3 Rubens Cantate. 10 Jaar Landelijke Ruitersport. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Nederlandsche Natuur historische Vereeniging i Voor de lezing over „Wetenschap en praktijk in de Java Suikerindustrie", welke Prof. Dr. V. J.' Koningsberger dezer dagen hield, bestond veel belangstelling. De voorzitter, de heer G. A. van Sehaik, sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot jhr. Boreel van Hogelanden, en herdacht vervolgens met enkele woorden het overleden eerelid der af- deeling, den heer H. Heukels. Prof. Koningsberger toonde enkele grafieken, waaruit bleek de uitbreiding der rietsuikercultuur sinds 183Q, toen Kol. v. d. Bosch het cultuurstelsel invoerde, waarbij elke inlander 1/5 van zijn land met suikerriet moest beplanten. Na pl.m. 13 jaar kwam de vrije Europeesche cultuur. In 1932 was de cultuur uitgebreid over pl.m. 200.000 H.A. Sindsdien is echter de cultuur sterk ingekrompen, daar de onlogische systemen van protectie, tol muren die den afzet van de rietsuiker belemme ren, hiertoe dwongen. Men gevoelt op Java als een grief dat hier te lande 17 milloen subsidie wordt gegeven voor de bietsuikercultuur. Beter zou het zijn, de cultuur van de suikerbiet tegen te gaan en de Javarietsuiker te importeeren, waarbij, ook de stoomvaartmaatschappijen voordeel zou den hebben. Elke fabriek op Java moet ieder jaar andere grond in huur nemen en mag slechts eenmaal in de drie jaar bij denzelfden eigenaar terugkomen; in die tusschenliggende jaren worden op deze gronden inlandsche gewassen verbouwd. De inlanders zijn tevens in de fabriek werkzaam. Indië heeft een groote rijkdom aan goedkoope werkkrachten, het bezit behoorlijke gronden en een uitstekende irrigatie. Foto's gaven een zeer duidelijk beeld van het planten der stekken, het uitstoelen hiervan, het z.g. aanaarden e.a. Een groote moeilijkheid heeft de Sereh-ziekte opgeleverd, die in 1883 zich zeer sterk uitbreidde. Toen begon men behoefte te gevoelen aan mannen der wetenschap en deze ziekte werd aanleiding tot het wetenschappelijk onderzoek en gaf den stoot tot de oprichting van het proefstation te Passoe- roean. Spr. vestigde speciaal de aandacht op het werk van Soldwebel, die op de gedachte kwam de rietstekken eens te plaatsen in grond, waar nooit suikerriet gestaan had, die dus niet besmet kon zijn, n.l. in de bergen. En werkelijk had dit succes. Toen begon het zoeken om een voor de Seren- ziekte immuun suikerriet te kweeken. Zeer belang rijk was de ontdekking dat suikerriet wel vertiel zaad gaf, zoodat het mogelijk was te kruisen. Alle mogelijke soorten riet werden hiertoe ingevoerd, doch kwamen dan eerst in quarantaine. En zoo gelukte het na vele kruisingen een aantal soorten te winnen die immuun waren en tevens een hooge suikerproductie gaven. De werkzaamheden van het proefstation breid den zich steeds uit: hiertoe behoorden ook een proefvelddienst, bemestingsproeven, grondkartee- ring, onderzoek der grondsoorten, bestudeering van insectenplagen, rietveredeling e.a. De heer G. A. van Sehaik dankte Prof. Konings berger hartelijk voor zijn enthousiaste en duidelijke voordracht. Op veTzoek van het Bestuur van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring, gaf Dr. Jolian Wage naar, Directeur van het Kon. Conservatoir te 's-Gravenhage, zijn oordeel over de opvoering en artistieke waarde van de Rubens Cantate, welke wij hieronder laten volgen: Met groote voldoening heb ik vernomen, dat de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring het plan heeft opgevat om Peter Benoit Rubens- Cantate dezen zomer in de open lucht en in passende omgeving uit te voeren, onder leiding van Jos. de Klerk. Toen ik in 1934, bij gelegenheid van de Benoit-feesten te Antwerpen, o.a. eene gloed volle uitvoering van deze Cantate mocht bij wonen (ik had het werk in vele jaren niet meer gehoord), werd ik opnieuw getroffen door de grootsche allure van dit kunstwerk. Alleen reeds het schoone Beiaardslied, dat als éénheids-idee door het geheele werk loopt en dat ook het triomphantelijk slot daarvan vormt, getuigt al van de genialiteit van den grooten Vlaamschen Meester. Gaarne herhaal ik dan ook hier eenige woorden van waardeering, die ik toen in de feestelijke Academische Zitting te Antwerpen heb uitgesproken: „Benoit's muziek wortelt vast in den „Vlaamschen geboortegrond. „Al de schoone eigenschappen dezer „muziek op te sommen, zou mij thans te „vèr voeren. Ik moge dus volstaan met te „wijzen op de bovenal gezonde popularitiet, „door Benoit in grooten stijl geuit; voorts „op den glansrijken luister zijner instrumen- „tatie, die, in haar gloedvolle kleuren, doet denken aan de pracht der groote Vlaamsclie „schilders. Treffend is ook zijn machtige „conceptie, die getuigt van een geest vervoerende scheppingsdrang. „De samenvatting en het begrip van dit „alles leidden er toe, dat de Nederlandsche „kunstenaars van Benoit's tijd intens ge ïmponeerd werden door de sterke kunst „van den stamverwanten Vlaamschen Mees- „ter. Door zijn triompliantelijke macht „werden zij gesterkt in hunne eigene be- „grippen omtrent een nationaal-Nederland- „sche muziek". En verder: „Zijne (Benoit's) belangstelling voor de „toonkunst in Nederland was groot en „blijvend. Uit zijn brieven en geschriften „blijkt herhaaldelijk, dat hjj een sterk HET LAATSTE AVONDMAAL (Naar een reproductie van Ed. Gebhardt). Van deze plaat stellen wij voor onze tefalende abonné's afdrukken op kunstdrukpapier gratis beschikbaar, waarvoor van den bon op blz. 2 kan worden gebruik gemaakt. „verband met de noodelijke Kunstbroeders „zocht en dit noodig achtte, om de gemeen- „schappelijke rechten te handhaven en te „doen eerbiedigen. De vervulling van dit „ideaal noemde hij „ceijj heerlijk vooruit zicht!" Aansluitend aan het voorgaande, juich ik het dus hartelijk toe, dat men één van 's Meesters beste en populairste werken op nieuw in Nederland zal gaan uitvoeren. En dit niet alleen, omdat de Rubens- Cantate voorzeker waard is ook door het tegenwoordig geslacht gekend te worden, maar tevens, omdat hiermede een daad van piëteit en dankbaarheid verricht zal worden tegenover den Kunstenaar, wiens streven er geheel op gericht was, om het Vlaamsche en Nederlandsche element in de muziek te ver heffen, te doen groeien en bloeien. w.g. JOH. WAGENAAR. House-party der Oxford-groep op zee. Van de Nederlandsche Oxford-groep gingen gisteren velen scheep op de „Prinses Juliana" van de Mij. „Zeeland" naar Kopenhagen, tot bij woning van de demonstratie te Ollerup in Dene marken op Paasch-Zondag. Dit is de eerste seheeps-house-party. Gedurende de dagen in Denemarken wordt aan boord geslapen. De „Prinses Juliana" wordt Dinsdag 14 April a.s. in IJmuiden terug verwacht. Een verbetering. De nieuwe woning van de familie Böttger, hoek Verlengde Koepellaan, hoek Zomerzorger- laan aan het Bloemendaalsche Bosch, een dubbel woonhuis onder één dak, maakt daar een goed figuur. Ze past uitnemend in het landschap, dat in onze gemeente zoo vaak bedorven wordt. Architect is de heer H. W. van Kempen van hier. De bouw is van onzen plaatsgenoot den heer J Feitsma. Een verminking van het Bosch. Hoe de Mij. „De Sierkan" er toe is kunnen overgaan en ons gemeentebestuur heeft kunnen goedkeuren, dat ons Bloemendaalsche Bosch zoo verminkt werd, als geschied is door den bouw naast het idyllisch Pannekoekenlmisje van de consumptietent, die schreeuwt tegen de om geving, is ons een raadsel. Wijze lieden, die beweren, dat ons gemeente bestuur zelf vorm, plaats en uitvoering van de kiosk bepaalde, hebben een al te slechte dunk van ons Raadhuis en van de Groene Tent. Het is, los van den braven borst, die er ver snaperingen verkoopt, heel, heel erg. De Schilderbent „De Vijfhoek". Ter plaatse, waar wijlen Ko Donker voor het eerst zijn schimmenspel opvoerde in de poort aan de Groote Houtstraat 9b, houdt „De Vijf hoek" van 512 April a.s. een tentoonstelling van werken der leden. Wij wekken onze lezers op ze te bezoeken. Een adres aan de N.Z.H. Tramweg Mij. Tal van ingezetenen hebben de Tramweg Mij., die aan onze streek zooveel onmisbare diensten bewijst, verzocht over te gaan tot verplaatsing van het eindpunt van den bus-dienst meer naar het Noorden. De tegenwoordige eindhalte is haast onvindbaar. De buurt kan haar gasten, vooral in den avond, niet duidelijk maken waar zich de halte bevindt. Deze is allerminst in een bewoond centrum gelegen, aan drie zijden be vindt zich niets, aan één zijde een school en het opvoedingsgesticht „Eben Haëzer". Het af- en aanrijden der bussen is voor de daar minstens 2 maal per dag spelende school kinderen vol levensgevaar. Het is geen plek om b.v. vanaf de drukke sportvelden bij onweer of anderen tegenslag spoedig te bereiken. Lage- en Middenduindaelscheweg, Zomerzorgerlaan, de Duinwijckweg en ook de sportvelden hebben nu eigenlik geen verbinding. Een verplaatsing meer in clé'nabijheid van een en ander, b.v. bij hotel „Zomerzorg" en dan met een toiletgelegenheid in het hakhout, zou zeer aan te bevelen zijn. Haarlemsche Bachvereeniging. Het ijverig en opmerkzaam bestuur der Bach vereeniging heeft het aanvangsuur der komende concerten gesteld op 8.15. Bravo! Kennismaken met eigen land. Van 1522 April zal in het gebouw der Open bare Leeszaal (Keizersgracht 444446) lectuur in boek en beeld tentoongesteld worden, die betrekking heeft op „Mooi Nederland". Voor degenen, die plannen maken, om een vacantie in eigen land door te brengen, zal hier gelegen heid zijn, om te zien, welke boeken den vacantie- ganger kunnen inwijden in alles, wat ons land aan moois en belangrijks te genieten en te bewon deren geeft. Er is niet uitsluitend lectuur over strand en duinen, over bosschen, over folklore en over oude gebouwen, maar tevens mooi illustra tiemateriaal. maquettes enz., die het geheel nog aantrekkelijker maken. Een nauwe samenwerking is tot stand gekomen met de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, die voor foto's enz. van een groot aantal ideaalvacantie-oorden heeft gezorgd. Er is keuze voor dichtbij en verder weg: van Haarlems omstreken en Het Gooi tot Zeeland en de Limburg- sche heuvelen. De toegang is vrij. (Tel.) Uit Elswout-nieuws. De Tam! Tam! seint: Belangrijk 1. Venezuela heeft bij het Internationaal Bureau aangevraagd ingeschreven te worden. Wordt dit goedgekeurd, dan zal dit het 49e aangesloten land zijn. 2. Het is thans officieel zeker dat de Wereld Jamboree te Bloemendaal zal worden gehouden. Hoera!! 3. De Regeering heeft goedkeuring verleend voor de uitgifte van een speciale Jamboree-zegel, hetgeen zoowel in buiten- als binnenland het be zoek aan de Jamboree zal stimuleeren. 4. Koninklijke goedkeuring is aangevraagd op de acte van oprichting van de stichting „Wereld- Jamboree 1937". 5. 150 Amsterdamsche Vierkantjongens hebben zich als een bijzondere Groep bij de N.P.V. aange sloten. 4 April op het Marietteplein officieele over- gang. 6. 23 April (St. Jorisdag) dragen we allen zooveel mogelijk ons uniform. Is dit onmogelijk, dan dragen we een bloem in het knoopsgat 7. Het eenigste middel voor een goed Zomer kamp is: Sparen! Sparen!! Nico v. Barneveld, verkenner. 20 April, Kees IJspeert. A.P.L. St. Jorisdag 6.30 uur v.m. aantreden Hoofd kwartier. Welpen, Verkenners. 23 April. Voortrekkers. Installatie Verkenners en overgang Welpen. Half zeven aantreden in het Troephuis. Gevonden voorwerpen: In het troephuis liggen sinds eenigen tijd een paar handschoenen. Troepvlag: Aan de ouders die hun bijdrage ge schonken hebben osn onze prachtige vlag ook van deze plaats nogmaals onzen hartelijken dank. Een pracht cadeau! 1926-1936. In dit jubileumjaar der Nederlandsche landelijke ruitersport is het niet overbodig nog eens met nadruk te wijzen op het doel en streven der lande lijke rijvereenigingen. Duidelijk komt dit naar voren in art. 2 der Statuten van de „Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingen", waarin we lezen, dat het doel is „De liefde voor en de kennis van het paard te bevorderen en daardoor het gebruik van het paard in het bedrijf aan te moedigen Het paardrijden, de ruitersportbeoefening dus, is slechts middel om genoemd doel te bereiken. Een aangenaam, sportief, nuttig en dus een goed middel. En dat het paardrijden niet doel-zelf is, doch dat men het eigenlijk doel veel hooger heeft ge steld, is juist gezien, vooral in deze tijden van depressie ten plattelande. Alleen organisaties die werkzaam zijn in het belang van een goede econo mische bedrijfsleiding hebben dan reden van bestaan: een zuivere sportorganisatie is in dezen tijd veelal een luxe. Zoolang het paard nog in de bedrijven gebruikt wordt en dat is nog steeds het geval zelfs in grooten getale -zoolang is de gebruiker er van verplicht verstand van zijn paard te hebben. Dit laat de laatste jaren nogal te wenschen over en daarom wil de landelijke ruitersport in die behoefte voorzien, waarmede zij dus het platteland een groo ten dienst bewijst. 2e Jaarster: Jaap Hendriks, Dolf van Ulzen, Bert Yspeerd, Kees van Nispen, Jan IJspeerd. (Welpen.). Ie Jaarster: Did. Bierens de Haan en Wim Walles (Welpen). 2e Petster: Jaap Hendriks (Welp.). Dienstpatr. Spechten. Jarig zijn: 6 April, vaandrig D. Bijl. 12 April, Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING afd. Haarlem en Omstreken. Lezing van Prof. Koningsberger,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4