r W. H. VAN STAVEREN ünieekenhiljet. Dat gaat niet samen VAN DER GRAAF Co.? VAN DER GRAAF Co's BRANDSTOFFENHANDEL Koudenhorn 10, Gasthuislaan 54, Veiserstraat 31, Kant. Zakstraat8 PRIMA ENG. en BELG. ANTRAC.,GIET- en BRECH-i COKES VOOR CENTR. VERWARMING Tennis-termen. Niet weifelen op den weg. Nieuwe aansluitingen Rijkstelefoon. Agenda. Voorzichtigheid gewenscht. Nog een botsing. HANDELS INFORMATIES INCASSO'S ONTWERPEN EN DEP0NEEREN Bureaux voor den Handel N.V. Amstelstraat 14-18 - Amsterdam (C.) GEMEENTELIJKE VENTVERORDENINGEN. TELEF. 10497 TELEF. 10497 Hoe ingeburgerd het tennisspel in ons land ook is, het heeft nog altijd zijn Engelsche. telling en tal van Engelsche uitdrukkingen behouden. Er zijn menschen, die in het gebruik van zulke termen een zekere aanstellerij zien. Dit is niet billijk. Er moge een kleine categorie beoefenaars zijn, die hun gemis aan spelpeil meenen goed te maken door het gebruik van vele vreemde uit drukkingen, doch het verschijnsel dat ook op wedstrijden en in verslagen die termen nog ge handhaafd worden, is ten deele toe te schrijven aan do moeilijkheid om er duidelijke en goede Hollandsclie voor in de plaats te stellen, ten deele aan het uitblijven van een met kracht doorgevoerde poging om tot vervanging te geraken van die termen, welke daarvoor allereerst in aanmerking komen. Ook al zou met die vervanging verder doorge voerd worden dan enkelen reeds bereikt hebben, dan nog zouden de Engelsche termen jaren lang gangbaar blijven. Hier volgt een overzichtje van die technische uitdrukkingen en een beknopte verklaring: Base-line. De achterlijn van de baan. Best-of-three. Het beste te vertalen met: „om twee gewonnen sets". (Een wedstrijd die gewonnen wordt door den speler die het eerst twee sets wint hiervoor kunnen twee of drie sets noodig zijn. Zoo is „best-of-five" te vertalen door: om drie gewonnen sets.) Bye. Wanneer aan een wedstrijd b.v. 21 spelers deelnemen, moet de loting (wie er tegen elkaar komen), zoodanig zijn dat men op een macht van 2 komt. In dit geval dus op 16. In de eerste ronden spelen dan 10 spelers tegen elkaar. De overige hebben een bye en vormen met de 5 winnaars dier 10 spelers in de tweede ronde het zestiental. Challenge-round. Bij verschillende (buitenlandsehc) wedstrijden is het gewoonte, dat de houder van een titel of kampioenschap niet meespeelt in de heele serie wedstrijden. Hij moet zijn titel verdedigen tegen den winnaar dier wed strijden. Dien beslissingswedstrijd noemt men challenge-round. Chop. Een a.g. gekapte siag op een hoogen, op springenden bal met het racket in schuin- achterwaartsche helling, waardoor deze met meer of minder effect opspringt. Court. De baan, het veld. Cross-volley. Een slag tegen een bal in de vlucht, in dwarsche richting over net en baan. Cut. Een slag met het racket in ietwat achterwaart- sclie helling, waardoor de bal niet vol geraakt wordt en dus bij het opspringen effect krijgt min of meer tegengesteld aan de richting, waarin hij normaal stuiten zou. Deuce. Een term uit de telling: gelijke stand in de game. Double fault. Term bij het serveeren, n.l. wanneer ook de tweede service (slag waarmee elk spel begint) foutief is. Drive. Een niet-hooge slag op een opspringenden bal. Game. Letterlijk vertaald: spel. Een term in de Engelsche telling. Ground-stroke. Elke slag, die genomen wordt nadat de bal gestuit heeft, is een ground stroke. Ilalf-Volley. Een slag op een bal, onmiddellijk na het opspringen. Handicap. Voorgift, in bepaalde cijfers uit te drukken. Lengte. Een slag heeft goede lengte, wanneer de bal dicht bij de achterlijn te land komt of zou komen. Killing shot. Een slag, die voor de tegenpartij onhoudbaar is. Fault. Foutieve service. Final. Eindstrijd. Footfault. Fout bij het serveeren. (De voeten moeten achter de base-line blijven; er mag niet gesprongen of geloopen worden). Let. Het overspelen van een slag. (Een let wordt o.a. gegeven, wanneer de spelers gehinderd worden door een of andere oorzaak of wanneer er een dubieus geval is, dat de scheidsrechter niet beslissen kan). Line. Een lijn van het veld. Met „line" wordt tijdens het spel ook dikwijls bedoeld dat een bal op een lijn stuit (wat een juiste slag is). Lines-man. Lijnrechter. Speciaal aangewezen om te zien of de bal buiten of binnen de lijnen den grond raakt. Lob. Een opwaartsch gespeelde, hooge slag. Netball. Een bal die het net raakt. Out. Term voor een bal die buiten het afgebakend veld den grond raakt. Overhead. Een slag boven het hoofd genomen. Passing shot. Een slag waarbij de bal de spelers passeert. Rally. De serie achtereenvolgende slagen die lus- schen den service en het maken van een punt liggen. In algemeenen zin dus het heen en weer slaan van den bal. Receiver. De speler, die den service moet terugslaan. Retired. Teruggetrokken. Bij de uitslagen-lijst treft men soms achter den naam van een speler rot., wat een afkorting is voor „retired" en beduidt, dat de speler zich uit de wedstrijden heeft teruggetrokken. Return. Terugslag. Gewoonlijk bedoeld als terugslag op de service. Score. I)e stand van het spel. Scratch. Een term bij de voorgift-regeling in ge bruik en dan dikwijls afgekort tot „scr." Een speler die op scratch staat ontvangt geen voorgift, noch behoeft er een te geven. Service. De slag waarmee het spel begonnen wordt telkens nadat een punt gemaakt is. De service wordt geslagen vanaf de achterlijn naar het schuin tegenover gelegen service-vlak aan de andere zijde van het net. De speler die aan de beurt is voor dezen slag, heet server. Set. Een term uit de telling. Smash. Een gewoonlijk harde slag op een hoogen bal. Stop-volley. Het stoppen van een bal in de vlucht, zoodat hij zonder vaart van het racket terugvalt. Topspin. Een zoodanig effect, dat de bal na liet stuiten sneller doorspringt in de richting, waarin hij geslagen is. j Tournament. Een serie persoonlijke wedstrijden.? Toss. Loting voor keuze van service of katöT^jah het veld. Gewoonlijk door opgooi of draaiing van het racket. Umpire. Scheidsrechter. Volley. Slag tegen den bal in de vlucht, dus voordat dezen den grond geraakt heeft.' Walk-over. Het overgaan in de volgende ronde van een wedstrijd zonder spelen b.v. als de tegenpartij niet opkomt. In de uitslagen-lijst gewoonlijk aangeduid met „w. o." (Ontleend aan „Tennis voor beginners, en leeken" door C. Vreedenburgh. Uitgave Kosmos Sportbibliotheek, Amsterdam). bl- Gistermiddag tegen half drie had op den Zandvoorterweg, nabij den Viersprong te Aerden- hout een aanrijding plaats tusschen een luxe auto, bestuurd door mevr. B. uit Aerdenhout, en een achter deze rijdende vrachtauto, bestuurd door den 19-jarigen C. Th. S. Mevr. B. reed in de richting Heemstede. Zij dacht eerst den Boekenroodeweg in te gaan en stak haar rechterrichtingaanwijzer uit. Zij bedacht zich evenwel en reed rechtdoor. Toen zij daarop nog moest inhouden voor van rechts uit den Boekenroodeweg komend verkeer, -werd haar wagen aan de achterzijde aangereden door de vrachtauto, waarvan de bestuurder meende, dat zij rechts af zou slaan. Alleen de luxe auto liep aan de achterzijde lichte schade op. De remmen waren in orde. De politie maakt proces-verbaal op. o Ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op HET BLOE- MENDAALSCH WEEKBLAD Naam'. Adres: S.v.p. bezorgen aan ons kantoor Korte Kleverlaan 66 12444 23971 23981. 26299 26885 11567. 26198 11068 23979 16564 28630 10816 11157 11410 11590 23984 23982 11281 11269 Baak. Mevr. de Wed. W., Teslastraat 39. Betonbouw Willems Betonopzetters en be- fonpalen, grond- en heiwerken, Clovis- straat 24, Haarlem-Noord. Bijster. Zr. M., Part. Verpleegster, Bloemen- daalscheweg 29, Bloemendaal. Dekker. Jan. P., Orchideeënlaan 20, Heem stede. Dreese. M., Langelaan 7, Aerdenhout. Dubbelman. II. H., Sigarenmagazijn „Vuel- ta", Zijlweg 14. Gimpel. W„ Dir. W. Gimpel's Zeepfabriek N.V. Weesp, Fred. v. Eedenplein 4, Heem stede. Jacques. Fa. J. J„ Grossierderij in Sigaren, Tabak en Sigaretten, Zijlstraat 54,. Koenen. C. M. G., ICruidbergerweg 40, Santpoort. Lenselink Dames, Badhuisstraat 17. Naehenius. H. J. de, Bijll, Maasstraat 25, Heemstede. Nieuwdorp. J., (N.V. Aann. Mij. v.h. L. v. d. Valk Jzn.), Pieter de Hooghstraat 12, Heemstede. Nunen. Jac. van, Schilder en Behanger, Aelbertsbergstraat 91. Passementfabriek I.T.A., Haarlem, Maxwel- straat 4.6 na 17 uur 29445. Scket. F. J., Sigarenmagazijn „Christiaan Huygens", Thomsonlaan 18. Vlugt, F. A. v. d., Melkinrichting, Wiiste- laan 3, Santpoort-Station. Voet, M. v. d., N. H. Pred., Delftlaan 77. Wit, I.. de, Electrische schoenmakerij „De Magneet", Teding v. Berkhoutstraat 114. Zomerdijk, W. J., Sierviseh-, Vogel- en Zaadhandel, Ged. Oude Gracht 36. Rembrandt-Theater: „Vrouwen van den Zonne koning". Luxor-Theater: „Zij trouwt haar Baas". Frans Hals-Theater: „Wie het laatst kust" met Liane Hayd, Hans Mooser, Hein Ruhmann en Theo Linge. Cinema-Palace: ,,Na Lawandcra". Spaarne Sound-Theater: „Shirley Temple" en „Als des Zondagsavonds de Dorpsmuziek speelt". btGisteravond om en nabij negen uur kwamen twee, op één fiets gezeten meisjes, de zusjes Janny (1.1 j.) en Henny Z. (9 j.) uit de Oblistraat in Haarlem N. bij het afrijden van den Hooge Duin Daalsche weg te Bloemendaal in een bocht te vallen. Zij bekwamen beide schaafwonden aan het rechterbeen, die door dr. Immink zijn ver bonden. Henny bekwam bovendien nog ver moedelijk een verstuikte enkel. Zij zijn per auto naar de Mariastichting in Haarlem vervoerd, waar laatstgenoemd meisje ter observatie is opge nomen. blZaterdagmiddag te ongeveer kwart voor één had in Bloemendaal een aanrijding plaats op den hoek MollaanPotgieterweg. Een vracht auto draaide van den Potgieterweg de Mollaan op in de richting Bloemendaalscheweg. De be stuurder hiervan, T. v. 't H. uit Haarlem, nam de bocht waarschijnlijk niet voldoende ruim. Uit de richting Bloemendaalscheweg kwam een luxe auto, bestuurd door mevr. J. A. P. O. uit Bloemen daal, die rechtsaf den Potgieterweg wilde oprijden. Zij reed onder toezicht van M. H. uit Aerdenhout. Zij moest even inhouden voor de vrachtauto; toen zij remde, gleed haar voet van het rempedaal af, zoodat de wagen even doorschoot en tegen de vrachtauto aan botste. Beide wagens bekwamen lichte schade. De politie maakt proces verbaal op. Gevonden voorwerpen. blGevonden en terug te bekomen bij: J. A. Hobijn, Zandvoorterweg 55, Aerdenhout, een schildpad; J. van Soest, Eendrachtstraat 1, Haar lem, een bril in étui; Blankwater, De Nijs van Hullenlaan 31, Haarlem, een vulpotlood; P. van Staveren, Gasthuislaan 98, Haarlem, een jongens jas; W. F. Roozen, Middentuindorplaan 9, Haar lem, een padvindersmes: A. Boer, Zandvoortsche- laan 375, Heemstede, een cape; De Vreeze, Bloe mendaalscheweg 226, Overveen. een ceintuur; J. Nijliof, Bloemendaalscheweg 185, Bloemendaal, een jongens pullover; aan den politiepost te Aerdenhout, een sleutel, een fototoestel in bruin étui, 1 Lipssleutel no. 159; aan het bureau van politie Overveen, een rijwielbelastingmerk, een paar bretels, een internationaal rijbewijs, t.n. van Goldberg. Toestel 43 van achterstallige Koopmans-v orde ringen Toestel 25 vanHandelsmerken Toestel 20 Tel. 32000, 6 Lijnen Principieele beslissing van de Kroon. Ernstige belemmering van de Bedrijtsvrijheld niet toelaatbaar. Nadat reeds in Augustus 1935 de Regeering zich bemoeid had met de gemeentelijke vent- verordeningen, in dien geest, dat de, in menige gemeente te hooge ventrecliten aanzienlijk ver laagd moesten worden, (omdat in de betrokken circulaire van den minister de nadruk er op gelegd werd, dat liet instituut der ventvergunningen nimmer het karakter mocht aannemen van een protectionistischen maatregel jegens de nering doenden der eigen gemeente) is thans op nog meer doeltreffende wijze een spaak in het wiel gestoken, wat betreft de belemmerende bepalingen voor tal van bedrijven, welke gehandicapt worden door sommige gemeentelijke ventverordeningen. De Kroon heeft n.l. het raadsbesluit van Rotter dam d.d. 31 October 1935, waarbij een verordening op het venten werd vastgesteld, gedeeltelijk en wel voor het belangrijkste deel vernietigd, op grond van het strijdig zijn der betrokken be palingen met het algemeen belang. Het gaat om de artt. 4, 5 en 9 van genoemde verordening, welke tengevolge hebben, dat de voorschriften in deze ventverordening vervat, niet slechts het eigenlijke ventersbedrijf raken, maar óók toepssing zullen vinden ten opzichte van houders van winkels en andere bedrijven. Zelfs worden, door de zeer ruime omschrijving van hetgeen onder venten" dient te worden verstaan, ook de bedienden van vele winkeliers en van andere bedrijven, in deze verordening betrokken, aangezien zij zich (veelal onder mede voering van de waren, waarin zij handeldrijven) bij hunne klanten vervoegen, teneinde hun aanstonds te kunnen leveren, hetgeen die klanten noodig hebben. De Kroon overwoog, dat door de voorschriften, zooals zij geredigeerd waren, ten aanzien van de hier boven bedoelde personen, een ernstige belemmering van de bedrijfsvrijheid zou ontstaan, omdat, nu alle betrokkenen in het bezit van een ventvergunnin zouden moeten zijn, moeilijkheden kon worden ondervonden, zoowel bij het vestigen en het over dragen van een winkelnering of ander bedrijf, als bij het aanstellen van personeel, zulks tengevolge van de beperkingen, waaraan de uitgifte van vent vergunningen is verbonden. Voorts wordt in de overwegingen van de Kroon nog opgemerkt, dat de omschrijving van het begrip „venten", zooals deze in de Rotterdamsche verordening luidde, zou tengevolge hebben, dat bij overlijden van een, in het bezit van een vent vergunning zijnden iiouder van een winkelnering, diens erfgenamen de zaak alleen dan op denzelfden voet zouden kunnen voorzetten, indien zij zeiven in het bezit van een zoodanige vergunning zouden zijn. Nog moest bezwaar worden gemaakt tegen de geïncrimineerde artikelen, omdat zij niet in het belang van liet ventersbedrijf zelf konden worden geacht, aangezien geen rekening was gehouden met de verschillende categorieën van venters, in ver band met de verschillende soorten waren, waarmede gevent, wordt. De Kroon vermocht niet in te zien. waarom het voor een regeling van het ventersbedrijf noodzakelijk zou zijn, ook houders van winkelneringen of andere bedrijven in een dusdanige regeling te betrekken. Nu zulks geschied was, werd een ongemotiveerde belemmering in het leven geroepen ten aanzien van de vrijheid van bedrijfsuitoefening van de hierbedoelde personen. Aangezien dus deze verordening méér belangen aantastte, dan met het oog op een regeling van liet venten noodig was, achtte de Kroon de betrok ken artikelen uit de Rotterdamsche ventverorde ning in strijd met liet algemeen belang, waarom liet raadsbesluit van 31 October 1935, voor zoover betreft de meergenoemde artikelen der vent verordening vernietigd werd. Nu eenmaal de Kroon op deze wijze gesproken heeft, zullen ongetwijfeld ventverordeningen' van andere gemeenten (vooral sommige plattelands gemeenten) gewijzigd dienen te worden, willen wij geen kans loopen, eveneens ter vernietiging te worden voorgedragen. - 5- -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4