ZaïÉoortscheiaaii 79 r SCHAAKRUBRIEK Oe Haarl. Coöp. Diner-Verg. Hk. D. LEIH KLEINE ANNONCES. Brokjes Levenswijsheid. De druk van 't verleden. VERHUIZING SCHOONMAAK GASTEN ZIEKTE BAKENESSERGRACHT No. 27. Rundvee-teelf-regeling. (nadruk verboden) Op allerlei gebied, vooral op dat van de politiek, kenmerkt onze tijd zich door een kramp achtig verlangen, zich van het verleden te be vrijden. Ofschoon juist in dit krampachtige zich het besef van eenzijdigheid openbaart en men in zijn binnenste wel voelt, dat men met een derge lijke verloochening onrecht pleegt en onverstan dig handelt jegens de wetten van de natuur, is deze houding begrijpelijk als verzet tegen de wel wat al te groote gehechtheid jegens het verleden, die het voorgeslacht heeft gekenmerkt. Wü hebben allen onze momenten, waarop de zucht om als een wij en oorspronkelijk wezen te handelen, ons de baas wordt. Vooral wanneer wij op een leeftijd gekomen zijn, waarin ons be staan in vaste baan is geraakt en waarin ook onze omgeving ons als een gevestigde persoonlijk heid beschouwt, kunnen wij wel eens weerbarstig worden tegen de versteening, waaraan wij schij nen prijs gegeven te zijn. Een kind ontwikkelt zich nog naar een bepaald doel; bezondigt het zich aan ondeugden en roept het na een verwijt korzelig uit, dat het niet anders kan, dan voegt de opvoeder het toe: „Jawel, je kunt wèl anders! Je moet je best doen, je fouten af te leeren." Maar de volwassene stuit vaak op een opmer king van omgekeerde strekking. Wil hij zijn leven verbeteren, dan hoort hij: „Daarmee had jt3 vroeger moeten beginnen. Nü kun je niet anders meer. Je karakter is nu gevormd, je leefwijze is je tot gewoonte geworden; in de maatschappij heb je je een plaats verzekerd en je een reputatie gevestigd en door al deze dingen ben je gebonden aan je bepaald bestaan. Een radicale verandering in je opvattingen en je gedrag zou een revolutie beteekenen, en de revolutie in 't leven van den volwassene loopt uit op chaos en ondergang". Inderdaad brengt de aanvaarding van de on veranderlijkheid een groot gerief en een wel aangename rust met zich. Voor den zwakke en den gemakzuchtige is zij het levensbehoud; sleohts sterke naturen kunnen zich de weelde van een vormverwisseling veroorloven. Toch blijft de verleiding groot om het beeld, dat men zichzelf, goeddeels onder suggestie der omgeving, van zijn eigen natuur en bestemming gevormd heeft, omver te werpen. Zooals een volk, ja de gansehe menschheid op een tijdstip, waarin zich het verleden wreekt, opstandig wordt en schoon schip wil maken, raakt ook het individu in verzet, zoodra hij door malaise en tegenslag aan zijn foutieve levensinstelling wordt her innerd. Dan raapt hij zijn krachten samen, om van richting te veranderen, om als een nieuw mensch met nog onbeschreven lei van voren af aan te beginnen. Dat een dergelijke poging ook in het persoonlijk leven hetzelfde krampachtige karakter vertoont als in de politiek van de massa, ligt voor de hand. Het is het hartstochtelijke willen, dat alle verstandelijke argumenten het zwijgen oplegt en Siemens Schuckert Werke te Berlijn worden betrokken. Als een en ander in gebruik zal zijn, wordt de zware taak van het bedienend personeel, waarvan thans het alleruiterste gevergd wordt, verlicht, en ontstaat er gelegenheid tot stelsel matig nazien der twee groote turbines, die op het oogenblik al het werk moeten doen, terwijl dan tevens de noodige machine-reserve gescha pen wordt. Het centrale bedrijf verliep in het verslag jaar uitstekend en gaf alle reden tot tevreden heid. Van de Hoogovens werden 409 millioen kub. meter gas afgenomen, terwijl daarnevens 44 millioen kg. steenkolen, cokes en olie werden ver stookt. De hoogste belasting, die in de centrale geregistreerd werd, bedroeg niet minder dan 47.600 K.W.; ze ontstond door hulpverleening aan een andere centrale. Overigens bedroeg de normale belasting in de Velsener Centrale 36.000 k.W. in den spertijd. Verkocht werden rond 199.900 k.W.h., zijnde ca. twee millioen minder dan in het vorige jaar (1932). De oorzaak van dit verschil ligt in de ongunstige tijden, die zich bij alle categorieën van ver bruikers deden gevoelen en in den geringen regenval, waardoor de afname door de polders gering werd. Desniettemin werden als crisis maatregelen verschillende faciliteiten aan af nemers verleend: verlaging van meterhuur b.v. en een tijdelijke reductie aan de twintig, z.g. „welwillende gemeenten", die indertijd zoo tegemoetkomend waren de billijkheid te erkennen van een verhooging van 25 op den prijs der k.W. ten opzichte van het oud-model tarief. De nu toegestane tijdelijke reductie be draagt de helft van den destijds vrijwillig ver leenden toeslag. Negen andere gemeente-contractanten, voor wien het model-tarief 1920 gold, verkre gen een tijdelijke reductie op htm stroominkoop van f 15.per K.W. ten goede komende, niet aan deze gemeenten zelf, maar, dank zij een ontvangen schrijven van den Minister van Wa terstaat, aan de betreffende aangeslotenen. Zoo wordt de deugd beloond! In totaal maakten deze verlagingen, te zamen met een herziening van het tarief van Bussum, een bedrag van f 200.000 uit. Met het demonstreeren en op proef verlee- nen van electrische kooktoetellen werd in het geheele gebied doorgegaan en de slechte tijden in aanmerking genomen, mag het behaalde succes groot genoemd worden. De P.E.N.- kookdames doen met opgewektheid haar sma kelijk werk. De uitgave van het „Electr. kook boek" door het P.E.N., valt bij de dames- cliëntèle in den smaak. Als nu ook eens de prijzen van electr. fornuzen en pannen dalen, zal de schare der „electr.kooksters" wel snel toenemen. De firma's Van den Broek te IJmui- den Salentijn te Amsterdam en Scholten en Pijper te Hoorn worden met eere genoemd voor hun belangrijk aandeel in den verkoop van stoomketels (boilers). Achtereenvolgens worden in het verslag be sproken electr. kunstmoeders voor het pluim- veebedrijf, electr. verlichting van kippenhok ken voor het forceeren van een grooten leg en electr. grondverwarming voor het kweeken van bloemen en wordt gewezen op de goede resultaten daarmee bereikt. Eveneens geldt dit de. daarbij eigenlijk toch-wel weet,, dat het het onder- voor, de neon-lichtbestraling,yan ..rozen, ..de snit delven moet. grond-sterilisator en de vernietiging der ge spit delven moet. Want het verstand zegt op grond van weten schap en ervaring, dat, al moge zich een ont wikkeling voltrekken, de toekomst toch steeds van het heden en het heden steeds van het ver leden afhankelijk zal blijven. Wie als eikel het leven begonnen is, zal nimmer een rozelaar worden en wie als roos werd gestekt, groeit on danks het hevigste verlangen nooit tot eikeboom uit. Men kan de menschen reeds in hun kindertijd naar hun lichamelijke en geestelijke eigen schappen groepeeren. Uit den lichaamsbouw, de gelaatskleur, het handschrift en tal van andere gegevens leiden geleerden de innerlijke gesteld heid van hun proefpersoon af. Men heeft van ouds reeds de menschen ingedeeld in verschil lende karaktertypen en thans gebruikt men een dergelijke indeeling naar de kenmerken der con stitutie. Zooveel schijnt zeker, dat elk individu door aard en aanleg tot een bepaalde leefwijze, een bepaalde levensopvatting en een bepaalde lotsbestemming is voorbeschikt. Tegen de grensmuren van zijn consitutie steigert de opstandige mensch met even weinig succes op als een gevangene tegen de wanden van zijn cel. Hij komt er nooit uit. Echter bezit ieder mensch binnen de hem door zijn natuur en opvoeding gestelde grenzen een zekere mate van bewegelijkheid. En deze mate is dikwijls veel grooter dan hij zich voorstelt. Wel heeft het verleden een stempel in hem ge drukt, dat moeilijk is uit te wisschen. Maar hoe veel uitwischbare kenteekenen hebben omstandig heden, welke te wijzigen zijn, daaraan toe gevoegd! Hoe weinig kent men zichzelf en hoeveel minder wordt men door zijn omgeving gekend! De reputatie, welke de omstanders iemand opleggen, is veelal onjuist gefundeerd; menigeen is in een beroep terecht gekomen dat hem niet past en heeft zich gewend aan een kring, welks geest niet strookt met de zijne. Eerst rijpe levenservaring leert iemand zuiver oordeelen over zijn positie en kansen. En als het van misvatting en vooroordeel gelouterde heden den blik heeft gezuiverd, dan telt het verleden niet meer mee en men werpt af hetgeen men als een druk is gaan voelen, om verlicht de toekomst tegen te gaan. H. G. CANNEGIETER VERSLAG VAN HET PROV. ELEC. BEDRIJF VAN NOORD-HOLLAND OVER HET BOEKJAAR 1933. Het jaarverslag van een bedrijf, waarin het peuleschilletje van 39 millioen goede holland- sche guldens gestoken is, bezit, ook voor den leek, aantrekkelijkheid, vooral als dit verslag kristalhelder en zonder camouflage is samen gesteld als hier door den directeur, den heer J. van Oldenborgh, is geschied. Het vangt aan met een algemeen overzicht, waaruit wij vernemen, dat op de gedachte tot bijplaat sing van één enkele groote turbine in de Cen trale Velsen, is teruggekomen. Er worden nu twee kleine turbines toegevoegd. Deze twee Ljungström turbines, elk van c.a. 17000 K.W. nominaal vermogen, zijn thans in aanbouw bij „Werkspoor". Tevens werden twee voorspan transformatoren van 25.000 k.V.A. bij de Transformatorenfabriek te Nijmegen besteld, terwijl de benoodigde olieschakelaars van de grond-sterilisator en de vernietiging der ge vresde sciara larven door middel van electrici- teit. In 1933 werden 1675 huwende paren verblijd met een electr. strijkijzer als geschenk van het P. E. N. Verschillende belangwekkende data omtrent stroomopwekking en stroominkoop, omtrent voortgeleiding en energie-distributie en om trent het hoogspanningslaboratonum zijn in 't verslag neergelegd. Waar de in het laboratorium beschikbare spanningen voor 't doen van onder zoekingen aan 50 k.V.kabels en garnituren niet toereikend waren, werd de bereikbare wissel- stroomspanning door een „Kunstschakeling'" verhoogd tot 130.000 Volt; de bereikbare ge lijkspanning steeg hierbij automatisch tot ruim 200.000 Volt! Tijdens een beproeving werd geconstateerd, dat een van de 10 k.V. kabels door electrolyti- sche corrosie was beschadigd. De aan deze kabel gedane metingen toonden aan, dat deze corrosie een gevolg was van zwerfstroomen, af komstig van de electr. tractie der Ned. Spoor wegen. Waar ook andere kabels, waaronder zeer belangrijke 50 k.V. kabels, door zwerf stroomen bedreigd worden, werd een meet- inrichting voor het meten van deze stroomen ontwikkeld en aangevraagd. Met de meet- inrichting voor het meten van fouten in kabels met z.g. „geluidsfrequentie" werden dit jaar verschillende metingen verricht, waarbij zeer goede resultaten verkregen werden. Wij moeten door plaatsgebrek vele hoofd stukken van dit belangrijke verslag met stil zwijgen voorbijgaan. Alleen voor het hoofdstuk „Personeel" willen wij éen uitzondering maken, door hieruit dit sympathiek trekje te citeeren: terwijl aan 7 ambtenaren, in verband met hunne ver boven normale uitgaande prestaties, een gratificatie ineens werd uitgekeerd." De hoofdingenieur Ir. J. A. Wijnmalen werd aangesteld tot Technisch Adjunct Directeur. Aan het verslag is de balans met de winst en verliesrekening toegevoegd. De eerste sluit in activa en passiva met een bedrag van f 56.402.301.99 en laat, na diverse rente-uitkee- ringen, afschrijvingen, reserveeringen en pen sioenstortingen, tot een gezamenlijk bedrag van rond dertien en driekwart millioen gulden, een saldo van f 278.434.19, hetwelk bij de reserve voor extra afschrijvingen en vernieu wingen gevoeegd, deze post doet stijgen tot f 2.042.312.09 Evenals onze beschouwing over het Verslag van het Prov. Waterleiding-bedrijf van Noord- Holland, opgenomen in ons voorgaand Num mer, willen wij ook hier gaarne eindigen mpt. een woord van dank en hulde aan het Provin ciaal Bestuur en de bij dezen tak van dienst betrokken hoofd- en subalterne ambtenaren EEN EN ANDER OVER GEBRUIK EN BEWAPENING VAN MILITAIRE VLIEGTUIGEN. (Vervolg.) Bezagen wij de vorige maal het werk der jagers tegen verkenners, zij worden ook ingezet tegen bommenvliegtuigen. Werden deze bij de uitvoering van hun opdracht door eigen jagers beschermd, dan is het U duidelijk, dat er bij zulke gelegenheden daarboven heel wat uitge vochten moest worden (tot op 4000 M. toe en 's winters in vinnige koude), alvorens de bom menwerpers boven hun doel waren. Afgezien nog van het luchtdoelgeschut, dat achter het front en om en nabij objecten van militaire be- teekenis was opgesteld. Groote trefkans hadden zij nu wel niet, maar bij het uitvoeren van een bomopdracht zag men ze toch liever niet, dan wel in actie; je kon 't toch nooit weten! Buiten het dus steeds reëeler wordende lucht gevecht, lag een andere taak der jagers op den grond: Menige colonne marcheerende infan terie heeft beduidende verliezen geleden door jagersaanvallen. Deze laatsten kwamen hoog aan om niet gehoord te worden zetten de motor bijna af en dan doken ze naar be neden, steeds achter de troep blijvend, om niet gezien te worden. Op ongeveer 200 M. hoogte gekomen, begon men dan te schieten op de staart der colonne, terwijl men door den neus langzamerhand op te richten, van lieverlede de geheele colonne van achter naar voren, onder vuur kon nemen. Haar eenige verdediging hier tegen bestond in het onverwijld dekking zoeken langs den kant van den weg; bij het vernemen van het eerste schot. Toch was men nooit zóó gauw weg, of er was al heel wat kwaad gesticht. Van een Fransehman, Père Bouchard, een geestelijke, vertellen wjj U. dat hjj in den oorlog alleen de jachtvhegerij met zijn geestelijk ambt overeen zeide te kunnen brengen. Hij joeg n.l. uitsluitend op vijandelijke ka- belbalons, waarin hij dan ook een meester was. Deze verankerde ballons dienden voor het doen van verkenningen en het leiden van ar tillerie-vuur. Hij dook hierop neer, vaak van uit 3000 M. en meer en gaf hierdoor den bal lonwaarnemer gelegenheid er met een para chute „uit te stappen", waarna al gauw de bal lon brandend neerdwarrelde: in braad gescho ten. Viel echter iemand Père Bouchard aan, ja, dan sloeg hij terug! Werd hierboven gesproken over het werk der jagers, bezien wij thans vliegende prooien verkenners en bommenwerpers. Hiertoe behoeven wij niet meer in gedachte te verwijlen in de oorlogsjaren, maar deelen wjj U hierover het één en ander mede, zooals dat tot op heden geldt. Waren de jagertjes één-, de verkenners zijn twee-persoons toestellen, bemand met vlieger en waarnemer, bewapend met resp. 1 of 2 zware mitrailleurs vooruit en 1 (soms 2) lichte achteruit. Tot de taak der waarnemers be hoort het uitvoeren van bewakings-, waar- nemings-, vuurleidings- en bom-opdrachten. terwijl het maken van luchtfoto's eveneens hun werk is. Het verschil tusschen beide eerst genoemde soorten opdracht is gelegen in de grootte van het terrein, waarover zij zich uit strekken. De eerste gaan over het geheele gebied, dat door de eigen artillerie bestreken wordt en de waarnemers kunnen dus met ver scheidene batterijen samenwerken. De waar nemingsopdrachten zijn beperkt tot het gebied, bestreken door één enkele batterij, waarmede slechts zoo noodig samengewerkt wordt. Het is niet gezegd, dat ook niet nog andere bat terijen vuur óp dit terrein zouden kunnen brengen, doch den waarnemer wordt één grondpost voor samenwerking aangewezen, Het waarnemen blijft echter voor beide soorten gelijk: de waarnemers moeten eventueele nieuwe, door hen ontdekte doelen melden aan de grondpost. Hieronder vallen vijandelijke batterijen al of niet in stelling; colonnes, on geacht waaruit zij bestaan, kortom alles wat van belang kan zijn in verband mét het doen en laten van de tegenpartij. Zooals gezegd, kan aan een waarnemer ook een vuurleidingsopdracht worden verstrekt. Na gestart te zijn, meldt hij zich per radio bij de post, waarmede hij moet samenwerken en welke weer telefonisch met de batterij in ver binding staat. Het „melden" moet men zóó opvatten, dat een radioverkeer tot stand wordt gebracht tusschen 's waarnemers zender en 't ontvangertje -van den grond (of U-Lap) post. Berichten aan den waarnemer worden hem duidelijk gemaakt met behulp van de U- seinlap. In het kort komt nu het vuurleiden hierop neer, dat de waarnemer vanuit zijn hooge post, met veel grooter nauwkeurigheid, dan waarmede men dit vanaf dien grond zou kunnen doen, de ligging van de door de bat terij afgevuurde schoten vaststelt. Deze lig ging seint hij naar beneden aan den batterij commandant, die het doel vaak zelf niet eens zien kan en zoodoende dan toch, door verleg ging van zijn vuur, de schoten dichterbij, of op het doel kan laten vallen. Hij verlegt n.l. zijn vuur bijvoorbeeld evenveel meters dichterbij en naar rechts, als de waarnemer meldde, dat de vorige schoten verder dan- en links van het doel lagen. Dit herhaalt zich meestal eenige malen, voor de schoten op de juiste plaats vallen. Bomopdrachten worden verdeeld in die, ge richt tegen objecten op korte- (in het ge vechtsterrein) en die op langen afstand van het eigen vliegveld gelegen. Bij de eerste mas ten de bomvliegtuigen bij verrassing boven het doel verschijnen. Deze vluchten worden daarom bij lage bewolking en/of bij het aanbreken van den dag uitgevoerd. De laatstgenoemde worden, indien overdag uitgevoerd, beschermd door jagers. Des nachts worden zij onbeschermd uitgevoerd. De aard en de oppervlakte van het doel bepalen natuurlijk de grootte en het aantal mede te nemen bom men. Men kent bommen van 25500 Ko. toe en daarenboven nog het electronbommetje van 12% Ko., welks werk piet is te vernielen, doch brand te stichten. De bommen worden onder aan de romp van het vliegtuig, in rekken op gehangen, medegenomen. Langs electrischen weg laat men ze uit deze rekken wegvallen. Het werpen geschiedt vanuit een van te voren bepaalde hoogte, waarop het richtinstrument, de z.g.n. bommenrichtkijker, wordt ingesteld. Nadere toelichting van dezen kijker zou te ver voeren hoogte en vliegsnelheid worden er c.m. in „afgezet" en 't doel wordt, er doorziende, in 't vizier gehouden. Automatisch geeft zij dan het moment aan, waarop één of meer Oplossingen, bijdragen enz. te richten aan den Schaakredacteur, BLOEMENDAALSCHE- WEG 42, BLOEMEND AAL. PROBLEEM No. 434. B- J. M. Marx (Hoorn). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kc8, Dd2, Lgl, a4, d3, f5. Zwart: Kc6, Pa3, a6, c4, d6, h7. Dit probleem werd met den 3en prijs be kroond in een wedstrijd van den Nederland- schen Schaakbond. PARTIJ No. 198. Gespeeld in het tournooi te Zürieh, 14 Juli 1934. Wit: Dr. M. Eu we (Amsterdam). Zwart: Dr. E. Lasker (Berlijn). Geweigerd Dame-gambiet. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 e7e6 3. Pbl—c3 Pg8—f6 4. Lel'g5 Pb8-d7 5. e2e3 c7—c6 6. Pgl—f3 LfS—e7 7. Ddlc2 0—0 8. a2a3 Tf8e8 9. Tal—Cl d5xc4 Dr. Lasker speelt de opening gewoonlijk zon der te veel geslepen fijnheid. Hier ziet hij af van den strijd om het tempo, d.w.z. hij wacht niet den zet Lfld3 af, om eerst daarna op c4 te ruilen. 10. Lflxc4 Ff 6d5 11. Lg5Xe7 Dd8Xe7 12. Pc3e4 Pd5—f6 13. Pe4g3 c6c5 14. 00 c5xd4 15. Pf3Xd4 Pd7b6 16. Lc4a2 Wit heeft zich zeer goed door de opening heen geslagen, maar zijn voordeel is niet over de remisestreep gekomen. 16Ta8b8 Bedachtzame verdediging! Op Ld7 zou 17. Dc7 voor Wit gunstig zijn. 17. e3e4 Te8—d8 Ï8. Tfl—dl Lc8—d7 19. e4e5 Pf6—e8 Eeschermt het punt d8 20. La2—bl g7g6 21. Dc2—e4 Ld7—a4! Om een verzwakking van den Damevleugel uit te lokken. 22. b2to3 La4d7 23. a3a4 Pb6—d5 24. Lbld3 Tb8c8 Al ruim 24 jaar Uw goede en billijke hulp bij: voor verzorging Uwer maaltijden. Geen lidmaatschap. Ook bezorging in de buitengemeenten. TEL. 14393 TEL. 14393 25. Ld3c4 Ld7—c6! 26. Pd4 X c6 b7xc6 27. Tdld3 Door dezen en volgenden zet brengt Wit den Toren naar den Koningsvleugel voor een aan val, maar geeft tevens de gewichtige d-lijn op. Beter was 27. h4; na 27Pb4 kon dan 28- Df4 (later Pe4) volgen (28Txdlt; 29. TXdl, Td8 faalt na 30. TXd8, Dxd8; 31. LXe6!); ook 27Pc3 behoefde niet te worden gevreesd: 28. TXd8, Pxe4; 29. TXc8, PXg3; 30. fXg, enz. 27Pd5b4 28. Td3—f3 Tc8c7! 29. h2h4 Tc7d7 30. h4h5 De7g5 31. Tel-el Td7d4 32. h5Xg6! Een schitterend Dame-offer, dat Zwart niet raag aannemen: 32Txe4; 33. gXft, Kf8, 34. f XeDt, Kxe8; 35. PXe4, Dg6 (DXe5?; 36. Pf6t): 36. Pd6f, Ke7 (TXd6 is nog slechter)37. Tf7y en Wit houdt een ge zonden pluspion over. 32h7Xg6 33. De4e2 Td4—d2 34. De2fl Dr. Euwe ontwijkt met alle geweld een ver eenvoudiging van het spel en geraakt daar door in het nadeel. Door 34. De3 zou hij ruil van de Dames en gelijk spel hebben kunnen krijgen. 34Pb4c2 35. Pg3e4 Dg5X35! 36. Pe4f6f De5Xf6 37. Tf3Xf6 Pe8xf6 Het met den 34sten zet ingeleide, diep bere kende damoffer van Dr. Lasker heeft ineen3 het spel omgedraaid. Zwart krijgt nu een al door krachtiger wordende aanval, die op den duur moet doordringen. 38. Tel—cl Pf6—e4 39. Lc4—e2 Er dreigde TXf2 met winst van de Dame. 39Pc2—d4 40. Le2—f3 Pe4xf2 Dreigt 41 PXf3f; 42. gxf, Tdl. 41. Dfi'c4 Pf2—d3! Het zwarte Paard werkt verschrikkelijk. 42. Tel—fl Pd3—e5 43. Dc4ib4 Pe5Xf3f 44. g2Xf3 Pd4—e2f 45. Kglh2 Pe2—f4t! 46. Kh2—hl De Koning heeft geen ander veld. Op 46. Kg3 volgt g5, met de dreiging Tg2 mat. 46Td2d4 47. Db4e7 Kg8g7! Dreigende Th8t, gevolgd door Td2. 48- De7c7 Td8—d5 49. Tfl—el Td5—g5 Verhindert 50. Te5, omdat dan 50Tdlt en daarna mat volgt. Opgegeven. Een buitengewone prestatie van den oud wereldkampioen bommen losgelaten moeten worden. Veelvul dige oefening en goede samenwerking tus schen vlieger en waarnemer zjjn in deze van zeer groot belang. Van elk bombardement moeten enkele foto's gemaakt worden om het resultaat te kunnen beoardeelen. Heeft het overdag plaats, dan worden ze gemaakt bij- of na het inslaan van de laatste bommen. Werd er 's nachts gebom bardeerd, dan moet er den volgenden dag een vliegtuig heen om de foto's te maken. Hiermede zijn wij aan het eind gekomen van het te' geven overzicht omtrent deze militaire oefeningen. (Wij maken onze lezers onze verontschuldi ging, dat wij hen een paar pijnlijke oogenblik- ken hebben bezorgd met deze beschrijving van oorlogstechniek. Voor ons staat het vast, dat al gaat deze techniek nóg veel verder, in een werkelijken oorlog tusschen militaire en andere doelen op den duur geenerlei onderscheid zal zijn in acht te nemen, waarom ook de oorlog met bommen uit de lucht trouwens alle oorlog tusschen beschaafde natiën achterwege moet blijven. Red.) De landbouw-crisis-orgailisatie voor Noord holland bericht ons, dat ten aanzien van de kalveren, welke door een identiteitsbewijs ge dekt dienen te zijn, de gewichtsgrenzen voor de periode, ingaande op 1 Augustus 1934, be paald zijn op 60250 K.G. voor stierkalveren en 100190 K.G. voor vaarskalveren. In dit verband wijst zij op de mogelijkheid, dat dieren, die op 1 Augustus slechts enkele kilo's zwaarder zijn dan respectievelijk 250 en 190 K.G. en uit dien hoofde in de vorenbedoelde periode niet door een identiteitsbewijs gedekt behoeven te zijn, bij een volgende verhooging der maximale grensgewichten wel binnen de gewichtsgrenzen zullen vallen. Het komt hun daarom raadzaam voor, dat in dergelijke ge vallen de eigenaren, hoewel dit niet strikt noodzakelijk is, er toe overgaan identiteits bewijzen voor de betreffende dieren aan te vragen, of zoo zij zulks niet wenschen, de boven omschreven mogelijkheid, in verband met het hun toegewezen aantal kalveren, terdege in overweging nemen. Uurwerk- en Horlogemaker Reparateur van Goud- en Zilverwerken, Brillen Pince- Nez en luxe Artikelen. Heemstede. Telef. 26144. TEEKEN- EN SCHIL DERLES door Henk de Vries, Bloemendaalsche- straat 8, Santpoortstation. Te huur voor Heer of Dame ZIT- EN SLAAP KAMER, ook, afzonderlijk. Verbindingsweg 3, Bloemen daal. HUWELIJK. Net persoon, vaste werkkring, 42 jaar zoekt kennismaking met net meisje of wed. Geheim houding verzekerd. Brieven onder no. 786 Bur. v. d. BI- HUWELIJK. Net persoon, 44 jaar, zoekt ernstige kennismaking met net meisje of Wed., ook Duit- sche. Geheimhouding eere zaak. Brieven onder no. 785 aan het bureau van dit Blad- VERLOREN 5 Aug.. gaande van Postkantoor Bl'daal naar Dr. Bakker laan, gouden broche met 2 groenblauwe steentjes. Tegen belooning terug te bezorgen: Bloemend.weg 31 Gemeubileerde KAMERS te huur met of zonder pen sion. Te bevragen: Korte Kleverlaan 28, Bloemendaal, BESCH. JUFFR, leeft. 30 j., b. z. a. voor lichte verpleging of v. kinderen. Bekend met alle huish. be- zigh. Br. onder no. 187 Bur. v- d. Blad Kinderzangclub „DE NACH TEGAALTJES" v. jong. en meisjes v. 6 t. 10 j. f 2.50 p. 3 mnd. Jaarl. 1 uitvoering. Bij pianoles is zangles inbe grepen. Inlicht, en inschr. bij Mejuffr. Pr. Kampmeijer. Tevens PIANOLEERAKES. Verspronckweg 155 b. d. Wouwermanstraat, vlak bij Bloemendaal en Overveen. DAGMEISJE gevraagd, Bloemend.weg 97, Bloemendaal. TE HUUR Bl.daalscheweg, gem. of gest. z^sl.kamer of zit- en slaapkamer met kl. kamer of keukentje. Br. on der no. 788 Bur. Blad.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 3