SCHOOLBOEKEN Heerenhuis met Garage b. u iter wijk ratas 30e Jaargang - No. 8 17 Juli 1936 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN IDEALISME. ^fo/xfeerf Veertienjarige Olympia-hope. Nieuwe aansluitingen Rijkstelefoon. Firma A. VERNOUT Uitbreiding automatiseering Telefoonnet. Amerika's Olym pische Zwemsters. «Hli.oshw&m Telel. 12173 KOOPT HIER UW RIJWIEL Empo-Rijwiel vanaf f 28.50 HET BLOEMEHDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel f 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiënt KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1.per half jaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. Er zijn veel menschen die „idealisme" ver warren met „het koesteren van illusies", d.w.z. zij beachouwen ieder, die er idealen op na houdt als onpractisch, onmaatschappelijk, schwiir- me- risch of sentimenteel. „Blijf met je voeten op den grond staan", zeggen zij, „de boel is nu een maal zooals hij is, en je kunt er toch niets aan ver anderen. Akelig genoeg, maar waar. Wat heb je aan je goede bedoelingenWat koop je er voor?" Wat koop je ervoor! Ja, dat vooral. Nee, je koopt er niets voor, voor idealen. Niet eens de achting van je medemenschen. Eerder hun spot. Misschien is deze spot een soort onmacht, omdat ze zelf den verheffenden invloed, die er van idealen uitgaat niet kunnen voelen. Misschien ook een uiting van de gedachte, dat de ander gelijk heeft, maar dat het zoo lastig is om er idealen „op na te houden". Een gevoel van minderwaardigheid dus. Er zijn ook menschen, die werkelijk denken, dat ze boven zoo iets verheven'zijn; zij hebben teveel van het leven gezien om er nog iets van te verwachten of er nog iets voor over te hebben. En zij zien niet in, dat dan juist idealen het meest noodig zijn. Broodnoodig. Niet zooals je een auto „noodig" hebt, of een nieuwen bontmantel, maar van de gelegenheid om een gratis Kruidnootje te plaatsen Zie de BON op pagina 6. brood-noodig. Ze zijn levensvoorwaarde, geen levens-luxe. Een ideaal is niet hetzelfde als een illusie. Een illusie is de hoop op den een of anderen niet te verwezenlijken lieilstoestand. Een illusie is altijd een persoonlijke begeerte. Terwijl een ideaal van veel hooger en zelfs van veel „reëelei" orde is, al moge dit u in 't eerste moment vreemd klinken. De ideaalstelling is niet slechts de bevrediging van individueele verlangens, maar het gehoorzamen aan een hoogere macht. „Idealen" die niet „dienen" kunnen nooit idealen zijn, al worden ze ook wel zoo genoemd. Hierin schuilt, dunkt me, ook dé fout van verschillende jeugdbewegingen van tegen woordig, die nog geheel op humanistischen grond slag opgebouwd zijn. Het Humanisme beoogde de vrije ontplooiing van den menschelijken geest, verheerlijkte den vrijen wil, kortom zag in den' mensch qua menschqua denkend wezen, de „kroon der schepping". Het Rationalisme heeft deze gedachte nog versterkt. Ons geslacht staat nog sterk onder den invloed van beide stroomingen; vooral uit zich dat in het liedendaagsche idealisme. Er worden zooveel iedealen nagestreefd, die ontstaan uit be geerte naar wereldverbetering. Men denkt deze idealen dan te bereiken door eigen kracht en ver stand, deze idealen die men zichzelf geschapen heeft. Men vergeet echter, dat idealen niet „geschapen" worden; tenminste niet door onszelf. Zij dringen zich op, zonder dat we het verlangen, en wij moeten er aan gehoorzamen. Wanneer we dit echter door eigen kracht denken te kunnen doen, en niet willen erkennen, datij wej slechts in dienst staan, zal dit zeker verkeerd afloopen. „Zonder God is er geen gebod" hoorde ik eens iemand zeggen en waar geen gebod is, is geen kracht tot daden. Waar men slechts luistert naar de stem van den eigen wil, vervalt de mensch tot ^gt grofste egai Het verschil tusschen een -'i, (mdd geijod wél aanvaardt en niemand die dat me* dóet, laat zich b.v. demonstreeren aan deen regel als van Kloos: „Ik ben een god in 't diepst van Het I4-jarig Engelseh meisje dat trots haar jeugd het Engelseh kampioenschap sprin gen van springplank op haar naam heeft en van wie men groo- te verwachtingen koe stert bij de Olympische Spelen. Zij zal onge twijfeld de jongste deelneemster aan de Olympische Spelen zijn. mijn gedachten". Beiden zullen de waarheid hier van voelen, als ze door hun idealisme opgevoerd zijn tot de hoogste schoonheid, waardoor ze als 't ware „de Godheid schouwen". Maar wie slechts humanistisch denkt, zal zich verbeelden, dat hij door zijn god-zijn werkelijk den naam van „kroon der schepping" verdiend heeft. De ander daaren tegen zal beseffen, dat God hem tot god gemaakt heeft. Het zou wel verdienstelijker zijn, als we ;t zelf konden doen, maar het kan nu eenmaal niet. En daarom behoeven we ons er niet voor te schamen, en is het verkeerd de pretentie te hebben het wel te kunnen. Dat is struisvogelpolitiek. Laten we liever erkennen, dat God het ons allemaal gegeven heeft. Waartoe zouden idealen dienen, als we ze ons alleen stelden om in het rustelooze streven een bevrediging van een algemeen men- schelijke behoefte te vinden? Dat is geen reden van bestaan voor een ideaal. Niet omdat we zelf graag naar het hoogere streven moeten we idealen hebben, maar omdat we ze opgedrongen krijgen van God. Alle idealistische vereenigingen, die niet van dit standpunt uitgaan, moeten dunkt me geen blijvende resultaaten kunnen bereiken. Als we strijden voor ontwapening, doen we dat dan omdat we zin hebben om de meederheid te dwarsboomen? Of omdat we 't de overheid lastig willen maken? Dat zou immers belachelijk zijn. Alléén omdat we voelen, dat God het wil. Dan alleen kan er levende kracht achter zitten, omdat alle enthousiasme, dat door iets anders gevoed wordt voorbijgaand is. Waar we voor moeten oppassen is, dat we het devies „Dieu le veutniet misbruiken. Het is ieders persoonlijke taak om uit te maken 6f hij dit als leus boven zijn ideaal kan plaatsen. Hier belanden wij op het gebied „geweten", dat altijd een zeer rekbaar be grip is. Men zou hier tegenin kunnen brengen» ja, maar als idealen ons door God opgedrongen tijen, dan heeft het toch niet met geweten te "fiY Hai> krjg. jé w je, hoef er verder niet fever na te denken. Dat zou waar zijn als we allemaal zoo ver waren, dat we geheel open stonden voor Gods bevelen. Maar daarvoor zijn wij dikwijls nog niet of niet méér ontvankelijk. De taak van onzen „vrijen wil" (die zeer zeker binnen bepaalde grenzen bestaat) is nu om ons open te stellen voor die bevelen, zóódat we ze hooren kunnen. Wij moeten ons gescheurde trommelvlies weer heel zien te krijgen. En zijn we eenmaal zoo ver, neen, dan zullen idealen inderdaad niets meer met „geweten" te maken hebben. Dan weten we of ze van God zijn of niet. Idealen zijn dus, als het ware idealen zijn, inge vingen van God, die wij moeten opvolgen, en door het opvolgen waarvan wij zelf „goden in 't diepst van onze gedachten" worden. Als zoodanig is idealisme dan ook nooit te verwerpen. Het is van alle eeuwen en het is het hardst noodig in tijden als deze, waar veel dreigt ten onder te gaan in een algemeene geestelijke en materiëele malaise. Het spreekt vanzelf, dat ook in het naleven van idealen wel eens fouten worden begaan, maar dit mag geen reden zijn, om idealisme op zichzelf te verwerpen. De ware idealist zal, ook al raakt liij het spoor wel eens bijster, hetzij door fanatisme, hetzij door laksheid, tenslotte toch steeds weer moeten erkennen, dat hij gehoorzamen moet, hij zal inzien dat dit de kracht is, die de wereld in stand houdt, en daarom voortwerken aan zijn ideaal. Immers, „Ein guter Mensch, in seinem dunklen Drange, ist sich des rechten Weges wohl bewusst" BLOEMENDAALSCHEWEG 53 (bij het Postkantoor), Telefoon 23039 te huur (eventueel te koop) gevrajgd. Omtrek Kinheimpark. Brieven met opgave prijs en nauw keurige gegevens omtrent grootte, lasten, eventu eele hypotheek enz., onder No. 136, aan het bureau van dit blad. Het waarnemend Hoofd van het Telefoon- district Haarlem brengt in verband met de reeds in ons vorig nummer aangekondigde uitbreiding der automatiseering van het telefoonnet het na volgende ter kennis van de aangeslotenen van het locale telefoonnet Haarlem: 1. a. Met ingang van 22 Juli 1936, 8 uur, moet voor het aanvragen van interlocale gesprek ken „K O O" en voor het opgeven van tele grammen „K O 9" gekozen «orden, mplaais van de thans daarvoor geldende cijfers „0" en „97"} b. Van 29 Juli 1936, 8 uur af, kunnen de telefoonverbindingen met Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout, Bennebroek en IJmuiden door u zelf automatisch tot stand gebracht worden; e. Op 29 Juli 1936 te 13 uur, wordt een af- zonderlijk telefoonnet Santpoort ingesteld; van dit oogenblik af kunnen de telefoonver bindingen met dit nieuw gevestigde net auto matisch tot stand gebracht worden. 2. Voor het oproepen van de geabonneerden in de onder 6. en c. genoemde plaatsen zal vanaf de daarin vermelde tijdstippen als volgt gehandeld moeten worden. Eerst wordt gekozen het kengetal van het des betreffende telefoonnet. Dit kengetal is voor: HillegomK 520 LisseK 530 Sassenheim K 532 NoordwijkerhoutK 533 Bennebroek K 502 IJmuiden K 550 SantpoortK 560 3. Nadat het kengetal gekozen is, moet opnieuw op den zoemtoon worden gewacht, alvorens het gewenschte telefoonnummer gekozen kan wor- 4. Ten einde vergissingen te voorkomen (mede in verband met het nieuw gevormde net Santpoort), raadplege men steeds de nieuwste uitgaaf van den telefoongids (uitgaaf Juli 1936), alsmede de daarin op blz. 3 en volgende gegeven aan wijzingen betreffende het voeren van interlocale telefoongesprekken met abonné's in plaatsen, die automttisch bereikbaar zijn. 12962 Blikdrukkerij en Vernisinrichting „Haar lem", Maxwellstraat 12-14. 28551 Bronkhorst, G. P., Jan van den Bergstraat 22, Heemstede. 23860 Heemskerk, C. W. Th. Aannemer van Schilderwerken, Middenweg 79, Haarlem-N. 12899 Heinsbergen, A. H., Behanger, De Ruijter- plein 24 zw. 23853 Jansen, J. C., Rijwielhandel, Hooier- woerdstraat 42. 23976 Rutte, P., Comestibles en Vleeschwaren, Kleverlaan 117, Bloemendaal. 12898 Veen, E. P. van, Sigarenwinkelier, Kleine Houtweg 9. 11636 Vries, J. A. de, Aannemer van stucadoor en witwerken, Haarlem-Bloemendaal. huis Schaepmanlaan 10. 12254 Zonnestraal-collecte, Jansstraat 15. Een groep der voor naamste Amerikaan- sche zwemsters, die bij de Olympiade de Amerikaansche kleu ren zullen vertegen- digen. Van links naar rechtsMarvis Eroe- man, Elisabeth Kom pa, Toni Redfern, Janice Lifson, Eleanor Holm-Jarret, en Er na Kompa. f 10.— VOOR UW OUDE SCHRAMA, Duvenvoordestraat 19 Matamtpc k T prachtig ah u oven witi kUkm-maar onxa piaafjes-met-'a-praaije over vaUtg verkaoi En toch hebben we nog liever, dM am wmjfail. mits.,,, m dan maar uit gZjJ^SZSJjSSSJZ*

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 1