MONA-anthraciet KRUL N.V. OVERVEEN Padvinders-Invasie over Nederland. Haarlem. Het Rijwiel viert Jubileum. A. G. G. M. GIORGIS Zn. Temperatuur onder nul, *Dan Oiolen oan IK rul. Afm. 15/20 f 1.95 Afm. 30/50 f 2.15 Afm. 20/30 f 2.30 De Belgische Kwalileit-Anthraciet Nieuwe aansluitingen Rijkstelefoon. een merkwaard* ELKEN DAG tSSEM'S olkorenbrood STOOKT NU <m aar Ook Nooit Andere) TELEFOON OVERVEEN: 23517 TELEFOON SANTPOORT (K 560) 557 29008 Arnken, Wed. P., Heemst. Dreef 77, Heem stede. 23512 Berg, C. F. v. d., Monteur Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, Zwa- lurvstraat 53. 13939 ,,Cineone"-tlicater, Groote Markt 25. 29002 Cohen, Dr. Ernst, Heemsteedsche Dreef 155, Heemstede. 17853 Copieerinrichting Copin Ha, J. A. W. Tit, Atjehstraat 62. 29130 Eldering, Sim R. (Bronstee Tax), Wipper plein 9, Heemstede. 17801 Hoyer, Th. B. F., Floraplein 22. 28998 Huizen, F. J. van, Spaarnzicht.Iaan 14, Heemstede. 22578 I.eede v. d. Veen, Mevr. H. W. de, Plantsoen laan 3, Bloemendaai. 17856 Maison Trieny, Dameskapsalon, Boter markt 29. 23761 Mesritz, Ir. A. D., Electr. Ing. Leeraar Eleetrotechniek M. T. S., Dr. D. Bakkerlaan 61, Bloemendaai. 17850 Messer van Maas, H. J., Schouwtjeslaan 86 22005 Mol, J. C., Directeur N.V. Multifilm, Mili- taireweg 4, Overveen. 29005 ltadiumchema St. Joachiinstahl, Verkoop kantoor voor Nederland, Hugo de Groot laan 3, Heemstede. 29027 Ras, P. C. v. d., Spiegellaan 27a, Heemstede. 17864 „Rego", Publiciteitsbureau, M. Hobbema- straat 38, Heemstede. 17999 Romaah, Dr. P. A., Prins Hendriklaan 19, Overvecu. 28919 Shell Verkoopkantoor van Koninklijke Shell, Producten N.V. B'ataafsche Import Mij., Laadstation Heemstede. 17809 Slagter, Dr. S. P., Julianalaan 150, Overveen. 17859 Üyl, L., Part. Verpleegster, p. a. W. F. Nöhringer, Kloosterstraat 99. 26287 Verhage, Dr. A. Voorzitter Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, Asterkade 23, Heem stede. 28632 V'is, J. J., Dir. N.V. Bloembollenkweekerij en -Handel v.h. René Schoo en Co., Heeren weg 71, Heemstede. Ï7857 Voolen, I. M. van, firmant Gebr. van Voolen, Lorentzplein 11. 17854 Zeelenberg, II. L., Kleverparkweg 214. Nederl. Natuurhistorische Vereeniging, Afdeeling Haarlem en Omstreken. Dinsdagavond hield bovenstaande vereeniging haar jaarvergadering in Bovenzaal Brinkman. Na het openingswoord door den voorzitter en goed keuring van de notulen der jaarvergadering van 24 Jan. 1935, las de secretaresse het jaarverslag voor, hetwelk onder dankzegging werd goed gekeurd. Een actief vereenigingsjaar met 8 leden bijeenkomsten en 25 excursies werd afgesloten. Het financieel verslag, door de penningmeester- esse uitgebracht, stemde optimistisch, daar de afdeeling geheel schuldenvrij, zij het met een zeer gering voordeelig saldo, het nieuwe jaar ingaat; aan de actieve penningmeesteresse werd hiervoor terecht, ook namens de kascommissie, hulde ge bracht. Ingevolge het rapport der commissie tot nazien van het beheer van het Boting-fonds werd de heer Dr. C. A. Backer voor zijn nauw keurig beheer onder dankzegging gedechargeerd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. C. van Beeaumont bij acclamatie herkozen. Beslo ten werd, de door het vertrek van mej. Roes in het bestuur ontstane vacature niet te ver vullen <jn het aantal bestuursleden terug te bren gen op 7. De voorzitter deed een beroep op de aanwezigen, mede te helpen het ledental, en daardoor de geld middelen, te vergrooten, waardoor eenige bij het bestuur bestaande wenschen in de toekomst in vervulling kunnen gaan, en deelde het Februari- programma mee, hetwelk zeer de moeite waard bleek te zijn. Ook ditmaal had de voorzitter eenige bloemen en bloeiende takken meegebracht, o.a. Euphorbia, Jacqueniflora, Poinsettia puleherrima, Azalea mollis, Cornus Mas., Hamamelis mollis en japonica, Bryophillum tuberosum, Veltheimia viridiflora, Clerodendron Thompsoniana, Calycanthus prae- cox, welke door de aanwezigen konden worden meegenomen. Na de pauze werden door den voorzitter en door den heer C. Sipkes mooie lichtbeelden van land schappen, planten en bloemen vertoond. ZIJ KOMEN VAN HEINDE EN VERRE. In het hoofdkwartier van de Ned. Padvinders- vereeniging aan de Alexanderstraat te den Haag heeft dezer dagen de ondervoorzitter van deze organisatie, Generaal A. Behrens nadere bijzonder heden medegedeeld betreffende vorderingen der voorbereidingen van de Jamboree 1937. Vooraf heeft Z.Exc. aan de persvertegenwoordi gers de noodige toelichting gegeven, naar aanlei ding van de gerezen moeilijkheden in het bestuur der N.P.V. en van de Stichting Wereld Jamboree. Daarbij wees hij er nadrukkelijk op, dat deze organisatie van de Jamboree met volle kracht wordt voortgezet. De oplossing der bezwaren werd o.m. verkregen door de toevoeging der B.K. Padvinders, die 45 pet. van het totaal der Nederlandsche Padvinders beweging uitmaken, om hun medewerking aan de Jamboree te verleenen. Er bestond geen conflict tusschen N.P.V. en Katli. Verkenners, doch het bestuur van deze laatste wenschte eerst te weten, hoe de leiding der Wereld Jamboree zou zijn. Thans hebben op voet van pariteit drie Katholieke ver tegenwoordigers zitting in deze leiding. Het verkrijgen van de medewerking der Ivath. Verkenners kan reeds als bewijs gelden, dat alle practische en principieele verschillen binnen de Jamboreestiehting zijn opgelost. De bemiddeling van den Minister van Onderwijs, die zich niet kon uitstrekken tot interne moeilijkheden binnen de N.P.V., was daarom ook niet meer noodig, aangezien zich op organisatorisch terrein geen kwesties meer voordeden. Inschrijvingen overal vandaan. l'it alle hoeken van de wereld zijn de voorloopige inschrijvingen op het hoofdkwartier binnengeko men, en het blijkt, dat er een bijzondere belangstel ling voor deze vijfde wereldjamboree bestaat. Het grootste contingent zal worden geleverd door het Britsehe Rijk, dat met 8.000 padvinders in Voge lenzang zal vertegenwoordigd zijn. Deze achtdui zend zullen komen uit alle deelen van het groote Britsehe Imperium. In Engeland bestaat voor dit contingent bijzondere belangstelling en reeds nu is aangekondigd, dat ouders en belangstellenden in extra booten naar Nederland zullen komen, om de jamboree te bezoeken. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika zeg den toe met 1050 deelnemers te komen. Deze Ame- rikaansche vertegenwoordiging zal, alvorens naar Holland over te steken, eerst deelnemen aan de groote nationale jamboree, welke enkele weken voor de internationale in de omgeving van Washing ton zal worden gehouden. Onder meer brengt dit contingent een groot blokhuis mee, dat het centrum zal zijn van liet Amerikaanselie kamp. De boomen, welke voor dit blokhuis noodig zijn, worden per schip uit Amerika aangevoerd. Verwacht worden 2400 deelnemers uit Frank rijk, 500 uit Vlaanderen, 500 uit Denemarken, 400 uit Noorwegen, 400 uit Zweden enz. In totaal zullen er 15.000 buitenlandsche padvinders komen, terwijl uit Nederland 7.000 a 8.000 deelnemers de jamboree zullen bijwonen. Naast de voor ieder land karakteristieke kamp- aankleeding zullen ook de demonstraties en tooneel- voorstellingen vele typische nationale gebruiken en gewoonten laten zien. De Schotten zullen er, eeklced in hun kilts met sporran, Hooglandsehe dansen uitvoeren op de muziek van hun doedel zakken. De Zwitsers zullen hun liederen zingen. 11e Hongaren, gehuld in hun groote mantels, zullen hun muziekkorpsen meebrengen en zullen ook nationale dansen uitvoeren. Verwacht wordt dat de Denen een demonstratie gymnastiek zullen ge ven, zooals nog zelden in ons land vertoond is. In aller belangstelling zullen ongetwijfeld ook de Palestijnen in hun burnoes en de Hindoes met hun hoofddoeken staan. De Nederlandsche welpen zullen een tweedaagsch bezoek aan de jamboree brengen. Zij zullen daar hun spelen demonstreeren en bij een van de kamp vuren hun liedjes zingen. Deze welpen, waarvan het aantal op 1500 a 2000 wordt geschat, zullen in Ilaarlemsche scholen, welke hiertoe door het ge meentebestuur van Haarlem ter beschikking zijn gesteld, worden ingekwartierd. Op het groote demonstratieterrein zullen naast de vele nationale dansen en spelen, ook groote demonstraties van padvindersvaardigheden worden gehouden, die door het massale zeker indruk op de toeschouwers zullen maken. Reeds thans zijn uit- noodigingen naar het buitenland verzonden, om in te schrijven voor den grooten internationalen padvinderszweefvliegwedstrijd met door padvin ders zelf vervaardigde zweefvliegtuigjes. Voorts zal er een tentoonstelling worden gehouden van door padvinders zelf vervaardigde model-vlieg tuigen, waarbij gevraagd is, die vliegtuigmodellen in te zenden, die in het land van herkomst gemaakt of gebruikt worden. Zooals reeds medegedeeld is, zullen de kamp vuren voor het publiek worden gehouden in een groote duinpan, waaromheen het publiek amphi- theatersgewijs wordt opgesteld. Een avond zal er echter op het demonstratieterrein een groot licht spel worden gegeven door het Nederlandsche con tingent. Baron Drais legde den grondslag voor de moderne fiets. Het zal dit jaar 120 jaar geleden zijn dat de door zijn uitvinding beroemd geworden baron Kart Draisde eerste soort van rijwiel construeerde, waar mede hij den grondslag legde voor de fiets, zooals uij, moderne mensehen, die kennen. De Draisine, genoemd naar den in 1851 ge storven uitvinder, Baron Karl Drais von Sauer- bronn, werd het. eerst, in Mannheim, de woonplaats van den uitvinder, gezien. Deze soort van rijwiel, door Knight in Engeland verbeterd en vereen voudigd, bestond uit twee achter elkaar geplaatste wielen, verbonden door een zitplaats voor den berijder. Het rijwiel werd met de voeten in be weging gebracht; het had dus iets weg van een step, zooals de jeugd die thans nog gebruikt. Men kon met deze draisine ongeveer 7 K.M. per uur afleggen, doch de groote vermoeienis maakte, dat Drais' uitvinding tamelijk snel in vergetelheid geraakte. De Draisine werd zoowel in Engeland als in Frankrijk verbeterd, in Frankrijk in het jaar 1855 en wel door clcn jongen Fransehen Ingenieur Ernest Miclieaux, die op het denkbeeld kwam er pendalen aan te maken met een ketting, welke het achterwiel verbond. Omstreeks 1875 kwam de fiets met het liooge wiel in de mode. Het waren heel hooge wielen met een trapper in het midden en een zadeltje met stuurstang er boven op, een miniatuur wieltje achteraan en die wielen werden verbonden door een stang van eenige trecdjes voorzien, waarlangs de berijder naar zijn hooge zitplaats moest klimmen. Deze fietsen waren van hout en erg ongemakke lijk en ook veelal moeilijk te berijden, vooral door oudere mensehen. Reed men over een steen, die niet eens zoo heel groot behoefde te zijn, dan kon men er van verzekerd zijn een flinke buiteling te maken, die niet zonder kleerscheuren en be schadigde lichaamsdeelen afliep. In de jaren 1880 en 18Ö0 werden de ijzeren onderdeelen ingevoerd in den vorm van loodzware vorken en wielbanden, sommige fietsen vertoonden toen ook remmen. In die dagen werd ook de tandem uitgevonden, welke niet alleen voor twee personen, doch soms ook voor vijf of zes werden vervaardigd. Met zulke machines kon men een voor dien tijd gevaarlijke snelheid bereiken. In Kralingen b.v. mochten eenige jongelui, die een tandem bezaten, er alleen des avond mee rijden op de buitenwegen, daar zij overdag te veel gevaar voor de voetgangers op leverden. Langzamerhand werden steeds meer nieuwe vindingen op de fiets toegepast en omstreeks 1900 mocht het rijwiel zich reeds in een zekere populariteit verheugen. Echter, de fiets werd nog lang niet door een 1 Tt- 'V- broiHZij, die zich tot de „fatsoenlijken"' 'schaafden eh dus een zekeren stand Hadden op te houden, vonden het beneden hun waardigheid zich op een rijwiel te vertoonen. Voor meisjes heette het fietsen zeker niet fatsoenlijk en de eerste rijwielberijdsters hebben heel wat spot en verwijten te verduren gehad en veel moed was er voor haar noodig om zich op een fiets te ver toonen, vooal in de kleinere steden en dorpen- De fietsers van het begin dezer eeuw waren allen gekleed in een speciaal costuum. De mannen droegen een fietsDroek en fietskousen, Waarbij natuurlijk ook fietssclioenen behoorden. Om liet toilet te voltooien zetten de heeren nog een klein, Engelscli jockcypetje op, waarop een ster of het insigne van de fietsclub was gebor duurd. Alzoo uitgerust waren de fietsers klaar een tochtje te ondernemen. Ook de dairies, die zich op het rijwiel waagden, kleedden zich, volgens haar opvattingen sportief. Men droeg lange, zwarte rijbroeken, waarover zeer wijde rokken heenvielen, welke weliswaar de enkels vrijlieten, maar met een elastieken band om het heen waren gebonden, om het op waaien te voorkomen. Als hoofdbedekking droeg men een witte matelot, welke met één of meer spelden in het haar werd vastgestoken. Tenslotte droeg men een sluier, welke om hoed en kin werd gebonden. Betreffende den oorsprong van het woord „fiets" is men het in taalkundige kringen niet eens. Velen nemen aan, dat het woord een ver bastering is van vélocipède, zooals de eerste fietsen werden genoemd. In den volksmond zou dit woord tenslotte zoozeer zijn verdraaid, dat het kleine woordje fiets ontstond. Hoewel door de groote verbreiding van de automobiel het rijwiel in talrijke kringen veel van zijn populariteit heeft moeten inboeten, vindt de rijwielsport, vooral in Engeland, nog bij hoog en laag beoefenaars. In Engeland is het de voormalige Koning Edward geweest, die de rijwielsport voorging. De Engelschen zagen hun vroegeren „Prince charming" vaak langs de wegen peddelen. Gold het vroeger alleen voor vol wassenen een fiets te bezitten, thans rijden ook de kinderen, vanaf een jaar of zes, door de drukke straten der groote steden. Via de autoped geraakte het kind met de fiets vertrouwd en menig oudere zal, wanneer zoo'n kleine durfal zich met een klein formaat, rijwiel door het verkeer een weg baant, zijn hart vast houden en terugdenken aan zijn eigen jeugd, waarin het woordje „sport" voor de jeugd niet bestond. Na Denemarken is Nederland het land, waar de meeste rijwielen worden gebruikt. Onze rijwiel nijverheid mag zich vooral in de na-oorlogsjaren, in een grooten bloei verheugen. De toename van de rijwielproductie is natuurlijk op de eerste plaats toe te schrijven aan het feit, dat zich tegenwoordig iedereen zulk een gemakkelijk ver keersmiddel kan veroorloven, daar de kosten van aanschaffing tot op ruim de helft van den prijs is geslonken, als nog vóór een tiental jaren het geval was. Natuurlijk doet de alomheerschende depressie ook hier zich gelden, doch vergeleken bij de overige takken van de Nederlandsche industrie en nijverheid, mogen de rijwielfabrikan ten zich in een redelijke afname verheugen. Alleen reeds in Nederland worden drie millioen rijwielen gebruikt. EN U BLIJFT GEZOND. TELEF. 11070 25-Jarig bestaan „Haarlemsche Manege". hlOp 4 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de vereeniging „De Haarlemsche Manege" werd opgericht. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dezen op eenigszins luisterrijke wijze te vieren. Het bestuur zal op den herdenkingsdag recipiceren, ten einde de vele vrienden zoowel binnen als buiten de stad Haarlem gelegenheid te geven van hunne belangstelling te doen blijken. Daar uit den aard der zaak de feestelijke plan nen nog slechts in een stadium van voorbereiding zijn, hopen wij hierop, zoodra wij meer defini tieve gegevens bezitten, nader terug te komen. Theosofische Loge (Nassauplein 8.) hlDe bibliotheek is, behalve iederen Maan dagavond van 79 uur, voortaan ook eiken Don derdagmiddag van 34 uur geopend. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Onderzoek naar de Huurveran- deringen bij Middenstands- Arbeiderswoningen. en AMSTERDAM, 25 Jan. De minister van Sociale Zaken heeft onlangs aan de besturen der gemeenten met 50.000 en meer inwoners ver zocht, te willen laten nagaan, welke verande ringen in de woninglmren sedert 1 September 1936 reeds hebben plaats gehad en welke in de toekomst nog zullen plaats vinden. Behalve naar de wijzigingen, welke dé huren van de gemeente- en vereenigingswoningen hebben ondergaan, moet een onderzoek worden ingesteld naar de huren en de eventueele wijzingen daarin, van 9.000 a 10.000 woningen van particulieren. Ten einde dit onderzoek zoo waardevol mogelijk te doen zijn, moet liét. zich uitstrekken over woningen in alle huurklassen, bovendien is het, ter verkrijging van zoo juist mogelijke resul taten, noodig dat de woningen, welke in het onderzoek betrokken worden, over de geheele stad verspreid zijn. Ten slotte moet een onder scheid worden gemaakt, naar gelang het. oude dan wel nieuwe woningen betreft. De gemeentelijke woningdienst is thans met het onderzoek bezig. Met inachtneming van de bovenstaande onder scheidingen zijn hiervoor aangewezen ongeveer 10.000 woningen. Van deze woningen worden thans de huren opgenomen. Daarna zal kunnen worden nagegaan welke huurwijzingen in de laatste maanden hebben plaats gehad. Het ligt in de bedoeling, het onderzoek voor- loopig elke drie maanden te herhalen. Hiermede wordt dan bereikt, dat het verloop der huren ook in de naaste toekomst bekend zal worden. Het is van beteekenis, dat de huurders van woningen, welke in het onderzoek zijn betrokken, zooveel mogelijk medewerking verleenen, opdat aan het verzoek van den minister van Sociale zaken kan worden voldaan. Glimlachje In Monte Carlo. Zoudt U zoo vriendelijk willen zijn mij te zeggen, in welke aTUeeling en waar ze hier „zes en zestig" spelen?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2