Bloemendaal. A. G. G. M. GIORGIS Zn. BERT G. VAN HAARLEM DE SPECIAAL-ZAAK DE HUISVLIJT „Bloemendaalsch Uxermagazijn" Burgerlijke Stand. Accountant, Belasting-Expert-Consulent (Lid N. G. v. A.) Alle Accountantswerkzaamheden. Gespecialiseerde Afdeeling Belastingzaken". Adviseerend Bedrijfseconoom. 4 Wulverderlaan 4, Telefoon 239, Santpoort-Dorp De Firma A. J. Boskamp Zoon jubileert. Kon. I>led. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Gevonden voorwerpen. blGevonden en terug te bekomen bij: Van der Meer, Bloemveldlaan 12, Haarlem, een her dershond; Van Seliooten, Ramplaan 10, Haar lem, een grijze dameshoed; Van der Laan, Voor zorgstraat 47, Haarlem, een voetbal; M. Roozen, Oranje Nassaulaan 120, een roode ceintuur; A. M_ De afdeeling Bloemendaal en Een gouden lustrum met jubileum tentoonstelling. „Boskamp" te Overveen. Een naam aan de gemeente Bloemendaal vastgeklonken. Doch meer dan een naam, ook een stuk leven van een halve eeuw in de Bloemendaalsche commercieele geschie denis. De oprichter van deze, niet alleen te Bloemendaal maar ook vèr daarbuiten bekende goede zaak wijlen de heer J. A. Boskamp Sr. is voor slechts enkele oudere ingezetenen een persoonlijkheid die in de herinnering misschien nog vaag voortleeft. Zijn voorliefde en aspiraties tot veredeling van het huiselijk interieur in den ruimsten zin des woords heeft hij op zijn zoon, den heer J. A. Boskamp Jr. dien wij allen kennen, zien overgaan en ontwikke len. Hierdoor kreeg de zaak niet alleen een goeden naam maar behield deze ook; op den mijlpaal van het 50-jarig bestaan geniet zij een algemeene harte lijke belangstelling, getuige de talrijke aanwezigen die Zaterdagmiddag bij de opening van een jubi leum-tentoonstelling ter gelegenheid van dit gouden lustrum georganiseerd, tegenwoordig waren. De tentoonstelling, we meldden dit reeds in ons vorig nummer, zal tot 12 December gehouden worden, en is dagelijks te bezichtigen van 105 uur behalve Zondags. Er zijn geëxposeerd nieuwe modellen meubelen van de firma, meubelen van den binnenhuis-architect den heer Paul Bromberg, die als vaste medewerker aan de fa. Boskamp is verbonden, foto's genomen door verschillende kunstenaars, schilderijen van Paul Citroen en een demonstratie van zeer interessante nieuwe opvat tingen over het vrijmaken van het scheppings vermogen zooals dit wordt geleerd op de Nieuwe Kunstschool te Amsterdam. Zaterdagmiddag opende de heer Paul Bromberg, de tentoonstelling met een causerie over „Kunst en Kleur in het dagelijksch leven". Spr. memoreerde met eerbied den oprichter van dit bedrijf, den heer J. A. Boskamp Sr. als een nobele figuur die een groote liefde voor zijn vak aan den dag legde en die zijn vakkennis heeft mogen overdragen op zijn zoon, den tegenwoordigen be kwamen leider van deze firma. Komende tot liet eigenlijke onderwerp, consta teert spr. dat liet kunstgevoel in het huisgezin niet op een hoog peil staat; men ziet het uiterlijke effect aan voor kunst. Doch dat is het heelemaal niet. Kunst is creëeren, het is onze verbeelding vorm geven, vandaar dat het namaken van de natuur geen schepping is en dus ook geen Kunst kan zijn. En hoe staat het met de kleur Er bestaan geaccen tueerde ,,mode"-kleuren, waar veel belangstelling voor is, maar om de juiste combinatie te vinden uit de duizenden dessins van behangsels, gordijn stoffen en bekleedingen aangeboden door de verschillende fabrieken, dat is voor de massa onmo gelijk. Kunst en kleur is in het dagelijksch leven noodig om te worden afgeleid van liet materieele. Alleen door kunstontwikkeling kan kunst ontstaan in het dagelijksch leven als toegepaste kunst. Hoe staat men nu in het algemeen tegenover het moderne interieur De welwillende zegt't is practisch en gezellig; de onwelwillende daarentegen vindt het koud en kil. Maar dat is het niet. In het moderne interieur heeft men de ruimte weergevonden zooals de schilders van de 17e eeuw die voorstellen en later van Doesburgh getracht heeft van het interieur een schilderij te maken van kleurvlakken. Wat staat ons nu ter beschikking als wij een interieur willen maken Om een kleuréénheid te vinden De firma Boskamp heeft getracht een uitgebreide combinatie-collectie aan belangstellenden voor te leggen, waarvan spr. de schakel is geweest. Met den wensch dat dit pogen moge worden gesteund, eindigt de heer Bromberg zijn causerie, waarvoor hem door den heer Boskamp wordt dank gebracht. De aanwezigen maakten dankbaar van de gele genheid gebruik om door den heer Bromberg door de zalen te worden rondgeleid, waarbij speciaal de aandacht werd gevestigd op de inzendingen van de Nieuwe Kunstschool te Amsterdam, waar het tee kenen beschouwd wordt als een taal en men van het beginsel uitgaat dat ieder die schrijven kan, ook kan teekenen. Naast de vele mondelinge gelukwenschen, waren tal van schriftelijke felicitaties en gelukstelegram men, benevens tal van bloemstukken van belang stellenden ter eere van het gouden jubileum. Bij het verlaten van het gebouw plaatsten de aanwezigen hun liandteekening in een daarvoor speciaal bestemd gedenkboek. Rest ons nog te melden dat familieleden een bord aanboden voor stellende het oude gebouw van de firma, vervaar digd door de Koninklijke Plateelbakkerij te Gouda. Meermalen Bekroond voor al Uw HUISHOUD- PERSONEEL is en blijft Gevestigd sedert 1907 GROOTE SORTEERING ST. NICOLAAS-GESCHENKEN SCHAGCHELSTRAAT 46, TEL. 14461 hield Dinsdagavond j.l. hare maandelijksch. ledenvergadering, die ditmaal gebruikt werd al: propaganda-avond voor het „Fonds voor buiten landsche excursies" dezer afdeeling. Na een kort inleidend woord van den voor-| zitter, waarin tevens een beroep werd gedaan o] de kweekers en bloemisten om voor een mooii Kerstinzending te zorgen, welke op 15 Deeembeii van 3 tot 7 uur voor het publiek toegangelijk zal| worden gesteld, werd het woord gegeven aan deji heer W. Beunder, voor het uitbrengen van het reisverslag van een studiereis door het Rijngebied. Spr. begon met het doel van dit fonds uiteen tc zetten, waarin door sparen en samenwerking wordt mogelijk gemaakt, dat de tuinders ook kennis kunnen maken met hetgeen in het buiten land op tuinbouwgebied wordt gepresteerd, te wijl daarnaast tevens op genoeglijke wijze in-' drukken van landschap en steden worden ver kregen. Na aan de hand van een kaart aangewezen te hebben, welke streek dit jaar door de excursio- nisten werd bezocht, begon spr. met hetgeen in Keulen aan stadsschoon en parken werd be zichtigd, gevolgd door een uitstapje naar de Drachenfels, van waaruit een mooi panorama te genieten valt. In Wiesbaden en omgeving worden voornamelijk de stadsparken bezocht, die buitengewoon mooi waven van aanleg, terwijl opviel, dat de habitus der boomen daar zoo mooi was, doordat geen stormen de kronen beschadig- was, uuuiuat gcc" aiumni. "-v. den. In de buurt van Mains werd een groots kweekerij van groente en fruit bezocht, waar opviel, dat het kweeken van een en ander daar nog op laag peil stond. Ook het veilingsgebouw werd daar bezocht, doch die inrichting was niét! zoo goed als die hier te lande. Een bijzonderheid was, dat voor koopers, die achterstallig waren in hunne betaling, de druk knop werd uitgeschakeld, zoodat bij drukken hun nummer niet werd verlicht en hun dus koopen werd belet, een inrichting, die wellicht ook voor onze veilingen zou kunnen worden nagevolgd. In Frankfurt werden de palmenkassen bezocht, die niet alleen kassen voor de grootste verschei denheid aan palmsoorten bevatten, cfoch ook speciale kassen voor cactussen, orchideeën en andere gewassen, wel een achttal groote kassen. Deze verzamelingen waren buitengewoon uitge breid, goed verzorgd en elke plant, hoe klein ook, geétiketeerd. Dc groote boomkweekerij der firma Fey Mey, waar ook vruchtboomen en rozen op een bijzondere wijze werden gekweekt, gaf ook veel leerzaams te zien op dat gebied, waarover spr. bijzonderheden vertelde. Tijdgebrek was oorzaak, dat het bezoek a;J den Botanischen tuin van Bonn dezen avond niet kon worden behandeld en voor later werd ge- reserveerd. Op onderhoudende wijze, gesteund door de projectie van vele foto's van de bezochte plaatsen en ook van de deelnemers aan deze excrusie werd het zeer talrijk publiek kond gedaan van deze zeer goed geslaagde excursie. Hierna nam de verloting der planten een aan vang, waarbij een 90-tal prijzen in den vorm van planten werd uitgereikt. 2 loterijbriefjes; C. Wilson, Vogelenzangscheweg 2S6, Vogelenzang, een rijwielbelastingmerkP. Smid, Noordlaan 19, een wollen handschoen en :en ceintuur; Muller, Boekenroodeweg 7, 2 paar nieuwe sokken; Corsten, Hospeslaan 5, Haarlem, een jongenspetje; Van Zon. Rollandslaan 72, Haarlem, een rozenkrans; Filiaal Franken, Bloe- endaalsclieweg 265, een bruine damestasch; Staphorst, J. W. Frisolaan 19, een belasting- erk; Sclioo, Dennenweg 10, een schaar; H. die ries, Brederoodscheweg 15b, Santpoort, een zilveren schakelarmband; Van Baak, A. Stoop plein 2, een alpinomuts; Stadlander, Noordlaan 1|, een rozenkrans; Mulder, Vcrbenalaan 10, een B.K.S.-sleutel; Van Kampen, Van Stolberglaan ia, een verm. gouden armband; ltutte, Bloemen- alscheweg 59, een gouden armbandhorloge; Iï. Mensink, O. Nassaulaan 18, een alpinomuts en een paar kinderhandschoenen, i, Aan het bureau van politie te Overveen: een "zwart kindertaschje, een schooltasch, een tabaks- Zak, een nummerbord H-60838, een oorbel, een boodschappennct, een gymnastiekschoen, een bruin leeren heeren handschoen, twee sleutels, een bruine heerenhandschoen, een blauwe cein tuur, een vulpotlood. Post Aerdenhout; een alpinomuts, een groene portemonnaie, een leeren handschoen, een wollen handschoen, een handwarmer. Kennel Fauna. Haarlem: een spaniel, Dierenasyl, Ridderstraat, Haarlem: een Gordon Propaganda-avond Ned. Bijbelgenootschap. blHet Ned. Bijbelgenootschap houdt een propaganda-avond op Maandag a.s., te 8 uur in het Jeugdhuis te Bloemendaal. Spreker is de heer D. Crommelin, lid van het hoofdbestuur Ned. Bijbelgenootschap en Zendings-director, met het onderwerp: „Het werk van het Ned. Bijbelgenootschap in Indië". Koorzang wordt gegeven door het Bloemen- daalsch Chr. Gemengd Koor onder leiding van den heer P. Halsema. De opening geschiedt door den voorzitter Ds. Ch. de Beus, Ned. Herv. predikant te Overveen terwijl een slotwoord wordt gesproken door den vice-voorzitter Ds. Joh. C. Brussaard, Geref. predikant te Bloemendaal. De Nationale Zanghulde-avond. blDe plannen voor den Nationalen Zanghulde- avond op Dinsdag 5 Januari a.s. te houden, maken flinke vorderingen, naar het bestuur der afdeeling Bloemendaal van de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang ons mededeelt. Het Bestuur heeft den Burgemeester onzer gemeente, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, bereid ge vonden zitting te nemen in de Commissie voor aanbeveling van dien avond. De tekstboekjes zijn in druk, en het bestuur hoopt dat deze op de repetitie Dinsdag 1 December a.s. in gebruik genomen kunnen worden. Nogmaals verzoekt het Bestuur het publiek dringend de repe tities trouw te volgen. Hoewel men wellicht meent dat de meeste vaderlandsche liederen gemakkelijk te zingen zijn, valt er toch bij het eenvoudigste liedje nog wel iets te schaven, zooals maat, uit spraak, enz. Daten we zorgen dat 5 Januari een grootsche avond wordt! o Vrije Katholieke Kerk. blOp Zondag, 29 November, zal Monseigneur Dr. A. G. Vreede onze gemeente bezoeken, ter gelegenheid van het 10-jarig herdenkingsfeest van de Wijding der St. Raphaëlskerk Popellaan Kinheimpark te Bloemendaal. Des ochtends om half elf z^.1 Z.H. F.erw. een Hoogmis opdragen en zal de wijding van de toren klok plaats vinden. o Had hij worst geroken? blDoor de Bloemendaalsche politie is te Haar lem aangehouden de 21-jarige slagersknecht v. H., te Haarlem woonachtig, die een zwarten bouvier, toebehoorende aan den heer S. te Aerdenhout, had meegelokt. Nadat proces-verbaal tegen v. H. was opgemaakt, is hij vrijgelaten, evenals de hond die nog bij zijn nieuwen „baas" werd aangetroffen en den reclitmatigen eigenaar is teruggegeven. Langvingers met een bakfiets. blDe 16-jarige D. H. en de 17-jarige J. L. v. G., beiden uit Haarlem, zijn door de politie aangehou den wegens diefstal van looden pijpen, zinken en ijzeren platen, koperen kranen, enz. die zij uit ver schillende perceelen te Aerdenhout hadden ont vreemd, en per bakfiets naar „veiliger" plaats hadden getransporteerd. De twee langvingerigen zijn te Aerdenhout ingesloten. Het bleek dat v. G. circa zes weken geleden, als loopjongen geld ten nadeele van de firma G. te Bloemendaal verduis terd had. KOOPT MEN IN DE SPECIAALZAAK M,| HAARLEM Paarlaarsteeg 1, Tel. 12842 Diefstal. blEen aantal dames-leden van een Bloemen daalsche gymnastiekvereeniging was in de Juliana- school aan het oefenen. Haar fietsen waren in het daarvoor bestemde hok geborgen. Toen zij na volbrachte studie haar rijwielen weer wilden meenemen, bleek een tot nu toe onbekende, twee electrische lantaarns met dynamo's en vier rij wielplaatjes zich wederrechtelijk te hebben toe geëigend. De politie zoekt den dader. o Waar zijn de Kerstboutjes? blEen bewoner van de Leidschcvaart kwam bij de politie aangifte doen, dat uit een achter zijn huis staand hok drie konijnen, Vlaamsche reuzen, waren ontvreemd, ter waarde van circa 8 gulden. Zij waren blijkbaar bestemd voor de Kerst, want een der dieren had reeds een gewicht van 6 pond. De politie toog op onderzoek uit en nam zekeren 20-jarigen T. uit Heemstede in ver hoor, die een konijn van onbekende afkomst te koop zou hebben aangeboden. Yan dit door T. verkochte konijn bleek alleen nog de huid over; bij confrontatie met den eigenaar kwam echter vast te staan, dat de huid niet van een der ge stolen reuzen afkomstig was. Toch had de politie een goeden slag geslagen, want T. bekende het door hem verkochte konijn op de konijnenveiling te Bennebroek ontvreemd te hebben, zoodat deswege tegen hem proces verbaal werd opgemaakt. De politie zoekt nu nog naar de drie andere Kerstbouten. o NED. CHR. VROUWENBOND. Afd. Haarlem en Omstreken. blDe derde winterlezing van dit seizoen, uit gaande van de afd. Haarlem en Omstreken van den Nederl. Christen-Vrouwenbond, zal D.V. ge houden worden op Maandag 30 November a.s. des avonds 8 uur, in het gebouw van de Haarl. Jonge Mannenvereeniging (Lange Margarethastraat 13). Als spreker zal dien avond optreden de heer Anne de Vries (schrijver van „Bartje") met het onder werp: „Bartje zoekt het geluk". o Personalia. bl— De heeren J. Louisse, hoofdagent bij de afd. administratie en J. de Jong, politie-agent met standplaats Aerdenhout, zullen op 1 Januari a.s. wegens het bereiken van den 55-jarigen leeftijd, den dienst gaan verlaten. Wat zal het zijn: Schaatsen, Sleden, Weerhuis- jes, Timmerdoozen, Gereed schappen, bij A. ZETSTRA Korte Kleverlaan 22 24 - Telefoon 22704 VLAGGEN EN STOKKEN bl Bevallen: G. G. M. Faasevan Dam dochter; A. van de Pavert—Huurdeman, zoon- F. Buimer—Tulp, dochter; A. M. Haarmans— i1 ussenecker, zoon. Ondertrouwd: W. van Heeringen en E Ch E. Tessmer; J. Zilver en G. Th. A. Helmers. Getrouwd: K. A. de Vries en S. Gorter- H. van Baak en E. F. E. Lohmann; G. A. van'der Werf'f en J. W. Bruijnes; H. J. van Duin en C. J. Lindhout. Overleden: A. J. Prins, 79 jaar. o Verkeersonderwijs. bl— Op uitnoodiging van de Onderwijs-Verkeers- commissie werd dezer dagen ten raadhuize te Bloe mendaal een bijeenkomst gehouden van de Hoofden der Scholen voor Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs teneinde tot een uniforme regelinw van het verkeersonderwijs en de instelling van een verlceersexamen te komen. De Inspecteur van het L.O.. de heer II. van de Weyer, zette aan de ver gadering, die door den Burgemeester van Bloemen daal en den Wethouder van Onderwijs werd bijge woond. op duidelijke en overtuigende wijze het groote belang en de verschillende mogelijkheden van goed verkeersonderwijs uiteen. Besloten werd het verkeersonderwijs in de leerplannen der scholen op te nemen en van de resultaten er van blijk te doen geven op een verkeersexamen, dat voor de eerste maal in het voorjaai* van 1938 zal worden gehouden. Met een woord van dank aan den Inspec teur en aan Burgemeester en Wethouder sloot daar na de voorzitter van de Onderwijs-Verkeerscom- missie, de heer Cr. T. Popma, de vergadering. Film „De Vrije Universiteit". blIn de Geref. Kerk aan den Vijverweg werd Maandagavond de film „De Vrije Universiteit" vertoond, voor de leden der Geref. Kerken te Bloe mendaal en Santpoort. Voor deze film bleek veel belangstelling te bestaan want het kerkgebouw was goed bezet. De WelEerw. heer Ds. Joh. C. Brussaard opende de bijeenkomst met gebed. Zijn Ecrw. sprak hierna zijn vreugde uit over het groote getal aanwezigen, en meende hierin een bewijs te mogen zien dat velen, die reeds van het werk der Vrije Universiteit hoorden, thans ook dit Univers'teitsw-rk eerg rus tig van nabij willen bezien. De film werd vervaardigd door de Nederlandsche Christelijke Filmcentrale: het technische werk werd verzorgd door de N.V. Multifilm te Haarlem, die voor liet camerawerk en de montage aanwees den heer Dick Laan. De uit 6 deelen bestaande film begon met de beeltenissen van drie groote mannen, Calvijn, Groen van Prinsterer en Kuvper, om daarna een kijkje te geven in het kantoor der V.U. te Amster dam, waar de voorbereidingen worden getroffen voor de in Leeuwarden te houden jaarvergadering; de bidstond, de jaarvergadering en de wetenschap pelijke samenkomst passeeren de revue, en een vergadering van het V.U.-plan 1937" waar de Gereformeerde vrouwen voor de Vrije Universiteit arbeiden. Het tweede deel behandelt het dagelijksclie leven van en rondom de Universiteiteen vergadering van directeuren, rectoraats-overdracht, inschrijving van nieuwe studenten, door den rector en als lid van liet studentencorps. De volgende deelen geven hierna een beeld uit de eolleges, in de Theologische, litterarische en Juridische faculteit, en de gebouwen van het Paedologiseh Instituut, de laboratoria voor Schei kunde en Natuurkunde, liet Hospitum, de biblio theek en een examenplechtigheid. Het zesde deel vangt aan met de promotie van Ds. D. Nauta, om te besluiten met een kijkje in het administratiegebouw der vereeniging en Uni versiteit. De zeer duidelijke film werd met aandacht ge volgd. De WelEerw. heer Dr. W. Harrenstein, Geref. predikant te Santpoort,-sprak een kort slot woord en ging in dankgebed voor. Ongetwijfeld zal de avond die belegd was om door een aanschouwelijk beeld de liefde voor de V.U. te vergrooten. zijn doel bereikt hebben. Uit de dakgoot gevallen. blDe 32-jarige loodgieter B. H. van B. die voor de firma H. werkzaamheden verrichtte in een perceel aan den Zuider Stationsweg, wilde uit de dakgoot naar beneden gaan langs een tegen den muur geplaatste ladder; met zijn eene voet stond hij reeds op de bovenste laddersport, toen zijn andere in de dakgoot uitgleed; een val was het gevolg, die gelukkig wat gebroken werd door een kleine ladder die van B. op zijn schotfder had. Nadat Dr. Westenburg de eerste hulp had ver leend, werd v. B. naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem vervoerd; zijn rechter dijbeen was gebroken. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT I8A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2