DE TWENTSCHE BANK N.v. ELECTRISCHE KOELKASTEN A. G. G. M. GIORGIS Zn. „DE HUISVLIJT" „KLEVERPARK" BL'DAALSCHEWEG 147 BLOEMENDAAL Van de Leestafel. TECHN. BUR. P. A. TAMMER EXAMENTIJD! Firma A. VERMOUT VEREENIGING DER NOTARISSEN TE HAARLEM VERKOOPLOKAAL 'T NOTARISHUIS Maandag 13 en Dinsdag 14 Juli Kijkdag van 10-4 uur Woensdag 15 Juli Verkooping Uitbreiding Automatiseering Telefoonnet. f 1.25 ONTVLEKKEN EN OPPERSEN f 0.75 ALLÉÉN PERSEN Voor Huishoud- en Industrieschool- kleeding H. W. Pender, „Java's Pracht en Praal", voor Nederland bewerkt door Dr. P. Gunning, ingeleid door Z. Exc. Dr. H. Colijn. Uitgave Neder landsehe Keurboekerij, Amsterdam. Weer een nieuw boek over Indië. Maar dan ook een zeer bijzonder boek. Zoo bijzonder, dat Z. Exe. Dr. H. Colijn zich bereid verklaarde het op zijn weg tot het Nederlandsehe volk een woord vooraf mede te geven. De schrijfster, Miss Ponder, beeft Java herhaaldelijk bereisd en bestudeerd. Maar niet alleen heeft zij dit prachtige gewest bestudeerd zij heeft liet, ten deele althans, ook begrepen. Wij zeggen ten deele, zonder daarmede op de Nederlandsehe bewerking aanmerking te maken; imrowrs wat van onjuist begrip der schrijfster over Java getuigt, is door den dienaangaande des kundigen corrector in de Nederlandsehe uitgave geschrapt. Men kan dus gerust ook het boek voor onze scholen aanbevelen. Zij heeft land en volk leeren liefhebben en is diep onder den indruk gekomen van de natuur en van het menschdom op dit rijke eiland, en overvuld als zij Was Van het vele mooie dat haar getroffen heeft, stelde zij zeer veel goed te hoek. Het is geen dor reisverhaal, maar een vlot ge schreven on goed gedocumenteerd werk, dat niet alleen boeit, maar tevens een levend beeld geeft van Java, zooals het daar ligt in al zijn uiterlijke pracht en praal. Miss Ponder wijdt waardeerende woorden aan ons Koloniaal Bestuur en aan alles wat Nederland daar tot stand, bracht. Het. is dan ook niet te ver wonderen, dat onze Minister van Koloniën de bewerking voor ons land van dit boek toejuicht en verklaart, dat het „uitermate geschikt is, om gelezen te worden door al die belangstellende Ne derlanders, voor wie de bestaande literatuur over Indië wel wat je zwaar is". Dr. C. P.. Gunning maakle van dit hoek een geslaagde bewerking. De tekst is bovendien door den heer J. Tideman, oud-gouverneur der Molukken thans verbonden aan het Koloniaal Instituut, nauwkeurig geverifieerd en uitgezuiverd. Ten bewijze van de veelzijdigheid volge hier onder een opsomming van de 28 hoofdstukken, waarin Hit bijna 100 pagina's tellende boek is verdeeld. I. Het land van de wajang en de sarong. 2, Het leven in de stad en op liet land. 3. Kampongbewo ners en marskramers. 4. Java&nsche mythologie en de wajang. 5. Het paradijs voor den automobi list. 6. In de Vorstenlanden; pandhuizen en ge vangenissen. 7. Zwakheden van den Javaan. 8. Kustvaart en sport op Java. 9. Een hoofdstuk uit de geschiedenis van Java. 10. Iets over de gods diensten. 11. De Chineezen op Java. 12. Bevloeiings werken. 13. Kanalen en het zonderlinge gebruik dat er van gemaakt wordt. 14. 30.000 vierkante kilometer rijst. 15. Het rijk van de suiker. 16. Bam boe en bergtuinen. 17. Modelboerderijen en neder zettingen op de hoogvlakten. 18. De kina-roman. 19. Djatibossehen en thee. 20. Een rubberonder neming. 21. Verschillende gewassen. 22. Huis dieren en wat er verder leeft. 23. Vulkanen. 24. De Nederlanders op Java. 25. Onbelangrijkheden. 26. Woelige elementen. 27. De moderne tijd: wegen, spoorlijnen en waterkracht. 28. Bonte optocht tot besluit. De illustratie van dit boek met 100 foto's stelde zeer hooge eischen. „Branding", (foor Frans Lindeman. Een nieuw boekje, verschenen bij „Tilco", te Haaelem. Deze jonge schrijver is begonnen met een „bundeltje Novellen en Gedichten", in keurige uitvoering. De bandteekening is van Hans Wiesman, ook nog een jonge kracht, die de geestelijke positie van den 'schrijver, in woorden weergegeven in zijn bun deltje, aanschouwelijk voorgesteld heeft. Jong leven tintelt uit dit werkje, jeugd, harts tocht, ootmoed, idealisme, liefde, zotternij, alles door elkaar. De ontboezemingen van den schrijver in zijn gedicht en zijn passie; zijn stijl is nauw verbonden aan de gedachten waardoor hij veel doet denken aan een 80-er. reeds vana! f 159.50 hij KLEVERLAAN 176 - TELEFOON 14753 en BL0EMEND.WEG 119 - TELEFOON 23937 Zijn gedichten zou Kloos hetzelfde gevoeld hebben, de vertolking is origineel, eigen uitdruk kingen, eigen beeldspraak, al gaat hij een enkele maal te ver (de maan hangt te wiegen, blz. 38). Dit geldt ook voor proza; onwaarschijnlijk is dat een eenvoudige, Russische mijnwerker, een „magische" kracht voelt, „ondefinieerbaar", zijn pezen voelt opdienen en dat oogen hem „fascineeren"; de stijl is hier te intellectueel. „In het grootc licht", een schets uit arbeiders kringen, is een waar modern onderwerp, dat Linde man goed uitgewerkt heeft, pakkend, overtuigend, natuurgetrouw. We hopen de debutanten in breedere kringen bekend te zien als de 2e, ongenummerde en onge- teekende druk, verschenen is. Misschien in de tekst, ook verlucht door Hans Wiesman Leo M. Doorendaal Opzienbarend nieuws voor de dames! De ouderen in Bloemendaal zullen zich herin neren, welk een opzien mevr. D. de Clereq verwekte, toen zij, van een verblijf in Zwitserland terugge keerd, de Hollandsehe dames bekend maakte met liet inmaken van vruchten etc. volgens liet „Weck"-systeem, v oor w elk procédé zij in ge noemd land de licentie had verworven. Uit alle declen van liet land stroomden de dames naar de llartenlustlagn om aldaar, door mevr. de Clereq en liaar helpsters te worden ingewijd in de geheimen van liet „Wecken". Thans heeft deze conserveeringswijze allerwege ingang gevonden. Edoch, „het kan verkeeren"; want er daagt een geduchte mededinger op en wel uit Scandinavië; deze maakt het mogelijk, eindelijk eens los te komen van de tegenwoordige inmaakmetliodeT waarbij men de voedingsmiddelen sterk moet Verhitten of moet, koken en de vitaminen ten deele of zoo goed als geheel, gedood worden. Boven dien boeten de spijzen bij deze oude manier van inmaken, veel van hun smaak en geur in en zijn de recepten onnoodig duur en omslachtig. Mevr. M. v. C. Wallis de VriesWijt heeft de Nederlandsehe huisvrouwen aan zich verplicht door haar introductie van het „rauw inmaken". Zij doet dit in een vertaling van het „Recepten boek voor rauw inmaken van bessen en andere vruchten,," van de Deensehe schrijfster Ellen Carlsen. In korten tijd (3 jaar) beleefde dit Deensehe werk zijn zevende uitgave. Wat de ver taalster tot de bewerking van dit receptenboek aanleiding gaf? „wel, (zegt zij) toen ik op een mooien winterdag in Stockholm voor 't eerst, kennis maakte met dit gerecht en bij liet binnen komen in de eetkamer de heerlijke geur van versche frambozen gewaar werd en op de feestelijk gedekte tafel op een blauw porceleinen schaal een menigte prachtig roode frambozen zag, omgeven door diep rood vruchtensap, waande ik me van den winter midden in 't hartje van den zomer ver plaatst. Daar bet gerecht zoo voortreffelijk van smaak was, doet het mij een genoegen aan de ver taling van het Deensehe boekje van Eru Ellen Carlsen, deze Zweedsehe recepten toe te voegen." Voorafgegaan door eenige algemeene regels be vat deze geïllustreerde hollandsehe bewerking een Uw Zoon of Dochter geslaagd? Als belooning natuurlijk een BOEK Grootste keuze bij: BLOEMENDAALSCHEWEG 53 bij het Postkantoor), Telefoon 23039 reeks van terdege beproefde en deugdelijk gebleken recepten voor liet rauw inmaken van compote van roode-, witte en zwarte, aardbeien, frambozen, kersen, roode en blauwe bosehbesscn, kruisbessen, moerbeien, bramen, gemengde vruchten, tomaten enz. Eeli en ander gevolgd door hoofdstukken over gelei van al deze vruchten en van pruimen en kwetsen; verder over vruchtenmoes voor den winter en verschillende marmeladen. Daaraan sluit zicli een hoofdstuk over rabarber en besvj'uchten (waaronder ook vlierbessen) allen in water bewaard sap van rauwe vruchten wordt voor elk uitvoerig aangegeven, waarbij ook rauw kersensap niet wordt vergeten. Bij dit laatste wordt aanbevolen de pitten te kneuzen en de kernen toe te voegen, omdat zij aan bet sap een fijne amandelsmaak geven. De bereidingswijze van appel-limonade stroop, sap en purée van tomaten, ontbreken niet, evenmin als appelmoes, augurkjes en zoetzuur voor snijboonen. Het laatste hoofdstuk is voor de fijn proevers om te watertanden; het is gewijd aan het gebruik van al die rauw geconserveerde vruchten- compotes bij cliampignon-aspie, vjsch-, vleescli. enz. allen in tomaten-aspie. Het slot behandelt het moderne dessert in zijn samenstelling met rauw ingemaakte vruchten. Men treft daarin o.a. aan een „Dukestuedessert", zijn de een poppekamer dessert, traetatie voor een kinderpartijtje. Rijst, slagroompudding, vruchtentaartjes, opgerolde koek, geleipudding, diverse taarten en melk-gelei, in hun samenstelling met rauwe vruchten, zoo mede diverse sausen, passceren dan nog de revue. Men ziet: de rauv-inmaak-methode bestrijkt een groot arbeidsveld. Tegenover de oude methode, heeft zij ook dit voor, dat men niet, op mooie zomerdagen, vaak uren voor het vuur moet staan, om jam te koken, waardoor inmaken tot een plaag kan worden. Als men de rauw-inmaak-methode volgt, kan men, zoo men dit wil, het grootste ge deelte van het werk in den tuin verrichten. Hier Direct: Jhr. G. EL1AS, BILDERDIJKSTR. la, Tel. 11928 door en om dat het vlug gaat, blijft rauw-inmaken een aangename bezigheid. Rest on s nog hieraan toe te voegen, dat be doeld boekwerk onder den titel CarlsenWallis de Vries, Bauw inmaken van bessen en andere vrueh- ten" is verschenen bij de Uitgevers Mij. Kosmos, Keizersgracht 138, Amsterdam (C.) Het fraai uit gevoerde boek is tegen den prijs van (ingebonden) f 0.90 bij haar en in eiken goeden boekhandel ver krijgbaar. fis Woekerplanten in Neerland» Financieel® Tuinen. Van deze bekende uitgave van het Finantieel Weekblad voor den Fondsenhandel te Amsterdam, waarin op een uitvoerige en voor een ieder duide lijke wijze aan de kaak worden gesteld de prak tijken, van welke „financiers", „bankiers" enz. van min of meer twijfelachtig allooi zich bedienen, ten einde het publiek over te halen, effectenzaken en andere transacties op financieel gebied met hen te doen, zijn de Declen II en III verschenen.. Het eerste deel is in duizenden exemplaren ver kocht en heeft velen voor v erdere verliezen behoed, terwijl menige z.g. „bank" ten val is gekomen. Deze beide nieuwe deeltjes bevatten weer vele interessante bijzonderheden, alsmede een lange lijst met namen en verdienen ten zeerste de aandacht van iedereen, die wel eens met geldzaken heeft te maken. Na overmaking van f 0.25 per deel of per post wissel, of in postzegels, of door overschrijving op de postgirorekening nr. 2755. (of girorekening F 1700 der gemeente Amsterdam) worden de werkjes toegezonden door de administratie van het Finantieel Weekblad voor den Fondsenhandel, N.Z. Voorburgwal 68, Amsterdam-C. Met ingang van 29 Juli a.t. Met ingang van 29 Juli a.s. zullen de aange slotenen in het locale telefoonnet Haarlem in staat zijn zonder tusschenkomst van een telefoniste verbindingen tot stand te brengen met abonné's in de telefoonnetten Bennebroek, Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Santpoort, Sassenheimen I.Tmui- den. Daarmee zal opnieuw een schrede zijn afgelegd op den weg, welke leidt naar de voltooiing van bet groote plan der automatiseering van het Nederlandsehe telefoonstelsel. Ten behoeve van dit plan is ons land ver deeld in 20 telefoondistrieten, welke alle den naam dragen van de belangrijkste stad in hun gebied, alwaar zich de belangrijkste centrale van het district, de z.g. dislrictscentrale be- v indt. Rondom deze districtscentrale zijn in ieder district een aantal knooppuntcentralen eegroepeerd welke door rechtstreeksche lijnen roet de districtscentrale verbonden worden, leze knooppuntcentralen vormen op hun reurt bet, middelpunt van een aantal eindeen tralen, zoodat een trapsgewijs stervormige op bouw ontstaat. Iedere centrale wordt aange duid door een z.g. „kengetal" van drie cijfers, voorafgegaan door een IC (welke gelijk is aan de nul op de nummerschijf). Het eerste cijfer van het kengetal duidt aan in welk distriet de centrale gelegen is, het tweede cijfer geeft aan tot welk knooppunt of sector hij behoort, ter wijl tenslotte aan het derde cijfer te zien is met welke ejndeentrale men te doen heef. Nemen wij als voorbeeld het district Haar lem, dat zich uitstrekt van Castrieum tot Sas senheim met inbegrip van den Haarlemmer meer polder. Het draagt het nummer 5 zoodat dus de kengetallen van alle eentralen in dit district met een vijf beginnen. Behalve de distrietscentrale Haarlem (K 500) zullen op 29 Juli a.s. de volgende knooppuntcentralen in bedrijf zijn: Hillegom (K 520), Lisse (K. 530), IJmuiden (K 550) en Santpoort (K 560) hene vens de eindeentralen: Bennebroek (K 502), Sassenheim (K 532) en Noordwijkerhout (K 533). Aan het kengetal van Sassenheim bijv. is duidelijk te zien dat, deze centrale is gelegen in het district Haarlem (de 5), dat hij behoort, tot de sector Lisse (de 3) terwijl de 2 aangeeft het rangnummer van de eindveentrale in dezen sector ter onderscheiding van den eveneens tot den sector Lisse behoorende cindeentrale Noordwijkerhout (K 533). Zooals wel hekend zal zijn 'is het volautomatische verkeer tussehen deze eentralen onderling en van deze netten naar Haarlem reeds enkele jaren in bedrijf. De vraag kan gesteld worden waarom het vol automatische verkeer van Haarlem uit naar deze netten tot dusverre nog niet moge lijk was. Dit wordt duidelijk als men bedenk dat de centrale te Haarlem, die op 28 Januari 1925 in dienst ging, gebouwd werd in een tijd dat niemand nog aan automatisch distriets- verkeer dacht. De belangrijkste organen in deze centrale, de z'g. registers werden inge richt voor het gebruik van telefoonnummers bestaande uit 5 cijfers. Voor het districtsver- keer worden echter heel andere eischen ge - steld waaraan deze registers niet konden vol doen zoodat ze door een moderner type (het zijn zeer vernuftig uitgedachte cn belangrijke apparaten) moesten worden vervangen, het geen een zeer omvangrijk en tijdroovend werk is, te meer daar het bedrijf er niet den minsten hinder van mocht ondervinden. Voor het inkomende verkeer waren lang niet zoo in. grijpende wijzigingen noodig, waardoor dit veel eerder in bedrijf kon worden genomen. Tevens valt te bedenken dat voor het uilgaan- 'de volautomatische verkeer maatregelen ge- nomen moesten worden -om te zorgen dat de tijdsduur van de gesprekken en de tariefklasse waartoe zij behooren, geregistreerd worden. Immers is door het vervallen van de tusschen komst van een telefoniste de mogelijkheid ver dwenen, een en ander door haar op een ge- sprekkenbriefje te laten noteeren. De oplossing is hierin gevonden dat men de kosten van vol automatische interlocale gesprekken Iaat regis- treeren op de gesprekkentellers welke ook de locale gesprekken aangeven. Zooals bekend, kost een locaal gesprek 2 cent waarbij de teller één maal aanslaat. Voor een gesprek Haarlem VAN C0STUUM, JAS OF MANTEL KLEERMAKERIJ EN PERS-INRICHTING MR. CO RN E LISSTRAAT 100, TEL. 11061 REPAREEREN - VERMAKEN - KEEREN. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT I8A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Bennebroek, dat 6 cent, per 3 minuten kost slaat de gesprekkenteller nu 3 maal aan, hetgeen zich herhaalt wanneer het gesprek langer dan drie minuten duurt. Tien seconden voor het verstrijken van dezen termijn wordt men echter gewaarschuwd door eed korten zoemtoon. Hetzelfde gebeurt wanneer de tweede, en wanneer de derde termijn van 3 minuten verstrijkt. Na 9 minuten wordt het gesprek echter ver broken, dus eveneens nadat 10 seconden van tevoren een waarschuwingssignaal geklonken heeft. Voor een gesprek HaarlenSassenheim, dat. 20 cent per 3 minuten kost, worden de gesprek- kosten op analoge wijze geregistreerd; echter zal nu de teller per 3 minuten 10 maal aanslaan. Hoe komt de verbinding tot stand? Hoe brengt men nu een volautomatische ver binding, bijv. met 4511 in IJmuiden, tot stand? Men begint met in de interlocale naamlijst liet kengetal van IJmuiden op te zoeken. Dit is IC 550. Men neemt nu de telefoon van den haak, wacht op den zoemtoon en kiest IC 550, waarbij de IC (gelijk aan de nul) vooral niet vergeten mag worden. Wanneer dit gebeurd is wacht men op nieuw op een zoemtoon, ditmaal een lioogen toon. Eerst daarna kiest men bet. nummer van den aan geslotene, dien men bereiken wil, in dit geval dus 4511. Ten teckcn, dat de opgeroepene gebeld wordt boort men met regelmatige tusschenpoozen een hoogen toon. Is de opgeroepene in gesprek dan wordt een snel onderbroken hooge toon gehoord Men legt. dan de. telefoon weer op den baak en probeert na cenigen tijd opnieuw. Het aanslaan van den gesprekkenteller vindt niet plaats onmiddellijk nadat het gesprek tot stand is gekomen, doch eenige seconden later. Dit is gedaan om een oproeper die abusievelijk een verkeerd nummer gekozen heeft, de gelegenheid te geven het, gesprek onmiddellijk weer te verbreken waardoor liet niet geteld wordt. Op 22 Juli reeds een begin van verandering. Dn invoering van het, automatisch uitgaan de districtsverkeer maakt iiet. ook noodig dat er verandering komt in de nummers welke tot dusver gebruikt werden voor het aanvragen van gewone interlocale gesprekken en voor hot, opgeven van telegrammen n.l, o resp. 97, Immers de IC 0) zal voortaan de beteekc- nis hebben dat men een niet-loeaal gesprek wil voeren. Achter deze IC, behooren dan nog eenige cijfers te volgen, welke aangeven welk soort gesprek men dan wel wil voeren. Voor het aanvragen van gewone interlocale gesprek ken zal men dan ook binnenkort IC 00 moeten kiezen en voor het opgeven van telegrammen K 09. Deze verandering vindt reeds 22 Juli a.s. plaats, dus, een week vóór de invoering van het uitgaand districtsverkeer. Het is van veel belang dat men hierop let, aangezien daar door vertragingen in het totstandkomen der ver bindingen vermeden worden. Plannen voor oe toekomst. Tenslotte kan nog medegedeeld worden dat in de naaste tockonst de indienststelling ver wacht kan worden van de knooppuntcentrale Beverwijk met zijn eindeentralen Wijk aan Zee, Heemskerk, Uitgeest en Castrieum en van de Centralen in den Ilaarlemmermeerpolder, terwijl Santpoort, dat tot dusverre een onderdeel van het telefoonnet Haarlem vormde, met ingang van 29 Juli a.s. een zelfstandig net zal worden (kengetal IC 560), De boodschappendienst. De boodschappendienst zal al van heden af ook gelden voor de omliggende netten: Benne broek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijker hout, IJmuiden, Santpoort. Maar hiervoor moet dan gekozen worden K o 8. Voor Haarlem blijft voorloopig nog hetzelfde nummer gelden. Haarl. Dagbl. alleen Schagchelstraat 46, Telefoon 14461 en Badhuisstraat 29, Telefoon 15993.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2