UW FAMILIEBAD De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal ALLE BAN KZAKEN 30e Jaargang - No. 13 21 Augustus 1936 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN Natuurbad „Velserend" SANTPOORT W. G. HARTOG IN ,,'T KAASWINKELTJE" HET BLOEMEHDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel I 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en ^Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling fl.per half jaai Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers! 0.05. t.o. de Ruïne van Brederode 800 Meter van het Station Telefoon 282 Santpoort Zwemmen, Kanovaren, Glijbaan en Springtoren, Spel en Vermaak, Speeltuin, Groot Zonnestrand 14000 M'., Water oppervlakte 8000 M2., van 0 30 M. tot 3.25 M. diep. Veilig en Genotvol HET ADRES VOOR GRIND, ZAND en alle voorkomende TUINMATERIALEN Bloemendaalschestraatweg 102 Santpoort - Station Telefoon 217 Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 Qoedkoope Marken voor reisdoeleinden. - Assuranties. - Safe-loketten vanaf f 5.per jaar. mogelijk tot Jezus te naderen. Maar het gras is er voor de beesten en de kleurigste bloem kan geen honger stillen. „Philippus antwoordde Hem: Voor twee hon derd penningen brood is voor dezen niet genoeg, indien een iegelijk van hen een weinig neme". 't Waren geen rijken, die Jezus gevolgd waren op den berg. 't Was een verzameling van arme menschen, die op het gerucht van de komst van den wonderprofeet haastig en zonder eenig pro viand mede te nemen, de deur waren uitgesneld om Hem te zien. Geld om te koopen hadden zij niet en ook was deze plek te ver van de bewoonde centra verwijderd om voor zooveien voldoende te kunnen inslaan. Twee honderd penningen be vatte de kas der discipelen van Jezus; een bedrag, bij lange na niet voldoende tot behoorlijke voe ding van zooveien. En toch moest er iets ge beuren! Jezus kon die uitgeputte en hongerige menschen niet wegzenden zonder in hun lichame- lijken nood te hebben voorzien. Hier zien wij Jezus in Zijn Goddelijke veel zijdigheid als verzorger van ziel en lichaam! Ook de sociale nood der mensehen heeft Zijn volle aandacht en ook thans nog wil Hij, zoo wij in het geloof tot Hem komen, er in voorzien. Zijn liefde tot de menschen en Zijn macht tot helpen strekt zich uit over alle levensterrein; ook tot het zuiver stoffelijke! Er was een jongsken tusschen de menigte, dat vijf gerstebrooden met twee vissehen bij zich droeg. Andréas maakte Jezus hierop attent en hij voegde er bij,,Maar wat zijn deze onder zooveien?" Inderdaad, deze geringe hoeveelheid voedsel kon slechts voor enkelen dienen, maar voor deze massa was het niets! Ook dit dus was geen oplossing van het probleem. „En Jezus zeide: Doet de menschen neder- De vlaggen van de landen worden door meisjes met een krans en met den herinneringsband aan de elfde Olympische Spelen versierd. DE FUEHRER BIJ HET SLOTFEEST. Hitier woonde het slotfeest van de Olympische Spelen bij. Hierboven de Fuehrer op de eeretribune met rechts Maarschalk Von Mackenzen. zijn alle soorten Kaas verkrijgbaar tegen scherp concurreerende prijzen en uitsluitend hoogst fijne kaas. Voordat U kaas koopt, moet U bij ons eerst komen PROEVEN. Geheel vrijblilvend en U j-hjtt klant. Melange 50 'cent "per pond." 10 VERSCHE EIEREN 32 ct. ,,'T KAASWINKELTJE" Koningstraat 56 (bij de tramhalte) zitten! Zoo zaten dan de mannen neder, omtrent vijf duizend in getal" (vers 10). Wachtend op de dingen die komen zouden! Want dat er iets en nog wel iets groots ging ge beuren, stond bij hen reeds vast! Hoe het wonder zich over hen zou voltrekken wisten zij niet, maar met een ontzaggelijke spanning volgden zij zij elk der bewegingen van Jezus. „En Jezus nam de brooden en gedankt heb bende, deelde Hij dezelve aan de discipelen en de discipelen aan degenen, die nedergezeten waren; desgelijks ook van de vissehen, zooveel zij wilden", (vers 11). Het werd voor de vijfduizend een overvloedige maaltijdAllen konden eten tot zij verzadigd waren. De menigte had ontvangen, waarnaar zij ge hunkerd had. Het machtig wonder had zich voor hunne oogen voltrokken in de vermenigvuldiging der brooden en vissehen! De zegenende handen van Jezus hadden iij eenige uren lang onafge broken het brood en de vissehen zien breken, en geboeid door dit wondere schouwspel, hadden zij iets gevoeld van de Goddelijke kracht, welke daar doende was voor hun stoffelijken nood. De vijf brooden en twee vissehen waren onder Jezus' handen geworden tot een wonderlijke hoeveel heid, zoodat, nadat allen verzadigd waren, twaalf korven met het overgeblevene konden gevuld worden. I.et er wel op, dat van dit wonderbrood niets werd weggeworpen. Maar de reactie, die volgde op Jezus' daad was een verkeerde. Dat Hij een profeet was, een van God tot Israel gezondene, stond bij hen vast. Een gewoon menseh kon zulke machtige dingen niet doen. Maar nu rijpte bij dit volk het plan om Hem tot Koning over Israel te maken. Zulk een man, die tot het oneindige het brood kon ver meerderen, zou als Koning het sociale probleem terstond kunnen oplossen. Dan geen voedsei- nood meer, geen hongersnood in jaren als de oogst mislukte door droogte en hitte 1 Nu zij dit teeken van Hem hadden gezieB, was Hij voor hen geworden de volkomen heerscher over de stof en Hij kon Palestina weer maken tot het land, overvloeiende van melk en honig. Ja, Hij zou meer kunnen doen! Hij zou hun ook kunnen verlossen van het vernederend juk der Romeinen waaronder zij zooveel jaren gezucht hadden. Maar Jezus, zoo staat in vers 15, ontweek wederom op den berg; Hij zelf alleen. Koning wilde Hij wel zijn, maar dan heerscher over hunne harten om die te leiden in het spoor van ware godsvrucht en gerechtigheid. Maar van dit geestelijk koningschap van den Christus waren zij afkeerig en daarom hebben zij dezelfde ge zegende handen, die ditmaal het brood gebroken en hun honger gestild hadden, wreed doorboord door ze aan een schandelijk kruis te nagelen. Doch Jezus zeide: „Werkt niet om de spijs die vergaat, maar om de spijs, die blijft tot in het eeuwige leven, welke de Zoon des menschen ulieden geven zal: want deze heeft God de Vader verzegeld", (vers 27). „MAIS0N IVONNE". Speciaalzaak in Verlichtings-Artikelen. Het betere genre. Aparte Modellen. Lage prijzen. Eigen Ateliers. Ook overtrekken wij uw kap. Gierstraat 38, Haarlem, Telefoon 10925 zoehte plek tot volle natuurgenieting, een wijde tempel van Gods heerlijkheid, die ruimte bood aan duizenden menschen om zich aangenaam te verpoozen. In dien tijd van het jaar!(het ging tegen Paschen) was het Palestijnsclie landschap her schapen in één machtige, geurende bloementuin. De zachte voorjaarswinden en een milde zonne schijn hadden als bij tooverslag de berghellingen bedekt met een kleurig grastapijt, waar tusschen in overdadige weelde de vlammende kleuren der bloemen omhoog schoten, die het tafereel nog rijker en schooner maakten. „Jezus dan, de oogen opheffende, en ziende, dat een groote schare tot Ilem kwam, zeide tot Philippus: Vanwaar zullen wij brooden koopen, opdat deze eten mogen?" (vers 5). Den gansehen langen dag hadden een vijf duizend menschen Jezus gevolgd op Zijn tocht door het Palestijnsche hoogland. In hun brandend begeeren om maar iets te mogen zien van Zijn wondermacht, vergaten zij honger, dorst en vermoeidheid. In een oogenblik tijds was die I prachtige berghelling overstroomd door een dichte menigte en allen trachtten zoo dicht HET WITTEBROOD. Het is altijd met een bijzondere voorliefde, dat wij de gewijde bladzijde van het Nieuwe Testament openslaan. Niet, dat wij het Oude Testament zouden achterstellen bij liet Nieuwe! Beide vormen een gesloten geheel en uit beide spreekt God ons toe tot onze leering. Deze beide boeken vormen samen één machtig gebouw, op getrokken uit het graniet van Gods eeuwige en onfeilbare waarheid. Het Oude Testament verplaatst ons, hoeveel schoons het moge bevatten, in den tijd der af schaduwing van hetgeen komen gaat. En het Nieuwe Testament is de vervulling van de pro fetie uit het Oude, de volle doorbreking van het licht, welks schemering wij reeds wazig hadden waargenomen. Oud en Nieuw Testament is één onverbrekelijk geheel. Maar het Nieuw Verbond is voor ons méér levend; wij hebben er een stevig houvast aan, omdat de contouren hier volkomen scherp zijn geworden, nadat al het diffuse is verdwenen door de concrete glorie van Jezus' komst op aarde. Het is de realiteit van de figuur van den Christus, die ons hier, vooral in de Evan- onafgebroken - Zijn wonder vollen telkens weer ten hoogste. In Johannes 6 zien wij Jezus omringd door een groote menigte menschen. Dat was geen onge woon schouwspel! De mensehen van die dagen waren niet anders dan de menschen van thans. Laat er iemand komen, die wat nieuws brengt of ongewone dingen doet, terstond is de nieuws gierigheid opgewekt en loopt men te hoop om dien man te zien. Zoo ook hier. „En Hem volgde een groote schare, omdat zij Zijne teekenen zagen, die Hij deed aan de kranken" (vers 2). Ziet ge wel, dat dit volgen van Jezus door al die menschen niet voortkwam uit enkel belang stelling voor den persoon en de leer van Jezus. Voor velen was ongetwijfeld de hang naar sen satie de niet zeer edele drijfveer. Wat Jezus sprak was allemaal mooi en goed. Maar daar ging het niet in de eerste plaats om. De wonderen, die Hij deed, het genezen van vaak onherstelbare zieken, die hun gansche bezit verdokterd hadden en tevergeefs genezing gezocht, doch nu door Jezus, enkel op Zijn machtwoord, van alle kwalen werden verlost om dit te mogen zien, getroostte men zich de grootste opofferingen. Wij kunnen dit zoo goed begrijpen. Ook in onzen tijd zijn er voorheelden van menschen, die zeggen door bovenaardsehe macht de verloren gezondheid herkregen te hebben. Wij beoordeelen dit niet. Ais het waarlijk zoo is, vinden wij dit heerlijk voor deze menschen. Maar hoe groote roep gaat er uit van dat stadje, vaar die won deren van plotselinge genezingen schijnen ge wrocht te worden en hoe is aller aandacht ge spannen, als er iemand uit eigen omgeving is heengetrokken om dit wonder zelf aan den lijve te mogen ondervinden! Wij verbazen ons dus niet, als wij Jezus ook nu weer door duizenden zien omringd, die voor een groot deel door de magnetische kracht var het wonder tot Hem zijn getrokken. Stel u voor een bergplateau, welig begroeid mei grasgewas en gesierd door tallooze veldbloemen. Óp den achtergrond den machtigen kruin van het berggevaarte, zich verliezend in de blauwe oneindigheid van den Oosterschen hemel. Op deze langzaam opgaande bergglooiing nam Jezus plaats, vanwaar Hij een ruim uitzicht genoot op het omringend landschap. Het was een uitge-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 1