijn fiets, welke hij had laten liggen, wilde ophalen, bleek dat hij te veel vertrouwen in de eerlijkheid der menschen gesteld' te hebben, daar anderen zich reeds van deze taak gekweten hadden. Zondag had op de Viersprong een aan rijding plaats tusschen 2 personen-auto's. Beide wagens werden ernstig beschadigd. Een zelfs dusdanig, dat hij met de kraanwagen, weggesleept moest worden. De inzittenden be kwamen geen letsel. Een tankwagen van de A. P. C. kreeg bij den Julianatoren plotseling een gebroken as. De chauffeur remde onmiddellijk, doch kon niet verhinderen, dat de wagen ging slingeren en precies op de tramrails tot stilstand kwam. Hij werd per kraanwagen weggesleept. De tram had een half uur vertraging. Men zij op zijn hoede voor een vrouw, welke dezer dagen langs de huizen vent met kousen. Daar zij een zeer aandoenlijk verhaal weet op te disschen, laten sommigen zich ver leiden om een paar kousen te koopen en daar voor f 1.65 te betalen. De kousen blijken ech ter waardeloos te zijn. Daar reeds meerdere klachten de politie bereikten, zij men gewaar schuwd. ingekomen personen. Mr. A. J. H. B. Adam, Hartenlustlaan 28, Bloemendaal; A. Ravenhorst, Kerkplein 6, Bloe mendaal; E. G. Bouwer, Iepenlaan 10, Bloe mendaal; J. H. Gottmer, Rustenburgherweg 25, Bloemendaal; Mevr. J. G. Grootes, Rijne- gomlaan 55, Aerdenhout; Mej. W. E. Schra- vendijk, Rijnegomlaan 55, Aerdenhout; Th. Stokman, Leidschevaart 28, Vogelenzang; C. M. B. J. A. Ruland, Julianalaan 19, Overveen; H. A. Vermeer, Platanenlaan 59, Bloemen daal; S. M. D. Valstar, Dr. Dirk Bakker laan 72, Bloemendaal; H. B. Deutschmann, Rij negomlaan 55, Aerdenhout; Mej. L. Planteijdt, Rijnegomlaan 64, Aerdenhout; J. F. F. Klok, Berkenlaan 16, Bloemendaal; Mej. J. H. Leonhard, Sterrehoschlaan 17, Bloemendaal; S. Anema, Brederodeweg 84, Bloemendaal; Th. A. van Westerhoven, Kinheimweg 93, Bloemendaal; Mej. R. Tromp, Bloemendaal scheweg 9, Bloemendaal; J. H. A. W. Graaf v. Heerdt tot Eversberg, Potgieterweg 13, Bloe mendaal; W. J. Rechsteiner, -Bloemendaal scheweg 269, Overveen; Mej. A. W. E. Eschau- zier Hooge Duin en Daalscheweg 22, Bloe mendaal; O. ten Post, Noorder Stationsw. 11, Bloemendaal. bloemendaal. Gevonden en terug te hekomen bij: G. Zwar- teveen, Lage Duin en Daalscheweg 15, Bloe mendaal, een zakmes; Hoogenis, Nagtzaam- plein 15, Haarlem, een jongensjasje; van Gen- nep, Dikmanstraat 8, Haarlem, een colhert- jasje; Dijkstra Kraantje Lek, Overveen, een pas t. n. van G. F. H. Göbel; K. L. Schoonder- beek, Zandvoorterweg 41, Aerdenhout, een parapluie; F. Kamphuijs, Prins Hendriklaan 132, Overveen, een blazer; J. J. Noser, Colenso- straat 54r<?„ Haarlem, een kinderkoffertje; v. d. Wenscb, Uitendaalstraat 16, Santpoort, 'een portemonnaie met inhoud; Heinders, Vijver- weg 4b, Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud; Kroon, Graaf Florislaan 16, Vogelen zang, een zilveren armband; A, Meijer, 2e Doodweg 15, Vogelenzang, een damestasch met inhoud ;Buijs, Julianalaan 306, Haarlem, een kindermuts; L. Hofsteed-e, Indische straat 63, Haarlem, een mandje; W. J. Dijkman, Alb. Thijmlaan 24, Bloemendaal, een blauwe kinder cape; Thiaden Langeveld 10, Noordwijkerhout, een hond (wit met zwarte vlekken); G. Ra venhorst, Elswoutslaan 9, Overveen, een hond (pincher). Politiepost Aerdenhout, een muts; Bureau van politie Overveen: een hondenhals- banc'; een bal, een paar dameshandschoenen; een damestasch met inhoud, een damesschoen, een klein sleuteltje, twee sleutels, een dames kous, een dop van radiateur, een dameshand schoen. Bevallen: M. C. A. Marcelisvan Heijnin- gen, zoon; H. F. G. Leef lang—Potihoff, zoon; A. Reeling BrouwerHermann, zoon; C. J. ZoetVieveen, zoon. Ondertrouwd: J. H. Rolvers en W. P. Beliën; Ch. J. J. Jacques en A. E. Blok; U. G. de Jong en J. C. C. Warnies; P. G. M. Coebergh en A. J. A. Hendrikse. Getrouwd: E. Zeepvat en G. Kuneman; J. Ph. Thierry de Bije Dolleman en J. F. M. Everard; D. Dekker en W- L. van Son. Overleden: M. E. Nieuwland, wed. A. v. d. Veldt, 86 jaar; C. L. Planten, echtgen. N. Levenkamp, 50 jaar; Chr. M. C. Roosen, echt- gen. F. de Jonge, 55 jaar, wonende te Haarlem. (Verkort verslag). De Raad vergaderde gisteren onder presi dium van den Burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Luden, mr. Witt man en mr. G. Lestriens Hendricks. Punt 1. Ingekomen stukken Ingekomen zijn o.m. een dankbetuiging van H.M. de Koningin voor de betuigde deelneming bij het overlijden van H.M. de Koningin Moe der en het verslag over 1933 van den toestand van bet L.O. Ten aanzien van een verzoek van de afdee- ling Overveen-Bloemendaal der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur om een subsidie van f 500.- voor de in het volgend jaar te houden bloemen tentoonstelling te Heemstede stellen B. en W. voor, dit subsidie te bepalen op f 200.op voor stel van den heer Quarles van Ufford wordt de subsidie bepaald op f 300. Ir. H. F. Adams verzoekt den Raad om het op perceel Aerdenhoutsduinweg 1 rustend ser vituut, waarbij het stichten van sanatoria ver boden wordt, te laten vervallen. Aangenomen, B. en W. praShdviseeren afwijzend. Punt 2. Namen van wegen. B. en W. stellen voor, het van de Julianalaan in Noordelijke richting loopende gedeelte van de Prins Mauritslaan voortaan te noemen Wil lem de Zwijgerlaan. Goedgekeurd. Punt 3. Overname van bermen. B. en W. stellen voor, van de Heeren J. W. en R. Wilson gratis over te nemen de beide ber men van de Busken Huetlaan voor zoover deze hun in eigendom toebehoorem Goedgekeurd. Punt 4. Aankoop van grond. B. en W. stellen voor, van de Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij aan te koopen een penceel grond groot 422 M- gelegen aan de Julianalaan en Willem de Zwijgerlaan voor de som van f 2000. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. stellen voor, onbewoonbaar te ver klaren het perceel Vogelenzangsche duinweg 7. Goedgekeurd. Punt 6. Bebouwingsvoorschriften. B. en W. stellen voor, eenigen personen ont heffing te verleenen van bepalingen der Be bouwingsvoorschriften. Goedgekeurd. Punt 7. Intrekking raadsbesluiten. B. en W. stellen voor, In te trekken twee raadsbesluiten, resp. strekkende tot het ver leenen van ontheffing van de bouwverordening aan en verkoop van grond van den heer A. D. Huysman. Goedgekeurd. Punt 8. Brandweer bij de film. B. en W. stellen voor, een bepaling in de Al- gemeene Politieverordening op te nemen, krachtens welke een eigenaar of verhuurder verboden wordt, film voorstellingen in zijn lo- caliteit toe te laten zonder dat daarbij een brandwacht van da Vrijwillige Brandweer Bloe- mend-aal heeft postgevat. Goedgekeurd. Punt 9. Belasting voor Brandwachts. In verband met bovenstaand voorstel stellen B. en W. voor, ten behoeve van de diensten, door brandwachts bij filmvertooningen te ver leenen, een belasting te heffen van f 5. Besloten wordt de belasting te heffen op grond slag van f i.— per uur. Punt 10. Schoolgeldheffing. Nu de raad zich in beginsel accoord heeft verklaard- met het voorstel van B. en W. inzake een nieuwe schoolgeldregeling dienen B. en W. een nieuwe verordening op de heffing van schoolgelden voor lager en uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente in Goedgakeurd, Punt 11. Arbeidsbemiddeling. Ingevolge art. 10 der arbeidersbemiddelings- wet stellen B. en W. den Raad voor: a. aan de Kroon ontheffing te verzoeken van de verplichting tot oprichting en instand houding eener arbeidsbeurs. b. over te gaan tot oprichting van een agent schap der arbeidsbemiddeling. c. een hiertoe strekkende ontwerp-verorde- ning goed te keuren. Goedgekeurd. Naar rondvraag, waarbij onder meer het kam peeren op het Bloemendaalsche strand ter sprake kwam, wordt de vergadering gesloten. LUXOR SOUND THEATER. STORM AT DAYBREAK. Een typische film, deze Metro Goldwyn Mayer, waarvan het Luxor Sound Theater de premiere voor Nederland brengt. Typisch, om dat deze film naast enkele hoogtepunten plot seling enkele inzinkingen vertoont, doch wij moeten erbij voegen, het zijn slechts zeer wei nige. Wat de hoogtepunten betreft dan noemen wij de scène waarin de mobilisatie afgekondigd wordt. Prachtige filmmontage is dit. Daar grijpt do foto de toeschouwer en in een derge lijke scène, welke slechts kort duurt, wordt ons de consequentie van deze mobilisatie op onver getelijke wijze ingeprent. Dan het andere hoog tepunt, de dolle rit van Dushan en Panto in den nachtelijken storm. Prachtig van fotografie is dit. Hoe Rembrandtiek zijn die twee belichte koppen tegen het zwarte fond-. Hier is een ca meraman aan het werk geweest, die wonderen weet te verrichten. Overigens hebben wij doorloopend de foto grafie van deze film bewonderd. Fotografie en regie hebben elkaar volkomen aangevoeld, ter wijl het spelersmateriaal zich ten volle gegeven heeft. Walter Huston maakt van Dushan een pracht kop, een door en door menschelijk man met menschelijke zwakheden, doch grootsch als hij een Solomo's oordeel velt over het conflict, waarin hij de tragische figuur is. Nils Asther als Geza geeft een gevoelig film- maskèr, dat beurtelings aan Ramon Novarro en Rudolf Valentino doet denken. Kay Francis als Irena vult schitterend aan en typeert fraai de onderworpen Servische vrouw. Wat de inzinking betreft, wij vonden bet liedje aan den vleugel te veel cliché, doch deze scène duurt niet lang en doet aan het geheel geen afbreuk. Wij mogen deze belangwekkende film aan ieder aanbevelen. In het voorprogramma Stan Laurel en Oliver Hardy!. Korte Inhoud van Storm at Daybreak. Dushan, een Servier, is Burgemeester van een stadje, dat op Hongaarsch grondgebied, vlak bij de grens ligt. Hij is in Serajevo op den dag dat aartshertog Ferdinand van Oostenrijk vermoord wordt en omdat bekend is, dat hij een Servier is, wordt hij door de bevolking be dreigd. Hij wordt evenwel gered door zijn vriend Geza, een Officier van het Hongaarsche ieger. Na het uitbreken van den oorlog brengt Geza een bezoek aan het landgoed van Dushan. Hij is hij de grens op zoek naar deserteurs. Iriua, de joiige vrouw van Dushan, heeft drie deser teurs in de stal verborgen en hoewel Geza dit bemerkt, brengt zijn vriendschap voor Dushan en zijn bewondering voor Irina hem er toe de deserteurs te laten ontsnappen. Geza en Irina worden verliefd op elkaar, doch zij willen dat niet bekennen, daar zij Dushan geen verdriet willen doen. Geza wordt gewond en Dushan dringt er op aan, dat hij naar zijn huis overgebracht zal worden. Hij begrijpt niet, dat Irina hier bezwaren tegen heeft. Daar Geza voor verdere militaire diensten ongeschikt is, wordt hij benoemd tot Militair Commandant van het stadje waar Dushan burgemeester is. Na het teekenen van het vredesverdrag wordt Panto, een vroegere opzichter van Dushan, die wegens verraad weggejaagd is, een belangrijk persoon in het stadje. Hij is de vijand zoowel van Dushan als van Geza. Intusschen hebben Irina en Geza elkaar hun liefde bekend, maar zij willen Dushan niet ver raden. Deze evenwel vermoedt iets en als Panto, op wrs.ak belust, Geza wil aanklagen ais verrader, doet de angst van Irina hem alles hegrijpen. Irina gaat Geza waarschuwen en wordt door Dushan bij hem gevonden. Zij bekennen hun liefde, maar verklaren dat er niets gebeurd is waarover Dushan zich zou behoeven te schamen. Dushan besluit hun geluk niet in den weg te staan. Hij weet Panto op een dwaalspoor te brengen en samen vertrekken zij in den nacht om den zoogenaamd ontsnapten Geza te aèht.er- volgen. Dushan zet de paarden tot steeds grooter snelheid aan en doet bet rijtuig veron gelukken, dat hemzelf en Panto meesleept in den woesten bergstroom. Kunst is beheerschte passie. Neen Kunst is in harmonie overvloeien de Liefde. Het heette de jaarlijksche leerlingen avond, die Jae. van Kempen, onze Bloemendaalsche tenor, waarop heel Nederland trotsch is, Woensdagavond als zangleeraar in het Jeugd huis aan de Donkere laan gegeven heeft. Welk een heerlijk materiaal heeft hij onder zijne lei ding, dames waarbij menige die reeds als ge huwde vrouw gevestigd is en heeren van rijpe ren leeftijd! Wij zouden ze, wat qualiteiten be treft in drie groepen kunnen indeelen, maar het gaat er hier_niet o-m te cat.egoriseeren, veel minder alle namen te noemen en te kritiseeren; veeleer om dankbaar te zijn om wat werd be reikt. Maar dan vreezen wij geen kritiek als wij voor drie namen een uitzondering maken en wel voor mevr. Stro-ïnck, een fenomenale zan geres met een dictie en typeering van voor dracht als geen beroepskunstcnaresse haar ver betert, voor den heer Harry van Oss, dadeiijk van het conservatorium tot de schaar leerlin gen van Jac. van Kempen toegetreden, een zin gende ziel van dramatische spanning en kracht, zoo in het tragische als in het komische, en last not least mej. de Vries, ontroerend, een geboren kunstenares zoo gewoon en zoo echt, wier kunst komt uit een overvloed van liefde, waarvan men zou zweren dat de harmonie tus schen uitdrukkingsmiddel en gevoel welke daarin valt te beluisteren er zonder moeite in tot stand is gekomen. En de leermeester weet dit wel en een paar heerlijke oogenblikkcn wa ren het toen in een kort duet uit Samson en Delila bun beider stemmen elkander afwissel den of sameriklonken. Onvermoeid deed Felix de Nobel den geheelen avond precies, beschei den en toch markant den voortreffelijk gestem den vleugel samenzingen met de menschelijke stemmen. Een leerzame avond ook voor velen der leer lingen. Een genot voor ons allen, gewijd door den rijpen slotzang, een fransche hymne, door den mees-ter zeiven over ons heen gezongen. De heer Wagenaar sprak met vecht namens allen toen hij vóór we uiteergingen, onder een ovatie der aanwezigen Van Kempen, de Nobel en de anderen met een dankwoord huldigde. Op Zaterdagmorgen coliecteeren dames en heeren in onze gemeente Legt Uw bijdrage klaar! Het gaat om steun aan het reeïassee- ringsweik in Haarlem e.a. valt het Genootschap voor zedelijke verbetering van gevangenen. Prof. van Hamel placht in navolging van andere onderlegde criminologen zijn studenten te wijzen op een gebrek in het Strafrecht, dat het om de samenleving te beschermen tegen een lid daarvan, dat een misdaad begaat, hem wel tiidelijk afzondert maar daarna slechter, zwakker of verbitterd aan de maatschappij teruggeeft. Onze regeermg schiet door haar plicht tot bezuiniging ook op het reciassee- ringswerk en de psychopaten-zo-rg in allerlei van dien aard te koit. Wij willen daarover niet met haar kibbelen, alleen vaststellen dat de burgerij zelf dan dit werk met kracht ter hand moet nemen. Niet als eervolle bezigheid of uit weldadigheids-zin alleen, maar uit zelfbehoud. Men late zich niet afschrikken door der- naam van het genootschan waarvan de collecte uit gaat Het weet evengoed las wij allen, dat de therapie of geneesmethode zoowel va.i krank zinnigheid als van misdadigheid is: deskundig gekozen en geleide arbeid, en dat zoolang onze strafwetten niet in die richting gewijzigd zijn de burgerij het leclasseeringswerk noodig heeft om lo te toonen dat wij onze gevallen broeders en zusters toch nog ais onze broeders en zusters behandelen, 2o door het verschaffen van werkgelegenheid met doden te toonen waarin de beste „zedelijke" hulp bestaat. In ons vorig nummer stond een interessant artikel over Spanje. Wij stellen er prijs op te verklaren, d-at dit artikel verzorgd was door Het American Express Reisbureau, Rokin Am sterdam. Voor alle bijzonderheden, ook inzake reismar ken voor Duitsehland, wande men zich tot dit adres.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 5