Doe mee aan den «NOHOTO» Maandag 18 Mei een groote dag. Rijkstelefoon. .(Vrouwen-Vredesgang). Mevr. Blomberg-Zeeman schrijft ons: Straks zullen wij vrouwen stil en zwijgend, in groote drommen voortschrijden door de straten van Neerland's hoofdstad. Alle verschil in stand, in politieke gezindheid, jn godsdienstige overtuiging, zal wegvallen voor dat ééne: De vredeswil. De Vrouwen-Vredesgang zal en moet een alge- meene uiting zijn van den vredeswil van alle Nederlandsche vrouwen. Als we daar in onszelven gekeerd voortgaan, zullen wij eigen vredeswil versterken, zullen wij de innige gelofte afleggen, dat we met al onze kracht, met al onze liefde, maar ook zeer zeker met al ons verstand, zullen ijveren voor dat rijk van vrede, dat komen moet en dat komen zal. Ja, dat rijk zal komen, als iedere vrouw pal staat voor de vredes-idee, als iedere vrouw zich juist in dezen tijd meer dan ooit bewust is, dat ze mede verantwoordelijk is voor het opbloeiend geslacht. Wij vrouwen moeten de moeders der wereld zijn. De veelgeprezen moederliefde sluimert in iedere vrouw. Nu moet ze wakker worden, nu moet ze zich geven in dienst van den vredeVrouwen, moeders, sluit u bij ons aan. trekt mede op den stillen Vrouwen-Vredesgang! Tot zoover Mevr. B.-Z. Hieronder volgen eenige bijzonderheden: Het PI. Comité van den „Vrouwen Vredesgang 1936", afdeeling Bloemendaal Santpoort, wil langs dezen weg bij de vrouwen in zijn afdeeling o mvat- tende Vogelenzang (ged.), Aerdenhout, Bentveld, Overveen, Bloemendaal en Santpoort, nogmaals met klem aandringen op deelname aan de nVrouwen- Vredcsgang, te houden Maandag 18 Mei a.s. te Amsterdam. Met klem, omdat deze tijden meer nog dan voor heen vragen, uiting te geven aan onzen wil tot den Vrede. Zeg niet „het geeft toch niets". Thuis blijven en toezien, dat geeft stellig niets. Aanpakken helpt altijd, hetzij weinig, hetzij veel. Helpt dan mede, opdat het veel zij en denkt niet, dat Gij wel thuis kunt blijven, maar pleit voor uw vredeswil. Onze Vredesgang vraagt slechts één enkelen middagTracht dan uw werkzaamheden zoodanig te regelen, dat ge mee kunt gaan in onze rijen. En bedenk, dat in die rijen vrouwen gaan, wier maatschappelijke gesteldheid, leeftijd, gods dienstige en politieke gezindheid vaak wijd uiteen loopen, maar die één zijn in hun streven voor den Vrede. Vrouwen en Moeders sluit u aan! De spoorwegen werken mede door ons tegen verminderde prijzen naar Amsterdam te willen vervoeren, waar dc opstelling dor stoet om halt 3 nam. op de de lïuyterkade achter het C.S. zal plaats vinden. Mochten er a.s. deelneemsters zijn, voor wie dc reiskosten bezwaariijk ijn, zoo "wordt haar gratis treinvervoer geboden, indien zij zich hiervoof willen melden bij Mevr. C. Zweers, Brederodelaan 75, Bloemendaal, terwijl voor de slechtloopcnden gelegenheid zal zijn, de stoet in auto's te volgen. Zoo mogeiijk geve men hiervoor aan een der onderstaande adressen kennis, waar ook de coupons verkrijgbaar zijn, die 18 Mei op de stations inwisselbaar zijn voor spoorkaartjes tegen verlaagd tarief. Adressen voor opgave deelname, ook 1 elcfobisch Mevr. A. Nolthenius, Bloemendaalsche straatweg 123c, Santpoort Station. Mevr. C. Zweers, Brederodelaan 75, Bloemendaal, Mevr. C. de Beer, Adr. Stoopplein 6, Overveen, Telefoon 15423. Mevr. C. v. 't Lam, Julianalaan 265, Overveen, Telefoon 14894. Mevr. J. Kesting, Julianalaan 10, Overveen, Tele foon 12030. Mevr. L. Bakker, Hoplaan 2, Aerdenliout-Bcntvcld, Telefoon 26909. Benevens bij tie volgende firma's: V. Meurs, Drogisterij, Hoofdstraat 158, Santpoort- Dorp. Jonker, Bloemenmagazijn, Bloemendaalsche straat weg 135, Santpoort Station. Crama, Manufacturen, Bloemendaalsche straatweg 115, Bloemendaal. Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. (afd. Haarlem en omstreken). Zondagmorgentoclit. Onder leiding van den heer van. Schalk maakte bovenstaande afdeeling Zondagmorgen een fiets tocht door liet lage land. Eerst ging het naar een prachtig terreintje N.W. van Halfweg. Daar, waar eens Holland op z'n smalst was, kregen de deelnemers, via een draadversperring, toegang tot een zeer oorspronkelijk stukje grond waar aardige vondsten gedaan werden. Merkwaardig, temidden van weiland, op grond die schudt als men stevig stapt, groeien de beide heidesoorten. Heide tusschen Amsterdam en Haarlem. Behalve de bekende veldsla, poelruit, valeriaan, potentilla en moerasklaver, werden al spoedig de orchis latifolia (liandekenskruid) en het moerasviooltje (viola palustris) ontdekt. Van den pachter en natuurbeschermer werd toestemming verkregen voor volgende bezoeken en hij wees tevens op de vleugel tjesbloem (polygala depressa) en het bosehkartelblad (pedicularis silvatica). Er naast stond pirola rotundifolia. Over Spaarndam nog even naar de Mooie Nel, waar een roofvogel de Zondagmorgenrust in de vogelwereld verstoorde en waar beslag gelegd werd op egelboterbloem, angelica (engelwortel) en mocraskruiskruid. Om 12 uur was men weer thuis. Leerlingenuitvoering Cor Teves. Zaterdagavond zagen wij een staaltje tan kinderspel, zoo geanimeerd en vrij, dat wij Mevr. Cor Teves de hoogste lof kunnen toezwaaien voor haar uitstekende leiding. Het programma was te vol voor één avond, het duurde n.l. van 7 uur tot ongeveer half twaalf, maar alle aanwezigen zullen zich geamuseerd hebben. Cor Teves zelf sprak een kort inleidend woord. In dc Tytlunisehe oefeningen viel ons vooral de vrijheid van beweging op, tot zelfs bij de allerkleinsten. De Jacob Hamel- imitatie, die op verzoek werd opgevoerd, oogstte veel succes. Een woord van bewondering voor de jeugdige Jacob is op z'n plaats. Bij de opvoering van de bewaskerde boerinnen kwam aan het lachen geen einde, en ten tweeden male moesten de meisjes nog eens de zaal doen schudden. Aardige en onverwachte intei mezzo's waren de buikspreker cn de Rythm. Kascals met „Dinat", „I Can't dance" en „Whispering". Oolc eenige tooneelstukjes voor de kleintjes vielen zeer in den smaak en een zekere Maresmag hier met name genoemd worden voor de keurige en ongedwongen wijze waarop hij de diverse paro dieën op „Aan den Bijn" voordroeg. Tot slot kregen wij nog een tooneelstvkje te zien over kampeeren, waarbij al van „spel" gesproken kon worden. Mevr. Teves ontving nog eenige bloemstukken onder luid applaus van het bewonderende publick. De avond mag geslaagd lieelcn en geeft een keurige proeve van bekwaamheid van de wijze waarop Mevr. Cor Teves haar leerlingen nuttig en aange naam bezighoudt. Ook voor de 4 jongelui van dc Handelsschool, die een nummer van het program uitvoerden, alle lof. Wijsbegeerte. De Vereeniging voor Wijsbegeerte houdt a.s. Dinsdag 19 Mei hare jaarvergadering te 8 uur n.m. in r,Parkzicht", Amsterdam, bij het Vondelpark. Behalve de gebruikelijke agendapunten en bespreking der plannen voor den cursus 1930/1937, zal worden besproken de toestand der vereeniging en gemotiveerd waarom de lieeren Levenbach, Oldewelt en Elfcrink aftreden. Als oandidaten in hun plaats stelt het bestuur voor de dames E. Cijfer cn S. Taets van Amerongen en dr. S. Koperberg. Het uurwerk der Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. Bij onze rondwandeling van 'deze week hebben wij uit het oog Verloren dc twee wijzerplaten van den toren der Ncd. Herv. Kerk op het, I\etk$Jf-n te Bloemendaal; bij infoimatie bleek ons, dat deze opnieuw geschilderd worden en dat, wanneer deze binnen enkele dagen hun oude standplaats weer hebben ingenomen, het uurwerk ook een herstelling heeft ondergaan, n.l. meer bij den tijd zal zijn. Thans zal dc klok slaan op het juiste moment en niet 4 minuten te laat, zooais tot dusver. 25838 Alg. Ned. Bond voor Handels- en Kantoor bedienden, afd. Haarlem. 28475 Baarsma, R„ Uitvoerder van grondboringen, Wipperplein 21, Heemstede. 28325 Benit, C., Oud-Inspecteur P.T.T. (N.O.I.), Oscar Francklaan 3, Heemstede. 16420 Bloemenmagazijn „Fleurop", Picter Kies- straat 40. 23827 Bock, C. E. de, Lceraar Lieh. opvoeding M.O., Tennistrainer, Duinoordstraat 49. 15843 Boogaard, H., Huis- enj Decor.schilder, van 't Hoffstraat 4. 26998 Clercq, F. A. de, Bentveldsweg 8, Bentveld. 23831 Fijnwasscherij A. II. v. Bree, Cederstraat 4. 26997 GuépinVan der Niepoort, mevr., Zandv. alleen 39, Heemstede. 26985 Jagt, J. v. d., Vert. I,ankwarden's Wascli- industrie „Ora et Labora" te Apeldoorn, Orehideënlaan 17, Heemstede. 23835 Klijn, Gerli. W. H., Villa „Chantilly", Duinweg 12a, Santpoort-station. 28420 Klomp. J. G., Spaarnzichtlaan 11, Heem stede. 10319 Kampen, TI. J. v.. Vert. N.V. Smit Co., Transformatorenfabriek, Nijmegen, Dick- manstraat 11. 15587 Ivorff, Mevr. C. II., Karei v. Manderstraat 72. 28041 Kuyt, I). E. L., Scheikundig Ingenieur, CrayenestersingeI 18, Heemsrede. 16396 Lammerse, P. W„ Groenten en fruithuis, Jan van Goyenstraat 10 (naast Postagent schap) Heemstede. 16298 Muller, Jan, N.V. Vereen. Ilaarl. Bedrijven Jan Muller en Adr. v. d. Lande, verhuizing ben. inboed. timmer en meubelbedrijf. Kant. Nieuwe Baamstraat 412, bij g.g. 11423. 16385 Nederlandscli Begrafenis Genootschap, Sclio- terweg 4. 23845 Neyt, P. F.. Kluy.skenslaan 31, Santpoort. 12591 Oostenburg, M., Hyacinthenlaan 54. 16017 Pauvort, O., van de, Blocmvcldlaan 69, Overveen. 16620 PrinsDricssen, P., J. M. Molcnacrplcin 8, Heemstede. 23848 Putland, R., Clarionlaan 5, Santpoort- Station. 10129 Reiss, H. J., Zijden en wollen Stoffen, Gr. Houtstraat 69. 16189 Roemers, J. W. J., Grossier Auto Materiaal, Jac. v. Lcnnoplaan 6. 23837 Smit, M., Eierenbandel, Plataanstraat 78. 28298 Stierman, R., in fa. Duller en Co., Verfwaren, Zeedijk 103, A'dam; C'rayenestersingel 41, Heemstede. 26999 Tets, Jlir. II. B. van, Langclaan 5, Bentveld- Aerdcnhout. 15078 Weele, L. van der, familiepension, Zomer- luststraat 20» Ingezonden. Haarlem, 8 Mei 1936. Geachte Redactie, Gaarne ontvingen wij plaatsing voor liet vol gende: Weer nadert het kampeerseizoen, met vreugde tegemoet gezien, maar niet altijd beant woordende aan de daaraan gestelde verwachtingen. Verleden jaar is het voor de kampeervereeniging „Licht en Vrijheid" wel een zeer bittere teleur stelling geworden. In 1934, ofschoon door dc orde-maatregelen der gemeente Bloemendaal ge halveerd, waren wij nog in staat 125 gezinnen uit Haarlem en ongeveer een gelijk aantal uit Amster dam, voor twee maanden op het strand [te bren gen. En men moet bij het overwegen dezer ge tallen wel bedenken dat deze kampeerders, die met hun gezinnen de bevolking van een niet eens heel klein dorp uitmaakten, behoorden tot die catagorie onzer samenleving die het minst financieel draagkrachtig zijn en voor wien een verblijf aan het strand van eenige maanden een nieuwe levenskans beteekent. Waarom het Bloemendaalsche strand Het Bloemendaalsche strand is voor de be woners van Haarlem zoowel als Amsterdam het meest gunstig gelegen. Het is sinds jaren de plaats die èn door de Ilaarlemsehe kamp.ver. „Licht cn Vrijheid" èn door de Amsterdamsehe vereeniging ..Licht en Lucht" als cenig kampeer terrein werd gebruikt. Deze twee ereenigingen waren op liet gebruik van dit strand geheel en al ingesteld. Bovendien was dit kampeerterrein het eenige dat binnen het bereik der minst draag- krachtigen viel. Orde Maatregelen. Reeds vóór er van de zijde der autoriteiten in die richting aandrang werd uitgeoefend voelde men onder de kampeerders behoefte aan ordening. Ja, de organisatie, het aaneensluiten der kam peerders was in zekeren zin een uiting dezer be hoefte. Het was in 1934 dat de gemeente Bloemen daal in deze regelend begon op te treden, daarin bijgestaan door genoemde kampeervereenigingen. Algemeen was men dan ook na afloop van dit kampeerseizoen van meening en dit betreft ook de Bloemendaalsche gemeentelijke autoriteiten dat 1934 een zeer ordelijk kampeerseizoen was geweest. De veiligheid. Redaingswezen. AI spoedig deed zich in het kamp de behoeft0 voelen aan een goed geoutilleerde E.H.B.O' Was het oorspronkelijk een toevallig in het kamp vertoevende ged. verpleegster die dit werk op zich nam, de kamp.ver. „Licht en Vrijheid achtte dit geenszins voldoende. Zij vaardigde leden af naar Snelverband en E.H.B.O. en mag het ge noegen smaken thans een tiental leden te tellen die in E.H.B.O. zijn gediplomeerd en onderlegd. Ook het reddingswezen werd niet verwaarloosd. Waar een flink strandgedeelte door het kamp was bezet, achtte de kampver. het noodig op ge regelde afstanden latten met grijptouwen te plaatsen. Tevens werden verschillende leden lid van de Bloemendaalsche Redding Brigade en „Watervreugd", met geen ander doel dan de veiligheid aan het strand te verhoogen. Deze leden zijn thans voor het grootste gedeelte ge diplomeerd in het reddend-zwemmen. De bijna voortdurende aanwezigheid van al deze menschen op het strand gedurende de zomer maanden zou een zekere waarborg bieden voor de veiligheid aldaar. Niet omdat de B.R.B. niet voor haar taak berekend zou zijn; integendeel. Maar het is onmogelijk om vanuit één centraal punt, of eigenlijk vanuit één hoek, een strand van een Kilometer lengte volkomen te beveiligen. In ieder geval zou de aanwezigheid van een tiental gedip. redders, verspreid over dit strad- gedeelte, gegeven de goede harmonie waarin men altijd met de B.R.B. samenwerkte, een niet te onderschatten aanwinst zijn. De kampeerver eeniging „Licht en Vrijheid" heeft zich voor deze zaken alsmede draagbaar, groote tent, verhand- trommel enz. enz., groote financieele offers ge troost. Dit is op zichzelf niet erg. En zij zouden er volgaarne nog veel meer voor over hebben om dit werk te vervolmaken. Jammer zou het echter zijn wanneer er aan dit werk een ontijdig einde zou komen. Strubbeleingen. In den winter van 1934/'35 werd door den Gemeenteraad van Zandvoort plotseling het besluit genomen het zomerkamp van ,,de Zuid" naar „dc Noord" te verplaatsen. Wat hiervan de oorzaak mocht wezen? „Kwesties van hoogere politiek", naar men zegt. Wjj zijn er niet zoo goed mee hekend. Maar met dc gevolgen van dit besluit des te heter. De burgemeester van Bloemen daal bewoog hemel en aarde om dit besluit ver anderd te krijgen. Het lukte niet. Aan ons kam peerders verklaarde hij dat hij zeer tevreden was ever onze wijze van kampeeren, maar dat hij niet kon gedogen dat het Bloemendaalsche strand tusschen twee kampen werd ingesloten. Dat, indien Zandvoort alsnog op haar besluit terug kwam, wij zeker op de oude voorwaarden konden komen kampeeren. Gebeurde dit niet, dan zou hij echter geen toestemming geven. In „Het Volk" was er onder de rubriek Hallo Haarlem een per soonlijken aanval op den Burgemeester verschenen, die hij ten onrechte aan ons toeschreef, wat onze zaak geen goed deed. Zandvoort bleef hij haar besluit. Burgemeester den Tex handhaafde zijn beslissing. Voor 1935 was de zaak verloren en wij waren de dupe. Alles hebben wij verder in het werk gesteld. Raadsleden, Kamerleden, Ministers, departe menten, tot allen hebben wij ons gewend. En met wc'k resultaat? Dat wij lieden 8 Mei 1936, nog niet weten of het ons gelukken zal het komende seizoen op liet strand terug te komen. Tweehonderd en vijftig kampeerders een duizend cn meer personen, zien reikhalzend uit naar het bericht dat hen hiervan de zekerheid zal geven. Wat het voor de kinderen beteekent be hoeft niet gezegd te worden. Hot. werk der kam peervereenigingen dreigt onderbroken, neen, afge broken te worden. Wij richten ons tot allen die het- met de volksgezondheid wel meeneni Helpt ons bij ons pogen weer op het strand terug te komen. Doet het ieder op uwe wijze, hetzij in den vorm van adheasie-betuigingen aan ons hernieuwd verzoek aan den burgemeester van Bloemendaal, hetzij door publiciteit, of hoe dan ook. De honderden die gedurende den zomer er door in de gelegenheid zullen komen levenskracht op te doen zult u er dank voor weten. Ook u mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. Namens het bestuur der kamp.ver. „Licht en Vrijheid" de secr. S. STEVENHAGEN. Bastiaanstraat 89. (Noord-Holland-Tocht). Uitgeschreven door de Federatie van V.V.V.'s In Noord-Holland boven het Noordzeekanaal. De Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland heeft ter bevordering van het toerisme, tochten door haar Provincie georganiseerd, waaraan door een ieder kan worden deelgenomen op de wijze en tijdstippen naar keuze, mits tusschen 10 Mei en 1 October 1936. Gevraagd wordt: de 25 plaatsen te bezoeken die hieronder zijn afgedrukt, onver schillig in welke volgorde en ten bewijze daarvan van elke gemeente ten minste één prentbriefkaart te verzamelen. Wie vóór 15 October 1936 deze prentbriefkaarten aan het secretariaat dei; Fede ratie heeft toegezonden, ontvangt een fraai album van Noord-Holland, waarin de verzamelde kaarten tevens zijn gerangschikt. Het inleggeld bedraagt f l.per persoon. Toerkaarten onder toezending van het inleggeld, kunnen worden aangevraagd hij het Secretariaat der Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland, Waaggebouw, Alkmaar. De navolgende plaatsen moeten worden bezocht Alkmaar, Beverwijk, Beemster, Bergen, Cal- lantsoog, Castrieum, Den Helder, Egmond aan Zee, Enkhuizen, Groet of Kamperduin, Heemskerk, Heiloo, Hoorn, Medemblik, Petten, Purmercnd, Schagen, Schoorl, Uitgeest, Volendam, Wieringen, Wormèrveer, Wijk aan zee, IJmuiden, Zaandam. Noord- Hollandrijk aan natuurschoon en Beziens waardigheden. Trekt men langs de Oostgrens, het IJsselmeer, dan wordt men getroffen door de glorie van vroegere eeuwen. Over Monnikendam, Marken, Volendam en Edam behoeven wij zeker niet te schrijven. Geen Amerikaan bezocht ons land zonder deze drie dammen en Marken te zien. Voor liefhebbers van oude steden is de Oostgrens van Noord-Holland om van te genieten. Na Edam volgt Hoorn en dan komt Enkhuizen, beide steden met prachtige, oude gevels en huizen uit het gouden tijdperk en musea met vele interessante oudheden. Medemblik is ook niet minder historisch met de overblijfselen van het Kasteel van Koning Radboud. Heel anders envoi van natuurschoon is de duin rand, de Westkust, ICennemerland is nog ouder: hier woonden de Kanifaten vóór Christus en ze wilden niet afhankelijk zijn van de Batavieren. De gedenksteen bij Heemskerk van het Huld- tooneel herinnert er aan, hoe in het begin onzer jaartelling de aanvoerders der Kennemers werd. gekozen. ICennemerland strekt zich uit tot diclit bij de-Oostgrens. Nu is de Westkust een lange rij van badplaatsen, met IJmuiden als toegangspoort van Amsterdam. Ook het middengedeelte is vol afwisseling. Aller eerst hebben wij de Zaanstreek met de groot industrie, maar ook nog de pittoreske huisjes en molens en de zeilsport; dan de vergezichten over polderlanden met het mooie, Noordhollandsehe vee. Verder de polders, Beemsters is zeker de mooiste; deze polder van negen uur in den omtrek, is één brok natuurschoon. Vroeger woonden hier Amsterdamsehe patriciërs en men vindt er nog oude poorten van hunne behuizingen (Zwaans- vliet). In de Meimaand is het gedeelte tusschen Purmerend en Iiwadijk en langs Purmerenderweg en Zuiderweg een lusthof van bloesems, evenals dc Betuwe. Op marktdagen trekken Alkmaar. Purmerend en Hoorn vele bezoekers. Boven Alkmaar treft men weer polders en onaf zienbare weiden aan, met Schagen als middelpunt en martkplaats. De afsluitdijk tusschen Noord- IIolland en Friesland lieeft een nieuwen grooten verkeersweg geschapen en tienduizenden uit de Noordelijke provinciën komen nu langs dezen weg naar Noord-Holland, Amsterdam, Haarlem en liet Zuiden. De afsluitdijk is eveneens een bezienswaardig heid en niet te vergeten het nieuw gewonnen land, dc Wicringermeer. Den Helder en Huisduinen vormen de Noorde lijke punt van ons gewest, maar hier houdt Noord- Holland niet op. want de geriefelijke booten varen er van Den Helder naar Texel, het prachtige eiland met zijn duinen en weiden. Ten slotte memoreeren wij nog West-Friesland, de streek, rijk aan tuinbouw, waar men ook vele boomgaarden aantreft. Zoo hebben we in dit korte overzicht een flits gegeven van al wat Noord- Holland hoven 't Noovdzeekanaal aan natuur schoon cn bezienswaardigheden biedt. Dat velen de lust moge bekruipen om dit alles te zien! o KENNEMER PADVINDERS. Het bestuur heeft een herdenkingssamenkomst van het 25 jarig bestaan der afd. Haarlem van de Ver. „Dc Nederlandsche Padvinders" belegd tegen morgen 16 Mei om 4 uur in de Gem. Concert zaal te Haarlem. Een marseli met muziek voorop door de stad van alle Verkenners gaat vooraf. De Welpen zullen om 4 uur op de Oude Groen markt een „horderoep" uitvoeren. o Dr. Bolkestein met eervol ontslag. Bij K. B. van 7 Mei 1936 is met ingang van 1 November 1936 aan Dr. Bolkestein, op zijn verzoek, eervol Ontslag verleend als inspecteur van het gymnasiaal cn het middelbaar onderwijs, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4