Coöperatieve Dlner-uereen. SSÉÉI m Allerlei DE HAARLEMSCHE Geen Lidmaatschap Wondbehandeling door de huisvrouw. Wat de mode voor nieuws brengt. DE ZOMERPOSTZEGELS In verband met de nieuwe campagne, die begin September weer geopend 1», heeft het Hoofdcomité voor de Zomer- postzegels een bespreking belegd met vertegenwoordigers der plaatselijke comi- té's in de gemeenten boven 20.000 inwo ners. De conferentie was buitengewoon nut tig en belangrijk. Niet alleen dat het Hoofdcomité verschillende in overweging zijnde maatregelen aan het oordeel der aanwezigen kon toetsen, dat over en weer ervaring uitgewisseld, maar ook werd de ze gelegenheid benut om bezwaren, die men in de praktijk had ondervonden, te bespreken. Zoo kwam naar vrijwel algemeen oor deel vast te staan, dat de maanden Juni/ September, wegens de daarin vallende vacantiemaanden Juli en Aug., slecht zijn gekozen. Bovendien is Juni bijkans geheel verloren gegaan wegens het te laat verschijnen der postzegels. Beter acht men de maanden Mei en Juni. Dan heerscht er in de kringen der me dewerkers aan de kinderzegelactie veel vuldig het gevoel, dat de zomerpostzegel als het ware een concurrent is van een kinderpostzegel. Er zal door samenwer king en samenspraak naar gestreefd die nen te worden om dit wanbegrip uit de wereld te helpen. Want een misvatting heerscht hier zeker. De uitgifte der zo- merpostzegels is een geheel nieuw expe riment. De kinderpostzegels zijn meer in het bijzonder weldadigheidszegels, hier dra gen sentiment en medegevoel tot den koop bij. Bovendien spreekt een postze gel voor het kind tot de massa, en zeker in den tijd van Kerstfeest en Nieuwjaar. Daar komt bij dat in Nederland heel wat instellingen op philantropisch gebied door particuliere giften in stand worden ge houden. Op het gebied van liefdadigheid doet men in ons land nooit tevergeefs 'n beroep op hen, die wat kunnen missen. De zomerpostzegels beoogen door een algemeene, vrijwillige, maar minimale heffing cultureele en sociale zaken in stand te houden, die als gevolg van het inkrimpen van Overheidssubsidies en particuliere bijdragen in gevaar komen. Al is voor menigeen de postzegelbijdra- ge een ontlasting van zijn belastingbiljet, de opbrengst moet toch voornamelijk ko men van de groote massa, die voor cultu reele en sociale zaken iets over heeft, al is het nog zoo weinig. Er is dus een we zenlijk verschil in doelstelling! tusschen zomer- en kinderpostzegel. Al zal dat thans natuurlijk nog niet door de breede massa verstaan worden. Als alle men- schen, die schrijven in de vier maanden dat de zomerpostzegels verkrijgbaar zijn, deze bijzondere postzegels ook gebruikten zou de opbrengst zeker drie milloen zijn. Als de Nederlanders, die boven den leer plichtigen leeftijd zijn, maar vijf cent in al die vier maanden offerden, kwam er drie ton binnen. Als allen, die familiebe richten -als huwelijken, ondertrouw, ge boorten annonceeren, en dus in een - v t.ïêi stemming zijn om wat te offreren, in de maand September alleen maar zomer postzegels gebruikten, zou dat al eenige tonnen in het laatje brengen. En zoo zou men door kunnen gaan. Als enz. Maar voordat allen hun plicht in dezen begrij pen, zal nog veel propaganda noodig zijn. Evenwel staat men thans voor de taak, die men op zich heeft genomen, en men was algemeen van oordeel dat men die taak zoo goed mogelijk vervullen moet. Vooral ook om het pad te effenen voor volgende jaren. Hoe meer de zomerpost zegels er thans ingaan, hoe meer andere groepen, die volgende jaren van de op brengst zullen profiteeren, er baat bij zullen hebben. In zekeren zin verricht men thans baanbrekerswerk en dat moet dubbel goed geschieden. Daarom is September ingeleid met een grootsche campagne. Met medewerking der pers, der radiovereenigingen, der bi oscopen, kortom van allerlei organen die de massa bereiken, hoopt het Zomerpost- zegelcomité te slagen in zijn streven en veel geld bijeen te brengen ten behoeve der noodlijdende orkesten en ten behoeve der arbeidverschaffing aan hen ,die we gens lichamelijke en geestelijke gebreken in het gewone leven geen plaats kunnen krijgen. ZUID AFRIKA. Het Handelsblad maakt melding van een Jaar-congres te Pretoria gehouden door den Bond van Nederl. Afrikaansche Studenten, dat zijn dus grootendeels stu denten die in Nederland gestudeerd heb ben. Dat het contact met een stamver want volk gunstig heeft gewerkt op hun nationale gevoelens, moge blijken uit 't feit, dat de bond als Vaandel gekozen heeft, de oude Tranvaalsche vierkleur (rood, wit, blauw met een groe ne .dwarsbaan) Hadden deze jongelieden, zooals vaak voorkomt, hun studie in En geland voltooid, dan is het twijfelachtig dat zij tot een dergelijk besluit zouden zijn gekomen. Een en ander heeft zulk een gunstige werking uitgeoefend op de Kaapsche afdeeling van den Bond, dat men besloten heeft op 12 October den „heldendag" op den Tafelberg 'n ,,braad- vleesaand" te houden, bij welke gelegen heid eveneens de Vierkleur zal worden geheschen. Zoo iets had men kort na den tweeden vrijheidsoorlog vrijwel voor on mogelijk gehouden. Toen passeerde naar het H.B1. verder meldt een versje de cen suur van den volgenden inhoud: Die Kaki* kan draai En die Kaki kan swaai Maar die Vierkleur sal op Tafel- [baai waai (*Met kakie wordt bedoeld: Engelsche soldaat. En nu zal de Nationale partij in Kaap stad toch die bekende vlag op den Tafel berg zien wapperen. De tijden zijn wel ten gunste van de Afrikaners veranderd en de Engelschen zullen deze demonstra tie met gemengde gevoelens gadeslaan, tenzij wat niet te verwachten is van hoogerhand een verbod mocht afkomen. ij - - - - - 'ji DE KONINGIN VAN ABESSINIE Naar Reuter meldt heeft de Koningin van Abessinië de radio als hulpmiddel gekozen, om een bede te richten tot de vrouwen der gansche wereld. Zij wekt haar zusters op met haar te bidden voor het behoud van den vrede, en het is aandoenlijk uit haar mond te vernemen, dat de Abessiniëers slechts eenvoudige herders zijn, die niets liever willen dan ongestoord leven. Wanneer de bescha ving, zoo zegt de Koningin, ons slechts kan worden gebracht door den oorlog, zoo is niemand daarmede gebaat. En juist hierdoor geeft zij blijk, meer inner lijke beschaving te bezitten dan zij, die onder het voorwendsel van beschaving te brengen haar land slechts wenschen te veroveren. Zij is zich bewust, dat zij zich moet wenden tot vrouwen, moeders, die maar al te goed hebben ervaren wel ke offers een oorlog vergt. Wij hopen daarom, dat zij den invloed harer zusters niet overschat, ofschoon donkere oorlogs wolken zich reeds boven haar arm land samenpakken. Aller oogen zijn gericht naar den Volkenbond en naar Italië, in de hoop dat men zich ook daar bewust zal worden van het onherstelbaar kwaad dat men gaat stichten. De bede zal dan zijn, dat op het laatste oogenblik een vreedzame oplossing worde gevonden, te meer daar Abessinië bereid is Italië zoo ver mogelijk tegemoet te komen. DE VORDERINGEN VAN HET ESPERANTO. Het 27e Esperanto Wereldcongres. Te Rome werd in Augustus j.l, gedu rende een waek bovenstaand congres ge houden. Ondanks de ongunstige toestand in Italië (voor het vredelievende Espe- ranto-volk) waren er 1500 afgevaardigd611 uit 37 landen. Hiervan leverde Italië slechts 190 afgevaardigden, Frankrijk 300 Nederland 130, Zweden 175, Duitschland 82, Amerika 4, Japan 2 enz. Onder deze 1500 Congressisten waren 297 onderwij zers, 60 professoren en leeraren, 131 kantoorbedienden en verder personen uit alle rangen en "beroepen. De vergaderin gen en bijeenkomsten hadden wejflerom een gemakkelijk en bevredigend verloop, zooals steeds bij deze congressen, waar alleen Esperanto de voertaal is. VACANTIE IN HET GOOI. We hebben, vooral in deze moeilijke tij den, niet allen voldoende fondsen ter beschikking, om gedurende onze vacantie 'n reis naar de Rivière of de Dolomieten te maken. Daarom moeten we het wat dichter bij huis zoeken, en het moet ge zegd, ook ons land biedt veel schoons. Zoo sloeg ik mijn tent.op in de buurt van het Gooi, beter gezegd te Soestdijk, om van daar uit de omgeving te gaan bewonderen. Het weer was niet al te vast, dus gingen we nu eens te voet dan weer per fiets erop uit, maar altijd was het in teressant. Op een mooien zonnigen dag gingen we eerst een kijkje nemen in het openluchtbad te Soestduinen; heerlijk gelegen tusschen bosch en duin en ruim te biedend aan tal van z wemlief hebbers, zonnebaders en kijkers. Een gezellig oord waar je, zittende op het terras, onder een lekker kopje koffie ,dat drukke gedoe eens op je gemak kunt gadeslaan. En dan ga je overpeinzen dat er op dit ge bied de laatste Jaren in ons land heel wat tot stand is gekomen. Het jonge ge slacht komt het voorzeker ten goede; je behoeft slechts de gebruinde lenige ge stalten van beider kunne maar eens te bekijken, om tot de overtuiging te komen dat ook wij op weg zijn een krachtige natie te worden. Nadat we onze oogen verlustigd en den inwendigen mensch wat versterkt hebben, gaan we verder. We kunnen uit het openluchtbad ko mend öf den weg inslaan naar Soester- berg, om daar de verrichtingen te zien van onze militaire vliegeniers (het ge ronk is niet van de lucht) öf we slaan even voorbij het natuurbad rechts af, en nemen het pad over de heide in de rich ting Amersfoort. Dit fietspad, dat na tuurlijk ook voor wandelaars geschikt is, brengt ons langs de bloeiende hei in dit jaargetijde een eenig gezicht en door heerlijke dennenbosschen weer naar den hoofdweg, om rechts afslaande weer Soest te bereiken. We gaan door een landschap, dat ons doet denken aan de terreinen van de waterleiding in de dui nen, maar dan veel meer begroeid en met heerlijke vergezichten. Een ideaal oord voor een picnic, als we er dan maar aan denken niet uit dankbaarheid voor het genot ons verschaft, de „schillen en de doozen" achter te laten. Ook het genot van een pijp of sigaar moeten we ons ontzeggen, wegens brandgevaar, maar daarvoor worden we ruimschoots schade loos gesteld door de heerlijke boschlucht die we inademen. Wat heeft die A.N.W.B. toch veel goeds tot stand gebracht; prachtige fietspaden, die ons naar de mooiste plekjes brengen, en overal weg- aanwijzers, zoodat we geen oogenblik be hoeven te twijfelen. Inderdaad wordt door deze bond meer voor de sportlief hebbers gedaan, dan in welk land van Europa ook. Alvorens het Gooi in te gaan, maakten we ook nog een tochtje naar Bilthoven eveneens langs heerlijke fietspaden en stonden verbaasd over den omvang die deze plaats gekregen heeft en de aardige huizen die Bilthoven tot een aantrekke lijke vila-wijk maken. Na in Bilthoven 'n oogenblik gerust te hebben, maakten we den terugtocht door de lage Vuursche, langs het gekende Pijnenburg, een weg die leidt door prachtige bosschen met zeer oud hout. Het eenige wat wij Noord-Hollanders in deze streken missen, is: water: Wel zie je hier en daar bij een buitenplaats (een vijver, maar veel water is er in deze buurt niet. Toen ik dit opmerkte, zei mijn vriend, die hier woonachtig is: Dan moeten we het Wasehmeer bij Hilversum eens gaan bekijken, dan zie je water ge noeg. en het is een prachtige tocht er heen. Wij dus den volgenden dag naar het Wasehmeer. We reden in de richting van de Hollandsche Rading, en kwamen plotseling te staan vêöreen groote vlakte, waar vermoedelijk w.el eens water Bakenessergracht 27 - Telefoon 14393 Opgericht in 1909 levert tegen kostprijs DINERPRIJS f 0.81; met soep of toespijs f 0.15 meer Bezorging ook in de buitengemeenten. Prospectus op aanvrage. in gestaan had, maar die nu grooten deels droog lag, behoudens een klein plasje dat den naam van meer niet ver diende. Nu geloof ik graag dat er veel water in geweest is, maar op dat oogen blik huppelde een hond lustig van de eene oever naar de andere. Dat was dus een teleurstelling voor ons beiden. De tocht erheen was evenwel dubbel de moeite waard, en evenzoo de weg terug. Ik stel mij echter voor later nog eens er heen te gaan om te zien hoe het meer 't in deze schitterende omgeving doet als er werkelijk water in is. Dan zal ik trach ten er een beschrijving van te maken. DE „STILTE-WEEK" WORDT EEN „STILTE-JAAR" IN ZÜRICH. Begin Juli heeft Zürich een stilte-week gehad. Het resultaat ervan is zoo gunstig 1 geweest, dat besloten is de proef een heel jaar voort te zetten. In vergelijking met de voorgaande week daalde het aantal verkeersongelukken van 101 tot 61 Volgens het rapport van de verkeers politie is gebleken, dat luide signalen overbodig zijn en deze de nerveuze groo te stadsmenschen meer verwarren dan voor gevaar behoeden. De beste wegge bruikers zijn volgens dit rapport de auto mobilisten en de fietsers, uitgezonderd 't blijkbaar internationale ras van „sla gersjongens". Met de motorrijders is het echter geheel mis, evenals met de voet gangers van de zwakke sexe, waarover de politie een boekje opendoet. Slechts het eerste oogenblik volgen zij de aanwijzin gen van de dienaren der wet op, om dan direct weer geheel ongestoord haar eigen weg te gaan. WAT ZIJ ZELF KAN DOEN EN WAT ZIJ AAN DEN ARTS MOET OVERLATEN. Elke arts weet, welk een ontstellende on kunde zelfs een „ontwikkelde" leek aan den dag legt bij het zelf behandelen van wonden. Hoeveel voorlichting er ook op dit gebied gegeven is, telkens blijkt het weer noodig om de voornaamste regels der wondbehandeling te herhalen. Bijna elke wond ontstaat onder omstandigheden, die een daaropvolgende infectie waarschijnlijk maken. Daarom moet men elke wond als geïnfecteerd beschouwen. Doet men dit, dan zullen in de meeste gevallen tijdig maatregelen genomen kunnen worden om ontsteking te voorkomen. Vele wonden worden ook eerst nader hand geïnfecteerd door ondeskundige po gingen tot behandeling, door drukken, kneuzen of „reinigen". De eerste hulp moet zich beperken tot het voorloopig stel pen van het bloed, het bedekken met ste riel "aas of desnoods met schoon uit de wasch gekomen goed en het rustig houden van het gewonde lichaamsdeel. Verder moeten wij voorkomen, dat er van de ran den en de verdere omgeving der wond ziektekiemen in de wond zelf komen. Voor dit doel is meestal het bestrijken met jo- diumtinctuur voldoende. Wasschen met zeep moet vermeden worden, het afwrij ven der omgeving met aether of alcohol is echter in alle gevallen geoorloofd. Voorwerpen of vuil, die de wonden zijn binnengedrongen, trachte men te verwijde ren door een (voorzichtig uitgegoten!) straal steriele keukenzoutoplossing of 3 waterstofsuperoxyde. Bij wonden, die met aarde verontreinigd zijn, moet steeds re kening worden gehouden met een injectie tegen tetanus. Daarom mag nooit verzuimd worden, zulke wonden zoo spoedig moge lijk aan een arts te laten zien,jil schijnen ze overigens onbeduidend. e" Wonden, waarbij groote stukken van het weefsel zijn beschadigd, zal men vanzelf wel door een dokter laten behandelen. Soms moeten zij chirurgisch gereinigd worden. Of een wond gehecht mag wor den, hangt vooral af van de vraag, in hoe verre zij als geïnfecteerd moet worden be schouwd en of het weefsel zoodanig be schadigd is, dat de genezing erdoor zou worden gestoord. ïloe gladder de wondran den zijn en hoe zuiverder de wond, hoe eerder er gehecht mag worden. Dit is de reden, waarom schotwonden nooit gehecht mogen worden; ook alle andere wonden, die door kneuzen of scheuren zijn ont staan, moeten open behandeld worden. Wonden, die beginnen te genezen, worden bedekt met steriele verbaridstof of aan gezien ze bij het verwijderen van droge verbandstof licht gaan bloeden, met een geneeskrachtige zalf. Er zijn n.l. een aan tal stoffen, die de genezing van wonden vergemakkelijken en bespoedigen. Wan neer men uiterlijk 24 uur na het ontstaan van een wond perubalsem daarin brengt, wordt het uitkiemen van bacteriën en daarmee de komende ontsteking verhin derd. Bij genezende wonden wordt vaak met goed succes strooipoeder gebruikt. Zoodra de eerste zorg voor de pas gekre gen wond voorbij is en het gevaar voor infectie is overwonnen, begint de zorg voor GEKLEEDER JAPONNETJE VOOR DEN NAMIDDAG. 1403. Dit moderne en toch niet drukke patroon levert ons een aardige japon, die meer of min der gekleed is, al naar gelang van de stof, die wij ervoor kiezen. Witte zijde met een kantje er langs dient voor 't garnituur. Het moderne is gele gen in de raglan- mouw, die boven de manchet ruim valt, en in de straalsgewijs uit- loopende naadjes- garneering op borst en rug. Knippatronen verkrijgbaar in alle maten k f 0.58 per stuk. mmm 1403 het litteeken. Het is voor den patiënt vaak van groote beteekenis, dat de wond niet alleen geneest, maar ook góeti geneest, zonder ontsieringen of zelfs misvormingen na te laten. Vooral in de latere stadia der genezing, die voor de vorming van het lit teeken beslissend zijn, kan er veel bereikt worden door bestraling, bijv. met Hanau- hoogtezonlampen. Het is gebleken ,dat on der den invloed van bestraling gevormde litteekens zachter, buigzamer, en rijker aan bloed zijn. Ook tijdens de genezing der wond kan de bestraling reeds worden toegepast om het genezingsproces te bevorderen. Dit mid del hoort natuurlijk alleen thuis in handen van deskundigen. Een teveel aan bestra ling kan als reactie ontstekingen opwek ken, die van ongunstigen invloed zijn op het genezingsproces. Bij pas ontstane, niet geïnfecteerde wonden mag slechts zeer licht worden bestraald; de wonden drogen dan snel, hun oppervlakte wordt gezuiverd en de vorming van nieuw weefsel bevor derd. Bij geïnfecteerde wonden is het mo gelijk, om door kunstmatige hoogtezon oen desinfecteerende invloed uit te oefe nen. De voornaamste regel der wondbehande ling blijft echter, dat men niet door over ijlde maatregelen schade veroorzaakt, welke moeilijk meer kan worden hersteld. De behandeling van een groote wond moet door geoefende handen geschieden; in af wachting van de komst van den dokter is beschutting en rust, de beste hulp, die men den gevronde kan geven. VOORZICHTIG MET KRUIDEN. Bij het gebruiken van allerlei soorten versche kruiden moet men bedenken, dat zij door verhitting veel van hun geurig heid verliezen; daarom kunnen wij gerust iets meer gebruiken, dan we zoo zouden denken. Ook citroensap kunnen wij rijke lijk toevoegen, daar dit etherische oliën be vat, waarvan een groot gedeelte vervliegt. Scherpe kruiden, azijn, paprika, peper, nootmuscaat e.d. moet men met mate ge bruiken, omdat zij niet goed voor de maag zijn. Knoflook en uien veroorzaken veel gassen, terwijl kummel dit Juist tegengaat. Kaneel werkt zeer stoppend, terwijl vanille slecht ie voor de zenuwen. Gember is uit stekend voor de maag de Chineezen ge bruiken gember als medicijn kapertjes verrichten dezelfde dienst. Wie van de bijzonder doordringende geur als van knoflook en uien niet houdt, kan deze geur sterk verminderen door er alleen het vleesch mee in te wrijven, voor dat dit gebraden wordt. Men kan ook ge rechten, waar uien in hooren, zonder de uien klaar maken en er later een weinig ui aan toevoegen. Vleesch. dat gestoofd wordt, kan wel wat mosterd verdragen; men wrijft het vleesch dan voor het braden met wat mosterd in. Tomaten en champignons geven eveneens een geurig aroma. Rosbief, die men van te voren met sardinenboter heeft ingewreven, verkrijgt daardoor een zeer fijn aroma, waarmede bijna niets kan concurreeren. Met peterselie of kummel WARM, DUURZAAM EN PRACTISCH. In dezen tijd van het jaar vieren de ge breide jumpers weer triomfen. Ditmaal ver- toonen zij bovendien een ongewone veelzij digheid, waardoor zij zich alle vrouwen harten veroveren. Hoeveel mogelijkheden bieden alleen de vesten en pullovers ons bijv. niet, om steeds modern en bij uitstek praktisch gekleed te zijn. Bij het eerste mo del, dat geheel bovenaan is afgebeeld, wordt het moderne cachet vooral verkre gen door de ronde kraag en het door een afwijkende steek en of kleur geaccentu eerde raglanmodel. Het vest links beneden is gemaakt van gemeleerde wol met nop peneffecten, terwijl de garneering bestaat uit een zwart of bruin stoffen kraagje, dichtgeknoopt boven de vierkante revers, en uit een ceintuur en leeren knoopen van dezelfde tint als het kraagje. Streng sportief, ondanks de raglanmouwen is het middelste vest met het karakteristieke, om den hals geknoopte doekje. Rechts ziet men een sportief model van jersey, waar bij de rechte lijnen door stiksels worden geaccentueerd. kan men in boter gebakken aardappels tot een heerlijk gerecht maken. Alle meelspijzen verlangen een paar kor rels zout. Als men gestoofde vruchten eet, is 't zeer smakelijk, er een weinig kaneel aan toe te voegen; daarvan zullen de dar men geen hinder ondervinden, doch men moet geen gemalen kaneel, maar een pijp kaneel gebruiken, welke men heel bij de gedroogde vruchten doet en er later weer uithaalt. Op bloemkool raspt men een wei nig nootmuscaat, terwijl bij alle ingelegde zufen wat peperkorrels en mosterd gevoegd kan worden. Peterselie kan men. waar noodig en mogelijk, overal bij gebruiken. En ten slotte mayonnaise en salade moeten om den smaak te verhoogon. steeds een heel klein beetje suiker hebben de salade mag natuurlijk niel zoet worden. En verder kunt TJ zich hel beste aan den spreuk houden: met azijn een gierigaard met olie een verkwister. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippalronendienst te 's Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad, Muzcnstraaf 5 B. te 's-Gravenhage. De natronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebebceld, toege zonden Denkt U er vóóral aan de juiste ma.it en het nummer op te geven?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3