inzahnaaimachine 185 G. 6. Iff. 6I0RG1S ZR. Ridderstr. 18»m Haarlem Losse Blaadjes. Bevroren menschen. Opening der nieuwe lagere scholen. Buiten de Grenzen Predikbeurten Gemengd nieuws. Jan Geijlvoet Jr. Schoorsteenvegers TELEFOON 1J310 180 personen hebben zich aange meld voor de proefnemnig van D!r. Ralph Willard, die hen wll| laten bevriezen, om ze daarna langzaam in het leven terug te brengen, 'k Heb eerbie dvoor de wetenschap En haar beoefenaren Die altijd vlijtig zijn op stap Om kennis te vergaren. We plukken daag'lijks onbewust De vruchten van hun werken, En immer zijn ze in de weer Hun wetenschap te sterken. 'n Gewild object van onderzoek Was steeds het mensch'lijk leven, Maarsterker zijn dan maag're Hein Dat is ons niet gegeven! Toch is 't een zaak van veel gewicht Voor de geleerde heeren; Verjongingskuren blijven hen Geweldig int'resseeren. Het nieuwste komt op dit gebied Amerika ons leeren: Je laat je vroolijk en gezond In d'ijskast conserveeren! De wetenschap veronderstelt: Men kan wel honderd jaren Een mensch, die goed bevroren is Op die manier bewaren! 't Ontdooien moet heel langzaam gaan Om hem weer bij te brengen; Zoo kan men dus naar willekeur Zijn levensduur verlengen. Met apen is de proef gelukt; Hoe zal het gaan bij menschen? Er hebben velen zich gemeld, Die zoo'n bevriezing wenschen. Maar zelfs als blijkt, dat daarbij nooit Mislukking is te vreezen, Lijkt het me toch niet ideaal Bevroren vleesch te wezen! Hoewel - een massa-winterslaap Houdt werkeloosheid tegen! Wie weet, of hierin niet 't begin Van welvaart is gelegen! XANDER. Het ligt in het voornemen van het ge meentebestuur, de Julianaschool aan de Willem de Zwijgerlaan op Vrijdag 30 Augustus a.s. des namiddags half drie te openen. Voor belangstellende bestaat tus schen 5 en 8 uur op dien dag gelegenheid de nieuwe school te bezichtigen. De nieu we cursus vangt op deze school aan op Dinsdag 3 September a.s., des morgens 9 uur. 'fipipolo |T1T1 A vx-c -- terschooi aan den Vijverweg zal plaats vinden op Maandag 2 September, des na middags half drie. Zij zal ter bezichtiging opengesteld worden op 3 September van 2 tot 8 uur. Het onderwijs in de Bornwaterschool zal Donderdag 5 September beginnen. RIJKSTELEFOON. Opgave van het aantal nieuwe aan sluitingen in het tijdvak van 15 tot en met 21 Augustus. 16161 Boogaard H., Commissionair ln aardappelen, groenten en fruit, Donkere Spaarne 54 rd. 23475 Bruin C., Hoofdlijnwerker Provin ciaal Electriciteitsbedrijf van Nrd. Holland, Caninefatensstraat 65. 22668 Colenbrander P. J., Muiderslotweg. 16185 Janssen G. W. A., Jordensstr. 33. 29392 Jonker Jr. M. G„ Meindert Hob- bemastraat 15, Heemstede. 29380 Kammeijer Jules, Leeraar Licha melijke Opvoeding M.O., Koe- dief slaan 66, Heemstede. 16130 Kion P., adjunct directeur van het Medisch Maatschappelijk Consul tatiebureau voor alcoholisme, hoofd eener school, Santpoorterplein 20. 29393 Meesman H., Heemst. Dreef 169, Heemstede. 23602 Ohm H. F., Hoofdstraat 19; Sant poort-dorp. 16123 Pannekost R., melk en kruideniers waren, Schreveliusstraat 70. 16241 Peerboom Mevr., J. M., Tempeliers straat 9. 16118 Pension Bremer, Wagenweg 156. 16076 Quick and Good, Wasscherij, Model persinrchting, Leidsche vaart 498. 29391 Roosenschoon Ir. J., Meer- en Boschlaan 32, Heemstede. 16102 Twiest B., Stucadoorsbedrijf firma Twiest en Zoethout, Lange Wijn gaardstraat 15. 26373 Verlaat L. van 't, Fabrikant uit- neembare gebouwen, Wikkelaan 6, Bentveld. VERONTWAARDIGING TE ROME. We willen ons niet verdiepen in politie ke aangeleden - ze zijn veelal wat troebel - evenmin willen we partij kiezen voor Italië of Abessinië. Maar toch trof ons het onlangs in de bladen gepubliceerde klaaglied van den Negus, waarin hij voor de zooveelste maal verklaart niets anders te willen, dan dat men zijn land met rust laat, op welke eisch hij als volwaar dig lid van den Volkenbond, aanspraak meent te mogen maken. Het wil ons voorkomen, dat; de groote mogendheden Frankrijk en Engeland er evenzoo over denken. In Rome maakt men zich al thans boos over de uitlatingen van de Times die o.a. schreef: wanneer Mussoli ni inderdaad over gaat tot den aanval op Abbessinië, zou hij door die daad niet alleen het Convenant van den Volken bond en het Kelloggpact schenden, doch tevens het verdrag dat in 1906 tusschen INGEKOMEN PERSONEN. P .J. Schipper, Verl. Koepelllaan 3, Bloemendaal; A. Knopper, Leidschevaart 26, Vogelenzang; Ch. P. Vander, Zand- voorterstraat 9a, Aerdenhout. burgerlijke stand. Bevallen: J. Ch. SandersKnotten belt d, Ondertrouwd: J. W. H. Dormaas en W. K. de Wijs; K. van Giffen en J. J. M. Visser; J. J. F. Beijnes enA. M. W. Schmitz. Getrouwd: B. Zeilstra en S. Schwarzs; W. op der Heijde en E. Struijk. Overleden: J. A. A. M. Smit, 58 jaar. KONINGINNEDAG AERDENHOUT OP 31 AUGUSTUS. Het programma der feestelijkheden ter gelegenheid van Koninginnedag tje Aer denhout luidt als volgt: 10 uur: Opening der feestelijkheden met bloemencorso en gecostumeerde op tocht. Plaats van bijeenkomst in de Von dellaan, waar vandaan het vertrek za* plaats vinden, direct na de keuring. Tijdens de opsteling is de Vondellaan voor het verkeer afgesloten. De route die genomen zal worden is als volgt: Vondel laan langs Schulpweg. Bilderdijklaan, Westerlaan, Juliana van Stolberglaan tot voor de school waar prijsuitdeeling plaats vindt. 1.30 uur 's middags: verzamelen de kinderen voor de autorit zich eveneens op de Vondellaan. 2.30 uur: Vertrek van de 14 auto-cars voor een rit naar Noordwijk en Omstre ken. 2.30 uur: Tooneelopvoering van de klucht van Henk Bakker, „Filmmaniak ken". De opvoering heeft plaats achter de openbare school, Juliana van Stolber- laan. Voor hen, die verzekerd willen zijn van een zitplaats, is plaatsbespreken mogelijk op vertoon van de oranje invi tatiekaart en wel op Woensdag 28 en Donderdag 29 Augustus van 8 tot 10 uur a 10 cents per plaats, in de openbare school. z 6 uur: Terugkomst van de auto-cars voor de school. 9 uur 's avonds: Tot slot van de Konin- ginnefeesten zal 'n vuurwerk worden ge geven op het terrein aan de Catslaan. Hierna is er gelegenheid tot dansen. N.B. Oorspronkelijk zou de route van de autotocht over Bergen worden ge nomen. Ten einde de pont in Vel- sen te vermijden zal nu de route worden genomen over NOORD- WIJK EN OMSTREKEN. „TTKi l wc i u - sloten, waarbij die landen zich verplich ten niets te ondernemen met betrekking tot Abessinië zonder de anderen daarin gekend te hebben. Mussolini zegt de Times verder, zal verbaasd zijn over de verontwaardiging in vele landen van Europa. Deze zal, zoo zegt dit blad, zeker tot uiting komen door middel van den Volkenbond (wordt hier bij gedacht op 't nemen van sancties?) Intusschen gaat Italië door met het zen den van troepen naar Afrika, terwijl Abessinië dat zich tenslotte zal moeten verdedigen, groote moeilijkheden onder vindt bij het importeeren van wapen en ammunitie. Dit lijkt op meten met onge lijke maat zou men zoo zeggen, tenzij - en dit willen we allen vurig hopen - er. van oorlog niets komt. Dit zou een ramp zijn ook al omdat 't een strijd zou worden tusschen zwart en blank, waar door de gemoederen der kleurlingen in andere landen ernstig verstoord dreigen te worden. Genl. Smuts heeft reeds hier op gewezen. CONFERENTIE TE PARIJS. Maandagochtend bereikte ons het' be richt, dat de conferentie te Parijs weer eens is vastgeloopen. Naar het heet zou den Engeland en Frankrijk wenschen, dat de drie buurstaten gezamelijk de Voog dijschap over Abessinië op zich gullen nemen. Daargelaten of die Voogdijschap noodig en gewenscht zou zijn, lijkt het idee opzichzelf nog zoo kwaad niet. We zouden dan krijgen een evenwichtstoe stand als die waarin onze koloniën ver- keeren. Latjfen we maar eerlijk zeggien, dat we die zoolang hebben mogen houden omdat de eene groote mogendheid, we noemen liever geen namen, ze niet gunt aan de andere. Dus in dat geval zou ook Abessinië zich betrekkelijk veilig kunnen voelen. Maar Italië voelt daar natuurlijk niets voor. Volgens hetgeen bekend is geworden, wil Italië het Oostelijke deel van Abessinië, en zeker niet het slechtste annexeeren en daarenboven een protec- toriaat over de rest. We zien het, Mus solini houdt niet van halve maatregelen. Behalve de bovengemelde maatregel van voogdijschap dat de Daily Telegraph noemt een stelsel van collectieven bij stand door buitenlandsche adviseurs handelend ten behoeve van den Volken bond en te Addis Abeba woonachtig, ga ven Engeland en Frankrijk nog 'n tweede mogelijkheid aan de hand, namelijk wij ziging en uitbreiding van het verdrag van 1906 dat tusschen Engeland, Frank rijk en Italië gesloten is, met toetreding 'van Abessinië als vierde mogendheid!. Eigenlijk wel billijk, want het is toch wel vreemd, wanneer een aantal mogendheid zoo maar over je beschikken en je wordt niet in die gelegenheid gesteld zelf iets in het midden te brengen. Daarvoor ben je geen volgerechtigid lid van den Vol kenbond. Hoe 't zij, de conferentie is misgeloo- pen, zoodat begin Sept. 't laatste woord is aan den Volkenbond. De diplomatieke onderhandingen tusschen de grootmach ten worden voortgezet. Aloisi is naar Rome teruggegaan. ZONDAG 25 AUGUSTUS. BLOEMENDAAL. Nederl. Hervormde Gemeente. 10 uur voorm. Ds. W. F. Dankbaar, Predikant te Kuinre. Gereformeerde Kerk. 10 uur voorm. Dr. G. Brillenburg Wurth uit Rotterdam (Katendrecht) 5 uur nam. Dezelfde. De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan - Kinheimpark. Zondag 25 Augustus 10.30 voorm. Gezon gen H. Mis. Woensdag 28 Augustus 8 uur nam. Com pleten en Lof. Donderdag 29 Augustus 7.25 uur vorrm. Gesproken H. Mis. Zaterdag 31 Augustus 7.25 uur voorm. Gesproken H. Mis. OVERVEEN. Ned. Hervormde Kerk. 10 uur voorm. Ds. H. E. Beker, Predikant te Haarlem. HAARLEM Gereform. Kerk in Hersteld Verband. Groote zaal „Blauwe Kruis, O. Groen markt 20. 10 uur voorm. D's. P. A. S. Sillevis Smitt. 5 uur nam. Dezelfde. ZANDVOORT. Gereform. Kerk in Hersteld Verband. 10 uur voorm. Ds. P. van der Vloed. 5 uur nam. Dezelfde. SANTPOORT. Ned. Hervormde Evangelisatie. 10 uur voor. A. van Dijk, Heemstede. Gereform. Kerk in Hersteld Verband. Gebouw Bethel, Wiistelaan. 10 uur voorm. Ds. J. G. Geelkerken. Ned. Hervormde Gemeente. 10 uur voorm. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „De zichtbaar geworden God" (Lk. 23 vs. 45). ZISCHKA'S WERKEN OVER JAPAN. Japan staat nog altijd in het middel punt van veler belangstelling!. Goede lectuur ovei^dit landwordtjMMkmet graagte gelezen. Aïi1:oïnèr Zischlca' schreel hiervan de. volgende werken: „De geheime oorlog om de petroleum" „De geheime oorlog om de katoen" „Japan, wereldveroveraar" In staat gesteld alles van nabij te be- studeeren schreef hij in boeiende stijl en geeft daarbij brokken geschiedenis, feiten en cijfers die ons versteld doen staan. We hebben in den laatsten tijd kunnen constateeren, hoe Japan, werkende ach ter de schermen, tracht de petroleum in Mandsjoerije te controleeren. Het is be kend dat Japan met z'n fabrikaten, voor al textiel en zijde tracht de wereldmarkt te beheerschen. Dat Japan expansie zoekt niet alleen in zijn naaste omgeving, maar ook ln Ned. Indië, blijkt duidelijk. Dit is niet te verwonderen als men in aanmerking neemt dat zijn bevolking de laatste 80 jaren verviervoudigd is, en da( die be volking als 't ware verstikt in zijn nauwe grenzen. Hierin is dus de werkelijke oor zaak van Japan's expansiezucht te zoe ken. Men beschouwe dus die zucht niet als een complot tegen het leven der blan ke volken. Voor Japan is het een kwestie van to be or to be. Dat die expansie in tusschen voor de Westerlingen geen ge vaar zou kunnen opleveren, zal niemand durven beweren. Hierop is vele jaren ge leden reeds door Keizer Wilhelm gewezen en herinnert de geschiedenis ons niet aan de veroveringszucht der Romeinen, Mooren, Franschen en anderen? Japan kan eenvoudig niet anders. De vraag is, wat kunnen wij stellen tegenover Japan's scherp gerichte economie, z'n doelbewus te eendracht, zijn nationalisme en ware doodsverachting? Zischke wijst hierop, vooral in zijn boek „Japan wereldver overaar" en maant ons den defensie toe stand in onze Oost vooral niet uit het oog te verliezen. Hij wijst op 't waar schuwend woord Mene Tekel op den muur onzer kortzichtigheid. Zischke doet dit zonder overdrijving om 't even of hij de Japansche industrie onder de loep neemt, de magnaten oligarchie of Ja pan's leger en vloot beschrijft. Hij is rustig en sober, zijn toon is rijp en be zonken. Tevens waarschuwt hij tegen het alarmgeschreeuw van hen, die overal diabolische Japansche machinaties ach ter willen zoeken. Hij geeft ons een diep gaande studie van het fascineerende Ja pansche probleem, betrouwbaar als een wetenschappelijk rapport, boeiend als 'n roman. Wie iets wil verstaan van deze machtige factor in de crisis van het hui dige wereld bestel, leze de boeken vasi Zischka. verdoovende middelen zooals opium, co caine en dergelijke. Opium meer speciaal voor het gele ras, cocaine voor de blan ken, veelal in mondaine kringen gebruikt waar men, door het toedienen van deze narcotische middelen, verstrooing en af leiding soms vergetelheid zoekt ten koste van de gezondheid. De overheid tracht dan ook paal en perk te stellen aan den handel in deze narcotica. En hoewel de Ned. Regeering er een opium regie op na houdt, tracht ze toch, vooral in Ned. Indië, het g.ebruik van opium te houden binnen zekere grenzen, hoofdzakelijk ten dieste van de vele Chinezen die in Indië opium schuiven. Opium kennen de Kaffers niet, maar wel een plantje, dat wat de uitwerking aangaat, de opium zeer nabij komt, we bedoelen „dagga". De plar^ groeit ver borgen in, dei maïsvelden en de bladen worden op eigenaardige wijze, meer spe ciaal door Basuta Kaffers, gerookt, in daarvoor ingerichte pijpen. Ze boren een paar gaatjes in den grond, waar in 't eene „dagga" in 't andere water komt. In een verbindings-kanaaltje wordt een riet gestoken, waardoor de Kaffer de rook, tegelijk met het water, inhaleert. Hij wordt dan min of meer bedwelmd, krijgt aangename droomen, vergeet zijn pijnen en.... wordt later naturlijk min der prettig weer normaal! Het ongeluk i„, dat het rooken van dagga gepaard gaat met verschrikkelijke hoestbuien. Kaffers die zich aan deze verboden liefhebberij overgeven, verraden zich dus zelve daardoor. Want ook in Afrika is 't verbouwen, verkoopen en in voorraad hebben van dagga natuurlijk verboden, omdat het schuiven van dit goed nadeelig is voor de gezondheid, en de Kaffers onbruikbaar maakt voor hun werk. Zooals we reeds opmerkten, zijn "t hoofdzakelijk Basuto Kaffers die zich schuldig maken aan deze gewoonte, en meer in het bijzonder de bekende won derdokters, die in de door het rooken veroorzaakten waanbeelden middelen meenen te ontdekken tot genezing van hun ongelukkige patiënten. Het is te be treuren dat de eigenschappen vani de dagga ook den blanken aanleiding heb ben gegeven, zich van dit verdoovings- middel te bedienen, maar dan in een ge- raffineerden vorm. De daggabladen worden gedroogd en verwerkt in cigaretten, die dan ongeveer hetzelfde effect hebben als opium. In- plaats dus te trachten onze zwarte broe ders af te brengen van deze vooral voor hun gezondheid zoo slechte gewoonten, hebben de blanken die gewoonte overge nomen, en zich feitelijk tot 't peil der Kaffers verlaagd. DAGGA. Wij blanken denken wel eens, dat we 't monopolie hebben, ook van minder goede eigenschappen der menschheid, zoodati onze zwarte broeders komen te staan in een aureool van onschuld en braafheid, althans nadat de laatsten de minder gioede gewoonte van menschen op te eten hebben laten varen. Maar dat is toch niet geheel juist. Daar heb je bijv. DE GOUDMIJNEN IN SUMATRA. Wanneer er sprake is van goudmijnen, dan denkt men in den regel aan de be kende Rand mijnen in Zuid-Afrika, en wordt minder aandacht geschonken aan degoudbronnen in eigen koloniën, die 't Moederland, benaTvr van 'zoovele afidere nuttige producten, ook van dit edele me taal voorzien. Onlangs gaf de Nieuwe Delftsche Courant een beschouwing over den goudrijkdom in Sumatra, die ons vol doende belangrijk voorkomt om het een en ander uit te lichten. Daaruit blijkt onder meer, dat de be kende Dr. W. G. N. van der Sieen dit wondere goudveld bezocht heeft. Op een vraag, of het waar kon zijn dat de goud mijnen, waar Koning Salomon zijn rijk dommen uit putte, hiermede teruggevon den waren, antwoordde Dr. van der Sleen, dat zulks niet met zekerheid te zeggen is. Wel heeft hij met eigen oogen gezien wat er omgaat in het hartje van de Padang- sche Bovenlanden, waar Sumatra's Goud mijn hare concessies heeft. Daar was een uitgebreid voor-onder zoek in vollen gang, toen Dr. van der Sleen in 1931 die plaats met zijn echtge- noote bezocht. Nu ligt het werk stil, om dat 't Nederlandsche publiek weinig ver trouwen stelt in goudmijn-projecten. De Maatschappij heeft lang geaarzeld alvo rens zij gaat trachten 't benoodigde ka pitaal in het buitenland bijeen te bren gen. Deze zaak wordti gepousseerd door den heer J. van der Haas. Diens vader, oud luit.-kolonel v. d. Haas, zwierf 50 jaar geleden in Midden Sumatra rond als officier bij de triangulatiedienst. Hij be- s'Aideerde de legenden-overleveringen en alles wat hij kon vinden over de goud mijnen der oude Hindoes. Hij kwam tot de overtuiging, dat deze moesten liggen in het gebied waarin hij werkte. Jaren lang verzamelde hij gegevens onder de spaarzame bevolking van die streken, en kon daardoor de vermoedelijke ligging steeds nauwer begrenzen. Na zijn pen sioneering verkreeg hij vergunning tot het doen van mijnbouwkundige onderzoe- kigen. Tezamen met zijn zoon werd het terrein voet voor voet afgezocht. Op Ro- meinsche kaarten van het oude Bona Fortuna (Sumatra) vond men aanwij zingen en belangrijke gegevens. De over de consessies loopende rivieren Batang Hari en Batang Sappat worden daarin genoemd. Deze overigens onbelangrijke zijrivieren vragen de aandacht om hun goudrijkdom. Dit alles doet gelooven, dat het Goudland Ophir, waarover de Bijbel spreekt, werkelijk aan den bovenloop der groote Batang Hari te vinden is. Men heeft oude mijngangen gevonden, niet één maar tientallen groote irrigatie kanalen en vergaarbakken voor het, bij goudwarschen zoo onmisbare, water. Juist de afmetingen van deze water werken doen vermoeden, dat er vroeger heel wat te doen moet zijn geweest. Dan afvalhoopen, die nog een goudpercentage bevatten, dat - met moderne machines - bij bewerking nog een winst kan opleve ren, verspreid over drie rivierdalen, in één rechte lijn liggen. Dé afstand tus schen de beide uitersten bedraagt onge veer acht kilometer, de hoogten verschil len eenige honderde meters. Men behoeft echter niet bevreesd te zijn, dat de voorraad uitgeput is. Alle mijngangen loopen schuin omlaag plm. 20 M„ tot het grondwater en het voor iprimitieve gereedschappen te harde ge steente het werken moeilijk maakt. Daar onder moeten nog groote schatten ver borgen liggen. En niet alleen aan goud. le klas merk, voor- en achterui- werkend, gloednieuw. Levenslant ge garantie en 5 jaar service. Haarlem, Doelstraat 35. Opge richt 1902. Tel. 13538. Reparatie met 1 jaar garantie. Rijke koper-, lood- en zinkertsen zijn op de concessie aanwezig. Het goud blijft natuurlijk de hoofd zaak; er zijn ook klompjes goud (alluvi aal) gevonden. Men vond een mooi stuk van 80 gram, nog met eenzelfde gewicht aan kwarts vermengd. Maar dit is niet het voornaamste; dit zijn extraatjes. Meer nadruk dient te worden gelegd op het goudhoudende rif, 8 kilometer lang, eenige honderde meters hoog en gemid deld 30 meter dik. Hier liggen dus hon derden millioenen tonnen goudhoudend gesteente. Daarbij komt, dat het goudge halte van den afval der vóórhistorische werken zoo hoog is, dat bij verwerking daarvan, alleen een winst van ruim vijf honderdduizend gulden zal worden ge maakt. De winsten van zulk een goudmijn zijn afhankelijk van verschillende factoren; allereerst moet de directeur een betrouw baar, nationaal voelend man zijn. Dan ls de vraag, wat de ertsbewerkingskosten zijn. Dit is natuurlijk van andere mijnen te leeren. Met inbegrip van alle kosten wordt dit geraamd op 2 tot 10 gulden per ton erts, alle kosten inbegrepen. De voor naamste factor echter is de goudrijkdom van het erts zelve. Heel interessant is in dit verband het onderzoek van een deel der oude mijnwerken. Deze bevatten twee en een half tot negentien gulden aan goud per ton erts. Door de Gouverne- ments fijninspecteur zijn monsters geno men waarvan het al of niet verleenen van de concessie afhing. Van deze mon sters waren de gehalten aan goud resp. f 22, f 9 en f 152 per ton erts. Het gei- middelde hiervan zou f 61 zijn, doch dit mag niet aan een winstrekening ten gronde worden gelegd. Wanneer echter op groot machinale wijze tien duizend ton erts per dag verwerkt kunnen worden, wat de maatschappij met een kapitaal van zeven mlllioen guldert meent te kun nen doen, dan berekent de directie bij 'n gehalte van f 2.50 goud per ton, erts een jaarlijks dividend van 25 Bij een ge halte van f 7.50 goud per ton erts wordt dit 160 en bij f 15 per ton erts 300 Dit lijken enorme cijfers, maar men dient hierbij ,in aanmerking te nemen dat ook andere mijnen in deze als maat staf kunnen dienen. Bijv. Redjang Le- bong verwerkte 300 ton erts per dag met een gehalte van f 10. a f 15 goud per ton (dat bovendien nog vrij veel zilver be vatte) en deze maatschappij keerde ge durende eenige tientallen jaren gemid deld 24 pet. dividend per jaar uit. Het ziet er daarom wel naar uit, dat er in derdaad groote winsten te behalen zijn. Ten slotte rijst de vraag, of er verband ligt tusschen Redjang Lebong en Suma tra's goudmijn. Onmogelijk lijkt dit niet. Wanneer men van Bengkoelen over Ke- pahang het Noorden inrijdt, tot dicht bij Redjang, houden de wegen op. Men kan per boot van Benkoelen naar Padang gaan, dan Zuidwaarts de plek van Indra- poera voorbij, tot de weg alweer eindigt even voorbij Moeara Laboe. Daar ligt een flinke Engelsche goudmijn met een rijk dom van lood- en zilverertsen. De Boe- langsi concessies van Sumatra's goudmijn liggen dan weer eenige tientallen kilome ters Noordelijker, en het Zuidelijk ge deelte bevat rotsen, die vrijwel geheel uit zuivere zinkertsen bestaan. Het is daar om niet onmogelijk dat de Engelsche mijn en Redjang Ltebong eenvoudig voortzettingen zijn van het rif der Maat schappij, dat ook ligt aan de Oosthelling van Sumatra's ruggegraat, het Boekit- Barisan gebergte. Er zijn dus ongetwij feld talrijke aanwijzingen, dat de goud mijnen van Ophir en Taprobana, waaruit koning Hiram's scheeplieden voor Sala- mon in één jaar tijd zeshonderd zes en zestig talenten goud, ongeveer twee mil- lioen gulden, hebben weggehaald, daar gelegen hebben. Ook Engelsche deskundigen hebben hun oordeel over dit gebied uitgesproken. In de „Finantgial Times" van 29 Novem ber 1934 staat op pag. 4 het verslag vasi de aandeelhoudersvergadering der Howie Goldmines ltd., welke Engelsche Mij. consessies heeft dicht bij die van de N.V. Sumatra's goudmijn. Een der Engelsche mijn-ingenieurs, een man van groote er varing, is van meenini», dai dit gebied zich zal ontwikkelen tot het belangrijkste goudveld ter wereld. Tot nu toe kwam de helft der jaarlijk- sche wereld gcudproductie (ter waarde van 500.000.000) uit het hoofdrif van Zuid-Afrika, vroeger dus ook Neder- landsch gebied. Nu zou in Sumatra, in een gebied waar door Nederlandsche maatschappijen nog geen goud gewonnen wordt, een nog belangrijker goudveld ge vonden zijn met groote goudader afzet tingen en rijke ertsen. De resultaten van deze, onafhankelijk van elkaar plaats gehad hebbende onder zoekingen, door de Engelschen en door de N.V. Sumatra's Goudmijn, stemmen principieel overeen. Zij die er wat voor voelen aandeelhou der te worden in deze onderneming kun nen zich aanmelden bij de N.V. Sumatra's Goudmijn, Morsestraat 10 te 's-Graven- hage.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 2