HENSEN A. 6. G. M. GIORGIS Zn. STOOP'S BAD - VERLAGING De Democratische Staat en de niet-Democratische partijen. Dankwoorden van het Vorstelijk Huis. Ook in 'i Xleoerpatk nu KLEVERPARKWEG Telefoon 10644. 24 faAH,]iLans ^Co. Opening hedenmiddag om 3 uur Vlak bij U dus een winkel waar U vól vertrouwen Uw dranken kunt bestellen. - Koopt U 'ns één keer bij ons en wij maken U tot onzen vasten klant. Bovendien is het de eerste maal zeer attractief, leest U maar eens wat hieronder staat 51» ai is y* tleseh pnma Advocaat Het nummer van de bij U bezorgde kaart heeft misschien waarde. Vergelijk 't eens met de 20 nrs. die wij in onzen nieuwen winkel Kleverparkweg 24 (v.h. Dameskapper Kruse) vermelden; is Uw nummer daarbij dan ontvangt U GEHEEL GRATIS een flesch wijn of limonadesiroop (keuze uit 8 soorten.) BI) FEESTKLANKEN HOOIJ'S DRANKEN KUIPBADEN KWARTJES ZWEMMEN: 2 x PER WEEK ZWEMMEN LOSSE ZWEMBADEN: DE SPECIAALZAAK VAN Jaeger Onderlcleeding Vakkleedingmagazijn Org. Bronzen Tochtstrip Philips Gloeilampen A. ZETSTRA SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Inaugurale rede van Prof. Mr. Dr. G. van den Berg, Dank van H.M. de Koningin. DEN HAAG, 30 Sept. Hare Majesteit de Koningin, zeer getroffen door de buiten gewoon groote belangstelling en het medeleven ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, wenscht langs dezen weg aan alle colleges, corporaties, instellingen, vereenigingen en particuliere personen, Hoogstderzelver oprechten dank te bduigen, aangezien het onnoemelijk groote aantal gelukwenschen het Hare Majesteit niet mogelijk maakt om een ieder afzonderlijk te bedanken. De particuliere Secretaris van H. M. de Koningin, VAN HEEMSTRA. Dank van H.K.H. Prinses Juliana. Dinsdagmiddag richtte H.K.H. Prinses Juliana zich als volgt per radio tot het publiek: Ingezetenen in alle deelen des Rijks, Gij allen, die op deze wijze met onze ver loving hebt medegeleefd, als gij hebt gedaan. Ik heb mij nooit nog zoo verrassend dicht bij een ieder, die ik nu aanspreek, gevoeld, als in dezen tijd van vreugde, die gij met ons ge deeld hebt, en dat in 't bijzonder door op zulk een menschelijke, broederlijke en zusterlijke wijze mee te leven in ons geluk. Er zijn hier door banden gelegd, die van onvergankelijke hoedanigheid zijn. Wij hebben verbijsterd van ontroering gestaan en dat talrijke malen opnieuw over de afmetingen, die de algemeene vreugde, juist over ons persoonlijk geluk, heeft, aan,., genomen."' -•VfiMj*»" Een schooner welkom hadt gij waarlijk nooit mijn aanstaanden man kunnen bereiden. Mag ik langs dezen weg tevens mijn dank betuigen voor de ontelbare schriftelijke en telegrafische gelukwenschen, die wij samen, of ik alleen, ontvingen. Gaarne zouden zij ook schriftelijk beantwoord zijn, indien het moge lijk was geweest, doch dit geeft mij het voor deel, u persoonlijk te kunnen toespreken en mijn dank te uiten voor de bewoordingen, waarin uwe wenschen waren vervat en waarin wij de hartelijkheid, die ze had ingegeven, zoozeer hebben gewaardeerd. Wanneer ik thans een woord van dank tot u moet richten, kan ik alleen zeggen: ik dank u, dat gij ons zoo gelukkig hebt gemaakt. De gloedrijke glans, waarmee gij onzen ver lovingstijd hebt beschenen, zal onze her inneringen steeds blijven overstralen. AMSTERDAM, 28 Sept.Maandagmiddag heeft Mr. Dr. G. van den Bergh het hoogleeraarsambt aan de universiteit van Amsterdam aanvaard en daarbij een rede uitgesproken over „De democratische staat en de niet-democratisehe partijen". Welke houding vraagt spr. moet onze democratische staat aannemen tegenover de niet-democratisclie partijen Het vraagstuk wordt veelal niet juist gesteld en wel tengevolge van het feit, dat de bedoelde partijen niet altijd voi^r het gebruik van onwettige middelen terugschrikken In verband hiermede pleegt men te spreken van partijen, die verandering van de rechtsorde voorstaan met „toepassing of bevordering van onwettige middelen". Het groote, principieele probleem wordt vol gens spr. echter gevormd door de partijen, die uit sluitend met wettige middelen aan de democratie een einde willen maken. Vele demoeraten zijn van oordeel, dat deze partijen, naast de overige partijen, als gelijkgerechtigden moeten worden erkend. Sommige beschouwen deze instelling zelfs als een axioma. De gedachtengang. die tot deze opvatting leidt, is duidelijk. In een democratischen staat heeft een ieder het recht, te pogen het volk voor z'n denkbeelden te winnen en aldus z'n idealen te verwe- eeniging als een verbodene moeten beschouwen, In strijd met de goede zeden is elk doel, dat de fundamenteele zedelijke en rechtsbeginselen van ons volk aantast. Al is spr. met Struijcken van oordeel, dat men de z.g.n. grondrechten niet als eeuwig en onveranderlijk kan beschouwen, zoo meent hij toch, dat, zoo lang bepaalde fundamen teele zedelijke beginselen in een volk leven, een poging tot wijziging dezer beginselen in strijd met de goede zeden is. Welnu, de dictatuurgedachte, althans in de gedaante, waarin de niet-democratisehe partijen haar huldigen, vormt de negatie van den eerbied voor de persoonlijkheid van iederen mensch, en bedreigt dan ook in mindere of meerdere mate de onaantastbare beginselen van ons volksleven, zooals de godsdienst-vrijheid, het beginsel der vrijheid van overtuiging en het principe der gelijk heid voor de wet. De conclusie kan dus geen andere zijn dan deze: het doel der niet-democratische partijen is in strijd met de goede zeden, in strijd met de openbare orden. Daarom zijn ze volgens het geldend recht verboden vereenigingen. Is de democratie verplicht, uit hoofde van haar beginselen van verdraagzaamheid dezen rechts regel te verwerpen, en de niet-democratische partijen als gelijkgerechtigden naast de andere een winkel van: (VOORHEEN DAMESKAPPER KRUSE) Dank van Prins Bernhard. Prins Bernhard sprak als volgt: Ook mij is het een behoefte persoonlijk uiting te geven aan de dankbaarheid, waarvan ik vervuld ben, voor de overstelpende bewijzen van deelneming van het Nederlandsche volk in ons groote geluk. Talloos zijn de gelukwenschen, die wij mochten ontvangen van openbare lichamen, corporatiën, vereenigingen en particulieren. Het is welhaast ondoenlijk ieder afzonder lijk te bedanken. Ik moge daarom mondeling aan allen mijn diepgevoelde erkentelijkheid uitspreken. Het is misschien minder formeel, maar het gesproken woord heeft toch altijd het voordeel rechtstreeks van hart tot hart te gaan. Mag ik mij dan van schriftelijke dankbe tuiging ontslagen rekenen, dan zou ik nu gaarne aan den arbeid gaan en mijne econo mische studiën voortzetten over de belangen van Nederland en speciaal zijn overzeesche gewesten. Ik zou daarbij een vriendelijk beroep willen doen, met name op de ingezetenen van Am sterdam, om bij dien arbeid geen notitie van mij te nemen en mij als ieder ander, rustig en ongestoord aan mijn dagelijksch werk te laten gaan. Als gij mij hierin ter wille zijt, zal ik een nieuwe reden tot dankbaarheid jegens u hebben. T1— (Prijsf. 0.8G; bedrag van minstens f Deze reclame geldt alleen Vrijdag en Zaterdag. Wij hebben ook winkels: KI. Houtstraat 57, Tel. 13676. Amsterdamstraat 64, Tel. 12612. - Rijksstraatweg 8, Tel. 12036. - Rijksstraatweg 289, Tel. 12036 Voorzorgstraat 5, Tel. 10644. - Kleverparkweg 24, Tel, 10644. Bestellingen op gedistilleerd worden direct thuisbezorgd. zenlijken. Deze meening schijnt geheel in overeen stemming met het wezen der democratie, voor wie alle beginselen gelijkwaardig zijn. De vreedzame strijd der geesten moet tusschen die beginselen beslissen. Bij nauwlettend onderzoek vertoont zich echter spoedig een belangrijk verschil tusschen alle andere met wettige middelen te verwezenlijken staatkundige doeleinden en dit eene doel: de dictatorieal staat. Een der sterkste zijden van de democratie wordt gevormd door haar „zelf correctie". Het volk neemt zijn beslissingen en voelt de gevolgen aan eigen lijve. Het verbetert eigen fouten. In beginsel is iedere democratische beslissing herroepelijk. Er is maar één uitzondering die niet voor democratische her roeping vatbaar is, dat is de beslissing, welke de democratie zelf opheft. Dit besluit is het eenige, dat niet vatbaar is voor de zelfcorrectie der democratie. Alleen hierom reeds verschilt het principieel van ieder ander. Volgens de wet van 22 April 1855 tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, mag een vereeniging stellig op een wetswijziging aansturen, waardoor een bij de wet verboden handeling oirbaar worden zal. Als algemeene regel moet deze stelling zeker worden aanvaard. Echter mag niet iedere wetswijziging met wettige middelen worden nagestreefd, wanneer n.l. het nagestreefde doel in strijd zou komen met de goede zeden en daardoor met art. 3 sub 2 der genoemde wet van 1855, zal de rechter de ver- Volwassenen 40 cent, 10 baden f 3.50 Kinderen 30 cent Woensdag 67.30 uur 's avonds en verder volgens dienstregeling. Persoonlijk abonnement (uitsl. werk dagen): 10 baden f 2.75 Werkdagen 710 's morgens 25 ct_ Maandag v.a. 10 v.m. volw. 30 ct. LET OP HET JUISTE ADRES PAARLAARSTEEG 1 - TEL. 12842 partijen te erkennen? „Pour discuter il faut etre d'accord" en zelfs over ten minste twee dingen: primo moet men het er over eens zijn, dat men een gedachtenwisseling wenscht, en secundo moet men althans over een grondstelling als grondslag van gedachtenwisseling niet van meening verschillen. Zoo is het ook in de Nederlandsche democratischen staat. In dezen staat, waar de principes van geestelijke vrijheid en van gelijkheid voor de wet onaantastbaar zijn, moeten alle maatschappelijke en staatkundige denkbeelden aan deze beginselen worden getoetst. Met deze beginselen als toetssteen en als grondslag wordt de vreedzame strijd der geesten er gevoerd. Aanvaarding van dien toetssteen en van dien grondslag is voorwaarde om tot dezen vreedzamen strijd te worden toegelaten. Partijen, die. deze pijlers van onzen staat aantasten, zijn zijn vijanden De staat moet hem met al zijn machtsmiddelen bestrijden. De eerbied voor de persoonlijkheid van iederen mensch, kan slechts bij wederkeerigheid gelden. Het beginsel der verdraagzaamheid brengt den strijd tegen de onverdraagzaamheid met zich mede. Een beslissingsrecht impliceert niet de be voegdheid om een besluit tot opheffing van dit beslissingsrecht te nemen, kortom: de democratie mag de machtsmiddelen der dictatuur aanwenden Aanvang Seizoen 1936-'37,15 October Spreekuur dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur. Schagchelstraaf 29 Telefoon 10806 N.V. DANSACADEM1E '.G. MARTIN Zonen HAARLEM. AMSTERDAM. BUSSUM,HILVERSUM voor een enkel doel, namelijk tot verdediging tegen de dictatuur. Zijn volgens geldend recht de dictatuur-partijen verboden vereenigingen, spr. aanvaardt dit be ginsel eveneens iure constituendo. Maar hij zou de uitwerking, welke dit beginsel in de gel dende wet heeft gevonden, niet gaarne onver anderd handhaven. Iure constituendo zal z.i. de politieke partij, die er van wordt beticht een verboden vereeniging te zijn, voor het forum privilegatium van den hoogen raad berecht moeten worden. Er zal op den grondslag van het tweede lid van artikel 9 van de grondwet, naast de al-dan-niet te wijzigen wet van 1855, een afzonderlijke wet op de staat kundige vereeniging moeten komen. Nadat spr. dit nog nader had toegelicht, richtte hij zich tot de curatoren der universiteit, de be stuurders van Amsterdam, zijn ambtgenooten en de studenten, waarbij hij eenige woorden wijdde aan de nagedachtenis van zijn voorganger prof. Huart en van zijm leermeester prof. Struycken. —o Bondswandellng K.N.G.V. De groote jaarlijksche bondswandeling van het Kon. Nederl. Gymnastiek-Verbond wordt Zondag 4 October a.s. gehouden. De deelname zal naar verwachting zeer groot worden. Van de 25 Turn kringen, waaruit het Verbond bestaat, nemen er 20 daadwerkelijk deel. In 16 verschillende plaatsen van ons land wordt op 4 October een marsch van 30 K.M. gehouden. Het aantal deelnemers zal waarschijnlijk in de duizenden loopen en het wordt geschat op 8 k 10 duizend personen. De inschrijving staat voor ieder open, terwijl de marschen worden gehouden onder de bepalingen van het K.N.G.V. die een waarborg voor een vlot en aangenaam verloop bieden. De marsehen worden gehouden teAmsterdam, Amersfoort, Alkmaar, Breda, Dordrecht, 's Graven- hage, Groningen, Hoogezand, Leeuwarden, Middel burg, Markelo, Rotterdam, Spanbroek, Santpoort, Wageningen en Zaandam. Als algemeen-hoofdleider fungeert de heer M. Drielsma te Eist (Gld.) secretaris van de Bonds- wandelcommissie. Witte Kruis-kolonie te Salatlga. Men schrijft ons: Uitgaande van het Nederlandsch Comité tot steun van de Witte Kruis-kolonie te Salatiga en de Vereeniging „Allen Creaturen", die de bevordering van de onderlinge rassenwaardeering voorstaat, zal Woensdagavond 7 October te 8 uur in het ge bouw van den Protestantenbond te Haarlem, Jacobstraat, een bijeenkomst worden gehouden. De baten zijn bestemd voor de Witte Kruis- kolonie te Salatiga, die zich het lot van behoeftige Javanen heeft aangetrokken en dezulken dikwijls van de jeugd tot in den ouderdom verzorgt en bijstaat. Subsidie voor dit mooie werk wordt heden ten dage bijna niet verleend. Er is voor dezen avond een zeer gevarieerd pro gramma: Dr. W. ten Boom spreekt over Rassen- eenheid, anderen zullen kort spreken over China, de heer P. van Emmerik over de Witte Kruis- kolonie, voorts worden lichtbeelden gegegeven over Chineesche godsdiensten in China, toegelicht door oud-zendeling Klaver. Eindelijk nog solozang en trombone-solo's, en last not least, een „plaat selijk zendingbeeld", uit te voeren door Mevr. van Zeijl met in Haarlem verblijf houdende Chineezen. Haarlemsche driehoekmeisjes en Chr. Padvin ders verleenen medewerking. Kaarten 10 cent o.m. bij den heer C. ten Boom, Barteljorisstraat 1 en 's avonds aan de zaal. Neen, een echte bruut is meneer Janssen met twee „essen") niet. Maar hij „staat" op z'n recht. Verleden week moest meneer Janssen op de fiets den drukken Rijksweg kruisen. Hij kwam van rechts, stak z'n hand voor zich uit, en reed door. Natuurlijk vond-iewant hij had immers recht van voorrang! Zijn toestand is na weer redelijk wel..„ VERLAAGDE PRIJZEN VERLAAGDE PRIJZEN. Korte Kleverlaan 22-24, Bloemendaal

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2