Bloemendaal. Van de Leestafel. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Prospectus op aanvrage De voetbalwedstrijd Duitschland—Nederland. Over stemmen bij volmacht. KE RKCONCERT. Bloemendaalsch Chr. Gem. Koor. blHet Bloemendaalsch Christelijk Gemengd koor, dirigent I'iet Halsema, geeft Donderdag 28 Januari a.s. 8.15 uur een kerkeoncert in de Juliana- kerk te Ilaarlem-Noord. Medewerking verleent de H.O.V. (klein orkest) solisten zijn: I.ientje van Vliet, Haarlem, sopraan; Guus Max, Haarlem, alt; Willem Schansman, Amsterdam, tenor; Lue. Louman, Haarlem, bas; D. W. F. Milo, Haarlem, orgel. Uitgevoerd zullen worden o.m.„Gott liat Jesum Erwecket van Chr. Hitter, cantate No. 33 van Joh. Seb. Bach, orgelsolo toccata, adagio en fuga van Joh. Seb. Bacli, Krönings-messe van W. A. Mozart. Dit eenige plaatselijke zangkoor heeft reeds de belangstelling van velen, op den onlangs gehouden nationalen huwelijksfeestavond in het Jeugdhuis is dit overduidelijk gebleken. Het koor beschikt over goede stemmen en kan dan ook iets goeds brengen. Dit programma is iets speciaals, in afwijking van de gewone a capella nummers wordt nu meer het genre van oratoria betracht, vandaar dat het koor niet in Bloemendaal kan uitvoeren en dus de Julianakerk koos als plaats van uitvoering. Wij twijfelen niet of vele plaatsgenooten zullen dit mooie kerkeoncert willen bijwonen; voor hen, die het moeilijk vinden vanuit Bloemendaal de JulifSiakerk te bereiken kan nog worden vermeld, dat de autobus van Santpoort-Haarlem stopt aan de Kloosterstraat hoek Rijksstraatweg, zoodat men het kerkgebouw hierdoor zeer gemakkelijk kan bereiken. Personalia. blTot leeraar aan het Kennemer Lyceum is benoemd Dr. H. Schmidt Degener te Middelburg. Lezing Ds. J. C. van Dijk. blDoor de Vereeniging voor Jeugdwerk werd de derde winterlezing gehouden in het Jeugdhuis, waar ditmaal als spreker optrad de WelEerw. heer Ds. J. C. van Dijk, met een lezing over „Franciscus van Assisi", den stichter der Fran ciscanerorde. Ds. van Dijk nam als inleiding eenige gedeelten uit het Fransche boek „Het stervend Heidendom'', waarin geschetst wordt de strijd van het Christen dom in het Noorden, nadat het in het Zuiden had overwonnen; ook na Constantijn de Groote bleef het heidendom leven cn zijn invloed doen gelden, alhoewel de tempels reeds lang waren afgebroken. Het Christendom van de middeleeuwen is dan ook te verstaan als men het heidendom begrijpt. Na behandeling van de geestelijke stroomingen der middeleeuwen, en het latere humanisme en de reformatie, beziet spreker nader het leven van Franciscus, als zoon van een voornaam koopman in 1182 te Assisi geboren, wiens wondere leven door spreker van jeugd tot sterven wordt bespro ken, om met het Zonnelied van Franciscus te ein digen. De secretaris der Vereeniging voor Jeugdwerk, de heer W. Dankbaar, bracht haar Voorzitter voor diens rede dank. De laatste lezing in dit seizoen wordt gehouden op Donderdag 11 Februari a.s. waar Frof. Dr. L. H. Grondijs van Scheveningen zal spreken over het onderwerp: ,,In Spanje tijdens den Burgeroorlog"'. o Sigarenmagazijn „De Toerist". blHet sigarenmagazijn „De Toerist", Korte Kleverlaan 50, is deze week van eigenaar ver anderd. De fa. Wakker heeft haar zaak over gedragen aan den heer P. A. van Zuijlen, die het bedrijf op denzelfden gerenommeerden voet zal voortzetten. Wij mogen verder venvijzen naar de in dit nummer voorkomende annonce. o Verfraaiing Ned. Herv. Kerk. blNaar Ds. J. C. van Dijk in het Predikbeur tenblad mededeelt, heeft de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal bericht ontvan gen dat de eigenaar van vier der oude kerkramen, die voorheen het kerkgebouw alhier sierden, bereid is deze aan de kerkvoogdij te verkoopen. De kerk, waarvan in 1935 de eerste steen gelegd werd, heeft oorspronkelijk tien prachtige gebrand schilderde ramen gehad, die waarschijnlijk alle vervaardigd waren door Pieter Holsteijn. In de negentiende eeuw zijn ze uit de kerk verwijderd en verkocht. Vier stuks bevinden zich in het stadhuis te Haarlem. Reeds enkele jaren geleden zijn twee der ramen weer in het bezit der Ned. Herv. Gem. te Bloemen daal gekomen, en thans bestaat dus de mogelijk heid dat wederom vier ramen, die zich in iiet kasteel Heswijk bevinden, naar hun oorspronke lijke plaats terugkeeren. o Ongenoode gasten. blIn een onbewoonde villa aan de Iepenlaan is tot tweemaal toe ingebroken. Hoewel de politie na de eerste inbraak een oogje in 't zeil hield, wisten de inbrekers toch voor de tweede maal hun slag te slaan toen de bewaking wegens griep verminderd moest worden. Er is van de daders nog geen spoor gevonden. In Aerdenhout hebben ongenoode gasten een villa in de Zonnebloemlaan met een bezoek ver eerd. Circa 60 gulden, een gouden armband en gouden ring, en andere voorwerpen worden ver mist. o Fritz Hirsch Operette. Prinzen hochzeit. Stadsschouwburg 16 Januari 1937. Wenn Direktor Deinum seine Hirsehpfeife antönt und wir bald darauf die Hirschschuhe ain „Wilsonsplein" wahrnehmen machen nach der Mode in Haarlem u. U. Batavieren, Kaninefaten, Friesen, Kennemer und ihre heutige Haarlemieti- schen Freunde und Verwandten, welclie Spaass verstellen, sicli auf zum „Stadsschouwburg" und haben einen lustigen Abend. Zoo was 't j.l. Zaterdag ook. Alles was weer zoo als wij van Freund Fritz gewend zijn. Nog altijd missen we Albert May en Friedel Dotza, maar Fritz zelf, Paul Harden vergoeden veel. Ook nu weer werd met Schwung gespeeld. De stampvolle schouwburg inspireerde allen. Met aardige nieuwe vondsten opereerde Hirsch, vondsten a Ia ballet Joos en Jushny. De Schuh- pliittler (Beiersclie dansers) vielen ook zeer in den smaak, al kwamen zij maar even op Nieuwjaars- wenschen, herinneringen aan onze Prinsenbruiloft en het Wilhelmus, vormden een opgewekt slot. We zijn alweer benieuwd waar Fritz Hirsch nu mee komen zal. Zijn genre valt hier in den smaak. Moge zijn vindingrijke geest hem in staat stellen steeds voor de noodige afwisseling te zorgen. T. „Uitlegging van den Bijbel". Van de N.V. Joh. Enschedé Zonen te Haarlem ontvingen we een proefnummer van de „Uitlegging van den Bijbel", naar de uitgave van „The Bible Reading Fellow ship", voor Nederland bewerkt onder toezicht van Prof. Dr. 31. van Rhijn te Utrecht. In de proefaflevering, die een gedeelte van het Evangelie van 31arcus behandelt, schrijft Prof. van Rhijn inliet „Woord ter Inleiding" dat men in de meest uiteenloopende kringen tegenwoordig het gevoel heeft dat het op zedelijk en godsdienstig peil ernstig begint te haperen, en dat het met onze samenleving verkeerd gaat, wanneer wij niet alle maal den weg naar de eerste voorwaarden van zedelijk en godsdienstig leven terug vinden. Merkwaardig genoeg gaat hiermede een meer of minder ontwikkeld besef gepaard, dat onze gene ratie, van welke kerk of richting men zelf ook zijn mag, den Bijbel niet de plaats heeft gegeven, die aan dit Boek toekomt. Reeds gedurende vele jaren heeft Prof. van Rhijn zich afgevraagd of er niet een korte, helder geschreven uitlegging van den Bijbel zou kunnen worden gevonden, of geschre ven,met behulp waarvan men zich iederen dag eenige oogenblikken naar vaste volgorde in een bepaald Bijbelboek kan verdiepen. De dagelijksche, practische uitlegging die reeds gedurende eenige jaren door de „Bible Reading Fellowship" in Engeland wordt geboden en in tienduizenden exemplaren gelezen, heeft Prof. van Rhijn thans gediend tot handleiding voor een Nederlandsche uitgave, zij het dat de vrijheid voorbehouden wordt den tekst naar eigen inzicht en behoefte te bewerken. Een abonnement op deze maandelijke uitgave, die per 1 Januari j.l. is begonnen, bedraagt f 1.50 franco per post. Het abonnement is zoo laag moge lijk gesteld om velen in de gelegenheid te stellen zich te abonneeren. Waar het eerste jaar onver mijdelijk een tekort opleveren zal, is de gelegenheid opengesteld hét abonnement te verhoogen of een bijdrage ineens te storten. „Neerlandia", hel maandblad van het „Alge meen Nederlandsch Verbond", (Laan 34, den Haag), is met ingang van deze maand in nieuw formaat verschenen. De redactie schrijft hierover o.a. „De uiterlijke verschijning van Neerlandia (tb' kleinere afmeting en met kleinere letter) voldeed maar weinjg. Verschillende leden oordeelden, dat het maandblad van een vereeniging als het Alg. Ned. Verbond een kloeker en fleuriger aanzien behoort te hebben. De teekening van het nieuwe omslag zal in haar frissche nationale kleuren zeker een opwekkender indruk maken. En de drie Dietsche barken blijven bijeen varen: Nederland tusschen Afrika en Vlaan deren. Uit wat in den nieuwen jaargang zal verschijnen, moge blijken, dat de redactie met den vasten wil bezield is om er het leven en streven van het A.N.V., vooral nil, vooral in dézen tijd van her leefd nationalisme, tot krachtige uiting te brengen en den leden en lezers mogen die woorden meer synoniem worden -onderhoudende, leerzame leesstof te bezorgen, die hen staalt in hun wil om goede Verbondsleden te zijn, wien het heil van den gcheelen Nederlandsehen stam ter harte gaat". Het Januari-nummcr toont reeds dat de gedane beloften worden nagekomen en ziet er met vele interessante artikelen aantrekkelijk uit. Voorts ontvingen wc: Twee rapporten van de Liberale Staatspartij „D6 Vrijheidsbond", n.l. a. Defensierajxportverslag van de Commissie aan wie was opgedragen voorstellen te ontwerpen, welke naar hare meening noodig zijn om de weer macht te brengen op het peil, waarmede zij in ver band met de zich zoo wijzigende omstandigheden dient te staan, welke commissie was samengesteld uit Mr. W. C. Wendelaar; voorzitter; S. H. G. Nauta Pieter, generaal-majoor der artillerie b.d. A. J. Maas, luit. kol. der artillerie; A. Struyvenberg, majoor der infanterie van het leger in Ncd. Indië; Dr. 3Iax de Vries, res.-kapitein der artillerie en J. J. L. Willinge, luitenant ter zee le klasse. b. Rapport van de Commissie voor het ontwer pen van Wettelijke Maatregelen ter bescherming van xverkwilligen, welke commissie bestond uit de heeren: Mr. 31. H. de Boer, voorzitter; J. A. H. Coops, M. P. H. van der Haar, S. H. Stoffel, S. G. Visker en H. B. Wildt Meijboom. „Open brief", aan de Leden van den Gemeente raad te 's Gravenhage, de 3tij. tot Nut van 't Alge meen, aan het Ned. Onderwijzers-Genootschap, Bestuurders van het Pape-fonds enz., door Dr. H. A. Naber, over „Het Museum van Onderwijs in gevaar", een mogelijke ramp en blaam voor de residentie en daarmede voor Nederland met de beide Indien". Het Jaarboek der Nederlandsche Vereeniging voor Hoogerllandelsonderwijs (Nederlandsche Han- delshoogeschool) te Rotterdam, 19351936. Het Januari-nummer van „Elswout-nieuws", maandblad van de welpen, verkenners en voortrek kers der Elswoutgroep. Het Januari-nummer van „Volkswelvaart, De Steutel tot Welvaart", maandblad voor Eco nomisch Democratie, Adrn, Mariastraat 69 III, Apeldoorn» Het December-Januari-nummer van Nill-mijme- ringen. Huisorgaan van de N.V. Levensverzekering Maatschappij Nill 3Iij. van 1859. Het Januari-nummer van „Het Kompas", uit gave van de Nationale Levensverzekering-Bank N.V. Het Januari-nummer van „De Trom", officieel orgaan van het Nationaal Jongeren-Verbond, Van Loosstraat 104, Den Haag. De Januari-aflevering van het 6 maal per jaar verschijnende Tijdschrift voor Para-psychologie, waarin opgenomen de mededeelingen van de Studie- vereeniging voor Psychical Research, gewijd aan de studie van het occultisme in zijn vollen omvang, onder redactie van Dr. P. A. Dietz en Dr. W. II. C. Tenhaeff, uitgeve Emil Wegelin, Bussum. Een handige-kantoor kalender voor 1937, van de firma A. 3'ernout, Boekhandel cn Kantoor boekhandel, Warmoesstraat 10, Haarlem, en Bloemendaalscheweg 53, Bloemendaal. Bij de N.V. Uitg. Mij. „Kosmos" te Amsterdam is, in haar Serie „Weten en kunnen", verschenen: „Het verwarmd Aquarium", door J. Godefroy. Het werk, dat. met vele illustraties naar pentee- keningen van den auteur versierd is, behandelt de inrichting van het aquarium en geeft een beschrij ving en verzorging der tropische visschen. Daar het hier speciaal de tropische visschen geldt, is het als aanvulling te beschouwen van het in deze serie verschenen deel over het koudwater-aquarium. Eveneens is bij „Kosmos" uitgekomen in de Serie „Weten en Kunnen" en wel in de afdeeling „Sport en Spel": „Hoe leer ik Schaken?" door B. J. van Trotsenburg. De sterk toegenomen belangstelling voor het schaakspel, gevolg van den in het laatst van 1935 hier te lande gespeelden wedstrijd om het wereld kampioenschap, maakte kort na de verschijning van den derden, een vierden druk noodig. Behou dens enkele kleine wijzigingen zijn geen verande ringen aangebracht. Het leek gewenscht het karak- tei van het boekje, dat een inleiding wil zijn tot de studie van het schaakspel, onveranderd te laten, zoodat het een werk als b.v. „Schaken" van den wereldkampioen schaken I. R. Capablanea (1921 1927), in de Nederlandsche bewerking van Dr. M. Euwe, wereldkampioen Schaken 1935, welk werk eveneens bij „Kosmos" is verschenen, kan voorafgaan. Beide bovenstaande nummers (No. 171 resp. 44) van „Weten en Kunnen" zijn tegen den prijs van f 0.75 per nummer, bij „Kosmos", en in elke ngoeden boekhandel verkrijgbaar. Een nieuwe letterkundige prijs. De Uitgevers maatschappij „Kosmos" te Amsterdam zal in 1937 een nieuwen jaarlijkschen letterkundigen prijs inst el len, de „Kosmos-eerstelingen-Prijs". Deze zal orden toegekend aan de beste eerste nog niet drky.ubliceerde roman van een debuteerend schrijver, Van de jury zullen de heeren Dirk Coster, voorzitter en C. J. Kelk secretaris zijn. Nadere bijzonderheden, de voltallige jury. voorwaarden enz. zullen eerstdaags bekend worden gemaakt. „Contact". Maandblad voor de Nederlandsche Jeugd. Nov., Dec., Jan. Deze laatste 3 afleveringen waren even gevarieerd als altijd, terwijl tevens een aardig J.B.-kruiswoordraadsel was ingesloten waar van in het Januari-nummer de prijzen worden bekend gemaakt. Het le nummer van het nieuwe jaar wordt door Jan Prins geopend met een gedicht aan het bruidspaar, wat (volgens de bespreking van de rijmprent) velen liever hadden zien uit gereikt, dan het gedicht van Boutens. De Oranje editie wijdt verder haar aandacht aan het studen tenleven van de Prinses, en het automobilisme van den Prins. „China-Clipper dempt de Oceaan" behandelt, niet technisch, maar voor iedereen begrijpelijk, de overbrugging van de Pacific als vertaling van „Sky way to Asia", door William Stephen Croock (vert. L. J. A. 31. Berkhout-Willemse). Meer voor de technici is het artikel „Beeldtelegrafie" met duidelijke beschrijving, schema's en fascimilé's. De wintersporters kunnen genieten van „Hoog- touren op ski's, terwijl de Noordpool-expeditie van Nansen met de „Fram", waarvan het einde echter volgende maand komt, gememoriseerd wordt. De kunst wordt gediend in drieërlei vorm: een biografie tot beter begrip van Richard Wagner's opera's; „Bij een schilderij van Vineent van Gogh"en om bij liet literaire uit te komeneen interview met Jo v. Ammers-Küller. Het mieren hoofdstuk uit: „De Dierenwereld in een Notedop" overgenomen, en het vraagstuk „Hoc key en Meisjes" wordt door Alfred van Sprang be sproken. Contact-medewerkers onder de 20, her inneren aan 7 Januari met goede foto's; de sport krijgt nog een beurt in een 2e interview, en wel met Kiek Smit. Zelfs een politiek warhoofd zoekt verwarrend contact met „Contact", waarbij hij „Contact" met „Contact" verwart onder het anoniem van „een leeraar". De redactie heeft dit warnet ontward, zoodanig dat 's heeren politieke hoofd niet verder ver- war(m)d hoeft te worden. „Cantecleer", een gratis maandblad voor 31.0.- leerlingen, onder hoofdredactie van D. Wouters en uitgave van N.V. Boekhandel en Handels drukkerij G. 3Ioorman. Dit blad is nog tamelijk „nieuw", en verscheen het eerst in September j.l. De kennismakking ermee is genoegelijk. alhoewel teveel „tot" de jeugd ge sproken Wordt, wat zou kunnen leiden tot den indruk van: ,Onze meester zegt ons", „lieve knapen, zegt hij", waarbij het een blad zou worden van ouderen voor de jongeren. Tot nog toe 5s het echter nog lang zoo ver niet, vooral omdat de oudere medewerkers zélf nog jeugdig voelen, en daarbij actueele en interessante jeugd-ondervverpen be sproken worden: „Het ex I.ibris" innerlijk en uiterlijk; De Padvindersbeweging; Nederland in de verte; Filmkunst; Wandelsport; Ilockeysport een sehaakrubriek en een boekbespreking zijn eenig zeer interessante onderwerpen die in dit jeugdblad een plaats vondenf.De lijst van mede- Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING werkers omvat diverse bekenden, die veel interes sants geleverd hebben en in de toekomst veel goeds beloven. „Fordwereld". Het eerste nummer van het nieuwe jaar van de Fordwereld, het maandblad gewijd aan Transport- en Tourisme, dat hiermee zijn 7e jaargang ingaat, is een jubileumnummer. liet blad verschijnt in de eerste plaats in ver groot formaat en verkrijgt hierdoor de aanblik van een volledig tijdschrift. Bovendien is het hiermee een maandblad geworden, zoodat het verschijnen om de 14 dagen ophoudt. Niettemin is door de vergrooting de inhoud van het nummer eveneens uitgebreid, zoodat het verminderen van het aantal nummers vrijwel opgeheven wordt. Bovendien echter is een deel van dit blad gewijd aan het vorstelijk huwelijk, dat dezer dagen met zooveel luister in 's Gravenhage werd voltrokken. Vele foto's van dit heuglijk gebeuren hebben we reeds gezien, doch door het fraaie papier waarop dit blad wordt gedrukt doen deze foto's niettemin frisch en aangenaam aan. Verder is net blad dan gevuld met de leerzame en interessante artikelen, die we reeds zoo goed kennen. Zoo vinden we een artikel van Frans Habnit „Als de Monte Carlo Rally nadert", een verhandeling over de skisport van Th. J. H. van 't Lam, Toeristische overpeinzing van 31erum Terwogt: De verhouding 3Iotorvermogen-gewielit van den vasten technischen medewerker, een aar dige moderubriek, van M. H. Jacobs, een vervolg artikel van 31r. Regout over een reis door Z.-Afnka, een technisch praatje over de Fordson tractor clyde-lier en een artikel over Mariene Dietrich's nieuwste film „The Garden of Allah". Een bijzonder rijk nummer dus, dat bovendien verlucht ^is met talrijke prachtige foto's. EN DE GRENSOVERSCHRIJDING. De voetbalwedstrijd DuitscldandNederland, op 31 Januari a.s. te Düsseldorf, zal vele Neder landsche bezoekers trekken. Naar aanleiding van talrijke ontvangen vragen vestigt de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. er de aandacht op, dat voor dezen wedstrijd geen bijzondere faciliteiten aan de grens gelden. Men dient dus in het bezit te zijn van een geldig pas poort (event, een collectief paspoort voor hen, die b.v. per trein of autobus tezamen de grens overschrijden), terwijl automobilisten en motor rijders de gewone documenten dienen te bezitten intern, rijbewijs, int. bewijs voor het motorrijtuig, carnet of triptiek (voor het laatste kan eventueel een maandtriptiek dienen). 3Ien vergete voorts niet, bij binnenkomst in Duitschland al het geld dat men bij zieli heeft (Duitseli en ander) te laten „bescheinigen", aan gezien men het anders niet weer mag uitvoeren. En men denke er aan, dat men sinds kort totaal geen papieren 3farken meer naar Duitschland mag meenemen en slechts 30 3Iark per persoon in metaalgeld. BLEEK MEENINGSVERSCHIL TE BESTAAN. 's-GRAVENHAGE, Januari. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven gericht aan de gemeentebesturen, waarin hij o.m. zegt, dat hem gebleken is, dat verschillende kiezers, die gebruik wenschen te maken van de, hun ingevolge artikel 7 der Kieswet verleende, bevoegdheid om bij volmacht te stemmen, moeilijkheden ondervonden, doordat op sommige gemeentesecretariën niet voldoende rekening wordt gehouden met de omstandigheid, dat bij de jongste wijziging van de Kieswet in artikel 56a dier wet veranderingen zijn aangebracht. De minister vestigt de aandacht op de wet van 23 3Iei 1936. tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet. Daarbij is de mogelijkheid geopend, dat de mede- deeling, dat de kiezer van de gevraagde bevoegd heid om bij volmacht te stemmen gebruik wenscht te maken, niet slechts kan geschieden ter secre tarie van de gemeente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, doch ter secretarie van elke willekeurige gemeente, waar hij zich toevallig bevindt. Voorts blijkt verschil van opvatting te bestaan met betrekking tot de interpretatie van het vierde lid van art. 56a der Kieswet, met name nopens de vraag, of de in den derden volzin van dat lid bedoelde termijn van vijf dagen begint te loopen vanaf het tijdstip van aanwijzing van den gemachtigde, dan wel vanaf den datum van de oproeping. Aangezien de redactie der wet te dezen geen uitsluit sel geeft, is de minister geneigd in het belang van de kiezers de bepaling aldus te interpreteeren, dat de termijn van vijf dagen begint te loopen vanaf den datum van verzending van de op roeping.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 5