II m r ALGEMEEN NIEUWS- E|t ADVERTENTIEBLAD DE TWENTSCHE BANK N.V. F. W. BA 29e JAARGANG 31 JANUAI, 1936 OPLAAG 5000 EXEMPL. No. 41 TER VOORTZET ING VAN VOOR BLOEMENDAAL - OVERVEEN - AERDENHOUT - BENTVELD - ^GEEENZANG HEEMSTEDE - HAARLEM EN SANTPOORT-STATION BLOEMENDAALSCHEWEG n - BLOEMENDAAL Bloemendaalscheweg 147 BLOEMENDAAL Goedkoope Reismarken Aan onze lezers. Brokjes levenswijsheid De egocentrische levens houding ÏERVAT PRAKTIJK G.J.GUDE. Cuisinier Losse Blaadjes Gemeenteraad 1 "i. A V I X HET ILIEIEIIIH.SC) WEEKBLAD ADVERTENTIETARIEF Per reSelIS cent Contract speciaal tarief Kruidnoten 4 regels35 cent Elke regel meer 10 cent BUREAU VOOR RED" - ADMIN POSTREKENING 191387 - TELEFOON 23453 R ATI E EN ADVERTENTIËN jUUR) B.G.G. 11862, 22 177 OF 22576 1 ABONNEMENT f 1 per half jaar bij vooruitbetaling Losse nummers5 cent Het zal onze lezers aangenaam treffen, ons blad in zoo keurigen vorm weer te zien. Voor het volgend nummer liggen ge reed: verslagen van: Geloof en Weten schap (lezing van prof. Steger)de ver gadering der afdeeling Haarlem van de beweging Eenheid door Democratie van Dinsdag jl.het jaarverslag onzer afdee ling der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde; de 25ste K.A.I.-tentoon stelling en „Voor de Kinderen" en, last not least, het belangrijke slotfeuilleton „Transvaal" van C. E(ngel). Toegezegde artikelen handelen over: De Oxfordgroep en het Plan van den Ar beid. RED. (Nadruk verboden). Er bestaat verschil tusschen egoïstisch en egocentrisch. Egocentrische menschen behoeven niet noodwendig zelfzuchtig te zijn. Integendeel kan hun optreden meer malen een altruïstischen indruk maken. Vaak zijn zij voor anderen in de weer en ze sloven zich daarbij uit op een wijze, welke den oppervlakkigen beoordeelaar lofwaardig voorkomt. Maar deze onbaat zuchtigheid is slechts schijn. Zelfs wan neer ze zich opofferen voor anderen en zich de eenvoudige gemakken ontzeggen ter wille van hun streven naar een of ander ideaal, staat niet dit ideaal in het centrum van hun aandacht, maar hun eigen persoonlijkheid blijft overal en al tijd het middelpunt. De overdreven manier, waarop som mige menschen ijveren voor iets, van welks nut of beteekenis zij op een bepaald oogenblik vervuld zijn, verraadt niet zel den den egocentrischen oorsprong van hun idealisme. Omdat zij zelf socialist of vegetariër of Christian Scientist of wat dan ook zijn geworden, eischen zij ook van de omstanders, dat deze tot die be weging zullen toetreden. Omdat zij zelf dweepen met den een of anderen kunste naar of medelijden hebben met het een of andere slachtoffer, achten zij heel hun omgeving verplicht plotseling in deze dweeperij of in dat medelijden te deelen. Niet de beweging of den persoon, waarin zij belang stellen, dienen zij, maar zij die nen zich zelf, door heel de wereld op te vorderen voor de belangen, waarin zij hun persoonlijke levensbevrediging mee- nen te hebben gevonden. Zulke menschen dienen hun ideaal slecht. Een eenvoudig voorbeeld is vol doende om dit te betvijzen. Een liefdadige dame ontmoet een arm kind. Medelijden vervult haar en zij draagt de keukenmeid op, voor dit stakkertje een bord warme erwtensoep klaar te maken. Tot ontstel tenis van de liefdadige dame weigert de kleine de aangeboden lekkernij. „Wat zijn die arme menschen tegenwoordig toch ondankbaar", verzucht de liefdadige dame, die op het eerstvolgende kransje het geval vertelt en daarbij meedeelt, dat ze hierdoor tot inkeer is gekomen en haar lidmaatschap van Liefdadigheid naar Vermogen of van het Crisiscomite heeft opgezegd. Als de dame zich had verplaatst m het gevoelsleven van het arme kind, had ze kunnen bedenken, dat zelfs zoon stak- kertje op 6611 bepaald oogenblik. geen trek in erwtensoep kan hebben. Mis- schien bad het een paar huizen verder pas een paar boterhammen met spek moeten verorberen. Misschien had het een maagkwaal. Of misschien hield het doodeenvoudig toevallig niet van erwten soep. Kinderen, die een tegenzin hebben in erwtensoep, hebben er toch altijd be staan, zoowel onder armen als rijken! Maar de dame dacht alleen aan zich zelf, aan de voldoening, die zij zou sma ken, wanneer de arme, uitgehongerde kleine daar zoo gretig van de erwtensoep zou happen. Dit gevoel van zelfbevredi ging is in menig geval de eigenlijke drijf veer bij daden van verondersteld mede lijden. Zooals deze dame bedankte voor de liefdadigheid, zoodra deze haar persoon lijke wenschen niet bevredigde, worden egocentrische menschen een beweging ontrouw, zoodra deze niet geheel volgens hun persoonlijke wenschen werkt of ge- leid wordt. Dan loopen zij over naar een nieuwe vereeniging, waarvan ze zich zelf wederom het middelpunt kunnen gevoe len. Zelfzucht in haar grofste uitingen is betrekkelijk gemakkelijk te overwinnen. Maar er bestaan tal van in eigen en an- derer oog edelmoedige, onbaatzuchtige, idealistische menschen, wien het toch niet is gelukt, zich zelf uit het middel punt van de wereld weg te cijferen. De overwinning van de egocentrische levens houding kan alleen uitkomst zijn van een lange en moeilijke karakterontwikkeling. De egocentrische levenshouding is een overblijfsel uit den prillen kindertijd, waarin men alles aan zijn eigen persoon tje ondergeschikt maakt en nog niet ver der kan zien dan zijn neus lang is. In een tooneelstuk hoorde ik eens een ouden, wijzen dokter tegen een jong meisje zeg gen: „Volwassen worden is: je persoon lijke gevoelens op zij zetten". Er. dat is het, wat de egocentrische mensch zoo moeilijk kan leeren. Hij is in de kinderachtige periode blijven steken en njoit volwassen geworden. Egocentrisch optreden^miVeris mourns van,Onbeschaafdheid. Fnraecox. ccrafrie menïtfc:i tSfi» xmcot zien roe en gaa. zelfs [bij de hoogste dingen van zich zelf uit. J|)ë godsdienst der primitieven is geen dienen van de godheid, maar de godheid in dienst stellen van de persoonlijke be langen h.irer aanbidders. Niet de godheid staat daaiv'i in het middelpunt van het heelal, maai de geloovige, die bidt om regen of zon 01 gezondheid of een goede vangst bij jacht of vischvangst. Aldus de godsdienst van den onbe- schaafden mensch. De beschaafde mensch tracht, indien hij geloovig is, zich zelf weg te cijferen en zijn vreugde te vinden in het dienen van den godde- ïijken geest, dien hij in het midden van het heelal plaatst en waarvan hij zich een nederigen dienaar gevoelt. Het gebed van den beschaafden geloovige luidt: niet mijn wil, maar Uw wil geschiede. Wie aldus de godheid of een ideaal of de menschengemeenschap of iets anders buiten zich zelf in het middelpunt zijner aandacht stelt, leeft met zijn omgeving- in nauwen samenhang mee en voelt zich als een droppel in den eeuwigen stroom van het leven mee opgenomen. Hij wordt door dezen stroom gedragen, die hem steunt en opheft boven zijn kleinzielige en kleinzeerige beslommeringen. Maar de egocentrische sluit zich buiten het leven en zal in zijn eigen onbeteekenend mid delpunt verschrompelen als een plant zonder wortels, als een afgebonden li chaamsdeel. Want elke levensfout wreekt zich, noodwendig! H. G. CANNEGIETER. Santpoort Wüsteia ji Tandarts - it Tlv,eris niet (Deze advertentie later gepla?^uran*) eerder verschijnen dC I r fotheen nog eer de gewone dessaman vfppeaan, die in biedig neer voor den Ede Vegen reed een huurkarretje langs dit is thans uit. ieevorpen hou- Ten gevolge van die o t bestuur vroe- ding van het volk, was id zich als jong ger patriarchaal en spr. al een vader- controleur op Zuid-Cel fblkii,g gevoeld lijk raadgever der was ontstaan! HERINNERINGEN UIT INDIE IN VER BAND MET HEDEN EN TOEKOMST. Causerie van den oud-gouverneur der Molukken, J. Tideman. Voor de afdeeling Haarlem van de Koninklijke Vereeniging „Oost en West" sprak oud-gouverneur der Molukken J. Tideman voor een aandachtig gehoor over herinneringen uit zijn 30-jarigen dienst bij het binnenlandsch bestuur in Indië, daarbij de aandacht vestigend op de ingrijpende veranderingen, die zich in dien tijd hebben voltrokken en vooral de jongeren onder de aanwezigen wijzend op de leering, die daaruit te trekken is. Herinneringen immers hebben vooral waarde, wanneer daarin prikkels tot medearbeid aan de toekomst worden ge vonden. Reeds uiterlijk was alles in 1898, toen spr. zijn eerste reis naar Indië maakte, geheel verschillend van heden. Een ge moedelijke zeereis op een eenvoudig maar goed ingerichte mailboot uit die dagen bracht ons naar Indië, waar de sfeer eveneens gemoedelijk was. Weltevreden met marmeren paleizen en heerlijke plei nen was de parel van het Oosten en maakte op den bezoeker den indruk van een idyllische villastad. En thans bren gen ons echte zeekasteelen naar een be drijvige hoofdstad met het drukke en tierende verkeer, de vele groote gebou wen en het levendig aspect der tegen woordige millioenensteden. Ook de hou ding der bevolking is gewijzigd. Hurkte waardoor een verhouLoogelijk maakte, die een bestuursvoering iuis e was. Met zooals hij meende, dat\> sj hoe dat enkele staaltjes teekeij contact was. lp Ii.dië echter Niet m alle deelen regeering gezag, had de Nederlandschejajn verblijf ter In het eerste jaar vari moe ft de be- Oostkust van Sumatrgen r iet vergun- stuursambtenaar zich alar c e onafhan- ning van den resident lieve De hoof- kelijke Batak-landen bbg j 11 onafhan den waren hier zelfstal? met den resi- kelijk en weigerden zWien te houden, dent verdere bespreken™iddellijk be- wanneer deze hen niet/ Bataksch ge loofde alle streken, wf- maken. Ook de sproken werd, weer vrij turen op Zuid- houding van de zelfbtt weinig bevor- Celebes was in dien ftuur. Het is het derlij k voor een goed h erneur-generaal groote werk van gov einde gemaakt Van Heutsz, daaraan er zijde wordt dit te hebben. Van bepaaléfurd, doch Van '!'/i ij uloz/iir// aïïfj L'/.nH i ,'ü.lTVïïts V/aaVT.:: uig bestuurswerk alleen kan worden verricht, wanneer het gezag behoorlijk gevestigd is en erkend wordt. Zoo wijzigde het be stuur zich na den bewindstij d van dezen gouverneur-generaal. In maatschappelijk opzicht hebben eveneens veranderingen plaats gegrepen. Waren vroeger de Europeanen uitsluitend bestemd voor de leidende betrekkingen en vormde de bevolking de onderste maatschappelijke laag, terwijl de Indo- Europeanen en enkele on twikkelde inlan ders de tusschenlaag uitmaakten, waar uit klerken en commiezen en dergelijke ambtenaren werden gekozen, hierin kwam wijziging, voornamelijk ten ge volge van de inlandsche beweging, die een gelukkig verschijnsel is, daar nu de eigen krachten der bevolking tot ontwik keling komen. Dit kan niet anders zijn dan een voordeel en ten slotte door een goed bestuur bedoeld. Dat er opstandige stroomingen zijn geweest, beschouwde spr. als een groeistuip der jeugdige be weging; hieraan werd vooral na het op standje in 1926 door het krachtig ingrij pen der regeering een einde gemaakt. Vele opstandigen gingen naar Boven- Digoel, maar niet allen behoorden tot de principieel vijandige elementen. Dit bleek spr., toen hij als gouverneur in Boven- Digoel Kwam en met vele geïnterneerden gesprekken voerde en ook op andere wij ze ondervond, dat onder de geïnterneer den veel menschen waren, die berouw hadden over de vroeger door hen aange nomen houding. De inlandsche beweging over het algemeen echter is goed en de bestuursambtenaar zal het mooie daarin moeten leeren waardeeren, wil hij het contact met het volk behouden. En dat is noodig, want de band met Indië is een band, die zoowel Nederland als Indië ten goede komt. De bevolking en haar leiders van heden gevoelen dat. Samenwerking tusschen Westersche en Oostersche lei ding kan niet anders dan heil brengen aan beide partijen. Dit is ook de reden, waarom overal on derwijs werd verspreid. Men heeft wel ge zegd, dat daardoor de opstandigheid ver meerderd werd, maar wie even nadenkt, moet toegeven, dat men een bevolking van een land, dat men bestuurt, niet dom kan houden. Hierbij werd natuurlijk wel eens een fout gemaakt en werd wel eens meer onderwijs op een bepaald gebied gegeven dan de bevolking verdragen kon. Over het algemeen echter moet men in stemmen met het gevoerde beleid. Op economisch gebied heeft Indië na tuurlijk ook onder de crisis geleden. De bevolking heeft zoo goed als de gmds werkende Europeaan verhezen geleden. Zij heeft zich echter aangepast en de Europeanen moesten dat ook doen. Van daar dat ten gevolge van de tijdsom standigheden de maatschappelijke struc tuur zich wijzigde, ïvant thans nemen door onderwijs en opvoeding ontwikkelde inlanders plaats in de hoogste colleges en de leidende lichamen en ziet men Euro peanen, die op zeer eenvoudige wijze aan hun levensonderhoud moeten werken. In vele groote bedrijven heeft de zgn. „in- dianiseering" plaats, evenals bij het gou vernement, waar inheemsche krachten de plaats der Europeanen gaan innemen, hetgeen goedkooper is en geen reden tot ongerustheid over de vervulling van de •staak behoeft te zijn. Hierdoor kwam de tusschenlaag der Inde-Europeanen in het gedrang en trachtten deze menschen een uitweg te zoeken door de zgn. „leege landen" als arbeidsveld voor kolonisatie te kiezen. De kolonisatie van Indo-Europeanen, die het eenvoudige Indische leven gewend zijn, begint langzamerhand door goede orga nisatie iets meer hoopgevend te worden. Spr. wil in verband met dit vraagstuk een ernstige waarschuwing richten tot hen, die tegenwoordig het koloniseeren van Europeanen in de tropen aanprijzen als een oplossing van het werkloozen- vraagstuk. De propaganda daarvoor noemde spr. onverantwoordelijk en roe keloos. Ten slotte wees de heer Tideman op het belangwekkende feit, dat het wereld gebeuren zich schijnt te verplaatsen niet als oudtijds van Oost naar West, maar van West naar Oost. De opkomst van Japan en het indringen van Japan op economisch terrein en misschien wel met andere bedoelingen in den Indischen ar chipel hebben Wijziging gebracht in den wereldhandel en het wereldverkeer en daarom is. het de moeite waard zich van dien toestand rekenschap te geven. Spr. vertoonde een kaart van den Pa cific, waarop hij de ligging aanwees van ons Indië als grensland van den Pacific en de Japansche gebieden. Japanners hebben zic'h reeds in Nieuw-Guinee ge vestigd, doch het zal de plicht van Ne derland zij/n, dat meest oostelijke gebied tot ontwikkeling te brengen. Hiervoor zijn de voorbereidingen in vollen gang. Indien nierbij, zooals in het algemeen voor, m 11™ o.ig-cjii.ccii Ook al faalt de weervoorspeller, jpr, de tijak, die wij Nederlanders in de 't Gaat wel goed in de natuur! UITZENDING VAN DINERS Gevestigd sedert 1920 lordensstraat 74 - Telef. 13 132 HAARLEM DE STRENGE WINTER! Waar blijft nu de strenge winter Die ons aangekondigd is' Onze brave weerprofeten Hadden 't Weer eens leelijk mis' Deze zeer bevoegde lieden Hebben tijdig ons voorspeld- Dezen winter worden w' allen Door de koude zeer gekweld De bewijzen voor die stelling Zagen zij in de natuur: Als de vogels vroeg gaan trekken, Wordt de winter koud en guur "t Kan natuurlijk nog wel komen Omslaan kan het gauw genoeg! Maar het blijkt: het wordt geen Ook al trekken vogels vroeg! En wie houdt van schaatsenrijden Zal per rolschaats moeten gaan, Of 'n abonnement je nemen Op een kunstijsschaatsenbaan! Maar 't heeft ook zijn goede zijde: t Spaart den armen geld voor vuur. krachten, die naar Indië gaan, begrijpen, dat zij bij hun plicht om hun arbeid naar behooren te vervullen een anderen groo- ten plicht hebben om het werk van Ne derland in de tropen te bevorderen door te zoeken naar de juiste samenwerking met de bevolking ginds, dan zullen zij met de toewijding en de liefde voor hun taak, die dat eischt, een schoon werk kunnen verrichten. En dat willen wij toch allen zoo gaarne in het belang van Groot-Nederland, dat ons lief is. Overzicht en nabetrachting. De raad was Donderdag 15 Januari weldra voltallig. De burgemeester zat voor, wethouder Prinsenberg rechts naast hem op de oude plaats van dr. Borriwater, wethouder Ho- genbirk aan de andere zijde tusschen ge meentesecretaris en mr. J. Bierens de Haan sr. De heer Van Abs was weer in den hoek bij het raam gezeten in de lijn van B. en W. om het verhandelde te ste nografeeren. Op de tribune, vooraan, de als gewoon lijk goed vertegenwoordigde pers, verder twee belanghebbenden, die verdwenen, toen hun zaken waren afgedaan. Dat wa ren afwijzing van een verzoek van den heer Dijkstra en het besluit van den raad overeenkomstig het advies van B. en W„ om den minister van binnenlandsche za ken te schrijven, dat men voorloopig niet in kon gaan op zijn wensch, de salarissen van het politiepersoneel te verlagen. Besloten werd tot aanstelling van een ambtenaar ter secretarie boven de tegen woordige sterkte. De verkoop van een stukje grond aan den Vijverweg naast de Montessorischool werd aangehouden. Een uitvoerige gedachtehwisseling ont spon zich over een onderwerp, dat o.a. ons raadslid, Tweede Kamerlid ir. Cra mer wel van zeer klein formaat zal toe geschenen hebben, nl. of de Boschlaan (dat heette vroeger bij ons het School- laantje of het Boschlaantje, u weet wel, schuin over het postkantoor) een win kelstraat mocht worden. De heer J. Tanis wenscht er een bakkerij te stichten. Daartegen had niemand bezwaar. Maar zijn bouwplan sprak ook van een brood magazijn. Nu wilden B. en W. de Bosch laan meteen schrappen uit de lijst van voor winkels verboden straten. Den heer Van Riessen dacht het 't eenvoudigste den heer Tanis vergunning te geven voor zijn inrichting en de zaak overigens te laten rusten. Terecht merkte de heer Ro- lingh op, dat dit niet ging en de door B. en W. gevolgde weg formeel de juiste was. De heer Adr. Cassee opende het vuur tegen het voorstel van B. en W. met een beroep op de belangen van den midden stand te Bloemendaal en het voornemen ■va-vrrevo c'er regeering om de uitbreiding van het aantal winkelzaken over heel het land te belemmeren. Hij kon niet ontkennen, dat er reeds een fruithal werd gevestigd ook is er de vroegere wagenmakerswerk plaats van den heer Wezeman en de ach terzijde der drukkerij Timmer Red.), en dat het laantje geen. zuivere woon straat is, maar hij voelde niets voor het denkbeeld van den voorzitter, er een straatje speciaal voor kleine winkeltjes van te maken. De heer Quarles, die den voorzitter bijviel, sprak van een winkel- buurt voor niet-koopkrachtige ingezete nen. De heer Hogenbirk viel den heer Cassee bij. Nadat de heer Schulz blijk had gegeven den plaatselijken toestand niet te kennen wat de soorten winkels betreft, waaraan wij rijk zijn, werd het voorstel aangehouden. De heer Prinsen- berg had nog gelegenheid te voorspellen, dat men straks weer voor soortgelijke moeilijkheden komt te staan als de lan derijen tusschen Julianalaan en Klever laan met woningen bezet zullen zijn; men zal de menschen daar bezwaarlijk kunnen dwingen hun boodschappen in de Bloemendaalsche dorpsstraat te gaan doen. Ons leek het denkbeeld van den voor zitter, gesteund door den heer Quarles, voor de hand liggend te zijn. De huis vrouwen en kinderen winkelen het rus tigst in een straat of straatje zonder doorgaand verkeer. Van het Boschlaantje is een klein Kal verstraatje van Bloemen daal te maken, maar dan met kleine win kels èn werkplaatsen. Wij zien er een mandenmakerij verrijzen, een zaakje in fijne handschoenen, een klein gramo- foonpaleisje, een snoepwinkeltje, een tij dingzaaltje, een vogel- en zaadwinkeltje e.a. hier ontbrekende zaakjes. Het is overigens o.i. gevaarlijk voor den Bloe- mendaalschen middenstand, te roepen om bescherming en ordening door de overheid tot tegengaan van kleine za ken, omdat o.i. althans het gevaar voor den winkelstand juist dreigt van den kant der groote alles dooddrukkende con cerns, warenhuizen e.d. In Haarlem zijn tientallen bekende kleinere zaken te gronde gegaan door de verlokkingen, die bijv. Vroom en Dreesman onder bescher ming der overheid het publiek bieden; verlokkingen, die, als men zich door een deskundige laat inwijden, vaak weinig met het werkelijk belang van het publiek te maken hebben. Elders is reeds meer malen aangetoond, dat dergelijke con cerns, bestaande uit afzonderlijke n.v.'s, die echter gezamenlijk inkoopen met drie maanden crediet, feitelijk bloeien ten koste van de met dertig dagen crediet werkende specialisten. En als een van hen het straks in het hoofd krijgt bijv. Voorduin aan te koopen om er een wa renhuis te stichten, waar men boeken, fietsen, eetwaren, gemaakte kleeren, visch en radiotoestellen, kachels, behang sel en linoleums, dekens, garen en band, misschien ook kippen en eenden, dood of levend, kan koopen, waar men taartjes

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 1