WILD MP. Hoornen Zn. Kerst* geschenken Coöperatieve Diner iiereeo. naaimachines op sibeieiinp A G.G Hl. GIGRGIS Zl. Met Kerstmis Mdderstr. ia»Haarlem IHTEMI. BOEKHDHDEL H.H. MUL, C.ll. Kunst Kerstmis nadert. Gierstr. 39 - Tel. 10153 Tooneel HAARLEMSCHE Jan Geijlvoet Jr. Schoorsteenvegers Vraagt prospectus onzer in prijs verlaagde lees portefeuilles. Schaken. keiaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. S. L. Mok, Haarlem, Nieuwe Gracht no. 62, in onroerende goederen, hypothe ken en effecten. 2. J. Lasthuis, Overveen, Julianalaan 84 in onroerende goederen. 3. J. P. Cramen, Haarlem, Ripperda:- park 17, in onroerende goederen en hypo theken. 4. S. Schuuring, Haarlem, Pijlslaan 118, in onroerende goederen en meubilair. 5. A. Bloem, Heemstede, Jan Steenlaan no. 8, in onroerende goederen. 6. S. Eenhoorn, Velsen-Noord, Wijker- straatweg 212, in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën. AGENDA STADSSCHOUWBURG. Zaterdag 21 Dec. en Zondag 22 Dec 2.30 uur Kindermatinée. Mr. Conrady, Prof. Idioto e.a. Zaterdag 21 Dec. 8.15 uur Tooneelgroep Het Masker „Vorstelijke Emigran ten". Zondag 22 Dec. 8.15 uur Blijspelgezeï- schap „Hoogeschool der Liefde". Maandag 23 Dec. 8.15 uur Vrijz. Chris- Stud. Bond „Lucifer". Woensdag 25 Dec. 8.15 uur N. Schouw- tooneel „Kinderen van ons Volk". Donderdag 26 Dec. 8.15 uur N. Schouw- tooneel „De Familie Kevge". Vrijdag 27 Dec. 815 uur Blijspelgezel schap „De Filmstervoor het doek" PUZZLE-AVOND 21 Dec. Voor het Kind. De „Van het Kind - voor het Kind"- puzzle vindt men elders in dit blad. Het gesprek van den dag was de prils uitgeloofd door H.K.H. Prinses Juliana, het gesprek van de volgende week zal zijn hoeveel puzzelaars kans maken voor deze prijs en het g°snrek van 21 Januari zal zijn wie de gelukkige winnaar is ge weest 23 Dec. KersterroeVn voor het Kind. Zeer fraaie Kerstkaarten ziin overal verkrijgbaar; naar het voorbeeld van de Engelsche dubbele kaarten in een cou vert, en voor slechts 15 cent. Mogen er vele verzonden worden! Biina overal, d.w.z. in 100 plaatsen en trehuchten van Nederland ve-^angen de ijverige medewerkers niet beter dan er vele te verkoopen. HET WEIHNACHTSORATORIUM. Een van de mooiste muzikale tradities, die wii in Haarlem handhaven is wel de jaarlijksche uitvoering door H.G.K. van BachesWeibnochtsoratoriiim. i l TVr^FWiTvVTIi-Jvr-V-C -* -T- Dit oratorium, dat vooral in Duitsch- land steeds een bijzondere populairïbeit heeft genoten, was oorspronkelijk niets anders dan een combinatie van een zestal cantates, bestemd om op verschillende feestdagen tusschen Kertmis en Drieko ningen te worden uitgevoerd. Het eigenlij ke- Kerstgebeuren wordt in de vier eersïe cantates - thans dus deelen van het ora torium verhaald; daarom worden, zoo als gewoonlijk, alleen deze gedeelten uit gevoerd, met als slotkoor het „Ehre sie Gott!" waarmee het vijfde gedeelte aan vangt. De lijn van dit werk vormt het Kerstver haal, dat recitatief gezongen wordt, met als eenige begeleiding 't instrument, dat ook reeds in Baob's tiid daartoe werd ge bruikt: het clavecimbel. Om het Kerstverhaal groepeeren zich de aria's voor alt, tenor en bas, de koren en de koralen, die als het ware met het verb ooi de illustreeren. Velen zullen de koralen zeer bekend voorkomen. Dat is geenszins te verwonde ren. Immers, bij het comooneeren van juist dit werk maakte Bach veelvuldig gebruik van het z.g. „parodiren", dat bli alle componisten sedert de 16e eeuw in zwa,ng was. d w.z. men gebruikte voor o" nieuwe kerkelijke teksten oude, bekende (en vaak zeer wereldsche) melodieën. Ma,ar, wanneer men in dit werk slechts het bekende koraal: „Wie sholl' ioh Dich emnfangen?" hoort, wordt men toch weer onnieuw getroffen door de telkens wisse lende klankcombinaties der vier stemmen door de stijging en de expressie die hier uit ontstaat, kortom door alles, wat oe sterke persoonlijkheid van een groot kunstenaar als Bach verraadt. De solisten van deze avond ja deze maal zal de uitvoering oo een avond, Maandag 23 December, inolants van op d° tradit.ioneele Tweede jrers'i-m'iddag pia.a,ts hebben daar het O-meenteliik Concertgebouw op deze middag niet te verkrijgen was ziin: Theodora Ver- sfeezh, Louis van Tulder en Johan Lam men. laten allen, die de Kerstboodschap wil len vernemen, ul+gedrukt in een van ae mooiste onzer uitdrukk'nasmiddelen: de muziek, ook deze maal de uitvoering var het We'hnachToratorjrm gaan biiwonen. Het zal een mooie Kerstherinnerioe ziin! RICHARD. „DIE SPAERNE-SANGERS". Vrijdagavond 13 December j.l. gaf bo vengenoemd mannenkoor met medewer'- king van het vrouwenkoor, beiden onder leiding van Lieven Duvosel, haar negen de concert sedert de oprichting. Men zag dien avond drie verschillende opstellingen: Mannenkoor appart, vrou wenkoor eveneens appart, mannen- en vrouwenkoor tesamen. Het mannenkoor is een mooi koor, het b'Ste materiaal zit echter nog altijd bij de bassen. Wat het vrouwenkoor betreft vonden we de sopranen wat scherp; ook hier waren, evenals bij het mannenkoor, de lagere stemmen het best. Het programma bevatte zes eerste uit- Kerstmis nadert Blijde dagen Komen weder in t verschiet. Hier en daar klinkt in de huizen Reeds het lieflijk kinderlied. Aanstonds galmen zware klokken Brengen in hun eigen taal Weer opnieuw de blijde boodschap Van het vredesideaal. Kerstmis nadert Allerwegen Siert men weer den Kerstboom op. En bestraald door duizend lichtjes Schittert straks de ster in top Als symbool van opwaarts streven, Als een licht in duisternis, Dat een sprank van hoop doet leven Waar de toekomst somber is. Kerstfeest heerlijke gedachte Dat wij dit weer vieren gaan, Ook al wordt het „Vrede op Aarde" Nog door velen niet verstaan. Jaren zullen nog verstrijken Eer de menschheid zich bezint; Maar ten laatste zal toch blijken, Dat de Liefde overwint! XANDER. Ruime sorteering voor de FEESTDAGEN Oud adres voor beter wild voeringen, geen kleinigheid! 't Mannen koor opende het concert met het be- b'kroonde werk van Lieven Duvosel: „Aanbidding". Dit is een prachtig werk, maar ontzet tend moeilijk om uit te voeren, hetgeen trouwens ook bleek. Men moest worstelen om er goed door heen te komen, hetgeen i-puslotte toch gelukte. De inzetten waren alleen niet altijd even zuiver. Daarna kwam he't vrouwenkoor met „Het Mee- zennestje" van Joh. Röntgen .gevolgd door het geestige werkje van Dr. Joh. Wagpnaar n.l. „De Solfège-les". Het laatste werd uitstekend gezongen en had dan ook een groot succes. Toen kwam het Gemengd koor aan de beurt met twee werken van onzen stad genoot Jos de Klerk en wel „O Quam, Euaids .Est» m weergave van de 4e Symphonic van Brahms, door Schuurman zonder parti tuur gedirigeerd, Hü wist zijn mannen te inspireeren tot een buitengewoon gave vertolking. Het dankbare publiek, dat tevoren Steiner reeds met bloemen had gehuldigd, dankte Schuurman en de zijnen door een krachtig applaus voor het gebodene. C. E. AFSHEIDS-VOORSTELLING SCHOQF-BALLET IN HAARLEM. Het Trudi Schoop-Ballet, dat 17 Dee. a.s. naar New-York scheep gaat, zal voor haar vertrek ook een enkele afscheids- voorstelling te Haarlem geven en wel op Zaterdag 14 dezer in den Stadsschouw burg. Ter opvoering zullen komen nieuwe dans-comedies en op veelvuldilg verzoek „Fridolin" in een nieuwe bewerking. Het eerste gedeelte werd besloten met het concert „O Meimaand" van Lieven Duvosel. Het „Avondlied" van de Klerk werd het moois't w°ergegeven. Het had misschien wat rustiger gezongen kunnen worden, maar dit is natuurlijk een kwestie van opvatting. De avondstemming was er in ieder geval. He't vrouwenkoor zette het tweede ge deelte van den avond voort met drie werkjes va.n André Caplet: „Sanctus". „O Salutaris" en „Agnus Dei" en Lauai Alia Vergine Maria" van G. Verdi. Alles werd correct gezongen, maar hee- lemaal boeien kon het ons toch niet. Als de sopranen wat. soepeler hadden gezon gen zou alles veel beter hebben geklon ken. Eindelijk zagen we het mannenkoor weer verschijnen. Ditmaal kregen we Marche „Des Janissaires" van Gietry te hooren. Hier was het koor in zijn element evenals in „Villanelle" van J. Massenet. Men kon merken, dat deze werken het koor beter lagen, 't Concert werd besloten met „Germinal" van Francois Riva. Het was in ieder geval een goed ge slaagd concert; de componisten Jos öe Klerk en Joh. Röntgen, die in de zaal aanwezig waren, werden gehuldigd. De leider, Lieven Duvosel, had een bloemei - mand in ontvangst te nemen. J. W. HULDIGING ANNIE VAN EES in „Boefje" (Stadsschouwburg). De heer Deinum had j.l. Dinsdag 17 December een heerlijke volle zaal met prettig gestemde gasten bij het jubileum van Annie van Ees met „Boefje." Wij hebben opieuw met onafgebroken bewon dering mevrouw Van der Lugt Melsert in deze hare buitengewone oreatie gadege slagen en aagehoord. Buitengewoon is deze vermoeiends- creatie door intonatie mime en lichaamsbeweging van het be gin tot eind. Hier is door kunstgevoel en verbeelding opgevoerd tot wat Balthazar Verhagen noemt het „zuiver natuurlijke" en waarop Willem Kloos doelt als hij m „Verleden, heden en toekomst" gewaagt van 's menschen „tweede natuurlijke staat". Op gevaar af dat men het woord vervelend gaat vinden, zeggen wij dat zulk een spel behoort tot wat men noemt „cultuur", beheersching van gemoed en verbeelding, in een vorm, die aandoet als of ze ongedwongen zoo uit de natuur zelf voortvloeit. En wat werd ze door alle medespelers, vooral door haar man in ae sympathieke rol van mr. Halma goed ge secondeerd! Het was ook door de gulle stemming van het publiek en de vlotte medewerking van Deinum's personeel een heerlijke avond. Welverdiend waren dë korte hartelijke huldebetuigingen en bloe men van den heer Boes (van het gemeen tebestuur), van mr. A. J. Eschedé (voor Pro Juventate) en van dr. Tjebbo Fran ken (voor huldigingscomité en tooneei- verbond). Welverdiend waren ze en zeer passend. Heeft het publiek wel goed ver staan, dat de gevulde houten bloemen- bak die mr. Enchedé aanbood door zijn jongens van Pro Juventute zelve ver vaardigd is? Wij zouden uit den aard der zaak geen gewag maken van het toe spraakje van mr. Tideman, wanneer niet de.beer J B RoüiiU het„oorhanrJbnH g*- 1 |'T, E - - br acht den naam vfn dezen spreker (gelijk dat in sommige kringen van Haarlem e.o. een tijdje geleden mode dreigde te wor- niet zonder begrip, evenmin als zijne lie ve vrouw, die blijkens haar zooeven door ons ontvangen briefje het symbool der orchidee zeer goed heeft gesnapt. Zou de heer Schuil misschien willen begrijpen, dat eene recensie geen jongens boek is? Intusschen lieve lezeres en lezer, maakt u niet ongerust, de heer Schuil is in wezen niet zoo jongensachtig en on- wijsgeerig als hU zich ditmaal wilde voor doen. HAARLEMSCHE ORKESTVEREEN. H°i abonnements-concert van Dinsdag 17 dezer, gelukkig weer in de Gemeente lijke Concertzaal gegeven, was gewijd aan de Dnhsche kunst. De dirigent deride voor den aanvang mede dat, tengevolge van ziekte, het or kest niet voldoende vol+allig was, om het 3° Brandpnhip-prRche Concert van Bach uit te voeren. Dit is eensdeels te betreuren omdat wij 't gaarne gehoord hadden, over tingd als we ziin dat het de H.O.V. goed liet, anderzijds zou het einde daardoor wat al te laat zijn gekomen; het was nu reeds vril laat. Het programma werd geooend met een Irenrjorp vertolking van de Laub°rköte Ouverture, onmiddelliik gevolgd door het bier voldoende bekende cello concert in n er. tertg van Ha.vdn. gespeeld door den beroemden cellist Adolf Steiner. Onze booETorecnonneu verwaehtiflg wns aanvan kelijk eenigszins gedemnt doordat de gast „verlorens opo buitengewoon artiSt, zioh biüirbaar n'et geheel kon geven. In het Adavio. waarin wij vooral ziin mooie ca dens bevmnderdpn. kwam hii tot ziehzel- ve. terwiil ten slotte in het Allegro de booriöke toon van zijn Stradivarius goed uitkwam en wij een goed oordeel omtrent hem konden vormen. S+einer's buitengewoon kunnen kwam echter het best tot zijn recht in het se- mi-medevne cello concert van Bullerian (eerste uitvoering hier te lande). Dit uiterst moeilijke werk en voorzeker 'n aanwinst voor de cello literatuur, wist Steiner schitterend te vertolken. De moeilijke begeleiding was boven allen lof verheven. Tensotte een woord van lof aan Schuur man en zijn orchest, voor de kranige Jaeger Ondergoed Fantasie Pantalons Manchester Kleding Sporthemden Overhemden VA KKLS DING MAOA2VN den) voor de lezers van zijn blad te hul len in een wolkje van zoeten hoon. WiJ vinden dat in het algemeen niet zoo erg. Wie in het open veld loopt kan kou vat ten. Om misverstanden te voorkomen mag echter het volgende wel even worden rechtgezet. Mr. Tideman werd uitgenoo- digd om te spreken, voor zich zelf, omdat dr. Franken verhinderd zou zijn. Toen hu 's av. Dr. Franken de trap naast 't too neel zag opkomen had hij geen gelegen heid meer om zich terug te trekken zon der verwarring te stichten. Mr. T. sprac niet en bood niets aan namens „de advo caten" of wie ook. Hij sprak als oudste advocaat te Haarlem, die zelf vaak in strafzaken, ook kinderzaken, had ge werkt. Tevens als oudste amateur-jour nalist ter plaatse. De heer Schuil is hifcr waarschijnlijk de oudste beroepsjourna list. De fauteuils waren reeds dadelijk voor het echtpaar v. d. L. M. op het too neel gezet op verzoek van mr. T. waar aan de heer Deinum vriendelijk voldeed, omdat waar het publiek niet aan denkt het hem niet beleefd toeschijnt na een vermoeiend spel de te huldigen spe lers die er dan heelemaal uit zijn, waar deer de vermoeienis opkomt, te laten staan. Dat de fijnste bloem uit Haarlems bloemensehat in de kleuren der stad (de heer1 Beunder had hiervoor uit eigen beweging gezorgd) de orchidee, het sym bool was voor deze fijne altijd jonge kunstenares, sprak voor zich zelf en mr. T. gaf door met zijn rug naar het publiek te staan en de bloemen achter zich te houden, de gasten gelegenheid dit alvast op te merken. Het briefje van Van der Lust Melsert aan mr. T., waarop deze doelde bevatte natuurlijk niet datgene, wat de heer Schuil hem toedicht. Cor is ZONDAG 22 DECEMBER. BLOEMENDAAL. Gereformeerde Kerk 10 uur voorm. Dr. W. G. Harrenstein van Santpoort 5 uur nam. Dezelfde Nederl. Protestantenbond. Des avonds 7.30 uur zal met medewer king van Dr. Faber, Mej. Meijer en het Dameskoor, in het Bondskerkje een Kerstfeest worden gehouden voor de ca techisanten, waarbij mede zijn uitgenoo- digd hunne ouders en verzorgers. Ook de leden der afdeeling en andere belangstel lenden zijn welkom. Ie KERSTDAG. 10.30 uur voorm. Prof Dr. L. J. van Holk, Leiden, De Vrije Katholieke Kerk. Popelllaan Kinheimpark Zondag 22 December, 10.30 uur voorm. Gezongen H. Mis, met toespraak. Voorjbereidnig voor het Kerstfeest Uitstelling van het H. Sacrament van 2.30 tot 5.30 nam. Gelegenheid tot meditatie. Dinsdag 24 December, viering van het Kerstfeest. Des nachts om 12 uur Hoogmis, met toespraak van Priester Ko Borsten. OVERVEEN Ned. Duitsch Hervormd» Kerk 2e KERSTDAG. 10 uur voorm. Ds. C. M. Briët, Predikant te Heemstede AERDENHOUT Vereeniging Religieuze Kring, le KERSTDAG. 10.30 uur voorm. Ds. J. G. Frerichs, Doopsgez, Pred, te Haarlem. SANTPOORT. Nederl. Hervormde Gemeente. 10 uur voorm. Prof Dr. G. A. van den Berg van Eysinga „Troost en gunt". «Hm. 6 29) j Ie KERSTDAG. 10 uur voorm. Prof Dr. G. A. van den Berg van Eysinga. 7.30 uur nam. Kerstspel van de V.C.J.B, 2e KERSTDAG, 5 uur nam. Kerstboomviering van de Zondagschool. Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband 10 uur voorm. de heer K. v. d. Berg. le KERSTDAG 10 uur voorm. den heer K. v. d. Berg. 5 uur nam, Dezelfde. 2e KERSTDAG Geen dienst. Nederl. Hervormde Evangelisatie. 10 uur voorm. Dr. J. Riemens, Leiden. 5 uur nam. Dr, M. van der Voet, van Schoten, Maandag nam. 8 uur; Ds. A. A. Wild schut, IJmuiden-Oost. Adventswijdimgs- dienst. le KERSTDAG. 10 uur voorm. Ds. C. J. van Paassen, van Haarlem. HAARLEM. Onafh. Rel. Gemeenschap. Des avonds 7.30 uur zal A. R. de Jong spreken voor de O.R.G, in de Nijverheid, Jansstraat te Haarlem. Alle belangstel lenden zijn welkom. College tot verbreiding van Spirtistïsche Beginselen. Gebouw „Theosofia" Nassauplein 8 7 uur nam. Kerstfeestviering. Spreker de heer H. J. Nieukerke (inspiratie medium). Opgeluisterd door zang en piano. Toegang vrij. Eglise Reformée Wallonne. Dimanche 22 Décembre. 10 h. 30 Service présidé par Mr. le Jhr. v. d. Meer de Walcheren, cand. au St. Ministère. Collecte Spéciale pour Noël. 18 h 30 Arbre de Noël de l'Ecole du Di manche. Allocutions de Mr. K. Brants, ancien et du Pasteur Krafft. Mardi 24 Décembre. 21 h. 30; Service dë Viellée de Noël. Ar bre de Noël et Service de St. Cène, Chant de Melle Dr. Méd. Th. Croockewit Pasteur Krafft. Mercredi 25 Décembre: 10 h. Communion. 10 h: 30 Service de Noël avee Sermon Pasteur Krafft. Collecte pour l'Eglise. Bakenessergracht 27 - Telefoon 14393 Diner THUISBEZORGD I 0 90; met soep of toespijs f 0 15 meer. Geen extra bezorgloon. Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappeleti en verder de beste grondstoffen Prospectus op aanvrage. GEEN LIDMAATSCHAP. GEEN OMZETBELASTING Goedkooper dan bij anderen. Contant met 5 jaar sch iftelijke g-arantie. Re- oaratie aan alle merken met 1 j. garantie. Haarlem, Doelatr. 35. Opger. 1902. Tel. 13538. TELEFOON 13310 'ei BOEK of KALENDER KERSTKAARTEN Krulsstr. 25 HAARLEM TELEFOON 10004 VIERING VAN HET KERSTFEEST in de VRIJE KATHOLIEKE KERK. In de St. Raohaëlskerk, Popellaan Kinheimpark te Bloemendaal, zal in den nacht van 24 op 25 December om 12 uur een Hoosmis opgedragen en door Priester Ko. Borsten een toespraak worden gehou den, BLOEMEND AALSCHE SCHAAKCLUB. In verband met de a.s. Kerstdagen en Nieuwjaarsdag worden de 2 eerstvolgende speelavonden van de Bloemendaalsche Schaakclub verzet van Woensdag naar Vrijdag 27 December en Donderdag 2 Januari. Daarna komt de club weer als gewoon lijk op Woensdag in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan bijeen. Dr. MAX EUWE WERELDKAMPIOEN. Zondagavond is de laatste partij tusschen de groote schaakmeesters Aljechin en Euwe uitgevochten. De Militiezaal bleek te klein om plaats te bieden aan alle be langstellenden er waren er een paar duizend men had dus beslag gelegd op de Bellevuezaal, die geheel gevuld was met een in groote spanning verkeerende menigte. Na een bitteren strijd, die bijna drie maanden geduurd heeft, en die eerst in de allerlaatste minuut van de allerlaat ste partij beslecht was, heeft Euwe het wereldkampioenschap veroverd. In de laatste partij heeft Euwe feitelijk geen moment in gevaar verkeerd, integendeel, zijn partner had 't ditmaal zwaar te ver antwoorden. Reeds om 10 uur werd in de Radio afgekondigd, dat practisch gespro ken Euwe niet meer kon verliezen. Toch bleef men tot den laatsten ml- huut in spanning. Bij den veertigsten zet stond Aljechin echter op en gaf zich. op uiterst sportieve wijze, gewonnen. Beide meesters schudden elkaar de hand. bel den bleken diep onder den indruk. Voor al voor Aljechin was dit einde een groote teleurstelling. Toch riep hij uit: „Leve de wereldkampioen Euwe, leve het schaax- lievend Holland". Het enthousiasme in de zaal was buitengewoon groot; aan het hoera geroep kwam bijna geen einde. Met eenige welgekozen woorden dankte Dr. Euwe voor de hem gebrachte hulde, er kennende dat hij zelve dit einde niet ver wacht had. Hii meende Maandag nog te moeten vonrtsoelen. Daarom waardeerde hii het buitengewoon dat Aljechin remise had aangeboden. Nog meer waardeerde hii het, dat hii nu wat rust zou krijgen. Nogmaals dankend voor de buitengewone belangstelling snrak hii er ziin vreugde over uit, dat het schaaksnel door het kamnspel weer zooveel supporters had gewonnen. Hü werd daarna gekranst en toege sproken door Wëth Miranda. Toejui chingen, het Wilhelmus en daarna de Marseilleise En hiermede kwam het ein de van dit nobele kampspel. Ook wij brengen Dr. Euwe onze hulde.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 2