TOESET - Tooneel. Van de Leestafel. Muziek. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Wilt U een vroolijk Kerstfeest! G. M. OORD %OQ$Qfs &eestaanbieding Het Bloemendaalsch Weekblad KLEEDING- VERKOOPCENTRALE l\ «9^5 'A 1 T „Liefde in J906" door Eugène O'Neill bij „Hef Masker". Wat je noemt: een genoegelijk stuk. Zoo'n ouderwetsche liefde met ouderwetsche mensehen, die intusschen liefhebben gelijk in alle tijden. Verliefde paartjes waren er, zijn er en zullen de hemel zij dank er in de toekomst ook nog zijn. Nat Miller (Ivo Arnoldi) is een brave oude heer, die toch wel houdt van zijn natje en zijn droogje, vooral van zijn natje, maar hij is niet zoo vaak dronken als zijn zwager Sid (Const, v. Kereklioven) voor wien de zuster van Nat, Lily genaamd, een levenswijze, onderworpen oude vrijster, een soort van wanhopige liefde koestert. Liefde is er ook tusschen Muriel Mc. Comter (Georgette Kegensky) en één van de zoons van Nat, die gespeeld werd door Jan Retèl. Tusschen deze mensehen, wij moeten er nog Nat's vrouw Essie (Mien van Kerck- hoven-Kling) bijvoegen, speelt zich dit vriendelijke zedenspel af, dat voortdurend boeit, maar waarin niets bijzonders gebeurt. De hoofdpersoon is eigen lijk Richard, een zoon van Nat (Jan Retèl), schuchter en opstandig, die verzen schrijft, wan hopend is als Muriel hem op last van haar Vader afschrijft en naar een heiberg loopt, waar hij de rare Juffrouw Bella ontmoet (Ank van der Moer), maar van die soort liefde begrijpt hij niets, zoodat hij er onberoerd weer uitkomt en ten slotte Muriel toch krijgt. Die voorstelling werd voortreffelijk gespeeld, het is den spelers te wijten, dat ik zoo vaak super latieven moet gebruiken, en in de eerste plaats een dikke pluim voor Jan Retèl, die dit jaar pas van de Tooneelschool is gekomen. Hij gaf niets te veel en niets te weinig en was de schuchtere en toch begeesterde jongeman, die hij wezen moest. Ivo Amoldi is altijd zoo goed in de rollen van half be zadigde, half gemoedelijke oude Iieeren en Const, van Kereklioven was buitengewoon aardig en menschelijk in zijn vriendschap, Henriette van Ivuyk (hartelijk weder welkom op de planken) was heel mooi de oude vrijster, niet saai, maar lief voor iedereen, Ank van der Moer was prachtig als de lichtekooi, Mien van Kerckhoven-Kling als de moederlijke Essie en Georgette Regensky als het liefhebbende meisje Muriel. „Het getrouwde Schoolmeisje" door Stefan Bekèffi bij het gezelschap Saalborn-Parser (regie Louis Saalborn). Dit stuk heb ik onder den naam van „Unt schuldigte Stunde" in Weenen gezien en voor het getrouwde schoolmeisje speelde toen een heel be roemde actrice. En toch rond ik het toen een vrij onwaarschijnlijk geval. Hier bij ons leek liet mij veel plausibeler. Zou misschien Carla de Raet bij ons het kinderlijke van dat meisje beter hebben aangevoeld? De intrige is deze: Een aardig schoolmeisje is schoolziek, de be zorgde vader laat een professor komen, die toe vallig in de buurt woont. Deze onderzoekt bet meisje, vindt dat zij niets mankeert, maar zij smeekt heth Marmiet te verraden. De professor, die altijd erg braaf was geweest, laat zicii door liaar hiertoe verleiden, en twee maanden later zijn zij getrouwd. Het vrouwtje houdt veel van haar professor, maar al spoedig verveelt zij zich en ver langt naar haar sclioolmeisjestijd terug. Als nu een vroegere schoolvriendin, de „Rhinoceros", liaar, bijgenaamd de „Stokviscli", komt opzoeken, be sluit zij heimelijk de school te gaan bezoeken. Als haar man haar vraagt, waar zij 's morgens toch altijd zoo vroeg naar toe gaat, zegt zij: „naar den kapper". Maar al spoedig blijkt het., dat. dit niet waar is en haar man verdenkt zijn vrouwtje van heel érge dingen. Maar de „stokvisch" kan niet altijd 'van huis weg, dus spijbelt zij nog al eens en, daar zij 's avonds wel eens met haar man weggaat, eens heeft een harer leeraressen haar innig zien doen met hem, komt er van werken niet veel, en ten slotte zal zij van schooi gestuurd worden en haar voogd zij heeft vapfewend, dat de professor haar voogd is wor® geroepen en neemt zijn vrouwtje mee naar huis. Al weer moet ik superlatieven gebruiken. Prachtig, levenswaar speelt Saalborn den pro fessor, Jacques van Hoven zoo innig hartelijk den te bezorgden vader, Julie Meijer de verstandige moeder, Bob van Leersum geestig, een beetje karikatuur van een schoolfrik, Julia Cuypers karakteriseert een echte schooljuffrouw, rectrice van het meisjes-gymnasium, Josephine van Gas teren, allerkoddigst als de „Rhinoceros" kreeg een welverdiend open doekje, terwijl Maud Perry heel geestig een braaf kind op school gaf. Edmond Visser. Een „broederlijk geval". In onze bespreking van den Jubileum-avond der Haarlemsche Tooneelelub waagden wij de veronderstelling (zij was als vraag bedoeld), dat Nyenbranding de Boer „een zoon van zijn Vader" zou zijn. Het blijkt ons thans, dat hij een „broer van zijn broer" is, evenals niet Dr. Nolst Trenité, maar diens broer de auteur van „Zaire" is. T. „Hand in eigen boezem", door- Dr. A. de Vletter, Rector Kennemer- Lyceum en Kennemer-Instituut voor meer individueel onderwijs, alhier, met den ondertitel: „Openhartige opmerkingen over de middelbare school in crisis-toe stand. (Uitgave der Hollandia-Drukkerij te Baarn). Allerwege hoort men toenemende critiek, zegt Dr. De Vletter, op onze middelbare school, wat inhoudt een veroordeeling van stelsels en ge woonten. Dr. de Vletter behandelt eerst: de leerlingen; dan de leerkrachten en tenslotte de organisatie der school, en het systeem van onderwijs. De leerlingen worden onvoldoende gekend. De gegevens waarop de leerlingen worden beoordeeld «ijn oppervlakkig en onvolledig. Het cijfer- en wipportenstelsel is uit den booze. Weliswaar is in het schoolleven meer open hartigheid en eerlijkheid gekomen en is de ver houding der sexen verbeterd, is er meer kameraad schap, werkelijkheidszin en fatsoen, maar de moderne school heeft het daardoor juist nog moeilijker dan de ouderwetsche. De sport, de toe nemende aandacht voor de techniek en het moderne leven in het algemeen, leiden bij alle voordeel, dat zij opleveren de leerlingen sterk af. Ontwrichte huwelijksverhoudingen van ouders oefenen een slechten invloed. De leeraren missen een paedagogiscli didac tische opleiding, waarnaast het nadeel van hun in de opleiding ontwikkeld vakspecialisme te sterker uitkomt. De Nederlandsclie regeering, die leeraren tot uurlooners maakte, droeg nog meer bij tot de verstarring der middelbare school. De gelieele schoolorganisatie vraagt om her- iz'iening. De schrijver geeft als tegenstelling een sprekend voorbeeld van de goede uitwerking der methode, de leerlingen te brengen tot zelfwerk zaamheid. Het tegenwoordige huiswerkstelsel deugt volgens schrijver ook niet. Niet het volgend hoofdstuk, de organisatie en het systeem, zijn we op het gebied van Kees Boeke, Montessori, Ad. Ferrière, Dewey en Kerschensteiner van leeren luisteren, activeering, zelfwerkzaamheid en daltöniseering van de ar- beidssehool: opvoeden tot bewust zelf doen, liefst tot een beetje zelf denken ook, dat is het doel der middelbare scholen. Om ze tot dat doel te brengen zal een geheel nieuwe schoolgemeenschap moeten groeien. Dr. De Vletter heeft de gave om „heilige buis jes" om te blazen zonder dat iemand schrikt, de dingen precies bij hun naam te noemen (n toch niemand te kwetsen. Daarvan geeft ook dit boekje weer blijk. Bij ons en een onzer vrienden rezen bij de lec tuur de volgende vragen: 1. Is de gezochte vrijheid vereenigbaafhnet het imoderne leven buiten de school 2. Kan over bekwaamheid, vorderingen, per soonlijkheid geoordeeld worden zender verge lijking, en hoe kan vergeleken worden zonder maatstaven, waartoe nu de cijfers dienen? 3. Of is misschien een eijfer-schema te ont werpen .met een in woorden daaraan verbonden kenschetsing der cijfers door ieder leeraar voor zijn vak en zouden daaraan door den rector of een speciaal-kraclït niet omtrent den leerling algemeene conclusies kunnen worden verbonden? Een geweldige arbeid! 4. Maar is bet niet zoo, dat waar onze sym- pathetische gewaarwording te kort schiet (om het groote woord.liefde voor den leerling niet te gebruiken), altijd een soort Sisyfus-arbeid noodig is om het eigenlijk onontbeerlijke zoo goed moge lijk te vervangen? 5. Stuit men wat de examens fcetreft niet op dezelfde moeilijkheden en is de examenplaag nog niet veel ernstiger dan de cijferplaag Dr. de Vletter gelooft muurvast aan de Vrij heid, niet alleen als mogelijk voor den leerling, maar ook voor den leeraar, vrijheid dan be grepen als redelijke zelfbepaling, waarvan d< leeraren, lietvermogen moeten meebrengende: waartoe de leerlingen moeten worden opgevoed Immers, naast parate kennis, geheugeninhoui moet de leerlingen het vermogen om zelf aan zich te werken worden bijgebracht. Onderricht is dan tevens geestelijke opvoeding, in velband waarmede zedelijke opvoeding een groote plaats in het onderwijs geheel inneemt. Die zedelijke opvoeding zal dan niet hebben bij te brengen parate kennis omtrent goed en kwaad. In hete ronome kringen ondervindt men daarvan sinds eeuwen de kwade vruchten, huichelarij, liefde loosheid, woordaanbieding en dubbele moraal. Een kind moet aan en door zichzelf nader worden gebracht tot zijn eigen zedelijken inhoud. Is er, dit alles bijeengenomen, wel één taak grooter van omvang en verantwoordelijkheid dan die van den onderwijzer? Misschien niet. Zeker is, dat het ware onderwijs een kunst is. En deze vooronderstelt in den onderwijzer naast kennis en kunst een gave, die hij als bij genade van huis uit moet hebben, en krachtens welke hij zoo goed vader en leidsman, als psychisch geneesheer en vriend zijner leerlingen is. De ware onderwijzer is schepper van nieuwe menschen. Wij achten het een voorrecht in Dr. De Vletter zulk een onderwijzer in onze nabij heid te weten. Het moet een genot zijn en is een voorrecht om onze kinderen, niettegenstaande de verstarring ook door te veel staatsinmenging in ons middelbaar onderwijs gebracht, bij zulk een man en onderwijzers, die waarlijk met hem zijn, school te gaan. Non multum sed multa? Neen, het ideaal is: èt multum èt multa als een horizontale kruisbalk gesmeed aan een verti cale met op het snijvlak de witte roos der liefde voor-de-wordende-mensch 1 T. Officieele Oranje-Gids. Van de City-Drukkerij, Muzenstraat 5 te 's-Gra- venliage, ontvingen we de eerste „Officieéle Oranje-Gids", voor de a.s. Haagsche feesten bij de vorstelijke echtverbintenis. De burgemeester van 's-Gravenliage schrijft een voorwoord in deze gids, die behalve behartens- waardige wenken vn de politie de plannen van het „Comité Luisterrijke Viering" bevat, mede- deelingen van het Comité voor het Nationale Huwelijksgeschenk, plattegrond, route, verkeers regeling enz. Een handig boekske, dat voor 20 et. verkrijgbaar is gesteld ui >X| Lezing van Mr. Jaap Kunst voor „Oost en West". De vorige week heeft Mr. Jaap Kunst, de be kende musicoloog, conservator van het Volken kundig museum van het Koloniaal Instituut een interessante voordracht over „Muziek en Dans in Ned. Indië" voor de vereeniging „Oost en West" te Haarlem gehouden. Aan de hand van een aantal instructieve licht beelden vertelde de spreker over de verschillende cultuurstroomingen, die bun stempel op den be schavingstoestand van de volkeren van den Indischen archipel hadden gedrukt, zoodat zij bijna tot een niet te ontwarren vlechtwerk zijn geworden. Slechts de invloeden van den laatsten tijd de Ilindoesche-, Arabisch Perzische-, Portu- geesehe- en de Nederlandsclie, zijn met eenige nauwkeurigheid te onderscheiden. De muziek wetenschap biedt in dat onderzoek geheel nieuwe aspecten, die meer licht zullen werpen op de wijze, waarop de Indische volkeren aan bun tegenwoordige cultuurbezit zijn gekomen. De lichtbeelden toonden ons verschillende tafrcelen uit bet muziekleven van de onderscheiden In dische volkeren. Na de pauze liet de heer Kunst gramophoon- platen van Oostersehe muziek hooren en hoe wel deze voor ons Westerlingen veelal eentoonig klinkt bleek hier een merkwaardige ver scheidenheid te bestaan, die duidelijk werd, nu de verschillende soorten na elkaar ten gehoore werden gebracht. Het bleek wel, dat die Oostersehe muziek niet het getokkel en gebimbam is, waarvoor men deze hier dikwijls houdt. Ook wij Westerlingen konden, evenals wij dat in onze eigen muziek ervaren, bij deze gamalan-composities de gemoedsstem mingen aanvoelen, die zij uitbeelden. Hoe maakt de statige muziek van West-Java een geheel anderen indruk dan de felle en hartstochtelijke Balische gamelan! Hoe lieflijk klinkt een Javaan- sche melodie; uitkomend boven een begeleiding, die de impressie van kabbelend water geeft. Hoe harmonieert de overigens benepen stem eener Javaansohe zangeres bij deze klanken, waar die eener Westersche kunstenares zou détoneeren. Deze Oostersehe muziek spreekt van een hooge zij het andere dan de onze cultuur. Een gramophoonplaat, waarop een door twee jongens virtuoos gespeeld duo was opgenomen, maakte een bijzonder effect. De spreker merkte hierbij op, dat men zou kunnen meenen een ver geten jhélude van Debussy te hooren. Alles tesaam genomen heeft Oost en West een kostelijken avond bereid aan hen, die opgekomen waren om over dit overigens zoo weinig bekende onderwerp te hooren. 0— Derde concert der Haarlemsche Bachvereeniging- Prof. Dr, W. Mengelberg, die bij het derde Baeh-concert den dirigeerstok voerde over zijn Amsterdamsche schare, opende dit concert met de ouverture „De getemde Feeks" van Joh. Wagenaar en gaf van deze geestige, op het gelijknamige blijspel van Sliakespeare geinspireerde muziek met haar illustrieve, karakteristieke motieven, een i'risschen lévendige weergave. Daarna volgde Brahm's tweede pianoconcert in hes" gr. t. uitgevoerd door Adrian Aeschbacher. Deze jonge Zwitsersehe pianist, die voor het eerst Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0-15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING in Haarlem optrad, bleek volkomen berekend voor de zware taak, die het spelen van dit concert, zoowel technisch als in muzikaal opzicht, aan den uit voerende stelt. Met jeugdige overgave en groote muzikaliteit bracht hij het werk ten gehoore. Zijn geacheveerd spel overwon de tallooze moeilijkheden, die dit concert vergt, terwijl zijn volle aanslag van dien aard was, dat de piano nooit door het orkest overstemd werd. De begeleiding eigenlijk kan men niet van begeleiding spreken, waar piano- en orkestpartij zulk een symphoniseh geheel vormen sloot zich tot in de kleinste nuances bij de opvatting van den solist aan. Aeschbacher had een warme hulde in ontvangst te nemen, waarin hij ook den cellist van Wezel liet deelen, die de mooie solopartij in het andante op voor treffelijke wijze vertolkte. Na de pauze de „zesde" van Tschaikowsky. Als deze door het concertgebouw-orkest onder leiding van Mengelberg gespeeld zal worden, weet men van tevoren, dat het grandioos zal zijn. Wie weet zulk een expressie (in het rubato in het eerste deel wordt dit haast iets te veel), zulk een stuwkracht en zulk een volmaakte beheersching van het technische hierin te geven als Mengelberg? Deze muziek, die van de diepste wanhoop tot de uiterste extase gaat, kan kan ook niet nalaten bij een derge lijke superieure weergave altijd weer de hoorders aan te grijpen, zooals ook Dinsdagavond het geval was en duidelijk bleek uit de enthousiaste toe juichingen, die ondanks het late uur langen tijd aanhielden. B. W. Laat ons U dan daarbij helpen!! G. M. oord Een pracht-Collectie GROOTE HOUTSTRAAT103 j». wwiii...*,*. TEL 1304'$ Haarlem KERST PLAT EN h ebben wij gezongen en gespeeld, o. a.Domkoor, Richard Crooks, Jo Vin cent Kwartet, Hélène Lu- dolph, Kooren, Kwartet ten, Orgel, enz., enz., enz. Hoe staat het met de RADIO!.1 Zorg er voor dat U de pracht KERST PROGRAMMA'S en de FEESTELIJKHEDEN van het VORSTELIJK HUWELIJK hooren kunt. Vraagt ons Demonstratie. Wij zijn een OUD, VERTROUWD ADRES. Wij hebben alle Nieuwste Modellen van PHILIPS en zijn Hoofdagent voor Haarlem en Omgev. van de bekende N.S. F.-Toestellen RADIO- EN GRAMOFOON-SPECIALIST GROOTE HOUTSTRAAT 108, TEL. 13046 vertegenwoordigt uitsluitend de beste Merken op gebied van RADIO en GRAMOFOON. 10 Fijne Spaansche Sinaasappelen 35 ct; 10 Mandarijnen 30 ct. Luxe doos Mandarijnen 45 ct. 10 pond Goudreinelten f 1.50 10 pond extra Goudreinelten f 1.75 10 pond Bellefleurs f 1.40 10 pond extra Bellefleurs f 1.60 Extra jonathans, per pond 20 ct. 2 pond Moesappelen 25 ct. Fijne Handperen, per pond 25 ct. Crape Fruit, 10 stuks 55 ct. 3 Citroenen10 ct. „In de kwaliteit ligt onze kracht" Mr. CORNELISSTRAAT 40 TELEFOON No. 15?14 Korte Kleverlaan 66 BLOEMENDAAL plaatst advertenties in alle Nederland sclie Bladen zonder prijsverhooging. levert vanaf i 1.per week tegen absoluut contante prijzen, Elegant modern Costuum, naar maat, vanaf f 30 Plus-Föür of Sportcost. naar maat, vanaf 119.50 Gegar. Gabardine Jas of Mantel, vanaff 19.75 Tweedjas of Mantel alle modellen, vanaf f 24.50 Moderne Winterjas naar maat, vanaf <27.50 Prima Jekker n. m„ v.a. f 17.50 Alle Lederen Kleeding voor Dames en Heeren. Vraagt eens vrijblijvend Coupeu rs bezoek met stalen. Brieven: Spaansche Vaartstr. 62. Dubbele Buurt 51. zwart

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 7