Coöperatieue Diner-Vereen. Zeiljachtjes f 200.- Samen voor 22 cents 22156 midi per Tam 23566 BAOCOSTUUmS Crama [gUXOR A. Q. POST T uinbouwgereedschappen Te overveen, gemeuni. slaapkamer aaneen. N.V. Vleeschwaren-Centrale „REWO" Taxi Cassee A. HOBO BADWOL De Spionne van Stamboul Wij leveren B.M.'s v. a. Garage-Taxi- Bloemendaal Vlug Veilig Voordeelig DE HAARLEMSCHE Geen Lidmaatschap Nieuws uit de Kaapstad Predikbeurten Ingezonden Wil INI W/ /A IL m E C IHI T K IR!© BSC IH TELEF00NISCH aangesloten Kinheimweg 91, bjj Spoorovergang BLOEMENDAAL Dag en aacfct geopend. HAARLEM Bakenessergracht 27 - Telefoon 14393 Opgericht in 1909 levert tegen kostprijs DINERPRIJS f 0.81; met soep of toespijs f 0.15 meer Bezorging ook in de buitengemeenten. Prospectus op aanvrage. De Kaapsche bladen maken melding van een eigenaardigi optreden der mili tairen aldaar, tengevolge waarvan groote schade is aangericht, en vele vreedzame burgers angstige oogenblikken hebben doorleefd. Op „Signal Hill" bij Kaapstad werden door de artillerie oefeningen ge houden met zwaar geschut. In de baai werd een schijf, dienende als bewegelijk doel, voortgetrokken door een sleepboot je. Op deze schijf werden een 20-tal scho ten gericht met projectielen van 380 lbs. Men zag het water van de baai opspat ten als de bommen, afgaande op het doel, erlangs streken. Door de sterke luchtdruk zijn vele huizen op de helling van den berg ernstig beschadigd. Pannen werden van de daken gerukt, plafonds gescheurd, vensterglazen verbrijzeld, en heel wat porcelein en glaswerk verbrijzeld. Vrou wen en kinderen waren hevig ontsteld en zelf de dieren kregen het te kwaad. We lezen, dat de vogels die op de electrische draden zaten, bewusteloos op den grond vielen, nauwelijks meer in staat om te vliegen. Honden en katten renden jan kend en schreeuwend heen en weer. De meeste huizen in die buurt zijn ge bouwd na de groote oefeningen eenige jaren geleden, en de oude bewoners waar schuwden de nieuwelingen voor de gevol gen van deze schietoefeningen. Veel kon men echter hiertegen niet doen. Het open zetten van deuren en ramen helpt wel iets, maar zooals we gezien hebben, ook daken hebben geleden. Dé bewoners, waarvan enkelen groote schade hebben ondervonden, wendden zich tot den Mi nister van Defensie Pirow, om te trach ten vergoeding te krijgen voor de geleden schade. Zij moesten echter vernemen, dat de autoriteiten niet bereid waren iets te vergoeden, tenzij voor huizen, welke ge bouwd zijn vóór de batterijen op „Signal Hill" tot stand kwamen, Dit was slechts één jengel qud-Hollandsch huis. De..men- schen wenschen zich niet bij deze beslis sing neer te leggen, en er heeft zich een commissie gevormd om bij het Parlement redres te zoeken. o Vrouwen Vredesgang. - 18 Mei 193(5 Den Haag. Toespraken in „Houtrust" Mevrouw Bi. Bakker-Nort, presidente van het Centraal Comité opende de bij eenkomst na de vredesbetooging, en sprak den dank uit van het Centr. Comité dat zulk een enorm groot aantal vrouwen ge volg heeft gegeven aan den .oproep om voor de 2e maal te getuigen van de diepe begeerte der Vrouwen naar wereldvrede. Spreekster vervolgde dat deze demon stratie helaas thans meer dan ooit noo- dig is nu allerwege ernstige oorlogsge ruchten de internationale sfeer versom beren, en opnieuw de menschheid en de beschaving met .vernietiging wordt be dreigd. Met intsemming citeerde de spreekster in dit verband de woorden uit de En cycliek van Paus Benedictus V. En kostte de wereldoorlog reeds 12 mil- lioennen mannen het leven, en werden nog een grooter aantal verminkt, de volgende oorlog zal volgens deskundigen nog verschrikkelijker zijn, en ook de weerlooze bevolking der steden zal ver gast en gedood wórden, als ware deze schadelijk ongedierte. En dat, terwijl de wereld ten doode verzwakt, nog bloedt Uit duizende wonden in den vorigen oor log geslagen. 't Militairisme, de voorbereiding tot een nieuwe oorlog herleeft allerwege. Moet de menschheid moeten de vrouwen dit lijdelijk aanzien? Neen! De vrouwen moeten in zulk een groot aantal in alle landen getuigen van haar vrederwil, dat de regeeringen reke ning moeten houden met haar verlangen naar ontwapening en vervanging van het wapengeweld bij internationale geschil len door rechtspraak. Voor 't eerst in 1934 hebben in Neder land vrouwen van alle richtingen, gods dienst en stand op den volkenbondsdag getuigd van haar wil tot vrede, 't Was een imponeerende, waardige betooging, die algemeen door de pers werd geroemd. Heden zijn we bijeen in een twee a driemaal grooter aantal. Bijzonder ver heugend is het, dat verschillende landen o.a. Frankrijk, Engeland, Schotland en Zuid-Afrika ons voorbeeld reeds hebben gevolgd. Spreekster vervolgde Onze beweging moet groeien en sterker worden, dan zal de invloed der vrouwen op het wereldge beuren niet langer gemist worden. Wij moeten de moeders wijzen op haar natuurlijke taak in het leven te behoeden en te beschermen; en ons met de kracht die in ons is, verzetten tegen moedwillige vernietiging van hetgeen ons het liefst en het kostbaarst is, in den gruwelijken mo dernen oorlog. Luid moet ook onze stem weerklinken tegen het schandaal van de internatio nale particuliere wapenindustrie en wa penhandel, die om winst te behalen, het verlies van millioenen levens, zlfsi van eigen landgenooten niet achten. Spreekster las daarna de adresen voor, die door deputaties uit de betooging aan geboden zijn aan de Nederlandsóhe re geering, en den Volkenbond, en eindigde met een opwekking om te volharden, en waar te maken de oude levensspreuk: CE QUE FEMME VEUT, DIEU LE VEUT. O Prof,. Dr. Hugo de Vries. Met dén' even tjeminnelijken als beroemden plantkundige professor Huge de Vries is een Nederlander heen gegaan aan wien allen die hem hebben gekend de beste herinneringen bewaren Wij herinneren ons nog levendig zijn onderwijs aan de studenten der stedelij ke universiteit van Amsterdam v. onge veer 45 j. geleden Wie van hem les kreeg onderging onmiddellijk zijn reinigenden eerbied voor de natuurwekkenden en tot ernstige, studie aansporenden invloed. Maar het meest genoten de studenten in de Woensdagmiddagen wanneer elk met z'n mikroskoop in 't Hortus-labora torium werkte en de professor alle mi- kroskopen-bedienaars langs ging, de door hen van 't de vorige keer waargenomenen in 't net uitgewerkte teekenlngen bekeek, beoordeelde, soms prees, soms corrigeerde, wat hij altijd deed alsof ieder student zijn jonge vriend of zijn eigen zoon was. Van Hugo de Vries ging op ieder, die hem kende de weldadige bekoring uit van een persoonlijkheid, waaronder wij hem ver staan, wier leven geheel vervuld is met een boven hem staand doel, waarin hij zich als het ware heeft opgelost. Eene universiteit die zulke professoren bezit kan in de herinnering van hare alumni niet anders dan met groote dankbaarheid worden herdacht. Het is een groot voor recht voor de tegenwoordige studenten in Hugo de Vries' vak, dat deze in Prof. Dr. Th. J. Stomps een opvolger heeft gekre gen, zijner waardig. De Tel. van 22 Mei j.l. av. bevat onder den titel „Groot als geleerde en als vriend" van de hand van prof. Stomps een waardig „In Memoriam" aan prof. dr. Hugo de Vries gewijd. T. o ZONDAG 26 MEI. Geref. Kerk te Bloemendaal. 10 uur voorm.: Ds. J. C. Brussaard. 5 uur nam: Ds. J. C. Brussaard (Cath. 5) Geref. Kerk in Hersteld Verband Wüstelaan - Santpoort. 10 uur voorm.: de heer K. v. d. Berg. Ned. Herv. Evangelisatie te Santpoort. 10 uur voorm.: A. v. Dijk, Heemstede. HEMELVAARTSDAG. 10 uur voorm.: Ds. G. Grootjans, Water graafsmeer. Ned. Herv. Gem. - Santpoort. 10 uur voorm.: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. „Wat is Jezus?" (1 Cor. 12 :3b) HEMELVAARTSDAG. 10 uur voorm.: Dezelfde. „Het Hemel- vaartsevangélie" (Openb. 22, vs. 20) Geref. Kerk Hersteld Verband, Brederodestraat 31, Zandvoort. 10 uur voorm. Ds. P. v. d. Vloed. 5 uur nam.: Dezelfdde. Evang. Lutli. Gem., Witte Heerenstraat Haarlem. 10.30 uur voorm.: Ds. C. H. Brandt. Eglise Wallonne - Dimanche 26 May. 9 h. 30 Service. 10 h 30 Service et Sermon, Pasteur Krafft (Collecte spéciale pour l'Eglise). 11 h. 45 Service des Enfants. 20 h. Service Pasteur Krafft. Jeudi 30 May: 10 h. 30 Service de l'As- cension et Ste. Lène. Pasteur D. Pons. Collecte pour l'Eglise d'Italie. Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. 10 uur voorm.: Dr. M..M. den Hertog, Pred. te den Haag. HEMELVAARTSDAG. 10 uur voorrp.: Ds. J. C, v. Dijk. Ned. Herv. Kerk te Overveen. 10 uur voorm.: de heer K. Koopman. Geref. Kerk (H.V.) Oude Groenmarkt 20 Haarlem. 10.30 uur voorm.: Ds. G. W. C. Vunderink te Zeist. 5 uur nam.: Ds. J. J. Stam, Ned. Her. Predikant, Rotterdam. In de voorzaal voorm. 10.30 Kinderdienst De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan - Kinheimpark. Zondag 26 Mei, 10.30 voorm.: Gezongen H. Mis. Donderdag 30 Mei, Hemelvaartsdag 10.30 uur voorm.: Gezongen H. Mis. L.S. U bent jong en zwemmer. U brengt menig vrij uur door aan ons strand en neemt dan een bad in zee. Past op! Be denkt wat verdrinkingsdood beteekent en hoevelen er jaarlijks door de zee wor den meegesleurd. Muien en oostenwind zijn als stille verklikkers. Plots grijpen zij U aan. U of uw medemensch. Wat te doen? Hulp komt vaak te laat. Leert zelf helpen. Raadt iedereen aan de zwemkunst machtig te worden. Waar schuwt ieder, die kanoën gaat zonder te kunnen zwemmen. En wordt zelf lid van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade ('n kustwacht). Laat men u daar de gevaren der zee grondig leeren kennen en laat men u leeren hoe u uzelf en een ander het beste uit golf en stroom kunt redden. De B. R. B. heeft een aardig huis op het strand. Komt daar eens kijken gedu rende de zomermaanden, op Woensdag avond of des Zondags. Leert ons werk van nabij kennen en ik twijfel er niet aan of u zult ook willen meewerken aan ons mooi doel: de genietende mensch te vrij waren voor hopeloos leed. Aan het eind van den Zeeweg rechtsaf, een grijs betonnen gebouw, waarop staat: Bloemendaalsche Reddingsbrigade. Wilt u zich nu reeds opgeven als lid? Inlichtingen worden gaarne verstrekt door Bestuur, Technische Commisie en leden. De Secretaresse der B.R.B. Platanenlaan 83, Bloemendaal. o Mededeeling Kamer van Koophandel Haarlem. DOUANETARIEF VAN CHINA. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken ontving van den Directeur van de Handelsaccoor- den de mededeeling, dat blijkens berich ten in de Chineesche pers, het Chinee- sche Ministerie van Financiën, tenein de tegemoet te komen aan den crietie- ken economischen toestand, aan de Ta riefcommissie heeft opgedragen om het bestaande tarief van in- en uitvoer rechten te hebben herzien. De algemeene principes van het nieuwe tarief, dat op 1 Juni a.s. in werking zou treden, zouden zijn: 1. een hoog recht zal worden geheven op artikelen, die China in voldoende mate voortbrengt om aan de geheele vraag te voldoen of aan het grootste gedeelte daar van. 2. nieuwe industrieën, die thans in het stadium van ontwikkeling verkeeren df binnenkort tot ontwikkeling kunnen wor den gebracht, zullen worden beschermd. 3. ruwe grondstoffen; die China niet produceert of slechts in kleine hoeveel heden, zullen vrij van invoerrechten zijn of de invoerrechten zullen worden ver laagd. 4. het recht op machinerieën én artike len benoodigd voor de ontwikkeling van middelen van verkeer zal worden ver laagd. 5. artikelen, die China niet kan voort brengen of thans nog niet voortbrengt, zullen volgens het bestaande recht wor den behandeld. 6. een hooger recht zal worden geheven op luxe artikelen en verbruiksartikelen van zekeren aard. Verder zou men voornemens zijn het tarief te verhoogen op: suiker, katoenen goederen, granen, kunstzijde en vischpro- ducten, terwijl het uitvoerrecht op grond- nooten, eieren en ruwe katoen zou wor den verlaagd. Persbericht. Aan de Georganiseerden der Landbouw-Crisls-Organisatie voor Noord-Holland. In aansluiting op de in dit blad ge plaatste advertentie deelen wij u mede, dat in de periode van 20 Mei-1 Juni 1935 een inventarisatie van den Land- en Tuinbouw zal plaats vinden. Onder de inventarisatie vallen allen, zoowel natuurlijke personen (mannelijke en vrouwelijke) als rechtspersonen, die als georganiseerden zijn aangesloten bij de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland of kippen houden voor den verkoop van eieren, of meer dan één schaap houden, alsmede zij, die als geor ganiseerden zijn aangesloten bij de Ne- derlandsche Veehouderij Centrale, de Ne- derlandsche Groenten- en Fruit-Centrale of bij de Nederlandsche Sierteeltcentrale. De verbouw van 5 are aardappelen en minder vervalt buiten de inventari satie. Voor de inventarisatie zal gevraagd worden: De oppervlakte en indeeling van het bedrijf, t.w. de oppervlakte met akker bouwgewassen beteeld, alsmede specifi catie van deze gewassen; de grootte van het blijvende grasland; de oppervlakte met, bloembollen, groenten en fruit bloemkweekerij- en boomkweekerijgewas- sen beteeld; de oppervlakte van geculti veerde grienden en gecultiveerd riet, erf tuin voor eigen gebruik, woeste grond, boschwegen enz.. Al deze gegevens zullen in kadastrale maat verstrekt moeten worden. Tevens dient opgegeven te worden: zaailand en verhuurd land; veranderin gen in het bedrijf, als gescheurd gras land (oppervlakte welke na de oogst 1934 is gescheurd), ontginning (ontgonnen grond bezet met het le gewas), lemsche Courant. worden van het rundvee, verdeeld naar vrouwelijk jongvee, jonger dan 1 jaar; mannelijk jongvee, jonger dan 1- jaar; drachtig en gust jongvee, 12 jaar; drachtig jongvee, ouder dan 2 jaar, gust jongvee, ouder dan 2 jaar (niet bestemd om vet te maken)melk- en kalfkoeien welke een, twee, drie of meer dan drie maal gekalfd hebben; stieren, 1 jaar en ouder; mestkalveren en mestvee en vee bestemd om vet te maken; varkens, te verdeelen naar biggen, be neden 6 weken; varkens van 6 weken tot 50 K.G.; 50—60 K.G.; 60—70 K.G. 70—95 K.G.; 95—120 K.G.; 120—150 K.G.; 150180 K.G.; boven 180 K.G.; mest- zeugen; kennelijk drachtige zeugen; zeu gen bij biggen; andere fokzeugen en dek- rijpe beeren. Van het andere vee en pluimvee wordt gevraagd: het aantal veulens, in 1935 ge boren; andere paarden, beneden 3 jaar; paarden, 3 jaar en ouder; lammeren, in 1935 geboren; fokooien, vóór 1935 gebo ren; fokrammen, vóór 1935 geboren; an dere schapen; kuikens, jonge hennen ep hanen in 1935 geboren; hennen en hanen vóór 1935 geboren; kuikens (jonge een den en woerden) in 1935 geboren; eenden en woerden vóór 1935 geboren. Tenslotte dient nog te worden opgege ven in gemeten maat, het klein fruit als afzonderlijke teelt in den vollen grond, te onderscheiden in frambozen en ander klein fruit, alsmede pit- en steenvruchten met vermelding van de onderteelt. Voorts verzoeken wij de leden-aange slotenen bij onze organisatie vooral te willen zorgdragen, dat zij bij de inven tarisatie hun erkenningskaart met orga- nisatienummer kunnen toonen. jrrr. -j Onze Sharpiejol f lOB. Kano's vanaf f 20 Verder alle benoodigdheden voor bootbouw Bloemendaalscheweg 125 Telefoon 22004 Een familie van Standing Kiest een Leverancier van Standing Nieuwe Gracht 33 Haarlem Tel. 11288 Het vakkundig en betrouwbaar adres voor Bandage's, Corsetten naar maat e.d. WAGENMAKER VERBINDINGSWEG 53 o.a. grasmachines, grasscharen, schoffels, har ken ez. Uit voorraad leverbaar Verhuur van bakfietsen en handwagens bij besch. familie, eentr. verw., stroom, water, bad, telefoon, enz. Ook garage aanwezig. Brieven onder no. 266 bur van dit blad KLEVERPARKWEG 6 Gebraden rosbief 14 ct. p. ons - Geldersch procureurspek 12 ct. p. ons ONZE RECLAME VAN DEZE WEEK: IV2 ons gebraden Kalfsgehakt 1 ons Kalfshoofdkaas FILIALEN: Rijksstraatweg 10 - Ge». Cronjé.traat 8 - Zijlweg Oranjeboomstraat 97. -Amsterdamstraat 50 TUuidnootfef,. MEVR. v. PELT—LUCAS Planeetk. Zijlweg 25 b. d. Zijl- brug. Dag. van 10-10 uur. Ook schriftelijk of op foto. Alleen dames. TEEKEN- EN SCHILDERLES door Henk de Vries, Bloemen- daalschestraat 8, „Sinneveld" Santpoort-St. HORLOGE - EN INSTRU MENTMAKER Rep. goud en zilver N. Kenzen, Scheapman laan 6, Santpoort-(Stat.) onder nummer Telefoon Aanbevelend Dr. Dirk Bakkerlaan 6 (hoek Bloemend.weg) Zuiver Wol Nieuwe modellen Voor Dames en Heeren 1.SO - 1.7© enz. enz. Mooie kleuren Zee- en Zoetwaterecht Knotten 100 gram SS ct. SOUND THEATER Van 24 Mei 1935 af vertoonen wij het schitterende, sensationeele Metro Goldwyn Mayer product Regie: Sam Wood met Myrna Loy - George Brent - Lionel Atwill Een film van zeldzaam spannenden inhoud, die geen oogenblik uw aandacht los laat. Met stij gende belangstelling zult u de gewaagde onder nemingen volgen, tot het slot u een ongekende sensatie brengt. Ons Journaal bevat de laatste actualiteiten uit binnen- en buitenland. lederen avond doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Zondag en Hemelvaartsdag 4 voorstellingen, aanvang 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en en Woensdag MATINEE, aanvang half drie. Geen toegang beneden 18 jaar. Wed £uho* (kwHgtU atÜfd goed Adverteert in dil hlad hel i

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3