GEBR. BEEKMAN DE TWENTSCHE BANK N.v. Zomdarmorgeini AUTOMOBIELEN RIJWIELEN GARAGE „KLEVERPARK" A. G. G. M. GIORGIS Zn. N. VAN BEEM BLOEMENDAAL BEETHOVEN. Stalling en Onderhoud BLOEMENDAAL, DORPSTR. 52 HAARLEM, WAGENWEG 72-74 Ingezonden. Van de Leestafel. Montessori-Onderwijs past zich aan bij de natuur en den aanleg van het kind Een Ruime, Zonnige Kleuterschool Bloemendaalsche Montessori-school - Vijverweg 27 Predikbeurten. f 1.25 ONTVLEKKEN EN OPPERSEN f 0.75 ALLÉÉN PERSEN Nieuwe aansluitingen Rijkstelefoon. Gevonden voorwerpen. AUTOBEKLEEDER ZADELMAKER BL'DAALSCHEWEG 147 Romain Rolland schrijft in de inleiding tot zijn „Leven van Beethoven": „De lucht is zwaar om ons heen. Het oude Europa verstijft in een druk kende en bedorven atmosfeer. Een materialisme zonder grootheid drukt xop de gedachte en staat de actie van regeeringen en individuen in den weg. De wereld sterft door gebrek aan lucht in haar behoedzaam en laag egoïsme. De wereld stikt Openen wij de vensters weer! Laten wij de frhöiïhe lucht weer binnenstroomen. Drinken wij ■weer den ademtocht der helden in". Hij schreef dit in 1903. Hij had het ook in 1933 kunnen schrijven. Nu, nu „het oude Europa" meer dan ooit gevaar loopt te bezwijken onder den eigen gekozen last van schijnwaarden en waandenkbeelden, nu het inderdaad erop of eronder gaat, al willen we dit veelal niet beseffen en al leven we onbekommerd op de punt van- de naald, nu zeker hebben wij behoefte aan den frisschen wind, die ons uit het leven van waarlijk grooten tegenwaait. Bij gebrek aan eigen kracht moeten wij als laatste redmiddel grijpen naar de onuitputtelijke kracht van de door het lot „unsterbliche Geliebten", die, temidden van erger rampen dan de tot slagwoorden geworden begrippen „crisis" en „malaise", ondanks alles den moed om te leven niet verloren, omdat zij konden blijven gelooven in Bccthovens lijfspreuk „Door lijden vreugde". Het is voor ons beschamend om de levens beschrijving van een man als Beethoven te lezen. Als wij zien hoeveel deze menseh te verduren heeft gehad aan lichamelijk lijden waaronder zijn steeds toenemende doofheid wel het afschu welijkste was aan miskenning en ondank baarheid en geldzorgen, dan vallen onze eigen zorgen vrijwel weg en wij erkennen met Rolland: „Zij die ongelukkig zijn mogen zich dan ook niet te veel beklagen; de besten onder de menscli- hcid zijn aan hun zijde". En.,., zullen wij in hun oogen, in de geschiedenis van hun leven lezen, "'„dat het leven nimmer grooter, vrucht baarder en gelukkiger is, dan wanneer het moeitevol is". Onvermoeid heeft hij gestreden met zijn steeds zwaarder wordend lot, in het begin te trotsch oin zijn doofheid te laten merken, en daarom schijn baar menschenhater in zijn afzondering, erfelijk belast inet vele kwalen. Welk een wereld van ellende komt ons tegemoet uit da enkele mede- deeling,dat zijn geheele oeuvre van den dooven Beet hoven is. (De doofheid begon reeds op zij 26e jaar) Hoe moet het wel een componist te moede zijn, die het zintuig mist, dat hem in staat stelt zijn eigen scheppingen te controleeren en te genieten een zintuig, „dat ik eens in de grootste volmaakt heid bezat, in een volmaaktheid zooals weinigen in mijn beroep het zeker hebben of gehad hebben", zooals hij zelf zegt? Hoe moet het verder een kunstenaar te moede zijn, die zijn werken, waar van hij weet, dat ze onsterfelijk zullen zijn, ziet verguisd en beneden die van middelmatige mode- EN musici gesteld? En hoe tenslotte moet het een menseh te moede zijn, die zich door zijn geliefde (Giulietta Guicciarti) ziet bedrogen en geëxploi teerd, door veel vrienden verlaten en miskend, door zijn pleegzoon met de onmenschelijkste on dankbaarheid bejegend? En die dan nog door lichamelijke zwakte en geldgebrek belemmerd wordt in zijn werk? Volgens Rolland is veel hiervan terug te vinden in zijn hartstochtelijk bewogen composities, met als hoogtepunt het slotkoor van de Negende Symphonie; de Ode aan de VreugdeDe vreugde, wier kortstondig bijzijn hij te vergeefs den goden afsmeekte, die hij tientallen jaren lang slechts uit de herinnering kende, maar die hij, bij gebrek aan uiterlijke verschijning, schiep uit zichzelf. Sinds hij, door deze symphonic, zijn ellende definitief overwonnen had, bleef liij, al deden zich nog wel inzinkingen voor, van deze titanen- kracht bezield: de brieven, geschreven op zijn sterfbed zijn ernstig, maar niet treurig van aard: hij is bereid den dood te ontvangen, en aan den anderen kant nog bezield met plannen voor een, eveneens vreugdevolle, Tiende Symphonic. Men kan dus zeggen, dat zijn leven een afgesloten geheel vormt, waarin het geloof tenslotte alle tegenslagen heeft overwonnen. Daarom draagt Rolland in zijn inleiding zijn boek op aan allen die lijden. Daarom hebben wij de herdenking van menschen als Beethoven (óók al zijn ze b.v. toevallig niet juist honderd jaar dood!) zeer van noode. En mochten onze moderne ooren dan al tijdelijk door saxoplioon en ukulele ongeschikt zijn geworden voor het zuivere genieten van Beethoven als componist, dan toch nog kunnen wij uit zijn levensgeschiedenis die van alle tijden is, de krachten putten, die onze verslapte harten zoo behoeven. En wanneer wij, door dergelijke levens als voorbeeld te nemen, dóór Hindemith en Roulence heen, misschien ook nog eens tot een waarachtige „Ode aan de Vreugde" mochten komen, dan danken wij dit. voor een zeer groot gedeelte, den illusteren strijders der menschhcid, en in dit geval Beethoven, „dem seltenen Genie, dem groszen Künstler, dem gulen Menschen „Met de Auto op reis", Wenken uit de praktijk voor den autotoerist, door B.Ten Broecke Hoekstra. Uitgegeven door de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amsterdam. Aan de twaalf handboeken, door „Kosmos" bereids uitgegeven, die hetzij den auto in zijn geheel, hetzij een bepaald onderdeel ervan behandelen, heeft zij thans bovenstaande handleiding toege voegd, welke in een gevoelde behoefte voorziet. Dc uitgave geschiedt in samenwerking met den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Een meer dan twintigjarige ondervinding 'heeft den schrijver ertoe gebracht,alles bijeen te brergel" wat nuttig en noodig is voor hei mak'envan tT) autotocht naar het buitenland. Wordt een derge lijke tocht goed voorbereid, dan verloopt hij zonder onaangename verrassingen en wordt hij niet ver gald door storingen, die voorkomen konden worden. Die voorbereidingen strekken zich natuurlijk niet alleen uit, tot het zich verzekeren van de juiste documenten om de grenzen te passeeren (uitvoerig en volledig in deze handleiding omschreven), maar ook betreffen zij den wagen zelf, zijn bepakking, uitrusting en revisie en strekken zij zich eveneens uit over de indeeling van den tocht. Tal van zaken moeten onder het oog gezien worden, vóór men vertrekt, zoodat men er verder geen omkijken naar heeft. Wanneer men dus voor het vertrek dit boekje eens doorleest, om na te gaan of niets ver geten of verzuimd is en c.q. even aanstreept, het geen alsnog moet geschieden, dan zal men daar zeker gemak van hebben. Het boekwerk, c.a. 100 pagina's beslaande, is in handig formaat gestoken, bevat verschillende teekeningen tussehen den tekst en is tegen den prijs van f 1.bij de uitgeefster cn bij eiken goeden boekhandel verkrijgbaar. Frankcn's Broodfabrieken. hDe heropening van het geheel verbouwde filiaal van Frankens Broodfabrieken aan de Santpoorterstraat mag met recht een succes ge noemd worden. De heer Kroon van Diest, Sant poorterplein, heeft een keurig stuk werk geleverd, verder commentaar is geheel overbodig. Wie den winkel binnentreedt, zal dit toestemmen, want 'zoowel het interieur als het exterieur voldoen aan de hoogste eischcn. De Santpoorterstraat is er door verfraaid. Haarlemsche Orkestvereeniging. hProgramma van het concert op Woensdag 8 Juli a.s., in het Bloemendaalschc Bosch, onder leiding van Frits Schuurman. 1Ouverture II Barbiere di Seviglia G. Rossini 2. Fragmenten uit de Opera „Carmen" G. Bizet 3. Fantasie over de motieven uit de Opera „La Tosca"G. Puceini 4. Ouverture „Die Lustigen Weiber von Windsor" O. Nieolai 5.'Ballet EgyptienA. Luigini 6. Geschichten aus dem Wienerwald Joh. Stausz WIJ BOUWEN volgens het half-openlucht-systeem Billijke schoolgeldregeling. Inlichtingen en inschrijving dagelijks. VACANT1E THUISBLIJVERS. Staat niet bijna elk gezin, waar kinderen zijn, nu in het toeken van overgang of eindexamen Wat een spanning niet alleen voor de kinde ren, maar ook voor de ouders en menige zucht wordt geslaakt: „Ik zal de hemel danken als 't vaeantie is!" Vacanties 4 a 8 weken Velen hebben de moeilijke, inspannende weken graag ervoor over want. 'geslaagd of niet, 't. zal tocli zöö'n heerlijke tijd zijn reizen, kampeeren, naar 't eigen zomerverblijf of bij familie of vrien den logee ren buiten in meer of minder luxueuse omgeving. Wij ouders vermoeden 't, maar leeraren en leeraressen welen 't wie uit hun klassen de geluk kigen zijn, die 'n heerlijken ontspanningstijd tege moet gaan. Ook weten zij wie gerekend moeten worden onder de vacantie-thuisblijvers. Voor die heeft dc eerste week,soms nog de tweede,de charme van 't vrij zijn lekker laat opdoen wat je wilt, gezellig knutselen waar je anders niet toe komt. Maar na eenigen tijd wordt 't moeilijker, dan zien ze die restende weken tegemoet als een ge dwongen vrijheid en ten laatste zijn ze blij als de school weer begint. Er is in veel gezinnen geen geld genoeg, als er Tneer kinderen zijn, om uitstapjes te maken. Dat loopt te veel in dc papieren moeder kan niet altijd mee, en het is ook eigenlijk zoo ongezellig zonder moeder en vader. Zóó wordt dc vaeantie voor velen een tijd van „omhangen". Hoe staan die jongens en meisjes tegenover de andere leerlingen als ze weer op school komen? Niet voldoende ontspannen gaan ze maar weer naar school praten liefst niet over de vaeantie. Natuurlijk zijn er ouders, die een bijzondere sfeer weten te scheppen voor hunjkinderen,'zoodat ze toch gelukkig, voldaan, en wellicht geestelijk rijker aan 't eind van dc vaeantie 't nieuwe school jaar ingaan. Echter kent iedereen wel gezinnen waar, door omstandigheden, de ouders niets of maar bitter weinig kunnen doen, al willen ze nog zoo graag. En vergeten we de moeders nietDie altijd bezige, zorgende vrouwen, die als een berg tegen de vaean tie opzien! Stemt het niet verdrietig te denken, dat zooveel echte lieve toegewijde moeders, door onmacht financieel of physiek, eigenlijk verlangen, dat de school weer open staat voor 't kroost Gunnen we niet alleen onze kinderen een pretje en vele kinderen hebben 't zóó noodig,(vooral die waar thuis overlegd moet worden, waar „dat kost te veel" schering en inslag is. Kunnen we die vacantie-thuisblijvers en hun moeders helpen de vacanties als iets heerlijks te beschouwen zooals de gelukkige schoolmakkers? Ja, natuurlijk! Ouders, grootouders, familieleden, vrienden van Jfc bevoorrechten stelt Uw a.s. gastjes voor een .yriend. vriendinnetje, klas<segenoot, die niet uit kan,Jmee te brengen voor 1 of 2 weken. Jongens en meisjes hebt den moed om zelf te vragen „mag mijn vriend of vriendin meekomen". Voor groote gezinnen telt één meer of minder niet en voor hen die alleen logé zijn is 't verhoogde pret. Is de keuze moeilijk dan kunnen toch ouders zoowel als kinderen den raad inwinnen van leera ren en leeraressen en 't hoeft niet geheel koste loos te gaan. Er zijn ouders die desnoods graag I' 5.of f 6.per week willen geven als tegemoet koming. Thuis kosten ze ook hun natje en droogje. Heeft men een buitenhuis of huurt men iets dan is een veldbed erbij opgeslagen toch geen bezwaar. Als het erop aan komt hebben jongelui zooveel voor elkaar over als ze maar op de gedachte gebracht worden. Ook families zonder kinderen, die buiten wonen kunnen dankbaar werk doen in die richting. De idee moet levensvatbaarheid hebben, want in 1915 heeft ondergeteekende een dergelijke gedachte aan een der groote bladen ingezonden met het resultaat, dat verscheidene jongens en meisjes eenige heerlijke vacantiewekcn hebben gehad en de thuisblijvende moeders een onge kende rust. Ondergeteekende wil, zoo noodig brieven met aanvragen en aanbiedingen ter doorzending ont vangen. II. BONEBAKKERBAREL. Bloemendaal, i Dr. D. Bakkerlaan 63. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. v. Dijk. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond geen dienst. Vrije Kat.li. Kerk (Kinhc.impark, Popellaan) geen dienst. Woensdag geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. P. van Bruggen van Amsterdam. AERDENH0UT. Vereen. Religieuze Kring geen dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Dr. IC. H. Miskotte van Haarlem. Ned. Herv. Evang., geen dienst. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer H. A. Bakker. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.), v.m. 10 uur Ds. P. van der Vloed. Bed. II. Doop. N.m. 5 uur deielfde. HAARLEM. Evang. Lutli. Gcm. v.m. 10% uur Ds, Duyvendak. Eglise Refortnée Wallonne de Haarlem. Dimahcke 5 Juillet 10 h. 30 Service et Sermon. Pas\eur ICrafft. 3e collecte pour l'église. VAN C0STUUM, JAS OF MANTEL KLEERMAKERIJ EN PERS-INRICHTING MR. CORNELISSTRAAT 100, TEL. 11061 REPAREEREN - VERMAKEN - KEEREN. 28320 28562 11764 28542 11725 12313 23994 23987 12403 11774 26344 23998. 23997 26652 26740 23993 Apotheek Schotsman, Binnenweg 156, Heemstede. Aurora, Ververij en Chemische Ilcinigiiig, Gorinchcm Filiaal, Bronsteeweg 4, Heem stede. Booms, C. T. J. G„ Woninginrichting, Byzantyumstraat 3. Bijnen A. B„ Arts, Bronsteeweg 44, Heem stede. Comelissen, J. J„ Stalling en reparatie inrichting van rijwielen en motoren, Groote Houtstraat 121. Heijdt's Broeken, Ancgang 44, Eigenaar Oscar Ilcijdt. Jong, P. j. de, Gcdipl. schoenmaker, Pcr- seusstraat 3. Koolbergen, Fcrd., Acteur, Blocmendaal- seheweg 151, Bloemendaal. IClingers, Jac., Houthandel, Nieuwe Gracht 12zwart. Pension „Erika", Kleine Houtweg 34. Radio Fabriek „Excelsior", Zandvoortsche- laan 119, Heemstede (bij g.g. 10313). Roosendaal, mevr. A. M. van, Vijverweg 5, Bloemendaal. Vooges, N. II. C„ aannemer, Hoogerwoerd- straat 52. Yuijk, II. (M. G. Dils), Vondelkade 4, Aerdenhout. Wierda, IV. IC., Garage, Roemer Visscher- plein 21, Heemstede. Woningbureau „Eureka", eig. J. J. Fon- tijne, Rijksweg 300, Santpoort Dorp (zie ook opgave wijziging telefoonnummers in liet net Santpoort). hlGevonden cn terug te bekomen hij: H. Bunt, Molenaerstraat 41 Haarlem, een wandelstok; Blankwater, Nijs van Hullcnlaan 31, Haarlem, een pakje met dameskousen en babytruitje; ICuurstra, Noordertuindorplaan 4 Haarlem, een bonboekje voor benzine; ICars, Noordlaan 22 Bloemendaal, een gouden damesarmbandhorloge; L. lCruger, Barrevoetstraat 14, Haarlem een portemonnaie met inhoud; Th. Westerwoudt, Boekenroodeweg 7 a. Aerdenhout, een vulpenhouder; Provinciaal Ziekenhuis (portier) een manteltje; Nienhuis, 't, Hclmveld Hooge Duin en Daalscheweg Bloemen daal, een papegaai; P. de Waal, Zomervaart 24 Haarlem, een rijwielbelastingmerk; A. Bras penning, Fabriusstraat 52 Haarlem, een zonne bril in huls; A. Bosma, Vogelenzangscheweg 5a, Aerdenhout, een hooivork; M. Veen, Gasthuis straat 41 rood Haarlem, een airdaele terrier; J. Nieboert Rollandstraat 73 Haarlem, een porte monnaie met mhoud; Postkantoor Bloemendaal, een huissleutelJ. Waremcrdam, Vogelenzangsche- weg 356 Vogelenzang, een paar rolschaatsen; J. Ilultzer, Schulpweg 3 Aerdenhout, een rijwicl- belastingmerk; aan het bureau van politie Over- veen, een zilveren damesring roet steen; een slang van stofzuiger; een paar heeren handschoenen; een hondenholsband; een jongensjasje; aan den politiepost Noordzeestrand, een portemonnaie met inhoud; een lage zwarte hccrcnsehoen; een shawleen padvindersrierneen portemonnaie met inhoud; een haarkam; een regenjas; een stvandschoen; een legitimatiebewijs; een blauwe ceintuur; een handdoek. Verbeterde opgave. blTe Den Haag slaagden voor de akte A Voorbereidend Onderwijs (Leidster Kleuterschool) de dames E. WjersmaBlits en A. Zinkwcg, leer lingen van den cursus voor Fröbelonderwijs, Kleverlaan 79, Bloemendaal. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 REPARATIES AAN K0FFERS& TASSCHEN KORTE KLEVERLAAN 76 Tel.23187 BLOEMENDAAL Tel.23187

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2