A ADVERTEERT ID DIT DLID 9S SZl. Coöpe?aiieue Diner tiereen. Haarlem >et jr. m negers Feuilleton. TRANSVAAL. 3310 leren. Contant garantie. Re et 1 j, garantie. 1902. Tel. 13538. asl met zwarte mpvloedslaan 3 'temonnaie met ■rlaan 85, Bloe ding merk; F. 7, Zandvoort, oud; P. J. Roc- ogelenzang, een van der Pol, ooor't (station; - en een wollen aerongen, Bloe- heerenrijwiel; slaan 35, Voge- jpen; B. van 't loemendaal, een r, Bentveldsweg lamesparapluie nd 17, Haarlem dmiraal, Zand- ïstede, een ver- indje; Sohutte- lerdenhout, een Zuidertuindorp- dsketting; Daey aan 3, Aerden- losch, Bloemen- sen een taschje Lage Duin en idaal, een paar n politiepost te Dnnaie met in- bureau van po- :ijwielpomp. een ming, een hee- band, een brui- ;en mantelcein- >ON. lansluitingen In gedurende het met 6 Nov. '35. :r. v. d. Directie ovens en Staal- n, Lod-ewijk. v. i-Noord. itesselaan 9a. lor, Korte Hee- Garage Nieuwe agazijn", Tem- tr. Techn., Rl- Heemstede. i en Cie; Vert. ;n Boschstr. 18. kaan", Schoter xpresse, Linden- iltjes C. van, on. G. Predikant v. Kerk v. Saritp., oort-Station. Prov. Staten N. 31. Techn. Bureau ps Service Gen. inthenlaan 38 z. ',M„ Dreef 146, alaan 10, Aer- iames- en Hee- nstraa't 54. ntrale ,,Rad:io", aat 55. ,nn, Mevr. J„ 180, Overveen. antiën, J. Miene [eemstede. 216 bij g.g. te- M. G. Baron v.; lendaal. ;rgen, Kleerma- retaris Woning en", Lootsstr. 38 adio en stofzul- at 2 rood. d., „De Stove", Aerdenhou't, üetseherlaan 17, n VAN PARIJS" is", de nieuwste naar vermeld en vernuftigste mysteries is, zal m in Nederland er den titel „In is in New-York, ïwoordig was bij onder uitzonde- deze spannende geheimzinnigen olijkste stad van eert. Lichtstad wordt HAARLEMSCHE Bakenessergracht 27 - Telefoon 14393 Diner THUISBEZORGD f 0 90; met soep of toespijs f 0.15 meer. Geen extra bezorgloon. Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage. GEEN LIDMAATSCHAP. GEEN OMZETBELASTING Charlie Chan terstond geheel in beslag genomen door de raadselachtigste moord" affaire, waarvoor ooit zijn hulp werd in geroepen. De Fransche autoriteiten weten er geen raad mede en volgens hen is nie mand anders, dan alleen Charlie Chan in staat deze mysterieuze geschiedenis tot aan het licht te brengen. Tijdens het onderzoek, wordt een ca baret-danseresje, tevens de geheime as sistente van Chan, door een messenwer per gedood, terwijl bovendien nog een an* der lieftallig jong meisje van moord wordt verdacht, doch tenslotte slaagt de Chineesche speurder erin, haar onschuld aan he licht te brengen. „In de Catacomben van Parijs" werd voor de film bewerkt door Philip Mac- Donald, dezelfde veelbelovende jonge schrijver, die dit, tengevolge van den dood van Earl Derr Biggers, eveneens voor „Charli Chan in Londen" deed. „Fox" heeft Oland in deze laatste Charlie Chan-productie omringd met een keur van talentvolle acteurs en actrices. Mary Brian vervult n.l. de rol van het jonge meisje, dat van moord beschuldigd wordt, terwijl Thomas Beck, die korte lings van het Broadway-Tooneel naar Hollywood werd gehaald, als haar tegen speler fungeert. Verder werken in de belangrijkste rol len nog mede Erik Rhodes, Minor Wat son, John Miljan, Murray Kinnell, John Qualen, Dorothy Appleby, Keye Luke, Henry Kolker en Perry Ivius. De regie over „In de Catacomben van Parijs" werd gevoerd door Lewis Seiler. hi Eenigen tijd later had een samenkomst te Bloemfontein plaats, die ten doel had, een nauwere samenwerking tusschen de beide Republieken te bewerkstelligen. Die samenwerking is inderdaad tot stand ge komen, terwijl de Volksraden der beide landen hun goedkeuring daaraan hecht ten. Wij zijn nu gekomen aan een tijdperk, dat de ernstige crisis voorafgaat. Zoowel in Zuid-Afrika als in Engeland werd door de Engelschen en hun pers steeds meer gestookt en geschreeuwd. Sir Alfred Mil- ner, in plaats van zich te bepalen tot zijn ambt van Gouverneur, toonde zich in zijn ware jingo-kleur en schaarde zich open lijk aan de zijde van de „Jingo partij" (chauvinistische Engelschen). De stemrechtkwestie werd door Cham berlain gebruikt om den Transvaal den oorlog op te dringen. President Kruger had reeds op een bijeenkomst te Heidel- berg getracht, zijn burgers te winnen voor zijn plannen om het tijdperk, vast gesteld voor het verkrijgen van het volle stemrecht te brengen van 14 op 9 jaar. De „Liga" te Johannesburg echter stel de echter een petitie op aan de Koningin van Engeland, waarin zij een groot aan tal vermeende grieven opsomde welke de Britten tegen de Transvaal zouden heb ben. Hierop volgede spoedig een tweede petitie, onderteekend door 22.000 Brit- sche onderdanen (hoe die verkregen wa ren kan men wel nagaan) Na eenig op m- lijk tegenstribbelen werd deze petitie door Engeland aanvaard, en kreeg Sir Alfred Milner de opdracht President Kruger 'tot een samenkomst uit te noo- digen. President Steijn wien dit ter oore kwam, bood zijne medewerking aan, en de conferentie vond plaats te Bloemfon tein, de hoofdstad van den Oranje Vrij staat, op 31 Mei 1899. Op deze conferentie toonde President Kruger zich buitengewoon tegemoetko mend, omdat de vredeswil sterk in hem leefde. Hij bood aan naturalisatie na een 2-jarig verblijf, en vast burgerrecht 5 jaren later, alsmede een grooter verte genwoordiging voor uitlanders irj den Volksraad. Alleen zou van den nieuwen burgers een zekeren standaard van wel stand gevorderd worden en het bewijs, dat zij in eigen land burgerrechten had den bezeten. Ten slotte zouden zij een naturalisatie eed moeten afleggen gelijk aan dien van den O.V.S., dus alleszins billijke eischen. Milner verklaarde evenwel onmiddel lijk, dat deze concessies geheel en al on voldoende waren. Den 19 Juli daaraan volgenda werd in den Volksraad een Wet aangenomen, waarin de beloften van Pres. Kruger te Bloemfontein gedaan grootendeels ver vuld werden, ja waarin men zelfs nog verder ging. Dit alles hielp echter niet, en het begon erop te lijken of Chamber lain (evenals Mussolini in de kwestie met Abessinië) slechts den oorlog wilde. Ter zelfder tijd had de inlichtingen dienst van het Engelsche Dep. van Oor log reeds kaarten uitgegeven, waarin werd aangetoond, hoe de oorlog tegen de Republieken gevoerd zou moeten worden. Ook Lord Woiseley had een soortgelijk plan aan ds Eng. Regeering voorgelegd. De Britsche Agent deelde de Trans- vaalsche Regeering mede, dat hij het voorstel omtrent „arbitrage" niet bij zijn regeering kon aanbevelen, vóórdat de grieven der Uitlanders waren weggeno men. Merkwaardig daarbij is, dat het Kaapsche Ministerie een communiqué uitvaardigde waarin het zijn overtuiging uitsprakda't er volgens zijn opinie, geen grond bestond voor inmenging van Enge land in binnenlandsche aangelegenheden van Transvaal. De Uitlander-raad te Johannesburg, zond nu een telegram aan de Engelsche Regeering dat de uitlanders niet tevreden waren met het nieuwe stemrecht. Op 1 Augustus liét Chamberlain door den Hoogen Commissaris voor stellen, dat de Engelsche Regeering en de Transvaal een gezamenlijke commissie zouden benoemen, om de nieuwe stem recht wet te toetsen. Een dergelijk voor stel, zijnde een directe inmenging in Transvaalsche aangelegenheden, was in strijd met 3e'conventie van 1884. Als een verregaande tegemoetkoming schreef de Staatssecretaris' eéhtef óp 19 Augustus 'n brief, waarin hij het alternatieve voorstel aan den Volksraad deed een 5-jaars stemrecht, met terugwerkende kracht aanbevelende,' er evenwel bij opmerkende dat de tegenwoordige interventie geen precedent mocht vormen voor een derge lijke handeling in de toekomst. Hij drong er met klem op aan, dat in het vervolg geen inmenging meer zou plaats hebben in de inwendige zaken van Transvaal, en ook dat niet langer zou worden vastge houden aan de bewering van 't bestaan „Suzereiniteit". En ten laatste dat men toch zou besluiten tot „arbitrage" De uitlanders te Johannesburg werden evenwel steeds brutaler. Hun raad eischte nu niet alleen wijziging van de stem- rechtwet. doch ook. ontwapening van de boeren en slooping der forten. Zóó dwaas was men natuurlijk niet om dit zelf 'te overwegen. In een redevoering te Highbury ver klaarde Chamberlain, dat bij President Kruger hervormingen te voorschijn kwa men als 'water uit een spons, maar dat hij de aanbiedingen deed vergezeld gaan van onaannemelijke voorwaarden. Men wist nu in Transvaal waar men aan toe was; ook officieel®5 berichten uit Enge land waren in dien geest gesteld. Den 31 Augustus diong Milner -er bij Chamber lain op aan, dat de 'afdoening der kwes tie bespoedgd zou worden, omdat er an ders wel eens een reactie kon komen te gen de politiek van het H.M.'s Gouverne ment. De Transvaal begon er genoeg van te krijgen; de Staatssecretaris schreef daar om op 2 September aan den Britschen Agent te Pretoria: dat de Reg. der Z.A. Republiek met diep leedwezen had ver nomen dat H.M.'s Gouvernement de ge dane voorstellen niet kan accepteeren en dat ze onaanneembaar worden geacht. Dientengevolge moest de Transvaalsche Reg. die voorstellen nu als vervallen be schouwen. Dr. Leijds wees er nog op, dat de voorstellen inderdaad verder gingen dan die door Sir Alfred Milner te Bloem fontein te berde werden gebracht. De Britsche Regeering antwoordde hierop, dat zij zich alleen het recht van interventie had aangematigd, waar zulks verzekerd was door conventies (er was er maar één) De Britsche Regeering was nu gedwongen den toestand opnieuw on der de cogen te zien, en zijn eigen voor stellen te doen tót regeling der hangende kwesties. Den 20 September hield Hays Fisher, lid van het Engelsche Gouvernement een rede waarin de volgende bedreiging geuit werd tegen de Regeering der Z.A.R. „Het zand is weggeloopen uit den zandlooper Het Gouvernement moet nu een macht zenden, sterk genoeg om ons te verzeke ren dat, wanneer het ultimatum wordt aangeboden, de Boeren naar rede zullen luisteren, en ons niet zullen dwingen hun een verpletterende nederlaag toe te bren- egn, en van hen het land weg te nemen, dat zij zoo lief hebben! Den 22 September werd in Engeland •een legercorps gemobiliseerd en op 28 stonden te troepen reeds gereed om naar Z.A. te vertrekken. Ook de Transvaalsche Regeering liet een groot gedeelte der burgers op kommandeeren, en zond ze naar de grens om gereed te zijn tegen 'n onverhoedschen aanval der Engelschen. Op een vraag van den Staatssecretaris aan Chamberlain hoe het stond me't de Britsche beslissing antwoordde deze, dat het nog eenigen tijd zou duren voordat men met 't antwoord klaar zou zijn. Chamberlain wilde slechts tijd winnen om nog meer troepen op de been te bren gen. De Hooge Commissaris waarschuwde President Steijn, dat er troepen naar de grens van den Oranje Vrijstaat zouden worden gezonden om voor alle gebeurlijk heden voorbereid te zijn, hij hoopte even wel dat de Oranje Vrijstaat neutraal zou blijven. Dat zou hem niet meevallen! Op 27 September nam de Volksraad van den Oranje Vrijstaat een besluit waarin tot uiting kwam, dat hoewel er geen reden voor een oorlog bestond, de O.V. Staat zich zou houden aan het met Transvaal gesloten defensief verbond. Den 2én October deelde President Steijn den Hoogen Commissaris mede, dat ds voortdurende beweging der troepen aan de grenzen ongerustheid veroorzaak te. Hij had derhalve zijn burgers doen op roepen, voor geruststelling der bevolking en tot bescherming der landsgrenzen. Zoo verweten de landen elkander dat de troepen den vrede bedreigden, en moesten deze militaire toebereidselen noodzakelijk leiden tot bemoeilijking der pogingen om een vreedzame oplossing te verkrijgen. In Engeland hield men na tuurlijk vol, dat de vermeerdering van troepen was toe te schrijven aan de hou ding van Transvaal. President Steijn trachtte nogmaals dit te weerleggen, te gelijkertijd aandringende op het terug trekken der troepen. Eerst dan zouden ae onderhandelingen weer kunnen worden hervat. We hebben nu gezien, dat zoowel de Britsche Regeering in de persoon van Chamberlain als de Hooge Commissaris hun uiterste best hebben gedaan, om de onderhandelingen te doen mislukken, en een oorlog uit te lokken. De Regeering van Transvaal zag duide lijk dat een botsing niet te vermijden was en dat Engeland slechts wachtte met het zenden van een ultimaum totdat een vol doende aantal troepen in Zuid-Afrika zouden zijn. Daarom nam de Z.A.-Regee- ring haar toevlucht tot de uiterste maat regel en zond den 9en October een brief aan den Britschen Agent, die het z.g.n. ultimatum inhield. Engeland werd nog de kans gegeven alle geschilpunten door ar bitrage op vriendschappelijke wijze te re gelen. De Transvaal zou de kommando's van de grenzen terugtrekken mits de Engelschen binnen een bepaalden tijd hetzelfden zouden doen. Het bericht ein digde met het Britsche Gouvernement te verzoeken, vóór 5 uur in den achtermid dag van 11 October antwoord te willen zenden. Indien geen antwoord werd ont vangen zou zulks worden beschouwd als een formeele oorlogsverklaring. De lien October bracht de heer Greene het antwoord van de Britsche Regeering meldende dat de voorwaarden door het Gouvernement de Z.A. Republiek gesteld van dien aard waren, dat het Britsche Gouvernement het onmogelijk beschouw de ze te overwegen. De heer Greene vroeg tevens zijn paspoort om het land te mo gen verlaten. Zoo brak dan de oorlog uit, niettegen staande alle concessies, alle verdraag zaamheid en alle toegevendheid van de Transvaal. (Wordt vervolgd). IA 1U WAT BRENGT DE MOD E ONS VOOR NIEUWS? Boni en imitatie voor de overgangskleeding. De wisseling der jaar getijden doet ons be hoefte gevoelen aan warmer kleeding. Over gangsjaponnen en man tels. De tijdsomstandighe den maken, dat over gangskleeding, die siechis enkele weken of hoogstens een paar maanden gedragen wordt niet in overeen stemming is met de beschikbare geldmidde len. Niet al te lichte wol len zomermantels en ook japonnen kunnen we op handige wijze omtooveren in over- gangs- of najaarsklee- ding met behulp van bont of mooie imita ties hiervan. Wellicht hohben wij zelf nog een mof of kort bontjasje, dat niet meer gedragen wordt, waardoor geen extra kosten gemaakt behoeven te worden. Smalle reepen bont worden langs den buitenkant der mouwen genaaid of wel licht verbreeden wij de mantelmouw door ccn ingezet stuk bont aan den onderarm; hetgeen zeer modern is. Kleine driehoek jes worden op de zakken genaaid en een lange breedere reep wordt om den hals godragen, nadat hij met lichte zijde is ge voerd; do uiteinden worden over elkander geslagen of door 'n opening aan één der zij den gehaald. Misschien is er nog een lap je stof en bont over om een klein coquet ■mofje te maken. Pont als gedeeltelijke garneering van mantels of wandeljaponnen zien wij zeer voel loegcpast en wel zóó, dat het geheele luk grootendeels bedekt is, terwijl 'n opslaande kraag tegen scherpe herfstwin den beveiligt. Bonten zakken en gedeelte lijke mouwen geven een buitengewoon aar- i i ckom:.geheel, waarhij een klein bont- 1; -die goed kleedt, vossen worden zeer veel gedragen op de kraaglooze mantels en complets en geven een heerlijke warmte aan hals, rug en schouders. Veelal ziet men de kop op den rug gedragen, hetgeen echter aan de smaak der draagster kan worden overgelaten. Smalle reepen bont worden in horizon tale richting tot een cape verwerkt, even tueel met gelijke reepen als mouwgarnee- ring. De cape wordt met een satijnen strik bij een gehouden, terwijl om den hals een smal opstaand kraagje is. Een zeer gekleed geheel wordt verkre gen door een klokkende cape-lcraag, waar bij een mof en baret een passend geheel vormen. Zooals wij in den aanvang reeds aange geven hebben kunnen imitaties van bont zeer goed verwerkt worden, vooral deze garneeringen en eveneens met zeer veel succes. Breitsehwanz en Persianer bieden hiervoor vele mogelijkheden, evenals het tijgerbont, dat vooral bij bruin zoo goed kleedt, 20333. Damesscliort van zwart satinet. Benoo- TWEE BLADEN KOSTELOOS. FRAAIE PREMIE VOOR LEZERESSEN. Vraagt nog heden aan. De verrassing, die wij de afgeloopen we ken ter beschikking van onze lezeressen stelden, „Herfstkeur", is een groot succes geworden. Dames, die nog niet in het be zit zijn van genoemd modeblad, dat een keur van herfstmodellen bevat, raden wij daarom aan het vandaag nog aan te vra gen. Behalve Herfstkeur wordt vanaf lieden bovendien nog het fraaie October-nummer van het Practisch Modeblad toegezonden, dat zoo juist verschenen is. Men komt op deze wijze dus in het bezit van twee mode bladen, die een voor een de moeite waard zijn. „Herfstkeur" is in alle opzichten iets bij zonders. Het is een prachtige aanvulling van hetgeen wij in deze rubriek geven, waarin uiteraard slechts een beknopt over zicht kan worden gegeven van alles wat er op modegebied plaats vindt. Overtuigt U echter zelf, door nog vandaag twaalf cent over te maken op postrekening 191910, t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Graven- liage of in postzegels op te zenden aan bet adres van onze Moderedactrice, Muzen- straat 5 B, Den Haag. U ontvangt beide bladen dan omgaand en kunt er een echt gezellige avond door hebben. Wij hopen, dat wij U door het verkrijg baar stellen van deze fraaie premie een dienst hebben bewezen. Vergeet vooral niet Uw aanvrage nog heden te posten. Het blad ontvangt U dan omgaand! ss HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5b, Den Daag. (Girorek. 191919, t n v den Knippalronendicnst), voor slechts 58 cent. Een zeer groot aantal modellen zijn afge beeld in hot fraaie Hcrfstmodejournaal ..Herfstkeur", dat gaarne na inzending van 12 cent porto kosteloos aan lezeressen worth locge,zonden Patroonaanvragen mei de vermelding „spoed' hunnen thans bin non 3 dagen worden afgehandeld. niet aan deze mogelijkheid en laten kinde ren zelfs bij oude menschen in bed slapen. Het kind wordt in zijn natuurlijke groei zoowel in lichamelijken als geestelijken zin belemmerd, wordt prikkelbaar, verliest zijn eetlust en ondervindt nog allerlei an dere bezwaren. Zoolang echter de oorzaak' niet weggenomen wordt kan het kind niet flink en krachtig worden, daarom is het noodig, dat hij alléén in bed slaapt in een goed gelucht vertrek. MOETEN KINDEREN ALLEEN SLAPEN? In vele kinderrijke gezinnen, die klein behuisd zijn, móet men noodgedwongen meerdere kinderen in één bed laten slapen. Zelfs waar zulks niet door de omstandig heden noodzakelijk is, vragen kinderen meerdere malen om bij de ouders, broer tjes of zusjes in bed te mogen slapen. Vele ouders stemmen zulks toe, omdat zij den ken dat de kleintjes dan spoediger in slaap komen. Toch moeten wij er met nadruk op wijzen, dat men uit gezondheidsoogpunt niet moet toestaan, dat het kind in een an der, dan zijn eigen bed slaapt, en indien maar eenigszins mogelijk alléén. Houdt men hieraan niet streng de hand dan zullen kinderen, niettegenstaande al le zorgen, die aan hen besteed worden, trots goede voeding, frissche lucht en be weging er bleek en afgemat uitzien. Naarmate een mensch jonger is heeft hij meer levenskracht; een kind heeft dan ook veel meer levenskracht dan volwassenen. Slapen kinderen en volwassenen of erger nog, oudere menschen in één bed, dan heeft door de huid van heiden gedurende den nacht een uitwisseling van stoffen plaats (in onzichtbaren gasvorm natuur lijk). Het kind heeft slechts goede stoffen, en de volwassen persoon, die naast hem slaapt, staat friscli en uitgerust op. De uit waseming van de huid van de oudere per soon zal echler minder goede stoffen be latten, die door het kind ingeademd wor den met het gevolg, da! hij moe is mei wakker worden en bleek gaat zien. In zeer vele gevallen denken de ouders digde stof 4 M. van 80 c.M. breed. De voor stukken zijn van beleg stukken voorzien, waar door de revers ge vormd kunnen wor den, die aan een smal le omliggende kraag worden gezet. Blousemouwen, op gestikte zakken en cein tuur om het middel. 20334. Huishoudschol-I van wit katoen. Benoo- digde stof pl.m. 4 M. van 80 c.M. breed. Pa tronen in de maten 46 en 48. Kan ook zeer goed gemaakt worden van gebloemde stof. Een smalle shawl. 80333 80334

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3