HAAS BOOG-AZIJN „Van Vte&nde, \$*nd±eM. Herziening van de Grondwet. KENNEMERTYPE- EN COPIÉER-INRICHTING Paspoort- en Visum voorschriften. Koninginnefeesten. Opening Elswout Apotheek. Brand door kinderspel. Het Bloemendaalsch Weekblad Korte Kleverlaan 66 BLOEMENDAAL plaatst advertenties in alle Nederland- sche Bladen zonder prijsverhoogng. Adverteert in dit blad. Het geeft succes. VOORSTELLEN DOOR DE REGEE RING BIJ DE STATEN-GENERAAL INGEDIEND. De regeering heeft bij de Staten-Generaal inge diend een aantal wetsontwerpen tot het in over weging nemen van verschillende voorstellen tot wijziging der Grondwet. Deze wijzigingen betreffen niet de drukpers vrijheid. Deze is in de voorstellen der regeering onaangetast gelaten. Dï hoofdpunten uit de regeeringsvoorstellen zijn: Verlaging van het inkomen van de Koningin van f 1.200.000.tot f 1.000.000.Toekenning van een inkomen van f200.000.aan een even- tueelen prins-gemaal; Verlaging van de schadeloosstelling aan de leden der Tweede Kamer van f 5000.tot f 4000. verlaging van de pensioenen der Tweede Kamer leden; Het openen van de mogelijkheid, ministers te benoemen niet belast met de leiding van een ministerieel departement Het openen van de mogelijkheid, leden van ver tegenwoordigende lichamen, die een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing of be" vordering van onwettige middelen, van hun lichamen (Tweede Kamer, Eerste Kamer, Provin ciale Staten en gemeenteraden) zullen zelf met een tweederde-meerderheid over deze uitsluiting kunnen beslissen. Van de beslissing van gemeente raden op dit punt zal beroep openstaan bij Gede' puteerde Staten; Het openen van de mogelijkheid openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen; Opheffing van de parlementaire onschendbaar heid in geval van opruiing of schending van ge heimen; Het opnemen van de uitdrukkelijke bepaling, dat ook voor het in dienst houden van dienst plichtigen onverwijld een wetsontwerp moet wor den ingediend. De regeering wijst instelling van het instituut der staatssecretarissen af. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. zendt ons het volgende overzicht van de verschillende thans geldende pasvoorschriften, enz. voor zoover deze voor toeristen van belang zijn. Paspoorten. Aan dit overzicht is het volgende ontleend: Voor een reis naar het buitenland moet men als algemeenen regel voorzien zijn van een geldig paspoort; voor België en Luxemburg is een bewijs van Nederlanderschap of een Nederlandsch pas poort, dat niet langer dan vijf jaar vervallen is, voldoende. Voor België kan ook volstaan worden met een z.g. toeristenkaart, verkrijgbaar bij de Belgische diplomatieke en consulaire ambtenaren, onder overlegging van een foto en een bewijs, dat men Nederlander is (kosten pl.m. 1 belga). Paspoorten vraagt men aan bij het gemeente bestuur; de kosten voor het rijk bedragen f 5. waarbij nog eventueel gemeentelijke en provinciale leges komen. Bij de aanvrage (weike, evenals het afhalen, in het algemeen persoonlijk dient te ge schieden) moeten een a drie onopgeplakte foto's worden overgelegd. De geldigheidsduur is twee jaren (verlenging nog mogelijk binnen zes maanden na afloop). Een familiepaspoort kan worden uitgereikt voor man, vrouw en kinderen tot 15 jaar; de kosten voor het Rijk bedragen f 7.50, waarbij nog eventueel gemeentelijke en provinciale leges komen. In Duitschland kunnen kinderen beneden vijftien jaar binnenkomen op een bewijs van Nederlander schap, speciaal voor reizen naar Duitschland (Kinderausweis), dat voor kinderen boven tien jaar van een foto voorzien moet zijn, in andere ge vallen is het gewenscht. Alleen gemeentelijke en eventueel provinciale leges. In de practijk kunnen in België kinderen beneden vijftien jaar, mits door hun ouder(s) vergezeld, vrij binnenkomen. Voor Zwitserland kunnen kinderen tot vijftien jaar binnenkomen op een bewijs van Neder landerschap, hetwelk van een foto voorzien moet zijn. Voor kinderen tot tien jaar is de foto niet ver plicht, echter wel gewenscht. Ook in Franrijk kun nen kinderen tot vijftien jaar binnenkomen op Glimlachje en volgens het boek hebben «re over drie en een halve minuut de heerlijkste koekjes 1 blHet programma voor den Koninginnedag is in concept gereed. In tegenstelling met vorige jaren zullen de feesten thans gehouden worden op ,,De Vinke- baan" tusschen Zomerzorgerlaan en Donkerelaan. Voor de Volkswedstrijden voor jongens en meisjes zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Het programma voor de wedstrijden is als volgt: JongensAutoped rijden, 7 en 8 jaar; Zakloopen, 9 en 10 jaarTonloopen, 11 en 12 jaarHardloopen met hindernissen, 13 en 14 jaar. Meis-jes: Pensteken, 7 en 8 jaar; Autoped rijden 9 en 10 jaar; Tonloopen, 11 en 12 jaar; Ringsteken op rijwielen, 13 tot 15 jaar. Aanmelding voor bovenstaande spelen kan geschieden op werkdagen (van 10 tot 12 en 2 tot 5 uur) vóór 20 Augustus aan het Jeugdhuis, Donkerelaan, Bloemendaal; bij den heer P. Tide- man, Bloemendaalsehe weg 36, Bloemendaal en bij den heer G. de Vries, Zijlweg no. 1 te Over- veen. De deelneming is uitfluitend voor Bloemendalers en te Bloemendaal schoolgaande kinderen. Men geve zich spoedig op Het programma vermeldt voorts muziekuit voering van de beide plaatselijke corpsen „Euplio- nia" en „Sursum", een zanguitvoering van het Chr. Bloemendaal's Gemengd Koor in de muziek tent in het Bloemendaalsehe Bosch, terwijl 's avonds op het feestterrein (waar vele vermakelijkheids tenten worden opgesteld) een vuurwerk zal worden afgestoken. vertoon van een bewijs van Nederlanderschap met foto. Ook bewijzen van Nederlanderschap moeten bij het gemeentebestuur worden aangevraagd; de geldigheidsduur hiervan is vijf jaren. Visa. Het viseeren van paspoorten is voor Nederland- sche staatsburgers niet meer noodig voor: Algiers, Andorra, Australië, België, Canada, Ceylon, Costa Rica, Cuba, Cyprus, Danzig, Denemarken, Duitsch land, Estland, Finland, F'rankrijk, Groot Brittan- nië en N. Ierland, Haiti, Iersehe Vrijstaat, Italië, Japan, Lichtenstein, Luxemburg, Marokko (Sp.), Mexico, Monaco, New Foundland, Nicarag^t, Nieuw Zeeland, Noorwegen, Nyasaland, Oosten rijk, Panama, Portugal, N. en Z. Rhodesië, San Marino, Siam, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Uru guay, IJsland, Zuid-Afrika (Unie) Zweden en Zwitserland. Voor de overige landen is een visum wel ver- eiselit; de handteekening van den paspoort houder moet dan vooraf gelegaliseerd worden door den burgemeester. Van enkele der belang rijkste Europeesche landen laten wij hieronder enkele thans geldende bepalingen volgen. Achter de landen is de plaats vermeld, waar het visum afgegeven wordt. Griekenland (Rotterdam, Zalmhaven 45; Cons.-Gen.). Visum geldig voor één reis, gedu rende 3 maanden na afgifte f 7.50. Transit-visum, geldig voor één doorreis (max. oponthoud 4 dagen) f 0.50. Faciliteiten en reductie op visakosten voor speciale reizen. Hongarije (Amsterdam, Heerengr. 214; Cons.-Gen.; Den Haag; Oranjestraat 8; Legatie: Heerlen, Akerstraat 104; Cons.), Visum voor enkele reis met verblijf f 3.52 (3 mnd. geldig, kan kosteloos door politie verlengd worden); Transit visum voor één doorreis f 0.97 (2 mnd. geldig). Transitvisum voor 2 doorreizen, geldigheid afhan kelijk van duur der reis f 1.94 max. oponthoud transivisa 12 uur. Meerdere reizen f 6.60 (1 jaar geldig). Polen (Amsterdam, Vossiusstraat 54/55; Cons.). Visum voor één reis heen en terug, max. 3 mnd. geldig f 5; voor een of meerdere reizen heen en terug, max. 6 maanden geldig f 10. Transitvisum f 0.50 (in één richting) f 1 (heen en terug). Diverse faciliteiten. Roemenië Amsterdam, v. Eeghenstr. 88; Cons.-Gen. (voor Noord-Holland, Groningen, Fries land en Drenthe); Rotterdam, Pelgrimstr. 52a; Cons.-Gen. (voor Z.-Holland, behalve Den Haag, Zeeland, N.-Brabant en Limburg); Den Haag, Benoordenhoutscheweg 7, Cons.-Gen. (voor Den Haag, provincies Utrecht, Gelderland en Overijsel) en Alexanderstr. 7 (legatie). Kosten visum (duur 1 maand en voor één reis) f 7.21, Transitvisum f 1.21 (zonder oponthoud) of f 3.91 (48 uur opont houd). Voor groote gezelschappen gunstige bepa lingen. Vereenigde Staten van Amerika, (Amsterdam, Keizersgracht 473; Cons.; Rotterdam, Wijnhaven 147; Cons.) Kosten toeristenvisum geen; geldig 1 jaar, doch bij binnenkomst wordt door den immigratie-officier bepaald hoe lang men in de Vereenigde Staten mag blijven. Zuid-Slavië (Amsterdam, Binnenkant 46; Cons.-Gen.; Rotterdam, Witte Huis, Wijnhaven 3; Cons.-Gen.). Visum voor verschillende in- en uitreizen f 6 (6 mnd. geldig.) Dito voor een in- en uitreis, 3 mnd, geldig f 3.Transitvisum f 0.50 (één enkele doorreis) f 1 (één doorreis heen en terug) uitsluitend voor treinreizen en ten hoogste 1 maand geldig. Toeristenvisum voor een verblijf van minstens 3 dagen f 0.35. blZaterdag 1 Augustus opende Drs. A. P. W. v. d. Ham, apotheker, de nieuwe Elswout Apotheek aan de Rollandslaan te Overveen. De belangstel ling van de opening van deze inrichting was zeer groot, tal van ingezonden bloemstukken waren er het aanschouwelijke bewijs van. Het perceel is keurig verbouwd door den aan nemer Verhagen Jr. te Haarlem, onder leiding van den heer Brand, architect te Aerdenhout. De fa. Meijer te Haarlem zorgde voor een artistieke winkelbetimmering, terwijl de electrische orna- maten (het nieuwste op het gebied van electriciteit) geleverd werden door de Haarlemsche inrichting „De Nieuwe Honsel". De apotheek is, zeer ten gerieve van de be woners in Overveen en omgeving, dag en nacht geopend. Er is door den apotheker reeds zorg ge dragen voor enkele receptenbussen, welke ge plaatst zijn aan den Bloemendaalscheweg naast Albert Heijn, Julianalaan hoek Willem de Zwijger laan en de Ruyterplein, terwijl spoedig meerdere bussen geplaatst zullen worden. Aan deze apotheek is ook ijs verkrijgbaar, zelfs 's nachts, hetgeen bij speciale spoedgevallen zeer gemakkelijk is, want heeft men voor een zieke een ijskraag of ijszak noodig waarvoor een apotheek het adres is, en men kan geen ijs bekomen, dan is men nog niét geholpen, vandaar dat deze methode voor eventUeele belanghebbenden ongetwijfeld zal wor den gewaardeerd. Wat de inrichting zelf betreft, verdient het alle lof; zoo Vindt men naast de afdeeling van de eigen lijke apotheek waar de recepten gereed gemaakt worden nog een groote afdeeling, waar verpakte artikelen, eau de cologne enz. verkrijgbaar zijn. Achter het gebouw is een kamer waar de spoel- inrichting functioneert, voor het reinigén van flesschen en dergelijke. Deze apotheek voorziet ongetwijfeld in een groote behoefte, vooral in Overveen met de snelle uit breiding van het Haarlemsche gedeelte aan de Romplaan en omgeving. blTwee per auto suryeilleerende politie-agen- ten ontdekten Maandagmiddag ongeveer half vijf dat brand was ontstaan in eep hooischelf, toe- behoorende aan den beer A. S. en staande aan den Kerkweg te Vogelenzang. De spoedig gewaarschuwde brandweer was na 1 y2 uur werken door hét uit elkaar halen van de hoop hooi en riet en het blussclien van de vlam men den brand meester. Toen de politie naar den oorzaak eën onderzoek instelde, bleek dat een 9-jarlg zoontje van den heer S. met een vriendje met lucifers bij den hooi berg had gespeeld, waardoor het riet in brand was gevlogen. Toen zij de gevolgen van hun daad zagen waren zij naar binnen gesneld en hadden om hulp geroepen. Nadat de vader had getracht het vuur te blusschen, kwam de brandweer een handje helpen, waardoor verder onheil werd bèzwóren. o Gevonden voorwerpen. bl— Gevonden en terug te bekomen bij J. Verburg, Zilkerduinweg 116, Noordwijkerhóut, een autoband; Koertsmeijer, Prins Mauritslaan 116, Overveen, een damesregenjas; Burgerwees huis, Olieslagerslaan 5, Haarlem, een damestaschje met inhoud; Verharen, Verbindingsweg 34, Bloemendaal, een jong poesje; Kroone, Domp- vloedslaan 49, Overveen, een zilveren kettingkje met medaille; L. Spaans, Willebrordusstraat 38, IJmuiden, een blauwe regenjas; Bureau gevonden voorwerpen N.Z.II.T. Soendaplein, een zilveren dameshalsketting; M. Schuurman, Bloemendaal scheweg 305, Overveen, een zilveren armband met groene steentjes; N. van Keulen, Vogelenzang- scheweg 34-8, Vogelenzang, een zilveren kettinkje: J. Kauhart, Zijlweg 271, Haarlem, een eend; G. Bronkhorst, Kinlieimweg 79, Bloemendaal, een zwempak; J. v. Teunenbroek, Gierstraat 60. Haarlem, een paar regenpijpen; Hoffman, Oranje Nassaulaan 116, Overveen, een jutezak; H.'Salm. Dahlialaan 19, Aerdenhout, een wollen kinder vestje; een den politiepost Aerdenhout 2 LTpssleu- tels aan ring; een dop van benzine-reservoir; aan het bureau van politie Overveen, een portemonnaie met inhoud; een rozenkrans; een handschoen; een bruin lederen handschoen; een gebreide muts. o Een auto omarmd. blTijdens de geweldige stortbui van Dinsdag middag reed mej. G. M. op den Bloemendaalsehe weg nabij het Raadhuis, zich beschermende met haar parapluie tegen den regen. Hierdoor bemerkte zij te laat dat zij recht tegen een langs den weg staanden fauto fietste; in haar plotselinge schrik gooide zij het regenscherm een eind weg en zocht in een wijde omarming van het in den weg staande vervoermiddel haar heil. Gelukkig liep het ongeval voor de juffrouw zonder nadeelige gevolgen af; haar rijwiel was zoodanig beschadigd dat stuur en zadel vlak bij elkaar waren gedrukt. Landhulsbouw. blDoor den architect F. Kruger b.i. te Heem stede is aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. Santpoort, dir. M. Holleman, opgedragen den bouw van een landhuis aan den Kweekduinweg te Over veen. KORTE KLEVERLAAN 66 - BLOEMENDAAL TELEFOON 23453 (Haarlem) Adressen (schrijven en typen) Agenda's Begrootingen Bestekken Brieven Briefkaarten Bruiloftsliederen Catalogi Circulaires Cluborganen Feestgidsen Huurcontracten Jaarverslagen Ledenlijsten Notulen Prijscouranten Rapporten Reglementen Roosters Staatwerk Statuten Teekenwerk Toegangsbewijzen Zangstukken ALLE RATTEN en muizen ter dood. I veroordeeld. Gevaar-^ I lijk zijn ze. Duldt ze I niet in Uw omgeving. I Leg één enkele maal I Rodent voor ze neer I en U is diréct van dof I gevaarlijke ongedier- Sfe verlost. J {3 Verkrijgboar bij eiken I ':'j drogist in doozen van 50 en 90 cent. '3T (IMPORTEURS. f\ ft. MEINDERSMA OEN BAAG .CM enz., enz. worden Vlug, Goed en Goedkoop vermenigvuldigd door de KENNEMER TYPE- EN C0PIEER-IN RICHTING Bloemendaal, Korte Klever laan 66 Tel. 23453 (Haarlem).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4