Wensen A. G. G. M. GIORGIS Zn. IJoseph 9aUin-*Mai>tel Wie Opent Bloemendaal. Verbindingsweg? BERT G. VAN HAARLEM Ingebruikneming nieuw Lokaal. Eerste Lezing Vereeniging voor Jeugdwerk. Cognac Stance Ledenvergadering Nederlandsche Protestantenbond. ön de meest uitge breide sorteering EEN ZAAK Accountant, Belasting-Expert-Consulent (Lid N, G. v. A.) Alle Accountantswerkzaamheden. Gespecialiseerde Afdeeling Belastingzaken". Advlseerend Bedrijfseconoom. 4 Wulverderlaan 4, Telefoon 239, Santpoort-Dorp In de Bloemendaalsche Montessorischool. blZaterdagmiddag heeft op eenigszins plech tige wijze de ingebruikneming plaats gehad van het nieuwe lokaal ten behoeve van het Voorberei dend Onderwijs der Vereeniging de Bloemendaal sche Montessorischool aan den Vijverweg. In tegenwoordigheid van verschillende ouders en genoodigden, die zich verzameld hadden in het nieuwe lokaal, sprak de heer P. BOOM, voorzitter van het bestuur der school, eerst het welkom tot de aanwezigen, in 't bijzonder tot den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Haarlem den heer H. J. v. d. Weijer, en maakte daarna melding van eenige ingekomen schriftelijke geluk- wenschen van personen die verhinderd waren aan wezig te zijn, o.a. van Dr. A. de Vletter, rector van het Kennemer Lyceum, den heer K. Tinholt, Mevr. de Booy, voorzitster van de Stichting der Middelbare scholen voor Montessori-onderwijs te Amsterdam, den directeur van Publieke Werken e.a. Een speciaal woord van hulde richt spr. tot den architect den heer Joh. H. Groenewegen, wiens nieuwe creatie in het slechts kleine beschikbare stukje tuin moest geplaatst worden, doch die door het lumineus idee van cirkelvormigen bouw een prachtige oplossing bracht en een lokaal ontwierp waarin ruimte is voor 40 kinderen, waarvan reeds 31 zijn geplaatst, zoodat de overige negen binnen kort verwacht worden. Ook den aannemer, den heer Hemmes te Velsen, brengt spr. een woord van dank. Als we ons afvragen, zegt spreker, waarom we het Montessori-onderwijs willen doen geven, is dit omdat we doordrongen zijn dat we daarmede een goede daad verrichten. Niet het spreken, doch de bekroning van het werk is hier de hoofdzaak. Het Bestuur is erg dankbaar voor hetgeen tot stand gekomen is; begonnen in een tijd van gewel dige depressie, zijn vele moeilijkheden overwonnen, en deze schepping maakt het ons mogelijk voor 't eerst dit jaar onder normale omstandigheden te Werken. De strijd voor het Montessori-onderwijs is niet gemakkelijker geworden nu de gewone lagere onderwijsscholen veel hebben overgenomen van het Montessiro-onderwijs; daardoor wordt het moeilijker het verschil tusschen deze beide uiteen te zetten. Doch we moeten op den reeds vele jaren gevolgden weg voortgaat Met een^è!Soven?Sftm3ëlllS9ster, besluit spr. De heer VAN DER WEYER zeide hierna dat het op zichzelf reeds een aardig idee is bij de opening van een school aanwezig te zijn; dit ge beurt niet dagelijks, en spr. ziet deze opening ook als een symptoom van een lichte opleving in de maatschappij. Spr. heeft waardeering voor de gedachte van den architect, die het nieuwe lokaal een ronden vorm gaf; hij ziet deze aanwinst als een mooie kinderkamer, waar de karakters worden gevormd, en wenseht Bestuur en ouders hartelijk geluk. De secretaris, de heer G. S. K. BLAAUW, richtte een bijzonder woord tot Mevr. Tillemans, omdat hij haar ziet als een bijzondere figuur in de school, in wie verpersoonlijkt is de continuiteit, welke noodzakelijke voorwaarde het bestuur meermalen zorgen opleverde. Onder het uitspreken van den wensch dat de sombere wolken veroor zaakt door het tot nu toe geconstateerde gebrek aan continuiteit mogen afdrijven, biedt spreker Mevr. Tillemans een bouquet aan. Na het serveeren van een kopje thee was de ingebruikneming van het schoollokaal, dat inder daad voor de vereeniging een flinke stap vooruit beteekent, een feit. o Arbeidsbeurs. blJl. Zaterdag stonden bij de arbeidsbeurs alhier ingeschreven 206 mannelijke en 2 vrouwe lijke personen, in totaal 208 werkzoekenden, ge splitst als volgt: Stucadoors2 Loodgieters 4 Behangers 3 Timmerlieden5 Schilders7 Metselaars2 Opperlieden3 Grondwerkers6 Overige bouwvakarbeiders5 Electriciens4 Monteurs(div. soorten) 13 Bankwerkers 5 Chauffers13 Bloemist-, land- en tuinbouwarbeiders49 Handels- en Kantoorbedienden18* Losse arbeiders41 Diverse beroepen26 208 waaronder 2 dames. Het kantoor is gevestigd Bloemendaalscheweg 313 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Telefonisch te bereiken onder no. 1079510796. Alle bemiddeling geschiedt ge heel kosteloos. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 blVoor de eerste van de serie lezingen, ge organiseerd door de Vereeniging voor Jeugdwerk, trad Donderdagavond j.l. op Mr. Roel Houwink1 uit Zeist, met het onderwerp: ,,De dichtkunst der Protestantsclie Jongeren". De voorzitter der vereeniging, de Weleerw. heer Ds. J. C. van Dijk, wilde bij den aanvag der lezingen een enkel inleidend woord spreken. Allereerst bracht spr. dank aan den heer Dank baar, die de uitvoerende kracht voor de organi satie der lezingen is. Met het oog op het niet- groote aantal bezoekers zeide spreker, dat hij overtuigd is, dat hetgeen dezen avond geboden zal worden, meer belangstelling verdient. De kaartverkoop is uit welke oorzaak is onver klaarbaar in tegenstelling met vorige jaren, niet best en spr. hoopt, dat hierin voor de vol gende lezingen nog wijziging zal komen. In zijn welkomstwoord tot den spreker, zeide Ds. Van Dijk, van te voren te weten, dat het onderwerp bij Mr. Houwink in goede handen is, daar hij zelf eigenlijk bij de Protestantsehe jon geren hoort en daar een zeer belangrijke plaats inneemt. „Wie den dichter -wil verstaan, moet in het land van den dichter gaan", zegt een rijmpje en dit is op Mr. Houwink toepasselijk omdat hij altijd in dat land is. Mr. Roel Houwing het woord verkrijgende, zeide, dat het voor hemzelf en voor de hoorders eenvoudiger ware geweest, als liij over de jonge Protestantsclie dichtkunst gesproken zou heb ben en niet over de dichtkunst dier Protestantsehe jongeren. Dit is geen spitsvondigheid, want om met goed recht over dezer jongeren dichtkunst te kunnen spreken, zou het noodig zijn, dat er een genootschap van jongere dichters bestond, welke bepaald werd door zijn Protestantsehe over tuiging. Een dergelijke gemeenschap bestaat er op 't oogenblik niet en kan voor zoover we mogen zeggen niet bestaan. Als richting-gevend idee, vermag zij leiding te geven aan het denken en handelen, doch niemand mag nu reeds spreken uit haar naam. Daarom zal spreker nu handelen over de poëzie van een aantal jongere schrijvers, die om een of andere reden verbonden zijn met de Protestant sehe levensovertuiging. Dit wijst slechts op het z.g. manco-vraagstuk, dat sedert alle jaren het gebied van onze beschouwingen beheerscht, en dat berust op het wederkeerig isolement van ge loof en kunst, zooals het zich in de tachtiger jaren voltrokken heeft met als resultaat: een blind ge loof en een doode kunst. We zien daarvan nu de smalle magere vruchten. Het manco is niet een religieus of aesthetisch tekort, maar een ge mis aan feitelijke kracht om het isolement te verbreken. De jongere protestantsehe dichters hebben zich meermalen rekenschap gegeven van de moeilijk heden, waarin zij verkeeren; die moeilijkheden groepeeren zich om de religieuse en aesthetische polen; het gaat niét om de polen zelf, doch over haar verband. Men vergi eeuwen in het Westen van Europa met een groote dosis individualisme belast. Hoe zal het pasont- luikend talent zich- handhaven in een wereld, die tot in hart en nieren is geseculariseerd? Aan de hand van verschillende verzen van jongere protestantsehe dichters, door spreker op gevoelfge wijze voorgedragen, geeft hij dan een inzicht van hun werk; beginnende met een vier tal dichters, die staan aan den ingang van de dichtkunst der protestantsehe jongeren, vier eenzame figuren, die him Christenzijn en kunst trachten te vereenigen: Seerp Anema, Geerten Gossaert, Willem de Mérode en W. A. P. Smit, teekent spr. verder het werk van jongerenmis de Groot, Willem Hessels en vele anderen; onder deze jongeren en zeer jongeren bevinden zich die de hoop op bloei en groei doen toenemen. De dichtkunst der Protestantsehe jeugd, aldus besloot spr. zijn met groote aandacht gevolgde rede, is geen weelderig bloeiende struik in de gaarde der Muze; tegenover den vollen wasdom liarer zusteren doet zij schamel aan; voor een deel ligt het aan het plekje grond, waarop zij staat, voor een deel ook hierom, dat uit haar takken de doornenkroom om Christus' slapen gewrongen werd. Wie dit inziet, zal ook be grijpen, waarom haar doornen nimmer door haar bloemen zullen kunnen overdekt worden. Valkenheide-Speldjesdag. bl— Ge kent toch „Valkenheide", het opvoe dingsgesticht voor verwaarloosde jongens, uit gaande van de Ned-Duitscli Herv. Kerk? Welnu, dat mooie werk lijdt vreeselijk onder de crisis. Door inkrimping van regeeringssubsidies, door achteruitgang der giften en contributies is een groot deel van zijn inkomsten teloor gegaan. In het gesticht worden niet alleen Hervormde, doch ook Gereformeerde, Luthersche en Doops gezinde jongens opgenomen. Het is us een nationaal belang, dat hier gediend wordt. Heel Nederland helpe! Niemand blijve achter, nu het er om gaat dit goede werk in stand te houden. Met toestemming van B. en W. te Bloemendaal en aanbeveling der Ned. Herv. Synode, zal morgen, Zaterdag 24 October in onze gemeente voor „Valkenheide" een collecte worden gehouden. Een paar dieven gepakt. blDe politie onzer gemeente heeft Zondag middag van haar Ilaarlemsche collega's een tweetal personen overgenomen, die in Haarlem waren aangehouden wegens het ontvreemden van rijwielbelastingmerken. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat zij niet alleen hun operatie terrein in Haarlem hadden, doeh dit uitstrekten tot Aardenhout, waar zij uit een fietsenhok van de school aan de Van Vollenhovenlaan twee be lastingplaatjes en een dynamo hadden ont vreemd, terwijl zij bovendien en passant een rijwiel, staande in een garage aan den Burgerweg, van het voor de belasting onmisbare etiket hadden ontdaan. De vermiste plaatjes zijn terugge vonden. ofew Ze.z>i fta&en straft/0? f~ ïyo J) - i>te (glcu vi yro yyi ft' Winkel: Kleverparkweg 24 Telef. 10644 bl— De afdeeling Bloemendaal van den Neder- landschen Protestantenbond kwam Dinsdagavond in ledenvergadering bijeen in het kerkgebouw aan den Potgieterweg. Na een kort openings- en welkomstwoord van den Voorzitter, den heer H. M. Seliieferdecker, bracht de waarnemend secretaris de heer J. Kuij- per, het jaarverslag uit. Het bezoek van de Zondagsehe bijeenkomsten (in totaal 25) gaf geen aanleiding tot verheugenis en bedroeg gemiddeld 92 bezoekers bij een leden aantal van 231, dat sinds het einde van het vorige verslagjaar van 242 daalde met 11. Bij den aanvang van dit jaar werden de catechisaties van Ds. Faber bezocht door 28 leerlingen, terwijl het voorberei dend onderwijs van Mej. Meijer werd gevolgd door 11 leerlingen. Het gemis aan een vasten voorganger heeft het bestuur gemeend te moeten ondervangen door zich de medewerking te verzekeren van Mej. F. Voute, voorheen voorgangster van de Vereen, van Vrijz. Hervormden te Middelharnis; het bestuur hoopt met deze daad de daadwerkelijke belang stelling aan te wakkeren en het volgen van het voorbereidend onderwijs te stimuleeren. Gemeld mag worden dat het eerste pogen niet zonder succes is gebleven. Op de Bornwaterschool en die der Bloemendaalsche Sehoolvereeniging wordt catechisatie gegeven. Men zou een der grootste grondslagen van onze cultuur onthouden aan de kinderen als hen geen Bijbelseli onderwijs werd gegeven. Juist de openbare school heeft in dit op zicht een leemte aan te vullen. VAKKLEEDINGM AG AZIJN Alléén Paarlaarsteeg 1,7él. 12842 Aan Mej. Meijer en Mej. Hannema (organiste) werd op haar verzoek eervol ontslag gegeven; Mej. Hulshof werd tijdelijk in de laatste vacature be noemd. Rouwdiensten of kerkelijke inzegeningen vonden niet plaats. In het bestuur kwam geen wijziging; den secre taris, den heer J. A. van Rijswijk, werd een half jaar verlengd ziekteverlof gegeven; spr. hoopt dat hij spoedig tot zijn arbeid mag terugkeeren. Mevr. E. VeltmanNienhuys, penningmeeste- resse, gaf hierna een overzicht van de financiën. De contributie bedroeg f 1419.75 (vorig jaar f 1493.54); de collecten f 535.48 (f 473.10); vaste plaatsen f 292.(f 297.het kas-oversehot be- droen f 433.82. welk restant werd gevoegd bij het vernieuwingsfonds. De begrooting voor het komende boekjaar werd goedgekeurd. De Voorzitter bracht den waarnemend secretaris en de pénningmeesteresse dank voor het verrichte werk: de laatste werd gedechargeerd voor haar beheer. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing drukte de voorzitter er zijn spijt over uit dat Mevr. Wilson- Krijn wegens gezondlieisredenen gedwongen was haar bestuursftinctie neer te leggen; tot haar richtte spr. een speciaal woord van dank. De aftredende bestuursleden, de heeren Schie ferdecker en Teitsma werden bij acclamatie her kozen, terwijl in de vacature Mevr. Wilson even eens zonder stemming werd benoemd Mew Immink-v. d. Schalk. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Verg: dering van den Bond te Utrecht, op 28 en 29 Oei a.s. te houden, werden benoemd Mej. Voute en di heer Th. Terweij. De beschrijvingsbrief voor dii bijeenkomst gaf aanleiding tot enkele bemerkingen die door den afgevaardigde zullen worden naai voren gebracht en verdedigd. Met een woord van dank voor de opkomst sloot de Voorzitter hierna de vergadering. Film van Papoeland. bl- In het Jeugdhuis werd Zaterdagavond j.l. een filmvertooning gehouden van Nieuw Guinea, „Papoealand". Door verhindering van den zendeling De Neef, die aangekondigd was als spreker, trad thans op de Zendeling Van Hasselt, die veertig jaren op Nieuw-Guinea heeft gearbeid en dezen avond een kort openingswoord sprak. Nieuw-Guinea, dat 22 maal zoo groot is als Nederland, en waarvan het Nederlandsche ge deelte II maal zoo groot is als ons eigen land, is jarenlang het stiefkind geweest onder onze kolo niën. In 1855 kwamen daar de eerste Europeanen, twee Duitsche zendelingen na 25 jaar arbeid waren slechts 20 Papoea's tot het Christendom bekeerd; 29 zendelingsparen hadden er gewerkt. Zeer langzaam vorder de zending; na de tweede 25 jaar, in 1905, waren er 300 Christenen, doch na 19Ó5 kwam er een wonderbaarlijke tijd, overal kwamen ze dandaan, en thans na weer ruim 25 jaren telt Nieuw-Guinea 62.000 Christenen. Na dit korte woord werd de film vertoond; zendeling Van Hasselt gaf daarbij een toelichting. Na de reis per K.P.M.-stoomer van Makassar naar Nieuw-Guinea te hebben gemaakt, werd per film een bezoek gebracht aan het land van de Papoea's. De vele aanwezigen T-e?gden met be- lan'gstfelling de'beelden, die een duidelijk inzicht gaven van de vele moeilijkheden, maar ook van den zegen, die het Zendingswerk ontmoet en brengt. De stroom van belangstellenden voor deze film was zoo groot, dat velen teleurgesteld moesten worden; overwogen werd de voorstelling nog eenmaal te herhalen. Burgemeesters bezoeken het P.E.N. bl— Zaterdag j.l. heeft een gezelschap van ca. 90 burgemeesters en wethouders uit gemeenten ten Noorden van de lijn Castricum-Akersloot, een bezoek aan de gebouwen van het Provinciaal Electriciteits-Bedrijf voor Noord-Holland, aan de Ignatius Bispincklaan alhier gebracht. Tevoren was de centrale te Velsen bezichtigd, waarna het gezelschap in eenige bussen en verschillende parti culiere auto's naar Bloemendaal kwam. Na een kort welkomstwoord, gesproken door den directeur van het bedrijf, den heer J. van Oldenborgh, werd in een der bovenzalen de lunch gebruikt. Hierna werd onder bekwame voorlichting een bezoek gebracht aan de ver schillende afdeelingen, terwijl ten slotte een film van het bedrijf werd vertoond. Morgen komt een tweede groep uit Zuidelijker gelegen Noord-Hollandsehe gemeenten bij P.E.N. op bezoek. het Als U FRANSE STOKKEN van VAN VESSEM eet, heeft U een stukje Parijs in huis. Telefoon No. 11070 de volgende week aan den Zie advertentie volgend nummer.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2