VR. NOORMAN 't Kaaswinkeltje Rond het 100-jarig Bestaan van Nijverdal. UW FAMILIEBAD tj 30e Jaargang - No. 11 7 Augustus 1936 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNE OP REIS....voor halven prijs. per PULLMAN TOURINGCAR's REISBUREAU PULLMAN B. Uiterwijk Telel. 12173 TANDARTS In Memoriam C. Keg Jr. W. G. HARTOG Natuurbad „Velserend" SANTPOORT FIJN BELEGEN KAAS 28 cent per pond Koningstraat 56 (bij de tramhalte) Draaien, altijd maar Draaien Impressies van het Rijwielpolo te Zandvoort. ^ÊÊtÊ^ÊÊÊÊÊÊÊA HET BLOEMENOAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel 1 0.X5. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191 387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1.per halfjaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers! 0.05. (Speciale correspondentie). Nijverdal is op zeer toevallige wijze ontstaan, mèt en dóór de opkomst van de industrie in Twenlhe. Niet onaardig is het, hiervan een en ander te vertellen. Begin 1832 kwam bij de Nederlandsche Handel- Maatschappij het verzoek in van een Belgische firma, om in Nederland een „Stoom weef fabriek" te mogen stichten, welke f 300.000.zou mogen kosten. Men ging er niet direct op in, wikte en woog en zocht intusschen naar een geschikte streek waar event.ueel deze fabriek zou kunnen worden gesticht. En het oog viel op Twenthe, waar de grond goedkoop en de loonen laag waren en waar de weefindustrie reeds beoefend werd. Juist in die dagen vond in hotel „de Zon" te Hengelo een ontmoeting plaats tusschen den 37-jarigen Willem de Clercq, directeur der Nederlandsche Ilandel- Maatsehappij, en Thomas Ainsworth, zoon van een Engelsch groot-industrieel. In het gesprek, hetwelk tusschen deze beide mannen werd gevoerd, zouden door laatstgenoemde de historische woorden ge sproken zijn: „Geef mij een snelspoel en een Twentsehen jongen en ik zal u in korten tijd zoo veel calicots leveren als gij wilt". Het resultaat van het onderhoud was, dat de Nederlandsche Handel-Maatschappij overging tot het stichten van weefscholen, om de bevolking met de nieuwe weefmethode, het weven met de snel spoel (uitvinding van John Kay te Bury in 1757, waardoor het weven drie keer zoo vlug ging als voorheen), bekend te maken. Onder leiding van Ainsworth kwam in 1833 de eerste weefschool tot stand te Goor, spoedig gevolgd door scholen te Holten, Enter en Diepenheim. Al heel spoedig voldeed Goor niet meer, blijkbaar geen geschikt punt en het was op 10 Mei 1836 dat de Neder de zacht veerende rijdende salons. Arnhem, Nijmegen, Waalbrug, Apeldoorn i 2.— Naar Arnhem, Nijmegen, kleef (geen pas noodig) i 2.50 Rond het IJselmeer, naar Giethoorn i 2.50 Vertrek lederen Woensdag, Donderdag en Zondag. SPECIALE RECLAME-REIZEN! 8 dagen Ostendef 29.50 6 dagen Rijn, Moezel, Eifel f 35.— 6 dagen België, Luxemburg f 37.50 i Prima verzorgde reizen. RetQur Antwerpenf 3.50 Retour Brusself 5. Retour La Roche (Ardennen)f 11. Retours 14 dagen geldig (geen pas noodig). 2 x per week naar Dusseldorf f 5.retour. Inlichtingen en plaatsbespreken: Groote Houtstraat 48 - Telefoon 11006. Rollandslaan 58 OVERV EEN DEGELIJK SCHILDERWERK GEVESTIGD: I AUGUSTUS 1936 Wfistelaan 23. Tel. 451 Santpoort- Station Spreekuren: Dag. 1—3, beh. Donderd. Maand., Woensd., Vrijd. 7-8 's avonds Dinsd., Donderd., Zaterd. 8-9 'smorgens Ziekenfondsleden dezelfde tijden. landsche Handel-Maatschappij de weefschool van daar deed overplaatsen naar het toenmalige ge hucht Eversberg, aan den toen zoo juist gereed gekomen nieuwen straatweg Zwolle-Almelo, tevens een plaats, waar de Regge goed bevaarbaar werd. Over de Regge werden de katoensoorten naar Zwolle verscheept en vandaar verder verzonden. Ainsworth herschiep de overgeplaatste weef school in een modelweverij van verschillende katoenen manufacturen en voegde er tevens een vlasspinnerij aan toe. Het was de geniale agent der Nederlandsche Handels-Maatschappij Robert Campbell, de latere burgemeester van Ilellendoorn, welke aan deze nieuwe vestiging den naam heeft gegeven van „Nijverdal". Na den dood van Ainsworth kwamen de fabrie ken in handen van den heer C. Kuiper te Zaandijk, om in 1850 over te gaan aan de heeren G. en II. Salomonson te Almelo. Het geslacht Salomonson is ten nauwste verbonden aan de opkomst en bloei van Nijverdal, het standbeeld schepping van den Ilaarlemschen beeldhouwer J. P. Maas -j- aan de Groote Straat is daarvan de dankbar)- uiting der burgerij. Dat ook de „fabriek" den druk der tijden ondervindt, spreekt wel van zelf, maar dat de directie zich in den loop der tijden heeft weten aan te passen, moge met erkentelijkheid worden vermeld. Wat werkloosheid beteekent in een plaats waar alles op één enkele industrie is ingesteld, laat zich begrijpen. Intusschen heeft men zich niet enkel op „cali cots" (een voor Indië geschikte katoensoort) inge steld, tegenwoordig worden er onder anderen: manchester, gabardine, ja zelfs fijne zakdoekjes vcjj^ vaardigd. Wie meent dat Nijverdal een industrieplaats is, vergist zich. Overal is het landelijke bewaard gebleven, terwijl de omgeving Nijverdal een idiëele ligging verschaft. Geen wonder dan ook dat voor een vijftiental jaren dit dorp werd ontdekt door lien die van ongerept natuur houden. De Vereeniging voor "Vreemdelingenverkeer ter plaatse heeft daartoe zeer zeker aangespoord en zij kan zich overtuigd houden dat elkeen die er als gast vertoefde, propagandist wordt. Het honderd-jarig bestaan op 16 Mei j.l. is dan ook aanleiding geworden tot een grootsclie feest viering, welke op 1 Augustus is aangevangen; naast de dankvreugde die uit de burgerij opkomt is het feest een goede aanleiding tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer door de herdenking van het 100-jarig bestaan op zoo luisterrijke wijze. Het geheele dorp is versierd met dennengroen en groen van de juniperus, afgewisseld door bloemen en wimpels, nagenoeg huis aan huis wordt gevlagd of zijn extra versieringen aangebracht. Het is alles van groote bekoorlijkheid. Elke straat en elke laan heeft een eigen karakter, typisch is 't bijvoor beeld dat de Salomonsonstraat geheel is versierd met witte katoen. De straatcommissie heeft alles zelf gedaan en elk commissielid had een taak; zelfs de gemeente secretaris had een deel van het werk toegewezen gekregen, waaraan hij evenwel niet kon voldoen, daar wegens ziekte van den burgemeester, de gemeentezaken den geheelen dag van hem eischen. De burgemeester, Mr. L. C. van den Steen van Ommeren, heeft van af zijn ziekbed het feest per microfoon geopend en al waren de weersomstandig heden onzeker, dan verhinderde dat niet dat opge wektheid het feest ondersteunde. Ook saamhoorig- heid gaf aan het feest den steun die het behoefde. Dat er naast de gebruikelijke opluisteringen ook een godsdienstige herdenking was van alle gezind ten te samen, het Leger des Heils incluis, moge een bewijs van saamhoorigheid zijn dat den buitenstaander treft. Het was voor ons vanzelfsprekend dat hier de politie geen zware taak heeft, maar toch trof het ons toen de heer van der Tas, de gemeenteveld wachter ons vertelde, dat hij in de 25 jaren dat hij te Nijverdal was geplaatst nog geen 10 verbalen had behoeven op te maken voor openbare dronken schap door bewoners van Nijverdal. Dit zij met eere vermeld! Dat het snelverkeer grooten aandacht vraagt., zal men wel begrijpen. Zooals elke feestviering heeft deze ook z'n „sterke man" in den heer H. J. Vierdag, secretaris van het uitvoerend comité. Volledigheidshalve vermelden we nog dat de heer E. Baron von Heerdt tot Eversberg te Aerden- hout, wiens voorvaderen op „Eversberg", thans Nijverdal woonden, lid is van het Eere-Comité. De historische bijzonderheden ontleenden wij aan een boekje van de hand des heeren D. Samuel, secretaris van V.V.V. te Nijverdal. De gebruik making daarvan voor dit artikeltje worde hier dankbaar erkend. GEVESTIGD PER 1 AUGUSTUS 1936 ELSWOUT APOTHEEK Drs. A. P. W. van der Ham, A potheker Rollandslaan 33, Overveen (Haarlem) Telefoon 16760 Aangesloten bij alle in Haarlem en Bloemendaal werkzame ziekenfondsen. Op reis om herstel van gezondheid te zoeken in Duitschland is de heer C. Keg Jr. onwel gewor den en Zondag 1.1. overleden. Bij het bekend worden van deze droeve tijding werden op de panden der firma Iveg's Groot handel N.V. te Zaandam, waarvan de overledene oud-directeur was, de vlaggen halfstok geheschen. De heer C. Keg Jr. nam, voor vele jaren, de zaak over van zijn oom, Jelle Keg geheeten. Het was toen een gerenommeerde kruidenierszaak met annex een scheepsvictualiënhandel. Naast de kruideniersbranche was aan de zaak ook een afdee- ling gedistilleerd verbonden en al met al was het een der meest bloeiende plaatselijke detailzaken. Door het leveren van prima waar (er was toen nog geen keuringsdienst) verzekerde de zaak zich een uitstekende reputatie en deze reputatie was het vooral die de zaak, die zich als een der eersten in den lande specialiseerde in het verpakken van artikelen voor verkoop aan het publiek, een groote vlucht deed nemen. Allengs overvleugelde de gros- sierderij en groothandel den detailhandel en het waren vooral de verpakte artikelen thee, koffie, peulvruchten, bakmeel, griesmeel, enz. die den naam Keg in den lande een goeden klank gaven. Wijlen de heer Keg was onvermoeid bezig om zijn zaak te vergrooten en had daarom uiteraard weinig tijd disponibel voor werk op maatschappe lijk gebied. Doch aan een der meest nuttige instel lingen ten algemeene nutte, n.l. de Openbare Lees zaal had hij zijn hart verpand. Met de heeren Jonxis en Endt nam hij het initiatief tot oprichting van de Leeszaal te Zaandam en nam in de eerste ja ren het secretariaat waar. De naam van wijlen den heer Keg zal dan ook in Leeszaal-kringen steeds met eere genoemd worden en Zaandam verliest in den heer Keg een oud-stadgenoot, die den Zaanschen handel mede den goeden naam gaf, welken hij in den lande heeft. De heer Keg woonde den laatsten tijd te Bloemendaal. Donderdag j.l. had op Westerveld te Driehuis de begrafenis plaats. HET ADRES VOOR GRIND, ZAND en alle voorkomende TUINMATERIALEN Bloemendaalscheweg 102, Telef. 22170 t.o. de Ruïne van Brederode 800 Meter van het Station Telefoon 22282 Haarlem Zwemmen, Kanovaren, Glijbaan en Springtoren, Spel en Vermaak, Speeltuin, Groot Zonnestrand 14000 M2., Water oppervlakte 8000 M2., van 0.30 M. tot 3.25 M. diep. Veilig en Genotvol NEEMT PROEF VAN ONZE ALLEEN De goklust zit den waren Nederlander nu een maal in het bloed. Wie het niet gelooven wil; overtuige zich in de Belgische badplaatsen, of om het minder ver te zoeken in Zandvoort. In Zandvoort wordt een nieuwe sport beoefend, het wielerpolo. Het heeft met het Straperlo slechts dit gemeen, dat er spanning en climax in zit en dat men er een bescheiden bedrag mee winnen kan. Wie de sensatie zoekt van brutale vamps of wan hopige, uitgemergelde beroepsgokkers met toch nog uitgestreken gezichten, komt hier aan het ver keerde adres. Als we het Groot-Badhuis binnentreden pas- seeren we eerst twee Zandvoorters, die wat on wennig in hun generaals-, pardon portiersuniform den ingang bewaken. We komen dan voor een groot, geheimzinnig gordijn, waarachter luide kreten weerklinken, die aan de kermis doen denken Dan schuift het gordijn weg, en U zegt: „Ik heb me zeker vergist", want men waant zich hier in een zesdaagsehe. Op twee podia wordt flink gefietst. Maar heusch, u is hier goed terecht, we zijn hier aangeland bij het Rijwiel-polo. Voor de podia zitten twee heeren, de zoogenaamde bookmakers. Op het podium fietsen zes meisjes, die om de beurt met een soort hark al rijdende een balletje in een doelmond moeten slaan. Op die doelmonden staan nummers en wie in een bepaalde serie het hoogste nummer heeft, krijgt de prijs. Simple comme bonjour dus. Met zes personen is zoo'n serie vol; de clou komt als twee personen een even hoog nummer hebben, dan stijgt de spanning eerst recht. Er heerscht ongetwijfeld sfeer in dit zaaltje, er is een orkest, er treden prima artisten op, we noemen Ferry en Bert van Dongen, kortom men kan zich er best en gezellig vermaken. Als men wil, mag men zelf een toertje op het podium maken Met den directeur, den heer van der Heim, hebben we eens achter het podium geneusd. In de kleedkamers heerscht orde en nog eens orde, elk meisje heeft haar eigen appartement, alle kleeren hangen netjes in kasten, aan den wand hangen vele voorschriften die stipt opgevolgd moeten worden, en wee degene die zich daar niet aan houdt; hij iets dergelijks moet discipline zijn, vertelt mevrouw van der Heim, die hier de scepter zwaait. Er zijn niet minder dan 500 paar kousen noodig, want alles moet er prima-prima uitzien, en dat doet het dan ook. Zandvoort heeft weer eens iets nieuws; laten we hopen dat het er volle profijt van zal trekken, want niemand zal betwisten dat het noodig is.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 1