wie J. VERDEL'S „KLEVERPARK DE TWENTSCHE BANK n.v. BLOEMEN DAAL De Bijbel en de Openbare School. A. G. G. M. GIORGIS Zn. V. BEEM TOONEEL. De Familie Kegge. De Heer Endendijk te Soest gehuldigd. Vereen. „Haarlemsche Manege". Arbeidsbeurs Bloemendaal. Rijkstelefoon. Agenda Bioscopen. Waarschuwing. producten neemt Valt een dokters-nota vreemd KLEVERPARKWEG 2 TELEFOON 10180 Uw Costuum, Jas of Mantel Colbért-Costuum naar maat Wat is een Gentleman 1000 maal ..Die Pleffermühle' Eeri Koperen Dienstbode. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Prospectus op aanvrage BL'DAALSCHEWEG 147 Bij de absolute gevoelens begint alle diepere opvoeding. Principicele herziening noodig. Op ren studie-conferentie in de Intern. School voor Wijsbegeerte begon prof. dr. C. A. Mennicke met een principieele uiteenzetting te geven van de vraag, of op de openbare lagare seltool bijbelkennis geleerd moet worden. Spr. wees er op, dat in de tegenwoordige maat schappelijke verhoudingen velerlei religieuze op vattingen naast elkaar bestaan en geduld worden. I)e godsdienstige overtuiging steekt, door haar unieke absolute onvergelijkelijkheid boven alles uit. Toen de onderwijswetten werden gemaakt, voelde de maatschappij zich nog christelijk maar in de laatste honderd jaar is er tusschen de maat schappelijke en christelijke deugden een vrij sterke spanning ontstaan. Die christelijke deugden kunnen niet op een menseh worden overgebracht maar moeten voortkomen uit overtuiging. In de bijbel- sche geschiedenis hebben we te maken met een geestelijke houding, waaronder spr. verstaat, dat ieder mensclielijk gebeuren teruggebracht wordt tot een daad van (tod, die overal en onmiddellijk in het mensclielijk leven ingrijpt. In de maatschap pelijke maatregelen wordt met deze beschouwingen geen rekening meer gehouden en dus wordt het directe ingrijpen van een hoogerc macht steeds meer en meer uitgeschakeld. Als voorbeelden geeft spr. de bestrijding der besmettelijke ziekten en de vermindering van liet sterftecijfer der zuigelingen. Ifoe langer hoe meer wordt getwijfeld aan de betrouwbaarheid van den bijbel en liet bijbelverhaal en dus is het onderwijs in bijbelsche geschiedenis liceleniaal niet een waar borg voor een waarlijk goede opvoeding. Men geeft aan een christelijk onderwijs de voor keur, omdat men op grond van werkelijk gods dienstige overtuiging meent, dat de opvoeding godsdienstig moet zijn. liet gewicht van de histo rische bctcekenis der christelijke religie verplicht ieder, om van de samenhangende feiten kennis te nemen en daarvoor is noodig religieus onderwijs. Kr is, volgens spr., alle aanleiding, ohi bij de vaderlandsche geschiedenis de relaties mcf den bijbel te behandelen en daarvoor zou het gosèliie- denisondenvijs moeten uitgebreid. Belioeïte van onzen tijd. De lieer G. v. Veen lc Amsterdam besprak daarna den tegenwoordigen stand der discussie over bet vraagstuk. Spr. is er verheugd over, dat iucnschen, van zoo ver uileenloopcndc richtingen elkander ontmoeten 0111 te spreken over deze bran dende kwestie. Spr. wijst er op, dat op vele confes- sioneclc scholen kinderen gaan van liberalen, Mij- zinnig- en sociaal-demoeralen, een verschijnsel dat overal te zien is. Op de bijzondere school moe ien de kinderen vaak eten zonder dat ze honger hebben. Is het nastreven van een godsdienstige opvoeding in overeenstemming met de opvattin gen van onzen tijd? Spr. wijst er op, dat de kinderen moeten loeren met anderen om te gaan, een zeer belangrijk cle ment in de opvoeding. Dij de absolule gevoelens begint de diepere opvoeding. Dc fundamentccle gevoelens dei; op voeding zijn de liefde, de dankbaarheid, de trouw en de eerbied voor den groot en geest, die liet wereld plan ontwierp. Gehoorzaamheid, verantwoorde lijkheid en roeping zijn dc eerste vereischten voor den menseh. Het uitleven daarvan geschiedt op grond van logische, ethische «esthetische en reclits- gcvoelcns. K11 doet 1111 dc openbare school genoeg 0111 deze gevoelens tot ontwikkeling lc brengen? Zij zal haar principieele grondslagen nog eens duidelijk moeten herzien. Thans is zij te verdeeld. Vervreemding van den Bijbel. Daarna schetst spr. uitvoerig, lioc de Bijbel v an dc openbare school verdween. Tegenwoordig weet een groot deel der jeugd niets van den Bijbel en van godsdienst. Spr. wil den onderwijzer liet godsdienstonderwijs laten geven. Iloe het gegeven moet worden, daarbij is ruimte voor verschillende opvattingen. Voor moeilijkheden dient de ouder wijzer de leerlingen te verwijzen naar den predi kant. Het bijbelverhaal moet verteld worden zooals het is en spr. hoopt in dezen op een vrucht bare samenwerking tusschen theologen en paeda- gogen. (Tol-) SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Autobekleeder- Zadelmaker Reparatie aan Kotiers en Tasschen Korte Kleverlaan 76,Tel. 23187, Bloemendaal Een te veel gebruikte zegswijze luidt, dat een daverend slot liet voorafgaande goedmaakt. Hoe zou dit spreekwoord tc rijmen zijn met liet feit dat het voorafgaande ook al van goede kwaliteit was Aldus is het gesteld metGeloof en Wetenschap", waarvan in ons blad de lezing van Prof. Dr. A. Steger behandeld werd. Dat het seizoonprogramma uitmunt, is niet te verwonderen als men leest van „Electra", ..Boefje", Iwan Iiologrivoi S. J., „De vreemdeling", Pater Geurtjens, Emil Fiedler e. d., aan de leden opgediend op 13 avonden tusschen October en April. Dat het slotstuk daverend was, bleek ons Vrijdagavond 17 April in den Stadsschouwburg, waar een grootc familie bijeenzat, vcreenigd door „G. en W.", om ccn „Avondje bij de familie Kegge" mee te maken, gepresenteerd door het „Nieuw Scliouwtooneel te Amsterdam", onder regie van Ko van Dijk, artistiek geassisteerd door Frits Bouwmeester. Het verhaal werd geschréven door Hildebrand (Nic. Beets) in zijn studentenjaren, en opgenomen in zijn bundel „Camera Obscura" in 1839. I)e tooncelbcwevking is van C'or Hermus, die zelf cenige humoristische plekjes in den tekst aanbracht. Jammer is, dat Hildebrand (Jac. Snoek) in de bewerking minder hatelijkheidjes aan het adres van v. d. Iloogcn (Fr. Bouwmeester) uit spreekt" dan in liet origineel, waartegenover staat, dat hij deze wel uit-,,beeldt". Kostelijk is o.a. dc weigering van de charmanten handdruk van v. d. Hoogen en in 't algemeen de afzijdige houding van Hildebrand tegenover het charmante knipmes. liet weglaten van het afgeluisterde gesprek (usschen v. d. Hoogen en Bout, wordt dubbel goedgemaakt door liet onderhoud, dat Hildebrand heeft met v. d. Hoogen, waarbij deze laatste zijn sterkste spel heeft laten zien, door in tegenstelling met zijn misselijk-beleefdc en -galante houding, die gehuicheld is, en door liet heele sluk dezelfde blijft, in dit moment te dwarrelen tusschen galan terie en zijn waren aard: luchthartigheid en angst, om dan tot slot sprakeloos en desperaat te zijn, een succes voor t or Hermus, vooral als liij ver vaarlijk op Hildebrand afkomt: „Meneer .U eb Ik eb We spreken elkaar nader". Als betrekkelijk lclein figuurtje is van Toosje Opper (Hes je Ri jken) een goede typeering gemaakt. De verdere rollen waren goed bezet, ik zou ieder afzonderlijk kunnen vernielden en eenige spel momenten aangeven, maar bet resultaat zou er niet anders om worden. Ilct zal vele toehoorders vreemd geklonken hebben toen de oude grootmoeder (Jacqueline Royaards-Sandbcrg) in haar beschrijving van A. Kegge (Ko v. Dijk) meedeelde dat Kegge ijdel is en wat graag een „groole, adellijke Hans" zou zijn, al spot hij nog zoo dikwijls met dit soort lieden Dat Kegge de grootc Hanzen belachelijk maakt en ze schijnbaar veracht, hoorden de aanwezigen maar al te dikwijls. Volgens mij komt dit euvel voort uil verschillende momenten die_voor tooncel niet bewerkt konden worden, waaruil deze karaktertrek van Kegge zou moeten blijken. Het zou veel geholpen hebben als de kamer van de familie Kegge was ingericht zooals Hilde brand deze beschreven beeft, iets pronkerig, wansmakelijk en met veel pracht. Alles bij elkaar mag deze avond zeer goed geslaagd heetcn. ..G. en W." heeft dit seizoen haar beste kunnen laten zien. Tr. SOEST, 1.5 April. - In de Christelijke U.L.O.- seliool is vanmiddag het raadslid de heer A. Enden dijk, ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaar dag gehuldigd. Bijna dertig jaar heeft de heer Endendijk ais lid van dc A.R. partij zitting in den Soester raad, waarvan dc meeste jaren als wet houder. Vele vcreenigingen en corporaties van uit- eenloopende richting hadden zich doen vertegen woordigen bij de huldiging van den beminden jubilaris. Verschillende sprekers voerden het woord en trachtten den heer Endendijk te be wegen op zijn besluit om als raadslid te bedanken terug te komen. Als bewijs hoe krachtig deze zeventig jarige nog is geldt wel hel feit, dat hem door de A.R, kiesvereeniging als blijk van waardcering een motor rijwiel werd aangeboden, waardoor de liefste wenseh van den jubilaris is vervuld. {Tel.) Zaterdagavond 25 April a.s. zullen de leden der Haarlemsche Manege een uitvoering geven, welke, evenals vorige jaren, zal worden gehouden in de manege, Rinnaeuslaan te Haarlem. Op Maandag 27 April d.a.v. zal een liefdadig heidsvoorstelling worden gegeven, waarvan de netto-opbrengst ten goede komt aan dc Verceni- ging tot Bestrijding der Tuberculose, afdeeling Haarlem. Het geheel staat onder leiding van den directeur der Manege, den heer A. F. J. van der Zijden. J.l. Zaterdag stonden bij de Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 231 mannelijke en 2 vrouwelijke personen, in totaal 233 werkzoekenden, gesplitst als volgt Stucadoors1 Loodgieters 4 Behangersi Timmerlieden 5 Schilders10 Metselaars.....11 Opperlieden2 Grondwerkers0 fverige bouwvakarbeiders 8 Electriciens3 Monteurs (diverse soorten)18 Bankwerkers5 Chauffeurs19 Bloemist-, land- en tuinbouwarbeiders 40 Handels- en Kantoorpersoneel (waaronder 2 dames)27 Losse arbeiders43 Diverse beroepen 34 233 liet kantoor is gevestigd Bloemendaalsehe weg 313 te Ovcrveen en geopend iederen Werkdag van 912 uur v.m. Telefonisch te bereiken onder de nrs. 10795 en 10790. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. Opgave van het aantal nieuwe aansluitingen In het telefoonnet Haarlem in het tijdvak 9 tot en met 15 April 1936. Aannemers, Gebr. Nelisscn, Bouwkundigen, Bloemhofstraat 12. Bouw Gemeente Archief, Jansstraat 10 (tijdelijke aansluiting). Bruin, II. dc; Ned. Vleeschindustrie, Ilijks- weg 448, Santpoort. B-Tax; Luxe Autoverhuur en Taxi-ondcr- neming, J. J. de Jager, Seutterstraat 2. Donker, Mr. J. C., Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, Uit den Boschstraat 2. Dupois, Madama, Helderziende l'syelio- metriste, Crcmerplein 1. Galis, J. G., Maasstraat 10, Heemstede. Hertzberger, Kin., Zomerlaan7, Heemstede. Hezel, II. J. F. van, Iloofmanstraat 58. Hogenboom, J. L., Slager, AVilhelminapIein 10a, Heemstede. Jonker, Mr. G„ Journalist, Ged. Oude Gracht 11, bij g.g. 10000. Keyzer, T. 1'., Secr. Schippersvereeniging „Schuttevaer", Wynoldi, Daniëlslaan 15, Santpoort. Otten, J„ Agenturen en Bakkerijgrond stoffen, Bieekenbergplein 4. I'ortcgies, J., Timmerman en aannemer, Atjeïistraat 00'. RUekerink, A-, Zandvaartkade 8, Heem stede. Yerbruggen cn Krugcr, Garagc-gcreed- scbappen cn Automateriaal, Spaarne 08. Verdonschot Jz., A., Timmerman en Aan nemer, Binnenweg 202, Heemstede. Veriooy, Sir. J.Advocaat en Procureur, Bosboom Toussaintlaan 5, Heemstede. Visser, K., Directeur der N.V. Clichéfabriek ..Polygraph", Emmakade 59 rood. AVit te van Ilaemstede Handelshuis, Boeken en Tijdschriften, Artikelen voor Sport en Spel, Const. Huygenslaan 21, Heemstede. 13431 17014 23952 23955 13785 13509 28338 28221 13468 28307 13001 23941 23947 363S 28328 13689 28337 28480 13729 20984 Rcmbrandt-Theatcr: „Sloderne Tijden". „Rembrandt": „Eerloos". „Luxor": „De Roekelooze". „Frans Hals": „De Koerier van den Czaar". Cinema Palace: „Savoy Hotel 217", met Hans Albcrs. De Commissaris van politie tc Apeldoorn maakt bekend, dat liein herhaaldelijk door per sonen, die met het „Administratiekantoor voor aflosbare waarden" en het „Nationaal Kantoor voor Staats-Premie-Aandeclen", direct. P. Schram, Deventerstraat 87 te Apeldoorn, eene over eenkomst hadden aangegaan, inlichtingen worden verzocht, waarbij bleek, dat men zich niet behoor lijk op de hoogte had gesteld van dc voorwaarden, waaronder de overeenkomst werd gesloten of waaronder men lid werd. Teneinde teleurstelling te voorkomen, geeft genoemde Commissaris van Politie belanghebben den dringend in overweging alvorens zij zich binden speciaal hun aandacht aan die voor waarden te wijden en zich er rekenschap van tc geven, welke tegenwaarde voor door hen gestorte of te storten gelden wordt verkregen. Onlvlekken en Oppersen f 1.25 Alléén Oppersen f 0.75 tt KLEERMAKERIJ EN PERS-INRICHTING Mr. Cornelisstraat 100 (tegenover de M.T.S.) - Telefoon 11061 - Haarlem f 35, 42, 49, 55, met volle garantie voor kwaliteit, coupe en afwerking. Stalen worden U gaarne ter inzage toegezonden. A Atelier voor reparatiën, ver maken en beter keerwerk. Drie Engelsche rechters geven een definitie. 4 Vat is een gentleman? Dat het niet altijd gemakkelijk is, can zulk een begrip een bevredi gende definitie tc geven, ook al denkt een ieder zieli er wel iets bij, werd eenigen tijd geleden ondervonden door drie Engelsche rechters, die daarover een gcdach tenwisseling hadden. De eenige overlevende van het drietal, lord Hewart, de opperrechter, heeft thans medegedeeld, tot welke conclusies hij en zijn collega's waren ge komen. Hijzelf omschreef een gentleman als iemand, die nooit onbeleefd is, wanneer hij niet onbeleefd wil zijn. Rechter Avory vond dat zoo kwaad nog niet. gezegd, maar meende niettemin, nog een pittiger omschrijving te hebben: een gentleman is iemand, die nooit het woord „gentleman" gebruikt. Maar, aldus lord Hewart, de beste omsclirij- ving werd, naar mijn opvatting althans, ge geven door rechter Shearman: „Een gentle man? Dat is iemand, die „gentle" (zachtaardig) is als een vrouw, en mannelijk als oen man." Tot zoover de Tel. O.i. had de Eng. wijsgeer Herbert Spencer een betere omschrijving van den „gentleman" n.l. deze: van iemand, wiens zelfzucht (egoism) liet is om onzelfzuchtig (altraist) te zijn. Het ensemble „Die Pfeffcrmühle" herdenkt Zondag 20 April het feit, dat het 1000 maal op- getred'en 'is sinds dc wereldpremière in de Bon- bonnière te Münelien. Ter herdenking hiervan geeft het ensemble nog 4 voorstellingen in het ïtika Hopper Theater te Amsterdam op 24, 25 en 26 April a.s. Door de Ncderlandsche Vereeniging van Huis vrouwen is een medaille en oorkonde uitgereikt aan mejuffrouw Antonia van Balen, wegens 12 jarigen dienst als dienstbode bij de familie II. Ivruseman te Bloemendaal. (Va ar op? Nu, natuurlijk op do verkeersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent in de buurt is Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon - Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2