I Uitzending van DIIIERS I ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD FJ. BaKeiu G.JJUDE, Cuisinier I VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, BENTVELD, VOGELENZANG, HEEMSTEDE, HAARLEM, EN SANTPOORT-STATION BLOEMENDAALSCHEWEG 42 - BLOEMENDAAL DE TWENTSCHE BANK N.V. Goedkoope Reismarken Sa ntpoort T--vr Ur L -V, 29E JAARGANG 27 DECEMBER rase CPUAG BCCO EXEMPL. N°. 4Q POSTREKENING 191387 BUREAU VOOR REDACTIE - ADMINISTRATIE EN ADVERTENTIËN BLOEMENDAAL Brokj es Levenswijsheid Een Vaarwel zonder Wrok. AFWEZIG: tot 6 Januari Tandarst Wüstelaan Gemeenteraad Plaatselijk Nieuws i 4 TER VOORTZETTING VAN T BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD ADVERTENTIETARIEF: PER REGEL15 CENT CONTRACT SPECIAAL TARIEF KRUIDNOTEN 4 REGELS 35 CENT ELKE REGEL MEER 10 CENT TELEFOON 23453 (9 TOT 6 UUR) B.G.G, 11862, 22177 OF 22576 BLOEMENDAALSCHEWEG 147 (Nadruk verboden). Er zijn, vooral in onzen tijd, maar wei nig menschen, die het scheidend jaar met erkentelijkheid kunnen gedenken. De mees'tsn1.jheeft het zorg, leed, ontgooifhe- „V.+ TTV, ,J„r m ycfeeeft, eg ming.',\U rug, en zij het in verbitterde stem- schen het oude jaar niet te- alleen, dat het nieuwe be ter zal Ven, In dei.Omstandigheden is het reeds een heel ding, zoo wij zonder wrok van het verleden afscheid kunnen nemen. Wij staan tegenover den tijdkring, waarmee wij zoovele dagen en nachten lief en leed hebben gedoeld, in een derge lijke houding als de dichter Byron, toen hij in een zijner beroemdste verzen zijn vrouw een laatst vaarwel toeriep. Het was niet de dood, die deze levens gezellin van zijn zijde had weggerukt, maar het leven zelf. Na een korte perio de van innig geluk had zij hem verlaten, hun kind met zich nemend. Zij kon het niet langer bij haar echtgenoot uithou den. Aan wie van beiden deze scheiding te wijten is geweest? Het is zoo gemakkelijk, het schuldig uit te spreken, maar zoo moeilijk de juiste beweegredenen van de daden der menschen te doorgronden. De dichter is een verre van gemakkelijk man geweest; ook liet zijn leefwijze, naar den maatstaf der burgerlijke moraal beoor deeld, te wenschen over. De maatschappij vonniste hem als den verbreker van dit kortstondig echtelijk geluk. Zelf erkent hij fouten te hebben begaan maar hij kan het zijn vrouw niet v^ordYen> dat ZÜ> ais de eenige die den we^c jï zijn hart had gevonden, hem in zijn strijd tegen het kwaad eenzaam liet staan. Toch verklaart hij in zijn afscheidslied, dat zijn hart, ook indien zijn vrouw hem nie't vergeeft, nimmer tegen haar in op stand zal komen. Ook al zal dit afscheid voor eeuwig zijn, toch blijft hij haar, die al zijn fouten kent en die zijn trots heeft gebroken, in liefde herdenken en het is met bewogen genegenheid, dat hij haar na haar vertrek het beste toewenscht. Met deze vrouw zouden wij het scheiden de jaar, met den dichter ons zelf kunnen vergelijken. Er ligt in het heengaan van de jaren altijd iets verradelijks. Zoo'n pe riode duurt zoo kort; wij meenden al den tijd nog vóór ons te heb'pen om ons best te doen en gelukkig 'te wezen en daar ls ons deze gelegenheid alweder ontsnapt. Ontsnapt voor immer; de tijd keert nim mer terug. Verzuimde gelegenheden, misbruikte ja ren, ze zijn zonder pardon. Wij mogen bidden en smeeken, wij mogen ons opwin den tot toorn, wij mogen den vertrokkene wilde verwenschingen nazenden of hem met teedere liefdesbetuigingen tot terug keer verlokken, het afgeloopen jaar is even onaandoenlijk, even onvermurwbaar als de vrouw van den dichter. Koel en zakelijk wordt het jaartal 1935 voor 1936 verwisseld, evenals dit het vorig jaar is gebeurd en het volgend jaar weer zal ge beuren, Ons leven loopt af; de dood na dert; we kunnen geen stap terugdoen, el ke daad brengt haar onverbiddelijke con sequenties mee; het verleden wreekt zich; berouw komt altijd te laat. Dit onherroepelijke, het is het schrij nende dat Bryon bij het afscheid van zijn vrouw kwelde en dat ons kwelt bij het af scheid van 't jaar. Ook wü hebben onze fouten gemaakt; o zeker! Niemand is hiervan meer over tuigd dan wij zelf. Maar bestaat er dan geen vergiffenis? Bij den zwijgend voort schrijdenden tijd niet; evenmin als bij de koele vrouw van den dichter. In dit „nooit meer goed kunnen maken" ligt iets dat verbittert. Wij hebben onze fouten gemaakt, o ze ker! Maar was er ook geen schuld bij de andere partij? Byron's vrouw zwijgt hoogmoedig en ook zwijgt het scheidende jaar. Maar wü sommen, gelijk ook de dichter wel zal hebben gedaan, de te kortkomingen van de tegenpartij op. De omstandigheden waren ongunstig, nog liet de economische crisis d'r noodlottige sporen achter, nog was de geestelijke ma laise van den naooriogstijd niet opgehe ven, en wat maakt een mensch van zijn leven, die door werkloosheid, tegenslag in zaken, huishoudelijke zorgen of een zieke lijk gestel wordt gedwarsboomd? De schuld van onzen onvrede over ae uitkomsten van dit snel vervlogen jaar moge ten deele aan ons liggen, ten deeie kunnen wij ons ook vrijpleiten. Maar hoe het zij, ook deze tijdkring weder, die wij in Januari met zooveel moed en hoop zijn begonnen, heeft ons ten slotte jam merlijk in den steek gelaten.. Er is alle reden om verbitterd te zijn, op onszelf en op de omstandigheden. Waarom was Byron niet verbitterd, of schoon hij gevoelde onrechtvaarig be handeld te zijn? Omdat hij trots alles zijn vrouw ïief had. Liefde kan niet verbitterd zijn, hoeveel reden zij er vaak voor moge hebben, hoe graag zij het op sommige H-Hiai-'lina 1 het haar onder bepaalde omstandigheden zou zijn. Maar de liefde heeft geen keuze Zij handelt onder dwang, onder noodzaak. Byron kon niet anders dan zijn vrouw liefhebben, ook nadat zij hem had ver loochend. Zoo zijn er ook menschen, die het leven liefhebben, het leven met al zijn goed en kwaad, met zijn tegenstrij digheden en wisselvalligheden. Zij kun nen tegen het scheidend jaar geen wrok koesteren, ook al heeft het hun nog zoo teleurgesteld, al gaat het nog zoo onver - zoend van hen heen. De liefde, aldus heet het in den gewijden lofzang op haar, zij rekent het kwaad niet uit. En wie de lief de kent, zal het jaar een vaarwel kunnen toeroepen, zij het een vaarwel voor eeuwig, zonder opstandigheid in het hart. H. G. CANNEGIETEK. De Baad kwam Donderdag in openbare zitting bijeen. De vergadering was te twee uur uitgeschreven, maar de pers en de thee kwamen ter zelfder tijd binnen, waaruit de schrandere lezer kan conclu- deeren, dat het comité generaal waar mede de maandelijksche bijeenkomst der Bloemendaalsche vroeden ditmaal inzet ten juist anderhalf uur geduurd heeft. Anderhalf uur antichambreeren in een wachtkamer, waarvan de aantrekkelijK- heden zich bepalen tot de oorkonde ter genegenheid van de stichting der P.A. de Genestetbank en een betuiging van trouw in een lijstje, aan 't verdrukte vaderland door de Graalmeisjes is een tijdverdrijf, waarbij je als verslaggever oud kan wor den. Alleen verveelt het een beetje. Toen dan de trouwe van Apeldoorn de pers en de thee had binnengeleid, viel 't te voorzien, dat de vergadering van kor ten duur zou zijn. 't Was 'n verschrikke lijk tamme agenda, in weerwil van der tien agendapunten en acht ingekomen stukken. Dat laatste achttal was in een snap af gewerkt. Met uitzondering dan van het laatste stuk, een verzoek van de afdee- ling Bloemendaal van den Alg. Ned. Poli tiebond, om den agent van politie Swarts, die den dienst verlaat, een gratificatie toe te kennen, een verzoek dat ondersteund werd door de heeren Cassee en Schutz, maar dat de meerderheid niet halen kon. Ook was daar de oude Ford babyspuit te Aerdenhou't. Bij de begrooting had de Raad besloten, ter beveiliging van deze buurtschap een automobiiel-mo torspuit aan te schaffen. Maar B. en W. hadden de baby nog eens ter dege geïnspecteerd, waarbij gebleken was, dat zij nog lang niet aftandsch is, hetgeen men van ba- bies trouwens bezwaarlijk verwachten kan. Dus stelden B. en W. voor, wat on- derdeelen in te slaan, opdat men op een kwaden dag niet in verlegenheid raakt en het daarbij te laten. ■©8@©8©©8©©8©B De Redactie van het Bloemendaals Week blad neemt deze gelegenheid te baat den lezers en begunstigers van haar blad, de beste wenschen aan te bieden bij de in trede van het Nieuwe Jaar. „Kan dat nu?" informeerde de heer En schedé. „De Raad heeft toch tot aan schaffing van 'n nieuwe spuit besloten?" De voorzitter antwoordde, zich op het standpunt te stellen, dat de Read wel 't crediet had toegestaan, doch da,* Sie aan schaffing en de keuze van liét j< feenblik waaróp, aan B. en W. was overg /.aten. Overigens apprecieerde de héér En schedé en met hem de heele Raad de voorzichtigheid van B. ers W., die immers de moeder der finaheieele porcelein tast der gemeente is. De gronden van Geheels moeten van wegen worden voorzien en B. en W. vroe gen derhalve een credieé van f 50.000. voor MkMt van dit werk, dat te- J vv schaffing is. TeèJ- I f 50.000,—-^as geen bezwaar gei ikkige gemelde, waar zulk een voorstel heden ten dige onder den hamer doorglijdt maar de heer Quarles wilde wel graag weten, hoe veel M2 bouwterrein, .van dezen aanleg resulteert, zoodat de Raad weet, op 'hoe veel de grond, eenmaal bouwrijp, komt. De heer Prinsenberg trok een bedenke lijk gezicht. Het leek hem niet koo oman- schappelijk, wereldkundig te makes hoe veel de gemeente in deze grondr-n heeft gestoken, doch de heer Quarles betoogde, dat het hem voorloopig alleen maar om de oppervlakte van het terrein te doen was en dat hij overigens er het volste ver trouwen in had dat B. en W. te zijner tijd den hoogst mogeljjken verkoopsprijs per M2 zullen bedingen. Maar de heer Schulz bracht de ar beidsvoorwaarden voor dit werk 'ter spra ke. Hij verdedigde de stelling, dat er hier van productief werk sprake is, zoodat dit werk onder de voorwaarden van hét ter zake dienende collectief contract behoort te worden uitgevoerd. De heer Prinsenberg kon den heer Schulz niét volgen en kon hem daarom niet toezeggen, dat het werk op de door dit Raadslid aangegeven wijze zou wor den uitgevoerd. Waaraan de heer Cassee 'toevoegde, dat, waar de voorgenomen wij ze van uitvoering de gemeente ten goede komt, dit ten slotte ook aan de te werk- gestelden ten voordeele strekt. Het volgend punt betrof den vrijen Za terdagmorgen, dien de tewerkgestelden sinds jaar en dag genoten. Het doel, dat bij de instelling van dezen vrijen morgen heeft voorgezeten het zoeken naar werk in het particulier bedrijf is niet bereikt. Daartegenover stond, dat de ge meente iedere week ongeveer 880 werk uren prijs gaf, hetgeen neerkomt op f 300.per week. Terecht adviseerden B. en W. dan ook, om dezen vrijen Zaterdagmorgen 'te laten vervallen en ook des Zaterdags arbeid te verrichten en wel vijf en half uur. De gelegenheid tot verlof, om pogingen 'te doen een betrekking in het particulier bedrijf te krijgen, blijft natuurlijk be staan. Ook bij dit punt was er weinig debat. De heer van Riessen informeerde, of nu niet meteen bepaald kon worden, dat een tewerkgestelde lid van een werkloozenkas behoort te zijn, maar wethouder Hogen- birk schudde het hoofd. Intusschen is deze aangelegenheid wel in bewerking. Nog was er een korte gedachten wisse ling tusschen dezen wethouder en den heer Quarles over het Bloemendaalsche en het Heemsteedsehe systeem der werk loosheidsbestrijding, waarbij laatstge noemde spreker aanvoerde, dat er m Heemstede minder werkloozen zijn dan te Bloemendaal, hetgeen z.i. niet in het nadeel van het Heemsteedsehe systeem sprak. De wethouder ontkende dat. In Heemstede is de steunregeling veel uitge breider. Hier werken de menschen er voor. De Montessorischool aan den Vijverweg althans de opvatting van haar architect, vindt in den burgemeester geen bewon- ABONNEMENT: F 1.00 PER HALF JAAR BIJ VOORUIT BETALING. LOSSE NUMMERS5 CENT Gevestigd sedert 1920 lordenstraat 74 - lelet. 13132 HAARLEM deraar, Hij gewaagde ten minste van een „glazen kast", die thans uiiDreiding be hoeft In verband waarmede het school bestuur heeft verzocht, een stukje ge meentegrond te mogen koopen en gaf als zijn meening te kennen, aat de plannen van het bestuur niet behoorden te worden goedgekeurd. Maar een paar raadsleden deden een goed woord voor de school en betoogden, dat de voorgenomen uitbrei ding een levenskwestie voor deze onder wijsinrichting is. Toen ontving de Mon tessorischool de gevraagde dispensatie v. het bepaalde art zooveel yan de bouwver ordening. Bij de rondvraag informeerde de heer Bouvy naar de mogelijkheid van 'n borg- stellingsionds, 'ter bestrijding van de ge volgen van de malaise onder den midden stand. De voorzitter antwoordde, dat een en ander in overweging is en wellicht in grooter verband zal w,orden uitgewerkt. De oWer de aanhebt voor dff ,3g.WA Voor jy^p i~y lier gebisi. k occiemü en gaf in overvltii 1 zulk een verordening te ontwerpen. De voorzitter erkende, dat deze aangele genheid aandacht verdient, al vreesde hij, dat zich bezwaren zouden voordoen en de vraag onder 't oog zal moeien worden ge zien, of men eigenlijk een eigenaar van gronden, waarover een weg. is of wordt gelegd, wel mag beperken in zijn eigen domsrecht. Voorts vroeg de heer Enschedé, of oe heer v. d. Meer, die zich voor de finan ciering van het plan kop Zeeweg geïn teresseerd had getoond en wiens naaeie mededeelingen voor 15 December tege moet waren gezien, nog iets van zich haa laten hooren. De voorzitter antwoordde ontkennend, zoodat ingevolge Raadsbe sluit de heer van Nes te Apeldoorn thans de gemeente zal adviseeren. De heer Cassee vestigde er de aandacht op, dat een in Haarlem verschijnenae woninggids onjuiste mededeelingen om trent het aantal opcenten, dat Bloemen daal op de Gemeentefondsbelasting heft. bevat. Natuurlijk zullen B. en W. den uit gever verzoeken, deze vergissing te her stellen. En dan vroeg hetzelfde Raads lid de colportage met politieke en andere drukwerken in de buurt van het Kenne- mer Lyceum te beteugelen uit overwe gingen, die ons niet heelemaal duidelijk werden, te minder, toen de voorzitter ver" klaarde, dat hem van klachten en orde verstoringen e.d, niets bekend was. De vrijheid van drukpers kwam er zelfs aan te pas en het einde was, dat de voorzit ter beloofde, aandacht aan deze colporta ge te schenken. Waarna de vergadering eindigde, zoo als ze begonnen was: in comité-generaai. en hjn doet inboeten, en zeker in dezen tijd te betreuren is. Intusschen is de Haarlemsche midden stand weer de dupe. De heer van der Veld, een der jongste R.K. raadsleden had zelfs een voorstel gereed om de winkels op Oudejaarsavond om 6 uur te sluiten. Dit echter bleek in strijd met de winkelsluitingswet, welke wet sluiting vóór acht uur niet toestaat. Er bleek echter wel een meerderheid in den Raad te zijn, ongevoelig voor het zeer goede betoog van den waarnemenden burgemeester, wethouder Roodenburg, die den Oudejaarsavond een avond van groo- te beteekenis noemde, speciaal voor den verkoop van spoedig bedervende en aan verschheid inboetende eetwaren, zooals visch en banketbakkersartikelen, waar van alleen een Isegrim of stumperd dien avond af blijft. Bij 't uitgaan van dekerk en door van buiten komenden wordt na achten op Oudejaarsavond veel gekocht. De meerderheid van den Raad bar! de uit de communisten, pei S,P/.,A not"efc,J ';óïqos suiaei ..„men tegen eikaaivu. h niet uit vroomheid. Y a mtwd den Berg. HAARLEMSCHE RAAD. Aan de Haarlemsche middenstand is vorige week weer eens een slag toege bracht, doordat de Raad het voorstel van B. en W. om op Oudejaarsavond de win kels te veroorloven tot 'tien uur open ie blijven, heeft afgestemd en dit dank zij het bij de stemming uiteenvallen van ae fracties der SD.A.P. en der R.K, Staats partij, welke zich in twee kampen split sen. Een verschijnsel, dat zich vooral in de R.K. fractie met name op 't stuk van werkverschaffing en werkverrruiming den laatsten tijd meermalen heeft voorge daan. Men kan alle respect hebben voor de persoonlijke of onpersoonlijke meenihg van ieder raadslid, maar indien in een fractie de stemmen tegen elkaar wegval len boet zij als geheel aan beteekenis in, wordt de stemming een loterij en kunnen B. en W. hoe langer des te minder bij hun beleid rekenen op een meerderheid in den Raad, wat dit beleid aan zekerheid „DE LIBERAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING". Men schrijft ons: Deze jonge Vereeniging hield WoeiJ dagavond (18 December) in de KroorjËglise. len van Gebr. Brinkmann, alhier, eeni eenkomst met genooaigden, waarin heer C. Verwey, voorzitter der per propagandacommissie, 'n rede hield, in hij de volgende stellingen verdei .r Krafft. Het particuliere grbotgrondeif is de laatste grond van den noo< ente. economische onvrijheid, zoowel vf ,dt. loondienst-verhouding levende ir van den middenstand: omgeke onbelemmerde 'toegang tot aterval-onde?r huishoudelijk gebruik van den^egeering nog allen, die hem voor hun arbe en begeeren, grondslag ergerenden Raad voor de economische zelfsta waterval-onder het geheele arbeidende volkrl me(; den pre- (De term grootgrond eig. „<,n Augustus doori spreker bedoeld in economic en werd door hem als volgt omschreven: „alle grond, waarop in landhuishoudelijk gebruik met gehuurde arbeiders wordt gewerkt, of zou worden gewerkt, op zoo danige wijze, dat de arbeiders een vast loon, de eigenaren van den grond, de rest ontvangen". Dit omvat dus veel meer dan deze term in sta'tischen zin). De stelling werd als volgt toegelicht; De grond, die een onvermeerderbaar, voor het leven der menschen onmisbaar goed is, heeft ten gevolge van een eigen- domsverdeeling, die uit de feodaliteit stamt, door concentreering in de handen van weinigen van een op zich zelf, ten opzichte van de behoefte, zeer overvloe- digen voorraad, het karakter van een zeldzaam goed verkregen. Daar, waar een onvermeerderbaar goed van volstrekte onmisbaarheid in de han den van een deel der bevolking is, ver keert het overige deel in een afhankelijk heidsverhouding tot het andere deel. Er bestaat daar een monopolie-verhouding tusschen beide groepen. Het grond monopolie heeft in onze sa menleving het gevolg, dat de bezitlooze massa, die slechts haar arbeidsdiensten ter markt kan brengen, daarvoor in ruil een monopolieloon, d.i. een door den in vloed van dit monopolie gekort loon ont vangt. Hierin ligt de oorzaak: le. van de sociale ongelijkheid, die haar uitdrukking vindt in het verschijnsel der massale armoede te midden van den grootsten overvloed; 2e. van den klassenstrijd, die uiting ls van de economsche tegenstelling van be langen der arbeiders en der ondernemers kapitalisten; 3e. van de crises, die altijd weer, met steeds korter tusschenruimte en in steeds heviger graad en langer duur, sedert meer dan een eeuw komen en gaan; 4e van het gevaarlijke exportinduatria» lisme; gevaarlijk, want, zal de winst ba*

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 1