J r Verpleegsters en Nurse Eenheid door Democratie. Strijd tegen de Tuberculose. Opvoeding en Strafrechtspraak. Steun-Comité Bloemendaal. Predikbeurten. Leerplicht voo FEUI De Boerc ev.-r-^ Heeft U zelf de stof DE HUISVLIJT Schagchelstraat 46 - Tel. 14461 Badhuisstraat 29 - Tel. 15993 maakt Uw uniform naar ieder gewenscht model. Meermalen werd ons werk bekroond. De beweging,onder bovenstaanden naam in ons land in 4935 ontstaan, trekt nog al de aandacht. Om onze lezers cenig begrip te geven van wat zij beoogt, geven wij hieronder cenige citaten uit liet laatst verschenen nummer van het blad van gelijken naam: Ieder democraat kent de gevaren, die de neutra liteit. en dc vrijehid in zich bergen, maar hij weet ook de zegeningen, welke daarmede verbonden zijn. Wij zijn cene beweging en wenschen alle Neder landers te vereenigen met het doel de onverganke lijke waarden der democratische gedachte uit te dragen onder het gcheele Ncderlandsclie Volk; het humanisme in den mensch wakker te houden, ge meenschapszin en burgerplicht aan te wakkeren en onze burgerrechten te handhaven. Heiï is zoo gewoon om gezond te zijn; we zien er heelemaal geen wonder in, om telkens 's morgens friseh en uitgerust wakker te worden, om fleurig de dagtaak weer aan te 't angen. Wij waardeeren het eigenlijk zoo heel weinig, dat wij mee in mogen stemmen met dat bekende lied: Friscli als de morgen zijn kracht bewust, Stroomt door mijn aderen de levenslust Zoo is het ook, als wij zien naar wat onze Ooste lijke buren ontberen, lijden en dragen moeten; als wij bewust zien naar den vreeselijken druk, waar onder zij leven. Daar is geen vrijheid van spreken, van donken, van voelen, ran gelooven. van schrijven Overal loeren spionnen. Ik weet het van ooggetui gen. Waar vroeger een gezellige drukte heersehte gaan nu de mensehen stil en schuw hun weg. In een tram kan een medepassagier je verrader wordenin dc wachtkamer van den dokter je mede patiënt; in een restaurant de gast aan je tafeltje naast je; de dienstbode in huis, de portier in het. liótel, de buurman naast je woning Je mag geen verontwaardiging uiten, geen meegevoel toonen. Alles, alles kan aanleiding worden, dat je op gesloten wordt zonder eenige rechtspleging. En dan die vreeselijke ondenkbare ellende, die over duizenden is gebracht door die wetenschappelijk volkomen onhoudbare theorie over raszuiverheid. En wij hier? Wij mogen nog schrijven en spreken wat ons hart ons ingeeft. Nog gelooven in en getuigen van wat ons heilig is. Nog denken en doen wat wij voor goed houder».. Waardeeren wij het wel genoeg? Geef toe, dat wij leven in een gezegend land Wilt gij dan niet met ons strijden Onze strijd is er een met het zwaard des geestes en met open vizier. Onder ons leeft nog de fiere, vrije geest van onze voorouders. In den tijd van de verkiezingen, verleden voor jaar, gingen er groepjes N.S.B.-érs rond in de dorpen op het platteland, die trachtten de bevol king om te koopen. Nu weet ik van een fieren stoeien Fries, een werklooze, die het met zijn gezin heel moeilijk had, die tot zijn bezoeker sprak: „Mijn stem verkoopen voor wat geldstukken? Schaam jullie je niet En nu gauw mijn erf af, of ik Iaat den hond op jullie, los". Hulde aan dien trotschen Fries Op vergaderingen en in publicaties waarschuwen wij het Nederlandsche Volk voor de gevaren der dictatuur die „eenmans-wagen zonder nood rem", zooals de N.R.C. schreef en roepen wij onze landgenooten op tot de vorming van een on politiek eenheidsfront. Wij verzetten ons tegen de suprematie van het geweld. „Daartoe zoeken wij „democratische strijdgenooten", van links en van rechts, om met ons de wacht te betrekken rond de bedreigde volksvrijheden". Het volksgeweten spreekt overal, waar men- schelijkheid boven barbarie en recht boven onrecht wordt gesteld. Tot zoover genoemd blad. Ons volk heeft zoo'n andere geschiedenis en aard dan het Duitsche, dat wij voor ons er niet voor vreezen, dat wat oostelijk r an ons gebeurt, hier meer dan een flauwe echo zal vinden. Doch het is altijd goed op de hoogte te blijven van alles wat zich in eigen land laat gelden. Jaarvergadering „Het Brokkenhuis". Maandag j.l. hield bovengenoemde vereeniging haar jaarlijksche algemeene vergadering in Tiet gebouw vail den Armenraad, Jansweg 39, Haar lem, onder leiding van haar presidente, mevr. A. van Marselis ITartsinekSchuyt van Castrieum. Door den Secretaris-penningmeester, de heer F. J. Mulder, werd het jaarverslag over 1935 uitgebracht en mededeelingen gedaan aangaande de begtooting over het loopende jaar 1936. Beide verslagen wer den goedgekeurd. Door de Commissie van nazien rekening en verantwoording over 1935 (Mevr. J. H. J. Heineke—Hendriks en Mej. Th. de Wilde), werd bij monde van eerstgenoemde verslag uitge bracht en medegedeeld, dat alle beseheiden in goede orde waren bevonden. Op voorstel van de presidente werd daarop de Secretaris-penning meester gedechargeerd en dank gebracht voor zijn financieel beheer. De aftredende bestuursleden: Mevr. A. Steenhuis —Polman en de heer G. Jansen Hendriks, werden bij acclamatie herkozen. Wegens uitbreiding van het bestuur werden nog 2 nieuwe bestuursleden gekozen, n.l. Mevr. R. J. Pfaff—Reudler en mevr. T. A. Kammingavan Vleuten. Nadat bij de rondvfraag nog cenige zaken van meer internen aard waren besproken, werd de vergadering met dank voor de opkomst van dc aanwezigen door de Presidente gesloten. Op 4 Mei j.l. was het 25 jaar geleden, zoo schrijft l)r. L. C. Kersbergen in het orgaan der Haarl. Ver. tot bestrijding der Tuberculose, dat op ons Consultatie-bureau de heer G. van Waard als nieuwe hulpkracht in dienst trad, den eersten tijd slechts in de bescheiden ro] van magazijnmeester. Hij trad toen nog allerminst op den voorgrond. Naar buiten immers vertegenwoordigde de heer Limperg daar onze vereeniging, vooral als propa gandist voor de tuberculosebestrijding. Maar van meet af aan bleek van Waard in het bezit te zijn van uitstekende opmerkingsgaven. Hij gaf zich goed rekenschap van alles wat er op het bureau omging en nam allengs ook -een groot deel van de uitgebreide administratie voor zijn rekening. Het Eighal-fonds werd door Limperg's onver moeid streven in dien tijd in Haarlem al meer populair en eisclite de werkkracht van meer dan één ijverigen bureau-ambtenaar op. Zoo kreeg hij al meer te verwerken en onwille keurig bekwaamde hij zich onder de bezielende leiding van zijn reehtst.recksehen chef tevens in dc kunst, om in breede kringen der bevolking steeds meer belangstelling te wekken voor onzen strijd. Zoo werd liij na enkele jaren van Limperg on betwist de rechterhand. Na diens nog onverwacht overlijden sprak het voor ons Bestuur van zelf, dat van Waard licm als administrateur onzer Vereeniging zou opvolgen. Wel wisten wij toen allen, dat wij ook in het vervolg op van Waard zouden kunnen blijven bouwen als onzen nauwgezetten magazijnmeester, als onzen volijverigen bureau-chef, maar hoe, vroegen wij ons af, zou het nu voortaan moeten gaan met het propagandistische deel van dit ambt Kortom, zou hij ooit in staat zijn, om in dit opzicht Limperg te evenaren in het steeds weer opnieuw verzinnen van middelen, om aller aan dacht op onzen arbeid samen te. trekken, de noyer- schilligen tot mee-strijden te bewegen, allen tot milde gaven. En ziet, wat wij te voren niet wisten, maar slechts konden hopen, ook in die richting zijn onze wenschen geheel in vervulling gegaan. Het zi j hier in het midden gelaten, of hij Limperg die kunst heeft afgekeken, of dit talent in aanleg reeds lang bij hem aanwezig was, maar bij Lim perg's leven nog sluimerde een feit is het, dat van Waard ook in dit opzicht een groot succes is geworden. En nu, kunnen wij ons tegenwoordig ons werk denken zonder van Waard? Onmogelijk zou jlc meenen. Hij is voor onze Vereeniging de kracht, die steeds voor onze belangen op de bres staat, die onuitputtelijke is in het uitvinden van nieuwe kunstgrepen, om het publiek te boeien en tot steeds grooteren steun aan onze Vereeniging aan te zetten. Was dit op zich zelf al een zware taak, vooral dit jaar in jaar uit telkens weer opnieuw, hoeveel te moeilijker moest het dat niet zijn in de laatste 5 jaren, de tijd immers van de zoo ongunstige conjunctuur. En ook toen is van Waard in alle opzichten geslaagd. Wel kostte het hem ontzaggelijk veel moeite, telkens weer nieuwe bronnen aan te boren, maar het gelukte hem en dat maakte, dat wij ons werk zoo krachtig en intensief konden voortzetten, als waartoe wij zonder hem zeker niet in staat zouden zijn geweest. En of het nu voor de Emmabloem-collectc is, dat van Waard ijvert, of voor de alom bekende en gewaardeerde l'ghal-uitvoeringen of voor de nu jaarlijksch geworden lighal-verloting, hij zwoegt voor dat alles gelijkelijk even zwaar en met even veel succes. Limperg was populair in onze Spaarnestad, van Waard niet minder. Wie kent hem niet en weet niet, dat hij voor een ieder klaar staat, om hen te raden of te helpen. Zoo heeft van Waard door zijn werk als geen ander ons den strijd tegen de tuberzulose mogelijk gemaakt, onzen arbeid in algemeenen zin zoowel van de uitzending van de patiënten en de voor beschikte kinderen naar buiten. Alleen: wat Limperg niet beleven mocht en wat steeds zijn ideaal was: een dagsanatorium met nachtverblijf in onze mooie duinen, mocht hij in Brederodeduin tot stand helpen brengen. En hij deed dat met hart en ziel Zoo verdient van Waard voor zijn 25-jarigen succesvollen arbeid niet alleen groote erkentelijk heid van zijn Bestuur, maar ook en vooral van de patiënten in Haarlem en Omstreken, maar stellig ook van Haarlem's geheele burgerij. Wij allen wenschen hem nog vele gelukkige jaren toe, in en met zijn gezin, en steeds werkzaam in den arbeid, die licm zoo lief is. tinueeren; en inderdaad is dit ook onze bedoeling, hoe pijnlijk het ons werkelijk is in deze voor ieder een moeilijke tijdsomstandigheden, te moeten vragen. Maar aan den anderen kant maakt dit ons ook ontvankelijker voor de moeilijkheden van anderen. De omstandigheden zijn nu eenmaal van dien aard dat een deel der bevolking niet zonder eenigen steun kan rondkomen, welke steun van onzen kant uiteraard maar tijdelijk kan zijn, maar die toch verhinderen dat de betrokkenen a l'infini op overheidssteun worden aangewezen, hetgeen inderdaad demoraliseerend kan werken. Hetgeen wij doen is tenslotte niet meer dan een bewijs van medeleven geven met andere gemeentenaren in een bijzonder moeilijk en enerveerend tijdsgewricht. Wij vreezen niet hiermede parasieten te kweeken; in deze beperkte omgeving is de kans daartoe te gering. Het spreekt vanzelf dat wij geen dag langer dan noodzakelijk is het Comité zullen voortzetten. Wij besluiten met U onzen bijzonderen dank te betuigen voor den grooten steun welke wij van U mochten ondervinden en de hoop uit te spreken dat U nog eenigen tijd Uw bijdrage zult willen eontinueeren. Ons Gironummer blijft 1994409. Bijdragen geadresseerd zoowel aan Steun-Comité als aan Crisis-Comité Bloemendaal kunnen hierop gestort worden". Het finantieel overzicht vanaf de oprichting (22 Maart 1932) tot 31 Maart 1936 vermeldt aan ontvangsten voor het Crisis-comité f 25.000. uitgaven f 24.460.14; saldo 1 April 1936 f 539.86. Voor het Klcedingsfonds: ontvangsten f 2.750. uitgaven f 2.250.saldo f 500.Totaal middc-/ len f 1.039.86. Demonstratie Motessori-School. In de Bloemendaalsclie Montessori-school aan den Vijverweg werd Dinsdagmiddag een interes sante demonstratie gegeven van dc methode voor het taai-onderwijs. Het Hoofd der school, Mevrouw M. J. Veen- liuysen, gaf in een prettige causerie vooraf een uit eenzetting van de eischen die gesteld worden voor de geschiktheid van den overgang van het voorbereidend naar liet lager onderwijs. De zin tuigen der leerlingen moeten verfijnd zijn, er moet zijn concentratie voor het werk, een houding van verdiepte belangstelling, en een beheerscliing der bewegingen. De sociale houding der kinderen moet zich kenmerken door bereidwillige hulpver leening en belangstelling in het werk van anderen, terwijl het kind in staat moet zijn te kiezen en daarin te volharden. Mej. van Eijl, leidster voor de kindergroep van zes tot negen jaar demonstreerde hierna de aan trekkelijke en zeer bevattelijke methode van het taalonderwijs voor de jongsten, terwijl Mevr. Veenhuysen het voortgezette onderwijs aan de cuderen, van negen tot twaalf jaar, om hen klaar te maken voor het H.B.S. of Gymnasium-examen, toelichtte. De aanwezige ouders hebben met belangstelling de uiteenzetting gevolgd en ongetwijfeld mede een leerzamen middag gehad. Arbeidsbeurs. J.l. Zaterdag stonden bij de Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 214 mannelijke en 2 vrouwelijke personen, in totaal 216 werkzoekenden, gesplist, als volgt: Stucadoors Loodgieters Behangers Timmerlieden Schilders Metselaars Opperlieden 2 Grondwerkers «"*V Overige bouwvakarbeiders Electriciens Monteurs (div. soorten)13; Chauffeurs16/ Bankwerkers'6 Bloemist-, land- en tuinbouwarbeiders 47 Handels- en kantoorpersoneel 14 Losse arbeiders 59 Diverse beroepen 35 Straf en opvoeding door vader Straf en opvoeding door den Staat. Wanneer een vader in 't gezin een zijner kinderen op een fout attrappeert, dan zal hij pogingen in het werk stellen deze fout in de toekomst te voorkomen. Hij zal hiervoor straf geven, niet slechts om te kennen te geven, dat zooiets niet mag voorkomen in de toekomst, maar tevens zal de bedoeling bij hem voorzitten, dat hij wil ver beteren. Zoo doet ook de Staat. Die opvoedingsgedachte komt nu vooral tot uitdrukking bij den Reclasséeringsarbeid. Wanneer iemand de voorschriften, voor het maatschappelijk leven geldend, overtreedt, dan zal er gestraft moeten worden. Iloe, dat is een tweede vraag. En nu gaat de Reelasseering na, welke straf, gezien de algemeene omstandigheden en den ernst van het feit, alsmede de mentaliteit en schuldigheid an den betrokken persoon liet meest op haar plaats, het meest opvoedkundig is. Ik weet wel, dat men nooit zegt: „kom, kom, wat moet men zich daarover zoo druk maken Dat is gemakkelijk gezegd, maar daarom juist ook zoo overstandig. Zoudt U dan ook zoo gaarne hebben, dat men met 'w levensomstandigheden geen rekening hield Dat men niet dacht aan Uw toekomst? Daarom is het zoo verstandig, eerst eens goed te onder zoeken, welke bestraffing de meest juiste is. Dit geschiedt door de Reelasseering. Men moet dus den Reclassceringsarbeid be schouwen als 'n werk van opvoeding, meestal an heropvoeding, opdat de delinquent daardoor tot een betere levenswijze zou komen. De Reelas seering zal dus trachten de van 'n bepaald niveau afgegledenen weer terug te brengen tot de hoogte van hun stands- en beroepsgenooten. Zij treedt op als de geestelijke en maatschappelijke genees heer. Als maatschappelijke geneesheer om den latiënt te herstellen in 'n normaal maatschappelijk even; als geestelijk geneesheei. door de ontleding van het zieleleven van den gevallen mensch en het doen herleven van zijn goede gevoelens en niet het minst van zijn godsdienstige overtuiging, welke voor hem of haar de beste steun zal blijken te zijn tot volharding in de goede voornemens. Dat er aan 'n dergelijken arbeid een principieële zijde zit, is begrijpelijk, wanneer men eenigszins weet, wat „opvoeden of heropvoeden" in zich sluit. Deze kan nu eenmaal niet geschieden zonder leidende beginselen, welke het individu voeren tot 'n bepaald levensdoel. Iedere Reelasseering, van welk godsdienstig beginsel ook uitgaande, zal dus door de haar kenmerkende beginselen worden geleid. Voor dfe katholieke Reelasseering spreekt dit zeer duidelijk, daar het godsdienstig levens principe zoo diep ingrijpt in het mensehenleven, en zoo krachtig dat leven beinvloedt en beheerscht. Daaruit vloeit voort de groote beteekenis, welke de Reelasseering heeft voor een juiste toe passing van het strafrecht; tevens ook, hoe nuttig deze kan werken voor de opvoeding en vorming van den mensch, welke voor een groot deel afhankelijk is van zijn godsdienstige overtuiging en derzelve beleving. De Reelasseering toch is het aangewezen tTrjntafi' "öTfUÜfc fitaSïregëlëfi'Tè"iïéfrénT ■vFêiZe" voor den gevallen mensch het best en meest geëigend zijn zich te verbeteren en zijn leven te veranderen. De gevallenen vinden in deze organi satie weer de menschen, die zich hun lot aan trekken, en voelen zich niet als de verstoonenen, voor wie geen redding of hoop meer zou zijn. Ieder van hen, hetzij V.V., V.I., O.G. of bedreigden, vindt in dc Reelasseering de vrienden, de gelijk gezinden, weer rondom zich, die den verderen uitbouw van hun leven weer mogelijk maken; en de resultaten wijzen uit, dat er langs dezen weg nog velen te redden en te behouden zijn voor een beter leven aldus Pater Patricius, leider R.K. Consultatiebureau, Helmond in het onlangs ver schenen propagandanummer der Reclasseerings- krant. waaronder 2 dames. 216 Onder voorbehoud dat cr voldoende belangstel ling wordt getoond, zal het Crisis-Comité zijn werk zaamheden voortzetten onder den naam „Steun- Comité Bloemendaal". In een circulaire aan de geregelde contribuanten werd hierover o.a. het navolgende medegedeeld: „Ook in ons midden is de vraag overwogen of wij niet tot opheffing zouden overgaan, aangezien toch niet meer van een tijdelijken noodtoestand gesproken kan worden. LTnaniem waren wij echter van meening, dat wij hiertoe geen vrijheid hebben, daar de omstandigheden hiertoe allerminst aan leiding geven. Ook het Dagelijksch Bestuur der Gemeente liet ons weten dat het eene voortzetting (in welken vorm dan ook) ten zeerste op prijs zcu stellen. Om echter uitdrukking te geven aan het feit dat thans niet meer van „crisis" gesproken kan wor den, wenschen wij dit reeds te veel gebruikte woord te laten vervallen en zouden wij ons voortaan „Steun-Comité Bloemendaal" willen noemen. U zult reeds begrepen hebben dat wij nu het verzoek aan U zullen richten Uwe bijdrage te con- Het kantoor is gevestigd Bloemcndaalseheweg 313 te Overveen en geopend iederen werkdag van -12 uur v.m. Tel. te bereiken onder de nummers 10795 en 10796. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. SANTPOORT. Ned. Herv. Evangelisatie, v.m. 10 uur Ds. J. W. Groot Enzerink, van Leiden. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ir. B. H. Blanken berg. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. van den Bergh van E.vsinga. Onderw.: „Het ge loof van alle man". (2 Tess. 3 v. 2.). BLOEMENDAAL. Geref. Kerk. v.m. 10 uur de heer D. C. van Lonk huizen, Theol. cand. te Amersfoort. N.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. P. van Bruggen van Amsterdam. Vrij.-Kath. Kerk v.m. 10.30 uur Gcz. H. Mis. Woensdag n.m. 8 uur Genezingsdienst en Lof. Donderdag Gesproken IT. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P. v. d. Vloed N.m. 5 uur de heer A. C. Reuyb Van de Leestafel. Tennis voor beginners en leeken", uitgave N.V. Uïtg. Mij. Kosmos, Amsterdam (f 0.75). Een deskundige schrijft ons: De heer Vreedenburgh, schrijver van „Tennis", waarvan de derde druk voor ons ligt, is journalist. Een journalist is iemand die veel weet, alles schijnt te weten en kan schrijven ook over wat hij niet weet. Dit laatste is niet noodig a oor den auteur, die reeds zoovele jaren met scherpen blik en speur dersneus aanwezig was op alle belangrijke Tennis wedstrijden in Nederland en vele nog belangrijker buiten onze grenzen. Wat hij zag beschreef hij met vlotte pen en voor den beginner en den leek heeft het oeuvre van den heer Vreedenburgh het groote voordeel, dat de auteur niet ver van hen afstaat, en dus niet door al te groote, al te diepe wijsheid voor hen onbegrijpelijk wordt. We achten de inleiding als het best geslaagde gedeelte van het werkje. Hieruit toch blijkt schrij vers groote genegenheid voor het spel en de wijze waarop hij aan anderen de liefde voor deze schoone sport tracht bij te brengen is alleszins lofwaardig. De passages over techniek en tactiek zijn zeer elementair, maar duidelijk weergegeven en houden eenige goede tips voor beginners en leeken in. Een boekje, dat het doel, hetwelk de auteur zich gedacht heeft, zeker zal bereiken. „Gymnastiek voor Kleuters", door Ed. Hartog, N.V. Ultg. Mij. „Kosmos", Amsterdam 0.90). Dit boekje is door zijn beknoptheid uitstekend geschikt om door ouders en opvoeders gebruikt te worden ten einde hun kleuters spelender wijs voor te bereiden tot de eigenlijke gymnastiek der schoolleeftijd. De inleiding met de daarop volgende verhande lingen over den invloed der gymnastiek en de indeeling der oefeningen geven een waarborg, dat een goed resultaat bij de kleintjes verkregen kan worden. Het boekje is verlucht met een serie teekeningen, waarbij een duidelijke tekst gevoegd is. De oefeningen die in het werkje zijn bijeen bracht, zijn niet aan een bepaalden leeftijd gebon den, doch kunnen met vrucht door oudere kinderen en volwassenen bij hun kamergymnastiek gebruikt worden. De boeken Lllllput-sterrcn In Filmkindcren vormen Jcugdsuccessen houden als-volwassene in. Enkel een grooten naam, en alle zoo lang hun jeugdige cln wreed als de wereld is. la verwend persoontje, som het toppunt der roem tot zinken. Afgescheiden daarvan menschen, die het verse maal uit den booze acht dat het werken onder de geestdoodend moet werk lmn jeugd en kinderlij maken. Daar staat tcgci deel van het publick do sterren en zoodoende dc kinderen in hun films 1 bovendien niet vcrget< in de het meest de aa' gaat om Amerikaanscl de onze vergeleken mos eerder rijp. Tegen kinder-exploits In ieder geval moet Amerikaansclie studio' kinder-exploitatie tc V buiten gaan. Er zijn in bepalingen gemaak t o name ook die in de stud regeling der werktijden wet ook artikelen, die der filmkinderen er algemeen zullen de jon m ae gêlëgenueia zijn zoeken, cn zij ontvan speciale gouverneur c door hun studio aangei alle gewone zaken, die later een bruikbaar n te worden, met ccn i wikkeling. Ook als de kindcrc d.w.z. met liun filmgri buiten opnamen tc ma lang in barakken en volgt hun dc onderwijl* En zoo werd liet n mount-fotografen het reeltje op de plaat ko; een prachtig, woest twee kinderen in ant vol schoolboeken, mi gezicht aan het leerei Op dc tei'ugreisnaarh dag in Berlijn, maai kanselier v. Bülow stootten zij het hooi niet makkelijk, om d wat men aan de ka liun taak dacht. Maa vriend san hen geble enkelen, wier namen Nog op andere wi zaam. Kon zijalgeen' van de niogendbedei toch, dat dc mogend schending van de on? groote schade van c We spraken reeds v: anders kon, maar Duitschland en Oost les erde Engeland g en zadels. (Aan dit leger groot gebrek).! land een groot massa levensmiddelen cn ai Staatssecretaris v. 1 Rijksdag rond voor tegen bet welspreker liberalen afgevaard teekende er tevergee tatie herbaalde bet. sche regeering had antwoorden. Het protest der oorlogsconventies st Engel sche leger baai burgers die te veld behandeld hun lai ..J

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4