De Nevel trekt iets op. De Omzetbelasting brengt méér in het laadje. Opening nieuw WeSpenh©! „De Griffe Driehoek". Deze molen, eigendom van de gemeente Schoorl. werd in den afgeloopen winter onder leiding van Mr. P. van Tienhoven voor ondergang behoed en door jeugdige werk- loozen grondig gerestaureerd. Zoodra de Regeering weer een overzicht geeft van de rijksmiddelen nu is de Maart-opgavë verschenen dan kijken wij het eerst naar de omzetbelasting. Want deze belasting mag be schouwd worden als een norm omtrent de Neder- landsche koopkracht. Nu is deze belasting over Maart 193G zeer medegevallen. Bij een raming van f 5. millioen werd uit dezen hoofde ontvangen f 0.285.399, dus f 1.285.399 méér. Voorwaar een aanzienlijke vermeerdering. De eerste drie maanden van dit jaar geven een resultaat te zien van f 15.l0-t.075 bij een raming van f 15 millioen en een ontvangst van t'14.379.777 in dezelfde periode van 1935. Het is natuurlijk nog niet, mogelijk uit deze stijging een conclusie te trekken. Er is vanzelf sprekend een grooter bedrag voor de verbruikende Nederlandsche bevolking uitgegeven. Er is dus meer geconsumeerd dan verwacht werd (de raming is overschreden) en dan het vorige jaar. Eén zwaluw maakt nog geen zomer. Men kan nog niet zeggen, dat wij aan den opgaanden lijn bezig zijn, maar het is natuurlijk niet onmogelijk, dat ook ons land zich aan het ontworstelen is uit den greep der crisis. Laten wij het hopen. De totale inkomsten uit de overige middelen zijn echter nog teruggegaan ten opzichte van die over dezelfde periode van 1935 en tevens ten op zichte van de raming. Ontvangen werd f 80.312.235 bij een raming van f 92.881.250 en bij een op brengst van f91.073.020 in Januari/uit.Maart 1935. Tot deze vermindering droegen hoofdzakelijk bij: de invoerrechten, de aoeijnsen op bier. op gedistil leerd, op suiker en op tabak, benevens de niet te peilen revenuen uit de recliten en boeten van zegeldie a an successie enz. en van registratie. De invoerrechten daalden met 1.700.000 circa, de accyns op gedistilleerd met circa f 250.000, die op suiker met f 3G0.000, op tabak met f 3GO.OOO. De rechten en boeten van successie etc. met niet minder dan f 2.100.000! De directe middelen daarentegen vertoonen nog steeds een behoorlijk accres. Wij hebben dit destijds al uitgelegd. Op ziclïz,èlf bcteekent dit accres niets, want deze belastingen zijn tevoren vastgesteld en op cohiercn gebracht. Men zou hoogstens kunnen zeggen, dat men gemakkelijker betalen kan dus over meer geld beschikt. Dit is echter weer in tegenspraak met andere leiten, n.I. het meer en meer bevriezen van vorderingen, zoodat tal van wissels worden uitgesteld en waar door ook anderen zich niet van hun verplichtingen kunnen kwijten. Natuurlijk kan men uit de cijfers van drie maan den nog weinig coneludeeren. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat zoodra de internationale verhou dingen wat gunstiger zullen worden de spanning in Europa drukt nog overal haar stempel op en bemerkt dit bijv, aan de weinig willige houding van New-York, waar de gunstige economische gang van zaken in Amerika overschaduwd wordt door de nog chaotische onderlinge verhoudingen ook de consumptie zal gaan toenemen. Er is echter nog steeds een sterke neiging tot een economische afsluitpolitiek. Di t brengt in \;clc landen de binnenlandsche productie tot de binnen- landsche markt, wat een felle concurrentie doet ontstaan met een verdere daling van prijzen. Door deze daling van prijzen worden de belastingen, per eenheid van artikel, lager, maar waar lage prijzen over het algemeen liet verbruik prikkelen, is bet natuurlijk mogelijk, dat deze cenhcidsdaling, toch nog leidt tot een grootere totale opbrengst. Dit nu moet worden afgewacht, zoo als wij reeds zeiden. De Maart 1936-staat der rijksinkomsten stemt ongetwijfeld tot eenige verheugenis, maar wij mogen daaruit nog geen verstrekkende conclusies trekken. Eerst wanneer vu1' val verder zijn kunnen wij gevolgtrekkingen maken. Bovendien is het natuurlijk verkeerd naar de absolute geldbedragen te zien. De accijns op tabak bijv. is 'beneden de raming gebleven (f S.350.005 bij een raming van f 8.750.ÓOÓ en bij een ontvangst van 1' 8.783.205 in Januari/Maart 1935) maar het is bekend, dat men meer en meer overgaat tot het vooken van drie en twee en halve-cents-sigaren in stede van vroeger de 0-cents sigaar en voor dien tijd de sigaren van 8 cent en van een dubbeltje. Dan beteckent dc lichte daling van de geldopbrengst een sterke toename van het rooien zelf cn indien de andere factoren (tabaksprijzen, loonen, etc.) in gelijke verhouding dalen, dan is de accijnsver mindering op zichzelf nog geen teekeri van achter uitgang. Maar dan blijkt opnieuw het noodzake lijke, dat de vaste lasten terug moeten, zooals belastingen, energie, etc.) en te dezen opzichte heeft men nog betrekkelijk weinig bereikt. Groep 4 afd. Haarlem t/o Haarlemsche Waterleiding ie Overvcen. Zaterdagmiddag 18 April, des namiddags te t uur heeft dc officieele opening van bovengenoemd ..Hol" plaats gevonden en wel op een wijze de Padvinders eigen. Het lieeit in het voornemen gelegen dat de burgemeester de openingsplechtigheid persoonlijk zou hebben verricht, dóch Zijn Edelachtbare was verhinderd, zoodat de heer Dorst het woord voerde. Allereerst nam de Gtt'baas de heer W. Haecou liet woord, nadat de vlag gebroken was, iets wat de Padvinders in zijn gel cel als een plechtigheid beschouwen, en waarmede de omstanders /ioh vefeenigdc omdat de „Nederlandsche Driekleur" zichtbaar werd. Ouders en belangstellenden werden verwelkomd cn vervolgens deelde spreker mede, dat de Troep 1 jaar had gewerkt met liet afdeeiingsbestuur, om tot plaatsing van dat Nieuwe WelpenhoJ te kunnen geraken, daar liet kapitaal uit giften en gaven is bijeen getrommeld. Het nieuwe Welpenbol zal zeker aan een behoefte voldoen, daar de troep als kool gegroeid is. Daarna verzoekt de Oubaas den beer Dorst dc opening te willen verrichten, doeli niet zooals bij de meeste openingen geschied I met liet doorknippen van een lint, doch niet hel doormidden zagen van liet beletsel dat nog de toe gang belemmerde. In dc Rimboe gebruikt men hu eenmaal geen lintjes, doeli bijl of zaag. De heer Dorst was daartoe gaarne bereid, bracht verscheidenen dank voor hunne medewerking tot liet welslagen en in liet bijzonder den heer Vrijland Rentmeester van Elswout, omreden deze tegen een minimum liuur het stuk grond .beschikbaar had gesteld. Daarna gewapend met den zaag, was met enkele streken (want de zaag was voor deze gelegenheid tot in de puntjes schérp gemaakt) dc balk door midden en traden de bc zoekers liet Hol binnen, bestaande uit een houten gebouw van ongeveer 8 X 10 meter, dat door ile Padvinders Verkenners, Voortrekkers, in hoofdzaak door Wim Radsma in elkander was gezet. l)e Oubaas nam vervolgens wederom liet woord om de verschillende bijzondere gaven als daar zijn: oen vulkachel, landhihsgordijncn, klok en meerdere nuttige geschenken in liet licht te stellen en de gevers daarvoor namens de Welpen ie be danken. Vervolgens werd aan de bezoekers limo nade met koek gepresenteerd, een verfrissching welke niettegenstaande het gure weer er. gretig inging. De meubelen, tafels en banken zijn eveneens door de padvinders gemaakt en beschilderd, zoodat het geheel met zoo weinig mogelijk kosten i- voltooid. Vervolgens gaven de Welpen eenige spelletjes te zien, terwijl de Verkenners hun tenten opsloegen, gewonden vervoerden of peimjhoviscorde rijwiel- braiteards, tol dal legen 1 ail zes. de wind was inmiddels in hevigheid toegenomen, de. meesten huiswaarts waaiden met een vroolijk gezicht.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3