m Proza en Poëzie van Hein Boeken. en sett- DE TWENTSCHE BANK N.Y. Naaimachines op afbetaling JAN GEIJLVOET Jr. A. G. G. M. GIORGIS Zn. Sportkleeding Uw Costuum, Jas of Mantel „KLEVERPARK" BL'DAALSCHEWEG 147 BLOEMENDAAL In de Auto. Jubileums en de midden stand, die zich zelf moet pousseeren. Hoeden en wat soms haar gevolgen zijn. (Uit „De Auto"). Dr. J. Baart dé la Faille vervolgt in „De Auto" van 20 Febr. j.l. zijn reeds in 1934 begonnen reeks bijdragen over „Alcohol en Snelverkeer". Ditmaal wijst hij er met rede op, dat alcohol gebruik en zelfs alcohol-misbruik binnen bepaalde grenzen niet op iedereen dezelfde uitwerking heeft. Dit is vooral van beteekenis nu art. 22b van de Motor- en Rijwielwet zoo is geredigeerd dat van den politieman en van den rechter gevraagd wordt of, wie verdacht wordt een ongeval te weeg te hebben gebracht, geacht kan worden zijn motor rijtuig naar behooren te besturen. De hadruk valt dus niét op de vraag heeft deze persoon alcohol gebruikt, maar hierop, welke invloed moet dit speciale alcohol-gebruik geacht worden te hebben gehad speciaal op dezen verdachte Kennis en een fijn onderscheiden van de ver- schillerfde stadia van alcohol-gebruik is derhalve voortaan even onmisbaar voor den rechter (immers wat de politieman „acht" waar te nemen is slechts te beschouwen als een voorloopige indruk. Iets anders kan ook van hem niet worden gevergd), als kennis van de persoonlijkheid (aanleg, karakter, gemoedsgesteldheid en intellect) van den ver dachte. Trof. Heijmans beoordeelt een en ander naa1 diens drie grond-eigenschappen; 1. bekwaamheid om snel te handelen. 2. 't al dan niet gericht zijn van het schommelend gemoed op bepaalde doel einden, 3. bedachtzaamheid (bewust en onbewust denken en bijgevolg handelen). Tot zoover is alles naar wensch. Dr. Baart de la Faille deelt echter daarna mede, dat' prof. Heijmans destijds 8 mogelijke typen of combinatie's van personen vaststelde, aan wie het teweegbrengen van een auto-ongeval kan over komen. Hierbij rijst de vraag of het vaststellen van typen of cpmbinatie's praktische waarde heeft. Men amoet voorzirihtig. zijn met het hokjesstebel.1 INGEZONDEN. „HET BROKKEN HU IS". Nu de groote schoonmaaktijd weder in aantocht is of reeds een aanvang heeft genomen, meent het Bestuur er goed aan te doen de ingezetenen van Haarlem en Omstreken nogmaals te helpen her inneren aan het bestaan van het Brokkenhuis, Donkere Spaarna 34, waarvan doel en streven als bekend mag worden beschouwd. We zouden het zoo prettig vinden wanneer een ieder, vooral in dezen tijd, de tijd „voor den grooten uithaal" nog eens extra zou willen nagaan wat niet meer voor eigen gebruik behoeft te worden aangewend en dus opgeruimd kan worden. Er komen toch ieder jaar van die voorwerpen in onze handen, vooral als de zolder een beurt krijgt, waar we geen weg mede weten, zosals tafeltjes, stoelen, borden of selialen van een afgedankt servies. We gebruiken het niet meer, maar vinden het toch jammer het weg te doen. Dat is het ook, maar niet, als ge er een mooi en nuttig werk mede verricht en dat doet ge ongetwijfeld, wanneer gij het aan het Brokken huis afstaat. Steunt daarom 't Bestuur in zijn po gingen om leed en armoede te verzachten en zorgt nu allen dat onze oogst, die in den voorjaarstijd binnen gebracht wordt, nu eens extra groot zij, opdat ons magazijn weer eens goed gevuld worde. Zendt ons spoedig Uw briefkaartje om wat te komen halen of telefoneer 2 3 6 7 0 en onze wa gen komt voor Uw deur om Uw aandeel af te halen. Loopt het zóó druk met Uw aanvragen, dat ge niet dadelijk geholpen wordt, dan wacht U wel even, lieusch, we laten U niet te lang wachten. Het Bestuur van het Brokkenhuis: A. VAN MARSELIS HARTSINCK Presidente. P. J. MULDER, secr.-penningm. Goedkooper dan bij anderen. Contant met S jaar schriftelijke garantie. Repa ratie aan alle merken m. 1 jaar garantie Haarlem - Doelstraat 35 - Opgericht 1902 Telefoon 13538 SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Henriëtte Mooij schrijft hierover aan bekenden Nu het voorbij is met den Sonnetten-Regen, nu het grootsehe zwaaien en zwieren van dien Dichtergeest boven de hoofden der levenden niet meer wordt waargenomen, nu de lofzang van den morgen, van den middag, van den avond, van den nacht niet langer weer klinkt, het lied tot de zon, de maan, de sterren, de wiss'lende rei-zang van klagen en hopen, van jub'len en smachten voor immer verstierf, nu de zangen van zeeën en winden, steden en stranden, menschen en machten, God en Natuur voor goed zijn verstomd, nu het manlijke, oprechte en rechte woord niet meer wordt gehoord uit dien zachtmoedigen mond, niet meer wordt genoten van die voor treffelijke pen, nu een der grootste zonen van zijn volk, een der grootste dichters van zijne eeuw voor altijd is heengegaan, in het aanwezig-zijn ongewaar- deerd en bij het heengaan nagenoeg onopgemerkt gebleven door dat volk, temidden waarvan hij, hartelijk deelnemend aan al zijn lief en leed, als een klassiek Harpenaar, als een andere Vondel, heeft geleefd nu is er die vreemd-vale leegte gekomen. En in de verslagenheid om zijnen dood vroegen enkele van de zijnen zich af: Werd schoonheid dan ge boren om roemloos te vergaan? Zijn vergeefs dus de schatten den hart-mijn ontdolven? Was Taal dan geen klank, geen wèk-roep geweest? Had den vergeefs de vlammen gebrand van dat groote gemoed, de vuren gevonkt, de lichten gestraald van dien veel-omvattenden geest? En het oor, dat luisteren wilde zoo graag en het oog, dat verwachtte hem wéér, die zochten en zochten en vonden hem, want de Meester, was hij niet daar: was zijn leven niet hiér, in zijn werkt „Komt, laat ons het eerbiedig verzamelen gaan, want de toekomst is daar en hij lééft!" Van den dichter Hein Boeken werd (door Mej. H. M. Boissevain, Mej. Henriëtte Mooy, den heer Ton Koot), de stof bijeengebracht voor een bun del, welke een, uiteraard zeer beperkte, keuze bevat uit diens Proza en Poëzie, uit aanteekenin- Uitgebreide sorteering Vakkleedingmagazijn Paarlaarsteeg 1 - Haarlem Telefoon 12842 Slechts aan één zijde gevestigd. gen en brieven, voorts een vertelling en vertaalde gedichten. Tevens werd een reproductie naar een jeugdportret, geschilderd door Jan Veth, opgeno men, een naar een teekening door Jan Toorop en een naar een fotografie, terwijl bovendien het sonnet „Zeus" in facsimilé werd afgedrukt. Mej. Henriëtte Mooy zorgde, onder den titel: „Een poging tot karakteristiek" voor een inleiding, de lieer Ton Koot schetste Hein Boeken als docent. Een bundel, die het Nederlandsche publiek wordt aangeboden met den vurigen wensch, dat het dezen zal lézen en hem lezend genieten, opdat het genietend den schrijver zal schenken, wat tijdens diens leven onthouden hem werd: als Dichter (d.w.z. als profeet en zanger), te worden verstaan, als Dichter te worden bemind, als Dichter te worden vereerd. De „Wereldbibliotheek" te Amsterdam werd bereid gevonden, om, bij voldoende gebleken deel neming, de uitgave van dit werk te verzorgen. Ondergeteekenden meenen daarom allen wien Boeken's kunst ter harte gaat, met aandrang te moeten opwekken op dezen bundel in te teekenen. De omvang zal omstreeks elf vel druks bedragen, de prijs is f 2.50 gebonden. HET COMITÉ VAN AANBEVELING. Dr. Willem Kloos, Den Haag. Dr. K. J. L. Alberdingk Thijm, Haarlem. Lizzy Ansingh, Amsterdam. Mr. J. C. Bloem, Kijkduin. Em. de Bom, Calmpthout. Mevr. II. M. Busken Huet-Boogaard, Den Haag. Mr. Frans Coenen, Amsterdam. Mevr. E. Diepenbrockde Jong van Beek en Donk, Amsterdam. Mr. Emile Erens, Heemstede. Mevr. Sophie ErensBouvy, Houthem. Prof. Dr. B. Faddegon, Amsterdam. G. J. Hofker, Bilthoven. Mr. Roel Houwink, Zeist. Douairière H. Laman Tripde Beaufort, Oberstdorf. Mej. Cato Loman, Amsterdam. Dr. M. B. Mendes da Costa, Amsterdam. Dr. J. ter Meulen, den Haag. Frans Mijnssen, Amsterdam. Prof. Dr.. P. H. van Moerkerken, Haarlem. Prof. Dr. Jozef Muls, Antwerpen. Dr. M. Noordewier, Hilversum. Mevr. A. NoordewierReddingius, Hilver sum. Joannes Reddingius, Den Haag. J. IC. Rensburg, Amsterdam. Mevr. Top van RhijnNaeff, Dordrecht. Dr. P. H. Ritter Jr., Utrecht. Herman Robbers, Sclioorl. Mevr. Jacq. RoyaardsSandberg, Amsterdam Dr. A. A. van Rijnbaeh, Leiden. Mevr. Frieda SchaapMooy, 's Graveland. Jhr. Dr. Nico van Suchtelen, Amsterdam. I OJ:--. iTïétèwe-Sfwe.pkh, ï>*m Haag. Mr. P. Tideman, Bloemendaal. F. V. Touissant van Boelaere, Brussel. Mevr. Marie VerhoevenSclimitz, Dordrecht. Prof. Dr. August Vermeylen, Brussel. Victor E. van Vriesland, Rotterdam. Mevr. Annie van WageningenSalomons, Den Haag. L. Zijl, Bussum. De Haagsclie Bijenkorf bestaat tien jaar. Vroolijk wapperen de groengele vlaggen buitens huis, en binnenshuis zijn alle afdeelingen met diezelfde kleur versierd. Overal prijkt het cijfer 10, omgeven dóór een lauwerkrans. De directie heeft met het personeel, dat van de oprichting af aan bij haar in dienst is, op de eerste der jubel dagen een gezamenlijk ontbijt genuttigd. Speeches zijn afgestoken en het publiek wordt door al die kleurigheid naar binnengelokt, waar voor haar speciale jubileumaanbiedingen zijn, met als twee hoogtepunten: een heerlijke jubileumtaart van 40 cents, en balonnen voor de kinderen voor 2 y2 ct. per stuk, waarvan de voorraad niet eens tot het einde van de feestweek reikte, zoo groot was de vraag van de kleuters ernaar. Met bosjes werden ze weggehaald, en menige bijziende dame staarde met een verheerlijkt gezicht naar de kruin van een van de vele boomen in de residentie, zuchtende: „Ach, zie toch eens zag, wat die paar warme dagen toch een knoppen getooverd heb ben," niet wetende, dat ergens een klein jongetje huilde, om het touwtje van de ballon, dat losge laten had, en waardoor deze korstondige metgezel in den top van een boom verdwenen was. Het is zeer zeker een aardige gedachte geweest, of veeleer nog een handige zakelijke geste, om vrouwen (taarten), en kinderen (ballonnen), die dan toch het grootste deel van de vroolijk uitgc- noodigde klanten vertegenwoordigen, een kolfje naar hun hand aan te bieden. Verder was er zooals altijd op modern gebied - voor elck wat wils en zijn de winkelmeisjes blij, dat dit lustrum, hetwelk samenviel met den boekenweek, weer tot het ver leden behoort. Middenstanders, wat kunt gij hieruit leeren? Wel het is zeer eenvoudig. U behoort alleen maar op tijd te jubelen, en na een korte tusschenpoos weer te jubelen, en dan weer enz. enz. U behoort voortdurend de aandacht van het publiek op uw zaak te vestigen, zonder hierbij uw concurrent willens en wetens schade te berokkenen. U weet ook, dat uw klanten niet bij u zullen komen, om u te vragen: „Wel, mijnheer Dinges, het is geloof ik volgende Woensdag 5 jaren geleden, dat u zich hier kwam vestigen, en wij zullen van dezen dag nu eens een zeer bijzondere voor u maken. Iedereen, Ontvlekken en Oppersen f 1.25 Alléén Oppersen f 0.75 Halen en thuisbezorgen inbegrepen. KLEERMAKERIJ EN PERS-INRICHTING Mr. Cornelisstraat 100 (tegenover de M.T.S.) - Telefoon 11061 - Haarlem A Atelier voor reparatiën, ver maken en beter keerwerk. die u zoo goed bediend hebt, zal meehelpen dien dag voor u tot een onvergetelijke te maken. Wij versieren uw huis, en geven u bij elke tiende aan koop, die wij doen, 10% terug. Bovendien zal iedere vijfde kooper u een waardevol geschenk aanbieden. Wij verstrekken u gratis jubileum zakjes, waarop^ u en uw lieele familie afgebeeld staan, en dit portret zal in de plaatselijke krant verschijnen en op den avond van uw Jubeldag, zullen wij het u levensgroot aanbieden, geschilderd door uw artiest-klant mijnheer X." Nu lacht u en u zegt tot u zelf: Die tijd zou ik wel eens willen beleven. Maar wie weet, komt het nog wel eens zoo ver. Doch voorloopig geven wij u deze raad: Zorg, dat uw zaak op bepaalde tijden (en wij bedoelen hiermee niet uitsluitend jubilea), zorg, dat elke gewichtige datum, die ieder jaar opnieuw met zich mee brengt, u speciale aanbiedingen hebt, die in het kader van het seizoen thuishooren. Het kind, dat een krent in zijn witte boterham vindt, roept: „Hoera, de bakker is jarig", en den vo'genden dag zoekt het tevergeefs naar nog een krent, en betreurt het, dat de bakker niet nog een jaar ouder is. Elk kind is een Vriend van den middenstand. Het doet het liefste boodschappen, waar het wat toekrijgt. Welnu, dit alles moet voor u aanleiding zijn, ervan doordrongen te worden, dat uw verkoop een kwestie is van: Hoe moet ik mij zelf pousseeren? En dat zit 'm heusch niet alleen in groote onkosten, maar veeleer in uw eigen vindingrijkheid. Ondergeteekende, betalend abonné op „Het Bloemen- daalsch Weekblad" verzoekt een afdruk op kunstdrukpapier van de plaat, voorstellende „Het laatste Avondmaal". NAAM STRAAT PLAATS Tegen overlegging van dezen bon kan, zoover de voorraad strekt, aan ons bureau Bloemendaalscheweg 42 een plaat worden afgehaald. De bon is geldig tot en met 15 April a.s. Het is ruim 400 jaar geleden, dat de eerste hoeden in Engeland werden vervaardigd, en sindsdien hebben ontelbare ill,-, zijde- en slroo- hoeden, (en wat dies meer zij) de Jiool'den van liet manlijk <rn vyoiiwlijk geslacht bedekt, en hiecAoor mooier of leelijker gemaakt. Want er zijn nn eenmaal van die gezichten, die er voor bestemd schijnen te zijn, dat iedere hoed hun karakter- uitdrukking wegneemt, en deze lieden, die geen vertrouwen meer hebben in: er is geen potje zoo scheef, of er past een dekseltje op, probeeren het nu maar, door trouw te blijven aanmet de boeil in de hand komt men door liet gauschc land. En inderdaad, bet is opmerkelijk, hoe velen, en wel zeer speciaal het jonge geslacht, of zij, die reeds den middelbaren leeftijd achter den rug hebben, tegenwoordig blootshoofds gaan. Maar dat neemt niet weg, dat de meeste vrouwen ieder seizoen, en in 't bijzonder in dat van de Lente, en dan nog vanzelfsprekend juist wel tegen Paschen naar een nieuw hoofddeksel verlangen en liever dien bewustcn Paaschoebteiid met een parapluie ter bescherming van het pasgekoehte exemplaar loopen, dan logisch den weg van het ei van Columbus te volgen, door den hoed netjes in de doos, (die sommige winkeliers den klant zoo vrien delijk aanbieden, service!) te laten liggen, tot de zon weer door de wolken mocht komen. O, die hoeden! In den gouden tijd van de 17e eeuw, toen veeren op mannenhoeden een alge- meene dracht was en de elegance hierin haar hoog tepunt behaalde, drong zij den hoed voor de vrouwen op den achtergrond. Zonder meer! Maar dat bracht van vrouwenhart tot vrouwenhart een band van jalousie, en haar felle revanche dagtee- lcent van dien tijd. Want revanche neemt zij nog. Saai en fantasieloos, gelijkgeschakeld, wandelen nu dagelijks en vooral 's Zondags duizenden hoe den langs de wegen, en de burgemeester en de bakker, de mijnheer uit liet huis met de echten eiken voordeur, en de schipper, die met 12 Si een kajuitje vertoeft, hun bolbedekldng onderscheidt zich in niets van vorm en vernuft, en het is alleen het prijsverschil, dat de verhouding van regen-, buien kunnen trotseeren bij genoemde individuen, doet zijn als die van 100 1 Maar die juffrouw uit de provincie, die ging solliciteeren in de stad, deed toch hèèl verkeerd! Ze droeg een helrood manteltje en op haar frissche meisjesgezicht lag een dito blosje, maar op haar hoofd had ze inplaats van een aardig, vlot mutsje, een lichtgrijze, harde, stroohocd gezet en zoo verscheen ze voor de tafel van de dames en heeren, die haar keurden en met één oogopslag afkeurden, terwijl ze toch de capaciteiten bezat. Maar die hoed werkte fascineerend en lachwekkend, en haar oogen, die haar intelligentie moesten verraden, werden overschaduwd door een dwazen grooten rand, m.a.w. ze was zich zelf niet, maar de dupe van een slechten smaak I „Nee,1 Vietorina, het is niet zooals ik me het heb voorgesteld", zegt iiij, nn tien minuten met baar gewandeld te hebben. „Ik kan je niet vertellen, waardoor het komt, dat ik me vergist heb". En liet meisje, teleurgesteld, maar desondanks toch nog fier, keert zicli om en gaat weg. Hij kijkt haar na, kijkt onafgebroken, tot liet hoofd, waarop een onmogelijke groene toque met bloemen troont, tuinarchitecten een studie waardig, inderdaad, maar vernietigend werkend, op alles, wat in haar belangrijk en aantrekkelijk schéén, tot dat hoofd, de groote desillusie, om den hoek verdwijnt. Waarmee gezegd wil zijn, dat bij liefde op bet eerste gezicht, men zoo veel mogelijk dat. eer-te gezicht moet trachten te behouden, en dat een hoed, een delicate, dure, doch ontegenzeggelijk een levenskwestie Is, waaraan U moet denken, als jU morgen uw Paaschhoed uitzoekt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2