VAN DER GRAAF Col VAN DER GRAAF Cos Opening van hetTinholt-Huis. HANDELS. INFORMATIES INCASSO'S ONTWERPEN EN DEPONEEREN Bureaux voor den Handel N.V. Amstelstraat 14-18 - Amsterdam (C.) blMaandagmiddag j.l. heeft onder veler be langstelling de opening plaats gevonden van het ,,Tinholthuis", een expositie, waarin de levens arbeid van den heer K. Tinholt, thans rustend hoofd der Openbare School C te Bloemendaal, is ondergebracht. Het is de verdienste van den lieer Tinholt ge weest dat hij bij zijn onderwijs den stelregel ge volgd heeft dat de leerstof met meer vrucht kan worden behandeld door de leerlingen zelf actief deel te laten nemen, dan door de theorie alleen. Speciaal de vakken aardrijkskunde, geschiedenis en natuurkunde eigenden zich wel zeer voor dit doel, en uit een klein begin is in den loop der jaren een collectie aanschouwelijke leermiddelen ontstaan, waarvan door velen de wenschelijkheid gevoeld werd haar door een blijvende expositie te be houden. Tot dit doel had zich een comité gevormd, dat op voortreffelijke wijze in het vervullen van dien wensch is geslaagd. Met de opening van het „Tin- holthuis", een houten gebouw van ca. 200 M2., in de nabijheid van de Tluine van Brederode, is Maandagmiddag j.l. een stuk werk tot stand ge komen dat de belangstelling en vaardcering van zeer velen verdient. Bestond het begin slechts uit een bescheiden verzameling eieren van allerlei gevogelte, langza merhand breidde de collectie zich uit; er kwamen opgezette vogels, fossielen, ertsen, vlinders en schelpen; door diorama's werden brokjes historie en tofereelen uit vreemde landen vastgelegd. Kortom alles wat door afbeeldingen aan het onder wijs dienstbaar gemaakt kon worden, kwam bijeen. Aangevuld door schenkingen uit eemge musea, is thans een bezienswaardige collectie in het Tinholthuis bijeengebracht, die ongetwijfeld be langstelling verdient. Voor de opening was Maandagmiddag j.l. in het theehuis „Brederode" een gezelschap genoodigden bijeen. De offi'cieele opening. De heer K. TINHOLT zeide dat het voor hem heden een buitengewoon blijde dag is, en het hem verheugt dat zoovelcn aan de uitnoodiging om de opening bij te wonen, gehoor gaven, hoewel nog i erschillende personen verhinderd waren, waar onder B. en W. van Bloemendaal, en het dage- liiksch bestuur der gemeente Vclsen. Spr. zeide het op hoogen prijs te stellen dat de Inspecteur van het L. O. te Haarlem, de heer H. van de Weyer, zich bereid verklaarde de ope ning te verrichten. Ook tot Dr. Jac. P. Thijsse richt spr. woorden van dank voor de vele vriende lijke wenken en de medewerking, evenals tot de leden der Oudercommissie, de collega's school hoofden, de familie Bouwmeester en tot allen die iets schonken of van hun belangstelling deden blijken zegt spreker: „Hartelijk welkom, hartelijk dftulc Hierna wordt het woord gevoerd door den heer VAN DE WEYER, die zeide gaarne gevolg te hebben gegeven aan het verzoek om een kort woord te spreken en de opening te verrichten, en wel om twee redenen, n.l. om een algemeen paedagogisclie, en een meer persoonlijke reden. Wat in het Tinholthuis tentoongesteld wordt, zegt spreker, is ontstaan in en door de school, grootendeêls gemaakt door leerlingen van net thans afgetreden hoofd, den heer Tinholt. Dat het niet goed is het kind bij het onderwijs steeds een passieve rol te laten vervullen, staat reeds lang vast. Er is gewezen op de noodzakelijk heid van de zelfwerkzaamheid, doch hiervan kwam niet gltijd zooveel terecht als eigenlijk gewenscht is. De school staat in vele opzichten nog ver at van de werkelijkheid van het leven, zij geeft nog teveel theorie, en te weinig practijk. Het kind heeft behoefte zich te uiten, het wil zelf meedoen, deelnemen aan het leerproces. Velen hebben die gedachte bij de onderwijs methode in practijk gebracht en treden meer hel pend en leidend, en minder doceerend op. De leer lingen krijgen gelegenheid zelf iets te doen, te probeeren, te maken. Iedere onderwijzer weet dit, en zal trachten dit zooveel mogelijk in toepassmg te brengen. De groote vraag is: Hoe kan met behoud van wat wij hebben aan de activiteit van ons schoolkind tegemoet gekomen worden. De heer Tinholt heeft de handenarbeid in dienst gesteld van de denk- vakken, de leerlingen aangespoord in hun vrijen tijd iets te maken. Spoedig ontwaakt de lust iets nioeilijkers te maken; de vriendjes worden op gezocht, om samen te werken, er ontstaat groeps- arbeid die prikkelt tot vindingrijkheid. Zij spreken dan over dingen waar zij anders nooit aan gedacht zouden hebben. Een persoonlijk woord wil spr. nog richten tot den man aan wiens initiatief deze tentoonstelling te danken is. Spr. betreurde het dat de gezond heidstoestand van den heer Tinholt het niet toe liet op den dag toen hij de school verliet, aanwezig te zijn. Hij is toen met bijna stille trom vertrokken. Ik had u'gaarne bedankt, zegt spr., voor wat gij voor de jeugd en het onderwijs hebt gedaan, en u een woord van lof gebracht voor het werk dat u verrichtte, welke arbeid door het Rijksschool- toezicht hoog werd en nog wordt gewaardeerd. Openlijk wil ik u danken voor alles wat u voor de Bloemendaalsche jeugd deed, en den wensch uitspreken dat u nog tijd en lust moogt vinden om u aan uw werk te geven, opdat gij onder Gods zegen nog veel voor het onderwijs en de opvoeding der jeugd moogt doen. Ik verklaart hiermee het Tinholthuis voor geopend (Applaus). De heer TINHOLT dankte den spreker voor zijn vriendelijke woorden, én deelde hierna nog een en ander mede over het ontstaan van het gebouw. Een commissie, die het financieel beheer voert, heeft de stichting voor haar rekening genomen en deed dit op royale wijze. Zij stelde de dames Bouw meester en Eger ter beschikking, terwijl een jaar- lijksche vaste bijdrage werd toegezegd voor com- pieteering van de collectie. Spr. brengt eere aan den ontwerper en uit voerder, de lieeren A. Hoenderdos en W. G. Hoo- genstein, en dankt mevr. Hoenderdos, die veel voor het huis heeft gedaan. Na deze plechtigheid werd een kop thee geser veerd, waarna het gezelschap zieh naar het gebouw begaf en de heer Van der Weyer het Tinholthuis ontsloot en het als eerste bezoeker betrad. DEMONSTRATIEMIDDAG FRÖBELSCHOOL BOSCHLAAN. blIn liet Jeugdhuis aan de Donkerelaan werd Vrijdagmiddag door de kinderen van de Fröbel school aan de Bosehlaan een leuke middag aan ouders en belangstellenden geboden. De groote zaal van het Jeugdhuis was geheel gevuld toen het hoofd der school, mej. Schuijt, met een kort woord de kinderen inleidde, en dank bracht aan den heer Bonnes, die de programma's gratis vervaardigde, aan mej. Marmelstein, die aan de piano begeleidde, en dc firma Schuijt, die voor versiering der zaal zorg droeg. Hierna was de beurt aan de kinderen, die met het zangstukje „De Kaarsjes", een versje dat ook bij begin of einde van de les wordt gezongen, het programma openden. Achtereenvolgens werden daarna heel veel aardige zangspelletjcs door de kleuters vertoond. Dc leuke costuumpjes, passende bij elk spel, maakten een aantrekkelijk geheel, terwijl de kleintjes over 't algemeen niet veel last van plankenkoorts bleken te bezitten. De kleuters vertoonden „De Doktersvisite", „Op 't weggetje", „Bij de Apotheker" en „De Koopvrouw" voor de pauze, met twee zangnum mertjes „Van 'n Kikkertje" en „De Sterren". Na een korte pauze werd „De Muizenbruiloft" gespeeld. Toen het muizenfeest in vollen gang was, kwam plotseling een dikke kattekop een eind aan de vreugde maken, waarmee tevens het einde van den middag was gekomen, echter niet dan nadat de bruiloftsstoet nog een eererondje door de zaal gemaakt had en mej. Schuijt een kort slotwoord had gesproken. Het. was een leuke middag die de kleuters hebben geboden. JEUGDLUCHTVAARTDAG. blDe Centrale Jeugd Commissie van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart organiseert dit jaar, op 14 Augustus a.s. weder een Jeugdlucht- vaartdag. Deze wordt thans, in afwijking van 193.5, gehouden te Soesterberg. De commandant van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg heeft zijn volle medewerking toe gezegd, in dier voege, dat de deelnemers in de ge legenheid worden gesteld, het geheele luchtvaart bedrijf, onder deskundige leiding te bezichtigen. Evenals het vorig jaar zal weder een wedstrijd met modelvliegtuigen cn modelzweefvliegtuigen gehouden worden. Deze wedstrijd zal thans inder daad een landelijk karakter dragen, omdat de modellenbouw sinds het vorig jaar in de meeste Jeugd Luchtvaart|CIubsmet succes istoegepasten bereids reeds goede resultaten met deze, voor ons land nog nieuwe sport zijn bereikt. Behalve voor dezen wedstrijd, zijn ook voor andere te houden wedstrijden op luchtvaartge bied, door luchtvaart- en andere instanties een groot aantal fraaie en waardevolle prijzen be schikbaar gesteld. Het programma bevat verder de bezichtiging van de luchtvaarttentoonstelling te „Soesterdal", terwijl de gemeenschappelijke koffietafel de gezelligheid van den Jeugdlucht kneuzing aan het neusbeen opliep. Bij de nabij- wonende familie B. aan den Vogelenzangscheweg werd de kleine, hevig bloedend aan het gezicht, binnengedragen, terwijl de doktoren Bolt en van Aalst spoedig aanwezig waren en de eerste hulp verleenden. Gelukkig bleek dat de verwondingen van niet al te ernstigen aard waren, zoodat het meisje met haar moeder door den autobestuurder naar Hillegom gebracht kon worden. Op weg naar den slooper verongelukt. blEen blijkbaar aftandsch vehikel, dat naar de bestuurder later mededeelde, op weg was naar den slooper, werd Zaterdagmorgen door een beter functioneerenden auto over den Zandvoorterweg gesleept. De oude wagen werd bestuurd door C. A. L. uit Amsterdam, die door zijn buurman S. W., op sleeptouw genomen was. Toen W. op zeker moment wilde stoppen, vertrouwde hij blijk baar teveel op de capaciteiten van zijn volgeling, doch kwam bedrogen uit want de remmen van den wagen, die z'n laatsten gang maakte bleken niet meer te functioneeren. L. had toen de keus: zijn hulpvaardigen buurman een opduwer te geven, of als laatste redmiddel een rechts van den weg staanden boom als middel om stil te blijven staan te gebruiken. Hij gaf de voorkeur een het laatste, en met een klap bleef de wagen tegen den boom staan, die ernstig beschadigd werd. De laatste gang van het oude beestje bezorgde zijn bestuurder nog een proces-verbaal. Spoorloos verdwenen. blMej. II. M. uit Vogelenzang wilde van het schoone uitzicht genieten, dat het Kopje biedt. Te voet beklom zij de trap cn liet haar rijwiel aan het begin van de trap staan. Bij haar terug komst bemerkte zij tot haar schrik, dat een onge wenschte inspectie in haar fietstasch gemaakt was. Haar handtascli, die een bedrag van f4.50, eenige sleutels, een kammetje en eenige andere voorwerpen bevatte, was even spoorloos ver' dwenen als degeen die zich onrechtmatig van hand- tasch en inhoud had meester gemaakt. Examens. blVoor het M.U.L.O.-examen slaagden te Amsterdam onze plaatsgenooten 51. J. A. Brus- saard, J. H. Burgman en J. Hofland te Bloemen daal: J. H. Smeets, D. Maasen en G. W. Beun, te Overvëén, en R. Alting du Cloux te Aerden- hout. Opening nieuwe zaak van P. Ruttc. blAls we over den kruidenier Rutte schrijven weet elke Bloemendaler wel wie er mee bedoeld wordt. Als men meer dan 35 jaar eenzelfde zaak drijft raakt men langzamerhand wel bekend. Maar het zegt veel meer. Gedurende zulk een lange periode krijgt een bedrijf min of meer reputatie, aartdag ongetwijfeld zal verhoogen. De K.L.M. /velnu, de goede naam die kruidenier Rutte heeft j-kwS uit. c\f>9.r* rrnp.rT#» Tiaaïc vnnrt. dwn wnndpr Har» opentode gèfegenheïd öm te^rTIën" uit deze goede zaak voort. Geen wonder dan 1 B - - u-A;, dat een uitbreiding niet meer kon uitblijven, prijs een rondvlucht te maken, Met de spoorwegen is een overeenkomst ge sloten, waardoor de deelnemers tot buitengewoon lage prijzen van de verschillende plaatsen in ons land naar Amersfoort en Huis ter Heide vervoerd kunnen worden. Het uitvoerige programma wordt op aanvraag gratis toegezonden door het Secretariaat der C.J.C., Leeuwendaallaan 19. Rijswijk Z.H., terwijl mede inlichtingen zijn te bekomen bij het bestuur der hier ter plaatse gevestigde Jeugd Luchtvaart Club: Berkenlaan 10, Bloemendaal. Kostelooze Rijwielmerken. blKostelooze rijwielmerken voor het belas tingjaar 19361937 kunnen persoonlijk worden aangevraagd ten kantore van den Ontvanger der Accijnzen, Klein Heiligland 84. kamer 12 te Haarlem. Bcbalve de gewone kantooruren zal daartoe voor hen, die overdag hiertoe niet in de gelegenheid zijn, in liet tijdvak van 15 Juli 1936 tot en met 4 Augustus 1936 ook des avonds aldaar gelegenheid zijn op Dinsdag en Donderdag van 79 uur n.m. Voor de buitengemeenten kunnen aanvragen worden gedaan bij de diensgeleiders aldaar en wel: Voor den post Zandvoort: op Dinsdag en Don derdag van des avonds 7.308.30 uur, kantoor Haltestraat 4 te Zandvoort; Voor den post Bcnnebroek: op Dinsdag en Donderdag van des avonds 79 uur, Leidsche- vaart 28, Vogelenzang; Voor den post Heemstede: op Maandag en Don derdag van des avonds 79 uur, lokaal achter het politiebureau te Heemstede; Voorden post Bloemendaal: op Dinsdag en Donderdag van des avonds 78 uur Delftkade 6 te Haarlem; Voor den post Aerdenhout: op 51aandag en Woensdag van des avonds 78 uur, Bentvelds- weg 130, te Aerdenhout. o Zonnestraaldag. blHet plaatselijk comité voor den Zonne straaldag, collecte voor de verpleging van T.B.C.- patiënten aller gezindten in het sanatorium voor I arbeidstherapie der Vereeniging „Zonnestraal" roept collectanten op (voor huis- of straatcollecte), voor den a.s. Zonnestraaldag. Men kan zich aan melden bij den heer N. L. Herfst, Brederodelaan 43, te Bloemendaal (postadres Santpoort), en wordt verzocht den dag der collecte, 1 Augustus a.s., vrij te houden. 0 Onvoorzichtige kleine. blOp den Vogelenzangscheweg speelde Zon dagmiddag ongeveer kwart voor zes een tienjarig meisjes uit Hillegom. Op een gegeven moment wilde zij den weg oversteken, juist toen op circa 5 meter afstand een auto naderde, bestuurd door den 46-jarigen P. H. G. uit Amsterdam, die naar zijn verklaringen met een snelheid van 40 K.M. reed. Toen de bestuurder het meisje bemerkte, trachtte hij een aanrijding te voorkomen door het stuur naar links te gooien; het meisje kwam daardoor niet onder den auto terécht, maar kreeg toch een zoodanige klap van den zijkant van den wagen, dat zij verschillende schaafwonden en een het besluit werd genomen, een pand werd gekocht en verbouwd aan de Kleverlaan en de opening vond Woensdagmiddag plaats. De belangstelling is, ondanks het gure weer. toch groot geweest, de talrijke bloemstukken waren er het bewijs van. Het perceel is verbouwd door de Gebr. Verduin, ter plaatse welbekend, zij hebben een kranig stukje werk geleverd ten opzichte van de winkelbetimmering, getuige de vele stofvrije vitrines en een grutte- en meelbakken- installatie, met glazen deksels en verschuifbaar, zeer practiseh! De firma Stals zorgde voor het schilderwerk, dat vakkundig is uitgevoerd terwijl de heer B. Kuijl voor de lichtinstallatie zorg droeg. Het winkelperceel is naar de eischen van moderne hygiëne ingericht, zoo is er een aparte afdeeling fijne vleeschwaren met een moderne ijskast, een afdeeling chocolaterie, een afd. Verkade's artikelen, enz. Het is de moeite waard er een kijkje te nemen. Wij wenschen den heer Rutte veel succes met dit nieuwe filiaal en verwijzen onze lezers naar éen speciale reclameadvertentie voorkomend in dit nummer. Zomerwedstrijd Bloemend. Schaakclub. blHet verlag in ons vorig nummer opgenomen over de zomerwedstrijden van de Bloemendaalsche Schaakklub behoeft eenige aanvulling. Daarin werd medegedeeld dat slechts de heer J. Barens 5 partijen won en geen andere mededinger dit resultaat bereikte. Dit laatste was niet juist. Naar ons medegedeeld werd viel ook mevr. Onvlee de eer te beurt, evenals den heer J. van Weering, alle 5Jpartijen gewonnen te hebben, zooals de voor zitter bij de prijsuitreiking mededeelde. Wij geven deze aanvulling gaarne een plaats. Examens. blVoor het examen electro-technisch ingenieur slaagde te Delft onze plaatsgenoot dé heer H. van Riessen. Laagste inschrljfster. blDoor den Rijkswaterstaat werd aanbesteed het maken van den aarden baan voor de toegangs wegen naar en van den onderbouw van de brug over het Merwedekanaal bij Loenersloot, behooren- de tot de scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn. Van de 16 inschrijvers was laagste de heer D. Blankevoort Dzn., te Bloemendaal, met f 216.900.-. Middelbare Technische School. blAan de Middelbare Technische School te Haarlem werden o.a. bevorderd: Van het eerste naar het tweede studiejaar: afd. Bouwkunde: P. A. Leemhuis, Bloemendaal; afd. Werktuigbouwkunde: J. van der Land, Bloemen daal; afd. Scheepsbouwkunde: J. J. C. Brussaard, Bloemendaal. Van het tweede studiejaar naar het practische leerjaar: afd. Scheepsbouwkunde: H. Asselbergs, Bloemendaal; afd. Electrotechniek: H. J. de Bruin, Bloemendaal. Op bezoek bij Strassburger. bl- Als voor 8 jaren geleden zitten we bij Strassburger in zijn fraaie directiewagen. Acht jaren is een lange tijd, vooral in het circusbedrijf. Maar Strassburger is nog steeds dezelfde, altijd even optimistisch en vroolijk, al is het misschien soms wat geforceerd. Samen maken we een rond gang over de terreinen. Vóór wij het kunnen zeggen, zegt Strassburger: „Tja, heel wat kleiner dan vroeger, maar dat komt door de crisis". We loopen door de stallen, waar het personeel de beesten optuigt, voor de voorstelling die reeds begonnen is. liet programma ademt een echte circussfeer. De klaterende fonteinen, met honderden schoonen, beschenen door duizenden lampen, zijn verdwenen, daan-oor buitelen de clowns weer door de piste, maken acrobaten boven en op den grond reuze salto's, maken fraaie paarden hun opwachting. Van het revue-achtige circus tot het ware circus is een groote stap, maar een gelukkige. Het publiek was op de gala-voorstelling zeer enthousiast, en gul met applaus. Het circus heeft bewezen, dat het niet dood is, integendeel, het kan nog mee, als het, zooals nu, zichzelf blijft. E. G. 0 Vacantie voor kinderen van werklooze chauffeurs. blDe commissie „Kindervreugde" van den Nederlandschen Bond van Particuliere Chauffeurs heeft het plan opgevat de kinderen der werkloozen uit dezen Bond weer een blijde vacantie te bezorgen. Dc leden, die tot een dergelijk aanbod in staat zijn, kunnen opgeven, dat zij kinderen van hun werklooze collega's in huis willen nemen. Ook zij, die niet over zooveel ruimte beschikken, kunnen helpen door geld te zenden. In beide gevallen is het adres: J. de Wolf, Kinhcimweg 41, Bloemendaal. Koolhoven wil weer Nederlander zijn. bl- Op de lijst van namen van hen, die blijkens het ingediende wetsontwerp tot naturalisatie van Anna 5Iaria Ilortense Beekman en negentien anderen, Nederlander willen worden, komt ook de naam voor van den bekenden Nederlandschen vliegtuigbouwer Frits Koolhoven. Want wat weinigen weten is toch waar: Koolhoven is op het oogeiiulik nog Engelscliman. In de memorie van toelichting wordt omtrent Sytse Frederik Willem. Koolhoven, geboren te Bloemendaal op 11 Januari 1886, medegedeeld: verzoeker, Nederlander van geboorte, lieeft het Nederlanderschap verloren door naturalisatie tot Britsch burger. In 1906 heeft hij in het Néderland- sche leger zijn dienstplicht vervuld. Sinds 1920 is hij weder in Nederland gevestigd. Hij is gehuwd met een vrouw van Nederlandsche herkomst. Als leider van een Nederlandsche vliegtuigenfabriek wordt het Nederlanderschap door hem op prijs gesteld. HaarlDagblad.) Opening Brood-, Koek- en Banketbakkerij. blDe heer J. Tanis opende Zaterdag 11 Juli 1.1. aan den Bloemendaalscheweg no. 14 een naar de cischcn des tijds ingerichte winkel in brood-, koek en banket. Iloor de ingebruikneming van dit perceel is de zaak van den heer Tanis belangrijk uitgebreid en kan voor de vele cliënten een groote verbetering genoemd worden. De bakkerij is ge vestigd aan de Boschlaan, waar voorheen het brood en andere bijbehoorende artikelen ver krijgbaar werden gesteld; men kan dus nu in den winkel bediend worden. In den betrekkelijk korten tijd, dat de heer Tanis naast zijn bestaande kruidenierszaak aan de Korte Kleverlaan een bakkerij dreef, heeft de ondernemer met de superieure kwaliteiten van zijn brood een reputatie veroverd, waardoor zijn succes in de toekomst verzekerd is, vandaar dat de advertentie voorkomende in dit nummer vol komen kan spreken van: le kwaliteit, lage prijzen, want ook de prijzen zijn zeer billijk. Dit geldt niet alleen het brood, maar ook de andere arti kelen, als banket en dergelijke. 0 Vondeling. blEen nog geen drie-jarige dreumes wandelde Dinsdagmorgen op de Mollaan. Toen een voorbij ganger het knaapje aansprak, begon het te schreien. Nabij .vonenden ontfermden zich over de kleine, die niet wist waar hij heen moest, noch waar hij vandaan kwam. De politie werd met het geval in kennis gesteld. Na enkele uren bleek het dat de knaap des morgens negen uur zijn ouderlijke woning in de Cederstraat in Haarlem verlaten had en aan 't dwalen was geraakt. De doodelijk ongeruste ouders hadden de Haarlemsehe politie in den arm genomen en konden 's middags 3 uur weer erg gelukkig met hun kleine huiswaarts keeren. Toestel 43 van achterstallige Koopmans-v orde ringen Toestel 25 vanHandelsmerken Toestel 20 Tel. 32000, 6 Lijnen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4