naaimachines op affleiaiing A. 6. G ffl. GIORGIS Zn. 1 RiDderstr. 18»Haarlem Kort Sinterklaas-rijm Jan Geijlvoet Jr. Schoorsteenvegers TELEFOON 13310 tluttige geschenken uoor de a.s. feestdagen Brokj D Goedkooper dan bij anderen. Contant met 5 jaar schriftelijke garantie. Re paratie aan alle merken met 1 j. garantie. Haarlem, Doelitr. 35. Opger. 1902. Tel. 13538. 4444 DE HUISVLIJT, Schagchel- straat 46, Telef. 14461, meer malen bekroond. De kleine verpleegsterszaak met zijn gi*OOte reputatie. schrijving. Zoodra er een batig slot ls, zullen de tarieven voor lantaarns doch dan over de heele provincie zeker hei zien worden. Overigens acht spreker ae cijfers voor verplaatsing van lantaarns <f 500.en voor onderhoud (f 3500.—; te hoog. Ook de heer Schulz acht het verschil, door den heer Bouvy genoemds te hoog en geeft in overweging, dit eens aan het P.E.N. voor te leggen. De heer Bouvy gaat hiermede accoorö. De heeren Cassee en Van Riessen drin gen eveneens aan op bestudöering van deze aangelegenheid. Wat de opmerking van den heer Quar- les betreft, merkt wethouder Prinsenberg op, dat deze bedragen inderdaad noodig zijn. Bij post 97 zegt de voorzitter over hes voorstel-Enschedé, tot verlaging der sub sidies met 10 pet., dat bij vorige begroo tingen dit punt reeds onder het<- oog ls gezien, over het algemeen echter mei weinig bevredigend succes. De heer Enschedé heriiaalt, dat deze tijd eenerzijds bezuiniging eischt, terwijl anderzijds de waarde van het geld is toe genomen. Hij handhaaft daarom zijn voorstel De heer Luden betoogt, dat het wei aardig klinkt, over de heele linie mes 10 pet. te bezuinigen. Men kan echter niet gerieraliseeren. Spreker, ,zou bijvoor-, ceeiu at -jvoorü- en Ziuianoiianasche Rei dingsmaatschappij niet willen korten. De heer Schulz bestrijdt, dat de waar de van het geld verhoogd is. Vele mate rialen bijvoorbeeld ztin in prijs gestegen. Vele vereenigingen zijn overigens reeds veel meer dan 10 pet. in inkomsten ach teruit gegaan. Spreker zou iets voor het voorstel kunnen gevoelen, indien de ge meente absoluut tot deze bezuiniging ge dwongen was, doch dit is het geval nog niet. Het voorstel Enschedé wordt verworpen. Bij post 98, (kosten van de Burger wacht) vraagt de heer Schulz, of er wordt toegezien dat geen N.S.B.-ers in de Burgerwacht opdoemen, iets, waarom trent hij niet geheel zeker is. De voorzitter zegt, dat ieder nieuw lid van de Burgerwacht een verklaring tee kent, dat hij niet tot de N.S.B. behoort. Bij post 106 dringt de heer Cassee aan op aanschaffing voor Aerdenhout van een motorbrandspuit. De voorzitter zegt, dat hij als minder heid in B. en W. voor deze aanschaffing was. De meeningen waren evenwel ver deeld. De heer Cassee acht niet verantwoord dat In dezen geen voorziening wordt ge troffen. Het thans in Aerdenhout aan wezige materiaal is ondeugdelijk. De vrees is gegrond, dat meer dan één onderdeel het zal begeven. De heer Noorman vraagt, of de spuit te Aerdenhout nu bruikbaar is of niet. De voorzitter zegt, dat de commandan*' van de 'brandweer dit in twijfel trekr Oorspronkelijk was de bedoeling dat öe Aerdenhoutsche spuit als stille reserve in Vogeenzang zou worden gestationeerd. Als men dit echter niet wenscht, aan vaard men het risico. De heer Cassee stelt dan voor, tot sanschaffing van een nieuwe spuit voor Aerdenhout over te gaan. Dit voorstel wordt aangeomen. Bij post 113 (Gratificatie) stelt de heer Cassee voor een gratificatie te ver- leenen niet slechts bij „25-jarigen trou wen gemeentedienst", doch eveneens na „25-jarigen dienst". Er zijn n.l. functio narissen, dis in hun functie jubileeren, zonder nochtans de 25 jaar in deze ge meente te hebben doorgebracht. De voorzitter stelt voor, dezen post se handhaven, doch dezis aangelegenheid later onder het oog te zien. Bij post 122 (Tuberculosebestrijding) vestigt de heer Cramer er de aandacht op, dat de geraamde f 5000.vermoede lijk niet toereikend zal zijn. Men house hier bij de volgende begrooting rekening mede. Bij post 124 (Schoolartsen) vraagt ae heer Enschedé, of er geen districts schoolartsendienst ware in te stellen, dit in verband met eventueele besmettelijke ziekten en voorts omdat spreker meent, dat er als dan een Provinciaal subsidie se verwachten is. Bij post 262 (opbrengst van zand) merkt wethouder Prinsenberg op, dat hes niet onwaarschijnlijk is, dat het. volgend jaar deze opbrengst achterwege zal blij ven, aangezien de gemeente langzamer hand door het zand heen raakt. Post 285 (Jaarwedden O.nderwijzers f 63.000.geeft den heer Enschedé aanleiding te wijzen op een stijging van f 8000.die den post vertoont. Wethouder Hogenbirk antwoordt, dat dit wettelijk voorgeschreven uitgaven be treft. Verlaging is niet mogelijk. Bij post 438 (Openbare speelplaatsen; vraagt de heer Rohling de aandacht van B. en W. voor een speelplaats te Vogelen zang. Bij de bespreking over post 463 (werk verschaffing) betoogt de heer Noorman, dat het besluit, dat de Raad destijds heeft genomen, waarbij het lidmaatschap van een organisatie die bij een wsrkloo- zenkas is aangesloten niet werd ge- eischt, schadelijk voor de gemeente werkt. Wethouder Hogenbirk geeft dit toe en zal een voorstel tot intrekking van dit raadsbesluit overwegen. Bij post 498 (Belasting op de honden) stelt de heer Enschedé voor, de belasting ad f 7.50 per hond te brengen op f 4. en voor een tweeden hond aanzienlijk meer. Een hond geeft levensvreugde ln menig gezin en men belaste deze levens vreugde niet te zwaar. De heer Luden voelt voor een redelij ke progressie, doch men overdrijve dit niet. De voorzitter acht deze belastingi billijk en geeft in overweging, deze post tje handhaven. De heer Luden stelt voor, B. en W. uit te noodigen, voorstellen tot een meuwe heffing te doen op een basis van f 5. per hond en een progressie voor meer honden per gezin. Bij de begrooting voor de bedrijven brengt de heer Cassee hulde aan de di rectie der bedrijven. Een gezonde af- schrijvingspolitiek stelt ons thans sn staat, de vruchten daarvan te plukken. De heer Noorman onderschrijft dit, doch verzoekt de Commissie voor de (Be drijven, eens na te gaan, of er in de over eenkomst van 1920, betreffend© de gas- be'trekking uit Haarlem, geen wijziging gebracht kan worden ten gunste van Bloemendaal De voorzitter antwoordt, dat in deze richting stappen worden gedaan. KAPITAALDIENST Bij post 525 (kosten stichting gebouw voor de politie) zegt de heer Bouvy, dat een bedrag; van f 73.000,te hoog is. Hij stelt voor, dit te brengen op ongeveer 60.000.— De voorzitter geeft den heer Bouvy in overweging, eerst de plannen af te wach- ten. Men houde het oog ook op de toe-J komst gericht. De heer Quarles is het met den heer Bouvy eens, dat men verstandig doet, deze post wat lager te stellen. De begrooting wordt dan vastgesteld, waarbij de voorzitter een woord van hul de spreekt tot beide wethouders, die hem het opmaken der begrooting zeer hebben vergemakkelijkt. Hierna komt'- de Padvindars-jamboree aan de orde. De voorzitter .deelt mede, X" hlT "Van den hoofdverkenrièr heeft vernomen, dat njen wel voor het kamp in Vogelenzang voelt, doch er zijn bezwaren, die nog opgelost moeten worden. Voor eerst zou de -gemeente de kosten van vuilophaling, politie en brandweer moeten bekostigen. Overigens zal men een ba rakkenkamp voor het voorbereidende werk behoeven en deze en andere onkos ten beloopen een bedrag van f 45.000. Alleen als Bloemendaai dit bedrag zou kunnen fourneeren kan de Jamboree in Vogelenzang plaatsvinden. De voorzitter zegt, dat hij den Hoofd verkenner te kennen heeft gegeven, dat dit offer te zwaar voor de gemeente is. De heer Prinsenberg acht de jamboree te Vogelenzang van zeer veel gewicht en zou daarom verder willen gaan dan ae voorzitter. Spreker zou zelfs een bedrag van f 5000.beschikbaar willen stellen. Hetgeen verloond zou worden zou kunnen geschieden door Bloemendaalsche te werkgestelden. Waar er 40.000 padvinders en 150.000 belangstellende verwacht wor den meent Spr., dat eenig risico zeer wel verantwoord is. De heer Luden acht f 45.000.boven de f 20.000.- die reeds gegarandeerd zijn, bezwaarlijk. De heer Cassee gelooft, dat de. Pad vinders grooter offers vragen dan de voordeelen die er tegenover staan betee- kenen. Onder deze omstandigheden ge loofd Spr., dat het beter is, van het kamp af te zien. De heer Quarles zou anders spreken als het met f 5000.thans bekeken was. Doch er bliikt f 45.000.noodig te zijn en daarin zie't Spr. geen heil. De voorzitter geeft den heer Cassee toe, dat het te bezien staat, of Bloemen daal en zijn middenstand zulk een bui tengewoon voordeel van de Jamboree zou genieten. Spr. ontveinst zich de waarae der reclame niet, hierin gelegen, dat die naam Bloemendaal over vijf werelddeelen zou gaan, doch wat tlhans gevraagd wordt is inderdaad te veel. De heer Prinsenberg stelt voor, aan de Padvinders te berichten, dat men de ge vraagde diensten ter beschikking wil stellen en bovendien f 5000.wil bij dragen in de kosten van het voortrek kerskamp. De heer Enschedé meent, dat de pa pieren van hét Gooi beter staan dan die van Bloemendaal. Het voorstel Prinsenberg wordt aange nomen. De vergadering gaat, na de rondvraag, in geheime zitting over. Laat u inschrijven als abonné op dit blad, f 1- per half jaar „Piet." Het was de oude stem van Sint Nico- laas. De heilige man zat weggedoken in zijn Iioge stoel in de gezelligste hoek van de zaal. „Ja Sinterklaas". Als een duveltje uit een doosje wipte Zwarte Piet naar binnen." „Piet, mijn goede jóngen" sprak Sint Ni- colaas. „het is ai eind November. Het wordt rijd dat we eens aanstalten maken voor on- z.o jaarlijksche reis." „Naar Tsjecho Slowakije?" vroeg Zwarte Piet dom. Sinterklaas keek ontsteld. „Maar mijn Piet," sprak hij, „hoe heb ik het hou met je. Weet je het nu nog riet? Begin December is Nederland aan de beurt." Zwarte Piet bloosde van schaamte, maar je kon dat niet zien. Daar was hij te zwart voor. „Zal ik het spoorboekje even halen?" vroeg de zwarte bediende. „Welnee, doe maar niet zooveel moeite", antwoordde Sint Nicolaas. Bel de sta tionschef maar even op en vraag of hij overmorgen een extra trein beschikbaar heeft..." Piet verliet de zaal en keerde een kwar tiertje later terug. „Ën wat heeft hij gezegd?" vroeg Sini Nicolaas. „Ze doen het niet", antwoordde Zwarte Piet. „De chef zei dat de dienst het niel toeliet. In don tegenwoordigen tijd konden ze niet zomaar voor ieder wissewasje een tiein beschikbaar stellen." Ondanks zijn heiligheid werd Sinl Ni colaas vreselijk kwaad. „Een wissewasje", bromde hij, „noemen ze dat een wissewasje. Dacht die man soms dat ik zo maar al die kindertjes in de steek kan laten... Piet, bel terstond het kantoor op van de Nederlandse spoor en vraag of ze daar een trein kunnen sturen." Piet ging heen. Het duurde wel een vol uur voor hij ver binding had met Nederland. Het gesprek zelf echter duurde maar kort. Je moet rekenen het is altijd heel erg duur als je uit Spanje naar Nederland wilt telefoneren. En Sint Nicolaas kon zijn geld beter gebruiken voor cadeautjes voor zoete kinderen. Maar na het gesprek straalde Zwarte Piet van vreugde. Sint Nicolaas zag al aan zijn gezicht dat de zaak in orde was. „Hot komt voor elkaar Sinterklaas" riep Zwarte Piet... „Een hele trein kon er niet af, maar ze zullen een locomotief sturen." „Pettig is het niet", mompelde Sinter klaas, „het is een lange rit en dat in een kolenwagen." „Voor mij komt het er niets op aan", lachte Zwarte Piet. „Aan mij kun je toch niet zien of ik onder het kolengruis zit." Op de kantoren van de Nederlandse spoorwegen was intussen alles in rep on roer. Alle machinisten wildep opeens met de locomotief mee om Sint Nicolaas uit Span je te halen. „Nee jongens," zei de directeur, „dat gaat niet. Er kunnen er maar twee mee." „Goed," zeieen van de machinisten, „dan zullen we er om loten." Nog dienzelfde avond was er al een loco motief op weg naar Spanje om Sint Nico nuten later. Nu zal ik je eens wat vertel len. Je weet dat ik alles weet he. Nou ik heb iets grappigs ontdekt. De locomotief uit Nederland is op een spoorlijn gekomen waar een hele hoop bergen zijn. En op een plek daarvan hebben ze vergeten de tun nel te maken." „Mooi is dat", mompelde Zwarte Piet.... „Dan mag ik zeker al die pakjes daar naar toe sjouwen." „Ja, Piet, er zal niets anders, opzitten, Prettig is het niet maar we zijn nu een maal niet op de wereld om appelen te eten." Er brak voor Zwarte Piet een moeilijke tijd aan. Met een kruiwagen moest hij aile pakjes en zakken naar de plek brengen, waar de arbeiders de tunnel vergeten had den. En terwijl Piet sjouwde en ploeterde na derde de trein de bewuste plek, waar geen tunnel was. Natuurlijk zou de locomotief tegen de bergen te pletter zijn gereden, als niet toevallig een van de machinisten buiten de locomotief had gehangen om zo olienootjes te eten. „Zeg jo," riep hij opeens uit, „ze hebben de tunnel vergeten." De andero machinist remde uit all( macht. ,ZEÜ JO, STOP ZE HEBBEN DEN TONME.U VE.KCiE.-rEM laas te halen. De tocht verliep zonder hin dernissen. Er werd dag en nacht doorge leden en na '24 uur had de locomotief dé Spaanse grens bereikt. Sint Nicolaas zal thuis aan lafel te eten. 'Vpecns keek hij glimlachend op. „Piet". „Ja Sinterklaas". Het gezicht van Sint Nicolaas betrok. Zwarte Piel had hem antwoord gegeven met een vollen mond en daar had Sint een hekel aan. „Eet eerst je mond leeg", zei Sinterklaas „Ziezo", hernam Sint Nicolaas enige mi „Een vreemd land, dat Spanje", merkte hij op. „Hoe krijgen we Sinterklaas nu te pakken." Maar voor hij nog had uitgesproken uit te hij een kreet van verbazing. Sint Nicolaas, die alles wist had de moei lijkheid al opgelost. Mei de autobus waren hij en Zwarte Piet hierheen gereisd en nu hadden ze niets meer te doen dan in te stappen en terug te rijden. De terugreis was voor de heide machi- nister een waarachtig feest. Den heelen weg 24 uur achter elkaar mochten ze horst plaatjes snoepen. Van deze gelegéhheid' maakten ze zo'n gretig gébruik dat ze bij aankomst in Nederland. Zwarte Piet was uit zijn humeur... o al een helen tijd. Aanvankelijk had Sint Ni colaas het nog niet in de gaten. Met den dag echter werd het erger, net zolang tot zijn goede meester het wel moest merken. „Zeg eens zwart heerschap", zei Sin1 Nicolaas vriendelijk, „ik geloof dat er met jou iets niet in orde is." „Hoe komt u erbij Eminentie", antwoord de Zwarte Piet. „Nee nee Piet", vervolgde de Sint, „je hoeft mij niet om de tuin te leiden... Ik weet alles." „Over mij?" Sint Nicolaas keek of hij het in Keulen hoorde onweren. „Ja, ze zeggen altijd dat het mijn schuld is", vervolgde Zwarte Piet. „Wat is jou schuld?" J3( „Dat u bij hen nooi,t,$ens wat lekkers komt brengen." Sint Nicolaas kreeg een steek in zijn hart. Lieve Hemel, dat was waar. Ieder jaar mocht Zwarte Piet overal mee naar toe om lekkers aan de kindertjes tebrengen, „Gunst ja, dacht Piet, dat is waar ook." „Je bent ontevreden Piet. En dat mag niet." Zwarte Piet boog het hoofd en zijn oogen vulden zich mot tranen. „Ja Sint Nicolaas", zei Piet, „ik zal het u maar zeggen... Ik heb de laatste tijd altijd ruzie met mijn vriendjes." „Buzie? Waarover dan." „Over u." maar nog nooit had Sint Nicolaas een be zoek gebracht aan het land van de nikker tjes, waar Zwarte Piet zijn kameraadjes had. En schuldbewust maakte Sint Nicolaas op een holletje alles gereed om naar Pie^ tenburg te gaan, de stad, waar de nikker tjes wonen. En zo zien jullie hier op de afbeelding hoe Sint Nicolaas de nikkertjesstad bin nenrijdt, hartelijk toegejuicht door de zwarte mannetjes, die allemaal even blij ;ijn, omdat ze nu ook hun verlanglijstje voor Sint Nicolaas in de bus mogen stop pen. Zoals jo ziet waren er zelfs negertjes die een heel pak verlanglijstjes tegelijk in de bus gooiden. Maar die kregen natuur lijk helemaal niets, omdat ze te begerig waren. eén ziekenhuis werden opgenomen omdat hun maag een beetje in de war was. Maar alles bijeen genomen hadden ze geen van beiden spijt van het zeldzame reisje. En Sint Nicolaas ook niel, want nu kon de goede man juist op tijd beginnen met zijn rit over de daken. En dat had hij te danken aan de vrien delijkheid van de directie van do Neder landse spoor. door TOM PINNART. Sinterklaas Goede baas Schenk me veel Speculaas Pieter Zwart Spaar de gart Bespaar me toch Pijn cn smart. Paard van Sint Kom gezwind Breng cadeaux mee Voor ieder kind. Wit is 't paard, Wit is Sint's baard. Een handdruk van Sint Is ons veel waard Van hier naar Madrid Een hele rit Op een ouwe aftandse hit. Met een schip In oen wip Is Sint terug Van z'n Hollandse „trip.' Weer een heel jaar Maakt hij zich klaar Voor de volgende keer,, in het volgend jaar. -rY ei Ook gesch denis. En nr kersversch o daar zoo on liggen, is het te hooren h doek, die eei leden van had gekregei Die moede het liefste n dat ze daaro moest hebbe zou de moei als zij zich i mand, die 1 Zij verstond wist van ha ken. Er w werd van oi de fijne i ook, een ha; sierlijk symb des levens. Toen de e tooid, spreid zich op het het met vo reiner wit d; je; nergens materiaal, i bewerkt. De dat in zijn f metrisch als haar. Het desd haar d een mensche rept had ges Zoo kreeg je mee, dat de andere m zij er den ei Sinterklaas nijdden de pronkstuk. I dinnetjes wa prentje bedt taaisten, die een ander i zij, hoonde effenen zake ren en popp met het voelde, dat vriendinnen. Ook begor haar moedei Zondagsklsei heid maand< ze haar zaki doekje, waa eiken avond zitten bordu voor wie moest blijve Maar hie het eenige, de vermani zichtig te met een zal kleuren en schuwing uitdagend het huis h wierp het 1 de wind he spelend we ontwaarde kelooze spe Maar ach kostelijk bc waren de en een hari verschrikkel straks zou handen wa; krijgen. Ze achterblijve ze neer aar Toen kre mooie zake veegde m vuile knieei fer glimlacl de vroolijk duurde zak verloren. De volg meisjes or. poesje, dat miauwde. I waar het durfde het men; het hijgende lü voel. Toen veling in men het b< terug. Maa het borduu Nog zou h lijke sieraai fiets aange been. De bij dit eng met het bc 'tuurlijke al Ze bond h been en on naar huis gehavende loosheid vc meer uit h doet. Het kost ■figuren wa geworden kleurde angstvallig nu niet ms nu eerst De moec was gewe haar pronk thuis kwar bevlekte v< weende zij geworden wijd werke dat deze dragen. IS

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 2