A G. 6. Dl. GI0R6IS Zn- Ridderstr. W m Haarlem inzaH-Naalmactiine 185 Losse Blaadjes Tante Kee Hamstert. een uitgebreide sorteering VAKKLEEDINGMAGAZIJN Schoorsteenvegers TELEFOON 1JS10 Jan Geijlvoet Jr. Binnen de Grenzen Buiten de Grenzen BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. M, van HaasterMeskers d.; C, NijlandHutten d.; T, Lagerwey- Claü d.; G. LangerjjsKoster z, Ondertrouwd: J. van den Klinkenberg en H. A. van der Mey de Bie; B, G, Kas teel en Th, Wallner, Getrouwd: S. Th. Kiewied en W, M, Giebels; H, Westerhof en M, J, Storimans C. Ruighaver en S. de Wilde, Overleden: A. Hendriks, 27 jaar, echt- genoote P. Dhaene; C. J, Kwakernaat,, 33 jaar, echtgenoote J. Oosterling, over leden te Weesperkarspel; J. H, Oosterling 10 jaar, overleden te Weesperkarspel; A. E, Daam van Tubergen, 19 jaar, overle den te Haarlem; A. Deggeller, 59 jaar overleden te Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden en terug te bekomen bij: P. Smid, Noordlaan 19, Bloemendaal. een vulpen en een armbandje; L. van der Pol Zijlweg 267, Haarlem, een zakmesje; Lindeman, Bleekerspad 9, Bloemendaal, een actetasch met inhoud; J. Huijsser, Ter Hoffsteedeweg 11, O verveen, een Ier- sche terrier; Hansen, Kleverlaan 110, te Bloemendaal. een heerenrijwiel; Smits, Veldlaan 16. Aerdenhout een bankbiljet; Huffer, Mr. Enschedéweg 26, Aerdenhuot, een liniaal; J. Scheffer, Nagtzaamplein 4 Haarlem, een gouden dameshorloge met polsarmbandje; aan den politiepost te Aerdenhout een dameshandsehoen; aan het bureau van politie Overveen, een vul pen, een werkboekje t.n. van J. Zorge, 'n handwarmer van rijwiel, een paar heeren handschoenen, een rozenkrans, een kam- peermuts, een damestaschje. ENGLISH ASSOCIATION IN HOLLAND De English Association opende dit jaar haar seizoen met een voordracht van den heer Laurence Gilliam, naar het heet een der vooraanstaande figuren in de B.B.C. Eerlijk gezegd, veel nieuws hebben we niet gehoord; de Voorzitter zinspeelde trouwens hierop in zijn slotwoord, maar niettemin is t 'interessant onzen omroep eens te toetsen aan dien in Engeland. We komen dan tot de overtuiging, dElfc wij in Holland lang niet slecht af zijn. Ook den Engelschen luisteraars wordt een sterk gevarieerd programma voorge zet; lichte zoowel als klassieke muziek, voordrachten, redevoeringen, en ook Ra dio Tooneel. Elke week wordt er een stuk gegeven, (Shakespeare eens per maand). De op te voeren stukken staan onder behoorlijke controle; voor het Tooneel zijn 7 vaste executanten en twee lezers beschikbaar. De studio is modern ingericht, en alles wordt terdege ingestu deerd met de wetenschap dat 22 millioen luisteraars zijn aangsloten. De spelers missen wel helt persoonlijk contact met het publiek en de daarop volgende reac tie. Spreker wees op het buitengewoon belang van den omroep als medium van publiciteit. Evenals ten onzent gaat ook ginder de rapportageauto rond, om nieuws te verzamelen voor het, rgrtim journaal. Het was jammer, dat de heer Laurence Gilliam wat zacht sprak en hij zooals bij Brinkmann boven meer voorkomt bovendien gestoord werd door geraas uit een naburig lokaal. Niet temin betuigden de aanwezigen zich dank baar voor het gehoorde; men was weer eens in een Engelschen sfeer Laten we besluiten met' te zeggen: „still better next time". E. AGENDA STADSSCHOUWBURG. ondag 27 October 8,15 uur: Comb. Het Nederlandsch Tooneel ,,Een Koninkrijk voor een Vrouw". Maandag 28 October 8,15 uur: Het Mi litair Tooneel „Feestavond". Dinsdag 29 October 8 uur Ver. Rotter damsch Hofstad Tooneel ,,Het Geluk". Donderdag 31 October 8,15 uur Vlaamsch Volkstooneel „Thijl Uilenspie gel" Vrijdag 1 November 8,15 uur Ensemble Maurice Rostand ,,La Gloire". Zaterdagmiddag 2 Nov. 2 uur School voorstelling, Ensemble Maurice Rostand, ,,1'Homme que j'ai tué la vieille fille". AGENDA. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in ,,De Bonte Sluier". Rembrandt Theater: „Anphitryon". Cinema Palace: „British Agent". Frans Hals Theater: „Mater dolorosa". Zaterdagmiddag speciaal kindermatinée „Huwelijk in Poppenland". Zondagmorgen half twaalf: Cultuurwe- tensch. filmcyclus. DE EGYPTISCHE GODSDIENST. De Kennemerkring organiseert een le zing met lichtbeelden op Vrijdag 1 Nov. a.s., 8 uur, in het Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22, Haarlem. Spreker is de heer J. Pfersich met het onderwerp: „De Egyptische Godsdienst en doodendienst in verband met de kunst. MEISJESCLUB IN BLOEMENDAAL. Aan de meisjes die in Bloemen daal wonen of in betrekking zijn en nog geen lid zijn van een club. We willen graag even jullie aandacht voor het volgende: Er is een gezellige club, iedere Vrijdag avond van 810 uur, in 't Jeugdhuis, Donkerelaan 6 b, genaamd „Klimsprank" Ieder is daar hartelijk welkom en mocht je zin hebben om te komen, dan is het misschien pretftiger als je iemand hebt om mee te gaan. Doe even een berichtje in de bus bij Fieke Walter, Kerkplein 8 en je wordt afgehaald. En dan nog iets. We hebben ook andere plannen. De genoemde club is voor meisjes vanaf 19 jaar. We gelooven echter dat er ook wel jongere meisjes zijn die graag op een club willen en als je geen idee hebt in één dei- bestaande clubs zooals driehoek en voor- ïrekstersclubs, dan zou er altijd nog ee mogelijkheid bestaan een club op te rich ten voor jongere meisjes. We dachten aan een club voor meisjes van 1619 jaar. Dus meisjes van die leeftijd en die er zin in hebben, vlug je naam en adres aan Nel de Graaf, Bloemendaalsche weg no. 42 gestuurd en bij voldoend aanital deelneemsters komt er een club. Mochten er ook zijn, jonger dan zes tien jaar dan weten we dait ook graag, dus zet je leeftijd er bü, dan houden we daar rekening mee. Wil je dat? Graag! Maar er is nog meer. Op de bestaande clubs zijn zoo langza merhand enkele ouden leden die er mis schien wel voor zouden voelen lid. te wor den van een Christ. Jonge Vrouwengroep. Maar er zijn er wellicht ook buiten de club. Zouden we dan na onderling over leg bij voldoende deelname ook niet tot de oprichting van zulk een groep kunnen overgaan? Sommigen voelen niet zoo voor elke week een gewonen clubavond, maar wel voor een andersoortigen avond en dan b.v, om de twee, drie of vier 'weken. En het tweede voordeel is dat de oude re leden zoo langzamerhand plaats kun nen maken voor de jongeren; de meest gezonden gang van zaken voor iederen club. Men begrijpt dat al deze voorbereidin gen nog wel even tijd kosten en dat we ook maar niet zoo klaar zijn met leidsters Maar vóór alle dingen weten we toch graag of er animo voor bestaat. Welnu, u doet even een briefje in de bus bij Til ly Slot, Bloemendaalscheweg 120 en u hoort er wel meer van en we zullen ho pen van tot ziens! Namens het bestuur v. d. „Klimsprank", M. TROMP. MET „HAÈRLEM" NAAR DE BAKENESSEKERK. Een honderdtal dames en heeren stroomde op Dinsdag 22 October, op uit- noodiging van het bestuur, dit nieuw ge restaureerde kerkgebouw binnen. Het ge zelschap werd verwelkomd door den heer Franken, President Kerkvoogd, en daarna rondgeleid door den architect J. C. Slag ter, onder wiens leiding de restauratie tot stand kwam. Deze schilderde hoe hij in 1929 kerk en kosterij vond, en hoe met veel overleg en moeite de restauratie tot stand is gekomen. Ook het Rijk gaf een subsidie, om dit monument van burgerlij ke bouwcultuur te behouden. Wegens scheuren in den onderbouw zijn de fun damenten versterkt, zoodat het gebouw weer voor eeuwen kan staan. Ook enkele pilaren waren verzakt, terwijl de muren grondig onder handen moe"sten worden genomen. De voor de restauratie benoo- digde steenen waren slechts te verkrijgen bij afbraak, ten einde een gelijke kleur te - verkrijgen. De looden gooten, die mede ;aeer vervallen waren, zijn vervangen door ^operen, niet -in di; plaats "van 'de oude <)loch naast den muur. Verder hadden de /kapspanten voorziening noodig. De kalk- laag is van de pilaren verwijderd, zoodat nu de blanke steen weer zichtbaar is ge worden. Het verkrijgen van de noodige steen leverde tamelijk veel moeilijkheid op. Het verbrokkelde hardsteenen plavei sel werd reeds in 1877 door een houten vloer vervangen. Nu is er een geheel nieuwe vloer op.beton gelegd. Tegen den Noordmuur staan de regeeringsbanken uit de Jansstraat, nu keurig gerestaureerd die van de Bakenessekerk zijn opgemaakt Helaas konden aan de Oostzijde de ra men niet tot beneden worden doorgetrok ken, daar een aangrenzend huis in den weg stond; dit was moeilijk te koop te krijgen. Het orgel werd, onder toezicht van den bekenden George Robert op nieuw opgebouwd uit onderdeelen van de orgels in deze en de St. Janskerk. De „Haerlemmers" werden door de at tentie van de kerkvoogdij met orgelmu ziek ontvangen. Na de rede van den heer Slagter werden zij op een orgelconcert onthaald. Hierna werd het electrisch licht ontstoken van de plafonniers en begon 'n rondgang door de kerk. De voor zitter, Tadema. sprak in zijn slotwoord den dank uit aan het kerkbestuur voor de ontvangst en den heer Slagter voor zijn prettige toelichting. Ten slotte werd de kosterswoning bekeken. Bijzondere aandacht trokken de oude kerkborden als mede de horizontale projectie van de kerk. Van af het orgel heeft men een prachtig overzicht over de kerk van bin nen. Ten ongeveer 10 uur gingen allen voldaan huiswaarts. EEN RECHTGEZETTE LITERAIRE HERZIENING. Eenigen tijd geleden heeft de heer Frank van der Goes een werkje geschre ven „Literaire herinneringen", waarin hij schrijvende over de periode van ,,De Nieu we Gids", gedurende welke Mr. P. Tide- man het, redactie-secretariaat waarnam, zich op nogal onbehoorlijke wijze over dezen heeft uitgelaten. Naar aanleiding hiervan ontving de heer Tideman de volgende verklaring: Ondergeteekende, W. Versluys, wonen de te Haarlem aan de Iepenrodestraa1 no, 9, destijds uitgever, daartoe aange zocht door Mr. P. Tideman, advocaat en procureur, wonende te Bloemendaal, in het najaar van 1894 redacteur-secretaris van het tijdschrift ,,De Nieuwe Gids", dat bij ondergeteekende verscheen, verklaart hierbij het navolgende: Het Tijdschrift „De Nieuwe Gids" werd destijds door mij beschouwd als eigendom van de vier oprichters: Willem Kloos, Frederik van Eeden, Albert Verwey en Frank van der Goes. In 1894 toen bekend was geworden dat u door Willem Kloos met Dr. H. J, Boe ken in de redactie was opgenomen en het secretariaat van hem had overgenomen werd mij door Albert Verwey medege deeld, dat tusschen hem, Frederik van Eeden en Van der Goes was afgesproken Toen de eerste bom ontplofte In het Abessijnsche land Nam mijn brave tante Keetje Fluks haar boodschappentasch ter hand. Al wat leek op vredes-actie Liet de goede ziel steeds koud Maar wél heeft zij 't allereerste Kast en kelder volgesjouwd: Vet en rijst en zeep en olie, Boonen, erwten, koffie, thee Niet zoo'n beetje, want een weeshuis Deed er vast zes maanden mee En wanneer ze haar voorraad monstert Is ze reuze in haar sas! „Denk eens aan de wereldoorlog. Toen er niets te krijgen was". Zegt ze: „Laat ze nu maar vechten, 'k Heb van alles méér dan zat". Ja, dat kon u, beste tante, Doen, omdat u duiten had! M-jar uw hamst'ren, itante Keetje, Maakt de boel onnoodig durr. Met haar kleine portemonné'tje Kijkt nu menig huisvrouw zuur. Kleine man legt weer het loodje. Vindt u dat wel in de haak? En er iS genoeg van alles, Dat is 't mooiste van de zaak! Laat dat staap'len achterwege, Er komt heusch nog geen tekort En u hebt slechts dit verkregen Dat nu alles duurder wordt! XANDER. om tegen Willem Kloos in de nieuwe be zetting der redactie in te gaan omdat zij u daarin niet wenschten. Ik heb toen ge dacht: drie tegen één geven de doorslag en moest toen wel goedvinden, dat hun copie naar den drukker Clausing ging, hetgeen ook heeft plaats gehad. Ik ben toen naar u die te Sloterdijk woonde toe gegaan om dit mede te deelen. Ik trof toen in uw bijzijn aan een der heeren Van Tienhoven en in diens aanwezigheid heb ik medegedeeld, wat mij overkomen was en wat ik gedaan had. Daarop werd mij door u medegedeeld: ,,Ik ben door Willem Kloos tot redacteur-secretaris benoemd en weet van de anderen niets af en beschouw de copie als copie voor de onder mijne redactie staande „Nieuwe Gids". Ik ben toen naar Frederik van Eeden in Bussum gegaan om eens iets meer van de zaak te hooren en Van I Paarlaarsieeg 1 - Tel. 12842 Eeden zeide mij, dat hij niet meeging met Verwey en Van der Goes. Daar ik Willem Kloos en Frederik van Eeden al tijd als de hoofdpersonen van de Nieuwe Gids had beschouwd, heb ik toen mijn besluit gewijzigd en dat aan Willem Kloos en u medegedeeld, die ik toen de aflevering heb laten samenstellen vol gens hun eigen idee. Aldus in enkelvoud gedaan en geteekend te Haarlem en afgegeven aan Mr. P. Ti deman voornoemd. w.g. W, VERSLUYS, Haarlem, 26 September 1935, RIJKSTELEFOON. Opgave van nieuwte telefoonaanslui tingen in het net Haarlem, over het tijd vak 10 tot en met 16 October 1935. 16729 Bas Mej. F. de, Julianastraat 6, 16709 Blokker Gbr., Huishoudelijke Art' Glas, Porcelein, Luxe Artikelen, Groote Houtstraat 138 26916 Brucken Fock Pompe van Meer- dervoort, Mevr. G. H. C. van; Amaryllislaan 14, Heemstede. 16716 Dyt, Dr. Ir. M. D,; Hoofdred. „Land en Volk"; Iepenrodesrraat 8 26898 Gerritsen J.; Herman Heijermans- laan 15, Heemstede. 23559 Heijbroek's Groothandel N.V.; Marsstraat 6. 23186 Karssen N.; Wijnoldy Danielslaan 13, Santpoort. 16778 Klaver R.; Leeraar Eng. Taal en Letterkunde; Velserstraat 32. 29151 Kreuning, G.l Bouw- en Woning bureau: Pieter de Hooghstraat 17, Heemstede. 26874 Kunne, H.; Ryneomlaan 34; Aer denhout. 10003 Levensverzekering Mij. Onderlinge Haarlemsche; Koninginneweg 79, b. g.g. 12918. 16845 Lijnzaat Taxi Onderneming; An jelierstraat 4. 16649 Metz, W. ter; Timmerm. en Aan nemer; Dahliastraat 11. 23462 Pardoen, Theo; Moderne Fotogra fie; Marnixstraat 80. 26408 Pelt J. van; Oud Resident van Ke- doe; Boekenrodew, 22, Aerdenhuot'. 29153 Poll, Jhr. W. A. N. J, van de: Heemsteedsche Dreef 74, Heem stede. 23137 Prins en Geerlings, J. R. Stuyve- santstraat 108. 16744 Prins en Geerlings, G. H.; Klever parkweg 182. 16685 Ruijs Th. A.; Electrotechnicus N.V Alkmara te Amsterdam; Ver- spronckweg 114. 23495 Schagen, P. J. van; Stucadoorsbe- drijf; Populierstraat 6. 23472 Schmidt, W. F. C. B. „Holtrtjk"; Duin en Kruidbergerweg 31; Drie huis Velsen. 23084 Shultheiss, Bert; Architect - Ing. Heussensstraat 82. 23564 Schuijt. D.; Bloemenmagazijn, Bloemend.weg 18a, Bloemendaal. 16819 Sietses en Zoon J.; Eouwkundigen Duivenvoordestraat 32 rd. 16809 Taxi bedrijf (Noord Taxi) P. v. d. Aakster; Paul Krugerkade 23 rd. 29149 Vergeer Jzh. R.; Distjrictsvertegen woordiger Dic'tator v. N. Holland, Z. Holland en Utrecht; J. M. Mo- lenaerplein 44, Heemstede. 16771 Verheijdt C. J. B.; Bouwkundige en Aannemer; Riouwstr. 37. 23183 Vriendt J. C. de; Middenduinerweg 40; Santpoort-Dorp. 22977 Wallekers M. G.; Mineraalwater- fabriek en Bierh.; Populierstr. 18, Haarlem-N. 26938 Willemse L. A.; Bellemy 3, Aerden hout. NEDERL. PROTESTANTENBOND. In een niet overmatig bezette bijeen komst. hield de Afdeeling Bloemendaal van den Nederlandschen Protestanten bond op Woensdag 23 dezer, haar jaar- lijksche algemeene vergadering. Ofschoon de opkomst somwijlen grooter kon zijn, sprak het jaarverslag van een opgewekt vereenigingsleven. Behalve door de veertiendaagsche godsdienstige bijeen komsten, tracht het bestuur ook door le zingen enz. de band tusschen zijne leden te versterken. Door een niet onaanzien lijk deel van de circa 250 leden, worden deze bijeenkomsten geregeld bezocht. De tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, maakte het financieel verslag geen onbevredigenden indruk, ofschoon voor volgende jaren de grootst mogelijke zuinigheid geboden is. In de geldelijke bijdragen der leden valt, om begrijpelijke redenen, een gestadige vermindering te bespeuren. Van bestuurszijde werd krachtig aange drongen op de medewerking der lden, ten einde tot meerdere bekendheid van de afdeeling te geraken en daaroor haar le dental te doen toenemen. WEDSTRIJD BLOEMEND AATi-HEEMSTEDE Dinsdag j.l. had de wedstrijd voor de competitie van de 2e klasse van den N,H,S,B. te Heemstede plaats. De voorloopige uitslag luidt: Heemstede. Bloemendaal. F. MinnemaN.Babeliowsky afgebr, J. KorringaH. W, van Dort 01 M, P, Hulshoff BolJ. Vreeken 10 J. F, MantzP, A, C. van der Bronk 10 A. M. VoortingA. Hinlopen 01 J. SteenkenJ. H. v. Bockhooven 18 B. SchusterH. Hogenbirk 0—1 Dr A, Y, v, d. MeulenR. Verberne 01 J, C. BaalbergenC, Bolsenbroek 10 F. HarahopA. J, de Vries afgebr, Voorloopig 44 De afgebroken partij aan het eerste bord staat voor Bloemendaal zooal niet gewonnen, dan zeker remise; die van het tiende bord staat eveneens gunstiger voor Bloemendaal. De Heemsteedsche wed strijdleiding wilde deze laatste partij niet aanstonds gewonnen geven, omdat dit voor Heemstede verlies van den wedstrijd zou beteekend hebben. TOONEEL TE AMSTERDAM. „DY Koopman van Venetië van William Shakespeare bij ,.De Hagespelers" (regie Eduard Verkade). Wanneer men een stuk van Shakespeare op het reportoire neemt, dan houdt dit eene pretentie in en eene verplichting. Of men spele een zoodanig stuk vol maakt öf men spele het niet. Verkade wil „De Koopman" bovenal als een blijspel zien; goed! Dus men leg- ge den nadruk èn op het maskerspel van de Venetiaansche edelen èn op de ring- verwisseling. Bassanio geeft, zijn ring, dien hij van zijn geliefde vrouw heeft ge kregen aan den wijzen rechter (die Por tia zelve in vermomming is) en Gratiano idem dito aan Nerissa èn op Portia s keuze van hem, dien zij huwen moet op aanwijzing van één der drie kistjes, waar uit zij kiezen moet. Shylock blijft dan een persoon op het tweede plan. Hoe men die Shylock dan spelen moet, blijkt een probleem. Bouwmeester speelde hem wat maalde hij om blij- of treurspel als den Tijger, (niet een tijger), een wraakzuchtig, bloedbelust, wreed, onver murwbaar beest. Ie. Het maskerspel. Dat waren geen Venetiaansche edelen. Twee spraken met Amsterdamsch accent, Rob Geraerds gaf wel goed de melancholie van den koop man en had met Piet van Hulzen als Bassanio wel eenigen zwier. De overigen onvoldoende. Ook de poëtische liefde scène in het laatste bedrijf tusschen Lo renzo en Jessica. Daar was alle roman tiek zoek. 2e. Portia en Nerissa. Beiden zwakjes le klas merk, voor- en achteruit werkend, gloednieuw. Levenslan ge garantie en 5 jaar service. Haarlem, Doelstraat 35. Opge richt 1902. Tel. 13538. Reparatie met 1 jaar garantie. wij hebben vroeger mevrouw Betty Holtrop en Rika Hopper gezien maar vooral Portia (Tine Midema) zeer zuiver' Adrienne Canivez als Nerissa ook wel, maar zij sprak met te hoog timbre. 3e Shylock. In blfjspeltrant is hij niet te spelen. (Ik hoorde verluiden dat men in Engeland die rol wel aan den clown toebedeelde, maar dat moet dan toch 'n zonderlinge Shylock zijn). Verkade deed 3at dan ook niet, maar zocht het op het tweede-plan-van-Shylodk-staan in de versobering. Daardoor was er weinig beelding in en 't leek mij dat precies zóó een iet-wat mokkend winkelier in de Jo den Breestraat gespeeld zou kunnen wor den, die geen pondje menschenvleesch zou eischen, maar die de vette kip voor zijn Vrijdag-soepje niet bemachtigen kan' Men spele een stuk van Shakespeare öf volmaakt öf niet. EDMOND VISSER. STORMEN OP ONZE KUST. Dit najaar zijn de stormen bijna niet van onze kust. De zee bonkt tegen de duinen en de schepen die zich in de buurt bevinden, zijn de speelbal van de elementen. Zondagmorgen werd gerap porteerd dat het stoomschip „Kerkplein"' bij Egmond gestand is. De sleepboot „Drente", uitgegaan om hulp te verlee- nen, kreeg helaas averij, doordat de tros van de „Kerkplein" in de schroef raakte. Hierdoor was de boot aan de golven overgeleverd en strandde eveneens. Is er bij de „Kerkplein" nog kans dat dit schip wordt vlotgesleept, de „Drente" is er slechter aan toe; die is waarschijnlijk verloren. Onze reddingbooten met haar kranige bemanning hebben haar oude roem ook ditmaal gehandhaafd. CONFLICT ITALIë— ABESSINIë. Op het einde van de week rapporteert Gen. Bono: „Niets nieuws uit 't Zuiden", (zal Remarque weer naar de pen grij pen?). Italië heet echter weer een nieu wen opmarsch naar het Zuiden te willen beginnen. Aksoem is zonder grooten te genstand veroverd 'èn de heilige plaatsen zijn gespaard gebleven. Een beschaafde geste zou men zeggen, die evenwel weer teniet wordt gedaan door de mededeeling der doktoren, dat de door hen behandel de gewonden voor een deel vergiftigd waren door chloorgas, dat klinkt weinig menschlievend. De verrader Ras Koeksa is door Bono benoemd tot Ras van de Tigre, met de bevoegdheid al leen over zijn eigen menschen te heer- schen. Het burgerlijk bestuur houden de Italianen liefst zelf in handen. Dé vraag is of ze van Koeksa op den duur plezier zullen hebben. Uit Djiboeti wordt gemeld dat de Ita- liaansche kolonnes welke in een woestijn nabij Fransch Somaliland geïsoleerd waren zich weer vrij hebben weten te ma ken. Ten einde den Ijta.liaanschen op marsch te stuiten, hebben de Ethiopiërs den berg Moessa Ali bezet. Op dit punt is dus een strijd te verwachten. Italiaan- sche vliegtuigen doen verkenningen van uit de lucht. Gerlogibi in het Zuid-Oosten bij de grens van Italiaansch Somaliland, is door de Italianen bezet. Deze plaats ligt op de route naar Harrar, waar het wel zal spoken, omdat de Abessiniërs hun spoorlijn Addis AbebaDjiboeti niet kunnen missen. Op het oogenblik heerscht ook bij Harrar n/>g rust. In Addis Abeba schijnen betoogingen te hebben plaats gehad, gericht tegen den daar achtergebleven Gezant Vinei. De Negus, die zulks niet wenscht, heeft de betoogers op een in dat land blijk baar gebruikelijke wijae doen afstraffen door hen te laten geeselen. De Keizerlijke garde heeft opdracht gekregen, de orde te bewaren. Op den wenk der mogend heden, die alle vertegenwoordigers heb ben in Addis Abeba, heeft Italië beloofd deze plaats niet te doen bombardeeren, mitsde Abessiniërs zulk een bom bardement niet uitlokken. Italië heeft nu weer een vriend gekre gen aan Oostenrijk. We weten dat dit land zich in den Volkenbondsraad niet kon vereenigen met de sancties tegen Italië. Nu is het Oostenrijksche Ministe rie gevallen, Minister Fey is er uitgetre- denden en de rest onder leiding van Schuschnig is Italië goed gezind, of schoon de Abessinische oorlog bij het volk

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 2