1-6-4-3-1 ANTON 0LSTH00RN'5 KAPSALONS Permanent-Apparaat Bij onze Dagelijksche Rondwandeling. Aanvang Seizoen 1936-'37,15 October F ,-C\ r~. Spreekuur dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur. Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 •J.V.DANSACADEM1E //[III C/.G. MARTIN 6 ZONEN HAARLEM, AMSTERDAM, BUSSUM.HILVERSUM vindt het verschil tusschen maximum (f 100.en minimum (f 2.50) te hoog, wanneer dezelfde hoe veelheid gootwater en faecaliën afgevoerd moeten worden. Spr. zou een juister grondslag voor den aanslag achten de huurwaarde voor de Perso- neele Belasting berekend, in plaats van de belastbare waarde van de gebouwde eigendom men. Spr. zou de maximum-aanslag op f 50. gesteld willen zien. De VOORZITTER zegt niets voor dit voorstel te gevoelen, omdat hierdoor de bewoners van grootere huizen zwaarder worden belast. Vele grootere huizen worden bewoond door een enkel persoon, die van de gemeentelijke diensten niet meer gebruik maken dan iemand die in een kleiner perceel woont. Spr. zal daarom de ver dediging van dit voorstel aan weth. Prinsenberg overlaten. Weth. PRINSENBERG (R.-K) merkt op, dat een der aanleidingen tot deze wijziging is geweest het feit, dat b.v. het groote gebouw van het P.E.N. eenzelfde bedrag aan rioolrecht be taalt als voor een klein perceel moet worden opgebracht. Tot den heer Quarles zegt spr., dat er slechts één gebouw in de gemeente is, dat in de klasse van f 100.zal vallen, n.l. het P.E.N.-gebouw. Verder is berekend, dat het maximum bedrag door eenige ingezetenen te betalen, niet meer dan f 25.zal bedragen. Het voorstel wordt dan z.h.st. aangenomen. De heer VAN RIESSEN is inmiddels ter ver gadering gekomen. De VOORZITTER wenscht hem geluk met de huwelijksvoltrekking van zijn dochter, die hedenmiddag plaats vond, welke woorden de Raad met applaus onderstreept. ONDERWIJZEND PERSONEEL. Aan de Hartenlustschool (U.L.O.) zijn, door het nan Mej. Dekker met ingang van 1 September j.l. Verleend eervol ontslag en door de splitsing van de 4e klasse, tengevolge van de uitbreiding van het aantal leerlingen, 2 vacatures te vervullen. In de plaats van Mej. Dekker, aldus adviseeren Th en W. den Raad, ware te voorzien door over plaatsing van den heer E. M. A. Duyckinck Dörner, die op het oogenblik als boventallig onderwijzer in Vasten dienst verbonden is aan de Bornwater- school (school voor G.L.O.). De heer Duyckinck Dörner is reeds sinds 6 April 1936 aan de Harten lustschool gedetacheerd ter vervanging van den wegens ziekte afwezigen onderwijzer J. A. van Rijswijk. B. en W. stellen dqn Raad voor tot deze over plaatsing te besluiten, - - -y 25. h. st. aangenomeb. w NIEUWE WERKL00ZERENGELING. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een nieuwe werkloozenregeling, ter vervanging Van de bestaande desbetreffende regeling met aan Vullingen en uitvoeringsvoorschriften. De voornaamste veranderingen zijn de loons- bepalingen. Gold voorheen een vast loon van f22.— resp. f 13.per week met 6 weken per jaar ver plicht verzuim, volgens het nieuwe voorstel zal een degressieve loonregeling van f 20.resp f 12.—f 19.—resp. f 11.— en f 18.—resp. f 10.— per week toepassing vinden. In den kindertoeslag is geen wijziging gebracht. Volgens de bestaande regeling wordt door „ge huwden" ongeacht kindertoeslag genoten: 46 X f 22.is f 1012.per jaar; volgens de voorge stelde nieuwe regeling: 48 X f 19.(gemiddeld) is f 912.per jaar. Volgens de bestaande regeling wordt door „ongehuwden" genoten: 46 x f 13.is f 698. per jaar; volgenw de voorgestelde nieuwe regeling; 48 X f 11.(gemiddeld) is f 528.per jaar. De loonsverlaging komt dus neer voor de g» Imwden op pl.m. f 2.— per week, voor de cngetmi/ti den op pl.m. f 1.50 per week. Evenwel, de loonsverlaging wordt geringer, naar mate van den tijdsduur, dat betrokkenen het bui ten de werkverschaffing kunnen stellen. B. en W. meenen, dat een regeling als het nieuwe Voorstel beoogt, goede resultaten kan afwerpen, zoowel voor de tewerkgestelden als voor de ge meente. Zoo zal een afnemende loonschaal voor de betrokkenen bij elke loondaling, telkens na ver loop van zestien weken of 96 dagen arbeid in werk verschaffing, een nieuwe prikkel zijn om werk te zoeken in het vrije bedrijf. De hoogere loonen zullen meerendeels worden genoten in den wintertijd, als de levensbehoeften het grootst zijn en de kans op werk in liet vrije bedrijf het geringst is. Daarentegen zullen de lagere loonen meerendeels genoten worden in den zomer tijd, als de levensbehoeften het geringst zijn en de kans op werk in het vrije bedrijf het grootst is. Zij, die actief zijn, en zich weten los te maken van de werkverschaffing, zullen daarvan de vruchten plukken, doordat zij dan niet of betrekkelijk korten tijd voor een lager loon dan f 20.mogelijk f 19.per week, eventueel vermeerderd met kindertoeslag, zullen behoeven te werken. Zij, die het lieelemaal op de werkverschaffing laten aankomen, zullen ervaren, dat het ook voor hen zaak is pogingen te doen om in het vrije bedrijf werk te vinden. Onder de tewerkgestelden zijn vele bloemistknechts en land en tuinbouwarbeiders, die uiteraard in de zomermaanden veel gemakkelijker werk bij een patroon zullen vinden dan in de wintermaanden. In het algemeen bestaat er voor de tewerkgestel den dus een goede kans om de lagere loonen te ontloopen. Voor de gemeente heeft het dit voor deel, dat dan veel minder aan de werkverschaffing ten koste gelegd behoeft te worden. De heer SCHULZ (S.D.A.P.) heeft met ver wondering deze voordracht gelezen omdat er eenige dingen in staan die zijn beperkt verstand te boven schijnen te gaan. Spr. heeft gemerkt dat de gemiddelde verlaging niet f 2.en f 1.50 per week bedraagt, zooals B. en W. zeggen, doch f 3.voor de gehuwden en f 2.voor de ongehuwden. Spr. verbaasde zich voorts er over dat de ver laging voor de gehuwden grooter is dan die der ongehuwden. Dit zou men niet verwacht hebben. Waarom gaat men tot deze wijziging over, vraagt spreker. Is de positie van de werkloozen in de werk verschaffing zoo gunstig We hebben de rekening- 1935 afgesloten met een Voordeelig saldo van f 35.000.de vigeerende regeling voor werk- loozenzorg heeft dus geen tekort veroorzaakt. Er wordt veel productief werk verricht; het hiervoor betaalde loon is niet hoog. Spreker zal tegen de voordracht stemmen. Een motief dat deze regeling goede resultaten voor de gemeente en de tewerkgestelden zal geven, vindt spreker niet juist, tenzij men bedoelt dat de ge meente minder geld behoeft te voteeren. De hee» ROKLING (R.K.) heeft ook bezwaren, zij het van anderen aard. Spr. constateert een wonderlijke omzwaai in den gedachtengang van B. en W. In Februari toen het ging over de politie- salarissen, evenals in Mei over de salarissen van ambtenaren en werklieden, is door B. en W. ge zegd dat de levensstandaard hier hoog is, en de gemeente niet noodlijdend. Die toestand is niet veranderd. Daarom ziet spr. niet in waarom een gemeente-arbeider die f 1300.verdient, feitelijk volgens B. en W. geen woningliuur etc. kan beta len en een werklooze die minder verdient, dit wel kan. Vo'gens den eigen gedachtengang Yan B. en W. moet dus de bestaande regeling al verkeerd zijn. Wanneer we meenen, dat het een noodmaatregel is, zou het te verklaren zijn dat een werklooze min der verdient. Doch dit argument weegt niet op togen de vor'ge. Spr. kan daarom den logischen grondslag van dit voorstel niet vinden en zal er tegen stemmen. De heer BOLLEMAN (R.-K.) zegt dat dit voor stel in de Commissie voor Sociale aangelegenheden niet geheel behandeld is kunnen worden; de uit- noodiging voor de vergadering om deze zaak te bespreken was vergezeld van de mededeeling dat wanneer men niet ter vergadering kwam veronder steld werd met de regeling accoord te gaan. Spr. heeft zich echter tegen het voorstel verzet, omdat het een aanslag is op de bestaansmogelijk heid; spr. wil voorstellen de oude regeling voorals nog voor een jaar te handhaven; mocht de voor gestelde huurverlaging tot een feit komen, en de rentevoet voor particuliere woningen verlaagd kunnen worden, dan zou opnieuw de regeling onder oogen gezien kunnen worden. De heer NOORMAN (S.D.A.P.) zegt het voorstel in hooge mate te betreuren. De tijd voor een ver laging is nog niet gekomen; wanneer men de laagste loonen aantast, komt men aan de eerste levensbehoeften, dit is bij aantasting van de hooge loonen niet het geval. Als het voor de gemeente noodzakelijk was, en zij de thans geldende loonen niet meer zou kunnen betalen, zou het een andere kwestie zijn. Doch dit is niet het geval. Dit stand punt is eigenlijk beneden de waardigheid onzer gemeente. De oude regeling heeft goed gewerkt, dat is voldoende-gebleken. Het is voor spr. nog een groote vraag of de nieuwe regeling ook dusdao^ zal werken. Spr. zal gaarne het voorstel van den heer Bolleman steunen om de oude regeling met een jaar te bestendigen. De heer BOUVY (R.K.) merkt op dat o.a. voor den bouw van het politiebureau door hem is voor gesteld een versobering van f 10.000.aan te brengen. Dit werd niet geaccepteerd. In het licht van dit feit zou spr. het een grove onbillijkheid vinden wanneer nu op de ruggen der werkloozen een versobering zou moeten worden toegepast. De heer CASSEE (V.D.) wil opmerken dat het lot van de werkloozen in werkverschaffing in Bloemendaal buitengewoon gunstig is. Het wordt voorgesteld alsof de loonsvermindering onover komelijk is; dit moet spr. ontkennen. Wij hebben het geluk dat wij geen stempelaars kennenonze werkloozen krijgen een loon dat zij met werk ver diend hebben. Het is een punt van discussie of alle werken productief zijndit is niet geheel waar. Bloemendaal is een van de weinige gemeenten waar de loonen ver uitgaan boven die in welke gemeente dan ook. Als spr. de vraag beoordeelt of de noodzaak hier aanwezig is, wil spr. in oogen- sehouw nemen dat voor de begrooting van volgend jaar rekening moet worden gehouden met het slaan van een groot gat door meerdere heffing ten bate der rijksmiddelen. Spr. vreest ook een concurrentie met het vrije bedrijf; in het bloembollenbedrijf wordt een loon betaald van f 19.a f 20. Spr. had het wel sympathiek gevonden als B. en W. met een voorstel waren gekomen om onze werkloozen, die buiten de Rijksregeling vallen, een toelage van f2.50 te geven ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana, zooals alle werkloozen ontvingen, behalve die in onze ge meente. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) meent dat de voorgestelde loonen wel voldoende zijn, omdat in de particuliere bedrijven minder verdiend wordt. Het is niet waar als men beweert dat er een hongerloon uitgekeerd wordt. Spr. vreest dat er in de toekomst niet veel productief werk meer te vinden zal zijn; mee met het oog hierop vindt spr. de voorgestelde regeling juist. De heer VAN RIESSEN (A.R.) juicht deze nieuwe voorstellen toe omdat daardoor verschil lende misverstanden uit den weg geruimd worden. De loonen in het vrije bloemistbedrijf zijn van f 18.- tot f20.één derde van onze werkloozen bestaat uit bloemisten, die liever in de werkver schaffing blijven. De hooge heeren in Bloemendaal zijn ontstaan door de hooge uitkeeringen in de werkverschaffing. Er zijn honderden, zoo niet duizenden die toch graag in Bloemendaal willen wonen. Spr. zou voorts in overweging willen geven, om meer karweien aan te besteden, dit zal voordeel voor de gemeente brengen. Wethouder HOGENBIRK (C.H.) merkt op dat tal van ingezetenen hem reeds opmerkzaam gemaakt hebben op de noodzakelijkheid van loonsverlaging; spr. heeft gewacht tot de overige loonen zijn verlaagd, alvorens met de werkloozen te beginnen. Spr. zegt zich bij de bepaling der loonen eeniger- mate gespiegeld te hebben aan de onlangs vastge stelde loonen in de klassen I, II, III enz. Tegen deze bepalingen zijn in den Raad geen bezwaren gemaakt. Een ongeschoold werkman in vasten dienst der gemeente ontvangt f 20.30 bij 2 kinderen; een tewerkgestelde in de werkverschaffing ontvangt f21.50 Spr. kan niet inzien dat hij zoo buitengewoon veel verlaagd heeft. Met volle vrijmoedigheid heeft hij het voorstel gedaan. De regeling zal 12 a 15 duizend gulden bezuini ging voor de gemeente bedragen. Èr zijn tientallen personen die in yele jaren geen stap gedaan hebben om uit de werkverschaffing te komen. Het is een steunmaatregel, waarvoor degenen die er van genoten hebben, dankbaar moeten zijn en zij die er dan nog van profiteeren zullen, moeten er ook dankbaar voor zijn. De VOORZITTER zegt, dat de Raad zich niet veel illusie moet maken van de willigheid der tewerkgestelden om de werkverschaffing te ver laten. Spr. illustreert de motiveering der verlaging met enkele voorbeelden, dat nog wel luxe dingen, die niet tot de eerste levensbehoeften behooren, door gesteunden worden aangeschaft, een en ander ontleend aan het tijdschrift ,,De Arbeidsmarkt". Spr. zou den Raad willen waarschuwen voor optimisme ten aanzien van de gemeente-finan ciën, omdat de nivelleeringspolitiek der regeering ons zware eischen zal stellen. De heer SCHULZ (S.D.A.P.) zegt zich zeer verwonderd te hebben over de woorden van den heer Cassee; spr. had dit van dit raadslid in 't geheel niet verwacht, getuige diens vroegere uit latingen. Als men het lot van de werkloozen hier gaat vergelijken met die in andere gemeenten die het heélemaal niet meer betalen kunnen, kan men ze misschien goed noemen. Doch we moeten het in 't geheel bekijken. En dan is de verlaging niet juist. Spr. meent, dat het grootste gedeelte van de werkloozen wel tracht bij de werkverschaffing weg te komen. Tot weth. Hogenbirk zegt spr., dat het loon van f 20.30 verondersteld werd te gelden voor een niet- of pas gehuwd arbeider, met vooruitzicht van meerder inkomen; de vergelijking met een werklooze gaat dus niet op. Spr. zou het buitengewoon betreuren als deze regeling werd aangenomen; met onze belasting zitten we nog niet aan het plafond; onze reserve bedraagt nog f 250.000.en moeten we dan deze menschen, die op den rand van de uiterste nooddruft leven, nog dit leed aandoen? De heer CASSEE zegt dat zijn veranderd in zicht is gekomen door hetgeen hij in de praetijk heeft meegemaakt. Spr. dient verder het voorstel in aan alle werkloozen een bonus van f 2.50 uit te keeren ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana. De heer ROHLING (R.-K.) heeft het verweer van den wethouder zeer zwak gevonden; geen enkel argument is weerlegd. Weth. PRINSENBERG (R.K.) zegt tegen het voorstel te zullen stemmen. Hierna wordt over het voorstel gestemd en aangenomen met 76 stemmen (de H.H. Schultz, Noorman, Bolteman, Bouvy, Rohling en Prinsen berg). Het voorstel van den heer Cassee voor een extra-uitkeering van f 2.50, wordt z.h.s. aange- voorh. Arthur Brokaar Mr. CORNELISSTRAAT 31 zijn telefonisch aangesloten onder no. DAMES: Dagelijks stijgt ons succes met ons nieuw (zonder draad, zonder vallende warmte, zonder electriciteit), Wij garandeeren ZES tot NEGEN maanden. Ook voor Grijs, Gebleekt of Geverfd haar. HEEREN: Bij ons is de bediening af. Wij handhaven billijke tarieven. Uw bezoek met belang stelling tegemoet ziende, ANTON OLSTHOORN Dames- en Heerenkapper RONDVRAAG. De heer BOUVY wil de Elswoutlaan voor rijwiel- verkeer uitsluiten, nu het rijwielpad gereed is. De VOORZITTER deelt mede dat deze zaak warm gehouden wordt. De heer BOUVY heeft in Het Bloemendaalsch Weekblad gelezen, dat vele vuilnisbakken 's Zater dags worden neergezet, die den geheelen Zondag blijven staan. Kan dit niet voorkomen worden? De VOORZITTER zegt dat dit reeds met den Commissaris van Politie is besproken. Hierna wordt de openbare zitting te zes uur gesloten en gaat de Raad in geheime zitting over. DAAR IS WAT TE ZIEN!! blHet eenigste Nederlandsche circus van naam, Circus van Bever, is vanaf heden tot Woens dag 23 September op de Kinderhuissingel te Haarlem met zijn voorstellingen. Ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum brengt het een grootsch feestprogramma. Ieder die meer van deze attractievolle voorstel ling wil weten, brenge een bezoek aan Circus van Bever. Het loont de moeite! NAMEN VOOR PARKEN. B. en W. stellen voor het gedeelte ingesloten door de Zanderijvaart, de spoorbaan, de buiten plaats „Belvédère", het Brouwerskolkje en den Duinlustweg te noemen: „Brouwerskolkpark" het gedeelte aan weerszijden van den Hooge Duin en Daalscheweg nabij 't Kopje, eenerzijds tusschen dien weg, den Koninginneduinweg en den Midden Duin en Daalscheweg en anderzijds voor zooveel het duinterrein tusschen den Koninginneweg en de Zomerzorgerlaan tot wandelpark is bestemd, te noemen: „Wilhelminapark". Z.h.s. aangenomen. ONTHEFFI NG BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN. B. en W. stellen voor de volgende ontheffingen te verleenen van de bepalingen der bebouwings voorschriften of der bouwverordening, aan: 1. H. B. Steen te Heemstede, voor het bouwen van een garage bij perceel Goudsbloemplein 4. 2. A. Teerink te Bloemendaal, voor het verbou wen van perceel Ign. Bispincklaan 8. 3. J. H. van Kampen te Aerdenhout, voor het bouwen van een woonhuis aan den Zandvoorter- weg. 4. Wed. H. van Galen te Vogelenzang, voor het bouwen van twee woonhuizen aan den Vogelen- zanscheweg. 5. J. J. Verhagen Jz. te Haarlem, voor het bou wen van twee garages aan de Madelievenlaan. 6. Ir. J. P. A. van Scherpenberg te Bloemendaal, voor hét bouwen van een woonhuis aan den Ruys- daelweg. 7. Arch. A. P. Smits en C. van de Linde te Aer denhout, voor het bouwen van een woonhuis aan de Leeuwerikenlaan. 8. D. J. K. Wetselaar te Overveen voor het bouwen van een garage aan de Mauricialaan. De ontheffingen worden z.h.s. Verleend. BEELDHOUWWERK PRINS BERNHARDBRUG. In principe wordt besloten tot het doen aan brengen van beeldhouwwerk aan de brug aan den Brouwerskolkweg, den Prins Bernliardbrug. Nadere voorstellen hierover zullen den Raad bereiken. WONINGBOUW VOGELENZANG. De Raad besluit hierna B. en W. machtiging te verleenen om tot den bouw van zestien goed- koope arbeiderswoningen te Vogelenzang over te gaan, op liet terrein aan de Graaf Florislaan, een crcdiet van f 43.100.wordt verleend. KOSTEN VERLOVINGSFEESTEN. De kosten van de op 10 en 12 September j.l. gehouden feestelijkheden ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana, waarvoor niet tijdig een crediet kon worden aangevraagd, hebben bedragen: voor Overveen en Bloemendaal f 535.95; voor Vogelenzang f 30.tractatie schoolkinderen (15 cent per leerling) pl.m. f 400 werkzaamheden Publieke Wegen pl.m. f 300.— Op voorstel van B. en W. wordt de betreffende begrootingsposten met dit totaalbedrag van f 1300.verhoogd. 10 September 1936. Dat er feest gevierd zou worden, stond vast; men kon het trouwens wel waarnemen aan de driekleur, die hier en daar was uitgehangen, en zieh gedurende den loop van den dag verdubbelde in aantal en verscheidenheid. Toen de voorstelling des avonds te half acht zou beginnen, trachtten we ons een goed plaatsje te verzekeren op het Raadhuisplein voor het aanhooren van de feest rede, doch het plein bleek ten eenenmale te klein te zijn om Bloemendaal's Oranjeklanten te kunnen bevatten. Klokke half acht op mijn horloge (toe- gekregen op de boter) verzocht de Burgemeester, in een auto gestegen, stilte; langzamerhand weK1 het zoo stil dat men een aambeeld niet kon hooren vallen. Waren de woorden door het geruisch der bladeren in de achterste geledingen eenigszins onverstaanbaar, bij het hooren van „taartjes" kleurden de gezichten van de kinderen en de ouderen likten hun lippen in het vooruitzicht van de lekkernij. Opgeluisterd door de muziek, vertrokken de twee stoeten. Blijkbaar had de muziek het werk aangenomen, want er werd een pas ingezet die door de kleuters niejt bij te beenen was. Zoo nu en dan werd even halt gehouden om de staart bij te trekken. Op het Dorpsplein hadden de hotelhouders hun beste meubeltjes buiten gezet. Kellners liepen af en aan met de Oranje-dranken, terwijl een „Band" de bezoekers tot plaats nemen uitnoodigde. Op liet asfalt werden de noodige dansen ondernomen; een bioscoop zorgde voor de toepasselijke en de vroolijke afwisseling, met slechts ééne rang en één toegangsprijs: „Staanplaatsen voor niets". Zoo heeft Bloemendaal het hare bijgedragen om het Oranjevuur aan te wakkeren, bijgestaan door de brandweerlieden om erger te voorkomen. Ik hoop de tolk te zijn van mijn vriend om de organisatie en feestgangers hartelijk dank te zeggen voor het ons gebodenen. Moge het voorbeeld van „Juliana en Bernhard" door menig Bloemendaalsch jongen en meisje wor den nagevolgd hetgeen ook de bedoeling is: „Bloemendaal Vooruit 1" Jan Hamer. Waarop? Nu, natuurlijk op de verkeersf outen, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent in de buurt is

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3