Geen Anthraciet van twijfelachtige herkomst Flanel- en Tennispantalons HENSEN, Fa Ant. Cassee Zn. Perzische Kleedjes, Kussens enz. NAAIMACHINES. MaarANTHRACIET van KRUL, de meest zuivere brandstof. Anthraciet van Krul in afmeting 20/30 en 30 50 a f 1,55, per H.L. franco bergplaats. PREDIKBEURTEN - nv. STEENKOLENHANDEL, v.h. J. H. KRUL Jr. STATIONSTERREIN O VERVEEN S®" TELEFOON 23517—14106. EEN UITGEBREIDE SORTEERING VAKKLEEDINGMAGAZIJN Paarlaarsteeg 1, Telef. 12842 Kelims Tafelkleedjes VAN 83EEI Autobekleeder-Zadelmaker Reparaties aan Koffers Tasschen en Lederwaren. - Opgericht 1887 AGENDA. V Levering deze maand vanai wagon of schip. Bij afname van minder dan 5 H.L. 15 ct. per H.L. hooger. het propagandawerk daarvoor dient intensief I toegelaten. Wie het M. U, L. O.-diploma A te worden voortgezet, zal het doel worden be-[heeft, wordt zonder examen in de derde klasse reikt, om avonden van hoogstaand kunstgenot te bieden aan een zoo groot mogelijken kring tegen zoo laag mogelijken prijs. Het voor het seizoen 19341935 reeds voor- loopig samengestelde programma, luidt aldus: De Hollandsche Kamermuziekvereeniging o.l.v. Piet Tiggers (20 musici, leden van het Concertgebouw-orkest) Zangavond door Hans Gruys; Volksliederenavond van Harry van Oss met medewerking van Felix de Nobel; Dansavond van den Hindoeschen danser f Indra Ramosay met zn partnerin Devaki en Hindoe-orkest; Tooneelvoorstelling en Declamatie. De abonnementsprijs bedraagt voor de 4 muziekavonden (serie B) f 3.die voor de 6 avonden (serie A-C) f 4.inclusief rechten en de kosten voor het Maandblad, waarin allerlei beschouwingen aan verschillende kunst uitingen worden gewijd. De samenstelling der Propaganda-Commissie heeft eenige wijziging ondergaan en bestaat thans uit de volgende dames en heeren, aan wier adressen gaarne inlichtingen worden ver strekt en bij wie men zich als lid kan opgeven: de heer J. Horsmeier Jr., Bosch en Duin laan 9b, Bloemendaal, Voorzitter. Mejuffrouw J. H. W. Jeroe, Gasthuissin gel 28, Haarlem, Secretaresse. Mejuffrouw S. C. van Alphen, Emmalaan 7 Haarlem. Mejuffrouw Alphenaar, Kruisweg 49, Haarlem. Mejuffrouw E. Attema, Zandvoorter Allee, Heemstede. Mevrouw J. LakenRis, Tuinwijklaan 35, Haarlem. Mejuffrouw N. Sernê, Bilderdijkstraat 54, Haarlem. de heer E. J. Abspoel, Hoogerwoerdstr. 18, Haarlem. de heer H. J. Beek, Valkenburgerlaan 30, --- L I Heemstede. de heer J. W. A. Hopstaken, Vooruitgang- straat 52, Haarlem, de heer H. Ch. H. van Rosmalen, Zijlstraat 38 rood, Haarlem de heer H. P. de Vries, Prins Hendrikl. 119, Overveen. Tenslotte vermelden wij, dat het e.k. nummer van het maandblad in het bijzonder zal zijn ge- wyd aan het 10-jarig bestaan der vereeniging. DE R.K. HARMONIE „EUPHONIA" 12% JAAR. De RK. Harmonie „Euphonia", directeur J. W. Lefeber, die 21 Mei j.l. 12% jaar be stond, zal dit heugelijk feit herdenken met het geven van een vocaal- en instrumentaal concert op Zondag 27 Mei a.s. in de gem concertzaal Lange Begijnestraat, Haarlem. Aan dit concert zullen medewerking verleenen het vocaal kwartet „Euphonia", dirigent Nico Hoogerwerf en het strijk-ensemble „Orpheus'" dirigent H. Th. Lindenborn. De feestcommissie wordt gevormd door de heeren J. G. v. Kessel, voorzitter, G. v, d- Veldt, E. Diependaal en H. Willemse. Het veelbelovend programma vermeldt oa. „Indisches Wiegenlied" van Herm. Wesseler, met welk werk „Euphonia" op den inter nationalen wedstrijd te Eindhoven den eersten prijs behaalde. R.K. HARMONIE „EUPHONIA". Bovengenoemde vereeniging is voornemens Woensdag 30 Mei om 8.15 uur haar eerste con cert van het seizoen in het Bloemendaalsche bosch te geven onder leiding van den heer J. W. Lefeber. Programma: 1. Feestdag, marsch. J. Furgeot. 2. Verre gedachten, ouverture. G. Gadenne. 3. Largo. Handel. 4. Liefde, wijn en gezang, wals. Joh. Strauss. 5. Overture Egmont. L. v. Beethoven. 6. Onvoltooide Symphonie. Fr. Schubert. 7. Marsch militaire. Fr. Schubert GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDERWIJS. Inschrijving van leerlingen. Nu door de opheffing van de gemeentelijke vervolgcursussen de gelegenheid tot het ontvan gen van avondonderwijs zeer beperkt is, is het wel gewenscht, de aandacht te vestigen op de Gemeentelijke Handelsavondschool, een zeer nut tige inrichting, die dit jaar haar 25-jarig be staan herdenkt. Deze school is een avondschool met 5-jarigen cursus, hoofdzakelijk bestemd voor hen, die op kantoren en bureaux, winkels en magazijnen werken, dus voor diegenen, die voor hun verdere ontwikkeling op avondonderwijs zijn aangewe zen. De hoofdvakken zijn: Boekhouden, Handels- rekenen, Handelskennis, Handelsrecht, Neder- landsche Taal en één vreemde taal (Fransch DuitschEngelsch) naar keuze, terwijl ook on derwijs wordt gegeven in schoonschrijven en stenografie. Tot de eerste klasse worden jongelui toegela ten, die met goed gevolg de lagere school heb ben doorloopen, wat uit een eenvoudig af te leggen toelatingsexamen moet blijken. Ook kun nen leerlingen tot een hoogere klasse worden geplaatst. De leerboeken worden gratis in bruikleen verstrekt; voor pennen, schriften enz. zorgen de leerlingen zelf. Het schoolgeld is progressief, in overeenstemming met het inkomen der ouders, terwijl kinderen van on- en minvermo gende ouders geen schoolgeld betalen. Leerlin gen uit de buitengemeenten, die met Haarlem een contract hebben afgesloten, betalen het zelfde schoolgeld als de Haarlemsche leerlingen. Aan het einde van den 5-jarigen cursus wordt een eindexamen afgenomen onder toezicht van een Commissie van Gecommitteerden uit den Handel en na voldoend examen wordt een eind diploma uitg-ereikt. Er wordt lesgegeven op Maandag en Donder dag van 7 tot 9.30, Dinsdag en Vrijdag van 7 tot 8.40. De maanden Juli en Augustus is er va- cantie. De inschrijving heeft plaats op 28, 29 en 32 Mei, des avonds van 7.15 tot 9.15 uur aan de H. B. S. B., Zijlvest 27, waarin de Handels avondschool is gevestigd en waar tevens verdere inlichtingen te verkrijgen zijn. BLOEMENDAALSCH ALGEMEEN BEVEI- LIGINGS- EN RADIOBEDRIJF. Naar wij vernemen, zijn de voorbereidingen tot oprichting van een plaatselijk alavmee- ring- en radiodistributiebedrijf hun laatste sta dium ingetreden. De besprekingen en onderhandelingen met de in aanmerking komende autoriteiten hebben veel tijd gevergd om tot een goede op'ossing te komen, doch als gevolg daarvan zal het bedrijf tot in zeer verre toekomst aan alle vraagstukken op het gebied van beveiliging en radiodistributie een juiste oplossing kunnen ge ven. Ais geen verdere stagnatie ondervonden wordt, zal het mogelijk zijn reeds in den herfst van dit jaar met het leggen der kabels aan te vangen en de geheele inrichting nog voor het volgend jaar in bedrijf te steden. Zij, die zich nog niet voor aansluiting aan neL bedrijf hebben opgegeven, zullen gced doen dit alsnog ten spoedigste te doen, einde en van- .vei zejjg.rd te zijn, dat zij op de vlugst thogeiijke wijze aangesloten zullen worden. Door het radio distributiebedrijf zullen, goedkeuring door den Minister van Binnenland- eche Zaken voorbehouden, zes (6) omroep programma's worden doorgegeven, te weten: de twee nederlandsche- en vier buitenlanasche (Engeland, FrankrijK, Duitschland en Skandi- navië) met dien verstande, dat, ter vervan ging van een dsr buitenlandsche programma's, des Zondags en op Feestdagen, de kerkdiensten van de Gereformeerde Kerk te Bloemendaaï zullen worden doorgegeven. Het beveiligingsbedrijf zal de gelegenheid bie den, in de woningen der aangeslotenen aan di1 l-edrijf, vanaf elke gewenschte plaats de poli tie of brandweer te alarmeeren, waardoor op de snelst mogelijke wijze eventueel gewenschte hulp kan worden verleend. Aanmeldingen voor aansluiting aan het nel van één der bedrijven, respectievelijk van beide bedrijven, zullen gaarne worden ontvangen aan het adres van den concessionaris: Kieverlaan 33, Bloemendaal. ALGEMEENE VERGADERING. Op 2 Juni a.s. n.m. 2 uur zal te den Haag, Prins Hendrikplein 12, een gewone algemeene vergadering plaats vinden van Aandeelhou ders in de N.V. „Comenius-Bank", gevestigd te 's Gravenhage. OPENBARE VERGADEREN"G DER CHR. DEM. UNIE. De afd. Haarlem de" Chr. Dem. Unie hield Woensdag 16 Jezer in Hotel „Vreeburg" een openbare vergadering, waar als spreker optrad de heer H. S. van Houten, lid der Tweede Ka mer, over: „Christelijk Sociale gerechtigheid ook in crisistijd". De vergadering was druk bezocht. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer Ben'dig, aanvangende met voorlezing van Mattheüs V 118, nam de heer van Houten het woord, die allereerst consta teerde, dat deze tijd zich kenmerkt door een angstige en zwijgende benauwenis. Wij zien sociale onrechtvaardigheid, wij zien hoe in 1933 duizend maal duizend menschen de hand aan zich zelf sloegen, hoi meer dan 2% millioen door honger omkwamen, zien alom de armoede en wanhoop in duizende gezinnen en wij komen niet in verzet; wij zwijgen! Wij zien den oogst vernietigd, waar het menschdom gebrek lijdt, en wij christenmenschen zwijgen! De huidige politiek geeft het groot-kapitaal gelegenheid zichvan de geleden slagen te herstellen. Maal ais wij het onrecht, het maatschappelijk lijden rustig aanzien, zijn wij dan niet mede schuldig? Mogen wij als christenen maatschappelijk weer- loozen zien lijden" Hoe is de houding onzer regeering, wien elk sociaal mededoogen ont breekt, tegenover de 300.000 werkloozen, waar onder er zijn, die 1, 2, bijna 3 jaar zelfs, naar arbeid zochten? Vóór de verkiezingen werd ge zegd: stemt op Colijn, christenen! want aan de werkloozenuitkeering wordt niet getornd. Christen-arbeiders! Er werd direct geraakt aan de steunverleening. Reeds na 3 maanden kwam de eerste aanval: men „knipte de franje af". Spreker zet dan in den b.reede uiteen hoe onze regeering de uitkeeringen beknibbelt, zoo zelfs, dat de vrouw van den werklooze, die er nog wat b(j tracht te verdienen, var haar weekloon van b.v. f 4.aan net armbestuur 3.moet af drag.n en dus f 1.voor een week van hard sloov.cn mag behouden; die 3.zijn n.l. „fraije" d.i. o-, er daad! In Twente vooral is thans oe steun beneden het levensminimum gebracht, voor een gezin met kinderen blijft er, na betaling der huishuur f 8.per week over. Is er dus niet sprake van een benauwenis? Na de steunverlaging in Twente kwam het 60 millicen-plan. Verleidelijk tag het er uit!- In de regeeringsstukken stond echter: als net niet lukt de loonen naar beneden te druk ken, wordt geen enuel dezer werken uitge voerd. Maar, om alle loonen beneden een hongerpeil te brengen, daar zal ik my tegen verzetten, verzekert spreker. Stelt men hem de vraag, waar moet het geld vandaan komen om den steun te hand haven?, dan antwoordt hij: de i'inantieele positie van het volk laat. toe. de sehalKist te vullen, als gij het maar wilt. Als er niemand is, die meer heeft san hij behoeft, zullen ook anderen geen gebrek lijden. Men roepe een crisisbelasting in het leven voor inkomens boven f 1500die net zoc lang duurt als de crisis; men heffe het bank geheim, op, dan komen millioenen aan het licht en men meet dan niet met twee maten, nu de regeering gedecreteerd heeft, dat elke spaarbank mag vertellen, of de werklooze een spaarduitje heeft. Men heffe belasting op stichtingen, op goede ren in de doode hand. Ook het rente- en schul denprobleem moet onder de oogen gezien wor den. Vergeet niet, dat er 20 tot 30 duizend gul den als ministerstractementen uit die „berooide" schatkist genomen worden. De regeeringspartij zegt echter, dat het grootkapitaal gelegenheid moet hebben zich te herstellen en dat daarom allen naar een lager levenspeil moeten gebracht worden, waarbij zij onder die „allen" verstaat, allen die werken. Met veel schrijnende voor beelden stelt de heer van Houten in het licht, hoe er in deze tijden een zuiver mammonisme tegen het „Onze Vader" bestaat, waardoor an deren lijden. Bij dit alles groeit de partij der C. D. U.; in één jaar kwamen er 30 af deelingen bij. Het is niet erg, dat wij nog klein zijn; God kan het door een kleine partij net zoo goed doen ais door een groote. Spreker verklaart als éénling in de Kamer de moeilijke positie te heb ben van een man, die daar zelf zijn weg moet banen; maar hij acht het toch een belangrijke taak, bouwer te zijn aan een christelijke maat- schappij. God zal die maatschappij maken op Zijn tijd en op Zijne wijze en men zal die niet kunnen breken, als het blijkt dat ze uit God is. Laat ons daarom allen in organisch verband op treden, want ik herhaal: Het is angstig als het Christenvolk zwijgt. Als slot droeg spreker het gedicht voor: „Komt maaiers, het is nu oog stens tijd". Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat er, staande deze bijeenkomst, een partij-afdee- ling Bloemendaal van de C. D. U. gevormd was, waar 15 leden uit onze gemeente, 2 uit Heem stede en 1 uit Santpoort zijn toegetreden, waar onder ook Ds. Visser. POLITIEBERICHTEN. Donderdag j.l. is op de Veldlaan bij het aantrappen een motorfiets in brand geraakt. De eigenaar kon niet verhinderen, dat zijn vervoermiddel volkomen door het vdur ver nield werd. Tenslotte heeft men met zand het vuur gedoofd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ls in een kast in het huis van den heer B., wo nende aan den H. D. D. weg brand uitge broken. De bewoners werden door de groote rookontwikkeling gewekt. Hoewel de brand klein van omvang is gebleven, is er toch een vrij belangrijke schade aangericht, terwijl de kast volkomen uitbrandde. De brandweer heeft de blussching verricht. Vrijdagmorgen jJ. reed op den Zandvoorter- weg een bus van de N. Z. H. tegen een boom. De slag kwam dermate aan, dat de boom onder de bus terecht kwam en daar bekneld raakte. De oorzaak ligt in het feit, dat de bestuurder een oogenblik achterom keek, daar hij meende, dat een auto hem achterop kwam. Op het Adriaan Stoopplein heeft een Haar lemsche dame een handtaschje inhoudende o.a, een bedrag van f 150, laten liggen. Totnutoe blijkt de vinder het met de eerlijkheid niet al te nauw te nemen. Zaterdag had op den h-oek Slingerweg Veidlaan een aanrijding plaats. De fietser is de kluts kwijt geraakt. Hij werd gewond, ter wijl zijn rijwiel vernield werd. Ten nadeele van een bewoner aan de Esschenlaan zijn uit een gesloten schuurtje belastingmerken ontvreemd. Eersten Pinksterdag had op den Vogelenzang- sehewegBekslaan een aanrijding tusschen 2 auto's plaats. Beide wagens werden ernstig beschadigd, een wagen moest zelfs wegge sleept worden. De inzittenden kwamen er be trekkelijk goed af, alleen een dame bekwam snijwonden aan het gelaat. Denzelfden dag werd aangebracht een IJsco- venter, welke zonder vergunning een stand plaats had ingenomen. De man weigerde hard nekkig zijn naam op te geven, doch heeft het tenslotte toch maar gedaan. In den nacht van Zondag op Maandag is een auto, welke met razende vaart van Zand- voort kwam rijden op den Zandvoorterweg teger, een boom opgevlogen. De auto werd totaal in elkaar gedrukt, terwijl de boom ge spleten werd. De bestuurder bekwam een. hersenschudding. Dr. Bartels verleende de eerste hulp. De politie onderzoekt een en ander nog nader. 2en Pinksterdag' gebeurde een tweetal on gelukkeu bij het afrijden van den H. D. D.- vveg. Ondanks de duidelijke borden schijnen vele fietsers de verleiding van deze helling niet te kunnen weerstaan. Beide ongelukkigen, waarvan de een een ernstige hoofdwonde en de ander een hersenschudding bekwam, zijn door Dr. Immink behandeld. De een werd door de goede zorgen van de Politie naar haar huis te Amsterdam gebracht, de ander werd per Ziekenauto naar haar woning te Amstelveen vervoerd. Op de Dr. Dirk Bakkerlaan hebben inbre kers tijdens de afwezigheid der bewoners ge tracht hun slag te slaan. Zij zijn echter blijk baar in hun werk gestoord, daar alleen een keukenraampje geforoeerd is. Dinsdag hebben weder inbrekers de Dr. Dirk. Bakker'aan. met een bezoek vereerd. Hoewel het heele huis van boven tot onder door hen doorzocht is, hebben zij niets mede genomen. Ir» het Kiriheimpark .{is aangehouden een zekere d. M. uit Haarlent, die in hét bezit werd bevonden van een plant, welke hij uit een tuin ontvreemd had. Daar het vermoeden bestaat, dat deze man meerdere planten ont vreemd heeft, wordt de man voorloopig vast gehouden. Woensdag had op den Prof. v. Vlotenwsg ren aanrijding plaats tusschen een fiets, welke tegen een vischauto stond en een bakfiets, welke uit het Bleekerpad kwam en den fietser te laat bemerkte. De fiets werd beschadigd. De kosten zullen door den aanrijder worden vergoed. Op de Julianalaan werd een met een paard bespannen voertuig aangereden door een pas- seerende auto. Van den wagen werd een houten draagbaik beschadigd, terwijl de auto een ver bogen spatbord mocht boeken. Teneinde een aanrijding te vermijden, welke dreigde te ontstaan tusschen een fietster en een auto op den hoek van de Busken Huetlaan, week de automobilist dermate uit, dat hij te recht kwam in de heg om het perceel van Dr. van Oldenborgh. De heg werd flink bescha digd, doch een aanrijding had niet plaats. Een ernstige aanrijding had plaats op den hoek ZandvoorterwegZuidweg. Een auto, bestuurd door een leerling, onder toezicht van een houder van een rijbewijs, moest uitwijken voor een tweetal fietsrijders, welke juist de Zuidiaan passeerden. De bestuurder raakte valkomen de kluts kwijt met het noodlottig gevolg, dat een der fietsers gegrepen en mee gesleurd werd. Ernstig gewond werd hij op genomen en moest hij naar het Groote Gast huis te Haarlem vervoerd worden. De politie heelt de zaak nog in onderzoek, RECTIFICATIE. In het artikel „Waarom zenden wij onze kinderen naar de Montessorischool" in ons vorig nummer opgenomen, leze men in de 2e kolom regel 27 van onder af: Laat Uw kind niet door een ander (bedoeld is iemand van het gewoon onderwijs) examineeren, daar de beide methoden niet parallel loopen. En op regel 13 van 'onderaf in diezelfde kolom, leze men: Zeer zeker niet, daar het achterlijke kind niet tot zelfwerkzaamheid komt. In het artikel „Feestavond van de schooi van den heer Tinholt" komt abusievelijk de naam van den heer C. Schulz voor als secre taris der oudercommissie; het is echter de heer W. Noorman, die deze bestuursfunctie vervult. KERKPLEIN 12, Tel. 22260. BLOEMENDAAL. Opgericht 1828. Bijzondere goedkoope Aanbieding in Reparatie van ieder merk met 1 jaar garantie. JAN GEYLV0ET Junior. HAARLEM. Tel. 13538, Doelstraat 37. Opgericht 1902 KORTE KLEVERLAAN 76 TEL. 23187 ZONDAG 37 MEI. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur. Prof. Dr. J de Groot, Hoogleeraar te Groningen. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur, de heer W. F. J. Dankbaar. De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan, Kinheimpark. V.m. 10.30 uur. Gezongen H. Mis. Toediening van het H. Doopsel. Woensdag 30 Mei, n.m. 8 uur, Completen en Lof. Donderdag 31 Mei, v.m. 7.25 uur, Gesproken H. Mis. N.ed. Herv. Gem. Santpoort, V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van de van Eysinga. „Levensbode of Lijkbezorger?" (Lk. 9 60). den Bergh Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, Ds. C. M. Veenhuysen, Amsterdam Overveen. V.m. 10 uur. de heer K. Koopman. Evang. Luthersche Gemeente te Haarlem. V.m. 10.30 uur, Ds. D. Drijver. ■- m 'V A m. *Y I 13' I AV m UL NATOOIiL I.lkB, 11 ON W,\ T1R Warme Bron; 30.1 "C 1EDERLANDSCHI Diepte: 380 Meter BERICHT AAN DE LEZERS. Wegens plaatsgebrek moeten wij tot onze spijt enkele berichten tot de volgende week litstellen. Tot deze berichten behoort o.m. de Moderubriek. BLOEMENDAAL. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Nijland, Graaf Florislaan 35, Vogelenzang, een groen dameshoedje; A. van Dam, Veldlaan 5, Aerdenhout, een steeksleutel; H. Niesten, Schroeder v. d. Kolkweg 16, Bloemendaal, een gebreide wollen sjaal; Waasdorp, Dompvloeds- laan 21, Overveen, een ladder; D. Bruin, Noor der Stationsweg 3, Bloemendaal, een bergstok en diverse plaatjes uit Zwitserland; Robat, Waldeck Pyrmontlaan 26, Overveen, een c'amestaseh; J. Wesseling, Zomerzorgerlaan 34, Bloemendaal, een rozenkrans; Mej. Zwiersen, Duinlustparkweg 6, Bl.daal, een blauw-wittc damesjaal; Wisbrunn en Liffmann, een dames rijwiel; Vermout, Zoetestraat 17, rood Haarlem, een bruin lederen damestaschje met inhoud; P. Smits, Rynegomlaan 56, Aerdenhout, een rood witte kat; Smit, Hoofdstraat 108, Hillegom, een dop van een benzinetank; Militairenweg 3, Overveen, een foxterrier; Bijl, Javastraat 51, een reservevelg met band van auto. Terug te bekomen aan het bureau van politie te Overveen: een rijwielpcmp; een huissleutel; een blauw wollen ceintuur; een meisjesmantel met een muts. GEMEENTE BLOEMENDAAL. INGEKOMEN PERSONEN. A. Warmerdam, Blcemendaalscheweg 287, Overveen; F. M. G. Cochius, Prins Hendriklaan 124. Overveen; mej. M. L. Reule, Schulpweg 2. Aerdenhout; K. H. Hage, Blcemendaalscheweg 295, Overveen; Wed. A. v. Kranendonk Duf felsTomey, Bloemendaalscheweg 72, 8lw- mendaal. Luxor Sound Theater. Champagne bij kaarslicht. Rembrandt Theater. Oatharina de Groote. Palace. De Jantjes.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 2