Zomerprijzen Anthraciet Firma a. verkout Jiïi Sousbras CRAMA Wij transporteeren de Bijen i advertenties FOTO ENG Schoolboeken Palthe - Almelo Foto-toestellen Automobielbedrijf „Bloemendaal" Uiü zeelaio's LeesbiölioiiieeR en Kanieorhoeihanilei VAN 'T LAND! ND! I 1 25 ct. Modevakschool K3NHE9M W. POST DOOR F. C. DERKS Geen hoogs kofenrekening meer Wij handhaven onze lage prijzen van onze prima kwaliteiten. Firma A, DE GRAAF en Zn. Groote sorteering reeds vanaf f 4.25 - Aanvang cursus 5 September Het grootste en modernste bedrijf in BLOEMENDAAL Normaie prijzen Ostadestraat 6 Telefoon 12019 Alle soorten school- en schrijfbehoeften Teekenbehoeften enz. door H.H. Leeraren opgeg. steeds voorradig UWE BESTELT U NATUURLIJK BIJ Bloemend.weg S3 Tel. 23039 Groote voorraad in TEEKENBEHOEFTEN CAHIERS - POTLOODEN - enz. Voor deze stadswijk is het agent schap der ververij en Chem. Was- scherij Gevetsigd: Tetterodestr. 40 - Tel. 14492 'N TIMMERMAN? ee/r£ outstrgg aarfQ/n Zoekt u een betrek king? Plaats dan een Kruidnoot!!! HAARLEM BLOEMENDAAL TUuidnootfey*,,» Voor Metselwerk Voor uw reclame is dit blad het beste object Vraagt inlichtingen bij de ADMINISTRATIE We hielden bijen. M'n buurman en vriend Hopkins en ik. Bijen zijn lieve dieren en schrander en naarstig. Koning Salomo stuurde er de dagdieven uit zijn rijk heen en Maeterlinck! schreef een boek over 't bijenleven. Bijen leeren je veel. Onder meer ontwikkelen ze iemands aangeboren luiheid in hooge mate. Ko ning Salomo had in zekeren zin ongelijk toen hij zijn onderdaan naar de bijen stuurde om van zijn luiheid te genezen. Dit weet ik uit eigen ervaring. Ik heb 't gehad, dat mij verzocht was een studie te schrijven over de maximum arbeids- productie van een normaal mensch en dat ik vijf minuten voordat ik zou be ginnen, even mijn tuintje inslenterde. Dan kwam er - en nooit miste dat in tulke gevallen - een bij langs snorren. Een van mijn bijen natuurlijk en ik keek dit exemplaar van mijn kuddie vliesvee na. om te zien, hoe ze over de bloemen scharrelde, voordat ze de kast inschoof met de balletjes stuifmeel aan de harige pootjes. Dan keek ik naar 't vlieggat en dat was mijn ongeluk want ik bleef kij ken, uren lang, een vadzige, luie reus, naar 't woelen en werkzaam krielen van dat wriemelende wereldje, totdat opeens een klok in de verte me vertelde, dat ik zoo of zooveel uren had verkeken naar mijn bijen, zoodat het te laat was om nog aan de maximum arbeidsproductie te be ginnen en dan zei ik dingen, die je op de catechisatie gewoonlijk niet te hooren krijgt, zoodat de vrouw van de boerderij naast me haar jongens verbood, bij me in de buurt te komen. Hopkins was er beter achter. Die zat van 's morgens tot 's middags vijf uur op kantoor en kon dan uitvoeren wat hij wilde. Hü was bovendien getrouwd en liet zijn jongen en zijn dochtertje alvast 't een en ander doen in den tuin, zoodat hij eigenlijk geheel voor zijn plezier im kerde. Hij had zès volken; ik vier. De kool bloeide en Hopkins en ik had den onze tien kasten met paard en wa gen naar een polder gebracht, waar onze bijen tientallen kilo's geurigen koolzaad- honig zouden verzamelen. Van wat plan ken, ons door een braven landbouwer op wiens grond we de kasten achterlieten, verstrekt, hadden we een stalletje ge maakt, waarop onze bijenhuizen vrij voor regen en wind stonden. Wekenlang hadden onze bijtjes de gastvrijheid van de gele velden genoten en Hopkins, die van nature een tevreden mensch is, glimlachte zacht, toen hij na eenigen tijd een kast oplichtte en kreeg visioenen van contracten met honigafne- mers en sprak er over, zijn veestapel met twintig volken uit te breiden. We waren in onze nopjes, die dagen. Jammer genoeg was 't koolzaad bijna uitgebloeid en omdat de honger n»ar wereldsch goed niet wordt gestild, zoo lang de mensch kans ziet, zijn bezit nog uit te breiden, peinsde Hopkins er over, om nog meer honig machtig te worden dan zijn nijvere helpsters reeds hadden aangebracht. Op een avond in Augustus kwam hij bij me. Ik had juist een uurtje geslapen en voelde me tot groote ondernemingen niet geconditioneerd. „We kunnen nog meer honig krijgen!" was 't eerste wat hij zeide. „Wel?" „Grabbles brengt zijn bijen naar de zeeaster", verklaarde hij. „Zondag. De zeeaster staat in bloei. Hij brengt er zijn kasten met een zolderschuit heen!" „Boomt ie dan zelf?" „Welnee, er gaat een motorbootje voor- '11 Uur of vier varen en als we onze vol ken mee willen hebben, dan kan 't, na tuurlijk tegen 'n kleine vergoeding!" „Doe jij 't?" „Vast. Wat 'n honig zal ik krijgen! Je moet profiteeren, zoo lang je kunt, niet waar?" ,,Dan breng ik mijn bijen ook weg!" zei ik. „Jouw bijen en de mijne hebben drie weken lief en leed gedeeld. Ik kan 't niet over mijn hart verkrijgen, de stom me dieren nu te scheiden." Dat gesprek had midden in de week plaats. Zondags zouden we aan het tran sporteeren gaan. 't Begin viel al niet mee. Crabbles woonde aan 't water en behoefde dus zijn kasten en korven maar op de schuit te brengen. Met ons ging dat anders. On ze bijen gingen nog bij 't late koolzaad te gast en we dienden ze weer met paard en wagen te halen. Crabbles heeft vele eigenaardigheden. Ken er van was, dat hij met ons afre kenen wilde, voordat we op reis gingen. Dat was hem makkelijker, zei hij, omdat h ijdan dadelijk met den man, die hem 't motorbootje en de zolderschuit ver huurde, kon klaarkomen. Wij betaalden zonder morren of aan merking, totdat we des Zondagsmorgens om vier uur op weg waren naar onze bij en. Hopkins zat op de bok en ik rookte naast hem een pijp. Toen maakten we een korte berekening, die ons deed zien dat we als we een auto hadden genomen, even duur waren uitgeweest en als we 't heele zaakje met paard en wagen had den, vervoerd ,vijf en veertig procent be spaart hadden. „Enfin," zei Hopkins berustend. ,,A1 dat gejaag met een auto of dat gehob- bel met een paard bederft je goeie hu meur maar. Over een paar uur zitten we gezellig met z'n drieën aan boord en ha len onze nachtrust in. 't Zal warm wor den en dan is niets zoo lekker dan op 't water zitten". 't Was heerlijk weer. We reden langs water, waar de nevel nog uit op steeg en ons paard, een goed, oud, mak beest, ex pres voor deze gelegenheid gerequireerd, omdat we geen van beiden veel met paarden omgingen, sjokte half soezend voor de kar. Hopkins en ik keken elkaar vriendelijk aan. „Net weer voor dat soort werk!" brom de Hopkins. „Buitengewoon!' antwoordde ik. „En heb je er aan gedacht, Crabbles te zeg gen, hoe laat hij ons verwachten kan? Anders vertrekt hij met zijn motorboot en wij hebben alle moeite voor niets ge daan. Ik ken Crabbles!" „Daar is niet veel kans op!" antwoord de Hopkins, „want als ik me niet vergis, komt hij daar op zijn motor aan, zeker om ons te assisteeren!" Ik keek nu cok om en zag in de verte iemand op een motorfiets aankomen, 'n Paar minuten later was het puffende ding naast onze wagen, 't Was inderdaad Crabbles met zijn jongen achterop. „Daag," joelde hij al uit de verte. ,,Gaan jullie de bijen halen? Dacht het al, Hop- pins 'k ben al bij je thuis geweest. Ze schenen nog te slapen!" „Waarschijnlijk wel!" zei die. 't Ge beurt me zelf af en toe ook wel, dat ik nog om half vier in bed lig!" „Ja.... ja, ja, maar ik ik zal maar vooruit rijden, om den boel in orde te maken. Heeft een van jullie 'n sigaar? „Merci, Bob, nu, derde boerderij links nietwaar noudaag!" Hü zette de motor aan en was na een minuut op weg. „We zijn binnen Bob", zei Hopkins. „Ik had gedacht, kalm onze kasten op te la den en weg te rijden, maar als die twee ons helpen, komen er ongelukken van. Moet je opletten!" We zeiden niet veel meer, totdat onze rossinant 't hek van „Poldervreugd" in reed en we- voor de boerderij stilhielden. ,,'n Kwaad volk heb je daar, Hopkins," zei Crabbles bestraffend en streng. „We hebben twee kasten ingepakt, maar 't kostte mij vier en Kees - Kees is zijn zoon - vijf steken!" „Ze kennen jou niet!" suste Hopkins. „Laat ik 't maar doen, dan zetten we ze gauw op den wagen en vertrekken." Daar verscheen de boer, een joviale, gulhartige kerel, die destijds ons had aangeboden, onze bijen te bergen. „Morgen heeren", zei hij. „Kom je je bijen weghalen! De'r rijk is uit, hè?" We vertelden, dat we onze diertjes naai de bloeiende zeeasters gingen brengen. „Zeeaster?" vroeg de boer. „Is daar ho nig van te halen? Ik ken ze wel. 't Is meer onkruid dan bloem!" „Laat dat maar aan ons over, vader!" lachte Crabbles, „honig bij ponden en kilo's, 'k Kan zien, dat je er niet mee op de hoogte bent. Nooit liefhebberij in ge had zeker? Komt meer voor. Enfin, be ginnen jullie nu, jongens? Voortmaken hoor! We hebben nog genoeg te doen." Tien kasten inpakken en op een wagen laden is wel geen heksentoer, maar 't vordert toch eenigen tijd en bimien 't half uur hadden we 't zaakje niet opge knapt, maar toen stonden we dan ook bij de kar, gereed om te vertrekken met de opgeladen bijenwoningen. Maar. 't water dat langs 't huis sroomde, schitterde1 zoo verleidelijk en de kleine golfjes rimpelden zóó heerlijk, dat Hopkins en ik elkaar aankeken, toen naar 't water blikten en toen weer naar elkander. ,,'t Zal lekker zijn", zei Hopkins. „En 't hoeft niet lang te duren ook", viel ik dadelijk bij. „Kees", de jongen slenterde net voorbij, „we kruipen even in 't water. Zeg maar tegen je vader, dat wo dadelijk komen!" We zwommen er vaak. In de schuur hingen onze zwempakken en we gebruik ten een boet voor kleedhokje. Vol ver wachting kwamen we naar buiten en stapten op 't water toe. Daar had je ook Crabbles, me zijn horloge in de hand. „Zijn jullie nou heelemaalbegon hij. De rest ging verloren door 't lawaai, veroorzaakt door 't plonsen van twee lichamen in 't water en toen we boven kwamen, zagen ws Crabbles' rug. Hij keerde naar de boerderij, 't Was heerlijk in 't water en we deden uitgelaten als jongens, gooiden elkaar en trokken el kander aan de beenen. Eenmaal uitge- dold werden we kalm en bleven een paar minuten drijven. Een gekrijsch en gehuil, gemengd met een lawaai, alsof de boerderij afgebroken werd, verstoorde plotseling die illusie en elkander aankijkend schoten we naar den oever en holden, zoodra we vasten grond onder de voeten hadden, vooruit twee lange, magere figuren, die in hun uiterst eenvoudige kleedij een bespotte- lijken indruk maakten. Voor de hoeve scheen de hel losgebro ken. Een paar ruiten van 't huis waren stuk, 't kippenhok lag onderstboven en de kar met de bijenkasten, waarvan een paar op den grond lagen, zat gekneld tusschen twee lindeboomen, terwijl ons goed, mak paard de kracht en het vuur van twaalf Andaluzische hengsten in zich scheen te vereenigen en bleek te vechten met iets, dat wij niet konden zien, voor dat we vlakbij waren. Toen zagen en begrepen we alles. Crab bles en Kees hadden niet van de kar met kasten kunnen afblijven. Crabbles ver klaarde later, dat een touwtje was los gegaan, maar ik weet dat dat een perti nente leugen is. Hoe 't zij, er was een kast van den wagen gevallen, waardoor vierduizend bijen mitsgaders vierduizend angels op de omgeving waren losgelaten. Crabbles had den toestand willen redden door den wagen weg te rijden en had dus ons peerd een flinken slag met een stok gegeven, zoodat ons droomend ros zes voet naar voren was gesprongen en dat had nu weer tot gevolg, dat de bevolking van vijf kasten rondvloog, gemelijk in 't vroege morgenuur en bepaald vijandig gestemd tegenover elk levend wezen dat tien meter in den omtrek zich bevond en waarvoor Crabbles, Kees en het paard allereerst in aanmerking kwamen. De eerste twee werden van alle kanten be sprongen en voelden overal steken, ter wijl een paar duizend bijen onze trek kracht voor haar eigen rekening namen en het arme dier op alle deelen van zijn lichaam venijnige prikken toebrachten. Negentig procent minder bijen was reeds voldoende geweest, om het meest beza digde paard tot de limiet van uiterste dolheid te brengen; men kan zich dus 'n kleine voorstelling maken van de vertwij feling die het dier de kracht gaf voort te rennen met een snelheid van 25 K.M. per uur, eenvaartje, waarbij het kippen hok werd medegenomen en waardoor de wagen tegen een paar ruiten van de boerderij werd geslingerd, voordat) twejq lindeboomen, die gelukkig niet ver van elkander stonden, de vriendelijkheid had den, een barrière te vormen, die een paardekracht weerstond en waartusschen de wagen bekneld raakte. 't Moet een toer geweest zijn, om den wagen tusschen de boomen in te werken, maar om hem er uit te krijgen kostte ons nog zooveel moeite, dat we in 't vroege morgenuur hijgden als sjouwerlui. „We", dat wil zeggen wij tweeën en Kees, want nadat we eerst Crabbles den huid haa- den volgescholden en passant het paard met levensgevaar uit het tuig hadden gehaald, hadden we onze gedienstigen vriend beduid, dat het minste wat hij doen kon toch wel was, ons ros wat tot; bedaren te brengen. Hü had, verslagen, toegestemd en nooit had ik zoo'n beeld van schuldbesef gezien als toen Crabbles, aan alle kanten angels uitplukkend, het paard dat zenuwachtig was en de ooren in den nek had gelegd, uit de buurt bracht. We zetten de kasten overeind en had den het fortuintje, dat, toen we ons aan gekleed hadden, de meeste gedeserteerde büen de kasten weer hadden opgezocht. In een oogenblik stonden ze weer op de wagen, ditmaal zóó vastgemaakt, dat zelfs de leugens van Crabbles ze niët zouden kunnen losbreken. Nadat we nog een kort onderhoud mét den boer hadden .gahad, waarbü Crab bles flauw glimlachend betoogde, dat hü nog nooit zoo vroeg zooveel geld had uit gegeven, gelukte het ons met zachten drang ons paard weer tusschen de boo men te krügen en een paar minuteif later waren we weer op weg naar de stad' waar, vóór Crabbles' huis, de boot ons wachtte. In de verte zagen we no® 8416 een stip Crabbles met zün zoon op de motor verdwünen, om de laatste toebe reidselen te treffen. (Wordt vervolgd). BESTELT NOG HEDEN le soort Wales 2e soort Wales Belgische Hollandsche Belgische Hollandsche Wales 20/30 30/50 1 2 40 p. H L. 20/30 30/50 f 1.95 p. H.L. 20/30 30/50 f 1.75 p. H.L. 20/30 30/50 f 1.60 p. H.L. 16/20 f 1.60 p. H.L. 16/20 f 1.50 p. H.L. 16/20 f 1.80 p. H.L. Stookt onze niet slakkende SLUISKIL BRECHCOKES Hollandsch beste product. Vraagt prijs Levering franco bergplaats. BLOEMENDAAL Bloemendaalscheweg 42 Telefoon 22240 Bestelhuis HAARLEM, M. van Heemskerstraat 59, Opslagplaats HAARLEM, Spaarndamschev! eg 23. Kleverparkweg 7, - Tel. 16246 - Spaarnwouderstr. 138 KLEVERLAAN 113 hoek KINHEIMWEG bij spoorwegovergang BLOEMENDAAL - Telefoon 23497 Lessen in knippen, naaien en patronen maken voor Dames- en Kinderkleeding en het vervaardigen van eigtn werk. Dag en avondlessen Opleiding Costnmière, Coupeuse Leeraren. Aanmelding dagelijks Directrice: Mevr. CHR. HANSEN-Sakes. Dr. DIRK BAKKERLAAN 12-16 - TELEFOON 22992 General Motor Dealer - Vauxhall Bedford truck - Sub-Dealer Buick Bloemendaalscheweg 46, - Telefoon 23018 Bij geen gehoor Tel. 23728 Welk een voldoening.... geeft U een voorraad WECK-glazen, gevu d met groenten, fruit enz. uitgezocht naar Uw ei gen keus en bereid volgens Uw eigen smaak Koop geen namaak: origineele WECK-toe- stellen en glazen zijn heel goedkoop en alleen met „WECK" kunt U „wecken" Officieel vertegenw. Huishoud- af deeling Geopend v. m. 8-n m. 6 uur Zaterdags tot 9 uur 59 35 ct* Ongevoerd 3 paar Gevoerd 3 paar Directoir Eiastiek Q7Lpt stukje 10 meter LI2 UI. MEVR. V. PELT—LUCAS Planeetk. Zülweg 25 b. d. Zül brug. Dag. van 10-10 uur. Ook schriftelük of op foto. Alleen TEEKEN- EN SCHILDERLES door Henk de Vries, Bloemen- daalschestraat 8, „Sinneveld" Santpoort-S t. 'n VAKKUNDIGE Permanent Wave, onze specialiteit, f 5. met garantie. Bosvan den Enden, b.h. Postk. Bloemen daal. Tel. 22386. Tegelwerk, Peton en Granietweik is het sp*- ciaal adres: Hoofdstr. 148 Santpoort Drs. A. G. v. d. HORST hervat zün privé lessen talen en büwerken M.O. Bill. cond. Zomerzorgerl. 22, Bloemen daal en Zandv.laan 51 Heem stede. GEVRAAGD ter overn. boe ken voor 4e kl. L. E. Kenn. Lyceum. Vinkenb. 20, Sant poort-station. DAME met schoolgaand kind zoekt pension of eenige ka mers in besch. millieu. Br. no. 291, bur. v. d. blad, VERPLEEGSTER zoekt werk tegen kl. vergoeding, geheel extern, of tegen kost alleen. Br. no. 289, bureau v. d. blad.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 4