De Filmkunst in Nieuwe Banen. r Het 5e Internationale Montessori-Congres. Gecompliceerde Toestanden om Marokko. De revolutie in de Filmtechniek door de Technicolor? De plaats van het kind in de maatschappij. De Spaansche Burgeroorlog en zijn Consequenties. Koloniale eischen van Duitschland? De Landelijke Ruitersport in de steden. Gevonden en verloren. Nederlandse Pr Een nieuwe mijlpaal in het .jonge, doch veel bewogen leven der film is bereikt met het ver schijnen van Walter Wanger's Technicolor-pro duct ie „De Ongeschreven Wet" (The Trail of the Lonesome Pine). Een mijlpaal mag dit filmwerk genoemd worden omdat hierin voor het eerst de Kleur is gebruikt jn de functie, die deze ook in de natuur heeft: een onmisbaar, doch zich niet opdringend ele ment in alles wat ons oog ontmoet. Dit in tegen stelling met vroegere kleurenfilms, waarin men zich er op toelegde de Kleur te exploiteeren, iets echt kleurigs te maken, met bijzondere, gezochte effecten. Dit nieuwe principe, waarvan men bij de ver vaardiging van „De Ongeschreven Wet" is uit gegaan, heeft, reeds zooveel bewondering geoogst, dat bijna alle groote filmmaatschappijen plannen zijn gaan beramen hun komende groote films even eens in Technicolor te gaan maken, waarbij natuurlijk zal moeten worden afgewacht, of zij de kern van het succes: de nieuwe opvatting, begrepen hebben. De kleurenfilm op zichzelf is heelemaal geen nieuwigheid. Ja, zelfs is het een feit, dat de aller eerste "film, die de Amerikanen te zien kregen, reeds in kleuren was! Die kleuren waren er met de hand op aangebracht, en de film werd voor het eerst in New York vertoond op 20 Mei 1895. De Vervaardiger was een zekere C. Francis Jenkins. De indrukwekkendste poging in de geschiedenis van de kleurenfilm, was misschien wel de complete speelfilm, die Robert Paul uit de hand ging kleuren. Hij nam een positieve copie van „The Miracle" en zette zich er toe de 112.000 lilliputbeeldjes, waaruit de film was samengesteld, te gaan kleuren. Met heele fijne penseelen beschilderde hij, turend door een vergrootglas, de beeldjes van 25 bij 38 mm., en toen de film half klaar was, moest hij zijn arbeid staken, omdat de ontzaggelijke in spanning van zijn oogen hem met blindheid be dreigde. Door de nood gedwongen vond hij toen een andere methode uit, de ,,maskèr"-methode, te vergelijken met ons schabloneeren. Hij vervaardigde de maskertjes en nam enkele meisjes in dienst om met behulp van die schablone's de kleuren op de film aan te brengen. Het resultaat was natuurlijk niet zoo fraai, als toen hij persoonlijk met kunst zinnig penseel de kleur streekje voor streekje aanbracht. De kleur ging soms over de rand der figuren en was ongelijkmatig. Maar praetisch was de methode zeker. De groote vooruitgang bracht echter pas Techni color. In 1914 vormde Dr. Herbert T. Kalmus met enkele collega's van het Institute of Tech nology te Massachusetts, daartoe financieel in staat gesteld door een schatrijken rechtsgeleerde uit Boston, de Technicolor Maatschappij en weldra begonnen de technici hun onderzoekingen. Zes jaar lang werkten zij aan hun procédé en gaven in dien tijd een half millioen dollar uit, maar toen was dan ook de grondslag gelegd voor de tegen woordige kleurenfilm, waarin de principes der foto grafie voor het maken van negatieven met een lithografische methode voor het maken van de positieve copieën zijn gecombineerd. Het systeem was toen nog gebaseerd op twee hoofdkleuren en men was dus niet in staat alle kleuren van de regenboog volmaakt weer te geven. De eerste film volgens dit systeem was „Toll of the Sea", welke gevolgd werd door ver scheidene andere, zooals „Wanderers of the Wasteland", „The Black Pirate", „On with the the Show", „Follow Thru" en „Legong, De Dans der Maagden." Eenigen tijd leek het of de kleurenfilm in het vergeetboek zou raken, totdat in 1932 het nieuwe driekleurige technicolor-systeem aan de markt werd gebracht. Nog echter wilde de productieleiders er niet aan en slechts in teekenfilms vond de nieuwe techniek toepassing. HOTEL CAFÉ RESTAURANT „RUSTHOEK" ONDER NIEUWE LEIDING. blSinds 1 Augustus is „Rusthoek" van eige naar veranderd. Op zichzelf valt er over een derge lijke verandering weinig te schrijven, maar toch beteekent deze mededeeling meer. „Rusthoek" is de laatste jaren meer bekend als café-restaurant dan als hotel. De nieuwe ondernemer, de heer F. H. de Visser, deelde ons van zijn plannen over de voortzetting van zijn bedrijf het een en ander mede, daarbij bleek ons dat het de bedoeling van den heer de Visser is, om niet alleen alle mogelijke zorg te besteden aan het restaurant, maar ook speciaal bekendheid te geven aan het hotel, waar „Rust hoek" zoo uitstekend voor geschikt is. De gunstige ligging van het Hotel en de riante en gezellige kamers welke „Rusthoek" de gasten kan aanbieden geven de verwachting dat er spoedig van deze gelegenheid vooral door vreemdelingen een gretig gebruik zal worden gemaakt. Wij wenschen den nieuwen ondernemer veel succes en verwijzen onze lezers naar de desbetref fende advertentie voorkomende in dit nummer. FRUIT- EN CONS ERVEN HUIS „MEESTER C0R- NELIS". kpBovengenoemde groentezaak is 8 Augustus door den heer Meester overgedaan aan den heer D. Felix. De nieuwe onderneqter, die vakman is op dit gebied, zal door de levering van de beste kwalitei ten tegen de laagste prijzen meer speciaal de win kelverkoop trachten op te voeren, terwijl boven dien, eveneens de clienten aan huis dagelijks zul len worden bezocht. De zaak is gevestigd aan de Meester CornelisstTaat 50 en is telefonisch aange sloten onder nummer 15998. Voor een bijzondere aanbieding raadplege men de annonce elders in dit blad voorkomend. Den heer Felix inmiddels onze beste wenschen. Dezer dagen werd te Oxford het 5e inter nationale Montessori-congres geopend. Aanwezig waren de vertegenwoordigers der regeeringen van Frankrijk, Oostenrijk, Polen, België, Tsjecho- Slovakije, Denemarken, Egypte, Chili, Venezuela, Guatemala en San Domingo en 200 deelnemers uil velerlei landen o.a. ook Nederland. De presidene, Dr. Maria Montessori heette de congressisten welkom en wees er op, dat dit con gres zich niet slechts met vraagstukken der opvoeding bezig zou houden, maar met het kind als burger der maatschappij. Wetenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen, dat er in het kind waardevolle krachten aanwezig zijn, die tot nu toe nog niet tot ontwikkeling hebben kunnen komen. Hierdoor is de volwassen mensch er in ferieur aan, wat hij zou kunnen zijn. Het kind is dus te beschouwen niet alleen als een bescherme ling, maar als een beschermer der menschheid. De ontwikkeling van de materieele wereld is in de laatste jaren met groote schreden vooruit gegaan. De geestelijke ontwikkeling van den mensch is hierbij echter ten achter gebleven. De mensch wordt door zijn omgeving beheerscht. In plaats van haar meester te zijn. De taak der op voeding is dus er toe mede te werken, dat de krachten, die in den mensch schuilen, tot volle ontwikkeling komen, waardoor hij zelfstandig en vrij tegenover zijn omgeving komt te staan. Deze zelfstandigheid kan slechts successievelijk en door het individu zelf verworven worden. Hoe hem daarbij te helpen is een subtiele wetenschap. Slechts wie zelfstandigheid en zelf- beheersehing geleerd heeft, zoowel tegenover zichzelf als tegenover zijn omgeving, kan een waardevol deel uitmaken van de maatschappij. Het kind reeds moet een deel uitmaken van de maatschappij. Derhalve is als onderwerp van het congres gekozen: de plaats van het kind in die maatschappij. Het kind moet beschouwd worden als burger van de maatschappij in wetgeving en organisatie. Het congres beoogt de verdediging van de sociale rechten van het kind door een groep volwassenen, die zich vereenigen in een partij van het kind. Na de welkomstrede vond de officieele opening plaats. Mrs. Lys heette de congressisten welkom uit naam van de universiteit van Oxford. Dr. Macnair Wilson, auteur van verscheidene werken over economie, hield een lezing over „Redemption of Money". H,j wees op het ver schil tusschen het middeleeuwsche geldsysteem en dat, zooals het heden ten dage in gebruik is. Vroeger was geld uitsluitend een ruilmiddel voor goederen, nu is het een schuld bij de bank. Franklyn Roosevelt was de eerste, die de macht der banken in Amerika brak en de men- schen deed zien, dat de gewoonte steeds leeningen te sluiten slechte economische toestanden schiep en overbodig werd zoodra de schulden aan de banken waren afbetaald. Het systeem van de „Promise to pay" zal langzamerhand verdwijnen en het geld zijn vroegere reeële waarde terug krijgen met alle daaraan verbonden gevolgen voor de politiek en de onderlinge internationale verhouding. Een spontaan applaus bewees, dat de spreker de belangstelling van zijn hoorders had weten te treffen. Prof. Jordan uit Utrecht sprak over: „Het woord in de Monstessori-school". De woord ontwikkeling van het kind gaat in de Montessori school langs den weg der ervaring en aan de hand van een materiaal, dat. hem in staat stelt aan ieder woord de juiste beteekenis te verbinden. Het woord is niet het begin der kennis, maar de fixatie van een ervaring, begripsverwarringen, ontstaan door een verkeerd gebruik van woorden, kunnen zoodoende veel minder voorkomen. Na. vier weken van Spaanschen burgeroorlog is het duidelijk, dat de strijd op het Iberische Schiereiland geen kwestie van dagen en weken, maar van maanden en misschien jaren is. Het is geen pronunciamento van ambitieuse generaals, maar de beslissende strijd van twee wereldbe schouwingen. Dergelijke beslissingen vallen niet binnen enkele dagen. Is de beslissing er eenmaal, dan is ook de richting waarin Spanje zich eens ontwikkelen zal, bepaald. Het Spanje van morden, dat op de puinhoopen van het Spaansche volk opgebouwd zal worden, zal een ander Spanje zijn, dan tot nog toe bestond. En het ligt in den ontwikkelingsgang, dat dan ook de buitenlandsche politiek van Spanje een anderen koers zal bemen. Want terwijl de binnenlandsclie strijd nog geen enkelen verslapping vertoont, voltrekken zich reeds op internationaal gebied de reacties. De invloed van valsche berichten. Het gevaar van deze internationale consequen ties der gebeurtenissen in Spanje ligt niet alleen in de mogelijkheid van interventie, welke van zelfsprekend tot een verscherping van den inter nationalen toestand moet bijdragen. Maar veel grooter is het gevaar, dat ontstaat door de ver giftiging van de openbare meening door tab ijke, niet te controleeren geruchten en berichten. De binnen- landsche politiek van vele landen, vooral in het aangrenzende Frankrijk, heeft hieronder te lijden, omdat belangrijke beslissingen van buitenlandsch- politiek aard onder den druk daarvan moeten worden genomen. Hiertoe behoort in de eerste plaats de vraag, of leveranties van oorlogstuig aan de strijdende partijen toegestaan is; uit den war boel van verdachtmakingen en dementi's is het absoluut onmogelijk den waren toestand van zaken ook maar bij benadering vast te stellen. Maar de mogelijkheid van een daadwerkelijke ondersteu ning van een der beide partijen wordt grooter, naarmate de strijd langer duurt. En deze mogelijk heid kon, het behoeft niet langer betoogd te worden, tot internationale conflicten van grooten omvang leiden. Engeland tusschen twee fronten. Het grootste gevaar van den Spaanschen burger oorlog ligt vooral in een nuchter geografisch feit, dat namelijk het strijdgebied een zone van zeer belangrijke internationale beteekenis omvat. Aan gezien de burgeroorlog zeer snel naar Spanje zelf is overgeslagen, heeft men reeds bijna vergeten, dat hij niet in Spanje, maar in Spaansch Marokko tot uitbarsting is gekomen. Men heeft eigenlijk geen goede voorstelling van de strategische beteekenis van dit gebied, wanneer men zich niet steeds weer voor oogen houdt, dat niet slechts Gibraltar de sleutel tot de Middellandsche Zee is, maar even zeer het slechts op 25 K.M. verwijderde Ceuta, de voornaamste haven op SpaanschAfrikaansch gebied. Generaal Franco heeft de lont in het kruit ge stoken en, bewust of onbewust, heeft hij daardoor een nieuw hoofdstuk in den strijd om Noord- Afrika aangesneden, of wat nög meer zegt, den kolonialen strijd in Afrika in een nieuwe, actieve phase gebra cht. De Italiaansch-Abessijnsche oorlog heeft het zwaartepunt van de Engelsche belangen naar het Oosten van de Middellandsche Zee ver schoven; de Spaansche burgeroorlog heeft de aan dacht van Engeland weer meer naar het Westen verlegd. Het is noodzakelijk er aan te herinneren, dat reeds een jaar geleden, toen de onafwendbaar heid van den Abessijnschen oorlog duidelijk was geworden, onderhandelingen tusschen Engeland en Spanje plaats vonden, om op de Balearen een steunpunt voor de Home Fleet in te richten. Voor het oogenblik zijn de Balearen in handen van de Rebellen. Van de Balearen naar Marokko loopt de afsluiting van de Middellandsche Zee. Het is van principieel belang voor Engeland, dat deze afsluiting in Engelsche handen blijft. Nu is het een uitgemaakte zaak, dat een eventueele regee- riiïg Franco pro-Italiaansch zou zijn. Er is dus alle reden, dat men zich in Engeland bezorgd maakt. Koning en minister-president hebben op grond van dezen angst van hun vacantie afgezien. Dit wordt eerst goed begrijpelijk, indien men de Spaansche gebeurtenissen in verband brengt met de waargenomen conferentie der vijf Locarno-Ianden. Want, alhoewel het reeds 25 jaar geleden is, dat de „Panther" Frankrijk naar de keel sprong, is men deze gebeurtenis in Enge land nog niet vergeten. Men heeft zich in breede kringen van Engeland afgevraagd, met welk doel de Duitsche oorlogsschepen naar de Spaansche territorotiale wateren zijn gestuurd. Uitsluitend om te zorgen voor de belangen van de Duitsche onder danen in Spanje Of om een nieuwen sprong voor te bereiden Tot nog toe heeft een dergelijke sprong niet plaats gehad, maar de gelegenheid zou geboren zijn, indien Spanje fascistisch werd. Koloniale eischen van Duitschland. De onmiddellijke samenhang is echter deze, dat er in Engeland geen twijfel meer bestaat, dat Duitschland bij de volgende conferentie zijn koloniale eischen op den voorgrond zal brengen. De conferentie, die Eden eenige dagen geleden met den minister van Buitenlandsche Zaken van Portugal, Monteiro, gehad heeft, wordt in goed- ingelichte leringen zoodanig geïnterpreteerd, dat wederom de afstand van de Portugeesche koloniën ten gunste van Duitschland acuut is. En Portugal, zelf dictatoriaal geregeerd, is onmiddellijk bij de Spaansche gebeurtenissen geinteresseerd. Het is niet gebaat bij een overwinning der linkschen noch der rechtschen. Tenslotte ziet Frankrijk door den Spaanschen burgeroorlog en vooral door de mogelijke en zeer waarschijnlijke consequenties in Noord-Afrika den weg naar Marokko en Algiers bedreigd. En niet slechts den weg: men weet, welke zorgen de Pan- Arabische beweging in dit gebied Frankrijk baart. Juist door de gebeurtenissen in Spaansch- Marokko wordt de toestand nog gecompliceerder. Uiteraard staat de regeering van het Fransche Volksfront aan de zijde der Madrileensche regee ring; toch bewaart Frankrijk zoo lang mogelijk zijn neutraliteit. Maar Frankrijk kan onmogeüjk onverschillig blijven, indien in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee een belangrijke ver schuiving van het evenwicht zou komen. Is dit niet een aardig jurkje, nnvrouwV Wij hebben er helaas geen patroon van, wij wasschen alleen al die aardige jurkjes en omiat w ij ze wasschen zijn ze zoo aardig. Trouwens, wij wasschen niet alleen jurkjes, doch al uw linnen goed. Probeert U het eens, U zult er geen i spijt van hebben en daar komt nog bij, B IJVOET is niet duur en toch goed. BLOEMENDAAL TELEFOON 22016 In verband met de Koninginnefeesten op 31 Aug. a.s. te Haarlem. hrlHet bestuur der Kon. Federatie van Landelijke Rijverecnigingen deelt, naar aan leiding van de in de pers medegedeelde plannen, betreffende het ruiterfeest op 31 Augustus a.s. te Haarlem, nog het volgende ter oriënteering mede Het doel der landelijke ruitersport-beweging is kortwegdé liefde voor en de kennis van het paard aankweeken om daardoor het gebruik van het paard in het bedrijf te bevorderen. De sport is daartoe slechts een middel om dat doel te bereiken. De beweging bestaat juist tien jaren en met allerlei festiviteiten wordt dit her dacht. Men meent daartoe het recht te hebben, omdat het een der weinige plattelandsorganisaties is, die groote levensvatbaarheid blijkt te bezitten. Ook in de steden dringt de landelijke ruiter sport door. Plaatsen als Gouda, Alnleló, Hengelo, Winterswijk, Hilversum, Woerden e.d. hebben een plaatselijke rijvereeniging, waarin hoofd zakelijk personen mederijden, die er een werk paard op na houden (b.v. slagers, bakkers, steen- kolenhandelaren, groenteboeren), omdat aan de wedstrijden alleen bedrijf spaarden mogen deelncmien De stedelijke rijclubs behoeven lang de slechtste niet te zijn. Die te Gouda oogst b.v. steeds veel succes. Dat Haarlem zelf niet over een landelijke rij vereeniging beschikt is eigenlijk onbegrijpelijk. Nu moeten de demonstraties door vereenigingen van buiten Haarlem worden gegeven. Wellicht dat door aandachtige beschouwing van het werk der platte-landers (en de overtuiging, dat men te doen heeft met teer/r-paarden, die den volgenden dag weer voor den wagen loopen), ook Haarlem binnenkort een afdeeling binnen haar muren herbergt, die er wezen mag. Dan zal weer een schrede verder gezet zijn op den weg, die de Kon, Federatie zich heeft gesteld, n.l. populariseering der paardensport. blGevonden en terug te bekomen bij: C. Niepoort, Duinlustparkweg 19, Bloemendaal, een armbandhorloge; Ouwehand, Bloemendaalsehe- weg 43, Bloemendaal, een paar dameshandschoe nen; J. Phanze, Rollandslaan 57, Haarlem, een muts; J. Schol, Julianalaan28, Overveen, een paar voetbalschoenen; Hoffmann, Oranje Nassaulaan 116, Overveen, een hondenhalsband; Wijsmuller, Julianalaan 53, Overveen, een dames polshorloge: A. Boer, Duinwijckweg 1, Bloemendaal, een paar glacé dameshandschoenen; v. d. Laar, Oranje Nas saulaan 112, Overveen, een rijwielbclastingmerk G. Verhorst, de Clercqstraat 95, Haarlem, een liamcr; Beer, Zijlweg 287, Haarlem, een schaar; W. Koehorst, Zomerkade 225, Haarlem, een her dershonds; H. M. Ton, Brouwerskade 23, Haarlem een padvindersriemPutman, Yeldlaan 57, Aerden- hout, een rijwielbelastingmerk; W. Dippel, Aerden- houtsduinweg 8, Aerdenhout, een etui met vulpen en vulpotlood; B. van Kampen, Stolberglaan 9a Aerdenhout, een rijwielbelastingmerk; Rutte, Kle verlaan 117, Bloemendaal, een herdershond; L. Vroom, Zonnebloemlaan 12, Aerdenhout, een rij wielbelastingmerk; de Jong, Zijlweg 289, Haarlem, een bruin hondje; Westerhuis, besteller v. Gend en Loos, station te Zandvoort, een colbertjasaan den politiepost te Aerdenhout, een portefeuille met inhoud; een kindertaschje met inhoud; aan den politiepost Noordzeestrand, een badmuts; een ceintuureen jongensjaseen paar jongensschoenen een zilveren kettinkje; een wollen handtasch met inhoud; een doos met inhoud; een damesmantel; een blouseeen tennisbaleen portefeuille met foto's een damestasch met inhoud; aan liet bureau van politie te Overveen, een zilveren armband; een gebloemde ceintuur; een huissleutel; een portemon- naie met zwemkaart, een paar dameshandschoenen. o AAN KOMEN VLIEGEN. blVoor den rechtmatigen eigenaar is terug te verkrijgen op Noorder Stationsweg 19 alhier een daar gevonden jonge tortelduif, met zwarte hals band, ongenummerd. bl— Het Bestuu van den Nederlan dezer dagen ondf aan haar leden, verzorgers. „Het aantal led jaren door over verminderdvv nieuwe leden at staat gebleken Toch beweegt Bloemendaal en en wij houden nieuwe inwoners wij gaarne tot kendheid met 1 wij als reden a: ons wenden. Mogen wij o verzoeken om deze nieuwe in afdeeling opmerk hen tot toetredin Het is bekend de 14 dagen Zond: kerkgebouw houd voornemen ligt, belangstelling in komende jaar te organiseeren, personen, onderw reele streaking lu Deze bijeenkom leden tegen vermi Voorts zijn wij van 1 Septembe eenigszins te reo het voorbereidend voor kinderen var één uur, zal wordt school en m de Blo Mede in verba vuldig uitgesprok op de openbare se dat. tal van ouder boden gelegenliei hunne kinderen lessen te volgen Het hierbij aa onderwijs wordt in ons kerkgebou Wij hebben het dat van 1 Septr werkster aan onze You tv. thans v oor Vrijz. Hért m de bedoeling voorbereidend oi met het houden bezoek zal belast gewone eatechi nemen. Tenslotte moet leden nog wijzen onze afdeeling, worden genoemd te moeten teru< noemde maatreg nog hoogere eiset Van de nieuw ouders en verzoi chisanten durven dat zij bij de deze omstandigh Voor de leden het initiatief van om de bij enkelei hunner contnbut wij de hoop uit zullen zijn, die standigheden, va lijke bijdrage me De circulaire stuur: H. M. A. M. de Clerq huijs, penningmi Krijn; mevr. A Teitsma, R. A. v. d. Loeff, J. A afwezig) en J. E Ned. Herv. Ge Hartog va: Geref. Kerk v.i Jager van Ned. Prot. Bonc Ned. Herv. Gem Vereeniging Rel Ned. Herv. Geir Overveen. Ned. Herv. Eva Geref. Kerk (H Geuzebroek Geref. Kerk (H van der VI Evang. Luth. Jaanus te Eglise Réformé 16 Aoüt a Pasteur E pour la res

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4