DANSLES f I EVIainzer Zuurkool C. E. TOESET DEBAKER Ook gij moet oppassen BURGERLIJKE STAND UIT BOEK EN BLAD ^VIujÏcheid Horlogerie „Helbertsberg" Bloemd. Chr. Gem. Koor Wie wil U— De verschrikkingen van den nieuwen luchtkrijg. De verbroken draad. N.V. DANSACADEMIE J. G. MARTIN ZONEN. PREDIKBEURTEN Bloemend.weg 4 Bloemendaal Telefoon 23565. Speciaal adres voor Reparatiën OOK IN GOUD EN ZILVER. A. J. KLEIN WEDEROM VERKRIJGBAAR DE VAN OUDS BEKENDE 10 cent per pond Onder VOORTDURENDE Contröle MR. CORNELISSTRAAT 40 TELEFOON 15014 Tenoren en Bassen BLOEMENDAAL TEL. 22276 •""7 L. M. I i J GEVAARLIJKE BOCHT BIJ DE KOOIJ (N -H Ofschoon deze bocht wordt aangeduid door een rood-wit geschilderd hek, ia de toestand ter plaats niet van gevaar ontbloot, omdat de zichtbaarheid van het hek zeer lijdt door een rij huizen aan de Westzijde van het Noord- Hollandsch Kanaal, tegen welken achtergrond het hek niet zoo duidelijk uitkomt als wen- echelljk is. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B. B. N. heeft nu op haar verzoek aan den Rijkswaterstaatsdienst om verbetering van de situatie bericht ontvangen, dat het hek in helle kleuren zal worden overgeschilderd, ter wijl bovendien eenige reflectoren zullen wor den aangebracht. WEG LANGS DE NAUERNASCHE VAART. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B. B- N. bericht, dat blijkens bekendmaking van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, a. de algeheele geslotenverklaring voor alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen van den weg langs de Nauernasche Vaart tusschen den Noorder IJddjk en den Provincialen weg HaarlemPurmerend in de gemeente Assen delft is opgeheven; b. de weg langs de Nauernasche Vaart onder de gemeente Assendelft tusschen den provin cialen weg BuitenhuizenZaandijk en de boerderij van K. Crok gesloten verklaard is voor het berijden in Zuidelijke richting met alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen. GEMEENTE BLOEMENDAAL. INGEKOMEN PERSONEN. J. F. de Haas, Duinlustparkweg 9, Santpoort- Station; H. M. Pinnell, Zonnebloemlaan 33, Aer- denhout; Mej. E. C. Croon, Prins Hendriklaan 97, Overveen; D. Janse, Bosch en Duinlaan 17, Bloemendaal; J. Chr. Brand, Tollenslaan 14, Aerdenhout; E. Gorter, De Genestetweg 14, Bloemendaal; H. Tjebbes, Bosch en Duinlaan 25, Bloemendaal; wed. C. BertholeeMin, Noorder Stationsweg 24, Bloemendaal; wed. J. M. Nor- tierGunning, Hoplaan 5, Aerdenhout; mevr. P. Chr. AsselbergsAsselbergs, Kleverlaan 45, Bloemendaal. BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij: Kaandorp, Bloemendaalscheweg 107, Bloemendaal, een da- mesportemonnaie; J. Korstens, Prins Hendrik laan 120, Overveen, een muts; J. A. Kroon, Rollandspad 17, Haarlem, een knipmes; W. Bee- ren, van Twiskplein 12, Haarlem, een vulpot lood; Uitendaal, Korte Kleverlaan 18, Bloemen daal, een rijwielbelastingmerk; M. Keesma, Den nenstraat 3, Haarlem, een rijwielpomp; Hanna, Oranje Nassaulaan 8, Overveen, een vermoede lijk gouden vulpotlood; Noordlaan 20, Bloemen daal, een dames glacé handschoen; Lohman, Korte Zijlweg 15, Overveen, een rijwielbelasting- merit; Schuurman, Hyacinthenlaan 20, Haar lem, een rijwielpomp; Halte N. Z. T. M. Tempe lierstraat, Haarlem, een blauw manteltje; aan den politiepost Aerdenhout: een dameshand schoen, een bos sleutels en twee zakmesjes; aan het bureau van politie te Overveen: een sleutel aan plankje, een willen muts, een blauwe overall met inhoud, een Dipssleutel W. A., een acte- tasch, een dameshandschoen, een huissleutel, een autoslinger; A- C. Dissevelt, Kinheimweg 61, Bloemendaal, een vulpen. „Venerische ziekten'' door Prof. Dr. E. Zurhelle. De prijs der deeltjes bedraagt f 0.95. In dezelfde serie zagen reeds het licht: „De zorg voor het hart" door Prof, Dr. G. de Boer. „Raadgevingen voor de aanstaande moeder", door Prof. Dr. J. L. B. Engelhard. „De verzorging van de zuigeling" door Prof. Dr. E. Gorter. „Eerste hulp. Beknopte handleiding voor het verleenen van eerste hulp bij ongevallen", door Prof. Dr. P. R. Michael. „Tuberculose" door prof. dr. L. Polak Daniëls. Prof. Dr. F. J. J. Buijtendijk, hoogieeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen schreef bij deze werkjes het volgende ter inleiding: De tijd, dat men met reden gekant kon zijn tegen hygiënische voorlichting van het publiek, ligt reeds lang achter ons. Dank zij het on derwijs, heeft het gemiddeld begripsvermogen van den leek, ook ten aanzien van medische en hygiënsche vraagstukken een dusdanig niveau bereikt, dat ernstige en betrouwbare hygiënische voorlichting thans als van groot nationaal belang geacht mag worden. Met genoegen heb ik dan ook aan het ver zoek van den uitgever voldaan om een aantal collega's uit te noodigen een deeltje te bewer ken van een Gezondheids-Bibliotheek, gelijk soortig aan de „Nationaal Health Series" uit gegeven door de „National Health Council" in Amerika. Het welslagen van deze serie wordt zeker vóór alles bepaald door de nauwgezetheid, waarmede de schrijvers hun dikwijls zeer moeilijke opdracht hebben vervuld om in een kort bestek eenvoudig en duidelijk een inzicht in de hygiënsche vraagstukken te geven. Aan de auteurs spreek ik hierbij mijn dank uit voor hun medewerking en de wijze, waarop zij hun taak hebben volbracht. F. J. J. BUYTENDIJK. Bij de Uitgevers Mij. W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle is verschenen het eerste nummer van de Zevende Jaargang van: HERMENEUS. Maandblad voor de antieke cultuur. De abonnementsprijs bedraagt f 2.50 per jaar. Losse nummers f 0.35. Dit eerste num mer van deze jaargang bevat: Virtue Triumphant in het latijn vertaald. Prof. Dr. P. H. Damsté. Wederhelft. Prof. Dr. D, C. Hesseling. Menschen die wij allen kennen. Dr. E. Slijper. De stad Ephesus. Dr. E. F. Prins de Jong. Hervormde spelling bij de Romeinen. Dr. W. J. W. Koster. Plutarchus als criminoloog. Red. Oplossing van de puzzel. E. S. Bibliographic. GEMEENTE BLOEMENDAAL. Bevallen: H. A. E.. M. G. PaetzDe Prefer, d.; M. E. RolversVoorham, d.; M. J. J. C. v. VlijmenKoets, levenloos. Ondertrouwd; J. C. Korsman en M. A. Voogdt; E. J. van Donselaar en J. van den Hout; H. C. Dixon en T. G. M. Swarts. Getrouwd: L. A. Th. van der Meel en E. S. M. Scholte. Overleden: Th. C. Dentz, 75 jaar. 's LANDS CREDIET. Schets ter introductie van de Gemeenschapscrediet-voorstellen van C. H. Douglas. Onder bovenstaande titel heeft de N. E. G. (Nieuw Economische Groep) voor Nederlanden Koloniën, een brochure het licht doen zien, waarin zij een beknopt overzicht geeft van de voorstellen van C. H. Douglas, die op de vol gende principes steunen: Ten eerste: De kasgeld-inkomsten van een volksgemeenschap zullen, op elk moment, col lectief gelijk moeten zijnaan de collectieve prijzen der verbruiksgoederen, die op dat mo ment voor verkoop beschikbaar zijn. Ten tweede: De voor productie-financiering benoodigde criedieten moeten zijn nieuwe cre- dieten ten opzichte van nieuwe productie en mogen niet uit spaargelden gevonden worden. Ten derde: De distributie van geld aan in dividuen moet steeds minder afhankelijk wor- en van arbeidsverrichting. Dat wil zeggen, dat loon en salaris geleidelijk maar progres sief, vervangen moeten worden door een Nationaal Dividend. Deze belangwekkende en in populaire vorm geschreven brochure is tegen storting van twintig cent op postgiro-rekening 72237 van Drs. F. P. Berckenhoff te Amsterdam ver krijgbaar gesteld. Het secretariaat <Vr N.E.G. is gevestigd: Prins Hendrikkade 20, Amster dam (C.) - GEZONDHEIDS-BIBLIOTHEEK. Aan de serie Populaire handboekjes, be- oogende ons volk betrouwbare voorlichting te verstrekken op het gebied der hygiëne, zijn thans de volgende deeltjes toegevoegd en bij de N.V. Uitgevers-Mij. „Kosmos" te Amster dam verschenen: „Sportbygiëne" door Prof. Dr. F. J. J. Buijtendijk. „Het voorkomen van besmetting" door Prof. A. Klein. „Voedingshygiëne" door Prof. L. K. Wolff. Succesvolle afweer onmogelijk geacht. „HEELE STEDEN ZULLEN IN VLAMMEN OPGAAN". In een interview, dat een vertegenwoordiger van de „United Press" te Amsterdam heeft gehad met den beroemden Nederlandschen vliegtuigconstructeur Anton Fokker, heeft deze 'n somber beeld opgehangen van den men- schenmoordenden luchtoorlog der toekomst. Fokker is van meening, dat geen land ter wereld over voldoende verdedigingsmiddelen beschikt, om moderne luchtaanvallen met sue ces te kunnen afweren. Daar bovendien de toekomstige oorlogen niet zooals vroeger door de uitwisseling van ultimatums zullen worden ingeleid, maar door onverwachte massa-aan vallen van reusachtige vliegtuigeskaders, dient reeds den allereersten dag gerekend te wij den op een ontzettend verlies aan materiaal en op reusachtige aantallen slachtoffers onder de troepen en de civiele bevolking. Eskaders van verscheidene honderden vlieg tuigen, aldus Fokker, zullen zich op het vijandelijke land storten, om het den eersten en tevens doodelijken slag toe te brengen. Zij zullen of wel op groote hoogte, of wel. met voorbijzien van eigen gevaar, laag over den grond vliegen en aldus in beide gevallen een het afwerpen van sterk geladen explosieve- succesvolle bestrijding onmogelijk maken. Door en brandbommen zullen zij opslagplaatsen van munitie, militaire kazernes, stations, kracht centrales en andere voor de vijandelijke mobi lisatie ernstig belemmeren en den levensmid delentoevoer voor de troepen totaal stopzetten. Door het afwerpen van bommen boven dicht bevolkte woonwijken zullen zij bovendien pogen onder de burgerbevolking een paniek te doen ontstaan". „Welk een afweermiddel" aldus vroeg Fok ker, kan weerstand bieden aan zulk een snel vliegenden tegenstander, die zonder eenige voorgaande waarschuwing aanvalt en die, zon der acht te slaan op eigen verliezen, slechts de vernietiging van vijandelijke objecten ten doel heeft? Welke afweer is mogelijk, als de vijand bo vendien nog in nevel gehuld aanvalt, waarin de vliegtuigen blind vliegen, mogelijk door een in het vijandige land wonenden spion geleid, die met behulp van een geheimen zender ge- heelen luohtarmada's den weg kan wijzen?" „Bij vliegtuigaanvallen". aldus verklaarde Fokker, „zullen vliegtuigen van alle types ge lijktijdig gebruikt worden. Krachtige, snelle jachtvliegtuigen zullen de bommenwerpers ver gezellen, om ze te beschermen, met bet on vermijdelijke gevolg, dat vele van deze laatste vliegtuigen met hun explosieve lading ook door den sterksten keten van vijandelijke afweer- vliegtuigen zullen heenbreken. Deze laatste hiervoor komen slechts gevechtsvliegtuigen in aanmerking worden bovendien door hun veel te gecompliceerde bouwwijze sterk -be lemmerd- De overgevoelige en teveel gespeciali- ceerde motoren en de talrijke nog gevoeligere instrumenten, waarmede de moderne gevechts vliegtuigen zjjn uitgerust leiden de aandacht van den piloot veel te veel af van de hoofd zaak: het waarnemen en het vechten. Daar de gevechten zich bovendien op zeer groote hoogte zullen afspelen, moet de piloot in een afgeslo ten ruimte zitten en heeft een gecompliceerde varmte en zuurstofuitrusting noodig, allemaal lingen, die hem nog meer zullen hinderen". Vorsten, Prinsen en Prinsessen, Heeren, Dames, hoog in Stand, Zie 'k wel eens een draad doorknippen. In een stad of op het land, Waar men uitstalt velerlei, Voortgebracht door 's menschen hand. 't Knippen van een enkel draadje, Opent ons een nieuwen weg. Brengt een zeekasteel in 't water. Neemt vaak elk beletsel weg. Wat ons hind'ren kan in het voortgaan, Hooger op den levensweg. Wie dus veel wil zien hier onder, Of ook hooger klimmen wil, Achte, groot en gansch onmisbaar, 't Kleine, dat zoo zwak en stil Ook beantwoordt aan zijn roeping, Als het doet wat Meester wil. Wat wij bouwen, wat wij breken, 't Gaat toch al op Gods bevel. Niets en niemand kan Hem hind'ren, '-t Zij men heer is of gezel. Man of vrouw, het kind, de grijsaard, God kent al hun werken wel. Knipt God eenmaal voor ons allen 'n Enkel draadje bij ons stuk; Ziel en lichaam gaat dan scheiden, Alles wordt vaneen gerukt. Liefd' en vriendschap, ouders, kind'ren, Maar wat 't kind van God verrukt Is, dat dan voor hem zich opent Een gebouw, zoo groot zoo schoon, Zoo vol kunstwerk, ja, zoo heerlijk, Stelt God ons daarin ten toon, Dat we eeuwig zullen juichen Voor God en Gods grooten Zoon. Stoorloos werken zingen, spelen, Kind'ren Gods daar immer voort, Ook als God verbreekt de draden, Die Zijn schepping nog verstoort. Dan hereenigd aard' en Hemel, In een Zalig, Gód'Hjk oord. De verbroken draad beneden, Op'nen ook voor U en mjj Godsrijk, waar we weder vinden, Kin'dren Gods verlost en blij, Vrij in arbeid en in rusten, Vrij van zondenslavemij. Heer der Heeren ons begeeren, Ga dus uit naar U alleen. Naar Uw komst in ons verlangen Onder voorspoed of geween. En de eens gebroken draad, Bind' ons aan U en ons zaad. J. H. Cz. Ondergeteekenden berichten hiermede, dat zij een DANSCURSUS voor boven genoemde scholen zullen openen in „HOTEL BOEKENRODE", AerdenhoutHeem stede, eiken DONDERDAG van 4.15—5.15. Leergeld f 15. Aangiften worden gaarne spoedig ingewacht SCHAGCHELSTRAAT 29, te HAARLEM, alwaar zij tevens te spreken zijn (ook per Telefoon 10806) eiken dag yan 25 en 79 uur. De verliezen van de aanvallende luchtvloten zullen naar Fokker's meening reeds na de eerste overvallen op het vijandelijke land zoo groot zijn, dat spoedig na het uitbreken van den oorlog een gebrek aan opgeleid personeel zal ontstaan. Rusland heeft de beteekenis hier van reeds ingezien en leidt daarom aanhoudend in grooten getale zeer knappe piloten en "me caniciens op". „De eerstvolgende oorlog, aldus besloot de Nederlandsche constructeur het interview, zal vele verrassingen met zich brengen en die zul len niet aangenaam zijn. Hij zal verschrikke lijke verwoestingen aanrichten, terwijl de ge vechten veel dieper het land in zullen plaats vinden, dan vroeger het geval was. Heele ge zinnen zullen worden uitgeroeid en heele steden zullen in rook en vlammen opgaan. Juist zijn schrikwekkendheid evenwel zal mogelijk de zegenrijke uitwerking hebben, dat de geteis terde burgerbevolking voor eens en voor goed den oorlog aan den oorlog verklaart. Maar de oorlog zal duizenden en nogmaals duizenden levens eischen, voordat de mensch- heid verstandig zal geworden zijn". (De Alg. Ned. Vrouwen Vredebond en de Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid hebben het bovenstaande ter kennis gebracht van de burgemeesters der gemeenten in Lim burg. die op 't oogenblik van andere zijde be werkt worden om oorlogsvoorbereidingen te maken. De wapenindustrie?) RIJKSTELEFOON. Opgave van nieuwe telefoonaansluitingen in het telefoondistrict Haarlem in het tijdvak van 20 t.m. 26 September 1934. Tfnnr. Gidsvermelding. 11082 Aannemers Mij. „Noord Holland" N.V.; Directiekeet Oude weg. 12755 Associatie voor Lijkbezorging Coöp. Ver. U.A. Penningmeester Hyacinthenlaan 53. 22150 Berg Jr., N.V. v.h. J. v. d.; Papierwaren- fabriek, Bloemendaalschew. 1, Santpoort. 12994 Broek, M. H. v. d.; Verpleegster, Don kere Spaa.-ne 6. 11281 Garage Visbeen; Teding van Berkhout straat 108. 12642 Hattem, A.; Perzische Tapijten, Groote Houtstraat 104. 29526 Heemstede's Woningbureau Corn. L. Kwak N. V„ Eikenlaan 45, Heemstede (9—16 u.) 29461 Hulsebos, E. E.; Joh. Verhulstlaan 2, Heemstede. 23756 Kaas, A. J. W„ Arts; Terrasweg 75, Sant poort-Dorp. 23783 Kenbeek, D.; Behangerij, Stoffeerderij, Woning-inrichting, Boschlaan 6, Bloe mendaal. 12923 KlapVisser, Mevr, Z.; Wilhelmina- straat 27. 23774 Lezer, C.; Metaalhandel Duinoordstr. 3, 14545 MarselisHartsinck, H. van; Makelaar in Koffie, KI. Houtweg 53. 29463 Meeuwen, C. A. van; Luit. Kol. Infant. N. I. Li. b.d., Adriaan Pauwlaan 21, Heem stede. 12957 Mühlhaus, W. C.; Leesbibliotheek, Gen. Cronjéstraat 104. w 11204 Permanent Centrale, Rijksstraatweg 90 (Haarlem N.) 22484 Roos, J. D.; Kennemerv.-'g 20, Bloemen daal. 23776 Rijn, D. J. van; Makelaar en Taxateur van onroerende goederen, Zaanenlaan 31. 14444 Schoonmaakbedrijf en Glazenwasscherij „Pura", Westergracht 45zw. 11224 Spaarne Tax, Byzantiumstraat 4 23782 Vettewinkel Jr., D. H.; Tetterodeweg 1, Overveen. 13587 Vries, J. de; Delicatessenhandel, Engelsz- straat 32 26834 Wolff, Dr. W. Li.; Jac. Perklaan 10, Heemstede. 11407 Woningbureau Haarlem Noord, W. Droo- ger, Indischestraat 28. 29462 Zwarten, J. A.; Brandstoffenhandel, Raadhuisstraat 89a, Heemstede. RIJKSTELEFOON. Opgave van nieuwe aansluitingen In het Te lefoondistrict Haarlem in het tijdvak 27 Sep tember t/m. 3 October 1934. Tel.n. Gidsvermelding. 23764 Altena P.; Proc.houder „N.V. de Plaatwellerij". Velsen; Finellaan 14, Santpoort-Station. Artsen: 11093 Heering M. J.; Koninginneweg 61a. 11753 Bernhard T.; Vlietsorgstraat 7. 11320 Bubelaar H. J.; Huis. en Meubel, schilder; Reitzstraat 99. 11348 Gelderen H. J. van; Prins Hendriklaan 90, Overveen. 11427. Hon W. J. de; Kleermakerij Amsterd. vaart lOzw. 11664 Kriens Mevr. E.; gedipl. voetspec. en Pedicure, manicure voet- en been massage Spreekuur van 1.30 tot 2.30. behalve Zaterdag; Aelbertsberg. straat 94. 22570 Laan Th. A. van der; Koninginneduin- weg 6, Bloemendaal. 11092 Molhoek Sr. L. J A..; Schoenmaker; Frans Halsstraat 47. 11101 Pijltax Garage; Korte Heerenstraat 23zw. 23784 Sport Service; Kweektuinstraat 16. ZONDAG 7 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk, Gebouw „Maranatha". V.m. 10 uur de heer W, F. G. Dankbaar. Jeugddienst. Donderdag 11 October. N.m. 8 uur Ds. J. C, van Dijk. Bijbellezing. Overveen. V.m. 10 uur Ds. J. Weener, Pred. te Haarlem. Gereformeerde Kerk Bloemendaal, Zondag 7 October. V.m. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur. Dezelfde. Catechismus Zondag 37. I Nederl. Protestantenbond afd. BloemendaaL V.m. 10,30 Dr. J. C. A. Fetter, den Haag. De Vrije Katholieke Kerk Popellaan Kdnhedmpark. Zondag 7 October 10.30 v.m. Hoogmis, Toe spraak van Priester Ko Borsten. Donderdag 11 October 7.25 v.m. Gesproken H. Mis. Zaterdag 13 October 7.25 v.m. Gesproken H. Mis. Religieuze Kring Aerdenhout, Mej. Tony de Ridder uit Oosterbeek. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur H. Heeresma, Amsterdam, N.m. 5 uur H. Heeresma, Amsterdam, Ned. Herv. Gem. Santpoort. V.m. 10 uur. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, „De roofvogels komen!". Mth. 24:28. Extra collecte voor de Kerk. Evang. Luth. Gem. Haarlem. Zondag 7 Oct. v.m. 10.30 Ds. G. J. Duijvendak. Collecte Synodaal verbeteringsfonds. Geref. Kerk In H. V, Haarlem. Zondag 7 Oct. v.m. 10 en n.m. 5 uur, Ds. P, A. E. Sillevis Smitt, Hierdoor deelen wij u beleefd mede, dat 'de Universeele Eerediensten vanaf Zondag 7 Octo ber a.s. v.m. 11 uur weder geregeld gehouden worden in het Gebouw Tot Nut van het Alge meen, Lange Veerstraat 16. Onderwerp Zondag 7 October: De Boodschap. Soefi-Beweglng Afd. Haarlem, hebt verplichtingenl Het verkeer moet op U letten en omge keerd moet (J rich aan de regels houdenl W (Niet ondoordacht oversteken niet op J|||| den rijweg staan pra- fföjlp ten, enz.) Samenwer- king moet er rijn, en V ook de voetganger (Dir. Piet Halsema), VRAAGT Repetitie Maandag avond van 8 tot 10 u. in het Jeugdhuis, Don- kerelaan te Bl'daal. nog meedoen met club om Duitsch te leeren? Contrib. 40 ct. p. w. Br. letter B. W„ Boekhandel A. Vernout, Bloemendaal. K&415

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 5