De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal ALLE BANKZAKEN Zondagmorgen De veelbesproken Marchant-Spelling. UW FAMILIEBAD Je Adres 't Kaaswinkeltje aan 30e Jaargang - No. 15 4 September 1936 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN RIDDERS EN BOUWERS. NED. STAATSLOTERIJ Mevrouw DOKKUM, SK'rK 35 Our PRICES and QUALITY satisfied you. A. C. BOON, Slagerij Acaciastr. 78, Tel. 22304 HAARDEN EN KACHELS D. HOGENBIRK Zn. Natuurbad „Velserend" SANTPOORT voor Overvolvette Kaas is alleen Koningstraat 56 (bij de tramhalte) B. U iter wijk R<",a"dslaa«58 W. G. HARTOG HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel 1 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 1.per half jaai Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers! 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 IJoedkoope Marken voor reisdoeleinden. - Assuranties. - Safe-loketten vanaf f 5.per jaar. Toen gaf ik hun ten antwoord en zeide tot hen: God van den hemel, Die zal het ons doen gelukken, en wij, Zijne knechten, zullen ons opmaken en bouwen, maar gijlieden hebt geen deel noch recht noch gedachtenis in Jeru zalem. Nehemia 2 vs. 20.) Deze geschiedenis verplaatst ons in den tijd, toen de veroveringsoorlogen onder de toenmalige volkeren nog schering en inslag waren. De koning van Babel, welke destijds een ge weldig rijk had gesticht, had ook het oude bonds volk Israel aan zich onderworpen. Humaniteit in den oorlog kende men toen evenmin als thans. Moordend, plunderend en brandstichtend trokken de legioenen door het Palestijnsche land en, na een langdurig beleg, waardoor honderd-duizenden Joden van honger en ellende omkwamen, viel ook Jeruzalem dén overweldigers in handen. De tem pelscliatten werden geroofd en het heerlijk kunst gewrocht van Salomo aan de vlammen prijs gegeven. De trotsclie muren werden neergehaald, zoodat de prachtige tempelstad onherkenbaar werd verminkt. Het grootste deel der Joden werd als oorlogsbuit gevankelijk meegevoerd naar Babel, om aldaar als slaven te dienen. Maar ook het trotsche Babyion, 't welk eiken tegenstander verpletterde onder zijn ijzeren hiel, zag zich tenslotte een halt toegeroepen op zijn weg tot vestiging van een imperium. In een bloe dden slag, die aan zijn machtsdroom voorgoed een einde maakte, werd het „onoverwinlijk" leger zóó grondig gedecimeerd door de verbonden Meden en Perzen, dat vanaf dit oogenblik het Babylonische keizerrijk ophield te bestaan. Cyrus, als Medo-Perzisch vorst, nam bezit van het rijke Babylon en van al de landen, die het door verovering onrechtmatig verkregen had. Deze Cyrus wordt ons geteekend als een groot moedig mensch. Van de wreedheid om overwonnen volken tot ballingen en slaven te maken, heeft hij een diepe afschuw. Hij geeft den Joden, die treurend neerzaten aan de oevers der rivier Eufraat, verlof om naar hun land terug te keeren. Hij deed nog meer! De geroofde tempelschatten, voor zoover nog aanwezig, geeft hij hen terug om opnieuw den tempel te bouwen en Israels eeredienst daarmee te kunnen herstellen. 49.000 Joden, mannen en vrouwen, trekken nu door de groote woestijn van Arabic, over den Jordaan, Palestina weer binnen. De tenten worden opgericht op den vaderlijken erfgrond en de bearbeiding der verwoeste landen en het op bouwen der vernielde steden begint. Onder leiding van Josua en Zerubbabel trekken zij met geestdrift op naar hun geliefde Jeruzalem om stad en tempel te herbouwen. En 21 jaren na de terugkomst staat hij daar toch weder Jehova's tempel, wordt hij met groote statigheid en alles overheerschende vreugde ingewijd, 't Is niet de sehoone schepping van Salomo, maar toch een tempel, waardig om Israëls God te huisvesten. En zij zingen den lofpsalm: ,,De Heere is goed, Zijne goedertierenheid over Israël is tot in eeuwig heid". Maar deze energieke spanning, die zooveel Loten voor de a.s. trekkingen verkrijgbaar. Toezending na ontvangst van postwissel a f 3.60 per 1/20 lot. Telefoon 14661. „MAIS0N IV0NNE". Lampekappen overtrekken, het aangewezen adres tegen uiterst lage prijzen. Eigen Ateliers. In zijde en garneering groote sorteering. Vraagt prijsopgaaf. Gierstraat 38, Haarlem, Telefoon 10925 goeds beloofde voor den herbouw van Palestina, schrompelde weldra inéén. Men verzwagerde zich met de omliggende vreemde volken, waardoor de voorvaderlijke instellingen verwaarloosd worden en Gods heilige wet op den achtergrond raakt. Na het sterven van Zerubbabel, den kraehtigen leider en rman, gaat het steeds bergafwaarts met de teruggekeerden. Jeruzalem is nog steeds niet herbouwd, de muren liggen nog in puin, waardoor de talrijke vijanden vrij spel hebben in de open liggende stad voor hunne rooftochten. De echte, nationale geest, die zulk een brandenden ijver had gewekt, was van het volk geweken. Trage handen en slappe knieën brengen den ondergang voor een volk. Maar bidden en werken voeren tot zekeren opgang. Toen trad Ezra op den voorgrond, een aanzien lijk man, gesproten uit een hoogepriesterlijk ge slacht. Deze beschikte over een uitgebreide en diepe wetskennis. Ook bracht hij uit het Perzisch rijk goud en zilver mede tot versiering van den tempel en den dienst des altaars. Met groote kracht slaat hij de hand aan het hervormings werk, daarin gesteund door twaalf bekwame mannen uit de priesters en oudsten des volks. Hij herstelt de godsdienstige gebruiken, houdt, als met vlammende lettèrs, het volk Gods heilige wet voor oogen en het gelukt hem om bij Israël een godsdienstigen geest op te wekken. Het Loof huttenfeest, het feest ter gedachtenis yan./sjwSUlqj omzwerving in de woestijn en tot dankzegging! voor den ingezamelden wijnoogst wordt weer in, eere hersteld. Maar maatschappelijke welvaart en sociale verheffing, bleven bij dezen tijdelijk geestelijken opbloei verre ten achter. De muren van Jeruzalem werden niet herbouwd, het land bracht doornen en distels voort en het grootste deel van Palestina bleef in puin liggen. Maar Gods wijs bestel zou ook hierin voorzien. Aan het weelderig hof van den oppermaehtigen Medo-Perzischen koning, is als schenker ver bonden een Jood, Nehemia genaamd. Deze was daar een man van hoog aanzien. Het ambt van schenker was een gewichtig ambt in die dagen, 't welk alleen ten deel viel aan een man van eer en beproefde trouw. Nehemia stond hij den machtigen monarch in blakende gunst. Hij heeft het daar in Susan maar wat goed! Op een goeden dag krijgt deze Nehemia be zoek uit Palestina, zijn oude vaderland. En hij zou geen Jood zijn geweest zoo hij niet terstond zou hebben gevraagd naar zijn broeders aldaar en naar Jeruzalem, de verwoeste tempelstad. Het antwoord is diep teleurstellend! Hij moet hooren, dat de overgeblevenen en de terugge keerden in groote ellende en versmaadheid ver- keeren. Dat bericht grijpt Nehemia diep in het hart. Zijn nooit vergane liefde voor zijn volk en vader land ontwaakt weer met kracht. Verslagen zit hij neer; hij weent, hij vast en bidt; zijn aange zicht vervalt. Ook den koning ontgaat de treurigheid van zijn schenker niet en hij vraagt hem naar de oor zaak. Nehemia verklaart hem dit en smeekt tevens om een langdurig verlof om naar Jeru zalem te mogen trekken, ten einde de stad waar zijn vaderen begraven liggen te herbouwen. De koning voldoet aan zijn wensch, geeft zelfs brieven en bescherming mee, zooals Nehemia zegt: „Naar de goede hand Gods over mij." Met een verheugd en verlangend hart trekt Nehemia heen. Weelde en overvloed geeft hij prijs om die te verwisselen voor ontbering, ge vaar en harden arbeid. De sterke liefde voor zijne broeders en zijn land drijft hem voort. Zijn nationaal bewustzijn gloeit als een verhitte oven en de goede hand Gods weet hij beschermend om zich. Hij komt te Jeruzalem, inspecteert den ver vallen staat van de muren en poorten der stad. Dan verzamelt Nehemia de Joden, de priesters, de edelen en machthebbenden om hen toe te spreken. Hij verhaalt hun van des konings last en diens goedkeuring tot herbouw van stad en land. Zijn woord slaat in en het wonder gebeurt. Zij beloven hem lujlp en pakken aan. Maar de vijanden van herbouw protesteeren. Vlijmscherp is hun spot en zij zoeken verdeeld heid te zaaien. Waardig is het antwoord van Nehemia: „God zal het ons doen gelukken en zijn, Zijn knechten, zullen bouwen". Hij stelt scherp de scheidslijn: „Maar gijlieden hebt geen deel, noch recht, noch gedachtenis in Jeruzalem." Deze leider paart aan diepe vroomheid prac- tischen zin. Hij verdeelt het werk dat hij overziet. Hij is waarlijk niet tegen samenwerkingIntegen deel, families en geslachten nemen elk een stuk van het werk voor hun rekening. Deze bouwen de Vischpoort, gene de Oude Poort, anderen bouwen VOOR Bloemendaalscheweg 56, Bloemendaal Telefoon No. 22238 Ruime sorteering V ertrouwde vakkundige bediening. het stuk van den muur tot aan den stoel van den landvoogd, 't Is een geweldige bedrijvigheid! Verderop zijn zelfs een goudsmid en een apotheker bezig met het ruwe werk. Sahun, die overste is over half Jeruzalem, brengt zelfs zijn dochters mee tot hulp. Hanum neemt met de bewoners van Zonoali 1000 meter muur voor zijn rekening. Zoo verrijzen de Mestpoort, de Fonteinpoort, de Waterpoort en de Paardenpoort. Aan het slot van de opsomming staat, dat Molka, de zoon van een goudsmid, de muur ver beterde tot aan het huis der Nethinim en der Kruideniers. Hoog en laag, arm en rijk, elk beroep en be drijf, nam aan den arbeid van den opbouw deel! De vijand komt terug. Met leede oogen zien zi;' den voortgang van het werk. Nu blijft het >l.it bij spotwoorden, maar zij willen desnoods 'Met geweld het werk verstoren. Nehemia bidt en neemt maatregelen. Eerst moet de vrees voor overval worden uitgebannen: daartoe herinnert Nehemia aan Gods groote ruaeht en aan de enorme beteekenis van het aan gevangen werk. Hij organiseert ook den afweer; Nehemia zorgt voor de bewapening van alle werkers. Hij is genoeg strateeg om den vijand geen voorsprong te gunnen. Het werk is groot en belangrijk. Op den muur werkt men afzonderlijk, de één ver van den ander. Daarom: „Waar de bazuin zal klinken, daarheen moeten alle krachten samenkomen." Ook mag niemand buiten Jeruzalem vernachten. Zoo arbeidt men voort, met den troffel in de hand en met het zwaard gereed tot verdediging, altijd waakzaam, immer voortgaande. Nehemia gaat niet in op verzoeken om samen- spreking met den vijand, hij wijkt niet voor laster, noch voor bedreiging met moord. In twee en vijftig dagen is het gansche groote werk vol tooid. Èn straks volgt de geestelijke opleving, wordt in een openlucht samenkomst de oude eeredienst hersteld. Plechtig klinken de liederen tot eer van God op, in de nu sterk ommuurde stad. Als wij in dezen geweldigen tijd, die zooveel verscheuring te zien geeft, iets dringend noodig hebben, dan zijn het wel de bidders en de bouwers. Laat ons de vroomheid van Nehemia paren aan zijn ijver en aan zijn practischen zin. En zoeken wij allen, die gesierd zijn met den Christennaam, ons aandeel om het groote werk te volbrengen, iffim voor man; echter evenzeer de vrouwen, dat allen moeten mede-arbeiden aan de komst den opbouw van Gods Koninkrijk. AARZELENDE TERUGTOCHT VAN DE REGEERING GECONSTATEERD Het dagelijksch bestuur van de Nationale Ver- ceniging voor Orde en Eenheid in de Schrijftaal (voorzitter Prof. Mr. B. M. Taverne; secretaris H. A. Iloeweler, Botticellistraat 7, Amsterdam-Z.) vraagt de aandacht voor de volgende verklaring: Kennis genomen hebbende van het K. B. van 18 Juli 1936 inzake de regeling van de schrijfwijze der Nederlandsche taal constateert het genoemde bestuur met ingenomenheid, dat wat de regels 46 betreft, de Nederlandsche regeering bezig is de Koninklijke besluiten van 28 Augustus 1934 te herzien in de richting, welke de meerderheid van het Nederlandsche volk klaarblijkelijk de juiste acht. Met leedwezen stelt het bestuur echter vast, dat de regeering den terugweg aarzelend betreedt en hoewel het stichten van orde bedoelend, door halfslachtige en slechts ten deele voorbereide maat regelen bestendiging of uitbreiding van de be staande wanorde zal veroorzaken; het jongste K. B. heeft aanleiding gegeven tot nagenoeg alge- meene ontevredenheid. Uiteenzetting van de t.o. de Ruïne van Brederode 800 Meter van het Station Telefoon 282 Santpoort Zwemmen, Kanovaren, Glijbaan en Springtoren, Spel en Vermaak, Speeltuin, Groot Zonnestrand 14000 M2., Water oppervlakte 8000 M2., van 0.30 M. tot 3.25 M. diep. Veilig en Genotvol bezwaren, welke het bestuur heeft, niet alleen tegen de regels 13, maar ook tegen regel 5 en 6, kan te dezer plaatse achterwege blijven. Het is teleurstellend, dat de regeering tracht te ontkomen aan het nemen van den op het oogenblik eenig juisten maatregel: intrekking van de Kon. besluiten van 28 Augustus 1934. In 1934 heeft de regeering volgens haar eigen verklaring willen probeeren of de maatschappij de nieuwe spelling zou opnemen. Dit experiment heeft een negatief resultaat opgeleverd: de ervaring van dc laatste twee jaren leerde, dat bet Nederlandsche taal gebied de zoogenaamde examenspelling met vrij willig zal aanvaarden. Zoodat het op den weg der regeering blijft liggen, radicaal de fout te her stellen, gemaakt in 1933, toen zij toeliet, dat een eenzijdig en partijdig samengestelde commissie een spellingwijziging voorbereidde. Ook thans weer is blijkbaar geen zoodanig overleg gepleegd met de regeering van België, dat daarvan een uniforme regeling van de schrijfwijze te verwachten is. En toch eischt het belang van de Nederlandsche taal, dat geen breuk kome in de schrijfwijze van Noord en Zuid. De moeilijkheden waarin het onderwijs en enkele uitgevers door toedoen van de regeering en on danks tijdige waarschuwingen geraakt zijn, vormen geen argumenten tegen radicaal herstel van de fouten van 1934. De Nationale Vereeniging voor Orde en Eenheid in de Schrijftaal blijft dan ook aandringen op in trekking van de Kon. besluiten van 1934 en het instellen van een staatscommissie op breeden grondslag, welke in samenwerking met een Belgi sche commissie eventueel voorstellen zal doen tot wijziging van de spelling en tér formuleering van de voorschriften voor de verbuiging en de voor naamwoordelijke aanduiding, c.q. vervanging, welke beantwoorden aan de eischen van het heden- daagsche taalgebruik in al zijn schakeeringen. Opdat het daartoe kome, zal de Vereeniging haar actie voortzetten en uitbreiden. Het bestuur geeft de hoop niet op, dat de regee ring de fouten van 1934 zal herstellen. Het doet een beroep op den steun van allen, wien orde en eenheid in de schrijftaal ter harte gaat en verzoekt hun, de officieele schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel in acht te nemen, alsmede te doen handhaven met uitsluiting van alle andere sy stemen, totdat eventueel een nieuwe regeling voorbereid is, die het karakter draagt van een nationaal werk en de eenheid van de schrijfwijze in Nederland en België niet verbreekt. OVERVEEN SCHILDERWERK Telef. 12173 HET ADRES VOOR GRIND, ZAND en atle voorkomende TUINMATERIALEN Bloemendaalschestraatweg 102 Santpoort-Station Telefoon 217 V1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 1