Zondagmorgen Cosas de Espana. CAHIERS 30e Jaargang - Mo. 12 14 Augustus 1936 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN W. G. HARTOG De Burgeroorlog in zijn diepste oorzaken. Firma A. VERMOUT IN ,,'T KAASWINKELTJE" a«iia - uw. is.I nuguïiu» i7ju wpiaag juuu cx> HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD® Advertentiënper regei t 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1.per half jaai Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. HET OFFER. En er kwam een arme weduwe, die twee kleine penningen daarin wierp, hetwelk is een oort. Mar ksus 12 vers 42. Weduwe te zijn en dan bovendien een arme weduwe is heel erg. Je man te moeten verliezen, waarmede je een verbond voor het leven hebt gesloten om weer eenzaam je weg te moeten gaan die dit bij ervaring kennen, weten hoe zwaar dit valt. De dood is een roover van het geluk, hij neemt de glans van het leven weg, hij maakt alles om ons heen duister en uitzichtloos en hij trekt de muren van droefheid en weemoed vaak zóó hoog om ons op, dat we er niet meer overheen kunnen zien. Zoo'n vrouw, toen ze nog jong en vol hoop met den man harer keuze het groote leven intrad, had zich den loop der dingen zoo geheel anders voorgesteld. Met den echtgenoot aan haar zijde zou het immers excelsior gaan! Hoe mooi en hoe schoon zou het leven worden! Maar die roover van het geluk neemt plotseling alles weg: den man, het geluk, de toekomstverwachtingen. Het leven wordt leelijk, en inplaats naar zonnige hoogten, gaat het bergafwaarts, naar de dalen van een zaamheid en vervlogen hoop. We kennen ze ook in eigen omgeving, die ont nuchterden, de door het leven geslagenen. Zingend zouden ze door het leven gaannu is het één klaag lied geworden. Zij vegen de dèsillusies met stoffer en blik op. En wanneer zich bij deze geestelijke armoede ook nog de stoffelijke voegt, wordt het leven van zoo'n weduwe nog véél zwaarder. Het bezit van geld en goed kan ons over veel nare dingen heenhelpen. Voor het uiterlijk blijft dan alles zooals het was. -Maar vorgeté.) Wc m,|, rtr.t rrhT1111 goud te koop is. (Vis een vrouw haar man waarlijk heeft lief gehad, is er bij haar een innerlijke leegte, welke door niets of niemand is aan te vullen. Ook zulk een weduwe is diep te beklagen. Maar vergeten zij nooit dat het bezit van geld en goed geen noodzakelijke voorwaarde vormt voor een gelukkig leven. Vaak het tegendeel! Gelukkig hij of zij, die in dezen tijd van stoffe- lijken neergang met een Paulus weet te zeggen: „Ik heb geleerd met weinig vergenoegd te zijn". Markus verhaalt ons in dit hoofdstuk, hoe Jezus, de Meester, leerende in den tempel, plaats had genomen tegenover de schatkist, vanwaar Hij het gebeuren nauwkeurg kon overzien. Deze tempel der Joden was altijd open en voor een ieder te betreden. Ook Jezus vertoefde veel op deze plaats, waar God nog altijd, volgens Zijn belofte in het heilige der heiligen, tussehen de Cherubs woonde, om hier door het volk Israel via zijn hoogepriesters te worden aangebeden en vereerd. Veel was er in den godsdienst der toenmalige Joden wat aan gezuiverd moest worden en vooral onder de leeraren van het volk bestond een verstarring en een schijn vroomheid, waartegen Jezus herhaaldelijk met scherpe woorden waarschuwde. Maar de tempel als woonstede Gods, was ook Jezus heilig en Hij hield van de plechtigheden en ceremoniën welke daar plaats vonden. Vandaar ook Zijn ijveren, om deze Godgewijde plaats te zuiveren toen Hij in heilige verontwaardiging de kooplieden en wisselaars van daar verdreef met de woorden: „Maakt niet het huis Mijns Vaders tot een huis van Koophandel". Jezus nu had de gelijkenis van den wijngaard en de oproerige landlieden uitgesproken. Zijn vijanden hadden daarop getracht Hem door allerlei strikvragen in het nauw te brengen, maar door Zijn antwoord waren zij beschaamd af gedropen. Thans sloeg Hij de bontgekleurde menigt e gade, die den buitensten voorhof van den tempel vulde. Het was een aanhoudend komen en gaan van allerlei slag menschen. De rijken in hunne praalgewaden stapten hier trotsch voort, zich bewust van hunne waardigheid en gewichtig heid als dragers der Joodsche cultuur, Schrift geleerden en Farizeërs, in hunne kostbare kleedij met de kenteekenen van hun hooge positie, liepen in groote zelfgenoegzaamheid voorbij, het hoofd hoog geheven cn genadig jproetend degenen, die zich diep voor hunne majestueuze figuren neerbogen. Waren zij niet de wettige leeraren van het domme volk dat de wet met kent en paste het dezen niet hun eerbewijzen te brengen? Voor het onderhoud van den grootselien tempel dienst was veel geld noodig. De Joden waren trotsch op hun tempel en het was dan ook een der schoonste gebouwen van dien tijd. Wie de be schrijving van dezen door Koning Salomon ge- bouwden tempel leest, wordt getroffen door het allerkostbaarst materiaal, waaruit dit Godshuis was opgetrokken. Een groote priesterschaar was noodig voor de uitgebreiden ceredienst en een geweldig personeel zorgde voor het reinhouden der gebouwen. En waar de Joden uit die dagen een zeer streng religieus volk waren ontbrak het hun niet aan offerzin. Niemand ging dan ook aan die schatkist voorbij zonder een gave daarin te werpen en Jezus zag dit aan van de plaats waar Hij zat. De rijken, waartoe ook de Farizeërs en Schriftgeleerden behoorden, brachten met veel vertoon en deftigen zwier een of meerdere geld stukken te voorschijn om deze te werpen in de schatkist, waar ze luidklinkend nedervielen. Edele menschen toch, dachten de omstanders. Welk een mildheid, welk een offerzin! En zij bogen nog dieper voor deze mannen, die met het geven van zulke groote giften aan allen, die hiervan getuigen waren, een prachtig voorbeeld meenden te geven. Maar er kwam ook een vrouw in den voorhof, gehuld in een armelijk weduwenkleed. Alles aan haar getuigde van verval, van armoede. De zorg voor het dagelijksch brood had hare gelaatstrekken ver voor den tijd verouderd en hare gestalte was gebogen als van iemand die een zwaren last torscht. Verdriet en eenzaamheid spraken uit dat gelaat, uit die houding, uit ganseh haar doen, zooals zij zich schichtig in de menigte voortbewoog. On opgemerkt wilde zij haar gave in de schatkist werpen en daartoe wachtte zij het moment af dat niemand zien zoude wat zij daarin wierp. Toen dit oogenblik aanbrak, trad zij haastig naderbij om twee kleine penningen, de minst waardevolle van de Joodsche pasmunt, daarin te werpen. Dit gedaan hebbende, verwijderde zij zich haastig als schaamde zij zich om zulk een uiterst gering bedrag geofferd te hebben. Niemand had op deze vrouw acht geslagen. Hoe zou het ook, waar het schamel kleed der geringen eer ergernis dan sympathie bij de men schen wekt! Maar Jezus ziet het hart aan. Hij, de groote hartenkenner, had geen waardeering voor de rijken, die veel geld in de schatkist ge worpen hadden. Hij wist maar al te goed dat deze giften, hoe groot ook, voor hen geen offers waren, daar zij alle van hunnen overvloed stamden. Hun gang naar den tempel was een paradegang om door de mensehen gezien en bewonderd te worden. En hun voorname gift was geen offer, maar een ordinair vertoon van hoogmrt d, een walgelijk pronken met wat vaak door grof onrecht verkregen was en dat alle zedelijke en godsdienstige waarde ten eenenmale miste. Zei Jezus niet in vers 40 van de Schriftgeleerden /V;) groote s ongelukkige, die door sociale ongerechtigheid was neergestooten tot in de diepste armoede. Daarom kon zulk een gift geen waarde hebben voor net Koninkrijk Gods. „MAIS0N IV0NNE". Speciaalzaak in Verlichtings-Artikelen. Het betere genre. Aparte Modellen. Lage prijzen. Eigen Ateliers. Ook overtrekken wij uw kap. Gierstraat 38, Haarlem, Telefoon 10925 HET ADRES VOOR GRIND, ZAND en alle voorkomende TUINMATERIALEN Bloemendaalschestraatweg 102 Santpoort-Station - Telefoon 217 Maar de zeer geringe gift der arme weduwe, waarvoor die zich geschaamd had deze in de schatkist te werpen, werd door Jezus zeer hoog aangeslagen. „En Jezus, Zijne discipelen tot zich geroepen hebbende, zeide tot hen: „Voorwaar, ik zeg u, dat deze arme weduwe meer ingeworpen heeft, dan allen, die in de schatkist geworpen hebben. Want zij allen hebben van hunnen over vloed daarin geworpenmaar deze heeft van haar gebrek, al wat zij had, daarin geworpen; haar ganschen leeftocht". Vers 43 -f- 44. Dat was een offer, Gode welgevallig! Die kleine gift der weduwe was in het oog van Jezus een geweldige daad: Al wat zij had; haar ganschen leeftocht! Voor die twee kleine penningen had zij brood' moeten koopen! Zij had niets meer in huis! Toch dacht zij niet aan zichzelf, maar gaf haar laatste bezit met blijmoedigheid, in het vast geloof, dat God haar niet van gebrek zou doen omkomen. Welk een diep religieus besef, welk een klaren blik op Gods bestel, vinden wij bij deze arme vrouw. In die twee laatste penningen verborg zich ecuhart vol liefde en toewijding aan haar God. Deze u* WTm wreduwen^"aten.v«fejl-3t :;vrf-7Puwde er op, dat „de olie in de kruik en het tleu sebjrps ego •- A-sa*" -*p|E«iBjt -j 1 rat" nooit zonde" 'r" ooté gift der rijken kleefde menige traan van eenW mkde zij naar «r™ T-.1 j: Jor>o'ornftli+ifrTiPlfl WHS v'.ifl (xOflS IllllSl Gods huist Als we dit lezen buigen we schuldbewust het hoofd. Waar is ons offer, waar is onze daad om te doen als deze berooide weduwe? In aansluiting van ons eei ste betreffend artikel ontvingen wij van dezelfde zijde onderstaand vervolg Sinds ons vorig artikel in dit blad is de burger oorlog zoo mogelijk nog in hevigheid toegenomen. Het vaat hier momenteel niet meer om den op stand van onmachtige burgers en recalcitrante militairen tegen de regeering, of een pronun- ciamiento, zooals Spanje er in den loop der tijden zoovele heeft gekend, de thans woedende strijd kan slechts eindigen met een volkomen vernietiging van den tegenstander. De nationalen zoowel als de regeeringstroepen weten dat alleen een volkomen verdelging van een der beide partijen de inzet van den strijd is. De grimmigheid waarmede twee nieuwe staats vormen elkander in Spanje de opperheerschappij betwisten wordt nog slechts geëvenaard door de dagen der Octoberrevolutie van 1917 m Rusland. Het is niet de taak van een onafhankelijk orgaan over de merites van deze beide systemen een oordeel te vellen. Men ontkomt echter met aan den indruk, dat de mannen van orde en tucht eerder aan de zijde van Franco en Mola te vinden zijn dan hij hen, die in Madrid de wettige regeering vórmen, al mogen de opstandelingen dan hon derd maal tegen het door de Cortes gesanction- neerd gezag in opstand zijn gekomen. Het is een veeg teeken, wanneer het hoofd van een staat de democratie tracht te redden door het uitvaagsel gewapend op den tegenstander los te laten. Wij willen thans eens nagaan, hoe dit land, hetwelk tot voor korten tijd een betrekkelijke rust genoot en waarin voor het oog van den buiten staander, althans naar Spaanseli begrip, ge ordende toestanden bestonden, op het oogenblik dreigt ten onder te gaan. De Spaansehe geest is gelijk dit ook m ons land in de middeleeuwen het geval was voor alles primitief. De levensopvatting van den Span jaard is fél, hij leeft en ziet alles m scherpe con trasten. Zijn innerlijk leven wordt bijkans uit sluitend beheerscht door uiterlijke waarneming; hij kan plotseling van de grootste uitgelatenheid tót de diepste devotie terugvallen, al naar ge lang van datgene, wat hij op dat oogenblik ziet gebeuren. De Spaansehe afgevaardigde van den Volkenbond, De Madariaga geeft de volgende ge tuigenis van zijn volk: „De Spanjaard bezit een geprononceerd gevoel van individualisme met een neiging tot anarchie. Hij weet niet den juisten weg te vmden tussehen het ik en het wij. Hij is vurig patriot, weet voor zijn land te strijden, maar de kunst om er voor te leven ontbreekt hem." Hoe kan een volk, dat eenmaal geheele wereld- deelen heeft ontdekt en met zijn geest en intelli gentie heeft bevrucht, dat mannen als Francesco Pizarrö en Fernando Cortez heeft voortgebracht, wel is waar conquistadores, die niets en niemand ontzagen om geheel Zuid-Amerika voor de Spaan sehe Kroon te veroveren, maar die toch door een ontzaglijke wilskracht bezield, schier boven- menschelijke moeilijkheden hebben weten te over winnen, om hun doel te bereiken. Men zou zich kun nen voorstellen, dat de glorie der oude Spaansehe veroveraars op de verbeeldingskracht van de man nén van het nationale front in dezen burgerkrijg, dermate heeft ingewerkt, dat zij hun vaderland willen bevrijden van een regiem, dat in hun oogen, Spanje steeds verder naar den chaos voert, nu het blijkt, dat de republikeinsche regeering hoe langer hoe meer in de handen van de communisten en anarcho-syndicalisten dreigt te geraken. Want het valt niet te ontkennen, dat gematigde demo craten als Azana, Prieto, Barrio, enz. feitelijk de gevangenen zijn van het revolutionaire volksfront, in dié deelen van het land, waar de officieele Madrileensche regeering, in naam althans, het gezag uitoefent. De Cortes-voorzitter, Martinez Barrio, thans hoofd van de regeeringsjunta te Valencia, getuigden van de opstandelingen, dat zij niet strijden tegen het marxisme, noch tegen de repu bliek, maar tegen Spanje! Zij willen slechts de privilegiën van den adel en de grootgrondbezitters herstellen, die wij hen in 1981 hebben afgenomen De republiek heeft echter in den korten tijd van haar bestaan evenmin aan deze verouderde toe standen iets kunnen veranderen en daarom trach ten thans de uiterst-linksche elementen tot vol ledige onteigening van den grond over te gaan. Dat zulks niet dan met de slimste gruweldaden gepaard gaat, is bekend. Het centrale gezag te Madrid beschikt niet meer over voldoende autoriteit om aan deze wandaden paal en perk te stellen. Merk waardig is voorts, dat juist in de provincie, waar het grootgrondbezit zich bevindt, en waar de rationalen dej macht in handen hebben, de boeren de zijde van de opstandelingen hebben gekozen. Een opvallend en betreurenswaardig verschijn sel tevens, is dat de Kerk, althans daar waar de regeeringspartij nog oppermachtig is, volkomen is uitgeschakeld. Wel mocht de staatspresident Azana, toen hem de gruweldaden van Malaga ter oorekwamen, uitroepen: „Spanje heeft opgehouden katholiek te zijnAl moge de clerus in het alge meen haar taak in Spanje slecht hebben begrepen, daar meer aan eigen voordeel dan aan dat der geloovigen werd gedacht, men zou echter de Kerk onrecht aandoen, door haar voor alles verantwoor delijk te stellen, wat zich op het oogenblik op het Iberisch schiereiland afspeelt. De Spanjaard is nu per dozijn f 0.40, f 0.60 en f 0.70 BLOEMENDAALSCHEWEG 53 (bij het Postkantoor), Telefoon 23039 zijn alle soorten Kaas verkrijgbaar tegen scherp concurreerende prijzen en uitsluitend hoogst fijne kaas. Voordat U kaas koopt, moet U bij ons eerst komen PROEVEN. Geheel vrijblijvend en U blijft klant. KAAS vanaf 16 et. per pond. 1MELANGE 50 cent per pond. 10 VERSCHE EIEREN 32 et. ,,'T KAASWINKELTJE" Koningstraat 56 (bij de tramhalte) eenmaal iemand, die zijn geloof slechts zeer opper vlakkig belijdt. In het aanschouwen van heiligen beelden of een processie ziet hij de hoogste uiting van katholiek leven. Geen wonder, dat een volk, aan hetwelk, althans naar onze begrippen, feitelijk de diepere beteekenis van het geloof ontgaat, ge makkelijk zijn geloof den rug toekeert, zoo hij het slachtoffer wordt van revolutionaire theorieën, die op zijn verbeeldingskracht inwerken. Dat de taak van den priester onder zulke omstandigheden uiterst moeilijk is, is duidelijk. Daarom moet men zeer voorzichtig zijn met Wat Spanje op het gebied van cultuur te zien geeft, heeft het hoofdzakelijk aan de Kerk te danken: men bedenke zulks, wanneer men een oordeel wil vellen over de huidige toestanden op het Iberisch schiereiland. Zoodra men de diepere oorzaak van dezen burger krijg tracht te benaderen, dan constateert men alras, dat Spanje allerminst een staatkundige eenheid is. De bergketenen, die het land kris en kras doorkruisen (Sierra de Guadarama, Sierra Mo- rena. Sierra Nevada, enz.) hebben Spanje m ver schillende deelen gesplitst, die ieder op zich zelf een eigen taal, eigen zeden en gewoonten hebben. Alleen door een sterk centraal gezag kunnen deze heterogene bestanddeelen worden samen gehouden iedere verslapping op dit gebied leidt onmiddellijk tot streven naar autonomie, met als resultaat al- geheele losscheuring uit het staatsverband. Nauwe lijks had Alphons XIII afgedankt, of kolonel Maica riep de onafhankelijkheid uit van de „Generahdad de Catalunya". Ook in Andalusië en de Baskisehe provincies Navarre en Guipuzcoa die wegens sterk anti-republikeische gevoelens niets van het domocratische Madrid moesten hebben werden de wensclien tot afscheiding van het centrale punt hoe langer hoe sterker en sinds het presidentsschap van den zeer zeker goed- willenden, doch zwakken Azana, maakte men openlijk in deze provincies propaganda voor de onafhankelijkheid. In Cordoba, Sevdla, Pamplona. San Sebastian durfde men het onomwonden uit roepen: „Los van Madrid!" Het is de vloek van het Spaansch karakter, dat ieder gevoel van ge bondenheid mist. Men herinnert zich de eeuwenoud strijd tussehen CastiliëMadrid en Catalonië— Barcelona. Primo de Rivera, zelf Cataloniër van geboorh en vóór zijn dictatorschap, kapitein-generaal vai deze provincie, heeft dan ook steeds ieder autono mistisch streven onverbiddelijk den kop ingedrukt wel wetende, dat iedere concessie van Madrii als zwakheid zou worden uitgelegd en steed hoogere eischen ten gevolge zou hebben. Zulk: moge gezien de toestanden in ons eigen land veel op onderdrukking lijken van gerechtvaardigd! eischen, naar onze meening kan de eenheid vai de Spaansehe maatschappij alleen door sterke, doelbewuste leiding worden gehandhaafd. Mocht de thans woedende broederkrijg met eei overwinning van de „Rooden" eindigen, dan kaï men zich alreeds aan de hand van de politiel der communisten in Rusland een voorstellin; maken van het Spanje van morgen n.l. een sooi. „federatie van autonome Spaansehe sovjet-repu blieken, „met als resultaat de volkomen verdwij ning van Spanje als staatseenhied. Winnen daaren tegen de „Witten" den strijd, dan zal meer nog dan onder de dictatuur van Primo de Rivera Madrid de stad zijn waar alle draden van het gezag zullen samenvloeien. Het loont de moeite met de grootste belang stelling den huiden strijd te volgen, want er staat meer op liet spel dan alleen de toekomst van Spanje. Maar hierop nader is te gaan, zou ons op een terrein brengen, dat buiten het bestek van dit artikel valt. NT

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 1