If Coöperatieve Dleer-tiereen. I J. Smit Zonen VAN STAVEREN izn. staling - irlem Jr. <T?" I "0"E" Voor Oudejaarsavond: BEUEA BOLLEK mei room n conliluren SUBDLLEii met room ee slagroom 5 f X I srs ten Buiten de Grenzen HAARLEMSCHE TCmmt&M" (^7/Toen£ Tfoutstrgg ^SCaartem Feuilleton. TRANSVAAL. .Jfc' d %T 4 V J I Contant intie. Re- g-arantie. Tel. 13538 is Schu in alle ty- volmaakts icht besert ke waarde, leidde de uitstekende le muziek- gsplechtig- an hoe Jo e aan een en prach- had ver- BURG. Poppen- Ro'tt, Hof- ooneelgroep juwe de la uur Anna ,De lavoni- rlc. ER ER mbtsdrager.^y ond ro ay, A'dam, ierk BER I, Mis X) avonddienst, Ko Borsten erk BER orff, Leiden D Kring D kema, te Haarlem erk, 3ER A, van den Vanwaar de dezelfde 't tl van zijn ka met Dr, ollecte voor Weduwen. satie 5ER dschut nuiden-Oost burg, Haarlem. iijbsllezing, •V.) s" 3R .evis Smitt tt, ine :e ir. le pas- e la Haye ylves'te. née précidé 3e Collecte veuves, et e Pasteur DE VOLKENRECHTELIJ KE ELEMEN TEN VAN HET CONt'LIcr OM ABESSINIë. (Prof. Verzijl. (Weekblad van het Recht) Hoe kon nu Italië de openbare bedrei ging met geweld rechtvaardigen, die in het licht van de verschillende Internatio nale verplchtingen öf den oorlog moesten verbieden öf vreedzame bijlegging voor schrijven? a. Kellogg Pact. Art. 1 houdt in de plechtige verklaring dat contracteerende partijen, een toe vlucht tot oorlog veroordeelende, daarvan afstand doen als nationaal politiek in strument. Italië zal wel niet bestrijden dat het te genover Abessinië, welk land regelmatig tot het Pact is toegetreden, den oorlog ais een nationaal politiek instrument mag beschouwen, of dat het Kellogg Pact een bindend Internationaal verdrag is. Italië zou zich hoogstens kunnen beroepen op de bekende „voorbehouden" welke Ce rechtswerking van het Pact beperken. Mussolini heeft bij de onderteeksning in 1928 geen voorbehoud gemaakt, maar zich bij de Amerikaansche interpretatie neergelegd; ook de onderteekening als ratificatie geschiedde zonder voorbehoud. Achteraf kan Italië derhalve geen voor behoud doen gelden zooals Engeland dit bijv. deed t.o.v. van zekere gebieden, Wel spreekt de Amerikaansche inter pretatie van „self defence" zelfverdedi ging ingeval van invasie of aahval. Het Keljogg Pact laat de subjectieve beoor- deelihg Hiervtó övèr aan jden staat die zich aangevallen acht. Zou hierop eën be roep worden gedaan in het hangende conflict, dan zou het Kellogg Pact niets anders zijn, dan een waardeloos vodje papier. .r Obligatie Rechtspraak of arbitrage. kier geldt de uitspraak; hoe meer rechtswegen er opgesteld worden, des te beter kunnen de staten in concreto gaan twisten over de keuze. Arbitrage leent zich bij uitstek tot chicanes. Beide staten hebben de facultatieve clausule in de algemeene acte van Genève aanvaard, en in 1928 een verzoenings- en arbitrage verdrag gesloten. Hun grensver dragen voorzien in grensafbakening tier plaatse, en wel door speciale commissies. Zoo werd met groote moeite, een uit spraak uitgelokt over een incident, dat, hoewel van onbe'teekende afmetingen, tot grooten omvang werd opgeblazen. Had men zich kunnen beroepen op de Rechtspraak van het Hof? Allereerst gaan andere middelen van vreedzame beslechting voor alvorens tot de juridische van het Hof wordt overge gaan. En waarover zou het Hof hebben te beslissen? Over de al of niét bar- baarschheid van den gedaagde, of een plaats van twee onderdanen, twee onpar tijdige vreemdelingen, een Franschman en een Amerikaan, te benoemen. Ook de bevoegdheid der arbiters was beperkt; grenskwesties mochten niet worden aan geroerd. De Volkenbond heeft op niet ai te duidelijke wijze die beperking gesanc tioneerd. Meerder moeilijkheden ontston den, die het aanstellen van nog meer arbiters noodig maakten. Dit zijn spre kende voorbeelden, van de mate van be reidheid der Staten, om zich van hun ar bitrale verplichtingen te kwijten. Terloops zij nog vermeld, dat in art. 5 van het arbitrage bedrag niet alleen voorkomt, dat men zijn toevlucht niet zou nemen tot de wapens, maar ook dat on der geen enkele voorwaarde een actie op touw zal worden gezet, die de onafhan kelijkheid van partijen zou kunnen bena- deelen. De rechtsgronden waarop Italië het aangekondigde optreden tegen Abes sinië met deze verbintenissen ver-eenlg- baar acht, zijn nimmer gebleken. c. Het Volkenbondspact. De actie van Italië tot verovering van of vestiging van een protectoraat over 'n mede-Bondslid is in lijnrechten strijd met art. 10 van het Pact. Dit zal Italië niet kunnen loochenen. Het kah ih zijh juridisch verweer niet aanvoeren het op treden van Japan in Mandsjoerije, omdat dit land zich uit eigener beweging van China wilde afscheiden, welk feit Tokio volkenrechtelijk erkende. Dit kan niet van toepassing gebracht worden op OoSt- Afrika. Wilde Italië dus niet riskeeren, zelf uit den Bond te worden gezet, dan moest het Abessinies Bond-lidmaa'tschap aantasten. Vrijwillig uittreden uit den Bond zou Italië niet baten, althans de eerste 2 ja ren niet, want eerst na dien tijd vervalt het lidmaatschap onder voorwaarde dat de Staat in kwestie aan al zijn Interna- tloale verplichtingen voldaan heeft, met inbegrip van die, voortvloeiende uit het tegenwoordige Pact. Elke schending bin nen 2 jaren, tengevolge van een actie te gen Abessinië, zou slechts een schending van het Pact be'teekenen, en het lidmaat schap van Italië verlengen. Maar hoe kan de aantasting van Abes- siniës Bondslidmaatschap juridisch dan geschieden? Een voorstel om dezen staat wegens schending der Pact verplichtingen, buiten den Bond te sluiten, zou met alle stem men, behalve één worden verworpen. Italië zou dit verzoek tot uitsluiting kunnen motiveeren op grond van dwaling bij de toelating, of wel het niet meer ver vuld zijn van de voorwaarden voor toela ting tot den Bond. De Italiaansche verte genwoordiger heeft te Genève zijn spijt betuigd, dat het medewerkte tot toela ting van Abessinië in .1923. Dit was echter geen grond van nietig heid dier rechtshandeling. Italië moest bovendien in zijn dwaling vah 1923 hog lang zijn blijven voortduren, hoe kan het anders in 1928 een arbitrageverdrag op voet van gelijkheid met Abessinië slui ten? Bedoelde dwaling is bovendien dooi de overige Bondsleden niet geconstateerd. Bovendien zou de Raad niet bevoegd zijn een vroeger besluit van de vergadering nietig te verklaren; dit zou alleen de ver gadering zelve kunnen doen. Nog afge zien van de vraag of Abessinië zich tot het lidmaatschap achteraf onwaardig heeft getoond, meer onwaiardig dan zij die als zijn aanklagers optreden. Rech tens is het beroep van Rome op het ver vallen verklaren van Abessinlës lidmaat schap volkomen hopeloos. De Raadspro- cedure volgens art. 15. moest dus voort gang hebben. Bestaat er een juridische mogelijkheid om die af te wenden? In een soortgelijk conflict van Italië met Griekeland, had Italië zich tegenover den Volkenbond te verantwoorden over het bombardement van Korfoe. Het beproefde door alle mid delen van den Volkenbond onbevoegd te verklaren. Inderdaad werd de Volkenbond onbe voegd geoordeeld, omdat het conflict zou thuisbehooren bij den Gezantenraad (de toenmalige Grieksche Regeering was niet door Rome erkend). Italië gaf voor, met zijn militaire maatregelen slechts vreed zame bedoelingen te hebben gehad. Dit gaat niet op. Het argument, dat een be schaafde Staat niet op voet van gelijk heid kan procedeeren met een barbaar- schen Staat is nieuw. Dit argument, houdt, in t licht van het Pact, geen stand; het Pact gaat uit van algeheele rechtgelijkheid, behoudens het onder scheid tusschen groote en kleine mo gendheden en dan alleen, wat betreft de samenstelling van den Raad. Kan Italië door heen te gaan de be handeling van da zaak rechtens tegen houden? Ook dat kan niet; een weigering om zich aan het onderzoek door den Raad te onderwerpen, zou overigens een schending van de artikelen 12 en 15 van het Pact beteekenen. Het onderzoek zou zelfs bij verstek voortgang kunnen heb ben. Ook voortgezette tegenstand tegen de Bakenessergracht 27 - Telefoon 14393 Diner THUISBEZORGD i 0.90; met soep of toespijs f 0.15 meer. Geen extra bezorgloon. Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage. GEEN LIDMAATSCHAP. GEEN OMZETBELASTING benoeming van een commissie van Rap porteurs of tegen een bepaalde samen- stellig zo uniet hebben gebaat. Voor deze aangelegenheden geldt het meerderheids beginsel. Deze kwestie vormt 'n traditio neels aanleiding tot obstructie in Ge nève, maar rechtens is de zaak volkomen helder. Alle voorgaande argumenten zijn door Prof. Verzijl als ernstige juridische ver- weermidelen opgevat, en als zoodanig aan de geldende rechtnormen getoets. Een andere maa,tstaf kunnen beide par tijen niet wenschen. Mussolini zeide zelf in de Italiaansche Kamer: „Het Pact veroordeelt den aanvalsoorlog.en leidt er niet toe. in de internatlohale verbih- dingen een sfeer van vrede te scheppen." C. E. Enorme sorteering bij... Bloemendaalsckeweg 53 -1_» I-V rsyöfen «r'Öt&^^teeft de algemeene acte van Genè *1 biet haar 50 artikelen den indruJ \aakt van een volkenrechtelijke geestesvv/rschijning, waar men in alle richtingen doorheen kan steken, zonder iets te raken. Hierop zal een staat be zwaarlijk ooit houvast krijgen. Beide staten waren daartegen wel ge bonden door een verzoenings en arbitra ge verdrag van 1928, welks art. 5 in houdt de verbintenis dier kwesties, welke niet langs diplomatieken weg geregeld konden worden, zonder naar de wapenen te grijpen. Eerst beschouwde Rome het schil niet arbitrabel,toen werden de diplomatieke onderhandelingen nag lahg niet als afgeloopen beschouwd. Daarna had Abessinië het gewaagd in- MEVR. v. PELT—LUCAS Planeetk. Zijlweg 25 b. d. Zijl brug. Dag. van 10-10 uur. Ook schriftelijk of op foto. Alleen voor dames. TEEKEN- EN SCHILDERLES door Henk d6 VrieB, Bloemen- daalscheatraat 8, „Sinneveld" Santpoort-St. MEJ. W. ASTROLOGE, Heden en toek., ook op foto. Te spr. van 11—10 u„ all. da mes. Fr. Halsstraat 30 zw. hk. Kennemerstr. Haarlem. OVENS Èfj IPAÏS™ Wafelijzers Vuurvast Aardewerk Glaswerk GROOTSTE SORTEERING ALLES VOOR DE KEUKEN Magazijn open8 v.m 6 n m. 7OAiakjJ«rnr 0 IVtir-. 1 Crequetten beignets bollen broodjes flappen Ragoutbroodjes Pasteitjes bolletjes krakelingen vlinders stokjes Kalfsvleeschbroodjes Saucijzenbroodjes Tulband Smedestraat 43 - 45 Telefoon 10876 Wagenweg 108 Telefoon 11623 Botermarkt 19 Telefoon 12133 v 'Slt lll Rfihfl. Wüstelaan)). 10 uü n den Ber&' TELEF. 10497 RANDSTOFFENHANDEL Koudenhorn 10 - Gasthuislaan 54 - Velserstraat 31 - Kant. Zakstraat 8 PRIMA ENG. en BELG. ANTRAC., GIET- en BREGH- COKES VOOR CENTR. VERWARMING i TELEF. 10497 I VI Neen, er moest worden doorgevochten tot het bittere einde. De Regening zat te Machadodorp, en van daar uit wsrd de Transvaal bestuurd. Een bezoek van Generaal Botha, den Commandant Generaal werd aangekon digd. Ik kreeg last in den salonwagen van den President te slapen, om dadelijk bij de hand te zijn. In den trein waren aanwszig, de Thes, Generaal, de Staats secretaris van den Oranje Vrijstaat Reitz en nog vele anderen. Generaal Botha deelde mede, dat Cte Engelschen niet zoo gemakkelijk vooi- waarts kwamen als ze gedacht hadden. De Boeren, hoewel veel geringer in aantal, maakten het hun zeer lastig. De officieele berichten hadden trouwens reeds vermeld, dat Botha en de la Rey als leeuwen vochten. Met een handjevol menschen hielden ze bij Bronkhorstsprult nog stand, terwijl ook de Vrijstaters de Engelschen aan de praat hielden. President Kruger leefde op van deze goede tijding. In een vroolijke bui liet hij een politieman komen om zijn haar te knippen. Toen wij bemerkten, dat deze adspirant Figaro z''n werk goed verstond onderwierpen wij ons eveneens aan de operatie. Maar nu kwam er eerst werk aan de winkel; ik zwaar aan het telegrafeeren naar alle richtingen. Oom Paul bleek over mijn werk tevreden, en riep de kok (een Hollander) hem opdragende mij een kop koffie en een handje „twak" te ge ven, 't geen ik dankbaar aanvaardde, ge zien het feit dat de winkels gesloten wa ren en wij onze rookvoorraad moeilijk konden aanvullen. De President zelf rookte goede Rustenburgsche tabak. Het liep tegen den avond en Z.H. Ed. blsek tamelijk vermoeid, zoodat hij zich in zijn slaapvertrek terugtrok. Ik bleef achter met zijn Secretaris Fr, Eloff en den heer Bredell. Het was dien avond frisch, we waren daarom aangenaam verrast door de mededeeling van den heer Bredell, dat hij nog wat whisky in de flesch had (iets bijzonders, daar immers alle sterke drank vernietigd moest wonden)wellicht had Bedell zich wegens buikpijn aangemeld bij het roode kruis. Hoe het zij, wij zou den getracteerd worden. Op tafel stond 'n karaf water met glazen. Er werd een weinig whisky ingeschonken en we zou den elkaar juist toedrinken, toen we van den kant der slaapvertrekken een ver dacht geruisch vernamen. En ziet, plotse ling zien we de groote gestalte van den President in de opening van de deur staan. Hevige schrik doet ons van kleur verschieten, want we weten hoe Z.H. Ed. over alcoholhoudende dranken denkt, Hij fronst dan ook de wenkbrouwen, weg goede stemming, stapt op de tafel toe en neemt de nog voor een deel gevulde flesch om haar een oogenblik later te la ten verdwijnen door een geopend raampje onder de opmerking: „in mijn huis geen sterke drank nie, en nou loop slaap jelle". We dropen af als hondjes met de tra ditioneels staart tusschen de pootjes. Maar de booze buien van Oom Paul duurden niet erg lang en omdat, zooals ik reeds opmerkte, 't nog al frisch was, liet Z.H. Ed. informeeren of er nog kof fie was. Even daarna kregen we een lek ker bakje dat men in dit geval inderdaad troost zou kunnen noemen. Het gebeurde vaak, dat de President midden in den nacht opstond om tele grammen op te .geven, Ik werd dan na tuurlijk geroepen en kon dadelijk aan slag gaan. Daar Machadodorp een der koudste plaatsen van Transvaal is en de Presi dent veel last had van zijn oogen, werd er op aandringen van zijn arts be sloten, dat hij naar Waterval onder zou verhuizen. Dit gebeurde op 30 Juni 1900. Deze plaats, hoewel slechts 15 K.M. ten Oosten van Machadodorp, heeft geduren de den winter een buitengewoon zacht klimaat, en is mooi gelegen aan de Elandsrivier, omringd door hooge bergen. De zetel der Regeering bleef te Macha dodorp gevestigd, waar de Staatssecreta ris en de leden v, d, Uitvoerenden Raad nog verblijf hielden, Het besluit eenmaal genomen, kregen wij opdracht vooruit te reizen op een spoorweg lorrie; het ging bergaf, en het ding liep met een steeds grootere vaart in de richting Watervas- Onder, nu en dan wat griezelig! Bij Wa terval Boven den tunnel in; daaruit ko mende ontwaarden we plots Watervai- Onder. Een groote overgang in elk op zicht; het klimaat nu heerlijk warm en een natuurschoon, zooals we dat in Transvaal nooit gezien hadden: Een weelderige sub-tropische plantengroei; prachtige watervallen. We waanden ons in een heel ander land. De stemming was er spoedig in; ze werd nog verhoogd op het gezicht van 't Hotel waar wij on zen intrek zouden nemen, De hotelier, 'n voorkomend Franschman, heette ons wel kom en zs'tte ons een goede lunch voor, op z'n Fransch toebereid. Welk een wees- de! We lieten het ons goed smaken, en daarna een kamer aanwijzen. De Presi dent zou in hetzelfde Hotel zijn intrek nemen. In samenwerking met de ambte naren van de N.Z.A.S.M. hadden we dra een telegraafkantoor ingericht en alles gereed gemaakt voor de ontvangst van Z.H. Ed. De President en zijn gevolg wa ren spoedig daarna ter plaatse. Oom Paul toonde zich over alles zeer voldaan, en zijn lijfarts verwachtte veel goeds van dit zachte klimaat. De President kon nu rustig op de verandah zitten in een ge makkelijke stoel, zooals vroeger in Preto ria, hij stond zelfs toe, dat er een portret van hem genomen werd. Ik kreeg er een met Z.H. Ed. handteekening. Hadden wij vrij, dit gebeurde wel eens op een Zondag als de President zich over gaf aan Godsdienstige overdenkingen, dan gingen wij de vrije natuur in, Zooals ik reeds opmerkte, was de streek zeer bergachtig; mooie rotspartijen, weelderig begroeid en daartusschen imposate wa terpartijen. Terwijl ik met een vriend door de klo ven wandelde, genietende van al het schoons dat ons omringde (ondahks den oorlog kwinkeleerden de vogels dat het -n lieve lust was) werden we plotseling be kogeld met klippies, zoodat wij ons te gen den wand van den berg moesten drukken om niet geraakt te worden. We zagen echter niet waar de projec tielen vandaan kwamen, tot mijn aan dacht getrokken werd door een baviaan, die juist zijn kop boven den rand van den berg uitstak. Dit was blijkbaar een voor post, want er waren er meer in de buurt. Zij meendei." op deze handige wijze ons rasgenooten eens wat schrik te moeten aanjagen. Een doelloos schot uit onze re volvers maakte spoedig een einde aan de eenigszins hachelijke situatie. Wij waren een ervaring rijker. Bij het kamp gekomen hoorden we, dat er een minder gunstig bericht was inge komen. Lord Roberts zou ongeveer 600 vrouwen uit Pretoria gezonden hebben, omdat de levensbehoeften daar onvol doende bleken, en hij dus die stakkers geen ondersteuning kon geven (de tom mies gingen voor). Erg christelijk was dat niet, maar hij dacht: a la guerre comme h la guerre. Wij vroegen ons af, hoe het met de achtergebleven betrekkingen van velen onzer zou gaan: hadden die nog wel het noodige? Ook de President maakte zich bezorgd over zijn echtgenoote. Niet dat het haar aan het noodige zou ontbreken maar deze toestanden konden allicht een ongunstige invloed hebben op haar zwak ke gezondheid. Dit bleek gelukkig niet 't geval te zijn. De President had mij opge dragen een onderzoek hiernaar in te stel len, wat niet zoo een-'oudig was, omdat Pretoria in Engelsche handen was en wij dus door de vijandige linies heen moesten trachten te komen. Door middel van een parlementair is dit evenwel gelukt, en ik moet erkennen dat de Engelschen hun medewerking ver leenden. De parlementair bracht inder daad antwoord terug, dat door onze voorposten telegrafisch werd doorgege ven. Het luidde ongeveer: Mrs. Kruger sends her compliments, and she is doing fairly well". Ofchoon hij den inhoud goed verstaan had, moest ik het niettemin in landtaal overzetten; dit was zoo zijn principe, dat men kan billijken. Daarna kwam nog vaak de vraag op zijn lippen: „Tellegrafis, vraag een bietje hoe dit met mij vrouw gaan". Een enkele maal hebben we de proef nog eens herhaald, eveneens met goed resultaat, tot het op 't laats't niet meer ging, pfft. pEglise. ur Krafft. jente. =dt. Hoewel de President 'te Waterval-onder vertoefde, was de zetel der Regeering nog te Machadodorp. De leden van den Uitvoerenden Raad kwamen geregeld naar Waterval-onder om daar zitting 'te houden met den Pre sident. Tegen het einde van Augustus kwam President Steyn van den Oranje- Vrijstaa't naar Waterval-onder, om met President Kruger den toestand des lands te bespreken. Enkele van die besprekin gen mocht ik, in functie zijnde, meema ken en ik was steeds in bewondering voor het wijs beleid van deze groote mannen, die, hoewel van zeer verschillenden aan leg, beiden op eigen wijze de belangen van hun beide landen ter harte namen, en elkander steunden. President Steyn, een gestudeerd man, tevens fijn diplomaat, wist niettemin- te profiteeren van de groote ervaring en de kennis van land en volk die President Kruger bezat. Wanneer Oom Paul er dan zijn ouden Bijbel bij haalde, zat Presi dent Steyn even aandachtig te luisteren. Wat hij er bij dacht, is nie't zoo gemak kelijk te raden. Hij had evenals wii, een grooten eerbied voor het vaste geloof van ziin collega, ofschoon hij wel degelijk ae feiten onder de oogen wist te zien. Dit was ongeveer ten tijde da't Lord Roberts in samenwerking met Generaal Sir Re vers Bulier een beslissenden aanval deed op de posities van Generaal Botha te Dalmanutha en hoewel de Burgers met leeuwenmoed vochten en een week lang alle pogingen van den vijand om door te breken verijdelen, gelukte het Generaal Bulier toch uiteindelijk een zwak punt, door 70 man van de Johannesburgpolitie bezet, te nemen. Generaal Botha beschikte over ca. 4000 man, om een terrein van 50 K.M. breedte te verdedigen. Roberts viel hem aan met ongeveer 50.000 man en veel grof geschut. Na dezen slag werd het den Commandant Generaal en zijn officieren duidelijk, dat dit klein getal Burgers niet den vijand kon keeren of bevechten, zoo als ze dat tot nu 'toe gedaan hadden. (Wordt vervolgd),

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3