Hagespraak van de N.S.B. VAN DER GRAAF Co. VAN DER GRAAF Co's Mijn Moeder denkt aan mij. Nieuwe aansluitingen Rijkstelefoon. Agenda, Predikbeurten. HANDELS INFORMATIES INCASSO'S ONTWERPEN EN DEPONEEREN Bureaux voor den Handel N.V. Amstelstraat 14-18 - Amsterdam (C.) Zwart ais de Nacht! 28452 Barmen 'tLoo Scholte, Mevr. Wed. J.A.V.; Mahlerlaan 3, Heemstede. 15774 Beek. Harry van; Levensmiddelenhuis eerste klasse; Wagenweg 122. 16718 Bollee-Ojcrs. Mevr. L. van; Nieuwe Gracht 112. 16731 Brandstoffen Aankoopbureau „Ieders Be lang", Opslagplaats Timorstraat 75. 10096 Broek. P. H. v. d.; Hcerenmodemagazijn, Amsterdamstraat 10. 23825 Bijman. Gebr.; Luxe Brood- en Banket bakkerij; Stuyvesantplein 31. 16869 Caspel. Sigarenmagazijn van; Leidsche- straat 119. 16652 Deelen. Ch. van; Luxe autoverhuur- en Taxi onderneming; Zijlweg 244. 28478 Deggelcr Sr. O.; Rijnstraat 45; Heemstede. 16574 Fakker. B.; Kngelszstraat 48. 10459 Graaf. N. v. d.Brood- en Beschuitbakkerij Lange Wijngaardstraat 10. 10707 Hagen. Henk; Groentenhandcl; Spaarn- wouderstraat 72. 16592 Hout. J. in 'tMeubelmaker en Timmerman; Dr. Leijdstraat 70. 16938 Mendel. M, C.; Sanitair Lood- cn Zink- werker; Rijksstraatweg 51. 10254 Metselaar, lid.; Taxi onderneming; Zijl- weg 151. 15860 Nepofa, N.V.; M. v. Heemskerkstraat 25a. 16702 Polderman. C. M.; Smid en Rijwielhandel; Nagtzaamstraat 7. 26329 Posthuma. C. J.; „De Duinroos", Zandv.- weg 58, Aerdenhout. 16786 Reclamebureau „Rebubo"; Reguliersstraat 20, eig. M. E. Bouwmeester b.g.g. 13035. 23970 Rooy-Bonger. A. de; Electr. Apparaten; Zaanenlaan 9. 26797 Saarberg. II. J.; P. C. Boutenskade 7, Heemstede. 23968 Schouten. G.; Makelaar, Kantoor v. vaste goederen, adm. en onderlr. van huizen; Delftlaan 5, b.g.g. telefoonnummer 22770. 26770 Stadt. J. G. II. van deDuindoornlaan 27, Aerdenhout. 16971 Stenger. C. G. F.; Oosterhoutlaan 11. 23962 Veenhof. C.; Geref. Predikant; Planeten- plein 15. Reinbrandt-lheater: „Catharina de Kleine", met Francisca Gaal. Luxor-theater: „Geen vrouwen meer". Frans Hals-theater: „Een vrouw in boeien" met Dorothea Wieck en Gustav Fröhlich. Cinema-theater: „Kapitein Blood". Spaarne Sound-theater: „Marokkaansche Liefde" en „De Soldaten van den Koning". 0 Haastige spoed blMaandagmiddag kwam een 17-jarige wiel- rijdster niet groote vaart den Hoogcn Duin en Daalsclien weg af in de richting Overveen. De groote snelheid was oorzaak dat zij nabij den Karmeltrap de maelit over liet stuur verloor en over den kop sloeg. Zij kreeg een bloedende hoofdwonde, die door -Dr. Westenburg werd verbonden, waarna zij haar weg'kon vervolgen. Radio-lezing Edward Bellamy. blOp Vrijdag 12 Juni., 's avonds van 19 tot 19.20 uur zal Mr. P. IJssel de Schepper, voorzitter van de Internationale Vcreeniging Bellamy, door den microfoon spreken, Over liet onderwerp: „De Bellamy-Gedaehte". Waar deze beweging zich den laatsten tijd enorm uitbreidt, raden we den lezers aan op het aangegeven uur af te stemmen op golflengte 301.5. BL0EMENDAAL. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. v.m. 10 uur Jeugddienst in het Jeugdhuis (leeftijd 1030 jaar) Prof. Dr. M. J. A. de Vries te Utrecht. Geref. Kerk v.m. 10 cn n.m. 5 uur Ds. Joli. C. Brussaard. Vrije Katli. Kerk v.m. 10.30 uur Kindeimis. Uitstelling H. Saerement van 2.80 tot 5.30 uur n.m. Gelegenli. tot meditatie ook voor belangstellenden. Woensdag n.m. 8 uur Completen en Lof. Donderdag II. Sacramentsdag. 7.25 v.m. Ge sproken H. Mis. Uitstelling H. Sacrament van 2.30 tot 5.30 n.m. Gelegenheid tot meditatie, ook voor belangstellenden. SANTPOORT. Ncd. Herv. Keik v.m. 10 uur Ds. IJzeiman van Heemskerk. Extra collecte voor de kerk. Ned. Herv. Evang. geen dienst. Geref. Kerk (HA v.m. 10 uur Ds. P. A. E. Sjllevis Smitt. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk v.m. 1,0 uur Ds. J. G. Franck te Bilthovcn. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. G. J. Duyvendak. Eglise Refoimée Wallone. Dimanclie 7 Juin, 10.30 h. Service et sermon, Pasteur Crafft. Collect pour 1' église. 11.45 h. Service des enfants. Vendredi 12 Juin a 20 h. Service. Pasteur Crafft. 7ANCV00RT. Geref. Kerk (H.Y.) v.m. 10 uur Ds. P. van der Vloed. N.m. 5 uur Leesdienst. Wij verzoeken dringend de opgaven voor deze Rubriek rechtstreeks toe te zenden aan ons Bureau: Korte Kleverlaan 66, Bloemendaal. Gevonden voorwerpen. bl— Gevonden en terug te bekemen bij: Gim- brère, Kweekdunwcg 5, Overveen, een klein zwart hondje met wit gekleurd; J. Hardchol, IJstent Pannenkoekenhuisje, een portcmonnaie met in houd; C. M. Boelhouwer, Bosch en'Duinplein o, Bloemendaal. een rijwielbelastingmerk; v. d. Payert, Bleckcrspad 5. Bloemendaal. een koralen ketting; Duivcman, All). Thijmlaan 30, Bloemen daal, een heerenhandschoen; Verharen, Verbin dingsweg 34, Bloemendaal, een groote hond; Rutte, Bloemendaalsclieweg 34, Rloemendaal een rijwiel belastingmerk; Garage Elswoutslioek Overveen, een heerenrijwiel; P. Ruiting, Rollandslaan 32, Haarlem, een regenjas; Wiegman, Ter Hoffsteede- weg 4, Overveen, een klein bruin hondje; Smit, Theeschcnkerij Brouwerskolk, een huissleutel; Kerkplein 23, Bloemendaal, een heerenhandschoen J. Ende, Oranje Nassaulaan 04, Overveen, een rijwielbelastingmerk; Bremer, Zuider Tuindorp laan 4, Haarlem, een doublé annbandje; van Ooyen Lage Duin en Daalscheweg 9 b Bloemendaal, een Zeer druk bezocht. LUNTEREN, 1 Juni. De Nationaal-Soc. Beweging, heeft op den 2en Pinksterdag in 't in de bosch- en lieiderijke omgeving gelegen dorpje Lunteren een landdag gehouden, die, zooals de verwachting was, zeer druk bezocht is. Een schat ting van het aantal van hen, die dezen dag bij woonden is vrij wel onmogelijk. Echter uit ge gevens, di wij van verschillende zijden ontvingen, kan wel afgeleid worden, dat zeker 35.000 leden en sympathiseerenden van de N.S.B. naar Lun teren getogen zijn. De verkeersregeling in de omgeving van Lun teren was uitstekend in orde. De meeste auto's van ianddaghezoekers droe gen opschriften mee met propaganda als „Mussert wint", „Volk en Vaderland hou zee", en derg lijke, terwijl ook bijna iedere auto een transparant meevoerde: „Naai de hagespraak te Lunteren". Een groot aantal marechaussees met geschou derd geweer was voorts ter handhaving van de orde bijeen, doch zij behoefden nergens in te grijpen. Nadat te II uur op het middenterrein ochtend- appel was gehouden onder leiding van den heer Helder, werden te half één de over het veld ver spreide bezoekers door leden van den ordedienst naar het spreekterrein gedirigeerd, waar te één uur de algemeene leider verwacht werd. De tijd van wachten werd gekort met muziek van het harmoniecorps, dat het terrein opgemarcheerd was. Te één uur precies verscheen Ir. A. A. Mussert op de tribune, begroet door een herhaald Hou Zee. Onmiddellijk daarna was het woord aan den heer C. van Geelkerken, met een rede, die tot onderwerp had: „Nederland ontwaakt Spr. ving zijn toespraak aan met op te merken, dat Nederland langen tijd onder een triomf der- rede aan het liberalisme, het materialisme en het valsche internationalisme ten prooi is geweest. Spr. gaf voorts enkele heelden van de wijze, waarop men de N.S.B. den laatsten tijd bestreden heeft en hij noemde hierbij de namen r an Prof. de Vries, Henri Polak en minister Van Sehaik. De strijd, aldus de heer Van Geelkerken, is zwaar en velen zullen zich dikwijls moedeloos voelen. Bedenkt echter, dat de strijd zwaar moet zijn, opdat hij waard zij gestreden te worden. Onder leiding van den heer Schuurman zongen na deze rede de vele duizenden vaderlandsche liederen, waarna de heer C. Vlekke, het woord verkreeg. De Socialistische partij, aldus spr., maakt ham leden langzamerhand burgerlijk en koningsgezind. De U.-K. Staatspartij predikt tot haar leden, dat de S.D.A.P. zooveel beter is geworden dan b.v. twintig jaar geleden. Spr. noemde van deze toe nadering ecriige voorbeelden. Spr. Verwerpt echter alle leuzen, verwerpt democratie cn socialisatie, wij zoeken, aldus spr. de eenheid van het volk. Nadat de heer Johan Hollander vervolgens gewezen had op het groote belang van den ko menden verkiezingsstrijd, die alle andere in felheid zal overtreffen en opgewekt had hiervoor te offeren in de collectebussen, werd een pauze gehouden, Daarna spra. Ds. Van Duijl over „Een volk, dgt uittrok over de wereld". Spr. herinnerde aan «c vele groote daden, die Nederlandsche zee vaarders en kooplieden in de gouden eeuw, de eeuw waarin de grondslag van het Nederlandsche imperium werd gelegd, hadden verricht. We weten weer, aldus spr. dat leven is: daden stellen, Een gunstige of ongunstige handelsbalans be slist nog niet over de toekomst van een volk, een sterke drang moet ons bezielen om te hand haven of te bevestigen wat liet voorgeslacht ver overd heeft. Ir. A. A. Mussert herinnerde aan datgene wat de N.S.B. in ons volk reeds heeft bereikt en aan den tegenstand van den laatsten tijd. Wij voeren, aldus spr., een strijd voor de vrijheid, wij ver tegenwoordigen de eer en het geweten der natie en eens zullen hier honderdduizenden staan, op dat zij allen zullen gaan zeggen, dat ons volk te gronde gaat aan de partijverscheuring. Deze rede, die met een langdurig Hou zce-ge- roep werd beantwoord, vormde liet slot van de toespraken van dezen dag. Nadat men gezamenlijk het Wilhelmus had gezongen, begon de groote uittocht. Dat deze uren in beslag nam, behoeft geen betoog. Toestel 43 van achterstallige Koopmans-v orde ringen Toestel 25 vanHandelsmerken Toestel 20 Tel. 32000, 6 Lijnen kindercape; aan den politiepost te Aerdenhout; een damestaschje; een dameshoed; een rijwiel- sleutel; een nappa handschoen; aan het bureau van politie te Overveen, een ceintuur; een pad- vindersriem; een handschoen; een zakmes; een huissleutel; een paar heerenhandschoenen; een sleuteltje; een R.K. Kerkboekje; een dameshand schoen; een ceintuur; bos sleutels; een vulpotlood; een blauwe ceintuur. Gedeeltelijke afsluiting van den Bergerweg in de gemeente Bergen. De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, 'dat bij besluit van Ged. Staten van Noord-Holland van 12 Februari 1930 afgesloten is verklaard voor het verkeer met rij wielen in beide richtingen bet voor het algemeen rijverkeer bestemde gedeelte van den Bergerweg in de gemeente Bergen, tusschen den voormaligen tol en den Nesdijk. geen drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? t Is 'n poging fot zelfmoord om zonder achierlichi ie rijden (om van slilstaan heelemaal niet te spreken!) Alleen reeds bet transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan schaffing van een veilig achter licht! Het was een gure, stormachtige avond in 't laatst van November. Over de groote stille heide liep een man, die zicli haastig voort spoedde. De maan, die zoo nu en dan even door de jagende wolken gluurde, verlichtte zijn eenzaam pad. Hoewel bet bijna 15 jaar geleden was, dat bij hier voor 't laatst lie]), zag hij elk paadje, elke boom, weer als een oude bekende terug. Hoe lang, hoe ontzettend lang was hem dien tijd gevallen! Wat bad hij niet alles doorge maakt! Terwijl bij zicli moeizaam tegen den storm inwerkte, ging alles nog eens aan zijn geest voorbij. Hoe hij 15 jaar geleden, in een booze bui het ouderiijk huis had verlaten, en naar Zuid-Amerika was vertrokken. Hij was toen ongeveer 20 jaar. Zijn vader had hem niet eens goedendag willen zeggen, was met een donker gezicht de heide opgeloopen, naar zijn schapen. Zijn twee jaar jonger zusje had zich schreiend aan hem vastgeklemd, en zijn moedeT, die van ontroering bijna niet spreken kon, zei alleen „Gijs, waar je ook heengaat, en waar je ook bent, je moeder denkt aan je". „Mijn moeder denkt aan mij". Welk een groote macht hadden die paar simpele woorden ge kregen in zijn leven. Altijd was het hem bijgebleven. Het was of ze in zijn ziel gebrand stonden. En dat was ook de groote drijfveer, de stille kracht., die licm dwong terug te gaan naar dat kleine dorpje, dat huisje op de beide, waar "hij zijn moeder wist, met haar liefdevolle oogen, die hem zoo in-droevi", maar toch zoo vol vertrouwen hadden aangezien. Wat een ontbering cn ellende had hij de eerste jaren gekend, cn toen hij eens als eenzaam-verlorene in radelooze wanhoop, op een sombere, triestige avond, naar de rivier was geloopen, een eind buiten de stad, om een einde te maken aan zijn rampzalig leven, waren op liet laatste moment weer die woorden van zijn moeder in zijn herinnering gekomen: „Ik denk aan je". En beschaamd was hij weer naar zijn zolderkamertje terug gegaan. Eigenaardig was wel, dat hij den volgenden dag werk kreeg, en allengs was het hem steeds heter gegaan. Maar nu, na al die jaren rondzwerven, terwijl hij zich zelfs in de grootste steden hopeloos eenzaam voelde, kon hij ten slotte geen weerstand bieden aan dat hongerig verlangen om terug te gaan. Verlangen naar zijn ouders, die hij, hij voelde het nu als een schrij nende pijn, zoo weinig had liefgehad. Verlangen ook naar dat stille land, waar de zon over de paarsclie heide stooft, en een plechtige weemoed door de hooge dennenbossclien ruischt. Waar Zondags morgens van verre een kerkklokje plechtig luidt en devoot tot droomen stemt. Waar geen geluid de rust verstoort, alleen een zoemend bijtje, dat zich in de lieete zon rustig voortbeweegt. Hij had baar lief, die groofe, stille heide. Hij versnelde zijn schreden. Dat groote donkere dennenbosch nog door, en dan kon hij, aan een open stuk heide gekomen, op een afstand het verlichte venster van zijn huis zien. De maan wierp een spookachtig schijnsel door de hooge stammen, ■wier kruinen zwaar kreunend heen en weer bewogen. Het kwam hem voor of ze bet leed van lange jaren uit kreunden. Het was, of die ruisende wind, die daar door die donkere kruinen zwiepte, iets in hem wakker schudde. Hij voelde zicli plotseling zoo schuldig en klein. Wat had hij zijn ouders weel te kort gedaan, lmn weinig lief gehad! Wat moesten ze diep in hem teleurgesteld zijn geweest, toen hij met een opstandig en ontevreden gemoed bun bad verlaten. De oogen en de glimlach van zijn moeder, bad hij tot zelfs in dat verre land, nooit geheel kunnen vergeten. Een moeder is zoo iets liefs, zoo iets lieel afzonderlijks. Daarin schenkt God ons de natuur op zijn mooist. Nu hij het leven, in al zijn hoogten cn diepten, en zijn louterende beproevingen bad doorleefd, nu kwam hij, in heiligen eerbied voor alles wat er in hem gegroeid was, zijn liefde brengen, aan hen, die hem liet naast waren. Een onbestemde angst overviel liem. Of bij zijn ouders nog zou vinden Of ze daar nog zouden wonen V Zou Hij niet te laat komen Kreunend onderdrukte bij een snik, cn veegde zich de zweet droppels van het voorhoofd. Eindelijk kwam liij aan den rand van bet boscli, en keek uit over de maanverlichtë heide. En ja, als een reddend licht, scheen daar in de richting waar bij zijn huis wist, het verlichte venster. Het jubelde in liem, toen liij ér aan dacht, dat hij met zijn zuinig ge spaarde geld, zijn ouders nu een onbezorgden ouden dag kon aan bieden. De vader van Gijs keek zoo nu en dan eens van zijn krant op, die hij schijnbaar rustig zat te lezen, en keek bezorgd naar zijn vrouw, die al eenige maanden ziek te bed lag. Dc dokter had reeds vorige week het einde verwacht. Telkens weer lispelde de zieke Gijs zijn naam. Dc oude man schudde meewarig het hoofd, en dacht dat ze wartaal sprak, toen ze luisterende liet hoofd ophief, cn zei, dat ze van Heel verre snelle voetstappen hoorde naderen. Hij zag haar innig bewogen aan. Zou zij den voetstap der engelen lioorenHaar oogen dwaalden telkens onrustig naar de deur. 't Was of ze ergens op wachtte. Reeds viel de nacht over liet eenzame land, toen Gijs eindelijk voor zijn liuis stond, dat als te droomen lag in liet blanke maan licht. Een rookwolkje kringelde uit de schoorsteen omhoog. Ze zijn us nog op, dacht hij met een zucht van verlichting. Met gretige bbkken keek hij door een kier van het gordijn naar binnen. Hij zag zijn vader aan de tafel zitten, met de hand onder het hoofd. Wat was Hij oud en grijs geworden! Eindelijk kwam hij er toe. bevende van ontroering, aan de dichte deur te kloppen. De herdershond sloeg aan, cn hij hoorde langzaam iemand aansloffen. De deur van zijn ouderlijk huis ging voor hém open, en op den drempel verscheen een oude, gebogen man zijn vader. Dag vader", -/.egt Gijs, met een jubel in zijn stem. „Mijn jongen", was alles wat de oude man kon uitroepen, en langzaam rolden liem de tranen over de gerimpelde wangen. Hij drukte hem beide handen en nam hem mee naar binnen. Beschroomd naderde Gijs liet ziekbed. Maar hoe voorzichtig bij ook was, toeli liad ze zijn voetstap reeds geboord. Haar onrustig zoekende oogen ontspanden zich in een blij herkennen. Kil met een /acht en glanzend gelaat, hield zij met een moederlijk gebaar Gijs zijn hand omvat, en prevelde woorden van welkom. Mat. ook tevens een afscheid inhield, want weinige oogcnblikken later sloot ze, met den glimlach der heiligen op haar gelaat, voor goed de oogen. Er was iets groots in deze kleine ruimte, waarin dingen van waarde, van dc oneindigheid besloten waren. Trouw tot in den dood Wat had ze al die jaren een schat van liefde in baar hart bewaard, en hem met dc kracht van haar gedachten weer veilig doen huis waarts keeren. Het was de Liefde die machtiger was dan de Dood. A. KGKU.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 5