Drie speciale Si. fticolaas-nummeps De Race over den Atlantischen Oceaan. Vrijdag 27 November Dinsdag 1 December Donderdag 3 December Teneinde onze adverteerders voldoende gelegenheid te bieden met de a.s. Sint-Nicolaas hun artikelen onder de aandacht van het publiek te brengen, geven wij op de volgende data: Advertenties voor deze nummers moeten den dag vóór den verschijndag in ons bezit zijn. Haarlem. Eerste Cursus in Luchtbescherming. Maakt de huid zacht en mat. De beste onderlaag voor poeder. haVoor een groot aantal belangstellenden trad Donderdagavond onder auspiciën van de Buurt- vereeniging „Aerdenhout-Bentveld" in café-rest. „Boekenrode" op, de heer Otto Muller, een der opvarenden van „De Zeearend", die dezen zomer deelnam aan de bekende race over den Atlantischen Oceaan. De voorzitter der Buurtvereeniging, de lieer Mr. P. J. Prinsen Geerligs, zeide in zijn openings woord zich te verheugen over de vele aanwezigen, en meende in de groote opkomst te mogen zien, dat de lezingen wel doorgang moesten vinden. Het deed spr. voorts veel genoegen, dat dezen avond een plaatsgenoot voor de vereeniging wilde op treden. De heer Muller verkreeg hierna het woord en zeide geen zeiltechnisehe en navigatische bijzonder heden te zullen bespreken; ook wil spr. het niet hebben over de vraag of de reis „griezelig" was» zooals velen vragen, want we hebben gezeild in het volle bewustzijn, dat het schip zich leende voor de reis en wij de capaciteiten bezaten het schip over den Oceaan te brengen. Toen in het najaar van 1935 bekend werd, dat de wedstrijd gehouden zou worden, zeide de heer Bruijnzeel: Dat is iets voor mij. Er moest een modern en snel sehip komen, dat met den eersten prijs thuis zou komen. Dit laatste is niet gelukt. 5 Maart 1936 werd de kiel, bestaande uit 8000 kilo lood, voor „De Zeearend" gegoten op de werf van De Vries Lentsch, waar het schip werd gebouwd. Reeds den 25en Mei werd het te water gelaten, een prestatie, waar doorzetting en energie uit blijkt. Het principe van het schip, waarvan de architect Piet Zwart de ontwerper was, berustte op een volkomen gescheidenheid van de woon-werkruimte van de slaapgelegenheid. Zwart is hierin prachtig geslaagd en heeft een uniek schip gebouwd: de lengte is 16 M., over de waterlijn 12% M.de grootste breedte 3.66 M.; de diepgang 2.50 M., terwijl de mast 19 M. boven het dek uitstak. 30 Mei werd „de Zeearend" aan boord van de „Veendam" geheschen, waarmee het schip en de bemanning naar Amerika werden gebracht. Op 22 Juni werd gestart voor de eerste race van New- Port naar Bermuda, waarna de groote reis over den Oceaan van Bermuda naar Cuxhafen volgde, die 25 dagen in beslag nam. „De Zeearend" bereikte als 4de van de 9 deel nemers de finish. In een met humoristische opmerkingen door spekte causerie vertelde de heer Muller van't leven aan boord gedurende de race, welke causerie na de pauze levendig geiliustreerd werd door een film van „De Zeearend" op zijn vlucht over de onmete lijke Oceanen. De voorzitter, Mr. Prinsen Geerligs, dankte den spreker, die eindigde met een opwekking om de immers intens Nederlandsche zeilsport en de zeil prestaties waar mogelijk te steunen, voor zijn onderhoudend en prettig betoog. De bemanning van „De Zeearend" direct na haar terugkomst. Achter den heer Bruijnzeel, die wordt gelukgewenscht, de heer Otto Muller. Voor mij, aldus de Minister, is dit een gaarne aangegrepen gelegenheid om mijn belangstelling te toonen voor de taak, die de Vereeniging op zich heeft genomen. Met voldoening heb ik vernomen, dat deze afd. zich niet alleen heeft aangesloten bij de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescherming, maar zich geheel beschikbaar heeft gesteld voor het verleenen van haar medewerking. Deze daad heeft ook sociale beteekenis. Deze eerste cursus heeft ten doel de daaraan deelnemende hoofden van de luchtbescherming een duidelijk inzicht te geven in alle zaken, waar lerugAomst van ,,De Zeearend" in het Nooidzeekanaai. over die hoofden een goed onderlegd oordeel moeten hebben, willen zij de functie, waartoe zij door den burgemeester zijn geroepen, naar be- hooren kunnen vervullen. De hoofden toch hebben in de onderscheidene gemeenten een belangrijke taak te vervullen. Zij moeten daar de dragers zijn van de luchtbe schermingsgedachte. Van hen moet activiteit uit gaan. Aan organiseerend talent mag het hun niet ontbreken. Zij moeten in staat zijn anderen te be kwamen in het verleenen van hulpdiensten. Maar bovenal behoort van hen uit te gaan een moreelen drang op de geheele bevolking, om al datgene te doen, wat noodzakelijk is bij een luchtaanval. Slagen zij in hun pogen, prikkelen zij met goed resultaat het particulier initiatief, dan zal het ge volg niet uitblijven. Dan komen er steeds meer plaatselijke luchtbescliefmingsvereenigingen en op haar beurt zullen deze weder, gerugsteund door de algemeene vereeniging, de taak der hoofden van den Luchtbeschermingsdienst vergemakke lijken. Het programma, dat gij, cursisten, op dezen cursus zult doorloopen, is veelomvattend. De docenten zullen zich beijveren de leerstof zoo duidelijk en beknopt mogelijk voor te dragen. Hun bekwaamheid is een waarborg, dat gij hier de noodige kennis zult opdoen, omtrent de verschillende vraagstukken, die zich bij de lucht bescherming voordoen, waardoor gij in staat zult zijn in uw gemeente richting en stuur te geven aan het onder de bevolking levend begeeren de gevaren, die haar uit de lucht bedreigen, zooveel mogelijk af te wenden. Aan de mannen, die zich bereid hebben ver klaard, hun kennis en ervaring voor dit doel be schikbaar te stellen, breng ik gaarne een woord van dank en hulde. God verhoede, zoo eindigde de minister, dat ons land ooit het tooneel worde van luchtaanvallen. Of dat gebeuren zal, ligt niet in onze hand. Wij zijn een vredelievend volk. Maar de spanningen in de internationale wereld zijn groot. Het is voor zichtig en verstandig steeds op alles voorbereid te zijn. Maar dit is zeker: mocht dit onheil over ons vaderland komen, dan zal een goed geleide, wel georganiseerde luchtbeschermingsdienst een der middelen kunnen zijn, om veel leed te voorkomen. Dit was ook de overweging, welke zoo goed als alle leden van de Staten-Generaal er toe bracht hun steun aan de wet op de luchtbescherming te geven. OPENINGSREDE MINISTER DE WILDE. Maandag j.I. door Minister De Wilde geopend. jiaIn tegenwoordigheid van tal van auto- riteiten, onder wie de Commissaris der Koningin ii> de provincie Noord-Holland, B. en W. en de gemeente-secretaris van Haarlem, en generaal A. dc Ridder, inspecteur vo«tr de Luchtbe scherming, is Maandagochtend te 11 uur de eerste cursus in ons land voor luchtbescherming door den minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, geopend. Nadat aan den minister zijn voorgesteld de leden van het algemeen bestuur der N. V. L., den heer Muller, hoofd van het onderwijs en den heer Jonkheer, het administratief hoofd van den cursus, sprak de voorzitter van dc vereeniging, de heer Van Lith een woord van welkom.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3