De naaimachine Specialist L G. G. I GIËit) ft Zn. !I!HL1JS0L2 Graham Gebr. Beekman Stand 61 R.A.I. Stand 75 R.A.I. AGENDA. Jan Geijlvoet Junior Schoorsteenvegers AGENTEN: BLOEMENDAAL - HAARLEM - graafschap Kinheim, dat zich uitstrekte van den Vogelenzang tot Petten en dat geheel West-Friesland omvatte, wordt voor een groot deel gevormd door de duinen. Het materiaal van die duinen is deels afkomstig van de Ka naaleilanden, waar het ontstond door de ver brokkeling van dat deel van Engeland dat vroeger met het vasteland van Europa was verbonden, anderdeels werd het gevormd door glaciaalzand. Deze beide zandsoorten, die in samenstelling van elk ander onderscheiden zijn, zetten zich af op den zoogenaamden schoorwal en achter dien wal vormde zich eén haft; inderdaad is dan ook ons land een haft- land. Dcor zoetwaterplanten ontstond daarop een veenvorming, die het aanzijn gaf aan hoogveen. Wat men gewoon.is als laagveen te bestempelen, is in werkelijkheid verzonken hoogveen. Het duinlandschap, dat zich gelei delijk van uit dien schoorwal gevormd heeft, toont 3 verschillende typen, en wel het strand met duinen, vervolgens het woud (men denke aan het ..Woud zonder Genade" dat zich van Vlaatdingen tot Alkmaar uitstrekte) en daarna het poldergebied, waarin Beemster, Purmer, Schermer, Haarlemmermeer en tal van an dere polders voorkomen. De duinen groeien middels plantenassociaties; de halm b.v. maakt voedsel vrij voor andere planten en als er veel zand wordt aangevoerd, dat wil zeggen voedsel voor de helm zelf, kan zij het best gedijen. Door het wegwaaien van moskussens ontstaan vaak windbuilen in de duinen, waarin zich later door wortelstengels van onderaf weer planten ontwikkelen. Om de duinen voor verstuiving te behoeden, worden door onze ingenieurs van den Waterstaat, die nu eenmaal geen biologen zijn, niet altijd de juiste middelen toegepast, iets wat te meer begrijpelijk is, als men weet. dat zij daarbij gebonden zijn aan een reglementaire hand leiding uit 1839. Jan Strijbos liet vervolgens stilstaande en bewegende beelden op het witte doek verschijnen van duinen, bosch'andschap- perf die deze begrenzen, poldergezichten en de gevleugelde en viervoetige dieren, die daarin in volle vrijheid leven. En hij gaf ens een kijkje in de meest intieme momenten van onze gevederde vrienden, zooals alleen een groot dierenvriend en geduldig, bekwaam- fotograaf vermag te onthullen. Het was een genotvolle avond, waarvoor Jan Strijbos het woerd van dank en het applaus der toehoor ders ten volle verdiende. OPENBARE VERGADERING VAN DEN VRIJHEIDSBOND IN HOTEL „VREEBURG" SPREKER Mr. J. RUTGERS. Woensdagavond werd in de groote zaal van „Vreeburg" een openbare vergadering gehou den van den „Vrijheidsbond", waarin Mr. J. Rutgers, secr. van het hoofdbestuur, het woord voerde over „actueele liberale politiek". In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter het verlies, dat de „Vrijheidsbond" ge leden had dcor het overlijden van Ir.'Kalff aeelde vervolgens mede, da; de spreker van dezen avond door een auto-panne genoodzaakt was iets later te verschijnen en verzocht mej. C- van.DQ.Tjo, in* ..yatfu-ztifl. komst, «enige oogènolikken 'het woord te wil len voeren. Hoewel onvoorbereid op dit verzoek voldeed laatstgenoemde daaraan met de meeste welwillendheid. Op het oogenblik, aldus spreekster, is "8ë; economisch® malaise het allerbelangrijkst en heeft het staatkundig leven, in laatste instan ties in beteekenis gewonnen door de crisis. De econ. politiek is van buitengewoon beiana omdat het wagentje van onze partijpolitiek in het zand gereden is door de dwaze partij- groepeering. De S.D.A.P. pretendeert een op positie-partij te zijn; een echte oppositie-partij is zij h'eelemaal niet. De rechterzijde heeft met politiek niets te maken. De nationaal-socia- listen verzetten D.A..P., doch zijn hier niet tegen opgev/assen. .De liberal® paiv.j .-gt:wij wenschen dat de regeering zóó en zóó zal handelen; zij is die eenige partij die inderdaad nog partij is. Kabinets formatie is een spelletje en ons ministerie kan ons niet uit den crisisnood hel pen. Toch is in den grond der zaak de crisis zeer eenvoudig. Als d® mensehen plichtsge voel hadden, zooals vroeger, dan was die crisis er niet, want zij is niet noodig. Er is echter riet de minste perspectief in onze manier van regeeren. Colijn spreekt ons niet meer van overbruggen, thans luidt het parool: aanpassen. Er moeten tijdig maatregelen genomen worden om te verhoeden dat de dingen verloren gaan, die met zooveel inspanning verkregen zijn. Wachten tot het buitenland weer een vrij® handelspolitiek gaat voeren, is heelemaal on verstandig. De steunpolitiek is een ramp, uit den booze, immoreel en wat dies meer zij. Men moet beginnen de 400 duizend werk- ïoozen aan het werk te zetten en ik zou wil len, dat de liberale politiek daaraan meer aan dacht schonk, want de liberale politiek is de eenige die nog uitkomst kan brengen. Er moet daarbij aanpassing zijn aan de loonen, want dat kan er toe leiden, dat de arbeidsvergoe- cing van alle arbeiders verhoogd wordt. Nadrukkelijk laat spreekster hierop de waar schuwing volgen: wij zijn te duur! Nadat nog een uiteenzetting gegeven was van het begrip „ordening", dat n.l. niet mag beteekenen een vastleggen door den Staat van het econ. Stadsschouwburg. Zaterdag. 2 Febr., 2 uur, De Hagespelers. Kinderoperette Bruintje Beer en Wim Das. Zaterdag 2 Febr., 8.15 uur, N.V. Rotterd. Hcfstad Tooneel, Het eeuwige Kind. Zondag 3 Febr., 8.15 uur, Saalborn Ensemble. Rubber. Maandag 4 Febry 8.15 uur. Kon. Letterl. Ver. „Cremer". Blauw'oaard's 8e vrouw. (Bal tot 2 uur.) Dinsdag 5 Febr., 8 uur, Concert Zang-avond. Fa. Vernout. Woensdag 6 Febr,. 2 uur, Kindermatinee Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Georganiseerd dcor mevr. v. Eden. Woensdag 6 Febr., 8.15 uur, De Hagespelers, 16 jaar. Donderdag 7 Febr., 8 uur, Toonkunst. Viool avond Vasa Prihoda. f Luxor Sound Theater: Helden der Golven. Rembrandt Theater: geprolongeerd. Cinema Palace: De zesdaagsche. ieven, nam Mr. Rutgers, die inmiddels aan gekomen was, de sprekerstaak van Mr. v. Dorp over. Deze wijst er dan op dat ter behandeling van de actueele politiek van het heden, een terugblik in het verleden noodig is en wel tot en het tijdstip van het uitbreken van den wereldoorlog, omdat toen mi at één slag een einde werd gemaakt aan het vrije ruilverkeer van de wereld. Bij het sluiten van den vrede had men dan ook tot dit vrije ruilverkeer moe ten terugkeeren. .De overwinnaars waren er echter slechts op-nit, bewust of onbewust, het een overv ennnen voor jaren onmogelijk te maken tot blcei te komen. Legio econ. dwalin gen. sleepte dit in zijn gevolg: contingeutee- ring, tolheffing, enz. De socialistische invloeden begonnen daar bij een veel grootere rol te spelen dan voor heen en de vakvereenigingen trachtten een bevoorrechte positie te scheppen voor den ar beider. Toch heeft het socialisme in ons land nooit een meerderheid gehad en hoewel het dan ook in de theorie heet dat alleen z(j de klassenstrijd predikt, in de praktik behooren daar ook toe de vertegenwoordiger* van het Ned. Vakverbond, de R.K. Werklieden en de dito Christelijke. Dit zijn de samenwerkende oorzaken van de huidige moeilijkheden. Op de oorlogs- en vredestractaten konden wrj weinig of geer in vloed doen gelden en evenmin als wij schuldig zijn aan den wereldoorlog, evenmin zijn wil schuldig aan dien stormloop om protecties in het buitenland. Onze regeering is ter afweer' dien weg ingegaan, en dit heeft men ons voorstanders van een -liberaal vrij ruilverkeer wel eens verweten. Wij liberalen zijn echter geen voorstanders van onbeperkte vrijheid; als de abnormale ver- keersstoomissen zijn opgeheven keeren wij weer tot vrijheid van beweging terug. Wij liberalen behoeven gelukkig niet tot de dwa lingen enzes weegs terug te keeren. Men zegt de crisis is de schuld van 'het kapitalistische stelsel, ze is er de laatste stuiptrekkingen van. Doch hoe dan te,verklaren de buitengewone welvaart, die na 1850 een aanvang nam en heelemaal geen gevolg was van het socialisme, doch uitsluitnd van het vrvloekte kapitalis tische stelsel met zijn vrij ruilverkeer, üp dit ruilverkeer heeft men .inhreuk gemaakt en eveneens op het kapitalistisch stelsel en de 55 duizend werkloozen te Amsterdam zijn daar ondermeer de dupe van. .Ds werkloozen worden uitgezogen door de verhooging der loonen dife door de overheden bewilligd wordt. Het kapitalisme is gebaseerd op arbeid en ruilverkeer en niet op oorlog; het socialisme is een parasiet op het kapi talisme. Spreker zet uiteen, dat in 'de beschutte be drijven de loonen van de arbeiders benadeeld zijn, behandelt uitvoerig oorzaken en gevolg' van den teruggang onzer diamant-nijverheid. Bij de behandeling van het ontwerp tarwe- wet zet hij de oorzaken uiteen, waardoor de broodprijs 'hier te lande twee maal zoo hoog is als in België. Wanneer de vakvercenigingen sict ,van-v.tal?iie.k. ,y_exanderfle-Kal> he.t^m.isschier., noodig zijn tot een coalitie over te gaan. De aktieve liberale politiek is thans meer dan ooit noodig om een gelukkig' Nederland ,te krijgen. Met de beste wenschen voor een gelukkige toekomst van ons volk, eindigt spreker zijn rede. Van het debat werd door 4 heeren ge bruik gemaakt. CHR. NAT. WERKMANSBOND. AFD. BLOEMENDAAL. FEESTELIJKE 33e JAARVERGADERING. Maandagavond was het weer stampvol in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan; de Bloe- ■mendaalsche afdeeling van de Chr. Nat. Werk mansbond hield er haar 33e jaarvergadering tn der goede traditie getrouw, gescniedde dit op gepaste feestelijke wijze. .De voorzitter, de heer R. Koopman, gods dienstonderwijzer in onze gemeente sprak het welkomstwoord, vicrzoeht den aanwezigen Psalm 133 vers 1 te zingen en ging voor in het gebed. Uit zijn openingsrede hoorden wij dat het ledental toeneemt, de finantieele positie ge zond is en het verheugend verschijnsel zich ■voordoet,dat er in den laatsten tijd ver schillende jongeren als lid toetraden en er in den geheelen Bond, die niet minder dan 192 afdeelingen telt, veel meer dan vroeger, door de jongeren wordt meegeleefd. Ook in het Bl.d. afdeelingsbestuur nam een lid der jongere generatie zitting. Verder kondigde hij een voordracht aan van oen heer Boen, die 16 Februari a.s. in „Mara- natha" zal gehouden worden. De heer J. J. Huizinga bracht als secre taris het jaarverslag over het afgeloopen vier- eenigingsjaar uit, waaruit bleek dat deze af deeling met haar 70 leden zich zeer actief had betoond. Vervolgens gaf de penningmeester, de heer K. L. IJzerman, een van duidelijke toelichtin gen voorzien rapport van den finantiëelen toe stand. De balans sloot in ontvangsten en uit gaven met f 1014.48%. Het verheugend ver schijnsel had zich voorgedaan, dat dit jaar geen cent aan ziekengeld-uitkeeringen uit het zie kenfonds behoefde te geschieden. .De voorzitter van het provinciaal Comité, bracht namens de verschillende afdeelingen de gelukwenschen over aan het feestvierende Bloemendaal. Onze plaatsgenoot de heer Johan Lentz ver tolkte de hartelijke gevoelens, die de Blcemen- daalsche Jonge Mannen Vereeniging (afdeeling van de „Ver. voor Jeugdwerk"), der Chr. Nat. Werkmansbond toedraagt. Men kan zich geen goedgeslaagde jaarbijeenkomst van dezen Bond in Bloemendaal indenken, waarbij niet de beer Hendrik Grootegoed de aanwezigen vergast op een komische beschrijving van de gehou den jaarlijksche reis der leden. En ook dit maal deed hij de zaal weer herhaaldelijk schal len van de lach, toen hij op oubollige manier de avonturen vertelde van de in Juli gehouden tocht over den Afsluitdijk naar Friesland en terug via Giethoorn. Daarna rees het scherm voor de vlot ge speelde klucht: „De Weddenschap", die een daverend succes had. .De pauze bracht vele attracties tot amuse ment van de deelnemers en stijving van de kas. De gastheeren onthaalden den leden op een feestdrank en door een-en-ander bleef de op gewekte stemming bewaard, die door de op- REPAREERT ALLE MERKEN MET EEN JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. DOELSTRAAT 35. TELEF. 13538 HAARLEM Opgericht 1902 voering van het kluchtspel „Twee oude Vrij ers", zoo mogelijk nog verhoogd werd. Met hst zingen van Gezang 96 en 'het uit spreken van het sluitingswoord werd de goed geslaagde jaarvergadering beëindigd. OPENING VAN HET SPORTFONDSENBAD HAARLEM. De officieele opening van het Sportfondsen- bad te Haarlem, van welker inrichting wij in ons vorig nummer een uitvoerige beschrijving gaven, had j.l. Zaterdag in tegenwoordigheid van vele genoodigden en spaarders plaats. Bij deze plechtige inwijding voerden verschillende sprekers het woord, o.a. dokter M. Mauritz als voorzitter van den raad van beheer van het Haarlemsche Sportfondsenbad, Mr. J. Gerritsz, als waarnemend burgemeester, en Mr. J. Bie- renfcreodspot, de stichter van het Sportfond- senwerk. Na hen volgde een gansche rij van bekende figuren uit de zwemwereld, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden, en zij kwamen geen van ailen met leege handen, rr.aar brachten geschenken mee hetzij voor het bestuur, hetzij voor den heer en mevrouw Schmidt. Het was een aardig mement toen on verwacht het eerelid van den K. N. Z. B., de bejaarde mevrouw TriebeisKoens zich van haar plaatsje langs het bassin verhief en zon der behulp van luidspreker of geschreven rede voering, een warm pleidooi voor de gezonde zwemsport h eld. De heer Schmidt dankte voor den steun hem deze zes jaren van alle zijden bewezen en dr. Mauritz bracht dank aan *de sprekers. De Haarlemsche Reddingsbrigade gaf daarna oude:1 leiding van haar voorzitter, oen heer Joh. M. Schmidt een demonstratie in het redden van drenkelingen en popduiken, op geluisterd dcor een pantomime, waarbij een filmopnemer het ongeluk had met toestel en al in het water te vallen. Het was een geluk voor den man, dat er zooveel geoefende zwem mers in de buurt waren, want onze filmartist zonk als een baksteen. De kring Haarlem van dén K. N. Z. B. de- jterijte-dao»»» Ja/Ai1'er-do- fireaxht-jB^t als de schoolslag (uitgevoerd door fwee dames en 1 heer, langzaam met, fraaie uitglijding!), rugslag en vrije slag In de estafette 6 x 33 1/3 vrije slag voor heeren, die bijzonder span nend was, werd H. P. C. no. 1 met 1 min. 54.8 sec.; Haar'em werd no. 2 met 1 min 55.8 sec.; H. V. G. B werd no. 3 met 1 min. 57.2 sec. en D. W. R. no. 4 met 1 min 58.6 sec. Als laatste nummer vóór de pauze lieten mej. A. Neve (H. P. C.) en de heeren N. van der Voort (Haarlem) en F. Mette (Het IJ) verbluffende staaltjes zien van hun kunst in schoonspringen. Na de pauze werd een waterpolowedstrijd gespeeld tusschen een Haarlemsch en een Am- sterdamsch zevental, die bijzonder geanimeerd was en waarin de Haarlemmers wonnen met 21, na een rust met blanken stand. Zater dagavond legden de spaarders beslag op het zwembad. Er waren drie ploegen ingedeeld, die elk een uur mochten zwemmen en er heerschte een prettige stemming. ANTI-MILITARISTISCHE ACTIE. In een uitgebreide circulaire heeft de Com missie ter bestrijding van hlet militairisme een reeks wenken gegeven, welke degenen die hier voor voelen ter harte kunnen nemen, zoodat elk op zijn wijze zal kunnen medewerken. De Commissie stelt zich vcor een strijdplan voor te leggen aan de Internationale Conferentie, welke in Juli ak. te Welwyn in Engeland zal worden gehouden. Elkeen kan, naar aanleg en gevoelen vrij medewerken op die wijze die hem of haar het meest praetisch voorkomt. Als mdlvidueele actie wordt allereerst dienst weigering aanbevolen, ook weigeren van mede werking aan het Roode Kruis. Men wil propaganda maken in leger en vloot, ten einde te komen tot oorlegsbestrij- ding door het vormen van kernen in het leger. Ook dient men zich te kanten teg:n hlet bouwen van kazernes, kleeding en schoenfabrieken voor militaire doeleinden. De handel mag niet in dienst wonden gesteld van den oorlog. Men verzette zich tegen het betalen van belasting die 't geld vcor oorlog moet verschaffen, en men weigere In kwartiering. Ook ouders kunnen, zoo zegt de commissie, in deze vruchtbaar werkzaam zijn, door hun kinde ren in antimilitairistischen geest op te voeden. Velen kunnen medewerken, geschiedkundigen, kunstenaars, artsen elkeen op zijn terrein. Een collectieve actie moet georganiseerd wor den ook onder de vrouwen en de jeugd. Degenen die hieromtrent meerdere bijzonder heden wenschen te vernemen, kunnen zich wen den tot den Secretaris den Heer Albert de Jong te Haarlem. Het nieuwe jaar is ook voor onze Vereeni ging weer ingeluid, maar dit ging helaas niet met een blijden kla.nk gepaard. Het bleek, dat in het afgeloopen jaar weer velen hun contributies verminderden, maar erger is. dat ook velen hun contributies opzegden. Het aantal verpleg'ingen bleef op peil. ais sprekend bewiis, hoezeer onze Vereeniging aan een werkelijke behoefte voldoet. Het is dan ook met aandrang, dat het bestuur van de Vereeniging voor kraamvrouwverzorging zich tot alle Bloemendalers wendt om ons te helpen ons zoo nuttig en ncodig werk gaande te kunnen houden. Daar wij de verpleegden tot een minimum terugbrachten, ook in enkele gevallen kosteloos hulp verstrekten, moeten er contributies zijn om onze noodzakelijke uitgaven, voornamelijk c'e toch aj bescheiden salarissen van onze beide zeer goede, gediplo- meerdé verzorgsters, te kunnen bestrijden. Mocht ons verzoek onder de oogen van vele vrouwen en moeders komen, tot wie toch in d-e allereerste plaats dit zoo belangrijke moet spreken, want hoeveel hangt er af voor moe der en kindje beiden van een goede, deskun dige verzorging in het kraambed en van voorlichting hoe verder te handelen. De minimum contributie bedraagt f 1. per jaar; mocht de penningmeesteresse ver blijd worden door velen, die zich bereid ver klaren ons werk met een jaarlijksche gift te steunen, zoodat we weer met meer moed verder kunnen gaan. Mede om onze kas te stijven, bestaat het plan voor een avond-bijeenkomst op 22 Febr. a.s. waaraan de neer Warnderink Vinke en de heer Jacques van Kempen hun welwillende medewerking zullen verleenen, zoodat er een aangename afwisseling zal worden geboden van lichtbeelden van de mooie opnamen door den heer Vinke op zijn reizen gemaakt en de zang van onzen zoo welbekenden plaatsge noot. Ook hiervoor vragen wij Uw sympathie, kaarten voor dezen avond zullen a f 1.ten verkoop worden aangeboden. EENIGE KLEINE AANRIJDINGEN. Donderdag 24 Januari j.l. wilde de bestuur der van een luxe-auto, die te ongeveer eif uur v.m. op de Elswoutslaan reed, een bakfiets passeeren, die voor hem uit reed. Op dat mo ment kwam er van tegenovergestelden kant een andere auto aanrijden en tusschen die twee auto's volgde een ongewenschte aanra king, waarbij de eerste het linker voorspat bord inboette en van de tweede het linker voorspatbord en de bumper beschadigd wer den. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, want de fietser wist nog tijdig den dans te ontspringen. Zondag d.a.v. was de Zandvoortscheweg het tooneel van een kleine aanrijding. Daar moest te circa kwart voor vijven de heer H. wonende te Aerdenhout, die in zijn auto van Zandvoort kwam, nabij de Leeuwerikkenlaan steppen voor een andere auto, die vóór hem van rechts,uit die laan kwam. Bij dit stoppen gleed echter zijn wagen, dcor de gladheid van 'den weg, zoover zijdelings af. dat hij tegen een boom botste. Een lichte beschadiging van den auto bleef niet uit. i Dinsdag 29 Januari had een kleine aan rijding plaats op de Ooster-Duinweg. Een moterrijder, die achter een groote Shell- tankwagen reed en deze wilde voorbijrijden, zag plotseling een wielrijder op hem toerijden. Zoowel de motorrijder als de fietser remden, doch konden niet voorkomen, dat hun beider rijwielen in minder zachte aanraking met el kaar kwamen. Tengevolge hiervan werd het achterwiel van de 'fiets ontzet, en het voor- spatbord van de motorfiets iets ingedrukt. De berijders/kwamen êj-; zolder pngelukken af., I- i t INBREKERS SLAAN HUN SLAG IN EEN WONING TE OVERVEEN. Zaterdag werd ontdekt, dat er in de woning van de familie V. te Overveen een inbraak ge pleegd was. De inbrekers hebben door verbreking van een ruitje naast de voordeur, kans gezien deze laatste te openen en zich zoodoende toe gang tot het huis te verschaffen. Alle kamers werden bezocht en doorzocht. De meegevoerde buit bedraagt f 160.aan contanten en ver scheidene gouden sieraden. In den nacht van Zondag op Maandag werd onze politie door haar collega te IJmut- den telefofnisch meegedeeld dat er, volgens een bij haar ingekomen mondeling bericht, op het Bloemendaalsche strand, nab(j Paal 60, een auto in zee moest zitten. Reeds in den vroegen morgen ten zes ure werd er door onze politie een plaatselijke onderzoek ingesteld. Deze kon echter geen auto ontdekken, zelfs geen wagenspoor op het strand, dat naar zee wees. Om half twaalf werd het strand opnieuw afgespeurd en toen ontdekte men inderdaad, dat er een kap van een auto boven het water, door de inmiddels ingetreden eb. zichtbaar gekomen was. Den wagen zelf kon men niet bereiken. Intusschen bleek, dat de eigenaar ervan, een autotochtje langs het strand ge maakt had en daarbij ongemerkt een bank was opgereden. Achter die zandbak strekte zich een watergeul uit, toen hij dat swin wilde oversteken om weer op het droge strand te komen, mislukte dat en bleef de wagen, bij laag water, steken. Er schoot toen den eige naar van deze vrijwel nieuwe twee-persooni- auto weinig anders over dan haar tijdelijk aan haar lot over te laten. Later is zij op verzoek van den weinig fortuinlijken bezitter, door iemand uit Zandvoort uit het element getrokken, dat zich niet weinig vijandelijk betoond heeft voor de vreemde indringster. BLOEMENDAAL. 24—31 Jan. 1935. INGEKOMEN PERSONEN D. Verbeek, Sterreboschlaan 25, Bloemen daal; Wed- A. E. LebbingGraner, Kastanje laan 19, Bloemendaal. BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij: T. A. Kramer, Zijlweg 8, Overveen, een schooltasch; B. Korstjens, Prins Hendriklaan 120, Over veen een kinderhandschoentje en een ceintuur; P. Tullenaar, Zijlweg 1-9, Overveen, een geruite sjaal; A. v. Dam. Veldlaan 5, Aerdenhout, een kindermutsje; Zs. Lingeman, Noorder Stations weg 6, Bloemendaal, een vulpenhouder; J. Val- star, Boschlaan 6a, Bloemendaal, een kinder- bril; van Roode. Bloemendaalscheweg 200, Overveen, twee rietmatten en een linnen doek; Zwaan. Kleverlaan 121. Bloemendaal, een paar wanten; Heemskerk, Vogelenzangscheweg 334, Vogelenzang, 2 wollen dekkleeden; R. Wild schut, Rijksstraatweg 49, Haarlem, een rijwiel- belastingimerkaan den politiepost te Aer denhout, een padvindersmes: een speelgoed hondje; een grijs wollen das; een gebreide handschoen; aan het bureau van politie te Over veen', een rozenkrans; een portemonnaieeen bruine glacé handschoen; een kinderhand schoen; een oud heerenrijwiel. EEN DICHTERLIJKE AANVAL OP DEN GULDEN. Men zendt ons: ..Caveant consules", of „Waarheen met den gouden gulden?", een bro chure in dichtmaat, met eenige teekeningen van Frans Kramers. Uitgave De Bussy. In populairen dichtvorm doet de schrijver een aanval op den gulden. Zonder ook maar eenigszins den inhoud goed of af te keuren, wat zeker niet in deze korte boekaankondiging van pas zou zijn willen wij gaarne erkennen, dat deze vlotte versjes menig een misschien meer aan het denken zullen bren gen dan een dor en saai betoog. Een enkel citaat: Maar de guldencerberussen Hebben ook een medicijn „Ieder moet zich aan gaan passen Zooveel mog'lijk zuinig zijn." Hoog- en Spui- en Kalverstraten Twènte, Brabant, past U aan Laat U maar failliet verklaren Of vraagt surseance aan! Boeren, burgers, ambachtslieden, ambtenaren, allemaal Offert thans Uw laatste krachten Voor het gulden ideaal. Uw salaris naar beneden, Bovendien steeds meer belast, Zuinig zijn en niet meer eten, Aan den gulden aangepast. En de stomme dieren zelfs Wórden voor hun tijd'geslacht. 4 Worden, nauwelijks nog geboren, Aangepast en omgebracht. Maar zijn wij dan soms krankzinnig; Moet het ook met ons zoo gaan? Moeten wij als vee en varkens Ook ons leven af gaan staan? Tenslotte kunnen wij verraden, zonder indis creet te zijn, want Bloemendaal, Haarlem en Heemstede zijn groot genoeg, dat de schrijver als man van zaken met academischen titel tot oordeelen bevoegd, tot de ingezetenen van een dezer gemeenten behoort. EEN „BRANDEND" VRAAGSTUK. GAS OF PETROLEUM? De gas-Petroleum kwestie, die in den laatsten tijd ue gemoederen nog ai in beroering heeft gebracht, en waarbij ook Bloemendaal zijde lings betrokken is, heeft een eenigszins tragi- schan ondergrond. Door den zgn. hoogen gas- prijs, voelen enkele menschen zich gedrongen,' de verouderde petroleum verwarming weer in te voeren dus feitelijk een teruggang in be schaving. Wij kunnen ons anders niet voor stellen, hoe de menschen het gemakkelijke en zindelijke gas kunnen verwerpen, om hun troost te zoeken bij het omslachtige en on hygiënische gebruik van petroleum. Je behoeft maar zulk een woning binnen te treden, dan ruik je reeds op een afstand, dat er een petro leum stel brandt (want behoorlijk behandelen kunnen of willen de menschen ze vaak niet). Wat is nu eigenlijk de kwestie? In vroeger jaren, eigenlijk reeds vóór den oorlog, had het gas een calorische waarde van ca. 5000 caiorien per kubieke Meter, dus als men voor een zeker bedrag een kubieke Meter gas afnam, kreeg men daarvoor 5000 warmte-eenheden. Voor ongeveer hetzelfde geld, wellicht iets minder, levert het Gasbedrijf nu een kubieke Meter gas van 3800 caloriën, dus met ruim 20 kleiner warmtevermogen. Daartegen meent men nu bezwaar te moeten maken, omdat op allerlei wijze bezuinigd dient te worden. Het is n.l. be kend, dat het Gasbedrijf in normale tijden een niet onaanzienlijk bedrag, zijnde de winst, in de Gemeentekas stortte. Niet geheel ten on rechte werd dit bedrijf dan ook wel eens ge noemd: „de kurk waarop de Gemeentefinan- tiën drijven." Er werd verdiend, en deze ver dienste kwam der Gemeente ten goede. Wan neer de menschen nu vanwege het geringer warmtevermogen petroleum meenen te moeten gebruiken, derft de Gasfabriek, dus ook de Gemeente die verdienste. Nu kan men twee dingen doen, öf den gasprijs verlagen, en dan rendeert het bedrijf waarschijnlijk niet meer, öf men moet in den vorm van een of andere be lasting de Gemeentekas weer op peil helpen brengen. Wanneer men dit alles in aanmerking neemt, moet men wel tot de conclusie komen, dat het beter is, het wellicht iets duurdere, maar veel zinderlijker gas te gebruiken, dan straks weer hooger belasting te betalen. Tenzij... de Ge meente er kans toe ziet het gasdebiet aanmer kelijk te verhoogen zoodat zij den gasprjjs kan verlagen. Men dient hierbij niet te vergeten, dat de meeste Gasfabrieken in ons land reeds jarenlang, dus ook vóór den crisis, gas van 3800 caloriën, dus hetzelfde als waartegen men nu sputtert, hebben geleverd. E.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 2