De Liniifiooii's Home Palthe - Almelo 1.25- BelOOBlfll CRAMA Mm» a f 1.20 per half blik 36 Cl. 30 Cl. 20 Cl. inzaK-naaimachine 185 Automobielbedrijf „Bloemendaal" MODELSLAGERIJ A. M. van RIET J'ndatd&MH fêïeika'oen BINNENWEG 88a - HEEMSTEDE TELEFOON 29036 - GIRO 242134 Sport Gemengd nieuws. THANS VERKRIJGBAAR Gesorteerde biscuits - De fijnste Bloemendaal.weg 18 - Telefoon 22473 Voor deze stadswijk is het agent schap der ververij en Chem. Was- scherij Gevetsigd: Tetterodestr. 40 - Tel. 14492 Jan Geijlvoet Jr. WECK fl/jT°Q/Z£k Kïuidfiootfe^"^ Enkel en alleen Ie kwaliteit van eigen slachtvee OVERTOLLIGE HAARGROEI Zoekt u een betrek king? Plaats dan een Kruidnoot!!! BEZOEK AAN HET „WELPENKAMP" „ELSWOUDGROEP" PADVINDERS Te Bakkum onder de gemeente Castri- cum op het landgoed „Zeeveld" zijn de Bloemendaalsche Akela's, Bagheera's en hoe ze airneer genaamd zijn, de dames Slot, Bonnes en Pauwen met de Welpen uit bovengenoemde groep in bivak. Het was heden bezoekdag, zoodat de ouders, omes en tames vrwacht werden, welke in groote getale hun opwachting maakten. De Akela's begroette de visiste, al aan het begin der boerderij en zagen wij de Welpen bezig de boer te helpen met het binnenhalen van het hooi, een werkje dat ze, uit hun handigheid te zien reeds meermale hadden meegemaakt, doch niets leert spoediger aan dan de Wil. De Akela verzoekt ons aan het middagmaal deel te nemen, hetgeen wij na een ver moeiende fietstocht dankbaar aanvaard hebben .tenminste onze correspondent liet het zich geen tweemaal vragen. Op een gegeven moment klonk 't fluit signaal en van alle hoeken en gaten ko men de Welpen aangesneld, begeven zich naar de pomp en komen netjes aan de geüekte tafel. Bagheera P uwen ging m een kort gebed voor, en na vijftien minu ten waren van de ijzeren pan met heer lijke aardappels, kropsalade, eieren, vleesch en jus, gevolgd door „Haagsche Bessen" geen resten meer over, daar de welpen en ook de invité het hun heerlijk heooen doen smaken. „Honger stooft de rauwste bladeren". Na het diner werden er enkele welpen angewezen om de potten en pannen weer weg te halen en ai te wasschen, hetgeen zonder eenig tegenkant direct geschiedde. Inmiddels was het bezoek aangegroeid en konuen deze voor zoo verre er geen zitplaatsen waren, op het grasveld plaats nemen en werd de limonade met 'n riet je gepresenteerd. Die meer water wensch - te kon naar de pomp loopen, in letterlijke zin, die in de nabijheid stond. De famlie heeft dan ook kunnen genieten van de vroolijke jongensgezichten, verbruind door de zon en de ieestdagen, want het zijn werkelijk feestdagen voor dat jonge volkje De dagverdeeling begint om 6.30 uur en eindigt te 9 uur. Dan naar bed, gedeelte lijk in de koestal en in den hooischuur. Jammer dat er geen logie's verstrekt werd. De jongens genieten volop van de bui tenlucht, geassisteert door 2 verkenners van de Elswoudgroep, welke voor kok en keukenmeisje fungeeren, dat hun heel handig afgaat. Mochten onder de lezers ouders of voogden zijn die iets voor de padvinderij in het algemeen of voor de welpen in het bijzonder gevoelig zijn kunnen zich wen den tot de Akela Bonnes, Julianalaan hoek Waldeck Pyrmontlaan te Bloemen- daal. U zult er geen spijt van hebben want voor de toekomst van deze welpen wordt zooveel belangloos gedaan, dat de kinderen er later nog met dankbaarheid aan terugdenken. „Wie het eerst komt, die het eerst maalt". HET ZWEMFEEST TE VELSEREND. Eenige tijd geleden gaven wij een ver slag van de opening van het Natuurbad te Velserend, zoo schoon gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode. Het blijkt dat het be stuur van dit bad niet stil heeft gezeten, want de op 24 Juli j.l. opgerichte zwem- vereeniging „Velserend" heeft het be staan reeds Zaterdag 27 Juli een zwem feest te organiseeren, dat goed ge slaagd is. Dit moge blijken uit het groof aantal toeschouwers dat was opgekomen om de verrichtingen der zwemmers gade te slaan. Het eerste nummer op het programma was het afzwemmen der leerlingen d|e blijk gaven de lessen goed te hebben ge volgd. De tevoren gehouden onderlinge wed strijden werden met zeer veel spanning gevolgd, en er werd hard gevochten om de beschikbaar gestelde prijzen. En al zijn er dan ook geen recordtijden ge maakt, toch blijkt dat er zich onder ae mededingers veelbelovende zwemmers be vinden. In de nationale nummers, 100 meter rugslag, won P. Metman van het IJ met een gering verschil van J. C. Scheffer, D J. K. (oud Kampioen). Het nummer 100 meter schoolslag voor da mes werd gemakkelijk gewonnen door mej. J. Stroomberg van het IJ. De Ne- derlandsche kampioene Senff zwom bui ten mededinging mee en versloeg J. Ke telaar van H.V.G,B. In het derde nationale nummer, de 5 x 50 meter vrije slag estafette ging hes IJ met de overwinning strijken. Tusschen de verschillende nummers werd een demonsratie schoonspringen gegeven, waaraan verscheiden bekende springers en springsters deenamen. De fraaie sprongen werden door het publiek bijzonder gewaardeerd. Bijzonder in den smaak viel het grappige slotnummer, uit gevoerd door twee heeren, waarom harte lijk werd gelachen. De 3 X 50 meter wisselslag estafette voor dames, na de pauze werd een zeer spannende wedstrijd tusschen het IJ en A.D.Z. Laatstgenoemde team behaalde een kleinen voorsprong. De 100 meter vrije slag werd gewonnen door Mooy van H.P.C., die een welver diende overwinning behaalde over Schef fer, die er 3 sec. langer over deed. De waterpolo, gespeeld tusschen het Haarlemsch zevental en het IJ eindigde in gelijk spel (22). Ten slotte, na ver lenging van den strijd, won het IJ, dat een grooter uithoudingsvermogen bleek te bezitten, zoodat de eindstand 62 werd en het IJ met den beker ging strij ken. Dit was een waardig slot van de ver schillende wedstrijden. ZUID-WEST-AFRIKA. Men schrijft ons: Eenigen tijd geleden maakten wij mel ding van den Hitleriaanschen geest, die zich ook van de Duitschers in Zuid-Afri- ka blijkt meester te hebben gemaakt. De Kaapsche autoriteiten, niet hierop ge steld, hebben deze uitingen alsmede alle propaganda den kop ingedrukt. Nu blijkt het weder dat de Duitschers in Zuid- Afrika, reageerende op Hitiers wensch, om de vroegere Duitsche Koloniën weer aan Duitschland terug te geven, vijande lijkheden geopend hebben tusschen hen en Britsche ingezetenen van Zuid-West- Afrika, welke een ernstige karakter drei gen aan te nemen. De commissie, welke belast is met het onderzoek naar consti- tutioneele kwesties aldaar, ontvangt dien aangaande dagelijks klachten. Hierdoor is in de groote centra verwijdering ont staan tusschen Duitsche en Engelsche in gezetenen. Aangezien vooralsnog van te ruggave dezer kolonie aan Duitschland nog geen sprake kan zijn (Duischland dient dan eerst weer tot den Volkenbond toe te treden) zullen de Britsche autori teiten wel genoodzaakt zijn strenge maat regelen te nemen. Mij kan evenwel niet ontkennen, dat er een zekere billijkheid schuilt in den wensch van Duischland en zeker is het dat de Kolonie nimmer zoo goed bestuurd is geworden als juist onder Duitsch regime. Duitschland dient evenwel te trachten deze Kolonie weder langs legalen weg terug te erlangen. HERREZEN AAN HET KENNEMER- PLEIN. Ruim dertig jaar heb ik aan het einae van den Jansweg op het Prinsenbolwerk een villa gekend, die telkenmale in steeds langer periode leeg stond, totdat het een periode van jaren werd en daarmede het verval kwam en met het verval de clan destine afbraak door jeugd en rabauwen. Het uilenhuis werd een asyi voor zwer vers. Tenslotte was er geen ruit meer in Toen is men het huis met erf gaan ver- koopen en kwamen de sloopers om het cavalje tot in den grond af te breken. Daarna verrezen op het terrein dubbele huizen, die thans door 4 gezinnen zijn betrokken. Er is een tijd geweest, dat men met de bolwerken niet best raad wist. Haarlem van 60 a 70 jaar terug snakte naar wat Aieuw bloed .Nieuwe bewoners moesten er komen, die in de stad meteen wat meer vertier zouden brengen. Daartoe werden op de Bolwerken bouw en woningterrein aangewezen, öie voor weinig bij de stad te krijgen waren. Die terreinen zijn volgens de deskundigen van nu meer dan liet tienvoudige waard. Dat bleek bij verkoop van een huis naast Rezzago (nu Café Bolwerk) waar op het vrije tuinterrein twee woningen werden gebouwd. Intusschen zagen we dat de stad succes had. Dt villa's kwamen er en kregen bewoners en tientallen jaren ging het goed. We herinneren even, dat de villa van Mirandolle (indertijd Kamerlid voor Haarlem) het Paleis voor den Ka mer van Arbeid werd en dat ter plaatse van Sophiadal nu de Dr. Voetschool is te vinden. Huize Rezzago, een der bouw- producten van Zocher werd voor een 20 jaar een tandheelkundige kliniek en is nu al weer een paar jaar buitencafé met prachtige zitjes en uitzichten. Het is nu niet onze bedoeling een vol ledig overzicht te geven van Haarlem's verdediging, maar er slechts eenige korte grepen te doen in verband met de bol werken, eertijds terra incognito voor Haarlem, want ze zijn ongeveer twee eeuwen afgesloten geweest. Zij toch wa ren verdedigingswerken. Men had er an ders een prachtig uitzicht op Overveen, Bloemendaal, Santpoort en Spaarndam Van Haarlem over de Sngels bevonden zich buinen met uitgestrekte landerijen met hier en daar een tuinmanswoning, boerderij en buiten. Wij gaan dan even terug naar het rampjaar 1672, toen Haarlems groei zijn vierde groeitijdperk in ging. Salomon de Bray had in kaart en boek een keurig plan uitgestippeld van een vergrooting in ruimen kring. Be sloten werd tot een vergrooting naar het Noorden. De smalle gracht tusischen Pijntoren (Kinderhuisvest) en de Ca- thrijnentoren werd gedicht i en de Nieuwe Gracht en Achter Gracht Cnu Parklaan) werd gegraven. Dan kwamen ook Klopper- en Schotersingel. De uitge graven aarde werd gebruikt tot het op werpen der Bolwerken. Wat had de Stads Regeerders nu tot die uitbreiding ge bracht? Wel, al van 1578 af hadden tal van Vlamingen om redenen van godsdien stige en politieken aard hun land ont vlucht, zich binnen Haarlem's muren ge vestigd. Hetzelfde gebeurde met eer, grooi'c aantal Franschen, vooral na de intrekking van het Edict van Nantes, ter wijl nu en dan o.a. omstreeks 1650 Engel- schen woonplaats aan het Spaarne ko zen. Die groote toevloed van vreemde lingen bracht natuurlijk vermeerdering en daarna ook vermenging van bevol king. Maar die menschen brachten niet alleen hun vlijt en goed gedrag, maar ook hun vakkennis mee. Handwerken kwamen hier, waarvan men te voren nooit had gehoord. Zoo kregen we kame- rijkiSdoekweven, damastweven en poroe- leinbakken, verder kwam hier een drape rie van saaien, bombazijnen en fusteinen. Dan werd nog een spiegelfabriek en een spiegelglasblazerij opgericht. Voor al die nijverheid was er plaats noodig evengoed als voor de zeildoefcweveren, lintmolen- makerij, reederij van ruwe Italiaansche zijde. Voor al die menschen waren geen voningen en werkplaatsen moesten wor den ingericht. Vandaar dus in 16431644 bij Raden en Vroedschappen van Haarlem beraad slagingen over vergrooting, maar het zou nog veertig jaren duren eer de uitvoering kwam. Zoo we zagen is het ontwerp van Salo mon de Bray, schilder en bouwmeester te Haarlem, slechts ten deele gevolgd, maar hij zelf zag er weinig van. (Het bestek en teekening zijn in de stadsbibliotheek een heel boewerk). Hij was al dood vóór het tot begin van uitvoering kwam. De lang overwogen begrooting kwam tus schen 1671 en 1681 tot stand en zoo kwam een derde der toenmalige stad naai den noordkant er bij. Dat ging natuurlijk af van de heerlijkheid Zuid-Akendam, dat zich tevoren tot de noordwal van Haarlem uitstrekte. Het rechtsgebied van Haarlem werd daarmede verplaatst tot benoorden Klopper- en Schotersin- giels; de grenspaal aan den Schoterweg bij apotheek Schóorl is voor eenige jaren (waarom toch?) verdwenen, maai- aan de Kennemerstraat op een dertig pas van 't Stadsarmenhuis geeft die de toen ver legde grens aan. De Bray had de stad een volkomen ronae gedaante willen geven en met een gordel van bastions willen om ringen. Die 17e eeuwsche vergrooting biesk meer dan voldoende en nogi heel oude Haarlemmers weten te vertellen, oat het in de nieuwe stad nog stil was en lang met alles bebouwd was. De stad richtte aan den westkant tusschen Nieu we Gracht en Schotersingel zijn Hortus Botanicus in. Dat was voor zijn doctoren, chirurgijns en apothekers. Kruisweg en Jansweg bleven na den uitleg nog tien tallen jaren hun volkomen landelijk aan zien met warmoezerijen en boerderijen behouden. De nieuwe uitleg werd versterkt met een gebastioneerd front, aangelegd volgens de destijds zeer in zwang zijnde Italiaan sche bevestigingsmanier en met toepas sing van de daarin door Vauban nog ge brachte verbeteringen. Een muur werd gebouwd van den Papentoren tot den Pijntoren, Jans- en Kruispoorten werden aigeblakerd en in dien plaats kwam om streeks 1677 de Kennemerpoort (eenigie meters ten zuiden der tegenwoordige Kennsmerbrug)Dat was de nieuwe uil- gang op den heirweg naar Kennemerland Deze poort, een gedenkteeken van den rijkdom der stad in de 17e eeuw, legde getuigenis af van de kunstvaardigheid der werkmeesters. Haarlems Raad achtte 18 October 1865 den tijd gekomen deze poorten, waar als in andere dergelijke gebouwen stedelijke accijnzen werden ge- heyen, af te breken. Met de ontheffing der plaatselijke accijnzen in 1866 werd uitgesproken dat die accijnskantoren on- noodig waren en dat het behoud niet noodzakelijk was, maar schadelijk wezen zou voor ue de gemeente, daar zij zouden moeten onderhouden worden". De heele poort met al haar balkbouw- werk weru neergehaald, alleen dat in het vlak van de frontespierce aan de binnen zijde der poort, zijnde 't wapen van Haar lem met alle daarbij behoorende orna menten werd gespaard om geplaatst te worden in den voorgevel der school aan de Wilhelminastraat. Nadat in 1799 en later in 1842 bepaald was, maar tevergeefs, sommige aarden wallen hier en daar aan de oost, zuid en westzijde der stad te verkoopen, zijn de vestingen van den Pijntoren tot Vrouwe hek weggeruimd, een werk waaraan van 1821 tot 1841 is gearbeid. Hier bouwde Jan Da.vid Zocher zich een levend monu ment. Hij herschiep de stille afgelegen bolwerken tot het prachtig wandelplant soen, dat ieder Haarlemmer als het Bol werk kent. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve, onvergetelijke Moeder en Grootmoeder, ADRIANA VERHE1J Wed. van Adr. Cassee in den ouderdom van 74 jaar. Uit aller naam: A. VAN DER VLIE.T-CASSEE Zandvoort, 30 Juli 1935. Brederodestraat 36 De teraardebestelling heeft plaats g^had Vrijdag 2 Augustus des morgens 11 uur op de Nieuwe Alge meene Begraafplaats (Bergweg) te Bloemendaal. 1 is. v. meii uzi voor hem dis ommiddellijk helpt aan woning te Bloe mendaal, f 6.- 6.50 per week. A van Slooten Pepijnstr. 18 Haarlem „Everlasting" 36 kleumen voorhanden „Durable" P) acht kwaliteit „Superior" Prima kwaliteit Alles 100 gram vol gewicht! Lichtecht - Zonecht - Wasehecht „Durable" patronen 5 cent HAARLEM BLOEMENDAAL le klas merk, voor- en achterui- werkend, g'oednieuw. Levenslant ge garantie en 5 jaar service. Haarlem, Doelstraat 35. Opge richt 1902. Tel. 13538.Reparatie met 1 jaar garantie. Dr DIRK BAKKER LAAN 12-16 TELEFOON 22992 Het grootste en modernste bedrijf in BLOEMENDAAL Normale prijzen General Motor Dealer - Vauxhall Bedford truck Sub-D-aler Buick r 1 v Iff/ f V Welk een voldoening geeft U een voorraad WECK-glazen, gevuld met groenten, fruit enz., uitgezocht naar Uw eigen keus en be reid volgens Uw eigen smaak Koop geen namaak: orgineele WECK-toe- stellen en glazen zijn heel goedkoop en al leen mtt „WF.CK" kunt U .wecken"! Officieel vertegenw. Huishoud-af deeling Geopend v.na. 8-n.m. 6 uur Zaterdag tot 9 uur. MEVR. v. PELT—LUCAS Planeetk. Zijlweg 25 b. d. Zijl brug. Dag. van 10-10 uur. Ook schriftelijk of op foto. Alleen TEEKEN- EN SCHILDERLES door Henk de Vries, Bloemen- daalschestraat 8, „Sinneveld" Santpoort-S t. C. VERWEY Waldeck Pyrmontstraat 1 a b. d. Brouwersvaart. Het goedkoopste adres voor alle soorten schilderwerk. Vraagit prijsopgaaf. 'n vakkundige Permanent Wave, onze specialiteit, f 5. met garantie. Bosvan den Enden, b.h. Postk. Bloemen daal. Tel. 22386. Te Bloemendaal aangeb. een goed verzorgd en gezellig TE HUIS. Br. G 7000, bureau v. dit blad. Te Santpoort-Station een DEG. PENSION aangeb. met gest. z. slaapk. v. wascht. en fl. kast. Brieven no. 282, bur. van dit blad. HOOREN EN BEZORGEN ZONDER PRIJSVËRHOOGING Prima kwaliteit KUNDVLEESCH per pond Haas1. Biefstuk-Haas1.10 Biefstuk1. Baklap 0.80 Boeuff0.65 Lende en Staartstuk0.70 Punt of Contre-Fileti 0.70 Entre Cöte0.75 Chateau Briands 1.10 Rollade0.500.60 Ribstuk0.65 Riblappen 0.60 Lappen0.500.55 Gehakt0,45 Poulet 0.45 Ossentong naar grootte2.25 Vet 0.45 Gesmoten Vet0.50 Doorregen lappen0.45 VARKENSVLEESCH Fricandeau0.70 Filet0.70 Rollade0,65 Rib0.70 Rib met been0.60 Biefstuk0.90 Lappen0.60 Carbonade0,500,550,60 Gehakt0.50 Saucijzen en Versche Worst0,50 Reuzel (hard of gesmolten)0,40 Mager Rook- of Pekelspek0.40 Vet Spek0.35 Zuiver blank KALFSVLEESCH per pond Fricandeau0.90 Schijf en Rollade1 0.80 Borst0,80 Biefstuk1.10 Oesters1.20 Blinde Vinken1.00 Lappen0.75 Carbonnade0.650.70 Poulet0.70 Gehakt0.65 Kalfstong per stuk 1.25 Kalfslever0.90 Zwezerikken vanaf1.00 Kalfsnier per stuk0.65 Kalfspoot per stuk0.25 Kalf s vet0.60 Als speciale reclame deze week: VLEESCH 2 1/2 pond doorr. ossenlappen 1. 2 pond magere ossenlappen j.1. 2 1/2 pond gehakt h. o. h1. VLEESCHWAREN Half pond Rosbief 0.45 Half pond Ham le soort 0.50 Half pond Ham 2e soort 0.35 Half pond gek .worst 0.20 Half pond pekelvleesch 0.35 MEVROUW! Beleefd beveel ik mij bij U aan voor de levering der hier geprijsde Vleezen, met de verzekering dat ik mij door eene in alle opzichten accurate bediening zal beijveren, de leveranties blijvend te doen zijn, tot uwe volkomen tevredenheid. Hoogachtend, UEd. dw. dienaar, A. M. VAN RIET. wordt volgens een speciale door artsen goedgekeurde methoden, grondig en in den kortsten tijd zonder licht- vornrng met blijvend succes verwijderd. Meest modern en hyg. ingerichte salon ter plaatse. MAISON „FIGARO" DAMESKAPSALON ZIJLWEG 163 - HAARLEM - TELEF 16487

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 2