Coöperatieve Diner Vereen. Prilzen ver'aagd! m\\ m Kunst Tooneel Allerlei «I Film den, waardoor de weg tot onderhandelen nog open blijft. Als een staaltje van de mentaliteit in 't land van den Duce laten we hier volgen een door Reuter geseind bericht van de Popoio d'Italia de stem des Volks? Dit blad wijst erop dat Italië een nieu we geschiedenis is begonnen; die van Italië en Mussolini. Het land zoo heet het is zich van eigen macht en recht bewust. De vrede van Europa is gebaseerd op Italië. Met diplomatiek bedrog zegt de Popoio kan men Italië natuurlijk veroordeelen, maar de opmarsch der Ita- liaansche soldaten, van de technici, is de opmarsch der beschaving! Commentaar overbodig. Er gaan geruchten, dat Adoea en Adrigat weer in handen van de Abessynen zijn. maar dergelijke tijdingen moet men met de nodige reserve aanvaarden. Dit is ze ker, dat er heel wat menschen op de we reld zijn, wier sympathie uit gaat naar de Ethiopiërs, omdat men nog altijd hoopt, dat recht boven macht zal gaan. regensburger domchor komt terug. Concerten en Opera-uitvoeringen. Na het overweldigende succes, dat het Regensburger Domchor met de vermaar de ..Singknaben" dezer dagen in ons land heeft gehad, zijn reeds onderhandelingen gaande voor een tweede tournée door Ne derland, die waarschijnlijk reeds volgende maand onder auspiciën der N.V. Intern. Concertdir. Ernst Krauss zal plaats vin den. Het plan bestaat, bij deze tweede tour née ook een reeks opera-voorstellingen te geven, o.a. van Humperdinck's sprook jes-opera „Haensel und Gretel", waarme de de „Singknaben" in het bijzonder in de Staatsopera te München herhaaldelijk zeer groote successen hebben behaald evenals met Lortzing's één-acter „Die Opernprofce" en andere muziek-dramati- sche werken. De geheele pers was opge togen over de prestaties van de Singkna ben. WALTER GÏESEKING. De vermaarde pianist Walter Gieseking die dezen winter een groote tournée door Europa maakt en voor het eerst sinds vele jaren Amerika overslaat, teneinde de vele uitnoodigingen in Europa te kun nen accepteeren, zal in dit seizoen onder auspiciën der NlV. Intern. Concertdir. Ernst Krauss verscheidene tournée's door ons land maken. Het eerste optreden zal deze maand plaats vinden, n.l. op 24 en 26 October (als solist van het Concert gebouw-Orkest), terwijl Walter Gieseking vervolgens in Januari, Februari en Maart in Nederland zal concerteeren. Door tusschenkomst van impressario Ernst Krauss werd Walter Gieseking te vens door den Bond van Nederlandsch- Indische Kunstkringen aangezocht voor een tournée door Nederlandsch-Indië in den zomer van 1936. „De FIGURANT". Een fantasie van Alfred Savoie bij „Het Centraal-Tooneel (regie Cees Laseur). Een goed tooneelspeler pleegt vaak in de huid te kruipen van de door hem te spelen personage. Dit is ook het geval met den armen figurant Albert, een fantast, die den droom heeft verliefd te zijn op de grillige, doch schoone prinses Elvire, die gehuwd is met een dwazen prins, terwijl een hertog van twijfelachtig allooi haar steeds het hof maakt. De fi gurant nadert haar in een tooneelcos- tuum als Maharadjah en hij speelt de rol van dien grootwaardigheidsbekleeder half als een wilde, half als een statigheid, zöó dat de prinses door hem, den Maharad jah, wordt bekoord. Zjj zegt hem dit, maar Albert is bedroefd, want het doet hem leed dat de prinses wel op den schijn, op de figuranten-rol en niet op hem, den figurant zeiven verliefd is. Zij staat hem echter voor den volgenden nacht 'n rendez vous toe en hij verschijnt alskardinaal in het costuum waar in hij dien avond op het tooneel te spelen had en hij is nu zoo de heilige man, dat hij de prinses wijze lessen geeft in stede dat, wat zij van hem verlangt. Maar zij verbeeldt zich dat zij toch verliefd is op den Maharadjah-kapelaan, die haar lief heeft en zij verlangt van hem een helden daad. Hij moet in een leeuwenkooi eenï wilde leeuwin temmen. Inderdaad komt hij in den dierentuin en vindt in de kooi een doode leeuwin eigenlijk het eenige blijspelmotief in deze schoone en ernstige fantasie die door de horde, welke men publiek noemt, soms als een klucht werd opgevat, blijkens het gelach, terwijl hoog stens een glimlach gepast zou zijn. Hij gaat dus in de kooi en de romanti sche prinses is nu geheel gewonnen voor den flinken leeuwentemmer. Maar Albert is weer bedroefd, omdat het slechts zijn schijn is, dien de prinses bemint. En dan verschijnt hij als de schamele figurant in zijn eigenlijk wezen en is dit 'n rol of 'n realiteit? de prinses neemt den schijn voor het wezen en het wezen voor den schijn. Zij mint nu Albert, zooals hij is. Louis Davids speelde den figurant en hij deed dit ik zag de derde voorstel ling, de groote pers de eerste en David's creatie werd nogal gelaakt prachtig' fantastisch en als in 'n droom. Zuiver Fransch i.e. Nederlandch sprak hij niet altijd hij heeft wel heel veel Jordaan- liedjes in zijn leven gezongen maar als hü zijn stem wil cultiveeren, dan heeft Nederland behalve een groot cabaret-ar- tist ook een groot tooneelspeler gewon nen. Rie Gilhuys, die ik zelden heb kun nen waardeeren zij speelt over het al gemeen te vlak en te zeer zich zelve heeft dezen keer een prachtcreatie gege ven van de grillige, fantastische prinses en verleende die rol veel fijne toetsen. De bijrollen, o.a. van een aardig meis je, van den dwazen echtgenoot, van den hertogenlijken minnaar, van den chaffeur werden volkomen juist gespeeld, succ. door Mary Dresselhuys eene actrice naar mijn hart Cor Hermus, Jean Remmelts en Cees Laseur. EDMOND VISSER. „VERDRIET GAAT VOORBIJ" door Merton Hodger van „De Haghespe- lers" (regie Jaques van Hoven) Gaat verdriet voorbij? De beantwoor' ding van die vraag kan ontkennend of bevestigend zijn, al naar gelang van het gestel, het gemoed, het karakter van hem of haar, die verdriet heeft en van den aard van dat verdriet. Maar de schrijver van dit tooneelspel schijnt optimist te zijn en toont hier eene mrs. Oldham, die ondanks al de slagen, die het noodlot een mensch te dragen kan geven ik zou haast zeggen: haar goed humeur heeft weten te bewaren. Deze dame heeft drie kinderen. David is vrij normaal, een zakenman, Tony is cocaïnist, houdt het met eene getrouwde vrouw en schiet haar en zich zeiven dood. Kim, de jongste, de lieveling van me vrouw, heeft een aardig meisje, tevens 't pleegdochtertje van mrs. Oldham lief en in een nacht, waarin de maan schijnt. Het jonge vrouwtje sterft in het kraambed, een jaar later her trouwt Kim met haar beste vriendin en als mevrouw Oldham alleen is, doet zij een dansje op de tonen, welke een radio doet hooren. Ondanks al de narigheid hebben we ons welgeamuseerd, omdat zij zoo smakelijk werd opgedischt en ook wel> omdat wü twee nieuwe, nu eens waarlijk jonge menschen op het tooneel hebben gezien, die wat kunnen, t.w. Dolly Bouw meester, die ik weet geen juister woord te vinden snoezig de liefste van Kim heeft gespeeld en hij zelf werd charmant gegeven door Maarten Kapteijn (vroeger zijn zij, naar ik meen, bij de revue ge weest). Dan zagen wij Rika Hopper in de hoofdrol en zij speelde die ontroerend en vol gevoel en begrip, zooals wij dat van haar gewend zijn. Tiny werd - 'zooals het moest zeer gedegeneerd gespeeld door Peter van Hulzen met hulpelooze oogen en gebaren. Over den zakenman van Arend Haver zwijg ik maar liefst, al is dat veelzeggend en Adrienne Canivez, de tweede vrouw van Kim, was wel kloek, het moderne werkende meisje. Vermake lijk was Peronns Hosang als eene trouwe huishoudster en mevrouw Marie van Westerhoven als eene wat kattige tante. EDMOND VISSER. Een misverstand, dat wij betreuren Is oorzaak, dat de plaatsing van boven staande besprekingen vertraagd werd. (Red.) kruger herdenking. Den lOen October zal het 110 jaar ge leden zijn dat de groote Transvaalsche held en staatsman Paul Kruger het le venslicht aanschouwde. Zijn vereerders, vele hier studeerende Afrikaners, alsmede tal van Nederlanders, hebben gemeend dezen dag niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. De heer Oudschans Dentz heeft, in samenwerking met het Algemeen Ned. Verbond een Tentoonstelling op touw gezet van alles wat ons aan oOm Paul zal herinneren. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het gebouw van de A.M.V.J. aan 't Leid- sche plein te Amsterdam. Zij zal ten twee ure geopend worden door den Gezant van Zuid-Afrika, Dr. van Broekhuizen. Heden avond zal verder ten 8 ure een voor elkeen toegankelijke herdenkings avond worden gehouden, waarop ook Dr. van Broekhuizen alsmede eenige andere sprekers het woord zullen voeren, gedich ten zullen worden gezegd en liederen voorgedragen. Een ieder is hartelijk wel kom. maandbladen. Het maandblad „Neerlandia" van het Algemeen Ned. Verbond wijdt dit maal 'n artikel aan pénétration van oostelijke zijde. In het Julinummer schreef Mr. van Es een artikel, waarin hij de stelling ver dedigde, dat er gevaar bestaat voor de zuiverheid van ons nationale leven door het binnendringen van Franschen in vloed. Dé heer D. van Hoek ziet ditmaal veel meer gevaar in Duitschen invloed en ontwikkelt zijn standpunt in een uitvoe rig artikel. Hij wijst o.a. ook op 't gevaar van het gebruik maken van germanismen. Uitdrukkingen als -„schadevreugde" en „de eenige vreugde die het geeft" behoe- env wij niet te bezigen. Hij eindigt met te zeggen dat als Nederland niet daarop let, wij dra alles wat ons lief is in het zout zullen moeten zetten, en in Zuid- Afrika gaan wonen. Daar weet men al thans de taal zuiver te houden. In een artikel „aanpakken en samen werken" lezen wij; Het is de plicht van het Nederlandsche volk zich bewust te worden van de buitengewone beteekenis van Nederland voor het Rijk en voor den geheelen Nederlandschen stam. Het moet in zijn gedragingen doen blijken van zijn onverzettelijken wil tot voorbeeld en aan moediging te strekken voor alle over de aarde verspreide land- en stamgenooten. Wij hier in Nederland velen ons van dankbaarheid en nationalen trots vervuld over de bewijzen van geestkracht en on dernemingsgeest van Nederlanders in de verschillende hoeken van den aardbol, maar wij moeten ons waardig toonen, zorgen dat wij zonder schaamte en zelf verwijt hen in de oogen kunnen zien. Het is onze plicht hier in Nederland met on ze land- en stamgenooten daarbuiten sa men te werken om den Nederlandschen naam in de wereld hoog te houden en te doen eerbiedigen. Er is, zoo eindigt het artikel, allerminst aanleiding om in moedeloosheid neer te zitten. Met opge wektheid aanpakken, alle krachten in spannen, en samenwerken. Dan komen wij er. Verder een interessant artikel over de grootsche Nederlandsche onderneming nl. karteering van NieuwGuinea, en ten slotte onder de rubriek Vlaanderen een uitgesproken wensch voor zuiver Neder- landsch. Uitdrukkingen als „stilstand op aanvraag" instapping, uitstapping zijn' door samenwerking gemakkelijk te ver vangen door zuiver Nederlandsch. Men mag, volgens het blad, van de ver talers eischen, dat zij de taal van de meerderheid der Belgische bevolking wer kelijk machtig zijn. E. europeesch winterluchtver- keer 1935—1936. Van 6 October tot en met 4 April. Den 6den October voeren de K.L.M. en de met haar samenwerkende maatschap pijen in Europa dan winterdienst in, die uitgebreider zal zijn dan vorig jaar en verscheidene verbeteringen vertoont in vergelijking met de overeenkomstige pe riode van 1934'35. Dé volgende luchtverbindingen worden onderhouden LONDEN. Naar de Britsche hoofd stad gaan drie diensten per dag in beide richtingen, twee van de K.l.M. (via Rot terdam) en een directe van de Deutsche Lufthansa. De ochtenddienst, weltfb om 8.20 uit Croydon vertrekt, geeft te Am sterdam aansluiting op den directen dienst naar Scandinavië èn op dien via Hamburg. In tegenovergestelde richting bestaan dezelfde verbindingen. Deze och tenddienst geeft tevens aansluiting naar Berlijn, een mogelijkheid, die in den win ter van 1934 nog niet bestond. De tran- sitolijn LondenAmsterdamBerlijn v.v. had echter zoo'n succes dezen zomer, dat deze dienst voor het eerst ook op het winterprogramma geplaatst is. ERUSSEL EN PARIJS. De K.L.M., on derhoudt een middagverbinding Amster damRotterdamParijs v.v.. Air France vliegt den ochtenddienst Amsterdam BrusselParijs v.v., welke te Brussel aan sluit op de lijnen naar Keulen, Dortmund Dusseldorp, EssenMülhheim, Saarbrüc- ken, Frankfort, Erfurt, Stuttgart, Frei burg, Zürich, Neurenberg en München. Te Parijs geeft deze dienst aansluiting op de verbindingen met Lyon, Marseille, Cannes, Genève, Barcelona, Bazel en Zü rich, uit welke steden men dezen winter binnen één dag Nederland bereiken kan. De K.L.M.-diest uit Parijs geeft te Am sterdam aansluiting op beide hierboven genoemde luchtlijnen naar het Noorden. ip - HANNOVER EN BERLIJN. K.L.M. en Deutsche Lufthansa hebben beide een dienst op Berlijn, die van de Lufthansa maakt een tusschenlanding te Hannover. Op den K.L.M.-dienst Berlijn—Amster dam, welke om 10.15 Tempelhof verlaat, sluiten verbindingen uit Warschau, Po sen, Gleiwitz, en Breslau aan. Rotter- damsche passagiers hebben aansluiting per vliegtuig op de K.L.M.-verbinding met Berlijn; op den dienst der Deutsche Lufthansa bestaat deze alleen in de rich ting Rotterdam— Amsterdam—Berlijn. HAMBURG EN SCANDINAVIë. De K.l.M. en de Zweedsche maatschappij AB. Aerotransport onderhouden tezamen den directen dienst (RotterdamAmster- dam-Kopenhagen-Malmoe v.v., met aan sluiting per trein naar Oslo, Gothenburg en Stockholm. De Deutsche Lufthansa vliegt den geheelen winter een dienst (Rotterdam), Amsterdam, Hamburg v.v., met aansluiting uit Bremen. Het Danske Luftfartselkab onderhoudt dezen winter de tweede verbinding van Rotterdam en Amsterdam met Scandinavië via Ham burg, (alwaar aansluiting naar en van Bremen, Kiel en Flensburg). Deze lijn wordt tot en met 17 November bevlogen en weer den 16den Februari hervat. HALLE, LEIPZIG EN PRAAG. Van 6 Ortober tot en met 31 December heb ben de K.l.M. en de Ceskoslovenska Le- tecka Spolecnost 'n gezamenlijken dienst op Praag via Rotterdam en Halle-Leip zig, welke den 17den Februari 1936 her vat wordt. De landing te Essen vervalt dezen winter; te Leipzig heeft de reiziger aansluiting naar Dresden, Neurenberg en München. ZEELAND. Naar Haamstede en Vlissingen blijven gedurende den winter twee dagelijksche diensten bestaan; te Vlissingen vindt men aansluiting per Provincialen Stoomboot Dienst naar en van Breskens. VROUWEN ANTWOORDEN KEIZERIN VAN ABESINIE. Het landelijk comité, dat het te houden gebeds-, bezinnings- en concentratie-uur voor den vrede voorbereidt, deelt ons me de, dat uit de talrijke brieven, die het uit alle oorden des lands als antwoord op de eerste oproeping ontving, blijkt, dat overal groote belangstelling voor dit doei wordt gevonden. De dag waarop de samenkomsten zul len worden gehouden is thans bepaald op Zondag 20 October. Het juiste tijdstip waarop in geheel Nederland de gebeden en gedachten tegelijk worden uitgezonden is bepaald op 8.30 uur. Aan h.M. de Koningin en aan H.K.h. Prinses Juliana is verzocht zich met de Nederlandsche vrouwen in gebed te ver eenigen. Aan de Keizerin van Abessinië is mede gedeeld, dat aan haar verlangen: „dat alle vrouwen op de wereld zich in gebed voor den vrede vereenigen" in Nederland zal worden voldaan. Het comité heeft zich daartoe met de kerken, vrouwenorganisaties enz. in ver binding gesteld, terwijl aan de buiten- landsche organisaties kennis werd gege ven en verzocht zoo mogelijk op het zelfde tijdstip soortgelijke samenkom sten voor te bereiden. Verder deelt het comité, om misver stand te voorkomen, mede. dat de lande lijke organisatie niet uitgaat van een be paalde kerk of bond, maar een ruim en algemeen karakter draagt, zoodat elke groep en iedere vrouw aan het welslagen kan medewerken. herfst-trekw aarnemingen. De zomer heeft ons zoo zoetjesaan ver laten en nu de herfst er is trekken veel vogels weg uit ons landje, waar het des winters zoo sneeuwen kan, dat er voor verschillende vogels geen voedsel meer te vinden is. Tot die vogels behooren o.a. zwarte kraai, spreeuw, vink en klep-leeuwerik, kievit en zanglijsters. Anderen, die nog meer uit het Noorden komen en bij ons of iets zuidelijker winter passeeren zijn o.a. de bonte kraai en. Nu probeert men den weg dien de vo gels volgen vast te leggen op kaarten, door overal waarnemingsposten uit te zetten, die de overtrekkende vogels aan- teekenen met diverse bijzonderheden, z.a. aantal, richting, hoogte etc. Deze waarnemingen worden meest ge daan langs rivieren, kust of de binnen- duinrand omdat dat juist de plaatsen zijn die de vogels van uit de hoogte kunnen zien en als oriëntatieplaatsen volgen. Men doet geen waarnemingen geduren de het geheele jaar, doch slechts in groo- ten getale tusschen twee bepaalde data in voor- en najaar, welke data zóó geko zen zijn, dat op die tijden de meeste vo gels overtrekken en wel 's ochtends van 7 tot 8. Hij of zij, die echter buiten den vastgestelden tijd iets bijzonders ziet, b.v. in Juli een aantal wegtrekkende koekoe ken, kan dit opsturen naar het Treksta- tion, waar dit bericht zeer gewaardeerd wordt. Ok dit jaar zullen dan weer die waar nemingen plaats vinden en gaan uit van het „Vogelstation Texel", Zoölogisch Sta" tion Den Helder. Deze vinden plaats gedurende 14 dagen en wel van Zaterdag 12 October tot en met Zaterdag 27 October des ochtends van 78 uur. Dagen van slecht weel- kunnen voorkomen, en dan zal de trek niet zoo overvloedig zijn; dagen echter met hoogen barometerstand en Z. tot O. wind moeten benut worden, omdat dit de meest gunstige omstandigheden zijn. Ook echter op buiïge dagen met Z. tot Z.W. wind kunnen aardige resultaten ge ven en gegevens daarover zijn van veel belang. We hopen dus dat veel waarne mers ook op minder mooie dagen zich de opoffering willen getroosten, al is het ook maar voor een deel van een uur, den trek op te nemen", schrijft ons het trekstation. Men kiest zich de waarnemingspost op een plaats, waar men de omtrek van ho- rizn tot horizon zooveel mogelijk kan overzien. Het is gewenscht een situatie kaartje met opgave van geboomte, wate ren enz., bij te sturen. Men kijkt in de herfst steeds uit in N.-O. Men voorziet zich van een blocnote, potlood, horloge en kompasje. Met behulp van het kompas trekt men strepen op den grond in de diverse wind richtingen minstens tot 8 richtingen per kwadrant, onzekere gevallen geeft men aan met Als de vogels in een rechte lijn vliegen is het richtingaangeven een voudig; is dit niet het geval, geeft men de richtingverandering zoo goed mogelijk aan. Het is ook wenschelijk op te letten of de vogels een of ander landmerk (kust, rivier, boschrand) volgen. Het volgen van een dergelijke lijn geve men aan met waarbij de richting van het landmerk nauwkeurig op het bijgaan de kaartje wordt opgegeven. Het is belangrijk het gedrag van de vo gels na te gaan als ze zoo'n lijn tegenko- komen; maakt bij het noteeren gebruik van de volgende letters: d doorvliegen; w weifelen of rondzwenken; n neer strijken; t teruggaan; voorts bij wei felen aangeven of besloten wordt tot n of t; bij d hoort dan weer opgave van richting. Elke 5 minuten schrijft men tijd op het blocnote dat als volgt wordt ingedeeld: Men verdeelt het blad in 8 vertikale vakken die achtereenvolgens ruimte ge ven voor het aanteekenen van: tijd, soort, aantal, richting, Uit (bv. N.O.)Naar (b.v. Z.W.) Gedrag en Bijzonderheden. De toezending moet geschieden aan bovengenoemd station, liefst binnen 14 dagen na afloop der waarnemingen. Aan allen die gegevens inzenden zal het uitge werkte resultaat t.z.t. worden toegezon den. Het zal bovendien zéér gewaardeerd worden als medewerking het werk te wil len steunen met een jaarlijksche bijdrage van minstens f 2.50. Zij krijgen dan bo vendien alle publicaties toegezonden. O'pgave bij de penningmeester Dr. H. N. Kluyver, Selterskampweg 44. Benne- kom. Wij hopen door dit artikeltje uw inte resse voor deze zaak gewekt te hebben, waardoor u natuurlijk zonder iets te zeg gen uw waarnemingen doet op een van de schitterende punten van Bloemendaal, Aerdenhout of ergens anders. Als u dan ongevraagd uw waarnemin gen opzendt aan het „Vogeltrekstation Texel", Zoölogisch Station, Den Helder, zullen deze daarom des te meer gewaar deerd worden. Dus van 1227 October, van 78 uur 's ochtends. EEN ERNSTIG WOORD VAN DE PSYCHIATERS. H.M. de Koningin betuigt Haar adhaesie. We lezen ih net Haarlems Dagblad in andere bladen wordt er weinig van ge zegd dat driehonderd vijftig artsen psychiaters, directeuren van zenuwin richtingen en psychologen zich met een adres gericht hebben tot de Staatslieden der wereld, waarin zij vragen te helpen om de oorlogsstemming te dempen. De psychiaters behooren tot alle nationalitei HAARLEMSCHE Bakenessergracht 27 - Telefoon 14393 Diner THUISBEZORGD I 0 90; met soep of toesoijs f0 15 meer. G=en extra bezorgloo Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappeleii en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage. geen lidmaatschap. geen omzetbelasting ten, ook tot de Nederlandsche, maar er zijn vele Engelschen, Franschen, Ameri kanen en Aziaten onder, zelfs een aantal Duitschers, die voor hun overtuiging wil len uitkomen. Gewezen wordt op de in de wereld heer- schende geestesgesteldheid, die gevaren in zich bergt voor het leven der volken. Oorlog beteekent dat alle vernielende krachten door het menschdom op zich zelf worden losgelaten. Gewezen wordt op de tegenstrijdigheid', dat menschen individueel den oorlog ver afschuwen en niettemin bereid zijn, hem collectief te voeren. De strijd instincten in goede banen geleid, leeren energie voor veel dat goed en nuttig kan zijn. Komen zij onbeteugeld in actie dan veroorzaken zij een chaos, gebruik makend van de grootste vindingen van 't menschelijk in tellect. Men staat te apaitsch tegenover de onschadelijke handelingen der inter nationale wapenindustrie. Laat men be seffen dat 't onduldbaar is, enxelen voor deel te laten hebben bij den dood van millioenen. De werkelijkheidszin en de collectieve zucht tot zelfbehoud dienen te worden wakker geschud; deze zijn mach tige bondgenooten. Simplistische opvat tingen van bekende staatslieden als „de oolog is het hoogste hof van cassatie" e.a. zijn onjuist en gevaarlijk, vanwege de suggestie die daarvan uitgaat. Psychiaters zijn, door hun wetenschap zeer goed in staat dit te beoordeelen. De geschiedenis zal over die staatslie den oordeelen die het volk militair dril len en daarbij steeds praten over den vrede. Dezulken dragen een zware ver antwoording. De organisatie der volkergemeenschap is ver genoeg gevorderd om, bij een juist gebruik, de staatslieden in staat te stel len iederen oorlog te voorkomen. Laten zij dan evenveel energie en geldmiddelen daarvoor beschikbaar stellen ais zij thans doen om de bewapening te versterken. Tenslotte wordt de bewondering geuit voor die staatslieden, die uithoofde van hun cultureele ontwikkeling, de volkeren naar een hechten vrede willen voeren. Dat zijn de ware leiders der Volken. Deze groep heeft het hart geroerd van onze Landsvrouwe die ook Haar land de rampen van een oorlog zoo gaarne be spaard wil zien. Het bleek Haar een be hoefte. uiting te geven aan woorden van warme sympathie met de menschlievende uitingen der geleerden. 555 WIST U DAT .Sybil Jason, het 6-jarig sterretje van Warner Bros, behalve Engelsch, ook Zuid-Afrikaansch spreekt? Marion Davies tenniskampioene van de filmkolonie in Hollywood is? Kay Francis nooit in een auto zal gaan rijden, als zij deze zelf niet bestuurt? .James Cagney zonder moeite 1 min. 40 sec. onder water kan blijven? Pat O'Brien dol is op wedden bij boksmatches en in vijf jaar nog nooit verloren heeft? En dit maal heeft hij op Joe Louis gewed! .Olivia de Haviland's vurigste wenseh is in aanmerking te komen om deel uit te maken der Amerikaansche dames zwemploeg, die in '36 naar de Olympiade afgevaardigd zal worden? George Brent, nu een der beste sportvliegers van Amerika, als kind nooit in een draaimolen durfde? ....Patricia Ellis, die de hoofdrol ver vult in de nieuwe Warner Bros film „The Girl with the lucky legs", tijdens de opnamen voor deze film haar knie ernstig verwonde, haar enkel verstuikte en boven dien door een wesp in haar kuit gestoken werd? ....Warren William beweert zijn goede gezondheid te danken te hebben aan he;t feit, dat hij 15 glazen water per dag drinkt. ....Jean Muir haar schotsehe terrier heeft geleerd op de claxon van haar auto te drukken, als er een knappe heer voor bij komt? ....Ann Dvorak altijd iemand mee neemt als zij gaat winkelen, daar zij zelf 'geen keus kan maken? ....Joan Blondell n' enthousiaste ver zamelaarster is van antieke glazen en flesschen, waarvan zij al ongeveer een 300 stuks bezit? Glenda Farrell een schildpad als huisdier heeft, welke zij uit de hand heeft leeren eten? Paul Muni weigert voor een film een valsche baard of snor te dragen en liever zijn baard vijf weken van te voren laat staan? Een bureau voor filmpropaganda stuurt ons het bovenstaande. Wij veroorloven ons er aan toe te voegen: Wist u, dat er in onze tijd verstandige menschen zijn, die zich voor al deze flau witeiten interesseeren?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3