\RK" 3 Olympisch Zwemfeest in Velserend. Propagandavergadering N.E.G. Electriciteitscongres. 'PERSEN MANTEL INRICHTING TEL. 11061 - KEEREN. het "nationaal- het meest ge- de Marxisten van dat meest- zegt spr., een at iiij stond op doch eindigde ken de Musser- 1", en betile- lratten, homo- reker, de geest tel krijgen. Wel ans tegenwerkt iw aan ons volk ezindheidwij ouwen op wat wij willen geen iteem, voor een tgd, die gelooft. een verzegelde moest worden, Kamer vragen orden. Gij, zegt n ons. Of hebt waar de moord- Fransclie revo- ize Hagespraak oen hij schreef ten zonder plan jeloot „Mussert ee-geroep). nidden van een ten kennen den lebben niet ge- ar hebben zich vergave. Zooals 'estein in bezit oesteneen van ield en bebloed aagd te zeggen, ïtgevers waren, lijf is hij gaan :tcn, beten, e schilderen op ivcrend applaus ftal ingekomen >ord, terwijl dé t eerste couplet muze zong een che en strijd- endaal. Ie Arbeidsbeurs c en 2 vrouwe werkzoekenden, 4 2 3 3 3 3 G 4 3 14 G 18 Iers 41 17 61 2G 21G lendaalsche weg en werkdag van eiken onder no. 'eschiedt geheel Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken kwam Dinsdagavond in de 117e vergadering bijeen. Na de opening sprak de voorzitter, de heer G. J. Droste, enkele woorden ter nagedachtenis van den heer Th. G. C. Hooij, die in velerlei com missies veel arbeid voor de Kamer had verricht. De Kamer hoorde deze woorden staande aan. De voorzitter vermeldde in zijn mededeelingen o.a. het feit dat met ingang van 15 Mei j.l. in de bestelkringen der bijkantoren Aerdenhout, Bloe- mendaal en Overveen een middagbestelling is in gevoerd, waardoor het aantal bestellingen voor die kantoren op drie per werkdag werd gebracht. De verslagen van de boekhoud- en warenkennis cursussen 1935/1936 werden goedgekeurd, evenals het verslag van de vergadering van het comité voor het opnemen van jeugdige werkloozen in het bedrijfsleven te Haarlem. De secretaris, de heer Jhr. Dr. J. C. Mollerus, deed hierna eenige mededeelingen over de ver richtingen van de Commissie ter bevordering van den bloei van Haarlem. Op grond van het feit dat de gemeente Haarlem voor het gestelde doel geen finantieelen steun kan verleenen, wordt gevreesd dat de plannen niet zullen slagen. Omtrent het Borgstellingsfonds voor Kennemer- land, deelde de secretaris mede dat 17 Juni de acte van oprichting zal worden gepasseerd. Alvorens aanvragen ingediend kunnen worden, zal eerst een definitieve instantie met de leiding belast moeten worden. De vergadering gaf voorts goedkeuring aan een ontworpen schema voor de in voorbereiding zijnde bedrijfstelling 1936. Per 1 September a.s. zal een aanvang worden gemaakt met de telling, waartoe de stad in 10 rayons is verdeeld. Afwijzend werd beschikt op een subsidie aanvrage van de N.V. Philips Omroep Holland- Indië, in verband met het feit dat de subsidie-lijst voor het jaar 1936 als gesloten beschouwd moet worden. De heer v. d. Burg vroeg in de rondvraag naar de doortrekking der tramlijn in Haarlem-Noord. Nadat de voorzitter had meegedeeld dat B.&W. afwijzend beschikt hadden over de doortrekking, verklaarde Ir. W. J. Burgersdijk dat tegen door trekking langs den Rijksstraatweg door den Rijks waterstaat bezwaar gemaakt was. Het gemeentebestuur had bezwaar tegen een daarna geopperde oplossing, n.l. doortrekking door de Timorstraat. Na sluiting der openbare zitting en een korte besloten zitting, werden de door aankoop en ver bouwing van het perceel Nassauplein 4 nieuwe vertrekken der Kamer bezichtigd, waarbij de voorzitter zijn vreugde over de uitbreiding en verbetering in een korte rede deed uitkomen. Wethouder van kiemt sprak hierna enkele woorden en uitte den wensch dat Haarlem's be drijfsleven weer een goede toekomst tegemoet moge gaan. Ned. Natuurhistorische Vereeniging. blZaterdagmiddag 13 Juni bracht een aantal leden een bezoek aan den stadskweektuin in Haarlem, waar onder leiding van den inspec teur van Hout en Plantsoenen, den heer Dorre- steijn de kassen en de tuinen bezichtigd werden. Van het vele dat in de kassen gezien werd, noemen wij de decoratieve Bougainvillea, Ficus elastica, Hibiscus rosa chinensis, Aristolochia, de Canna's met hun prachtig gekleurde bloemen, de Ipomea I.eari met de mooie paarsblauwe kelken, ClerodendTon e.a. Buiten zagen we o.a. gele kornoelje (Cornus Mas), Berberis, een prachtige Deutzia (D. Veitchii), de fluweelboom (Rhus). VooTal op den mooien rotstuin tegen den heuvel waren heel veel planten te bewonderen, o.a. Zonneroosje, vele Saxifraga's, Tredescantia, Iberus e.a., terwijl de heer Dorresteijn ten slotte een korte toelichting gaf op de proeven die ge nomen worden om in verband met de Iepen ziekte te komen tot het kweeken van voor deze ziekte onvatbare Iepsoorten. Ochtend-roei-excursie. Ondanks het aanvankelijk slechte weer waren toch een tiental enthousiaste leden Zondagmorgen aanwezig voor de roeiexcursie naar de moerasjes aan de Lei, onder leiding van den voorzitter, den heer G. A. van Schaik. Aan den oeverkant waren heel wat jonge vogels, scholeksters, kieviten, tureluurs, en aardig was, te zien hoe de oude vogels hun jongen beschermdei tegen roofzuchtige reigers; deze laatste werdei duchtig aangevallen. In de moerasjes begon, op de luwe plekken, d lepeltjesheide (Vaecinium macrocarpon) te bloeien doch zij bleek van het koude voorjaar wel geleden te hebben. Voorts stonden daar vele orchideeën (handekenskruid), de aardpeer, Drosera (zonne dauwt, melkeppe. Ook de poelruit (Thalictrum flavum) bloeide. De deelnemers aan deze aardige excursie konden blij zijn, dat zij hadden doorgezet, want het weer werd juist heel goed. o Niet achter het stuur. blDe gemeente-politie heeft in den nacht van Zondag op Maandag op den Bloemen- daalscheweg den automobilist J. R. B. uit Haar lem-Noord aangehouden, die onder den invloed van sterken drank zijn wagen bestuurde. De politie achtte het veiliger hem per taxi naar huis te laten gaan en heeft zijn auto voorloopig voor hem bewaard. Tegen B. werd proces-verbaal opgemaakt. o Het politiebureau komt. blWoensdag 24 Juni a.s. zal de aanbesteding van het nieuwe politie-bureau plaats vinden, dat zal verrijzen aan den Tetterodeweg. blDe zwemvereeniging Velserend heeft met Pluvius geen goeden afspraak gemaakt. Regende het een week te voren flink, j.l. Zaterdag was het heelemaal hopeloos, vooral tegen het einde. Er werd al over tijd begonnen, door een malsch buitje, dat gelukkig spoedig ophield. De eerste 7 nummers werden door de leden van de vereeni ging verzwommen en al waren de diverse tijden nu niet allemaal even schitterend, er werd hard ge ploeterd en er was een groot enthousiasme bij het publiek, dat vrij goed was opgekomen. Voor de uitslagen zie men hieronder. Daarna werd aan het Olympisch programma begonnen. Helaas hadden eenige prominente krachten moeten afzeggen. Men begon met 200 M. vrije slag hecren. De eerste banen lagen de lieeren van de laatste serie, die de belangrijkste was, gelijk, maar daarna spurtte de H.P.C. -er Sipkema flink, zwom zijn clubgenoot Mooi voorbij en won deze 200 M. met 2.23.2 sec. Mooi werd tweede en de Amsterdammer S. Moole- naar (IJ.) derde. In de 100 M. rugslag dames zegevierde de wereldrecordhoudster Rie Masten broek met 1 min. 18.6 sec. Dit is 3 seconden boven haar wereldrecord. Hetzelfde nummer werd nu voor de heeren verzwommen. Scheffer (D.J.K.) moest al spoedig opgeven wegens kramp, zoodat Metman van het IJ. eerste werd, gevolgd door Ab v.d. Meer (Haarlem). In een andere serie maakte Ketelaar een goeden tijd met 1.19.8. Eenige seconden hadden er af gekund, indien hij niet in een verkeerde baan was gekomen. De H.V.G.B.-er kwam nu op de derde plaats. De 200 M. schoolslag dames bracht een zege voor J. Groenendijk, die het ongetwijfeld harder had moeten verduren als J. Stroomberg van het IJ opgekomen was. Tot slot hier nog de uitslagen: Leden der Vereeniging „Velserend". 25 M. schoolslag meisjes onder de 14 jaar.1. Ena Kenzen 32 sec.2. Pauia Siebelis 33 sec. Hetzelfde nummer jongens had dit resultaat: 1. W. Basti- aans 25 sec.2. H. Springer 29 sec. 25 M. vrije slag jongens onder de 14 jaar: 1. W. Bastiaans 25 sec.2. A. Gras 29.2 sec. 50 M, schoolslag dames boven de 14 jaar: 1. A. Kampman 46.6 sec.2. A. Nol 47 sec. De 3 X 50 M. wisselslag won ploeg II op goede wijze. Zij bestond uit de dames Kampman, van Telgen en Starink. 50 M. vrije slag heeren, boven de 14 jaar: 1. J. Hendriks 39 sec.; 2. G. Tijssen 40.4 sec.; 3. C. Peet 42.6 sec. Hetzelfde voor de dames was: 1. C. Starink 49.6 sec.; 2. A. Brunte 53.4 sec. en T. v. Telgen 54.2 sec. Nationale nummers. 200 M. vrije slag heeren: 1. A. Sipkema (H.P.C.) 2 min. 23.2 sec.2. S. L. Mooi (H.P.C.) 2 min. 25.8 sec.; 3. S. Moolenaar (Het IJ) 2 min. 26.6 sec. 100 M. rugslag dames1. R. Mastenbroek (O.D.Z.) 1 min. 18.6 sec.; 2. I. M. v. Feggele (Het IJ) 1 min. 20 sec.; 3. D. Kerkmeester (O.D.Z.) 1 min. 20.8 sec. 100 M. rugslag heeren: 1. J. Metman (Het IJ) 1 min. 13.6 sec.2. A. v. d. Meer (Haarlem) 1 min. 15.6 sec.; 3. J. Keetelaar (H.V.G.B.) 1 min. 19.8 sec. 200 M. schoolslag dames: 1. J. Groendijk (R.D.Z.) 3 min. 9.6 sec.2. J. Kleinoot (O.D.Z.) 3 min. 12.8 sec.; 3. C. Eykenbroek (O.D.Z.) 3 min. 14.8 sec 200 M. schoolslag heeren: 1. H. Maier (Het IJ) 2 min. 52 sec.; 2. H. Smitshuyzen (A.Z. '70) 3 min. 2.6 sec.; 3. J. Levis Jr. (Dolfijn) 3 min. 7.6 sec. 100 M. vrije slag dames: 1. Riek van Veen (R.D.Z.) 1 min. 15 sec.; 2. Riet Olsen (R.D.Z.) 1 min. 15.6 sec.; 3. A. Hüsken (A.D.Z.) 1 min. 17.2 sec. 5 x 50 M. vrije slag estafette heeren: 1. D. J. K. 2 min. 22.8 sec.2. Het IJ 2 min. 23.8 sec.3. H.P.C. 2 min. 33.2 sec. 5 x 50 M. vrije slag estafette dames: 1. O.D.Z. in 2 min. 52.8 sec.; 2. A.D.Z. 3 min. 2.2 sec.; 3. H.P.C. 3 min. 15 sec. 4 x 100 M. vrije slag estafette heeren: 1. H.P.C. in 4 min. 24.6 sec.; 2. D.J.K. in 4 min. 26.4 sec.; 3. Het IJ in 4 min. 28.6 sec. „Consumenten-crediet". De Nieuw-economische groep voor Neder land en koloniën hield Vrijdagavond een propa gandavergadering in het wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht. Na een openingswoord van den voorzitter den heer J. Sevensma, spraken de heeren Ir. H. L. Copijn en E. Loeb. De heer Copijn sprak over den dam welke de economische welvaart belemmert en het middel om dien dam te verbreken. In verband hiermede wees spreker op de huidige economische situatie en haar paradox van armoede te midden van welvaart en het onvermogen om het opgestuwde teveel aan den eenen kant over te hevelen naar het vacuum aan den anderen kant. Spreker noemde den mensch goddelijk lieerscher der techniek en stumperig lijder' der economie. Het is redelijk en logisch, dat er een diepe en wereld omvattende fout is, die geen duizend en één oorzaken heeft maar één groote kernoorzaak. Het crediet is het geloof in de capaciteiten van de gemeenschap (het vertrouwen). Geld is het collectieve middel bij uitnemendheid in de collectiviteit der economie. De oplossing van liet probleem moet men zoeken in het verbreken van den dam in den economischen welvaartstroom. „Consumenten- crediet" werd hierbij besproken. De heer Loeb begon met te wijzen op het feit, dat iedere nieuwe uitvinding de welvaartsbronnen vergroot, dat iedere arbeidsbesparende machine «chter ook is een loonbesparende machine. De goederenschaarsehte is overwonnen, door massaproductie. Daaruit ontstond een nieuw probleem, dat der massa-consumptie. De N.E.G., zelf geen politieke partij, heeft een opvoedende taak te vervullen. Om echter zijn doel te bereiken, is de beschikking over poltieke macht noodzakelijk. Zij verwerpt de gedachte aan een petitionnement, zijnde een bedelbrief en ondemocratisch, daar Regeering en Parlement de dienaars der bevolking zijn, dien men opdrachten geeft. Het Parlement staat nog steeds op de bres voor de gevestigde belangen, en beroept zich voortdurend op dé financieele onmogelijkheid van louter noodzakelijke dingen. Onderzoek naar de werking van het bestaande financieele stelsel blijft echter achterwege. Spr. protesteert tegen de opvatting, dat ons volk, zooals alle andere volken armer geworden zou zijn. Armer wordt een bevolking, wanneer zij niet in staat is de benoodigde verbruiks- goederen voort te brengen Zoolang dat wel het geval is en steeds meer, steeds beter, steeds ge makkelijker, wordt een land, en wordt de wereld potentieel rijker. Kunstmatig kan men echter financieele armoede opleggen. En dat wordt gedaan. Spr. meent, dat vóór alles het bestaande fou tieve geldstelsel moet worden gewijzigd zoodanig dat niet alleen voortgebracht kan worden maar ook gekocht hetgeen werd voortgebracht en dat dus een vorm gevonden moet worden voor de distributie van de aan de machines niet betaalde loonen. Het principe van het Nationaal Dividend zal in die behoefte voorzien. De prijzen van ver- bruiksgoederen zullen kunnen worden verlaagd, ook de belastingen. De Staatsschuld zal kunnen worden afgelost. Iedereen zal meer vrijen tijd hebben. De kinderen zullen langer naar school gaan, behoorlijk gekleed en gevoed worden en hun weg in het leven gaan vinden naar aanleg en bekwaamheid. Arbeidstijden zullen worden verkort. Tenslotte is de opheffing der nationale armoede een machtig middel tegen het ontstaan van oorlogen. o Landdag N. C. V. B. blHet gewest Noord-Holland van den Ned. Christen-Vrouwenbond zal zijn Landdag houden op Donderdag 25 Juni a.s. te Hilversum (in het Spaanderswoud); bij regenweer in de Ned. Herv. Kerk. De kosten van deelneming zijn f 1.25. Het vertrek uit Haarlem is des voormiddags 8 uur, met de autobus, gestationneerd op het Stationsplein. Voor leden uit Heemstede is dat vertrek bepaald op 8.15 uur (Adriaan Pauwlaan). Voor deelneming zich s.v.p. ten spoedigste op te geven aan de secretaresse mevr. Van Leijden, Verspronckweg 95 te Haarlem. BEZOEK AAN HET PROVINCIAAL ELECTRICITEITS BEDRIJF VAN NOORD HOLLAND TE BL0EMEN- DAAL. De deelnemers aan het Congres van de Union de Producteurs et Distributeurs d'Energie Electri- que verlieten Donderdagochtend reeds vroegtijdig de „Statendam" te Amsterdam, om een bezoek te brengen aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland. En wel het nieuwe administratiegebouw te Bloemendaal en aan de nog slechts eenige jaren oude centrale te Velsen. Te Bloemendaal werden de gasten ontvangen door den directeur, den heer J. van Oldenborch. Deze gaf in zijn welkomstrede een overzicht van het geheele bedrijf, dat voorziet in de electriciteits- behoefte van de geheele provincie, behalve Am sterdam en Haarlem, d.w.z. voor een oppervlakte van 2500 vierkante kilometer met een bevolking van ruim 600.000 zielen. De organisatie is verdeeld hi drie af deelingen, namelijk de technische, de administratieve en het secretariaat, dat tevens den dienst van het personeel en de belangrijke afdeeling propaganda omvat. Vervolgens werd het zeer moderne, in zijn eenvoud- rijke gebouw, bezichtigd, waarna verversehingen aangeboden werden. In de centrale te Velsen werden de gasten ont vangen door den technischen onderdirecteur, Ir. Wijmalen, die een uiteenzetting gaf van de stroom opwekking en de distributie. De „Statendam" was inmiddels door het Noordzeekanaal opgestoomd naar IJmuiden, waar de congressisten weer aan boord gingen. Gistermiddag maakte de „Statendam" een excursie op de Noordzee en hedenavond zal het trotsche zeekasteel de congressisten naar Rotterdam brengen, vanwaar de terugtocht naar Scheveningen wordt aanvaard. o Langvinger. blEen Haarlemmer, die zijn fiets eenigen tijd onbeheerd voor een rijwielzaak aan den De Genestetweg had laten staan, kwam, toen hij zijn velocipede weer wilde bestijgen, tot de ont dekking, dat van zijn rijwiel een tasch met diverse paperassen was ontvreemd. Aangifte bij de politie volgde. 0 Collecte. blTen bate van de „Vereeniging tot beharti ging van de belangen der T.b.c.-patiënten in Nederland" zal op Zaterdag 20 Juni een collecte woiden gehouden in deze gemeente. De Wereldpers in het Olympia-Stadion. De grootsche aanleg van het Stadion op hef Rijkssportveld bij Berlijn wordt aan vertegenwoordigers van de diplomatie en de wereldpers getoond. De bekende Duitsche filmexpert Leni Riefenstahl, die van Dr. Göbbels op dracht heeft gekregen, de opname van de film over de Berlijnsche Olympiade te leiden, op het Rijkssportveld bezig met de voorbereidingen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3