N. VAN BEEM NAAIMACHINES. 131515 m Onze moderubriek. eOËEftS. &ÈU. - Opgericht NED. NATUURHISTORISCHE VEREEN. AFD. HAARLEM EN O. Zondag 22 Juli maakte bovengenoemde ver eeniging, onder leiding van den heer C. A. Backer, een prachtigen tocht naar de streek Nijkerk-Voorthuizen. Om 8 uur vertrok men per autocar uit Haar' lem en door het mooie Gooi en de Veluwe be reikte men pl.m. half elf Nijkerk, waar al vorens de wandeling over de Kruishaarsehe heide te ondernemen eerst de inwendige mensch werd versterkt. Uit den plantengroei op deze Kruishaarsehe heide was wel op te maken, hoe vochtig het hier normaal behoort te zijn, al was het nu een kurkdroge heidevlakte. Zoo vonden we Scirpus fluitans, die nu heelemaal op het droge stond de mooie Hypericum Helodes (moerasherts hooi) was een aardige vondst. Voorts water' aardbei, leverkruid, bloeiende waternavel, war' kruid, penningkruid, leverbloem en veel Equi setum Iimosum, zonnedauw, bitterzoet. Na de zonnige wandeling deed een korte rust in het schaduwrijke dennebosch goed, waarna de wandeling werd voortgezet naar Appel, waar de autocar al wachtte Bij Appel werd nog gevonden Platanthlara bifolia, Spergularia rubra, Seleranthus annuus, grondster, Pedicu- la ris silvatica. De enthousiasten stapten spoedig daarna al weer uit om het Littorellameertje te bezoeken, waar het oeverkruid (Littorella uniflora) met zijn wapperende meeldraden dan ook werd ge vonden, met Peplis Portula (waterpostelein) Een verrassing was dat we daar nu nog vonden twee nesten van de stern met eieren, terwijl we den oeverlooper en een jonge kievit zagen. Bij Voorthuizen, waar de bus het gezelschap nu bracht, was het doel het Molenveld, dat helaas herschapen was in een vuilnisbeltje. Hier stonden Kanariezaad, en honingklaver (Meli- lotus arvensus). De onvermoeiden gingen van Voorthuizen botaniseerend over de Putter Eng naar Putten, een heerlijke wandeling door een prachtig landschap met rogge- en havervelden. Hier groeide Galeopsis segetalis, Majanthemum bifolium, Veronica spicata, genista pilosa, genista anglica, Corydalis claviculata (ran kende helmbloem). Door de droogte had de hottonia palustris (waterviolier) een eigen aardig gedrongen groei gekregen, waardoor ze op het eerste gezicht onherkenbaar was. Van Putten ging het toen over Amersfoort door het Gooi weer naar Haarlem terug, waar men om half tien aankwam. STEEDS MEER DE VERSCHRIKKING ONZER WEGEN: DE ALCOHOL. Motorrijder aangehouden die dron ken achter het stuur zat. Op den vroegen morgen, omstreeks 4 uur heeft onze politie te Vogelenzang een motor rijder aangehouden, die dronken achter het stuur zat. De man werd naar het politiebureau in Overveen gebracht en in bewaking gesteld. MEDEWERKING VAN HET PUBLIEK ZAL OP PRIJS GESTELD WORDEN. Uit de bloemperken aan den Vijverweg zijn verschillende fraaie geraniums gestolen. Zij behcoren tot een soort, die heel zeldzaam is en moeilijk te kweeken. De politie doet en beroep op de medewerking van het publiek, om haar onmiddellijk kennis te willen geven, als het dergelijke diefstallen ontdekt. NOG MEER DIEFSTALLEN. Uit een veld in het duin te Vogelenzang zijn een paar roe aardappelen ontvreemd: ook een radiomast, die gereed lag om vervoerd te wor den wekte een onbeteugelde begeerte op en werd gestolen. DE GEVAREN VAN DEN WEG. De afgeloopen week kenmerkte zich door een groot aantal rijwielongelukken. In chronologi sche volgorde aangegeven, hadden n.l. de vol gende ongevallen plaats: Op den Joh. Verhulstweg had een aanrijding plaats tusschen fiets en motorrijwiel, waarbij de eerste het moest ontgelden. De fietsrijder werd tegen den grond geslingerd, doch kwam er gelukkig goed af; het rijwiel echter werd zwaar beschadigd. Op de Rijnegomlaan kwam een dame van een erf den weg oprijden, juist toen een vrachtauto naderde. Tn olaats van te blijven staan, stak zij met den fiets aan de hand den weg over. Toen volgde een narrow escape; het rijwiel werd door de auto gepakt en verbrijzeld, doch de dame kwam er wonder boven wonder gelukkig zon der letsel af. Ernstiger was echter de aanrijding, die Zaterdag op de bocht van de' Leidsche Vaart te Vogelenzang tusschen een personenauto er. een wielrijder plaats vond, en waardoor laatst genoemde letterlijk over de auto gesmakt werd en bewusteloos bleef liggen. Ernstig gwond werd hij per ziekenauto naar een der Haarlem- sche ziekenhuizen vervoerd. Vast staat. dat. de schuld van dit vreeselijk ongeluk ligt bij den autobestuurder Zondag d.a.v. raakten drie wielrijders op het rijwielpad van de Julianalaan in den knoop. Geen verwonding of beschadiging, maar wei een heftige woordenwisseling ontstond hieruit. Voordat de woordenwisseling tot krachtiger argumenen kon leiden, was de politie reeds ter plaatse. Dienzelfden dag eischte de H. D. en D. weg bjj de villa „Blokland" weder zijn wekelijksch slachtoffer. Ditmaal was de beurt aan een meisje uit den Haag, dat op den steilen hel ling de bocht niet kon nemen en van haar rijwiel geworpen werd. Dr. Imminck verleende haar de eerste hulp, waarna zij met een vrien dinnetje per trein weer naar huis gegaan is. De laatste aanrijding had dien Zondag plaats np de Bloemendaalscheweg tegenover het post kantoor aldaar Daar kwam van de Tetterode- weg een jongeman af fietsen, die de bocht te groot maakte en daardoor op een jonge dame botste, die met haar rjjwiel aan de hand bij het trottoir stond. Dit rijwiel werd door der. schok beschadigd, doch ook de kleeren van den jongeman werden niet weinig gehavend. Dinsdag reed een motorfietser, de heer S. uit Haarlem op de Julianalaan, toen hij ter hoogte van de Frisolaan plotseling een hond zag, di dwars voor zijn fiets den weg overliep. Om het dier te sparen, remde hij zoo krachtig, dat hij over den kop sloeg. De gevolgen waren: ee: geredde hond, en een redder, die een kleine beenwond, gescheurde kleeren en eenige be schadigingen aan zijn motorwiel bekomen had De heer S. gaf hiervan aan de politie kennis met het eenige doel: te bevorderen, dat eigenaren van honden, deze niet los op den weg, maar aan de lijn laten loopen. Wij ver trouwen, dat wij door opneming van dit voor val, onze medewerking aan dit alleszins billijk verzoek hebben verleend. KLEINE BRAND DIE DOOR EEN HEVIGE REGEN GEBLUSCHT WERD. In het duin achter de Hooge Duin en Daai- sche weg is Zaterdag de bliksem geslagen, waardoor onmiddellijk een helmbrand ontstond. Door den regen werd de brand echter gebluscht zoodat deze tot enkele vierkante meters be perkt bleef. GEMEENTE BLOEMENDAAL. INGEKOMEN PERSONEN. 19—26 Juli 1934. Wed. M. Schreij geb. M. A. Duijnhouwer, Pinellaan 15, Santpoort-Station; P. A. F. van der Spek, Pinellaan 15, Santpoort-Station; Mej A. M. L. M. Waalewijn, Zandvoorterweg 25 Aerdenhout; Wed. R. Rodrigues Pereira, Kerk plein 18, Bloemendaal; H. van Daalen, Bloemen daalscheweg 6, Bloemendaal; Wed. S. Frenkel geb. K. Seligberger, Zandvoorterweg 19, Aer denhout; P. F. H. van El, Bloemendaalscheweg 180, Overveen. BIOSCOOP-AGENDA Luxor Theater: Peggy m'n kind Cinema Palace; Robinson Crusoe met Dougl Fairbanks. Rembrandi; Theater: A bed time story met Maurice Chevalier. BLOEMENDAAL. Terug te bekomen bij: M. v. d. Lenden, Lam- brecht v. Dalelaan 7, Haarlem, een glacé hand schoen; Timmer, Santpoorterstraat 29, Haar lem, een portemonnaie met inhoud; R. v. d. Ham, Zuidertuindorplaan 24, Haarlem, een broche; Snuverink, Kinheimweg 19, Bloemen daal, een slang van rijwielpomp; J. Bettjes, Leidschevaart 158, Vogelenzang, een kinder- portemonnaie met inhoud; F. Kuijt, Kinderhuis- vest 1, Haarlem, een vulpotlood; Vereeniging Dierenhulp Zandvoort, Zandvoortschelaan 207, een Iersche Setter; Hana, Oranje Nassaulaan 8, Overveen, een voetbalschoen; Dompselaar, Bosch en Duinplein 4, Bloemendaal, een ring waaraan 12 sleutels; aan de politiepost te Aer denhout, een rentekaart t. n. van v. d. Groef; aan de politiepost Noordzeestrand: een Lips- sleutel W. S. 21793; een paar strandschoenen beurs met inhoud; een foto-album; een klee- renschuier; een strandparasoleen rijwlelbelas- tingmerk; een beursje met zilveren beugel; slot met ketting; een kussentje; een foto-album; een gummi-emmertje; aan het bureau van po litie Overveen, een fluit; een huissleutel; een behangersborstel; een Lipssleutel; een paar witte dameshandschoenen; een portefeuille met inhoud; een actetasch met badgoed; een porte monnaie met inhoud. OPENING VAN GEEltfï HOOGEVEEN's TWEEDE GARAGE EN SHOWROOM. Aan de Ged. Oude Gracht Nr. 66 te Haariem ter plaatse waar voorheen de koekfabriek .Flora" stond, is thans een groote en modern ingerichte garage met showroom verrezen, die met haar fraaie bronzen pui, geweldige bron zen deuren en schitterende Neon-verlichting van den gevel, op het eerste gezicht doet den ken aan een bioscooppaleis in een of andere wereldstad- Inderdaad, architect J. Peeper van Heemstede, die in opdracht van de N.V. Geert Hoogeveen's Automobielbedrijf, dit gebouw ontwierp en de aannemer B. Smallegange van Haarlem, die het in 4 maanden tijds tot stand bracht, hebben eer met dit werk ingelegd. Hoe root van afmetingen die bronzen deu en ook moge zijn, waar zij een ruimen doorgang moeten bieden voor de vertrekkende auto's, toch is een lichte vingerdruk voldoende om hem tè openen of te sluiten. Treedt men door de hall het gebouw binnen, dan vindt men rechts hiervan een stijlvol ingerichte showroom, waar de nieuwste scheppingen op auto-gebied worden tentoongesteld. Des avonds biedt de showroom in een zee van diffuus lieht door de vele plafond-lampen, terwijl dit nog onder steund wordt dcor een staande lamp, die haar machtigen stralenbundel op het witte plafond doet weerkaatsen. Aansluitend aan deze expo sitieruimte ligt de ontvangkamer voor de be zoekers en het kantoor, van waaruit men een uitzicht heeft over de geheele garage. De wand der hall toont een levendig gekleurde, glazuurbespuiting. Reusachtig van afmeting is deze garage, die van de Ged. Oude Gracht in rechte lijn doorloopt tot de Gasthuisstraat. Vijftig auto's kunnen er met gemak plaats vinden. Overspannen door een glazen dak, dat het daglicht tot in alle hoeken doorlaat, ge ventileerd door een systeem van dubbele wan den (een nieuwigheid by garagebouw), waar door tegelijkertijd alle benzinedampen onmid dellijk naar het dak afgevoerd w«den en over de geheele lengte door brandslangen en brand- kranen tegen brand beveiligd, is hier een ideale auto-stalling geschapen. Bovendien is het geheele gebouw in brandvrije materialen opgetrokken; zoo zijn vloer en wanden in beton en de dakbedekking in bimscement-platen uit gevoerd. Aan den vloer is ook bijzondere zorg ■besteed; door roosters met speciale zandfilters wordt n.l. het reinigingswater radicaal afge voerd- Langs een der wanden is een glazen kast geplaatst, waarin alle voorkomende auto- onderdeelen zijn uitgestald. Daarnaast trekt een groote barometer, die op den naaf van een vliegcuigpropeller is gemonteerd, de aandacht. Zij is een geschenk van de gezamenlijke chauf feurs der Singer-Tax, die bij G. Hoogeveen's onderneming in dienst zijn. Langs den tegen- overgestelden wand lokt een keur van auto's tot koopen uit- Daar staan de merken, die G. Hoogeveen's bedrijf in haar bekende onderne ming aan de Mr. Cornelisstraat 56 te Haarlem reeds 8 jaar met stijgend succes voert: Pac kard. Nash en Nash-Lafayette. Pracht creaties zijn het! En de prijzen? Men oordeele: Nash- Lafayetce vanaf circa f 1850.tot f 2175. en Nash vanaf f 2675.In de showroom, dus vanaf de straat zichbaar. staat eerstgenoemde wagen die c.a- f 1850.kost. In het achter gedeelte van de garage is een afzonderlijke ruimte gereserveerd voor het wasschen der wagens en het uiri'oere- herstellingen. Ook hier valt het op, hoe kraakzindelijk alles is Een waterslang, die draaibaar opgehangen is en een andere, die het water in verstoven toe stand spuit, maken het met aanwending van eenige praktische hefbokken mc-gelyk, de wa gens, zoowel onder- als boven, grondig te rei nigen, terwijl voor het oppompen der banden een vernuftige inrichting geïnstalleerd is. Daar er boven deze ruimte een groot magazyn gebouwd is, waar auto-onderdeelen en gereed schappen geborgen worden, blijft de garage zelf ten allen tijde volmaakt ,.aan kant". Na tuurlijk is de centrale verwarming tiptop in orde en volgens de laatste ervaringen inge richt. zoodat er 's winters nergens een koud plekje in dit uitgestrekte gebouw te vinden zal zijn. De inrit voor de wagens bevindt zich aan de zijde der Gasthuisstraat. Om deze, in die betrekkelijk nauwe straat te vergemakke lijken. is de gevel plaatselijk anderhalve Meter teruggebouwd en sluit zij zich met een wijde bocht weer aan de rooilijn. Ook die achtergevel 's bouwkundig goed verzorgd. Men ziet, dat geen enkele detail bij dit complex is verwaar loosd: zoo is er ook voor de bezoekers een keu- dige toiletkamer beschikbaar en heeft de be drijfsleider, de heer van Leuven de bovenver dieping aan de voorzijde als woning. De ope ning dezer nieuwe garage, waarvoor mevrouw M. HoogeveenMulder op 3 Juli j.l. een ge denkplaat heeft ingemetseld, had j.l. Zaterdag middag in tegenwoordigheid van zeer vele be langstellenden plaats. In de adv. in ons Blad, waarin deze opening aangekondigd werd. was het juiste tijdstip hiervan uitgevallen, waar voor wij wel onze verontschuldiging aanbieden; iritusschen vertrouwen wij dat de lezers wel begrepen zullen hebben, dat deze Zaterdag zou plaats vinden, daar de Zaterdag steeds voor opening in de auto-branche gekozen wordt. De belangstelling bij het publiek, dat de nieuwe inrichting wilde bezichtigen, bleef steeds sty- gen; zoo zelfs, dat de Directie Maandag ge noodzaakt was. de deuren van' tijd tot tijd te sluiten, tot er plaats voor nieuwe bezoekers kwam. Maar als dan de voor- en achterdeuren opengingen en he.t publiek als het ware een inkijk kreeg op een met bloemen versierde Passage, waar men zich niet ODgeslo-ten voelt, doch veilig naar den geopenden uitgang kon door loopen. dan ontstond weer een onafgebroken stroom van belangstellenden. En men werd niet moede de fraaie inrichting en de geëxpo seerde auto's te bewonderen waaraan de smaakvol gerangschikte ibloemstukken 65 waren het, alle getuigende van de sympa thieke gevoelens die men de Directie toedraagt een feestelijk aanzien gaven. De Begipfijjes. Fe+ "-el is waar eenige dagen geleden, dat dp <-"dh°idkundige vereeniging „Haerlem" de Wa^'s-ts Kerk en omgeving bezocht, maar toch willen we er nog even op terugkomen. Immers vele leden van „Haerlem" wonen ook te Blcemendaal of te Heemstede en mevrouw Sterck, die er zoo'n diepgaande studie over maakte en haar goed doorwrochte rede met zooveel élan voordroeg, is een Bloemendaalsche. De Begijnhof te Haarlem lijkt niets meer op een Begijhhoi', die te Delft nog wel en te Amersfoort c->k. Uie geliikenïs betreft dan d-e woningen en de stilte, maar verder niets. Be gijntjes zijn er in Nederland niet meer. Dan moet men in de echt Katholieke landen zijn, zooals o.a. België. Trekt het alom bekende Be gijnhof te Brugge nabij het Minnewater niet dag aan dag bezoekers bij tientallen. Zoo vaak wordt bij het woord Begijn ge dacht aan vrome vrouwtjes en een beetje on wennig, al waren zij geen echte klooster zusters. Van oorsprong zijn het evenwel zeer vooruit strevende vrouwen geweest. Deze beweging was een gevolg van de numerieke meerderheid der vrouwen in de Middeleeuwen en wel goed deels tengevolge der kruistochten, die honderd duizenden mannen het leven hebben gekost. Tot einde 11e eeuw had men als vrouw ge leefd onder bescherming der mannen, der kerk en der kloosters. Daarna stond de vrouw twee eeuwen lang alleen. Daardoor gevoelde de eenzame vrouw behoefte aan vereeniging, maar dan in vrome rust, maar toch ook weer niet in het gareel der kloosterregels. In den beginne werden de begijntjes als ketters be schouwd-. In Zuid-Nederland kwamen ze het eerst en heetten daar bégum, een woord, dat wél degelijk verband houdt met Albigenzen. (Dit was een vrome Christensecte in Frank rijk). Op godsdienstig gebied hadden ze een streven naar religieuse verdieping. Zij waren de voorgangsters van de Broeders des Gemeenen Levens. Er was een teveel aan vrouwen en wel zooveel ,dat d-e vrouwenkloosters, die toen in grooten getale verrezen, niet allen konden op nemen. Een noodlottig gevolg was, dat ondsr de vrouwen zonder steun en dak, vaak zelf moord voorkwam. In 1209 zien we de be weging c-er Begijntjes ontstaan. In Luik zijn er dan al spoedig 500. De geestelijkheid stond er eerst vreemd tegenover en al was de in- 'stelling in 1216 goedgekeurd, toch mochten niet alle pausen die beweging gaarne zien. Evenals later „Geus" was Begijn in de Mid deleeuwen eerst een scheldnaam, maar de een zame Begijntjes namen dien naam als een eere naam aan. In Haarlem kwamen er ook al spoedig; het eerste Begijnhof dateert van 1250. De Pastoor der Groote Kerk gaf haar in 1256 zijn boom gaard als woonplaats. De eersten vestigden zich waar thans c'-e Lange Begijnenstraat is. Die boomgaard was groot en langzamerhand strekte het gebied der Begijnen zich uit van de Markt naar de Bakenessengracht en de Jans straat tot voorbij de Sintjozefkerk. De met een hek afgesloten gang. naast de kerk is nog het restant van een noordelijken ingang naar het Begijnhof. Er was toen in Haarlem nog geen vrouwenklooster. Alleen de Karmelieten be stonden. Het klooster tusschen Warmoesstraat- Markt naar de Bakenessegracht en de Jans- uitgehouwen op een gevelsteen in eerstge noemde straat. Niet alleen Haarlemsche vrou- S 09 E? ES E? I ZIJLSTRAAT 83. TEL. 11307. Ameublementen. •a IETS APARTS vë? inaaMBaBHBaaai Etaleert heden STALEN MEUBELEN LEDIKANT NACHTKASTJE TAFEL EN FAUTEUIL COMPLEET f 55.—. ZIET ETALAGES wen vestigden zich daar, maar ook vele van buiten en meest vrouwen van standing. Men had er met adellijke namen als van Alkemade, Groeneven, Foreest, Assendelft, van Zaanen, enz. Men sprak toen vaak van ronde begijn hoven vanwege d-e afsluiting. Zoo was b.v. het Amsterdamsche Begijnhof aan Zuid- en West zijde afgesloten door het Spui maar in Haar lem bestond de afsluiting in tuinen en muren. Des avonds gingen de toegangsmuren dicht. Vaak was er 's avonds nog een kleine bijeen komst na het luid-en der klok en dan gingen de poorten dicht. De Begijntjes blonken uit door eenvoud en woonden op het terrein in eigen huisjes, vaak van familiegeld opgetrokken. Bij den dood van en begijntje viel haar woning aan den hof. Mevrouw Sterck meende in no. 17 op het Donkere Begijnhof nog een type te zien van een begynwoning. Er mochten in zoo'n huisje, (alles was geregelmenteerd) niet meer dan 2 begijntjes wonen. Maar er waren ook z.g. schamele begijnen, die weinig of niets hadden. Daar was het aantal bewoon sters grooter, soms 6 a 8, maar ook woonden er bij elkaar in conventen op hetzelfde terrein. De begijntjes kozen zich zelf meesteressen en vermden ook een kapittel. Al de huisjes hadden het front naar binnen. De eerste pastoor, c'ie ze later zelf kozen, woonde in de Appelaar- steeg. Buiten Kerkdienst waren de Begijntjes vrij, maar ze mochten niet te veel „aen der straete gaen". De aangenomen begijnen woonden af zonderlijk; in het convent maakten ze een soort proeftijd door, vier meesteresjes hielden toezicht, maar d-e pastoor stond over en boven alles. De dames, heusch geen nonnen, leefden zedig en ingetogen. Ze mochten echter geen in geregen japonnen dragen en vooral niet al te hooge poffen op de mouwen en nooit anders ge kleed zijn dan in bruin of zwart en zonder eenige versiering van linten of pluimen. Het schoeisel bestond uit plompe zwarte schoenen. Er waren ook z.g. klopj is, waaraan d-e klopjes poort achter de Waalsche Kerk nog herinnert. Een stem hadden ze niet, maar aan de mees teressen en mijnheer Pastoor waren ze niet minder gehoorzaamheid verschuldigd. Na an derhalf jaar werden ze gewillekeurde begijnen en kregen ze het faliekenmerk. Den faliebrief moesten ze zelf bij de Haarlemsche regeering op het stadhuis halen. Zoo'n falie was een roote sluier. 21 September op St. Mathijsdag had de verkiezing der meesteressen plaats en na zeven jaar begijnschap mochten ze pas mee doen aan de pastoorsverkiezing. De begijnen blonken uit door offervaardig heid. Ze waren zeer bekwaam in het verplegen van zieken. Bij haar kunnen we dus de oorsprong der wijkverpleging zoeken. Ze legden ook dooden af. Ze deden ook veel aan handwerk maar volgens stadskeur mochten ze niets ver- koopen. Ook gaven ze onderwijs. Menig adel lijk jonkertje en vele jonkvrouwen genoten daar een voorbeeldige opleiding, zelfs een middel bare. Ook gaven ze huishoud-onderwijs, dat meerendeels bestond in behandeling van wasch en linnen. Jongens gingen er tot het 8e jaar met de meisjes ter stfiool, maar in een begijnhuis mochten hoogstens twee kinderen worden op genomen. Met behulp van oude kaarten kan men het heele begijnhof weer reconstrueeren. Zoo was ter plaatse der Groene Buurt (een smal straatje) de bleek. Aan de zijde der Bakenes- serhuis stonden o.a. het bakhuis, het „was huis". het „broahuis". Waar nu de Begijne- steeg is was in ouden tijd een poort. Hygiëne kende men niet veel, er was een gemeenschap pelijke W. C. Het Goudsmitspleintje hoorde er ook bij. Een der voornaamste pastoors was Goutsmit, die vroeger werkelijk goudsmid- was geweest. In den storm der tijden is van het archief veel verloren gegaan, maar in de pastorie der Jozefkerk wordt nog heel wat er van bewaard. De zoo bezonken Begijnen wisten ook van feesten. Vastenavondfeesten werden gul gevierd. Een der genoodigden was eens Joost Symonsz Buyck, Burgemeester van Am sterdam. Vaak gaven de vrome vrouwtjes ook geschenken aan de kerk. Vaak ook wisten ze door hoog aangeschreven pastoors privilegies van d-e stad los te krijgen. Maar 't zou niet altijd zoo mooi gaan. De Spaansche tijd was rumoerig en de kerk der Begijnen ging over aan de stad. Dat gaf verzet De Begijntjes beriepen zich op de privilegies en voerden terecht aan, dat zij in eigen huizen woonden. Het slot was dat de geestelijke goederen toch aan de stad overgingen en een staat van bezittingen werd overgeleverd. Voor loopig bleven ze, maar langzamerhand trokken ze weg. Nog lang gingen de toegangspoorten 's avonds dicht. Na het edict van Nantes kwamen vele Waalsche handwerkslieden in de begiinhuisjes te wonen. Eigenaardig is, dat vele adellijke Fransche jonge dames, die als refu- giées hier waren gekomen, zich hier vestigden. Men weet de gevluchte Hugenooten kregen de Begijnenkerk, maar dat was compleet alles uit gehaald of ruïne. Onder Pastoor Kraft zal alles wel weer in goeden doen komen. AUTOBEKLEEDER - ZADELMAKER. Rep. aan Koffers en Tasschen, Rubhermatten - Bodemtapijt. Korte Kleverlaan 76, Telefoon 23187, BLOEMENDAAL. Reparatie van ieder merk met 1 jaar garantie. JAN GEYLVOET junior. HAARLEM. Tel. 13538, Doelstraat 37. Opgericht 1902 Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. D. A. van den Bosch, Pred. te Den Haag. Overveen. V.m. 10 uur, de heer K. Koopman. Geref. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, Drs. Joh. C. Brussaard. Bediening van het Heilig Avondmaal. N.m. 5 uur, Drs. Joh. C. Brussaard, Heilig Avondmaal en Nabetrachting. De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan Kinhéimpark, V.m. 10.30 uur, gezongen H. Mis. Woensdag 1 Augustus. N.m. 8 uur. Completen en Lof. Donderdag 2 Augustus. V.m. 7.25 uur, Gesproken H. Mis. Zaterdag 4 Augustus. V.m. 7.25 uur, Gesproken H. Mis. Ned. Hervormde Gemeente te Santpoort. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Maar een mensch". (Hand. 10, vs. 26). Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, L. Bijvanck, Amersfoort. Geref. Kerk in Hersteld Verband. (Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt, Haarlem.) V.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. In beide diensten Heilig Avondmaal. Remonstr. Gereform. Gemeente Haarlem. N.m. 7.30 uur, Ds. A. H. Haentjens. F.vangelisch Luthersche Gemeente te Haarlem. V.m. 10.30 uur, Da. J. A. Haumersen van Woerden Bodegraven. Evang. Luthersche gemeente te Haarlem. V.m. 10.30 uur, Da. J. Dufour uit Groede. Warme Eren: 30.! "C Diepte: 330 Meier Op veler aanvraag herplaatsen wij het mode artikel van 1 Juni n.l. een aardige japon met de moderne driekwart raglan mouw. Dit model is geschikt voor dames van eiken leeftijd. Voor dames van jongeren leeftijd bevelen wij organdi aan. De ruche wordt er dan zeer ruim aangezet. Voor ouderen kunnen wij bedrukt marocain met plissé ruches aanbevelen. Men benoodigt ongeveer 4.5 M. stof van 100 c.M. breed. Patronen van deze aardige japon, welke ge makkelijk zelf te maken is, zijn verkrijgbaar bij de afdeeling knippatronen van de Mode vakschool „Kinheim" Kleverlaan 113, Bloemen daal, telefoon 23497. Prijs afgehaad: f 0.45, franco per post f 0.55. Voor bestelling geve men taille- en heup wijdte op. Naam en adres s.v.p. duidelijk ver melden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 2