i. A. CASSEE en Zn. I i. G, G. I. BiddBrslr.18'Haarlem, Tel. 13310 PREDIKBEURTEN óf ze smullen! Jubileum Dominee Brussaard. AGENDA. ZIJLSTRAAT 83 MEUBELHANDEL TELEFOON 11307. Voor de a.s. WINTER voorhanden LEIDSCHE WOLLEN DEKENS PRIMA PLAIDS, VACHTEN VOETZAKKEN BEDKRüfKEN DIVERSE SOORTEN TOCHTBAND. JAN GEYLV0ET Junior, Haarlem. Gemeenteraad. Schoorsteenvegers Droste Verpleegster Cacao en kinderen zijn groote goede vrienden. Moeder weet dat wel! De kinderen vinden Droste Cacao lekker en Moeder heeft onder vonden, hoe gezond en sterk ze ervan worden. Spaart plaatjes voor het album Java I. ALTIJD WELKOM! Het is feest in de pastorie aan de Vijverweg en een niet alledaags feest ook. Ds. Brussaard 25 jaar getrouwd en evenzoo vele jaren predikant! Dit is een heugelijke gebeurtenis. Wü gaan hem gelukwensen. Prettige taak voor een journalist, nu eens niet over politieke pro blemen of crisismoeilijkheden te discusieeren. In de vestibule schoone bloemen, in de werkkamer de Bruidegom, met vriendelijk en van levens kracht stralend gelaat, die ons op joviale wijze welkom heet. Een morgen-sigaartje opgestoken en direct is een vertrouwelijke sfeer geschapen. Wij zijn nu weer eenige ogenblikken ruim 25 jaar jonger. Dominee is weer de student, die college loopt aan de Vrije Universiteit te Am sterdam bij zijn hoogvereerde leermeesters, Pro fessor Barvinck, Geesinck, cs. Hij is weer het vurig lid van de senaat, knoopt vriendschaps banden aan met studiegenoten en leermeesters banden, die later zullen blijken, na meer dan een kwart eeuw nog hecht en sterk te zijn. Hij ver rijkt de literatuur met bijdragen over de „Pen- sées van Pas Cab". In de morgenuren der va- cantie geeft hij les in klassieke talen, om 's mid dags van de paar verdiende guldens zijn hart te kunnen ophalen aan de gezonde sport van roeien en zeilen. Want in het voorbij gaan ge- Tentoonstelling van werken van H. v. Steen- wyck, van 1 t/m. 31 Oct. in het Frans Hals museum. Geopend van 10 tot 5 uur. AGENDA BIOSCOPEN. Rembrandt Theater: Het Liefdeleven van Hendrik VIII. Cinema Palace: Peenhaar. Luxor Sound Theater: De vier Nachtlelies. Schouwburg Jansweg. Zondag 21 Oct. 8.15 Tante Roosje. AGENDA STADSSCHOUWBURG. Zaterdag 20 Oct. 8.15 uur, De Hagespelers. Liefdelessen van Molière. Zondag 21 Oct. 8.15 uur, De Hagespelers. Als ouders slapen. Dinsdag 23 Oct. 8.15 uur, Cremer. Robbedoes. Woensdag 24 Oct. 8.15, Ballet Trudi Schoop. Donderdag 25 Oct. 8.15 uur, Ver. Haagsche Spelers. Lachende Contanten, y rij dag 16 Oct. 8.15 uur. Geloof en Wetenschap, Willem Teil. zegd: Vader Brussaard, die hoofd van een school was te Dordrecht, en tegelijk evangelist kon zijn kinderen geen weelderig studentenleventje laten leiden; doch hij gaf hen iets beters, iets van onschatbare waarde; het voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting, van een harde werker, die tot op zijn 75 jaar nog als schoolhoofd optrad. En zóó levenskrachtig voelde deze stoere grijsaard zich, dat hij het dorst te onderstaan op 79 jarige leeftijd nog eens zulks op verzoek van een vriend de leiding van een school met 12 klas sen voor een dagje op zich te nemen. Intussen, na de opgeroepen beelden van het ouderhuis, rijzen die der voorbereiding van het herderlijk ambt weer op.. De Alma Mater de voedende moeder der Wetenschappen neemt afscheid van haar zoon, die in 1908 zijn candidaats met goed gevolg aflegde en keurt hem de onderscheiding van het Cum Laude waardig bij zijn promotie tot Drs. in 1909! In dat zelfdla jaar ziet de jeug dige Drs. ook zijn hartewens vervuld, want op 13 Oct. mag hij uit de pastorie van Ds. A. Knoll de dochter des huizes, mej. Elisabeth Maria, naar het huwelijks altaar voeren. De tijd van voorbe reiding is thans voorbij; nu wacht den jongen herder de taak om de leiding op zich te nemen van een kudde, waarvan de roep uitgaat, dat zij weinig volgzaam, zelfs weerbarstig is. Want Tien hoven bij Utrecht, dat niet ten onrechte die repu tatie heeft, doet een beroep op hem. Tegelijkertijd echter ook een gemeente in Friesland. Die lacht hem toe en zslter ook zijn echtgenoote, omdat zij een deel harer jeugd op vaders pastorie in die provincie heeft doorgebracht. De jongelui gaan dus op inspectie uit, logeeren op de friese pa storie, vinden alles naar wens en stellig zou Do minee Brussaard déér zijn herderlijke bediening hebben aangevangen.als zich niet plotseling één van die kleine voorvallen had voorgedaan, die zoo vaak een geheel andere wending aan onze levensloop geven: De jonge mevrouw Brus saard had zich dien nacht ernstig onwel gevoeld, Is dit een waarschuwing Friesland te ontwüken, zooals ook Ds. Knoll zich indertijd om de ziekte zijner vrouw genoodzaakt zag, dit te doen? Hoe het zij, de keuze valt nu op Tienhoven. Déar is het dan ook dat op 24 Oct. Ds. Brussaard in zijn ambt wordt bevestigd en hij heeft daarbij het voorrecht, dat deze plechtige handeling door zijn schoonvader vervuld wordt. De jonge predikant kiest tot tekst zijner intre-rede 2 Hebr. 1:12. Tot 1912 arbeidt hij dan in deze gemeente van c.a, 800 zielen en die arbeid is lang niet licht, tot hij in dat jaar het beroep aanneemt van Meppel. Het is collega Dr. Noordewier, die hem hier bevestigd. Drs. Brussaard kiest tot tekst zijrJer intree-predikatie: Joh. 3:29. Nu breekt voor hem een tijdperk aan, dat rijke voldoening geeft; kerken met duizend toehoorders! Dominee denkt met zichtbaar genoegen terug aan de zes jaren, waarin hij daar het herderlijk ambt mag vervullen. Wel is ook hier het werk veeleisend, veel zwaarder dan hij zich dien gedacht heeft. Want spoedig wordt zijn medewerker en ambts broeder door de dood van hem weggenomen, breekt de wereldoorlog uit en blijft hij daardoor alleen voor 'n taak, die voor twee predikanten in gesteld was. Toch vindt hij nog tijd mensen die veel werk verzetten, vinden vaak nog merk waardig veel gelegenheid voor een massa extra besognes om in het Meppeler Weekblad, me ditaties te doen verschijnen. Is het wonder, dat van vele zijden de aandacht op dezen prediker gevestigd wordt? Dat beroepen inkomen van Alk maar, Bunschoten, Arnhem, Utrecht, Rotterdam, Batavia, Watergraafsmeer, Amsterdam enz.? Doch Bloemendaal lokt hem; daér is pioniers werk te doen, déér is zijn ideaal bereikbaar: een niet te grote kerkgemeenschap te stichten, die het hem mogelijk zal maken, werkelijk als herder op te tteden en niet uitsluitend als spreker voor een groot auditorium. Men ziet, het Engelse voor beeld staat hem voor ogen. In 1918 wordt hij op de nieuwgekozen standplaats Bloemendaal be vestigd en zulks door Prof. Dr. W. Geesink. ZHG kiest daarbij tot tekst: Math. 1016. De intree-rede van Dominee Brussaard, gebouwd op 1 Cor. 2 9 wordt een kanselstuk van blijvende waarde en verschijnt In druk in „Menigerlei Genade". Daar wij thans in ons gesprek genaderd zijn tot de periods, waarin onze plaatsgenoten hem van stap tot stap hebben kunnen volgen, en daar wij wezen te veel van zijn tijd te vergen, nemen wij afscheid van den jubilaris. „Tot woensdag avond op de receptie, Dominee!" beloven we lichvaardig, vergetende dat dan een andere gees telijke: Dr. Hewlett Johnson, Deken van Canter bury, ditmaal op onzen tijd en aandacht beslag zal leggen. Men viergunne ons echter nog enkele trekjes uit de mooie staat van dienst te laten volgen van Johannes Cornells Brussaard (geboren 26 Juli 1884 te Dordrecht) wiens portret wij boven deze regelen plaatsen: Meermalen afgevaardigd naar Prov. Synode in Utrecht, Drente en N. Holland. Dep. van de Gener. Synode voor Radio-Kerk diensten. Voorzitter van de Commissie van Toe zicht op hiet Lager onderwijs te Bloemendaal. Leeraar in Godsdienstleer en Hebreeuws aan het Christel. Lyceum te Haarlem. Verschillende pre ken van zün hand verschijnen in druk; ook een referaat over: „Het hoog belang van Christel, ziekenverpleging en Christel, ziekenhuizen". Ver der over; Geref. beschouwing over Schirftgezag" en met Prof. Ridderbos samen: „Bezwaar en Antwoord". Als redacteur van „Woord en Geest' schreef hü eenige meditaties en een serie hoofd artikelen over: „Verval of opleving?" Hü hield meermalen wintel-lezingen, spreek beurten voor Christel. Jongelingsver., Vrouwen bond, Vrije Universiteit, Zending en Evangelisatie Ook 'spreekbeurten voor studenten op zomer- conferenties en in academiesteden (Amsterdam, Deiden, Delft) en bübelcursussen. Schiep door eigen Radio-uitzending (per jaar beloopt dit eenige honderde uitzendingen) contact met tal van luisteraars uit onderscheiden deelen van 't land. Moge het onzen hooggeachten plaatsgenoot ge geven zün nog vele jaren zün gezegende arbeid, die hem, zün kerkelijke gemorste, wienden en vereerders zoo lief is, met opgewektheid en in goede gezondheid voort te zetten! B, Op Zaterdag 20 October a.s. des avonds om half acht komt de heer Geert Dils, d-e be kende Jeugdherbergvader van „De Assumburg" te Heemskerk in het jeugdhuis aan de Don- kerelaan, om de jongelui kamp- en trekliederen te leeren. Hij begeleidt deze liederen op z'n guitaar. Iedereen is welkom. Toegangsprijs 10 cent. DE STORM KOSTTE AAN EENIGE BOMEN HET LEVEN. Op de Brederodeweg en de Donkerelaaa zijn eenige bomen door den afgelopen hevigen storm omgewaaid, zonder echter schade aan te rich ten DE BUIT WAS GERING. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een hangmat en eenig. kinderspeelgoed uit een schuurtje achter een villa aan den Hooge Duinendaalscheweg. ALS DE PUBLIEKE WEG ALS RACE-BAAN GEBRUIKT WORDT. Vrijdagavond tegen ongeveer twaalf uur is een jongeman die in snelle vaart op de Klever laan een race-fiets bereed, over den kop ge slagen. Kreunende van pijn, hebben voorbij gangers hem op een tuinbank van een der voortuintjes aldaar neergelegd en de politie opgebeld. Toen Dr. Immink verscheen, consta teerde deze een lichte hersenschudding en werd de ongelukkige op dokters advies per ziekenauto van Mathot naar zün woning te Haarlem vervoerd. RUSSISCHE ZENDINGSAVONDEN. Naar wij vernemen zal Pastori W. Fetler, stichter van het Russisch Zendings Genoot schap, ex-predikant te St. Petersburg, die naar Siberië werd veroordeeld en uit Rusland verbannen, een lezing houden in Bloemendaal en wel op Vrijdag 26 Oct., te 8 uur, in hotel Vreeburg, Kerkplein 16, Bloemendaal. Zijn on derwerp zal zijn: „Heilig en onheilig Rusland Pastor Fetler is een der grootste autoriteiten op het gebied der Russische zending. Zijn machtige getuigenis heeft duizenden geboeid in Amerika en veel landen van Europa en zal ook zeer zeker in Bloemendaal door velen be luisterd worden. De Russische baszanger Dimitri Wrantschan een ex-medewrker van Schaljapin, die eenigen tijd in Nederland doorbracht, maar in het einde van October naar Roemenië zal gaan, hoopt muzikale medewerking te verleenen. De heer Wrantschan was medewerker aan het keizer lijk theater in Petersburg, hij zong aan het koninklijk hof van Italië en eveneens vonr den Sultan van Turkije. Door aanraking met Stun- disten, de Evangelische Christenen van Rus land, werd hij bekeerd. Sindsdien stelt hij zijn talent uitsluitend ten dienste van Christelijke belangen. Op Zaterdag 27 Oct. hoopt Mej. A. M. Ub- 'oink, die geruimen tijd doorbracht op het Oost- Europeesch zendingsveld van haar ondervindin gen aldaar te vertellen en tevens lichtbeelden te vertoonen van Rusland en de Russische Randstaten. Deze samenkomst zal eveneens in Hotel Vreeburg plaats vinden. De toegang is vrij. Men boude deze data vrij! LAAT UW SCHOORSTEEN IN TIJDS VEGEN, Reeds in ons vorig nummer plaatsten wij bovenstaande waarschuwing; abusievelijk waren er echter eenige regels uit weggevallen. Daarom laten wij haar hieronder in haar ge heel volgen: Met het oog op het intredend stookseizoen vestigen wij gaarne de aandacht op onze ge trouwe adverteerders: A. G. G. M. Giorgis en Zn., schoorsteenvegers, Ridderstraat 18 A. Zwart, Haarlem, Telef. 13310 en P. G. M. Ot- tolini, schoorsteenveger, Oost-Indiëstraat 128, Haarlem, telef. 16386. Beiden zijn het speciale adressen voor het vegen van schoorsteenep. Het is dringend aanbevolen te zorgen, dat de schoorsteenen thans terdege geveegd worden, eensdeels ter voorkoming van rookplaag door het niet willen trekken, maar vooral ook om te voorkomen, dat by stoorsteenbrand en derge- lijke branden, de assurantie-maatschappyen weigeren de schade te betalen, wanneer niet door een kwitantie van de schoorsteenveger kan aangetoond worden, dat de schoorsteen binnen het loopende jaar geveegd is. Wij wijzen er tevens op, dat Ottolini ook het betegelen van vestibule's, schouwen, enz. uitvoert. GEMEENTE BLOEMENDAAL. INGEKOMEN PERSOENEN. 11—18 Oct. 1934. F. B. H. Asselbergs, Kleverlaan 45, Bloemen daal; J. C. P. Crandel, Or. Nassaulaan 122, Overveen. BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij: J. Sijp, Oranjeboomstraat 4 Haarlem, een motorhand schoen; W. Kerkhoven, Prof. v. Vlotenweg 3, Bloemendaal, een vulpenhouder; J. Rutgering, Zijlweg 244 Haarlem, een aktentasch met in houd; C. de Rooij, Dompvloedslaan 45 Overveen, een rijwielbelastingmerk; van den Heuvel, Bent- veldsweg 106 Aerdenhout, een jongensregenjas; J. Denijs, Bloemendaalscheweg 101 Bloemendaal, een dameshandschoen; H. v. Batenburg, Bosch en Duinlaan 18 Bloemendaal, een gouden zegel ring waarin letters; Bekhuis, Mollaan 1 Bloe mendaal, een dameshandschoen; E. de Graaf, Dompvloedslaan 41 Overveen, een gummi kin dercape; aan den politiepost te Aerdenhout: een handschoen, een „The Christian Science Jour nal"; aan het bureau van politie te Overveen, een rijwielpomp; een kindertaschje met inhoud; een kinderbe„isje, een aamestaschje met in houd; een zakje met hagel. GEBRUIKTE MACHINES vanaf f 12.50 NIEUWE MACHINES vanaf f 42.50 met garantie. TELEF. 13538 DOELSTRAAT 37 Opger. 1902 GEMEENTE BLOEMENDAAL. Bevallen: N. van LeeuwenValster, 2 d.; M. W. de Goede—van der Klugt, z. Ondertrouwd: W. F. Krurjer en J. C. G. Kap- tein. Getrouwd: E. J. van Donselaar en J. van den Hout; H. C. Dixon en T. G. M. Swarts. (Verkort verslag.) De Raad dezer gemeente kwam gisteren in openbare vergadering bijeen onder presidium van den burgemeester, Jhr. M. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Witteman en Hogenbirk. Punt 1. Ingekomen Stukken. Ingekomen is o.m. een verzoek der Alg. Ver. voor Bloemenbollencultuur om een sub sidie van f 100.voor de in 1935 te Heemstede te houden bloemententoonstelling „Flora". Aangezien voor het zelfde doel aan de afd. Bloemendaal-Overveen reeds een subsidie van f 300.is verstrekt prae-adviseeren B. en W. afwijzend. Voorts deelen B. en W. mede, dat Ged. Sta ten hun college hebben verzocht, te bevorderen, dat door den Raad nadere voorstellen worden gedaan inzake de jaarwedden der Wethouders, neerkomende op een verlaging dezer jaarwed den. Daar B. en W. van meening zijn, dat deze salarissen ad f 2500.per jaar geenszins te hoog zijn, geven zij in overweging, Gedepu teerden Staten in dezen zin te antwoorden. Voorts adviseeren B. en W., niet in te gaan op een verzoekschrift der Vereeniging „De Indische Vereeniging Haarlem en Omstreken" welk request een lagere Schoolgeldheffing M. O. en V, H. O. beoogt. Ten slotte is bij de Ingekomen Stukken een rapport van Wethouder Bornwater, in welk rapport wordt nagegaan, in welke mate de veiligheid bij schoolbioscoopvoorstellingen wordt bedreigd. De conclusies van dit rapport luiden, dat het Jeugdhuis door zijn brandvrije cabine geenerlei gevaar oplevert, dat de voor stellingen te Overveen vermoedelijk voortaan in de zaal van het nieuw gestichte Jeugdhuis aan het Zandpoorterpad zullen worden gege ven, dat in Aerdenhout brandgevaar is uitge sloten en dat in Vogelenzang voldoende waar borg voor de veiligheid der leerlingen zal zijn verkregen, indien de voorstellingen in de gym nastiekzaal van de R.K. School worden ge houden. Punt 2. Duinterrein langs den Zeeweg. B. en W. stellen voor, het raadsbesluit van 19 Juni 1930 in dier voege te wijzigen, dat op de terreinen langs den Zeeweg in totaal niet meer dan vijftig enkel woningen met bijge bouwen op een ruimen onderlingen afstanC- mogen worden gebouwd. Punt 3. Overname van grond. B. en W. stellen voor, van de N.V. Handels- Ned. Here. Kerk. Zondag 21 Oct. van. 10 uur Ds. J. C. van Dyk Heilig Avondmaal. Jeugddienst in Maranatha. V.m. 10 uur de heer W. F. J. Dankbaar. Overveen. V.m. 10 uur Ds. J. Ph. Egglnk, Fred, te Delfshaven. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, Ds. G. J. Waardenburg, Haarlem. N.m. 5 uur, Ds. M. G. Blauw, Schoten. Gereformeerde Kerk Bloemendaal. Zondag 21 October von. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. Nil. 5 uur Dezelfde. Catechismus Zondag 39. Nederl. Protestantenbond, Afd. Bloemendaal, Ds. D. A. Vorster, Arnhem. De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan Kinheimpark. Zondag, 21 October, 10.30 v.m. Gezongen H. Mis. Toediening van het H. Doopsel. Woensdag, 24 October, Feest van St. Raphaël. Gesproken H. Mis 7.25 v.m. Genezingsdienst en Lof 8 uur nm. Uitstelling van het H. Sacramer van 2.30 tot 5.30 n.m. Donderdag, 25 October, 7.25 vm. Gesproken H Mis. Zaterdag, 27 October, 7.25 v.m. Gesproken H Mis. Religieuze Kring, Aerdenhout. Ds. H. A. Enklaar, Ned. Herv, Fred., Den Helder. Ned. Herv. Gem., Santpoort. V.m. 10 uur, de heer P. Jonges, beroepen preö. der Ned. Herv. Gem. te Zwartewaal. Geref. Kerk in Hersteld Verband. Gebouw Bethel, Wüstelaan, Santpoort. Zondag a.s. voorm. 10 uur dhr. K. v. d, Berg, Geref. Kerk in H. V. Haarlem. V.m. 10 en n.m. 5 u, Ds P, A. E. Sillevis Smitt. Evang. Luth. Gemeente, Haarlem. V.m. 10.30 uur, Ds. G. J. Duyvendak. Vereen. Doopsgezinde Gemeente te Haarlem. V.m. 10% uur, Ds. J. M. Leendertz. en Administratie Maatschappy om niet over te nemen een terrein groot 2000 M2. langs de Houtstraat ten behoeve van een speelterrein. Punt 4. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor, aan den heer A. J. van Schooten een perceel grond te verkoopen voor f 20.per vierkante Meter. Over dit punt werd na de rondvraag een ver gadering met gesloten deuren gehouden. Punt 5. Uitbreidingsplan Rijnegom IH, B. en W. stellen voor over te gaan tot de finitieve vaststelling van het uitbreidingsplan van Rijnegom UT. Punt 6. Ontheffing bebouwingsvoorschriften. B. en W. stellen voor, aan een aantal per sonen ontheffing te verleenen van bepalingen der bebouwingsvoorschriften. Punt 7. Schoolgeld V.H.O. en M.O. B. en W. stellen den Raad voor, hun mach tiging te verleenen tot het aangaan van een regeling met Haarlem inzake bijdrage school geld V.H.O. en M.O. Punt 8. Schoolbanken. B. en W. stellen voor, medewerking te ver leenen aan het verzoek van het bestuur der R.K. school voor L.O. te Bloemendaal, om voor de aanschaffing van elf nieuwe school banken de benoodigc'e gelden beschikbaar te stellen. Punt 9. De nieuwe school te Overveen. Een nadere en nauwkeurige begrooting heeft uitgewezen, dat de bouw van een nieuwe school voor L.O. te Overveen een bedrag van f 65.000.zal vorderen. B. en W. vragen den Raad thans een crediet tot dit bedrag, te verantwoorden in de be grooting voor 1935. Punt 10. Overplaatsing. B. en W. stellen voor: a. te besluiten tot overplaatsing van de onderwijzeres Mej. A. G. J. Koning van school C. naar school F. b. hen te machtigen tot het aanstellen van een kwee- keling met acte aan school C. Punt 11. Keuringsdienst. B. en W. stellen voor te besluiten tot een wijziging in de verordening op den keurings dienst van vee en vleesch. Punt 12. Gascontract. B. en W. stellen een wijziging van formeelen aard voor in het gascontract met Heemstede. Alle punten werden conform het voorstel van B. en W. aangenomen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 2