TOONEEL. KUNST. In- en doorvoer Polen. Zonnige September. Mac Robertson Race LondenMelbourne. TOONEEL IN AMSTERDAM. 8 Mei 1934 was een. gulden dag in de an nalen van het Nederlandsche tooneelleven. Het was de viering van het veertigjarig be- Btaan van den Stadsschouwburg in dezen vorm. De datum klopt niet. Doet er niet toe. Goed denkbeeld om eene tentoonstelling te organiseeren, waar allerlei herinneringen: af fiches, programma's, tooneelcostuums enz. van eene vorige en deze generatie te be- zcihtigen waren. Goed denkbeeld ook om een speciaal coupe te organiseeren, waarin al lerlei acteurs en actrices fragmenten uit stukken brachten van eene vroegere of latere periode. Die liep van 1894 tot en met 1932. Eerst de stem van Bouwmeester op de gra- mophoonplaat. Natuurlijk uit de „Koopman van Venetië", waarin hij, zooals men weet Shylock was, wel z(jn allerbeste lijfroJ. Hij heeft dezen mensch veralgemeend tot niet 'n duivel, maar den Duivel of het Beest ('n dier is geen duivel, het beest is dui- velsch). Louis de Vries speelde den Pagodemonoloog uit „Narciss" van A. G. Brachvogel. „Nar- ciss" is een dom stuk met veel slechte phi- losophie en met nog meer bombast, maar het geeft een groot acteur goede speelkansen. Juist hij kan je zóó voortooveren dat je die nonsens voor echte wijsheid gaat houden voor een korte wijle. Eigenlijk is dat begoocheling, maar is dat dan niet de taak van den acteur, den schoonheidsschepper van den schijn? Louis de Vries is zulk een groot acteur en Narciss is één zijner vele glansrollen. Vieux joue toch wel en daarom juist in het raam van dit programma gekozen. Eduard Verkade gaf het fragment: „Te zijn of niet te zijn" uit Hamlet, waarmee hij 'n groot 25 jaar debuteerde als leider van De Haghespelers. Deze Hamlet is wel zijn lieve lingsstuk, en op deze figuur heeft hij aldoor gewerkt, zoodat hij voortdurend beter er in werd en thans de grootste technische en in nerlijke volmaaktheid heeft bereikt. „De Kruissprook" van Multatuli hoorden wij op de gramophoonplaat, die de stem van dr. Willem Royaards weergaf. Deze plaat was niet mooi. De voordracht indertijd van dr. Royaards was dit wèl en met weemoed herdachten wij den grooten speler en regis seur. Met Royaards is een brok tooneelge- schiedenis te loor gegaan. Uit zijn tijd was de toenmalige Vondelherinnering, waarvan wij nu een weerklank kregen met mevrouw Royaards en Badeloch terwijl Paul Huf de Rei der Edelinghen zei. Uit dien tijd was ook het stuk „d'e Vijf Frahkforters", waarin weer optraden gelijk vroeger Anna Sr-.blairolles, John Gö-bau en de stokoude mevrouw van BeemKapper. Natuurlijk alles in een fragment. Jan Musch speelde prachtig als de markies de Marcarille, een stukje uit Molières „Be lachelijke hoofsche juffers". Hij deed dit zoo geestig, zoo puntig, dat deze creatie wel het hoogtepunt van het spectacle mag worden ge noemd. Volgde iets meer moderns: Cees Laseur en Vera Bondam in „Als ik wildevan Paul Geraldy. Dat was uit het tijdperk, waarin ook mevrouw RanucciBeekman den scepter zwaaide bij Het Vereenigd Tooneel en onder wier regie Cees Laseur en Vera Bondam zoo dikwijls de twee gelieven speelden. Albert van Dalsum wij naderen nu de jongste generatie als de oude waarzegster, die zich als 'n groot acteur ontpopte (zoowei v. Dalsum zelf als de waarzegster) in „De comedie van het geluk", welke ook ons nog versch in het geheugen ligt. En ten slotte Louis Saalborn en Magda Janssens in Shakespaere's „Getemde Feeks", zij als feeks en hij als temmer. De vonken spatten er af. Vóór de pauze een prachtige opvoering van Gogel's „Revisor" onder regie van van Dal sum dus van de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging. Kleurig, fleurig en vief werd deze satire gespeeld in luchtigen stijl, eene satire, waarin alle menschelijke zwakheid, baatzuchtigheid, intrige-lust en andere zonden worden bespot, ja, maar met een melancho- heken lach. Daar zag je den verwaten burge meester van Tourniaire, in zeer genuanceer de mate en ook andere hoogwaardigheids- bekleeders in 'n klein stadje, omkoopbaar, maar kruipend voor hoogere machten, voor den revisor bovenal en zóó dom waren deze lieden dat zij een berooiden jonker, die toe vallig in het hotel afstapte, waar de revisor zijn intrek zou nemen voor dezen hielden, hem hulde betoonden, hem geld in de hand stopten, terwijl hü zich kwansuis verloofde met de burgemeestersdochter, na ook zijn vrouw het hof te hebben gemaakt. Toen nam hjj de beenen- De burgemeester was als 'n pauw, maar allen schrokken hevig toen er werd aangekondigd dat de ware revisor was gearriveerd. Wij stippen nog hot zeer gunstig spel aan van Mien Duymaer van Twist als de kwette rende vrouw van den burgemeester, den kos telijk slappen jonker van Paul Storm en den lézonaer goeden rentenier van Frits van Dijk. een onzer grootste jongere acteurs. Waar mee ik de anderen niet te kort wil doen, want allen waren goed in deze satire. i SCHOOP-BALLEX. Sensationeele successen in Scandinavië. Voor de Amerikaansche reis een tournee door Nederland. Het Trudi Schoop-Ballet, dat in Mei en Juni j.l. ook in ons land opzien baarde en bij welks optreden einde Augustus het 3500 plaat sen tellende Theater des Westens te Berlijn avond aan avond uitverkocht was, heeft ook te Scandinavië stormenderhand het pubiek ver overd. In Kopenhagen en Stockholm waren de theaters al dagen tevoren uitverkocht en de tournée moest worden verlengd, zoodat het Schoop-Ballet niet, zooals oorspronkelijk was vastgesteld, in de tweede helft van Septem ber reeds naar ons land kan komen. Onder auspiciën van impressario Ernst Krauss zal het Schoop-Ballet nu vanaf 1 Oc tober een groote tournée door Nederland ma ken en o.a. voorstellingen ge'ven te Amster dam (Stadsschouwburg), Den Haag (Koninkl. Schouwburg), Rotterdam (Groote Schouw- bur), Utrecht (Stadsschouwburg), Haarlem (Stadsschouwburg), Groningen (Stadsschouw burg), Arnhem (Stadsschouwburg), Nijmegen (Concertgebouw „De Vereeniging"), Eind hoven (Philips' Ontspanningsgebouw), Breda (Schouwburg Concordia), Amersfoort (Ami- citia), Hilversum (Schouwburg Casino), Zeist Schouwburg „Figi"), Zwolle (Schouwburg „Odeon") Hengelo (Concertgebouw), Apel doorn (Schouwburg „Tivoli"), Alkmaar (Schouwburg ,,'t Gulden Vlies"). SCHOOP-BALLET. Naar impresario, Ernst Krauss ons mede deelt heeft het Schoop-Ballet op zijn tournée door Scandinavië een dusdanig groot succes, als in de Noordelijke landen slechts sporadisch voorkomt. De theaters zijn dagen tevoren reeds uitverkocht, terwijl publiek en pers vol geestdrift zijn over dit buitengewone ensemble en in het bijzonder over de groote kunst van Trudi Schoop, over wie b.v. Denemarken'a grootste dagblad „Politiken" o.a. schrijft: „Trudi Schoop: een actrice als Bergner; een danseres als Pawlowa; sex-appeal als Greta Garbo, geniaal ais Chaplin en komisch als Grock." De voorstelling te Haarlem heeft plaats op 12 October a.s. in den Stadsschouwburg. PRAAGSCH KOOR. Het wereldvermaarde Praagsche Koor van Onderwijzers, dat in Amerika, Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië. Scandinavië, enz., triomfen behaalde, zal onder auspiciën van impressario Ernst Krauss volgende maand een tournée door ons land maken. Tot nu toe zijn de volgende concerten vastgesteld: 25 October: Den Haag (Gebouw van K. en W.); 27: Haarlem (Gem, Concertgebouw); 28: Amsterdam (Concertgebouw); 29: Rotter dam (De Doelen); 30: Nijmegen (Concert gebouw „De Vereeniging"); 31: Eindhoven (Philips' Ontspanningsgebouw); 1 November: Arnhem (Stadsschouwburg)2. Utrecht (Tivoli). ELEANOR STEELE EN HALL CLOVIS. 'Het vermaarde ""Amerikaansche"" zang-duo Eleanor Steele (sopraan)en Hall Clovis (tenor) zal onder auspiciën van impresario Ernst Krauss een tournée door ons land maken. Tot nu toe zijn vastgesteld: Zaterdag 6 Oc tober: Den Haag, Diligentia; Maandag 8 Oc tober: Amsterdam, Concertgebouw (kl. zaal). Het zangerspaar, dat kort geleden op de Salzburger Festspiele overweldigend succes had, vooral met de negro-spirituals, door den beroemden neger-componist H. T. Burleigh, speciaal voor deze artisten gearrangeerd, heeft ook Weenen en Budapest stormenderhand ver overd. „Pest Naplo" (Budapest) schrijft: „Eleanor Steele, een sopraanzangeres van aristroeratische verschijning en buitengewone schoonheid, met edel stemmateriaal en ver bazende muzikaliteit. Haar partner Hall Clovis een jonge tenor, staat in zangcultuur op gelijke hoogte." MUNSTERSCHE OPERA NAAR AMSTERDAM. De Stedelijke Opera te Munster in Westfalen, die dezer dagen het nieuwe seizoen heeft ge opend met een buitengewoon succesvolle opvoe ring van Hans Pfitzner's „Der arme Heinrich", onder persoonlijke instudeering en leiding van den meester, zal oiider auspiciën van impres sario Ernst Krauss op Woensdag 26 en Donder dag 27 September a.s. in den Stadsschouwburg te Amsterdam Zeller's beroemde operette „Der Vogelhandler" ter opvoering brengen. Deze meester-operette zal in geheel nieuwe in studeering en in geheel nieuwe decors naar ont werpen van Erich Kempgens worden opgevoerd door het voKedig ensemble der Stedelijke Opera te Minister, met eigen orkest (65 musici) en eigen koor; in het geheel c.a. 120 medewerken den. In de laatste jaren hebben de opera-treinen vele duizenden Nederlanders naar Munster ge bracht de eerste voorstelling van Pfizzner's bracht de eerste voorstelling van Pfitzner's aantal Twentenaren bijgewoond, waaronder o.a. de burgemeester van Enschede, verscheidene fa brikanten, enz. en met deze voorstellingen wil de Stedelijke Opera te Munster een tegenbezoek aan ons land brengen om hiermede haar dank baarheid te betuigen voor de groote belangstel ling, die vooral de bewoners van het Oosten des lands aan de muziek-dramatische kunst dezer Nederduitse stad heeft bewezen. Dat er voor dit bezoek geen zware opera werd gekozen, maai- het vroolijke werk van Zeiler, met zijn schat van onsterfelijke melodieën, zal vooral in het begin van het nieuwe seizoen op prijs worden gesteld. LANDDAG ALG. NED. VROUWEN VREDEBOND. Zondag 23 Sept. j.l. werd in „Dreefzicht" bij den Hout te Haarlem een Landdag gehouden van het gewest Noord-Holland van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond. Reeds het entree, onder de witte vlag „Vrede" welke aan den zonovergoten, belommerden ingang was opgehangen, schiep een sfeer welke den deel neemsters en haar meegekomen echtgenooten dien dag is bijgebleven. Om 1115 uur opende Mej. H. dé Kruijff, pre sidente van de organiseerende afdeeling Haarlem, den Landdag met een korte toespraak, waarin zij de deelneemsters opwekte hard te werken voor den Vrede, temeer nu de onthullingen van de Amerikaansche Senaats-commissie scherp in het licht stellen waarvoor er oorlog gevoerd wordt nl. om de Wapenindustrie haar volle 100% winst te doen opstrijken. De hoop uitsprekende dat de deelneemsters rijker zullen heengaan dan zij gekomen waren besloot zij met een gedicht van het Haarlemsche Lid Mej. van Swaanswijk getiteld: „Aan de Vrou wen van Nederland". Onder begeleiding van Mevrouw E. L. C. Kooi- man-Dankmeijer werd hierna het Bondslied ge zongen. Als Hoofdbestuurslid en als Voorzitster van het voorloopig comité „afsohaffing van de Part. Wa penindustrie" riep Mevr. M. v. d- Colk-Schmidt den aanwezigen een hartelijk welkom toe. Zij lichtte toe, dat wil b.g. comité iets kunnen be reiken er hard gewerkt moet worden. Ook zullen er financieble offers voor gebracht moeten wor den. Zij wekte de deelneemsters op te zorgen voor maandelijksche bijdragen. Dat het noodig is dat deze actie wordt gevoerd en waarvoor Ds. Padt als spreker werd uitgenoodigd, blijkt wel uit de conclusies van de Amerikaansche Senaats com missie die door gewone, allerminst opruiende dag bladen worden gepubliceerd. „Verwerft U de noodige kennis omtrent dit alles en leest de brochures: Prof. Dr. van Riel „Waarom wordt de Particuliere Wapenindustrie niet afge schaft?" A. Den Doolaard: „Hooge Hoeden en Pantser- platen" en het Rapport Joekes, welke waardevolle gegevens bevatten en verkrijgbaar zijn bij de Nat. Vredes-Actie Ammerstol". Wij moeten bedenken dat het doel van de actie „Afseh. Part. Wapenindustrie" is, dat tenslotte onder den invloed van den volkswil, de wetgever gedwongen moet worden de P.W. te verbieden en te verhinderen. Hierop volgde een luid applaus. Mevrouw Van der Veen-wllson uit Alkmaar droeg vervolgens op zeer gevoelvolle wijze voor een fragment uit het boek van Helen Zenna Smith „Gij Vrouwen". Deze voordrachtkunstenares boeide van het begin tot het einde en haar voor dracht maakte een diepen indruk op het gehoor. Na de pauze en een flinke wandeling door den Hout sprak Mevr. P. Smit-Schuckink Kool uit Am sterdam over: Wij vrouwen allen samen tegen den oorlog en voor dc% vrede". „Wij allen samen, daar gaat het om", vangt spreekster aan. Daarom wil zij iets vertellen van het congres tegen oorlog en fascisme, dat in Augustus te Parijs werd gehouden en door spreek ster werd bijgewoond. Daar reikten de vrouwen van tientallen naties elkaar de hand en stapten over allerlei verschillen heen. Zóó moet het gaan". Zij deelde mede door het Congres te Parijs be noemd te zijn om met twee andere HoHandsche vrouwen hier de actie tegen oorlog en fascisme voort te zetten- Hoewel er veel communisten op het congres waren was het congres niet commu nistisch. „Ik vecht voor den vrede", aldus spreek ster, „zóó, dat de Rede, de Orde, het Verstand en de Goedheid zullen overwinnen. Kan is op dit punt het communisten samengaan, dan doe ik dat, maar als de communisten met geweld zouden wil len beginnen, zien zij in mij een uitgesproken tegenstandster". De mannen hebben met hun schei dingen en verschillen van de wereld een chaos weten te maken. Laten wij wouwen een voorbeeld geven, niet zien naar wat ons in politiek of gods dienstig opzicht van elkaar scheidt, maar hand in hand gaan staan om de oorlogsellende tegen te houden. Niemand mag loslaten, want als één schakel in den keten ontbreekt, dan kan de tegen stander door dat gat heenkomen. Zij deelde vervolgens miedé, dat de resoluties van het congres nog niet officieel bekend ge maakt zijn, maar de officieuze tekst kenmerkt een algemeen pacifistische strekking. Applaus volgde. Mevr. v. d. Veen Wilson droeg daarna een toe passelijk gedicht voor. Vervolgens declameerde zij „Het Vertrek" uit Menschen in den oorlog van Andreas Latzko. Onder ademlooze stilte werd deze diep ontroerende voordracht aangehoord. Mevr. v. d. Veen-Wilson wist het typen van den geest- kranken luitenant, die zulke felle waarheden aan het adres van de wouwen uitkreet, zóó goed weer te geven, dat de verwijten tot in het diepst van de harten der aanwezigen doordrongen. Mej. de Kruijff, die zichtbaar aangedaan Me- wouw van den Veen-Wiison bloemen aanbood zeide, dat de aanwezigen wel het meest getroffen waren door de woerden: De vrouwen hebben de mannen naar het front laten gaan". Zij vertolkte daarmete zeker de gevoelens van het zeer ernstig gehoor. Na de thee kreeg Ds. N. Padt uit Zutfen het woord. „Wie evenals ik", zegt hij, „van tijd tot tijd ver zot is op het lezen van detectieve-romans, uit be hoefte zijn geest eens te doen ronddolen in de ro mantiek en voor een oogenblik de koude werke lijkheid te ontvlieden, doet goed eens de roman te lezen van Zaharof, den mysterieuzen Europeër. Deze roman is er evenwel leen van romantische werkelijkheid. Deze man liet regeeringen doen wat hij wilde. Hij verkocht in 1880 de eerste duikboot aan Griekenland om er direct daarna 2 te verkoopen aan Turkije om zich tegen Grieken land te kunnen verdedigen, om er daarna weer enkelen te verkoopen aan Rusland om zich te verdedigen tegen de eerst genoemde landen enz. enz. Met allerlei feitenmateriaal leidde Ds. Padt de aanwezigen in. in een wereld van schande, die onze cultuur bedreigt en tot afschuwelijke mis daden in staat is. Ministers van Defensie of oor log bekleedden vaak belangrijke posities in de part, wapeninfl- en omgekeerd. Dit gaf tot allerlei bedenkelijke consequenties aanleiding. Corruptie werd op ongelooflijke wijze in de hand gewerkt. Tengevolge van de uitgekeerde geweldige steek penningen werd de prijs van het oorlogsmateriaal zeter hoog opgedreven, hetgeen tenslotte door de belastingbetalers moest worden opgebracht. De part, wapenind. kent geen nationalisme of gerechtigheid. Zij kent alleen maar zaken. „Zaken zijn zaken" zegt Paul Koster, de Nederlander, die het aannemen van steekpenningen bij wapenieve- ranties heel normaal vindt! Iedere atie heeft met de practijken van de part. wapenindustrie rekening te houden. Het is een internationaal verschijnsel. Wat doen nu de vrouwen „Hlet allerergste is, dat aan den dood van Uw man, Uw Vader, Uw Zoon .geld! wordt verdiend". De vrouw zegt niet „zaken zijn zaken". Zelden stelt de vrouw een zaak boven man en kinderen. Ik appelleer op het moederschap van alle ge huwde en ongehuwde, van alle kinderen-hebbende en kinderlooze vrouwen. Geen wezen kan hart grondiger positie innemen tegen de part. wapen industrie, dan de Vrouw. De vrouw kan niet aan vaarden dat dividenden worden gekweekt uit den dood. Iedere doode van 1914/18 beteekende f 30.000 winst voor de wapenindustrie. En deze dingen worden ons niet getracteerd door gesigna leerde misdadigers, maar door lieden van aanzien, die gegalonneerd rondloopen en waarvoor de massa bewondering heeft. Dat is verschrikkelijk. Goddank komt nu de ontmaskering. Wij hebben den strijd tegen de particuliere wa penindustrie te aanvaarden ongeacht de vraag wat we bereiken zullen. Het is de schande van de vrouwen, dat zij de mannen naar den oorlog heb- hen laten gaan. Mannen snakken naar de daad van de vrouwen. In dezen moet de vrouw, vrouw zijn. Verzet U tegen de internationale misdaad van geld verdienen aan den dood". Applaus. Na deze aandachtig beluisterde rede werd be sloten den volgenden brief naar de Amerikaansche Senaatscommissie te zenden: (ad. Voorzitter) „Een groot aantal vrouwen, leden van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, bijeen op een geweste lijken landdag, betuigen U en Uwe medeleden hun welgemeende erkentelijkheid voor het werk der enquete-commissie waardoor de praktijken der particuliere wapenindustrie over de geheele we reld bekend worden gemaakt, vertrouwen dat Uw arbeid een krachtigen stoot zal geven om tot maatregelen te. komen waardoor aan deze af schuwelijke praktijken een einde zal worden ge maakt en verzekeren U, dat zij naar beste krach ten zullen medewerken om tot dit doel te komen". Tot besluit werd nog een Bondslied gezongen en sloot om 5 uur de presidente deze prachtig geslaagden en rijken Landdag met de woorden: „De daad is nu aan de Vrouw". De Vredesorganisaties worden opgewekt het voorbeeld van Haarlem te volgen en eveneens bewijzen van instemming naar de Am. Sen. Comm. te zenden. Wij roepen in dezen gaarne de medewerking van de Vredesperiodieken in. AFSCHAFFING PARTICULIERE WAPEN INDUSTRIE. Donderdagavond 27 September 1934 itl te Haarlem een bijeenkomst gehouden van de ver tegenwoordigers van de Vredesorganisaties in Nederland, teneinde een comité samen te stel len. hetwelk tot taak heeft een groote actie te voeren voor de afschaffing van do particuliere wapenindustrie. Op de vergadering waren ook verschillende schriftelijke bewijzen van instemming aan wezig. Het resultaat van de gehouden besprekingen is, dat de bovengenoemde actie thans definitief zal worden doorgezet. Reeds was op 19 Juli 1934 een voorbereidende vergadering belegd, waar een algemeen plan van actie werd ontvouwd en een voorloopig dagelijksch bestuur benoemd. Het Comité heeft, door de na 19 Juli gepubliceerde onthul lingen van de Amerikaansche Senaatscom- commissie, den wind wel in de zeilen. De actie A.P.W.I. zal als een „vak" worden beoefend en met medewerking van deskundi gen door een Bureau worden gevoerd. Dit Bu reau is gevestigd te Haarlem, Langendijk- straat 13. Als secretaris en bureau-leider is benoemd de Heer W. A. van Sonsbeek. Als voorzitster werd gekozen Mevr. M. v. di. Colk- Schmidt en als Penningmeester de Heer Mor- iang, alien wonende te Haarlem. Het doel van de actie is: door groote publici teit en door het verspreiden van gedocumen teerde gegevens omtrent de praktijken van de part. wapenind., tenslotte, onder den invloed van den volkswil, te komen tot Regeerings- maatregelen, waardoor de part. wapenfabri- eage wordt verboden en verhinderd. Gestreefd zal worc'eu naar internationaal contact. waar door deze actie stelselmatig over de geheele wereld zal worden gevoerd. Daarmede alleen zal het uiteindelijk doel van de Vredesorganisaties natuurlijk nog niet zijn bereikt, doch men wil thans samengaan om al thans te verhinderen dat particuliere groepen met gewetenlcoze praktijken ongehoorde win sten maken door de fabricage van oorlogs materiaal. Het is immers bekend, dat deze groepen voor hun financieele belangen de vol keren tegen elkaar opzetten, onrust en wan trouwen zaaien, totdat als resultaat de onver mijdelijke catestrophe komt en millioenen met hun levensbloed de bedrijfsresultaten zullen moeten betalen. Hiertegen wordt thans krachtig stelling ge nomen. Als basis voor deze actie is vastgesteld, dat zij geheel zal worden gevoerd langs geweld- Ioozen weg en zonder politieke bijoogmerken. Op deze basis zal het een ieder, die zich tegen de particuliere wapenfabricage verzetten wil, mogelijk zijn de actie te steunen. Niet alleen omdat de part. wapenindustrie een funesten in vloed heeft op het wereldgebeuren en reeds in vredestijd haar bloedgeld verdient aan allerlei afschuwelijke methoden en corrupte handelingen, maar ook omdat het meer dan immoreel is, dat deze industrie abnormaal veel geld verdient aan den dood van de millioenen die bij een oorlog hun door gas verpeste longen uitspuwen of met heesche pijnen op de slagvelden crepeeren. Dat is wel het meest weerzinwekkende van de particuliere wapenindustrie en niet krachtig ge noeg kan daartegen worden stelling genomen.. Het Comité A.P.W.I. doet daarom een beroep op het Nederlandsche Volk een groote campagne tegen de bovenbeschreven misbruiken mogelijk te maken. Het Bureau A.P.W.I., dat onder leiding van het Dag. Bestuur spoedig enkele gesalarieerde krachten aan het werk zal moeten zetten om haai" actie volgens de plannen te kunnen voeren, vraagt financieelen steun aan het Nederlandsche Volk. Millioenen geeft de particuliere wapenindustie jaarlijks uit om de ontwapeningsplannen te doen mislukken, het Comité A.P.W.I. vraagt van de Nederlandsche Burgers slechts een kleine, maar vaste, maandelijksche of wekelijksche bijdrage om te pogen den oorlog te verhinderen. De afschaffing van de particuliere wapenin dustrie is de eerste schrede op den positieven weg die leidt naar den Wereldvrede. Het is thans aan het Nederlandsche Volk om te toonen, dat het bereid is dezen weg te gaan. Men storte ten spoedigste een bijdrage op postrekening 191713 ten name van W. A. van Sonsbeek, Haarlem, onder motto A.P.W.I. en met vermelding of het een wekelijksche of maandelijksche bijdrage is. Ook steunbonnen zullen worden uitgegeven. Geeft zooveel ge kunt, het doel is een offer waard en eerst dan kan het Comité aan het werk gaan. Voor het Dagelijksche Bestuur van het Comité A.P.W.I. W. A, VAN SONSBEEK, Secretaris. i Op 28 Augustus j.l, zijn nieuwe bepalingen ingesteld met betrekking tot de regeling voor den in- en doorvoer van bepaalde artikelen in Polen. Belanghebbenden kunnen van een en ander nader kennis nemen op het secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Nassauplein 6, Haar lem. Op Zondag den 2den werd een zonnetijdperk ingezet, dat op heden den 15den culmineert in een schittering die goudglanzen werpt over 't wijde land, met een fluweelen dagtemperatuur om een luchtbad te nemen, en een zachten, denkeren avond, waarvan het duister geschil derd wordt door den gestreepten maancirkel van eerste kwartier. En in 't late thee-uurtje blijven de ramen open bij de schemerlamp. Weldra zullen we echter een lichtuurtje moe ten missen, als de zomertijd ten einde spoedt. Dan zullen we met een sprong in de korte dagen komen, of we ons dan als wijsmaken, dat October nog menig zomfetje kan geven, en de „Kranenzomer" in elk geval drie dagen duurt, 't helpt niet, de herfst rukt aan om in korten tijd een eind aan alle heerlijkheid, zelfs die der herfst tinten te maken. Onze trekkers die van zon houden en daarvan nog ruim schoots kunnen genieten, worden toch door eén zonderlinge onrust aangegrepen. Velen hunner hebben zich vereenigd in grootere en kleinere groepen, die meer of minder los sa menhangen. Daar heb je de spreeuwen, die int dichte troepen, die weldra wolken zullen wor den, heen en weer zwerven, en gezamenlijk als op commando van een generalissimus zwen ken, draaien, stijgen, dalen, wegschieten en neerstrijken. Op daken en lichtdraden rijen zich de zwaluwen voor de afreis, 't Zijn die met het roode borstje, „de witgatjes" zijn den kelijk al weg. De akkerleeuweriken trekken laagvliegend van akker tot akker. Bonte kegelsnaveltjes vallen bij troepjes neer op de zaadhoofdjes van distel en havikskruid. De vier geelgroene zan gertjes, sportvogel, fitis, fluiter en tjiftjaf) en het bruingrijze kwartet (tuinfluiter, grasmusch, zwartkopje en braamsluiper) der bosschen, tui nen en plantsoenen zijn heengegaan. Ondanks de zon is het stil daar buiten. De koekoeksroep is ook verstomd, ofschoon er nog enkele koe koeken toeven. Voor een week hoorde ik er een nog heel dicht bij, waarop fitisjes meenden te keer te moeten gaan. Waarom toch? Zouden ze, evenals 't landvolk nog hier en daar, hem in, den herfst voor een „kwaaien vogel", een sperwer houden, wegens zijn loodgrauwe kleur, gesperwerde borst, een geel oog met boozen blik? De jonge koekoeken zijn al een paar weken geleden op reis gegaan en wel op eigen ge legenheid, zonder gids, langs de kust naar het zuiden. En hoewel ze nooit van zuid hebben gehoord, kunnen ze verwonderlijk genoeg den weg vinden naar hun winterverblijf. Dat heb ben ze trouwens gemeen met vele andere trek kers. Denk eens aan de jonge nachtegalen, die geboren zijn in een stukje donker struweel en daar den heelen zomer hebben doorgebracht, zonder dat zij de vliegkunst in eenigszins rui meren in hebben kunnen beoefenen, 't Is eigen lijk niet anders geweest dan wippen op en van den lagen tak. Welnu, als de nacht der afreis is gekomen, verheffen zij zich zonder gids voor de eerste maal van hun leven in de lucht, boven hun boschje, tot in de laaghangende wolk of nevelstreep en gaan getroost het on bekende tegemoet. Ook sommige vissche» geven verrassende staaltjes van plaatszin. De haring komt uit groote diepte in den oceaan, naar boven om onze Waddenzee met miljoenen stuks te vullen. Vrouwelijke palingen verlaten in dauwnaehten bij duizenden de slooten en plassen van ons land door de natte weiden, om een beek of rivier te vinden en hierin stroomafwaarts naar zee te gaan. Daar ont moeten zij in de diepte de mannelijke alen en vieren bruiloft met deze. En nooit keeren zij weer terug naar de zoete wateren, waar ze liaar jeugd hebben doorgebracht, 't Was dus om bruiloft te vieren, dat ze trokken! Maar waarom stelden ze dit feest thuis niet in? Niet omdat het aan dames zou ontbreken op de bruiloft, maar wel aan heeren. Want in ons land woont geen enkele mannelijke paling. De groene gaasvleugelige waterjuffers, dl" nu bij duizenden over de westelijkste duinenrij naar 't Zuiden trekken, vliegen nog geen mans hoogte boven het helmgras; rustig gaan zij achter elkaar, schijnbaar doelbewust. Waar heen? We weten het niet. De herfsttrek gaat langzaam maar onverbiddelijk in zijn werk. Toch draalt menig, dier dagen lang voor het besluit. Sommige vogels vliegen zelfs bij gun stig weer heele einden terug. Want afstanden bestaan eigenlijk voor die vliegeniers niet. KERST ZWAKT. Post per Douglas naar Australië. Envelopppen en inlichtingen bij de K. L. M. verkrijgbaar, I De K.L.M. wil het den verzenders van brie ven naar Nederlandsch-Indië en Australië ge makkelijk maken. Bij alle K.L.M.-kantoren is gratis een drukwerkje met bijzonderheden om trent de postverzending per Douglasvliegtuig verkrijgbaar, benevens speciaal voor deze vlucht vervaardigde enveloppen, aan wier uiter lijk bijzondere zorg besteed is. Links boven bevindt zich het K.L.M.-embleem met de vermelding „Per Luchtpost", in Neder- landsch, Fransch en Engelsch. Links onderaan is een teekening van de Douglas en bevinden zich over de geheele breedte der enveloppe de woorden: LondonMelbourne Air Race 1934. In den rechterbovenhoek staat astngeduid, op welke wijze de frankeering moet geschieden. In deze envelopge bevindt zich een tweede, welke voorzien móet worden van het adres, waaraan de origineele omslag teruggezonden moet worden. Voor hen die geen relaties in Australië of Indië hebben, zijn gegomde strook jes gedrukt, voorzien van het adres van den vertegenwoordiger der K.L.M. in Sydney en strookjes met het adres van het Hoofd van den dienst der P. T. T. te Bandoeng. Deze behoe ven slechts in het daarvoor bestemde vak op de enveloppe te worden geplakt. De strookjes voor Australië zijn reeds in de enveloppe in gesloten, terwijl die voor Indië afzonderlijk verkrijgbaar zijn. Alle brieven moeten vóór of uiterlijk op dèn 17den October gepost zijn. Zrj, die terugzen ding wenschen, moeten een antwoordcoupon insluiten.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 4