Bloemendaal. De Mica 1936 geopend. De Middenstand in Nederland. MICA-ALLERLEI. Minister Gelissen over de beteekenis van den middenstand. Vrijdagavond te 9 uur werd de Middenstands campagne, de Mica-1936, georganiseerd door de drie landelijke Middenstandsbonden officieel ge opend met een radio-rede van Minister Gelissen. Nadat het Mica-lied was gespeeld, leidde de heer Ed. J. Schürmann, voorzitter van de com missie van overleg der drie Middenstandsbonden, den Minister in. Minister Gelissen zeide o.a.In den detailhandel, waaronder middenstand, warenhuis, coöperatie, filiaalbedrijf enz. kunnen worden begrepen, heeft het middenstandsbedrijf een taak, welke hem nooit kan worden ontnomen. Wie prijs stelt op een meer persoonlijke behandeling, kiest den middenstands winkel. Doch ook uit .maatschappelijk oogpunt is het bestaan van een gezonden middenstand voor ons land van zulk een groote beteekenis. Koopen bij den middenstand werkt een goede verdeeling van de koopkracht in de hand, stimuleert de bedrijvig heid. En als men nu weet, dat bij het middenstands- bedrijf rechtstreeks een half millioen personen betrokken zijn, spreekt het wel vanzelf, dat een campagne om het pubüek nog eens extra op dit middenstandsbedrijf te wijzen, zeer nuttig is. Psychologisch is het houden van een winkel week in deze dagen bijzonder gunstig. Immers bij een depreciatie van de munt is de kooplust van het publiek grooter. Gelukkig heeft spr. kunnen vaststellen, dat er Van onrust onder het publiek in de voorbije dagen geen sprake is geweest en over het algemeen kan gezegd worden, dat in deze dagen ook de midden stand in Nederland een zeer waardige houding heeft aangenomen. Na te hebben uitgeweid over rechtvaardige prijs- verhoogingen, welke kunnen plaatsvinden, heeft spr. zijn vertrouwen uitgesproken voor de toe komst, waarbij spr. er nogmaals op wees, dat in het algemeen de middenstand tegen oude prijzen is blijven verkoopen, wat wel minder winst ten gevolge had, doch wat tevens een juist middel is geweest om het publiek meer aan den middenstand te „binden". Met de woorden „moge de midden stand mede door de Mica-193G oude banden met het koopend publiek versterken, mogen nieuwe banden ontstaan" verklaarde Z.Exc. de Mica voor geopend. Middenstand, Belastingdruk en Werkeloosheidbestrijding. Wist u, om met het laatste onderwerp te be ginnen, dat allerwege uit bezuinigingsoverwegingen en wegens de geringe omzetten de arbeiders mas saal 'ontslag werd aangelegd'en dat statistisch ft bewezen, dat <he Middenstand, met voorbijzien van persoonlijk belang, hieraan slechts een zeer gering aandeel heeft genomen, dat de Midden stand over de geheele linie genomen zijn personeel zoo goed als gehandhaafd heeft Wist u ook, dat de regeering verschillende crisis- en werkloosheidslasten heeft afgewenteld op de gemeenten endat de Middenstand, zijnde het meest stabiele volksdeel, het grootste deel dezer lasten opbrengt in tegenstelling met grootwarenhuizen en filiaalbedrijven, die hun winsten overhevelen naar de hoofdzetel en met de coöperaties? Beide bedrijfsvormen, hetzij N. V., hetzij coöperatie, zijn tevens in staat in tegenstelling met den Middenstander een groot deel hunner winsten een zoodanige bestemming te geven, dat deze niet ten volle voor de inkomstenbelasting jn aanmerking komen. Een gezond Middenstandsbedrijf brengt dan ook verlichting van den belastingdruk op den arbeider. Op den Middenstand worden de meeste maatschappelijke en sociale lasten gelegd, die hij slechts kan dragen, wanneer zijn toestand kern gezond is. „Koopt daarom en laat werken bij den Mid denstand." Wellicht is er in ons vaderland geen bevolkings groep, waarvan in den loop der jaren zoo weinig notitie is genomen als van onze handeldrijvende en industriëelen middenstand. De oorzaken van deze veronachtzaming zijn vele en velerlei, doch één der voornaamste is ongetwijfeld de omstandig heid, dat betrokkenen de kunst hebben verstaan om hun arbeid in dienst der gemeenschap zonder veel ophef te verrichten. Zooals het meer gaat in de wereld, werd deze bescheidenheid echter niet naar waarde beloond. Integendeel! Vooral gedurende de laatste jaren heeft men de waarheid van het spreekwoord „Onbekend maakt onbemind" moeten ondervinden Is het wonder, dat de middenstand thans den tijd gekomen acht om gezamenlijk voor het front der openbare meening te treden Allerwege heft men thans de leuze aan: „Koopt en laat werken bij den Middenstand" en naar het ons voorkomt volkomen terecht. Weet het groote publiek b.v., dat ongeveer 1/4 gedeelte onze Nederlandsche bevolking direct afhankelijk is van den gang van zaken in het middenstandsbedrijf? Zoo niet, dan neme men kennis van onderstaande gedetailleerde cijfers: (situatie per 31 December 1930). Aantal werkz. pers. 268.629 113.384 364.429 Winkeliers Kleine handelsbedr. Industriëele middenst. Aantal vestigingen 152.000 67.228 146.027 365.255 746.442 Met inbegrip van de gezinsleden der gehuwde •igenaars en bedienden moeten dus naar schatting 2.000.000 personen tot den kring der middenstan ders gerekend worden. Een respectabel aantal, dat alleen reeds opgrond zijner numerieke beteekenis de aandacht verdient van allen, wien het wel en wee onzer natie ter harte gaat. Uit den aard der zaak is een verwijzing naar de kwantitatieve belangrijkheid dezer bevolkings groep op zich zelf niet voldoende om het publiek van de noodzakelijkheid tot het welslagen der Mica-actie te overtuigen. De vraag mag gesteld worden: „Is de middenstand het waard om gesteund te worden 1" Het antwoord hierop moet bevestigend luiden, omdat le. de middenstand zijn taak naar behooren vervult, en 2e. omdat de middenstand temidden der snel wisselende economische verschijnselen een merkwaardig element vormt. Wat het eerste punt betreft moge er met nadruk op worden gewezen, dat de organisatie van ons distributie-apparaat een vergelijking met het buitenland glansrijk kan doorstaan. Reeds een oppervlakkige bestudeering van internationale gegevens leert namelijk, dat de bedrijfskosten van den middenstand hier te lande naar verhouding laag zijn. Onze middenstand verleent zijn diensten der halve goedkooper dan elders het geval is. Een tweede factor van groote beteekenis is voorts het officieel geconstateerde feit, dat de Nederland sche middenstand in tegenstelling met het grootbedrijf zijn heil gedurende de crisisjaren niet heeft gezocht in het ontslaan van personeel. In verschillende takken van bedrijf viel zelfs een vermeerdere werkgelegenheid te bespeuren. De beteekenis van een en ander voor het op peil 'houden der koopkracht behoeft niet nader te wor den aangetoond. Moeilijk kunnen ook de gunstige sociale gevolgen van deze ontwikkeling te hoog worden aangeslagen. En waar deze feiten onomstootelijk vast staan, moge men de leuze: „Koopt en laat werken bij den middenstand" verstaan en er met ingang van de Mica-1936 naar handelen. Dr. F. L. v. M. Het voordeelig saldo der exploitatie bedraagt f 219.744.37; voor verschillende bijzondere af schrijvingen werd bestemd een bedrag van f 167.929.65, zoodat een saldo overbleef van f 51.814.72. Uit dit overschot is een bedrag van f 15.000. aan de pensioenreserve toegevoegd, terwijl het restant, f 36.814.72, op de exploitatiereserve is overgeschreven. De winst- en verliesrekening sluit met een bedrag van f 2.398.015.70, de balans met een bedrag aan activa en passiva van f 27.078.789.49. Op die balans staan de terreinen voor f 2.767.832.14, de gebouwen voor f 2.783.927.03, de waterwinplaatsen voor f 1.240.816.03 en de hooidbuisleidingen voor f 14.747.015.15. Onder de passiva kon voor een post exploitatiereserve van f 1.654.42!! -■ De pensioenreserve werd op de gebruikelijke wijze gedoteerd. Gedurende het afgeloopen jaar werd een bedrag van f 410.206.88 als nieuw kapitaal van de Pro vincie opgenomen, terwijl de kapitaalschuld aan dc Provincie voorts werd vergroot met een bedrag .yuijff 50.195.31 wegens geleden disagio. ?-Ï3e aflossing, welke over het jaar 1935 aan de 'rovincie verschuldigd was, bedroeg f 686.688.96. Een gedeelte van dat bedrag was op 31 December 1935 nog niet betaald, reden waarom de Provincie daarvoor op afzonderlijke rekening is gecrediteerd. Als gevolg van een en ander is de kapitaalschuld in 1935 met f 226.286.77 teruggeloopen. Zij bedroeg aan het einde van 1935 de som van f 20.448.731.32. Prov. Waterleidingbedrijf van Noord-Holland. Aan het verslag van den Directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland over het boekjaar 1935 is het volgende ontleend: De gestadige ontwikkeling van het bedrijf had ook in 1935, het zestiende boekjaar, voortgang. Het aantal aansluitingen vermeerderde dat jaar van 95.732 tot 98.223; de afgeleverde hoeveelheid water steeg van 13.394.594 tot 13.978.600 M3. De tariefsverlaging heeft gemiddeld ongeveer 16 pet. bedragen, terwijl daardoor naar schatting een teruggang der inkomsten met een bedrag van f 380.000.— is teweeggebracht. In dat licht bezien wekt de mededeeling, dat de opbrengst f 2.192.857.44 bedroeg, tegenover f 2.482.642.08 in 1934, bevrediging. Dank zij het accres bedroeg de vermindering der inkomsten derhalve f 289.784.64 of 11.68 pet. Het voorzieningsgebied van het P.W.N. bleef in 1935 practisch wat het was. Het bedrijf voorziet 105 gemeenten (met ingang van 1 Mei 1936 is dit 104 geworden door de fusie van Beverwijk en Wijk aan Zee) ten volle en 4 gemeenten ten deele. De lengte van het hoofdleidingnet bedroeg op 31 December 1935 in totaal 2.073.408 m. De vermeerdering gedroeg gedurende het verslagjaar 45.800 m. (vorig jaar 52.442 m.) Voor 1935 kunnen als belangrijke bouwwerken, die door het P.W.N. werden uitgevoerd, genoemd worden het filtergebouw te Bennebroek, de kamp wachterswoning te Bakkum en verbouwingen aan enkele boerderijen te Egmond-Binnen. Voorts werd een begin gemaakt met den bouw van het derde secundaire pompstation te Castricum. De met 1 Maart 1935 van kracht geworden wij ziging van het Salarisreglement bracht voor het personeel in het algemeen wederom een belangrijke verlaging en voor verschillende personen, als gevolg van de voorgeschreven gelijkstelling van gelijknamige doch ongelijksoortige Provinciale- met Rijksfuncties, een onevenredig groote verlaging. De Directeur is van meening, dat in vele gevallen daarmede vooral daar het hiér de meer verant woordelijke functies, betreft verder gegaan is moeten worden dan met het bedrijfsbelang over eenkomt. WIJ ZIJN OVERAL! Tot zelfs in de kleinste plaatsen van Nederland vindt U onze winkels. Overal zorgen wij aanwezig te zijn om U te kunnen voorzien van levensmiddelen, van kleeding en schoeisel. Wij zitten niet alleen in de groote steden. Neen, U weet het, wij zitten ook in de kleinste dorpen. Wat een gemak toch, dat U bijna overal alles kunt koopen. Daarvoor zorgen wij, daarvoor zorgt de Midden stand. Daarom koopt bij ons, koopt bij den Midden stand, die overal ter beschikking is. De Midden stand van Nederland. WIJ LEVEN MET U MEE. Burgers van Nederland denkt aan Uw mede burgers, denkt aan den Middenstand. In iedere gemeente, of het nu is in de groote stad of in het kleinste dorp, overal leeft de midden stand mee. Als er plaatselijke of gewestelijke belangen te behartigen zijn, wij stellen ons beschikbaar. Als er feestelijkheden georganiseerd worden, wij werken mee. Als er voor het algemeen belang moet worden aangepakt, wij pakken aan. O, nooit doet men tevergeefs een beroep op onze medewerking, op onzen steun. Medeburgers, denkt daarom ook aan ons als U inkoopen doet. Koopt bij Uw medeburgers, die zich overal en gaarne voor al wat goed en nuttig is beschikbaar stellen Koopt bij den Middenstand! WIJ STAAN ALTIJD VOOR U KLAAR. De goot is lek! Roep den loodgieter en 't komt in orde. Een paar pannen van 't dak gewaaidRoep den metselaar en 't komt in orde. De kachel moet worden gezet! Roep den smid en 't komt in orde. U verliest de hak van Uw schoen! Naar den schoenmaker en 't komt in orde. Uw horloge staat stil, 't riool is verstopt, het gas wil niet branden, een ruit is gebarsten, de gevel moet worden geschilderd! 't Komt er niet op aan wat er bij U of voor U gedaan moet worden, wij middenstanders, de vakpatroons staan voor U klaar, altijd en overal. Hoe zou toch in al die dingen, die voor het leven zoo onmisbaar zijn, anders kunnen worden voor zien dan door die middenstand? Daarom steunt den stand die zoo veel en zoo nuttig in het maatschappelijk leven werkzaam is, koopt en laat werken bij dea middenstand. DE MIDDENSTAND VRAAGT VESTIGINGS- EISCHEN. De middenstand vraagt Uwe waardeering en steun om zijn economische functie naar behooren te kunnen blijven vervullen. Zijn taak is een dienende taak, een taak waarbij hij rekening houdt met Uw verlangens, met Uw wenschen, zijn in koopen hiernaar regelt. De middenstander, die zijn taak goed opvat, wil U dienen en voorlichten. Hij beschouwt U niet als een nummer, maar als een handelsrelatie, als een handelsvriend, die hij moet trachten te behouden voor nu en voor de toekomst. De middenstander-vakpatroon wil U dienen door zijn technische adviezen, Uw ver trouwen winnen, hij wil trachten U blijvend aan zijn zaak te verbinden door accurate en coulante bediening. Beide categoriën zijn dan ook beu van het ge- beunhaas op hun terrein. De middenstand respecteert zich zelf en wil, door vestigingseischen te vragen van de regeering, ver krijgen, dat alleen vakbekwamen, de handel ken nende nieuwe collega's en financieel gezonde be drijven zijn stand in de toekomst zullen aanvullen. De middenstand wil dan ook ernstig bevorderen, dat zijn stand nog meer verantwoordelijkheids gevoel zal gaan bezitten om zijn dienende taak, zijn economische functie, naar behooren te vervullen. Waardeer dit lofwaardig streven, geef den middenstand zijn kans. Koopt en laat werken bij den middenstand. Vestiging van „De Bloemendaalsche Houthandel". blDe heer G. F. G. Bakker hr ft aan den Bloemendaalschenweg.naast bakkerij H. A. Slot de Bloemendaalsche Houthandel geopend. Wij kunnen deze zaak als een aanwinst voor de ge meente Bloemendaal beschouwen; dit nader uiteen te zetten is o.i. onnnoodig, het lijkt ons beter onze lezers naar een advertentie in dit nummer voorkomende te verwijzen, waarin de vele artikelen welke in deze zaak verkrijgbaar zijn worden vermeld; men zal daaruit kunnen constateeren dat er artikelen in voorkomen die men voorheen elders moest halen en die nu in de onmiddellijke omgeving verkrijgbaar zijn. Den ondernemer wenschen we gaarne succes toe. Een pakkende reclame. blWij ontvingen van de N.V. Steenkolen handel v.h. J. Krul Jr. te Overveen een reclame van de bekende G.R. Bruinkoolbriketten, be staande uit een kleurenboek voor kinderen, met bijvoeging van een doosje kleurpotlooden, in minia tuur verpakt als de bruinkoolbriketten. Het kleurenboek ziet er goed verzorgd uit, met leuke plaatjes waarvan de jeugd kan genieten; reeds bij aankoop van één pak briketten, 33 stuks voor 25 cent, ontvangt men deze reclame ten geschenke. De goede naam welke de R.R. bruinkoolbriket geniet, zal er ongetwijfeld door verbreid worden. Automobielbedrijf „Bloemendaal" gereorganiseerd. blHet automobielbedrijf gevestigd aan de Dr. D. Bakkerlaan te Bloemendaal is, zooals reeds per annonce in ons nummer van 2 October j.l. werd medegedeeld, van eigenaar veranderd. Over de inrichting zelf is reeds meerdere malen in ons blad breedvoerig geschreven, toch willen wij hier nog even aanstippen dat dit luxe gebouw met dubbelen ingang plaats biedt aan meer dan 40 automobielen, dat het een eigen electrische verlichting heeft en beschikt over de modernste werktuigen voor de uitvoering van reparaties. De opzet van dit groote bedrijf door Ir. Budde getuigde van energie en ondernemingsgeest, van daar dat garage „Bloemendaal" een goeden naam ter plaats geniet. Niet minder energiek^is de daad van de Gebrs. Wiersma, om dit bedrijf voort te zetten; hun technische bekwaamheid komt in zulk een inrichting uitstekend te pas, hetgeen blijken zal uit de bediening die de cliënten zullen genieten in onderhoud en reparatie van automo bielen. De ondernemers zullen aan het bedrijf een af- deeling rijwielhandel en reparatie-inrichting ver binden zoodat ook de grootere categorie rijwiel- gebruikers met deze inrichting kennis kan maken. Wij wenschen de ondernemers een welverdiend succes toe en verwijzen onze lezers naar een adver tentie van dit bedrijf voorkomende in het nummer van heden. Ledenvergadering „Volksonderwijs". blOnder voorzitterschap van Mr. J. H. Schultz van Haegen hield de afdeeling Bloemendaal en Omstreken van „Volksonderwijs" een ledenver gadering in hotel „Rusthoek". Wegens het bereiken van den 75-jarigen leeftijd zal de heer Klaas de Vries, secretaris-penning meester van „Volksonderwijs" binnenkort zijn arbeid als zoodanig beëindigen; de afdeeling stortte een bedrag van vijf gulden in het fonds voor het aanbieden van een huldeblijk aan den scheidende. In de vacature Mevr. Leendertz-Loman werd tot afdeelingsbestuurslid benoemd Mevr. A. Boot- Dirks. De heer J. C. de Vries werd gekozen tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering, die volgende maand te Rotterdam zal worden gehou den. Hem werd een vrij mandaat gegeven. In verband met deze vergadering werd de beschrij vingsbrief behandeld. Inzake de te voeren propaganda, werd besloten niet over te gaan tot het in 't leven roepen eener speciaal daartoe benoemde commissie, doch de leden te verzoeken individueel het doel van Volks onderwijs te propageeren. Naar aanleiding van een in de rondvraag gesteld verzoek zegde het bestuur toe aandacht te zullen schenken aan de mogelijkheid van stichting eener neutrale kleuterschool in Overveen. Naar ontvan gen berichten, schijnt de behoefte aan dit instituut zich aldaar te doen gevoelen. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. o

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 7