GRAHAM f 1925.- Fa. Gebr. BeehniB Zeil COACH cooperai A. G. Maandag 27 MCI a.s. Kijkdag v, 10 tot 4 uur Riddersir. ia*Haarlem is ouerui Over het Natuurbad en Sportpark „Velserend" Verkooplokaal „vt Notarishuis" Gemeenteraad. A G. G. Hl. filQRBIS Zn. Tuinl Flora 1935, heemstede. Plaatselijk Nieuws Vereen. der Notarissen te Haarlem AGENTE: Bloemendaal - Haarlem Losse blaadjes. Brrrr Schoorsteenvegers TELEFOON 13310 DE li Geer Nieuws f* >$|gg$@PPH RHMPSPS ■B "*K DAT ZIJN VOLTOOIING NADERT, SCHRIJFT DE STADSEDITIE mm Alle handen zijn druk aan het werk om het natuurbad Velserend in gereedheid te brengen. De vijvers zijn gegraven en reeds gevuld. Het publiek toont groote belang stelling voor dit natuurbad in wording en menige automobilist houdt even stil om eens te zien, hoe het er mee staat. Onze foto toont duidelijk aan, dat dit sportpark, omzoomd door een boschrand, welke zorgt voor een prachtige beschut ting tegen de gure winden, schitterend gelegen is. de zon kan zich hier als warm tebron volop doen gelden. Het kleedkamerpaviljoen van 70 Meter lenete herbergt de wisselcabines en dou ches-kamers. Gebruikmaking van de dou ches is uit een oogpunt van hygiëne en &«Üai! (Cliché afgestaan door Oprechte Haarlemsche Courant). persoonlijk belang verplicht, alvorens men zich te water begeeft. De wisselca bines bieden plaats aan een onbeperkt aantal bezoekers. Langs het zonnestrand met een opper vlakte van 14.000 vierkante Meters, is ge legen de kanoviiver, met een eiland in het midden, vaarlengte van 200 Meter en een breedte van 10 Meter, waarin men kan spelevaren. Vlakbij de kanoviiver strekt zich een speelterrein uit van 5600 M2 met de nieuwste soeelwerktuigen. Aansluitend aan de kanovijver ligt het familiebassin, 80 meter lang en 35 meter breed, diepte op z'n hoogst 1.30 M., waar in een glijbaan geplaatst, eenig in Neder land. Daaraan grenst het diepe bassin, pl.m. 70 Meter lang en 42.50 M. op het breedere gedeelte, met springtonen en wedstrijdbanen, welke is uitgevoerd naar d eaanwijzing van den Ned. Zwembond. De bassins zijn alle van gewapend be ton vervaardigd. Door een zeer eenvoudi ge vinding in toepassing te brengen, is de watervoorziening volmaakt. Iedere dag wordt tevens 700 kub. Meter water afge voerd en opnieuw aangevoerd. Onze voor verwarming vijver zorgt voor een gelijke, heerlijke temperatuur van het zwenwater zoowel het onder- als bovenwater. De exploitanten hopen, dat zij 2 Juni a.s. het natuurbad zullen kunnen openen. ander beeld, Fr. Nansen, de man door wiens bemiddeling 427000 krijgsgevange nen naar hun woonsteden konden terug- keeren. Onze groote landgenoot Prof. Lo- rentz, die de geleerden om zich verza melde, eveneens om den wereldvrede te dienen. Mr. ptnmos besloot ziin rede met enkele opmerkingen aangaande den Vol- kenhnnd. De Bond, zoo merkte hij op. heeft niet geheel kunnen beantwoorden aan het gestelde doel; vele teleurstellin gen deden zich voor. vaak bleek hij on machtig om in te griioen, maar niette min moet erkend worden, dat er te Genëve veel goeds tot stand is gekomen. Conflicten ziin voorkomen, die wellicht aanleiding hadden kunnen zijn tot strijd. Dus zoo eindigde sor., laat ons samen werken. ook gij jongelieden kunt het uwe er toe bijdragen, om den Volkenbondsge- dacht.e te nropageeren. Laat ons den Vol kenbondsdag op 18 Mei vieren, als den dag van „den goeden wil". E. OPVOEDING TOT DE VOLKENBONDSGEDACHTE. Het Haarlemsch Dagblad had op 16 dezer zijn tiidingzaal beschikbaar gesteld tot het houden van een tentoonstelling van alles wat ertoe kan bijdragen, om de Volkenbondsgedachte in school en huis aaig te kweeken. De pers was uitgenoodigd en Mevrouw Niënhuiis was zoo vriende lijk ons rond te leiden, en alle mogelijke inlichtingen te verschaffen. Bet,reffendei dat de pers een groote steun kan ziin om de vredesgedachte ingang te doen vinden, lichtte deze dame op geestdriftige wijze de verschillende inzendingen toe. We za gen hoe vooral in Engeland de vrede sterk wordt gepropageerd, hetgeen moge bliiken uit de correspondentie der school kinderen, die zich ook uitstrekt tot het buitenland. Er lag een album met prach tige foto's van de Bandoengsche Vredes- tentoonstelling, een keur van Jeugdbla den in alle mogeliike talen, alsmede een collectie Hollandsche en Bui'tenlandsche kinderboeken waaruit de vrede spreekt, De stadsbibliotheek had zelfs origineele werken van Grotius ingezonden, waar onder we een boek opmerkten met den titel: „Tegen krijgh", dus ook hij was reeds een groot voorstander van den vrede. Een collectie brochures, alle met dezelf de strekking lag voor het grijpen; een zeer practische schoolplaat van samen stelling en werking van den Volkenbond; die eigenlijk op geen enkele school mag ontbreken, hing aan de wand, alsmede tal van photo's weergevende propaganda optochten enz.: aardige blauwe vlaggetjes waarop kinderen een duif hadden gebor duurd. en tenslotte een plaat waarop een kleine is afgebeeld zittende tegenover tal van ponnen, gekleed in dte nationale klederdracht der verschillende volken. Mevrouw N. deelde ons nog mede, dat Zaterdagmorgen in enkele bioscopen een film gal worden gedraaid, etveneens be doeld om de vredesgedachte te bevorde ren. We honen deze film te gaan zien en komen daarop dan nader terug. Trok meer dan 600 000 betalende bezoekers. Dat, de Tntprnationale Bloemententoon stelling 1935 Heemstede zeer veel succes gehad heeft is bekend. We hebben on ge zette t.iiden de piifers geepven van het oe- zoek over benaaldp nerioden van Flora en thans kunnen wii de offieieeie cijfers meedeelen over de geheele periode. Het aantal betalende bezoekers aan de loketten geregistreerd is 1000 onder de 600.000 gebleven. Aangezien door huisge- nooten van leden van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur 10000 kninkaar- ten gekocht waren heeft het aantal be tslende bezoekers de 600.000 ruim over schreden. Naar schatting ziin voorts 150.000 be zoekers zonder betaling toegelaten, zoo dat Flora meer dan driekwart millioen belangstellenden heeft getrokken. Mede door het slechte weer is het be zoek Zaterdag en Zondag niet zoo druk geweest. Toch hebben nog 51 nersonen gebruik gemaakt van de gratis vliegtoch ten. Er waren meer gerechtigden,- doch sommigen hebben geen gebruikt gemaakt van de geboden gelegenheid. Zooals bekend werd aan eiken 150sten bezoeker tusschen 12 en 7 uur Zaterdag en Zondag een gratis vliegtocht aange boden. Een Foto-Rit". De vervoerafdieeling der Bloemendaal- sche Burgerwacht hield j.l. Zaterdagmid dag, onder leiding van haar commandant,- luitenant H. Everard, een wedstrijd, waar" aan deze officier (van wien het denkbeeld hiervoor was uitgegaan) de toepasseliike naam van „fotorit" gegeven had. De be doeling van dezen wedstrijd was: een proefondervindelijk onderzoek in te stel len bij de leden der Burgerwacht omtrent hun bekendheid met de ligging der wegen in onze gemeente en de daaraan liggende kenmerkende gebouwen en omtrent hun vaardigheid als estafette. De „foto-rit" was gesplitst in twee afdeelingen en wel één voor auto's en motorrijwielen en één voor riiwielen. Iedere deelnemer ontving drie minuten vóór ziin vertrek een bun deltje foto'si, opgenomen door luitenant Everard, waaruit zich voor hen, die vol doende met onze plaatselijke gesteldheid bekend waren, liet afleiden, welke weg- kruising of welk gebouw daarop te zien waren. Nu kwam het voor de deelnemers hierop aan, dat niet alleen al die punten op de foto's herkend en in den kortst mo- geliiken tijd bezocht moesten worden, doch tevens, dat daarbij de kortste route gekozen werd. Op elk dezer punten was een controleur geplaatst, die op de con- trolekaart, welke aan eiken deelnemer was uitgereikt, zijn handtekening nlaat- ste. Te half drie 's middags startte de eerste deelnemer (vanaf het oude raad huis), om vervolgens elke twee minuten door een andere deelnemer te worden ge volgd. Werden de controleposten niet ln de logische volgorde bezocht en langs de korst mogeliike weg bereikt, dan berok kende de deelnemers zich hiermede de noodige strafnonten. De totale rlitiid was gesteld op ten hoogste 2 uur. Door één en ander en ook door de uitgeloofde priiVen, die belangstellenden beschikbaar hadden gesteld, zat er spanning in deze fotn-rit. De dpelname was ook onenge- steid voor niet-leden, mits ingezetene en zulks tegen betaling van inlegeeld. Vei— sehillende dames en heeven maakten dan ook vap deze gelegenheid, om nader met het. instituut der Burgerwacht kennis te maken, c a. de gelederen ervan te ver sterken, met veel animo gebruik. Het vlugste temno. waarin het par- o.ours. dat zich voor auto's en mot.nrrii- wielen uitstrekte van een nunt nabij de uiterste grens van Vogelenzang tot. het toegangshek van het Prov. Ziekenhuis, werd pemaakt, door den heer Alph. Bosch (niet Burgerwachter) en wel met een rij- Directeur: JHR. G. ELIAS Bilderdijkstraat 1st Telefoon 11528 tijd van 42 minuten. Voor riiwielen was het traject bekort en liep dit vari een punt in den Aerdenhout tot genoemd Prov. Ziekenhuis. De Burgerwachter, de heer F. F. Lin deman maakte hierop den kortsten tijd: 39 minuten. Beide heeren bemachtigde de eerste prijs: een kunstvoorwerp. Luite nant Everard heeft mat deze „foto-rit" een nuttige en opwindende oefenstof ook aan andere Burgerwacht-corpsen, aan de hand gedaan. Wie nader met onze Bloe- mendaalsche B. W. bekend wenscht te Worden, raadplege de betreffende adver tentie in dit nummer. Tentoonstelling Slöjd-werk. Cursus Juffr. T. v. Riessen. Juffrouw T. v. Riessen is stellig één dier gelukkige jonge vrouwen, die de gave bezitten, onmiddellijk de weg tot het kinderhart te vinden, van elk meisje of jongetje, dat met haar nader in aanra king komt. Hoe anders, zou het haar mogelijk zijn, haar (talrijke leerlinget,jes uit Bloemendaal en Santpoort, die haar slöjd-eursus volgen, op te voeren tot d&t enthousiasme voor vorm en kleuren, tot het scheppen van zóóveel goedverzorgde versieringsvoorwerpen, als waarvan de tentoonstelling ■Dinsdagavond in 't jeugd huis getuigde? Want smaakvol f en oorpronkelijk van opvatting en vorm waren de rook- en bij zettafeltjes, de schemerlampjes, lantaarn tje®, tabaksdoozen, transparant platen (geestig bewerkt die Amsterdamsche poort b.v.), kandelaars en dergeltjken uit triplex vervaardigd en in de donkere was beits getint; frisch van kleur en be schaafd van motief waren de leuke arti kelen van selotex gemaakt, niet minder, dan vele cartonnagewerkjes of de fraaie fruitschalen (werk der oudste leerlingen) met gekleurd raffia doorweven, die daar waren uitgestald. En dan die prachtige loopertjes en het tafelkleedje in moderne kleuren en patronen op het handweeftoe- stel te voorschijn getooverd! Daartus- schen brachten versierden en uit de hand geschilderde kalenders, naast proe ven van inlijsting der platen, zoomede ge kleurde poppen en dierfiguren (leuke dingetjes voor wandversiering, waren dat geen specialiteit der jonge cursisten) een vrooliike afwisseling. Juffrouw van Riessen, geluk gewenscht met de resultaten die U met uw slöjdcur- sus voor jongens en meisjes van 5 tot 15 jaar, wist te bereiken. STOOP'S OPENLUCHTBAD. De nieuwsgierigheid van vele zwemlief- hebbers zal a.s. Zondag bevredigd wor den. Geruimen tijd toch hebben ze tegen een groote schutting aangekeken, waar achter, naar te vermoeden was, een groot werk tot stand ging komen. Naast de be kende Bad- en Zweminrichting „Stoop's Bad" te Overveen was namelijk een groot Openluchtbad in wording, dat naar keu ze door de bezoekers van Stoop's Bad ge bruikt kan worden. Wij willen het verslag van onzen reporter niet vooruitloopen, maar kunnen wel voorspellen, dat velen zich zullen opmaken om de openings plechtigheid, welke ook voor het publiek toegankeliik is, bij te wonen. Zooals reeds aangekondigd, worden op Zondag 26 de zer internationale SDring- en polo-wed- striiden gehouden. De opening van het bad zal om twee uur geschieden door den Burgemeester van Bloemendaal, den Ed. Achtb. Heer Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Tenslotte kunnen wij nog mededee- len, dat er zich een comité gevormd heeft uit de vrienden en bezoekers der bestaan de inrichting, hetwelk zich voorstelt aan de fam. Stoop een aandenken aan te bie den. waarvan de overhandiging zal plaats hebben op denzelfden dag des morgens ten 11.30 v.m. Dus allen op naar Stoop's Bad BUS-VERBINDING MET BLOEMEN DAAL AAN ZEE. Gaarne willen wij de aandacht vesti gen op een regelmatige Autobus-verbin ding van Bloemendaal met Bloemendaal aan Zee, die reeds in werking is gesteld Vanaf het eindpunt aan de Kleverlaan bü de spoorweg-overgang vertrekt elk kwartier na het heele uur een autobus naar het Strand. Wilt ge dus naar Zee, maakt dan gebruik van de nieuwe „Stormvogels" autobusdienst naar Bloe mendaal aan Zee, welke gratis doorver binding geeft met het Noorderbad te Zandvoort. Wij komen op een en ander nader terug in onze advertentie-kolom men. De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Bloemendaal en Omstr. houdt op Dinsdag 28 Mei a.s. te 20 uur haar ledenvergadering in Café „Rust hoek" te Bloemendaal. De agenda luidt: 1. Notulen en Ingekomen Stukken; 2. Bespreking Zomer- en Zomeravond excursies: 3. Vakbespreking; 4. Vragenbus; 5. Rondvraag. Inzendingen voor het puntenstelsel ver zocht. Prijsvraag: 3 tot 6 stuks Gloxinia's. Keuringscommissie te 19.30 uur present a.u.b. Nationale Reclasseeringsdag. Op Zaterdag 18 Mei j.l. werden in Haar lem en Bloemendaal collecten gehouden ten bate van Reclasseerings-vereenigin- gen, Drankbestrijders-vereenigingen en ten bate van het Reclasseeringswerk van het Leger des Heils. In Haarlem waren de bruto ontvang sten f 1007.Aerdenhout, Overveen, Bloemendaal en Santpoort (gedeeltelijk brachten bruto f 697.terwijl eene col lecte onder de Joodschgezinden f 135. opleverde. Langs dezen weg wordt aan allen, die mede hebben gewerkt tot het slagen der collecte door het Comité van uitvoering hartelijk dank gezegd. Collecte voor de lijders aan vallende riekte. Op Hemelvaartsdag a.s. Met dichtbebloemde kussen En de lichte, leege bussen Trekken w'er vol moed op uit! Van den ochtend tot den avond Achter wand'laars, fietsers dravend Wint men moeitevol zijn buit! Koop een bloempje voor de Stichting, Huis voor zieken aller richting Doet ook in ons busje een duit! Thuiskomst met het leege kussen Maar met volle, zware bussen, Geeft den dag een schoon besluit! Er. ziin nog niet genoeg collectrices! Geef u op bij Mej. Hogenbirk, N. Sta tionsweg 20. Een rustige vergadering met debatten, kalm vloeiend als de beek in den herten kamp. De Bloemendaalsche raadszitting en zijn altijd rustig en de debatten golven zelden op, maar ditmaal valt er toch werkelijk niet veel na te betrachten. Met een uur was dan ook de zaak bekeken en de heer Witteman, die in uitzicht had gesteld, het laatste deel der vergadering te zullen komen bijwonen, heeft, als hij nog verschenen is, een leege vergaderzaal gevonden. Er was nog een afwezige: de heer Veeren, onze Gemeente-Secretaris, was door ongesteldheid verhinderd. Dat bij de ingekomen stukken een ver zoek was van bewoners van de Leidsche- vaart (zoo stond het in het raadsstuk, doch letterknechten zü er op gewezen, dat het bewoners van den Leidschevaart- weg zijn) om verbetering van den weg, hebben wij al in ons verkort verslag me degedeeld, alsmede het antwoord van B. en W., dat een gedeelte van den weg, nj. dat in de buurt van de werkplaats van de fa.Ruygrok reeds onder handen geno men is. De rest zal volgen, maar.'t is geen gering karweitje. Langs de Graaf Florislaan kocht de ge meente een terrein groot ongeveer 3000 M2, bestemd voor arbeiderswoning bouw. De heer Quarles informeerde, of de gelden, hierin geïnvesteerd, gedekt zijn door huuropbrengst en afschrijving, een vraag die, gedaan op een oogenblik dat er nog geen steen van de te bouwen wo ningen is aangevoerd, niet rechtstreeks door wethouder Bornwater beantwoord kon worden. Dat er in die richting een streven bestaat, spreekt vanzelf. De heer Cassee drong er op aan. dat dergelijke grondaankoopen vooraf in de Commissie voor Publieke Werken worden behandeld en de heer Ouarles informeer de verder, of er ook elders in de gemeente naar grond voor woningbouw wordt ge zocht. Hetgeen de Voorzitter gevestigde. De heer Bouwmeester te Bennebroek. exploitant van een radiodistributiebedrijf te Bennebroek, kreeg verlof, de bewoners van de huizen langs de Leidschevaart tot aan de spoorbrug van radio te voorzien. Het bleek bii de besprekingen, dat deze lieden er vanwege de draden boven den SDOorweg Haarlem-Leiden geen eigen toe stel op na kunnen houden en daarom op distributie aangewezen ziin. Die Bloe mendaal nog altijd niet heeft. „Hoe staat het toch met die plannen van verleden jaar", informeerde de heer Cassee. De Voorzitter deelde mede, dat die wel niet zullen doorgaan. Blijkbaar hebben gemeentebelang en particulier initiatief elkander niet kunnen vinden. De Vereeniging voor Jeugdwerk werkt met een tekort, hetgeen in deze dagen - rt l./i -l. wel eens meer voorkomt. Een last, die de vereeniging bezwaart is de jaarlijksche aflossing van f 650.op de rentelooze leening, die de Gemeente verstrekt heeft en die in 30 jaar afgelost moet zijn. De vereeniging nu had verzocht, de aflossing op f 300.- terug te brengen, waardoor de looptijd dezer leening met 29 jaar zou worden uitgebreid. B. en W„ die blijk gaven, de moeilijk heden der vereeniging te kunnen begrij pen, hadden niettemin bezwaar tegen zulk een langen termijn en preadviseer den dan ook afwijzend. Wel trachtte de heer Hogenbirk de vereeniging een kans te geven, door voor te stellen, dit punt aan te houden tot de begrooting, maar de raad hield de strengen aan. De ver eeniging voor Jeugdwerk zal het probleem der tekorten op andere wijze moeten op lossen. Weinig meer dan een gebaar was het aannemen van een voorstel van B. en W. om bezwaar te maken tegen de rang schikking der gemehnte Bloemendaal in de vierde klasse voor de Personeele be lasting. Maar ook een gebaar kan zijn waarde hebben en terecht merkte de Voorzitter op, dat later niet gezegd zal mogen worden, dat de gemeente zich voetstoots heeft neergelegd bij een be slissing, die de bewoners alweer op hoo- gere lasten brengt. Ten slotte werd nog een gedachtewis seling geboren uit de behandeling van 't verslag der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Een plaatselijke merkwaardigheid is. dat deze Commissie zich nogal eens beklaagt, dat zij te wei nig door het gemeentebestuur wordt er kend, hetgeen B. en W. van de hand wijzen. Ook nu beklaagt de Commissie zich, dat van hare voortellen inzake den voorgenomen scholenbouw weinig of geen notitie was genomen, waartegenover Wethouder Bornwater verklaarde, dat de- denkbeelden der Commissie niet uitvoer baar bleken. Overigens stemde hij volko men in met dé hulde, uit den Raad aan de Commissie gebracht. En passant werd het teere puntt van speelterreinen voor de jeugd in Bloemendaal op het tapijt gebracht en er waren, als steeds, ten deze vele wenschen en weinig mogelijkheden. Tot dat weinige behoort intusschen een speelterrein, dat zal komen in de buurt van de nieuwe school aan de Willem de Zwijgerlaan, terwijl een speelveld op Ry- negom bijna klaar is. En voor het overige heeft deze kwestie, als zoo talrijke andere, de voortdurende zorg van de heeren in de Nagtegaal. De ijsheiligen blijven nu Toch wat al te lang hier plakken, En ze schijnen niet van plan Om hun biezen te gaan pakken, 't Is voortdurend koud en guur, 't Zomerweer laat op zich wachten. Alle menschen kijken zuur, Uiten sombere gedachten. En daar mopp'ren toch niet helpt 't Weer kan nog geen mensch regeeren! Gaan ze uit baloorigheid Het seizoen maar wat forceeren! Ongeduldig opent men Thans de zwemgelegenheden Toen ik dit berichtje las Liep een rilling langs mijn leden! Hu zoo'n koude piaspartij Zou mij geen genoegen schenken! Onze onvolprezen Mei Doet aan and're dingen denken: Aan een bordje heete snert Om op temp'ratuur te blijven, Winterjas en warme groc Om van kou niet te verstijven. 'k Vrees, dat u daar hard om lacht! 't Klinkt ook niet zoo bijster moedig, Maar ik gun u graag de pret, Als ik maar niet hoef zoo spoedig! Neem gerust een frisschen duik. Dapper is het wel waaratje! Maar zoolang 't geen zomer wordt Zwem ik in mijn warme badje! X ANDER. Bakenessergi le^ DINERPRIJi Bezorging c Pro: De Kaap: van een eig tairen aldaa schade is ai burgers ans doorleefd. O werden door houden me werd een sc doel, voortgc je. Op deze ten gericht Men zag he ten als de bc erlangs strek zijn vele hu berg ernstig van de dake: vensterglazer porcelein en wen en kind zelf de diere lezen, dat d< draden zatei vielen, nauv vliegen. Hor. kend en sch: De meeste bouwd na jaren geleder schuwden de gen van dez men echter i zetten van iets, maar z daken hebb waarvan en! ondervonden nister van I ten vergoedir schade. Zij r de autoriteit vergoeden, ti bouwd zijn Hill" tot sta één enkel ot schén wenscl sing neer te commissie ge redres te zoe Vrouwen 1 Toes Mevrouw van het Cer eenkomst na den dank ui zulk een eno volg heeft g Bloemendaa Een familie Nieuwe Grc Hei voor i o.a. grasm ken ez. Verhuur bij beach, f telefoon, en Briet k

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 2